Μετάβαση στο περιεχόμενο

PEANUTS ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ


kujo79

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί; Γνωρίζουμε πόσα άλμπουμς "Peanuts" θα κυκλοφορήσουν τώρα με σιγουριά; Μπορεί να ανακοινωθούν οι επόμενοι τόμοι μόλις τελειώσουν αυτοί. Υλικό προς έκδοση στα Ελληνικά υπάρχει απίστευτα πολύ "εκεί έξω". Δε χρειάζονται κόλπα για να 'χουν καβατζωμένους τίτλους κι αν το είχαν συνειδητοποιήσει νωρίτερα αυτό στις "Καθημερινές Εκδόσεις" ούτε με τον Romano Scarpa θα μας βασάνιζαν τόσα χρόνια. Εμένα βέβαια που τα Ντισνεϊκά δεν είναι στις πρώτες προτιμήσεις μου και προσπαθώ να αποκτήσω μικρές σειρές και έκτακτες εκδόσεις μονάχα δεν είναι πρόβλημα, διότι "ανακουφίζομαι" οικονομικά με αυτά τα διαλλείματα, αλλά σας καταλαβαίνω. Όπως και να 'χει, εγώ βλέπω πως γίνεται μια προσπάθεια να ολοκληρωθούν και τις δύο σειρές (δεν εγκαταλείφθηκε καμία) κι αυτό μου φτάνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 294
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να γυρίσουμε λίγο στα Peanuts, μέσα σε λιγότερο από χρόνο έχουμε πάρει 2 τόμους (ναι τους παίρνουμε σπασμένους στην μέση εδώ οπότε πρακτικά 4) συν ακόμα 3 που θα βγουν 5 τόμους σύνολο. Ενώ αυτοί οι τόμοι είναι ετήσιοι. Οπότε μια χαρά μου φαίνεται προσωπικά. Πάντως είναι μια σειρά που έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να τελειώσει φέτος γιατί ο τελευταίος τόμος της συλλογής, Peanuts Every Sunday: 1996 to 2000 βγαίνει τώρα το Νοέμβριο.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

13 ώρες πριν, Mandrake είπε:

@ hardivic και @ Anton Duck με καλύψατε και σας :efxaristo:! Επομένως έχουν ήδη καταχωρηθεί 2 τόμοι στην "Εθνική Βιβλιοθήκη" και όλη η γκρίνια είναι γιατί δεν άρχισαν νωρίτερα, παρά συνέχισαν αυτήν εδώ τη σειρά. Πιθανόν να ισχύει το σενάριο με τα πνευματικά δικαιώματα που είπα παραπάνω, πιθανόν είχαν σκοπό να κυκλοφορήσουν νωρίτερα τα "Peanuts" (να συνεχίσουν "καπάκι" τους τόμους ακόμη κι από τότε) και κάτι στράβωσε, δε ξέρω ποιος είναι ο λόγος μου αρκεί όμως ότι και αυτή εδώ η σειρά δείχνει ότι θα ολοκληρωθεί και οι τόμοι του Romano Scarpa θα συνεχίσουν λίγο αργότερα, οπότε είμαστε win-win! Μην είστε ανυπόμονοι. Τόσα καλοκαίρια περιμένατε για να φτάσει η σειρά μέχρι εδώ που έφτασε. Λίγους μήνες παραπέρα δε χάλασε ο κόσμος... Έπειτα μπορεί να βγούμε κερδισμένοι και να βγάλουν περισσότερους τόμους αυτή τη φορά! Ελπίζω μόνο όσοι δε γουστάρουν "Peanuts" να έχουν το καλοκαιράκι καβάτζα να διαβάσουν άλλα πράγματα! :beer:

 

