Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από τις εκδόσεις "Anubis" (2022)


hudson

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν κάποια φρέσκα νέα για τις επερχόμενες εκδόσεις της εταιρίας.

Το "The Sandman βιβλίο 3" δεν γνωρίζουν πότε θα κυκλοφορήσει.

Τον Ιούνιο θα κυκλοφορήσει το "Dark Ages". "Marvel" δεν είναι αυτό;:thinking: Και μάλιστα φρέσκο, φρέσκο.

Από DC θα επανακυκλοφορήσει το "Joker" (για τρίτη φορά).

Και ίσως το καλύτερο ή πάλι όχι, είναι ότι θα βγει η "Εγκυκλοπαίδεια της DC". Εδώ είναι λίγο μπερδεμένο το πράγμα, από τα λεγόμενα τους κατάλαβα ότι εννοούν την επανέκδοση της εγκυκλοπαίδειας που είχαν βγάλει προ δεκαετίας και βάλε, αλλά λογικά εμπλουτισμένη. Δεν θα μου φανεί πάντως περίεργο. Με όλες τις επανεκδόσεις που κάνουν τον τελευταίο καιρό δείχνει ότι κάνουν μια "επανεκκίνηση", όλα ξανά από την αρχή.

Από την άλλη μπορεί πάλι να εννοούσαν κάτι τύπου σαν τη συλλογή της Marvel. Ή εγώ δεν κατάλαβα ή ο υπάλληλος δεν γνώριζε ακριβώς. Θα δείξει...

Πάντως δεν έχουν τελειώσει με τον προγραμματισμό των εκδόσεων για τη χρονιά, οπότε θα δούμε μάλλον και άλλα, φυσικά ανάλογα με την κατάσταση που επικρατεί.

Αυτά.:)

 

  • Like 16
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 Το πρόσφατο Dark Ages από την Marvel έχει ημερομηνία κυκλοφορίας  το graphic novel 9 Αυγούστου στην Αμερική. Θα βγει δύο μήνες νωρίτερα στην Ελλάδα? Εκτός και αν αναφέρονται σε κάτι άλλο...

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 λεπτά πριν, Evi είπε:

 Το πρόσφατο Dark Ages από την Marvel έχει ημερομηνία κυκλοφορίας  το graphic novel 9 Αυγούστου στην Αμερική. Θα βγει δύο μήνες νωρίτερα στην Ελλάδα? Εκτός και αν αναφέρονται σε κάτι άλλο...

Και εμένα μου έκανε εντύπωση, ή αναφέρονται σε κάτι άλλο ή μπέρδεψαν τις ημερομηνίες.

Μήπως βγει σε έκδοση περιπτέρου:thinking:. Μπααα!!τι λέω; απίθανο το βλέπω. Θα δούμε...

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καταχωρήθηκε η εγκυκλοπαίδεια:

 

(ISBN:978-960-623-452-1). Η Εγκυκλοπαίδεια της DC Comics: Νέα Έκδοση / Συλλογικό

Τίτλος :Η Εγκυκλοπαίδεια της DC Comics: Νέα Έκδοση

Τύπος Μέσου:έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ

Συντελεστές:Συλλογικό, Συγγραφέας

Έκδοση:1η

Εκδότης:Κορωπί [GR] : Εκδόσεις Anubis / Compupress S.A.

Έτος Έκδοσης:2022

Σελιδοποίηση:384

Μέγεθος:25 χ 31

ISBN:978-960-623-452-1

Γλώσσες :Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)

Ημ/νία Παραχώρησης :20/04/2022

WWW:http://www.anubis.gr

  • Like 15
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελικά αυτή είναι η εγκυκλοπαίδεια.