Φαίνεται να επιβεβαιώνεσαι, σε ποστ στο fb γράφει κάποιος που λέει ότι έχει πληροφορία εκ των έσω ότι η Κ πάλεψε πολύ για να πάρει την άδεια για την έκδοση των Πίνατς, και θέλει τώρα που την έχει, και που είναι πρόσφατη η έκδοση των πρώτων 4 τόμων, και επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο, να τα εκδόσει και να τελειώνει με την έκδοση αυτή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα δε χαλάς μία τόσο αξιόλογη σειρά που έχει συνεπείς αναγνώστες και τη βγάζεις παραδοσιακά κάθε καλοκαίρι για χρόνια, για να λανσάρεις μία νέα που αποκλείεται να έχει το ίδιο αναγνωστικό κοινό, εάν δε συντρέχει σοβαρός λόγος... Νομίζω πως έχουν περάσει οι εποχές που εκδότες έκαναν αρπαχτές και τα παρατούσαν. Αυτά γίνονταν την εποχή των παχέων αγελάδων, όπου άνοιγε ο κάθε καημένος "εκδοτική" για να παίρνει επιδοτήσεις απ' την Ευρωπαϊκή Ένωση. Μικρές ή μεγάλες σειρές του εξωτερικού που αξίζουν ως συλλεκτικές (συγκεντρωτικές διαφόρων καλλιτεχνών) θα έρχονται στην Ελλάδα εφόσον στηρίζονται μάλιστα από τους αναγνώστες και θα ολοκληρώνονται, ακόμη και από εκδοτικές που θεωρείτε ορισμένοι "αδιάφορες" (κυρίως λόγω έλλειψης επικοινωνίας με τους αναγνώστες) όπως είναι οι "Καθημερινές Εκδόσεις". Εφόσον εξυπηρετείται μεγάλη μερίδα αναγνωστικού κοινού που δείχνει συνέπεια στην αγορά τέτοιων εκδόσεων, δε βλέπω κανέναν απολύτως λόγο να κόβεται μια τέτοια σειρά. Υπομονή και ψυχραιμία χρειάζεται. Δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις όπως των εκδόσεων "Helm" ή "Sελίνι", εκεί έπαιξαν τα ρέστα τους, κάποια τα παλεύουν ακόμη, οι εκδόσεις ήταν καλές, οι τιμές λογικές, απλώς δεν υπήρξε αρκετό αναγνωστικό κοινό να επενδύσει (και κρίμα, διότι έχουν εκδώσει αξιόλογες σειρές...).

 

Ακόμη και ο Τερζόπουλος που είχε τις δυσκολίες του και είχε την κατά πολύ ακριβότερη σειρά "Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς" (η οποία μάλιστα διανέμονταν μονάχα στα βιβλιοπωλεία!), παρόλο που λόγω κόστους αρκετοί από εμάς "κώλωσαν" και είτε δεν ακολούθησαν, είτε δεν τη ξεκίνησαν καν, το πάλεψε απ' τον Αύγουστο του 2009 έως τον Απρίλιο του 2013 να βγάλει τους 16 πρώτους τόμους και επιπρόσθετα έβγαλε το "Μίκυ Μάους: Στην Κοιλάδα του Θανάτου" ανοίγοντας μια νέα σκληρόδετη σειρά (του Floyd Gottfredson αυτή τη φορά!) τον ίδιο μήνα! Εάν δεν είχε έρθει το κλείσιμο της εκδοτικής στο τέλος της ίδιας χρονιάς, παρά τις χαμηλές πωλήσεις είμαι βέβαιος ότι θα υπήρχε και συνέχεια. Κάποια πράγματα ΠΡΕΠΕΙ να κυκλοφορούν και στην Ελλάδα, οι εκδότες βλέπουν την αγορά "έξω" και κάνουν τις ανάλογες κινήσεις. Αρκεί βέβαια να υπάρχει ανταπόκριση... Εφόσον μία έκδοση είναι καλή, η τιμολόγηση λογική, υπάρχει κάποιο μέτρο στις κυκλοφορίες συνολικά (να μοιράζεται σωστά η "πίτα") και υπάρχει ανταπόκριση, πιστεύω πως δεν έχουμε να φοβόμαστε & να αγχωνόμαστε για τίποτα.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5390
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Και η ανακοίνωση στο Fcebook με τα ανάλογα σχόλια:

 

image.thumb.png.55f7fc650b0ef261fc81a2ca229a2ee4.png

 

image.thumb.png.66c71955f29e29c7b1296a87138c3077.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 19/7/2022 στο 1:43 ΜΜ, hardivic είπε:

 

Φαίνεται να επιβεβαιώνεσαι, σε ποστ στο fb γράφει κάποιος που λέει ότι έχει πληροφορία εκ των έσω ότι η Κ πάλεψε πολύ για να πάρει την άδεια για την έκδοση των Πίνατς, και θέλει τώρα που την έχει, και που είναι πρόσφατη η έκδοση των πρώτων 4 τόμων, και επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο, να τα εκδόσει και να τελειώνει με την έκδοση αυτή

Αυτο εμαθα κι εγω οτι γραφτηκε στο facebook και σιγουρα ειναι πληροφορια εκ των εσω. Δεν ειχα σκοπο να ξαναγραψω εδω κατι γιατι οσοι αγοραζουν πινατ δεν μου φταινε σε κατι, αλλα μερικα ειναι πολυ ενοχλητικα. Ειναι σαν να μαθαινω οτι με το ζορι εβαλαν Σκαρπα σαν μπαλλωμα στα καλοκαιρινα ενθετα λες κι ειναι καποιος τυχαιος ποδοσφαιριστης της Β ομαδας επειδη ολοι οι βασικοι ειναι τραυματιες! Αλλα τι να περιμενεις, αφου οπως παμε δεν θα ξερουν ουτε ποιος εφτιαξε την Μονα Λιζα επειδη αυτο δεν το γραφει στα κουστομπολια του κινητου τους! 

Οσο κι αν λατρευουν καποιοι απο αυτους τα Πινατ ή με ο,τι αλλο μεγαλωσαν δεν πρεπει να εχει καμμια απολυτως σημασια. Δεν τυπωνεις τομους για να τους εχει εσυ στα ελληνικα. Τυπωνεις αυτα που διαφημιζεις. Δεν κοροϊδευεις τον κοσμο οτι θα τυπωνεις απαντα και μετα να αλλαζεις ροτα και να αποφασιζεις με το ετσι γουσταρω. Αν εχουμε Σκαρπα 2-3-4 τομους το χρονο ολοι θα γερασουμε κ ιακομα δεν θα εχει τελειωσει. Λυπαμαι που στεναχωρω ατομα που δεν θα ηθελα αλλα καταντησε αηδια καθε λιγο το εμπορικο τμημα να συμπεριφερεται τοσο αντι-εμπορικα (η πληροφορια για το εμπορικο τμημα ειναι παλι απο την ιδια πηγη στο facebook). 

 

Αν καταλαβα καλα ομως η εκδοση αυτη των Πινατ ειναι μια τρεχουσα εκδοση κι οχι μια που νομιζα οτι εχει τελειωσει?

Αρα σιγουρα θα εχουμε τα ιδια τις επομενες χρονιες με καμμια δεκαρια τομους κι αυτο ειναι ακομα πιο ενοχλητικο. Ο μονος τροπος να διορθωθει αυτη η λαθος τακτικη ειναι οι επομενες αδειες Σκαρπα που θα εξασφαλισουν να ειναι πολλες κι οχι παλι 3-4. Εκτος κι αν ειναι σκοπος τους να εχουμε κομικς ενθετα ολη τη χρονια τοτε εμενα δεν με πειραζει. Αλλα θα πρεπει καποτε να γινει μια σωστη διαφημιση τους πολυ πιο νωρις απο μια εβδομαδα. Κι αν οι υπαλληλοι εχουν τοση δουλεια που δεν μπορουν να φτιαξουν ουτε ενα σωστο πινακα τι ντισνευ θα εχουμε καθε μηνα, εεε ας παρουν και κανενα υπαλληλο παραπανω που να ξερει τι ειναι κομικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προτείνω στους Admins του GC να μετονομάσουν το topic σε "ΌΧΙ ΣΚΑΡΠΑ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ" για να μην μπερδευόμαστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

56 λεπτά πριν, BarkScarpa είπε:

Αν καταλαβα καλα ομως η εκδοση αυτη των Πινατ ειναι μια τρεχουσα εκδοση κι οχι μια που νομιζα οτι εχει τελειωσει?