Δεν ξέρω τι σκοπό έχει να βγει μια εγκυκλοπαίδεια τέτοιου τύπου στις μέρες μας με τόση πληροφόρηση που υπάρχει μέσω ίντερνετ, από την άλλη όμως γιατί όχι! Εμένα πάντως μου αρέσει σαν ιδέα να έχω συγκεντρωμένες σε έντυπη μορφή διάφορες πληροφορίες σχετικά με τους ήρωες της DC.

Αν και έχω την προηγούμενη, ανάλογα με την τιμή και το περιεχόμενο, μπορεί να την τιμήσω και αυτή.

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

On 20/4/2022 στο 5:25 ΜΜ, nikolas12 είπε:

Καταχωρήθηκε η εγκυκλοπαίδεια:

 

(ISBN:978-960-623-452-1). Η Εγκυκλοπαίδεια της DC Comics: Νέα Έκδοση / Συλλογικό

Τίτλος :Η Εγκυκλοπαίδεια της DC Comics: Νέα Έκδοση

Τύπος Μέσου:έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ

Συντελεστές:Συλλογικό, Συγγραφέας

Έκδοση:1η

Εκδότης:Κορωπί [GR] : Εκδόσεις Anubis / Compupress S.A.

Έτος Έκδοσης:2022

Σελιδοποίηση:384

Μέγεθος:25 χ 31

ISBN:978-960-623-452-1

Γλώσσες :Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)

Ημ/νία Παραχώρησης :20/04/2022

WWW:http://www.anubis.gr

Δεν μπορώ να εντοπίσω πουθενά πληροφορίες για τη σχετική έκδοση. :(

 

Ημερομηνία έκδοσης, εξώφυλλο, κάτι... Σαν να μην υπάρχει τίποτα. Κάτι δεν έχω καταλάβει μάλλον. :xm:

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

42 λεπτά πριν, Mr. Fanto είπε:

Δεν μπορώ να εντοπίσω πουθενά πληροφορίες για τη σχετική έκδοση. :(

 

Ημερομηνία έκδοσης, εξώφυλλο, κάτι... Σαν να μην υπάρχει τίποτα. Κάτι δεν έχω καταλάβει μάλλον. :xm:

Είναι η επανέκδοση αυτής της εγκυκλοπαίδειας.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον σαν έκδοση στο εξωτερικό.

  • Like 8
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ευχαριστώ φίλε @ hudson !

 

:beer5:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν και από ότι είδα υπάρχει αυτή

image.thumb.jpeg.cfa3f22f32846cc4bf6bd06fcf528e1b.jpeg

https://www.goodreads.com/book/show/54998612-the-dc-comics-encyclopedia-new-edition

 

Νέα έκδοση του 2021

Μάλλον αυτή θα βγάλει η "Anubis" (έχει και τις ίδιες σελίδες με την καταχώριση που έκανε η εκδοτική στην εθν.βιβλιοθήκη, 384)

 

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

3 λεπτά πριν, hudson είπε:

Αν και από ότι είδα υπάρχει αυτή

image.thumb.jpeg.cfa3f22f32846cc4bf6bd06fcf528e1b.jpeg

https://www.goodreads.com/book/show/54998612-the-dc-comics-encyclopedia-new-edition

 

Νέα έκδοση του 2021

Μάλλον αυτή θα βγάλει η "Anubis" (έχει και τις ίδιες σελίδες με την καταχώριση που έκανε η εκδοτική στην εθν.βιβλιοθήκη, 384)

 

Είσαι ωραίος! :respect:

 

Έχει ακουστεί τίποτα για ημερομηνία κυκλοφορίας; Με ενθουσιάζει η ιδέα μιας και έψαχνα την παλιότερη, αλλά οι τιμές ήταν απαγορευτικές.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 λεπτό πριν, Mr. Fanto είπε:

Είσαι ωραίος! :respect:

 

Έχει ακουστεί τίποτα για ημερομηνία κυκλοφορίας; Με ενθουσιάζει η ιδέα μιας και έψαχνα την παλιότερη, αλλά οι τιμές ήταν απαγορευτικές.

Συνήθως οι εκδόσεις της "Anubis" (τουλάχιστον τον τελευταίο καιρό) κυκλοφορούν μέσα στο δίμηνο-τρίμηνο μετά την καταχώριση στην εθν.βιβλιοθ. Οπότε μάλλον μέχρι το καλοκαίρι...μπορεί να το δούμε.

  • Like 4
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν θα επενδύσω στην συγκεκριμένη βιβλιοθήκη, μιας και διαθέτω την προηγούμενη έκδοση. Εντάξει, μπορεί να είναι περισσότερο ενημερωμένη, αλλά προτιμώ να αγοράσω νέα κόμικς. :) 

 

Πάντως, για κάποιον που δεν διαθέτει την συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδεια (αλλά κι εκείνη της DC), την προτείνω ανεπιφύλακτα. ;) 

 

 

:beer:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Ο @ hudson  έχει δίκιο πάντως. Είναι αρκετά αψυχολόγητη κίνηση μια τέτοια εγκυκλοπαίδεια το 2022 που όλες αυτές οι πληροφορίες είναι άμεσα προσβάσιμες από τον καθένα. Για μας που είμαστε λάτρεις της φυσικής μορφής και στηρίζουμε έντυπες εκδόσεις κλπ ίσως όχι, αλλά στο ευρύ κοινό δεν ξέρω αν θα υπάρχει κόσμος να πληρώσει για κάτι τέτοιο. Λόγω σελίδων φαντάζομαι θα παίζει και τουλάχιστον στα 30-35 ευρώ...

  • Like 9
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

3 ώρες πριν, Indian είπε:

Δεν θα επενδύσω στην συγκεκριμένη βιβλιοθήκη, μιας και διαθέτω την προηγούμενη έκδοση. Εντάξει, μπορεί να είναι περισσότερο ενημερωμένη, αλλά προτιμώ να αγοράσω νέα κόμικς. :) 

 

Πάντως, για κάποιον που δεν διαθέτει την συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδεια (αλλά κι εκείνη της DC), την προτείνω ανεπιφύλακτα. ;) 

 

 

:beer:

Νόμιζα ότι μιλάμε ήδη για την εγκυκλοπαίδεια της DC κι όχι της Marvel.:thinking:

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

10 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Ο @ hudson  έχει δίκιο πάντως. Είναι αρκετά αψυχολόγητη κίνηση μια τέτοια εγκυκλοπαίδεια το 2022 που όλες αυτές οι πληροφορίες είναι άμεσα προσβάσιμες από τον καθένα. Για μας που είμαστε λάτρεις της φυσικής μορφής και στηρίζουμε έντυπες εκδόσεις κλπ ίσως όχι, αλλά στο ευρύ κοινό δεν ξέρω αν θα υπάρχει κόσμος να πληρώσει για κάτι τέτοιο. Λόγω σελίδων φαντάζομαι θα παίζει και τουλάχιστον στα 30-35 ευρώ...

Ισχύει. Είναι κάπως δύσκολη η εποχή για ένα τέτοιο εγχείρημα, μα μπορώ να πω πως προσωπικά είμαι πολύ χαρούμενος. Και να φανταστείς πως δεν είμαι καν σκληροπυρηνικός αναγνώστης υπερηρωικών. Ξεκίνησα το ταξίδι με την Hachette και στη συνέχεια με τους κλασικούς!:D

 

Από την άλλη, με τη λίγη γνώση που έχω, δεν περίμενα πώς η συλλογή της radnet θα είχε απήχηση στο ευρύ κοινό, λόγω άλλου τύπου σκίτσου και ιστοριών, μα να που προχώρα πανηγυρικά!