Η Αγγλική σειρά Peanuts Every Sunday που συλλέγει όλα τα Κυριακάτικα στριπς των Peanuts ξεκίνησε το 2013 και βγάζει έναν τόμο κάθε χρόνο, θα ολοκληρωθεί με τον 10ο τόμο φέτος.

423052482_Screenshot2022-07-20172218.thumb.jpg.7701c5dd76498ad875110b41a1dd2751.jpg

 

Η σειρά της Κ ουσιαστικά "σπάει" τον κάθε τόμο σε 2 μέρη, έτσι θα έχουμε 20 τόμους σύνολο, έχει το υλικό για τους 18 ήδη και μέχρι τέλος του χρόνου θα έχει και για τους 2 τελευταίους. Ίσως και ο λόγος που δόθηκε προτεραιότητα να είναι ότι είναι λίγα σε σχέση τον Σκάρπα και να φύγει από πάνω τους και το θέμα των δικαιωμάτων .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29361
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3948 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πηρα τηλεφωνο στην Καθημερινη,  Ρομανο Σκαρπα θα βγει τον Νοεμβριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4386
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

7 λεπτά πριν, andreas23 είπε:

πηρα τηλεφωνο στην Καθημερινη,  Ρομανο Σκαρπα θα βγει τον Νοεμβριο.

 

Χριστούγεννα με το Σκάρπα θα κάνουμε φέτος... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 ώρα πριν, StefanosPap είπε:

Προτείνω στους Admins του GC να μετονομάσουν το topic σε "ΌΧΙ ΣΚΑΡΠΑ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ" για να μην μπερδευόμαστε.

 

Η πρότασή σου έχει προωθηθεί στο Κέντρο Ελέγχου και θα τεθεί σε ψηφοφορία! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε παιδιά αυτό είναι τοπικ για τα peanuts. Τα πάμε τα ξαναπάμε τα ματαξαναπαμε. Ας μιλάμε εδώ μόνο για αυτό

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ωραία τα peanuts με ποτάκι και με μπίρα, ακόμη και με τσίπουρο αν δεν έχεις σοβαρό μεζέ. Εννοείται μόνο αλατισμένα. Εγώ έχω και έναν άλλο ψυχαναγκασμό.  Μου αρέσουν μόνο ολόκληρα. Αν είναι σπασμένα στη μέση ούτε που τα αγγίζω...

Να πω φυσικά ότι δεν τα τρώω μόνο κάθε Κυριακή...

Επεξεργασία από hardivic
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2089
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

PEANUTSKYRIAKH_0005.jpg PEANUTSKYRIAKH_0005z.jpg 

 

Προστέθηκε το εξώφυλλο του 5ου τεύχους μαζί με το οπισθόφυλλο του.

Ευχαριστούμε τον @ Μενίγ Πουαγώ  για την διάθεση του τεύχους.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά το πρώτο που μπορεί να δει κάποιος αμέσως είναι η αλλαγή στο μέγεθος. Στο μήκος είναι ίδιο, αλλά πλάτος είναι λίγο πιο κοντό. Επίσης, έχω μια εντύπωση ότι και στο πάχος είναι μικρότερο, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου.

 

 

UWP3q4v0.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, StefanosPap είπε:

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά το πρώτο που μπορεί να δει κάποιος αμέσως είναι η αλλαγή στο μέγεθος. Στο μήκος είναι ίδιο, αλλά πλάτος είναι λίγο πιο κοντό. Επίσης, έχω μια εντύπωση ότι και στο πάχος είναι μικρότερο, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου.

 

 

UWP3q4v0.jpg

Οι Σαββατογεννημένοι το πρόβλεψαν...