 

Θεωρώ πως αυτοί που ασχολούνται και θέλουν μια τέτοια έκδοση βιβλιοθήκης θα βάλουν το χέρι στην τσέπη. Τι να πω, ίσως είναι απλά μια ρομαντική προσέγγιση μιας και εγώ είμαι λάτρης της έντυπης τέχνης (λογοτεχνία, ποίηση, κόμικς) κι όχι του ψηφιακού. Όπως και να έχει, ανυπομονώ!:valt:

:beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αυτή η εγκυκλοπαίδεια λέτε να είναι κάτι σαν προπομπός για κάτι που θα δούμε - ας πούμε - από Σεπτέμβριο στα περίπτερα:thinking:

Spoiler

"Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται" :lol:

Είμαι DCάκιας τι να κάνουμε!!:D

 

  • Like 9
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

2 λεπτά πριν, hudson είπε:

Αυτή η εγκυκλοπαίδεια λέτε να είναι κάτι σαν προπομπός για κάτι που θα δούμε - ας πούμε - από Σεπτέμβριο στα περίπτερα:thinking:

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

"Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται" :lol:

Είμαι DCάκιας τι να κάνουμε!!:D

 

-Ας πούμε- πως θα ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη. :D:mafia:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94925
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

51 λεπτά πριν, Mr. Fanto είπε:

Νόμιζα ότι μιλάμε ήδη για την εγκυκλοπαίδεια της DC κι όχι της Marvel.:thinking:

 

Έχεις δίκιο. Κεκτημένη ταχύτητα! :sorry: Πάντως, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Και οι δύο εγκυκλοπαίδειες είναι κοσμήματα για τις βιβλιοθήκες! :P 

 

Θα συμφωνήσω ,πάντως, με τα παιδιά για το ότι όλες οι πληροφορίες που υπάρχουν σε αυτές τις εγκυκλοπαίδειες είναι άμεσα προσβάσιμες στο διαδίκτυο. Πιστεύω, λοιπόν, ότι (και με δεδομένης της "αλμυρής" τιμής) αυτό το εγχείρημα δεν θα προσελκύσει το νεανικό κοινό, αλλά όπως λέει ο @ Tsaklas  θα προορίζεται στους αναγνώστες της παλιάς σχολής. :) 

 

 

:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ είχα χάσει την "Εγκυκλοπαίδεια της DC" και έκτοτε την αναζητώ, όπως και τη νεότερη της "Marvel Comics" που τότε επέλεξα να μην αγοράσω. Εφόσον προσεγγίζω ολοένα και περισσότερο το στόχο με το να έχω αποκτήσει κάθε υπερηρωικό graphic novel που έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, όπως και τεύχη & τόμους τουλάχιστον των τελευταίων έξι εκδοτικών οίκων που ασχολήθηκαν, είναι απορίας άξιο που δεν αγόρασα κάτι τέτοιο στην ώρα του τότε. Ή μάλλον δεν είναι... Ξεκάθαρα οικονομικός ήταν ο λόγος, καθώς ήταν μια ακριβή για τα δεδομένα μου έκδοση. Σήμερα τα πράγματα όμως έχουν αλλάξει. Όχι στην τσέπη μου τόσο, όσο το ότι μ' ενδιαφέρει γενικότερα να έχω εγκυκλοπαιδικό υλικό και ψάχνω και εκδόσεις του εξωτερικού στα Αγγλικά που ξέρω ότι δεν πρόκειται να τα βρω ποτέ ως εκδόσεις στην Ελλάδα. Εγκυκλοπαίδειες & λεξικά λοιπόν για τον κινηματογράφο ή την τηλεόραση απ' το χώρο του Φανταστικού ή εγκυκλοπαίδειες & λεξικά για μουσική. Υπάρχουν πολλές καλές μελέτες "εκεί έξω", στα κόμικς όμως που υπάρχει πιθανότητα να καλυφθώ έστω με αυτές τις δύο για τα υπερηρωικά και που υπάρχει τόση άλλη βιβλιογραφία με μελέτες που δεν έχω ακόμη αποκτήσει, θα μείνω στις εγχώριες εκδόσεις. Και ναι, υπάρχουν "Wikia" εκεί έξω ("Fandom" πλέον) και ιστορίες, παρόλα αυτά σε έντυπη μορφή είναι άλλο πράγμα κι ας είναι και λειψή σε πληροφορίες! Ναι από μένα για την εγκυκλοπαίδεια, όχι για νέα σειρά της "DC Comics"! Δεν την παλεύει η τσέπη μου και ελπίζω να μην κάνει κανείς κίνηση προς αυτή την κατεύθυνση εάν δεν έχουν ολοκληρωθεί άλλα πρωτίστως. Θα ήταν ανοησία, εκτός και αν δεν τον ενδιαφέρει να διακοπεί άλλη σειρά απ' τις ήδη τρέχουσες για να ξεκινήσει η δική του. Διότι εκεί θα οδηγηθεί το πράμα και από κει που είχαμε αρκετά, μπορεί να χάσουμε τα πάντα. Επ' ευκαιρίας να ευχηθώ σε όλους καλές γιορτές!! Και του χρόνου με το καλό! :cheers3:

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 18
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5256
  • Reputation:   56163
  • Achievement Points:  5428
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Προσωπικά έχω όσες εγκυκλοπαίδειες κόμικς έχουν βγει, (μαζί με κάτι Wolverine και Conan) και είναι όλες εξαιρετικές. Η πλάκα είναι ότι αυτοί που βγάζουν πότε-πότε προς πώληση την εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ συνήθως ζητάνε πιο πολλά λεφτά για την πρώτη έκδοση από τη δεύτερη. Σου λέει η πρώτη είναι πιο σπάνια! Έλα όμως που εδώ σημασία έχει ότι η δεύτερη έχει πιο ολοκληρωμένες πληροφορίες από την πρώτη!  :out:

  • Like 8
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τις συγκεκριμένες εγκυκλοπαίδειες που είχε βγάλει η "Anubis" (Marvel, DC, Spider-Man κτλ) τις είχα πετύχει πριν λίγο καιρό σε ένα παλαιοπωλείο στο Μοναστηράκι και τις έδινε 20 ευρώ τη μία, αν δεν τις είχα θα τις έπαιρνα (μου φάνηκε καλή τιμή). 

 

Πάντως δεν είναι λίγο παράλογο να βρίσκεις μια τέτοια τούμπανο έκδοση στα 20 ευρώ, εξαντλημένη, σπάνια, που το περιεχόμενό της έχει δημοσιευτεί μόνο μια φορά στην Ελλάδα (προς το παρόν) και πχ τον Βίο του Σκρουτζ και την Βιβλιοθήκη Κόμιξ με τις μισές σελίδες και μέγεθος και με το περιεχόμενο δημοσιευμένο ξανά και ξανά , σε τιμή όσο ένας βασικός μισθός; Και χρονολογία έκδοσης με διαφορά 5 χρόνια περίπου, δεν είναι κάτι που το ένα βγήκε το 1960 και το άλλο το 2010  ας πούμε.

Επίσης οι Εγκυκλοπαίδειες σίγουρα θα είχαν μικρότερο τιράζ από τον Βίο και την Βιβλιοθήκη Κόμιξ, που σημαίνει ακόμα πιο σπάνιες.

  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, constantinople είπε:

Προσωπικά έχω όσες εγκυκλοπαίδειες κόμικς έχουν βγει, (μαζί με κάτι Wolverine και Conan) και είναι όλες εξαιρετικές. Η πλάκα είναι ότι αυτοί που βγάζουν πότε-πότε προς πώληση την εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ συνήθως ζητάνε πιο πολλά λεφτά για την πρώτη έκδοση από τη δεύτερη. Σου λέει η πρώτη είναι πιο σπάνια! Έλα όμως που εδώ σημασία έχει ότι η δεύτερη έχει πιο ολοκληρωμένες πληροφορίες από την πρώτη!  :out:

 

Για Wolverine, Conan & Spider-Man τα έχω κι εγώ, όπως είχα αγοράσει και την 1η της "Marvel Comics" από ένα ολιγοήμερο Bazaar της "Anubis" (ίσως το 1ο που είχε κάνει online; Εγώ τουλάχιστον δεν πρέπει να 'χα πάρει πρέφα για κάποιο πριν απ' αυτό) απ' το e-shop της, για αγορές μόνο μέσω κάρτας. Της "DC Comics" δεν ήταν μέσα αλλιώς θα την έπαιρνα σίγουρα κι εκείνη. Ίσως είχε εξαντληθεί ήδη. Τη 2η τη σνόμπαρα διότι είχε μόλις 8 επιπλέον χαρακτήρες (αν θυμάμαι καλά) και παρά το μικρότερο κόστος σε σχέση με την 1η, μου φάνηκαν υπερβολικά εν είδει αρπαχτής εκείνη την περίοδο. Και ήταν λίγο εδώ που τα λέμε, αλλά είναι βέβαιο πως ο λόγος που προχώρησαν στη 2η έκδοση ήταν η ζήτηση που υπήρχε απ' την ήδη εξαντλημένη 1η. Η αντίδρασή μου ήταν η κλασική ενός καταναλωτή που ενώ είχε αγοράσει ήδη μια έκδοση, κυκλοφόρησε λίγο καιρό μετά μια καλύτερη και με μικρότερη τιμή από την 1η μεν, αλλά μεγαλύτερη τιμή απ' αυτήν που αγόρασα προσωπικά απ' το bazaar τους την 1η. Κρίμα, διότι η αλήθεια είναι πως εγκυκλοπαίδειες για ειδικά θέματα δεν κυκλοφορούν κάθε μέρα... Συμφωνώ με όλα όσα λες φίλε μου, έχω πετύχει κι εγώ τέτοια περίπτωση!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καινούρια καταχώρηση Anubis:

 

(ISSN:2944-9189). Fortnite X Marvel Zero War: Πόλεμος Μηδέν
[περιοδικό] 
Τίτλος :    Fortnite X Marvel Zero War: Πόλεμος Μηδέν
Κύριος Τίτλος :    Fortnite X Marvel Zero War: Πόλεμος Μηδέν
Συντμ. Τίτλος :    fortnite x marvel zero war πολεμ. μηδεν
Τύπος Μέσου:    Εντυπο
Συχνότητα Εκδ.    Ακαθόριστη Συχνότητα
Εκδότης:    Κορωπί [GR] : Εκδόσεις Anubis / Compupress S.A.
Έτος Έκδοσης:    2022
ISSN:    2944-9189
Γλώσσες :    Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)
Ημ/νία Παραχώρησης :    05/05/2022
WWW:   http://www.compupress.gr

  • Like 10
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1676 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

38 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Καινούρια καταχώρηση Anubis:

 

(ISSN:2944-9189). Fortnite X Marvel Zero War: Πόλεμος Μηδέν
[περιοδικό] 
Τίτλος :    Fortnite X Marvel Zero War: Πόλεμος Μηδέν
Κύριος Τίτλος :    Fortnite X Marvel Zero War: Πόλεμος Μηδέν
Συντμ. Τίτλος :    fortnite x marvel zero war πολεμ. μηδεν
Τύπος Μέσου:    Εντυπο
Συχνότητα Εκδ.    Ακαθόριστη Συχνότητα
Εκδότης:    Κορωπί [GR] : Εκδόσεις Anubis / Compupress S.A.
Έτος Έκδοσης:    2022
ISSN:    2944-9189
Γλώσσες :    Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)
Ημ/νία Παραχώρησης :    05/05/2022
WWW:   http://www.compupress.gr

Πρόκειται για μίνι σειρά 5 τευχών που θα κυκλοφορήσει τον Ιούνιο. Μου κάνει εντύπωση που η Anubis θα την εκδώσει σε τευχάκια. Εγώ μάλλον θα πάρω το ξένο trade εκτός αν τα τεύχη είναι δώρο με κάποια εφημερίδα.

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33594
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  224
  • Reputation:   1218
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Huh? Το Fortnite x Marvel zero war το πρώτο τεύχος κυκλοφορεί 8 Ιουνίου στην Αμερική, με το graphic novel 22 Νοεμβρίου. Δηλαδή από εδώ και στο εξής ο anubis μπορεί να κυκλοφορήσει comic παράλληλα με την Αμερική?

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/5/2022 στο 4:42 ΜΜ, Evi είπε:

Huh? Το Fortnite x Marvel zero war το πρώτο τεύχος κυκλοφορεί 8 Ιουνίου στην Αμερική, με το graphic novel 22 Νοεμβρίου. Δηλαδή από εδώ και στο εξής ο anubis μπορεί να κυκλοφορήσει comic παράλληλα με την Αμερική?

 

Την παρατήρηση αυτή την κάναμε τουλάχιστον από πρόπερσι. Μη ξεχνάς ότι είχε κλείσει πολυ πριν την ανακοίνωση της επίσημης πρωτότυπης κυκλοφορίας τους τα graphic novels απ' τον κόσμο του "Dune"!

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το εξώφυλλο του 3ου τόμου "Dune Οίκος των Ατρειδών" ανέβασε στο facebook η "Anubis".

Και όπως αναφέρει η εκδοτική, σε λίγες μέρες στα βιβλιοπωλεία.

 

image.thumb.jpeg.99c27d4060146cb8ee99cebfc9ad3fee.jpeg

  • Like 16
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  235
  • Reputation:   2227
  • Achievement Points:  285
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1847 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παίζει να είναι και η πρώτη σειρά που ολοκληρώνει η Anubis...:clap2:

 

Ελπίζω να ακολουθήσουν και Sandman, BRZRK και το άλλο Dune...

  • Like 10
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21923
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Από το facebook της εκδοτικής

 

Αποκάλυψη εξωφύλλου

image.thumb.jpeg.2f0574444fb6d22cf0352dff10694f24.jpeg


FORTNITE X MARVEL: ZERO WAR - ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΗΔΕΝ #1 

Το Fortnite, το κορυφαίο αυτή τη στιγμή διαδικτυακό παιχνίδι της υφηλίου (με περισσότερους από 300 εκατομμύρια χρήστες παγκοσμίως), συναντά τον Spider-Man, τον Iron Man και τους υπόλοιπους υπερήρωες της Marvel, του πιο δημοφιλούς franchise σε κινηματογράφο και τηλεόραση!

Μια σειρά πέντε τευχών, που θα εκδίδονται τις ίδιες μέρες σε περισσότερες από 30 χώρες, φιλοδοξεί να κατακτήσει το ενδιαφέρον του αναγνωστικού κοινού. Και σας υπόσχεται πολλές ακόμη διαδραστικές εκπλήξεις!

  • Like 14
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1774
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Λόγω του ότι ο γιος είναι φαν Fortnite, έχω τα δύο crossover με την DC, που έχουν βγει, τα οποία μου ήρθαν με αρκετή καθυστέρηση σε σχέση με το εξωτερικό, ενώ είναι και αρκετά καλά , σε γενικές γραμμές. Οπότε είμαι πολύ ικανοποιημένος από την κίνηση της Anubis, για ταυτόχρονη έκδοση, πόσω μάλλον σε έκδοση περιπτέρου, που πάντα προτιμώ. Για όσους δεν γνωρίζουν, τα τεύχη έχουν κωδικούς για in-game items που σιγουρα είναι θετικό ότι θα τα έχουν τα παιδιά μαζί με τον υπόλοιπο κόσμο.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.