Ναι και μένα μου φάνηκε αλλαγμένο το μέγεθος... Παρότι δεν το έχω ανοίξει ακόμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θέλω μια φορά να βγει κάποιος εκπρόσωπος εκδοτικής να μας εξηγήσει γιατί αλλάζουν οι διαστάσεις μια σειράς ή η κατεύθυνση της ράχης στα βιβλία :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  707 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 λεπτά πριν, Θλιμμένος Μπούφος είπε:

Θέλω μια φορά να βγει κάποιος εκπρόσωπος εκδοτικής να μας εξηγήσει γιατί αλλάζουν οι διαστάσεις μια σειράς ή η κατεύθυνση της ράχης στα βιβλία :lol:

 

Για γούρι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σκάρπα το κάνουν κάθε χρόνο. Οπότε και εδώ λογικά συνεχίζουν από εκεί που έμειναν 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω αν συμφωνεί και κάποιος άλλος, αλλά σαν μέγεθος από μόνο του μου φαίνεται μια χαρά. Αλλά προφανώς δεν είναι οκ, γιατί δεν υπάρχει συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Παιδια,,,τα νεα τευχη δεν εχουν αλλαγες στην ποιοτητα?Ποιο εντονα χρωματα,λεπτοτερο χαρτι το οποιο ειναι ποιο γυαλιστερο..ετσι και αλαλξουν και το μεγεθος..:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Θλιμμένος Μπούφος είπε:

Θέλω μια φορά να βγει κάποιος εκπρόσωπος εκδοτικής να μας εξηγήσει γιατί αλλάζουν οι διαστάσεις μια σειράς ή η κατεύθυνση της ράχης στα βιβλία :lol:

 

Μάλλον γιατί τσιγκουνεύονται :) Τώρα ειδικά με το πόσο ακρίβυνε το χαρτί είναι η μόνη δικαιολογία την οποία και πάλι δεν ανέχομαι. Έχει καταντήσει αηδία αυτή η ανομοιομορφία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν ξεπεράσουμε αυτό το τραγελαφικά θέμα με το μέγεθος κατά τα άλλα πολύ πολύ ωραία έκδοση. Το χαρτί μια χαρά. Τα χρώματα υπέροχα και οι ιστορίες συνεχίζουν από εκεί που έμειναν. Ο σνουπυ αποκτά πιο πρωταγωνιστικό ρόλο και οι ιστορίες είναι πιο αστείες πλέον. Τραγική φιγούρα ο Τσάρλυ Μπράουν. Τραγική περσόνα η Λούσυ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ήμουν σίγουρος ότι οι διαστάσεις και η ποιότητα του χαρτιού στα φετινά Peanuts θα είχε διαφορές με τα περσινά!

Το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις αγόρασα την εφημερίδα ήταν να συγκρίνω ένα περσινό τεύχος με το φετινό. Η Καθημερινή δεν με απογοήτευσε! Έτσι η συλλογή θα έχει υπέροχα σκαλοπατάκια! 

 

Του χρόνου θα υπάρχουν πάλι διαφορές! Κρίμα που δεν υπάρχει στοιχηματική εταιρία που να δίνει απόδοση για τα ύψη των τευχών της Καθημερινής. Ο ψυχαναγκαστικός εαυτός μου κλαίει αθόρυβα στη γωνίτσα του! Ο τσιγκούνης εαυτός μου είναι χαρούμενος γιατί τα τεύχη είναι φτηνά για την ποιότητά τους!

 

Η απορία μου είναι άλλη... Η Καθημερινή έκανε αγώνα για να πάρει τα δικαιώματα των Peanuts; Μιλάμε για την ίδια Καθημερινή που ξέρουμε; Που αδιαφορεί απολύτως για το τι τυπώνει και πώς το τυπώνει; Τι μαθαίνει κανείς!!! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περιμενα τουλαχιστον 2-3 πανηγυρικα ποστ για τους τομους Πινατ για αρχη, αλλα βλεπω παλι γκρινιες για το χαρτι, το μεγεθος των τομων, κ.ο.κ!!! Απο τα νεα μελη και την νεα γενια δεν περιμενα ουτε να ξερουν ουτε να θυμουνται τα εκδοτικα και εκτυπωτικα προβληματα αλλα οι παλιοτεροι πρεπει να θυμαστε τι εγινε και με τους τομους Τερζοπουλου. Δεν ξερω αν ηταν για ολους τους τομους ή εφταιγε καμμια απεργια, αλλα ερχονταν απο την Ιταλια, καποιες φορες αργουσαν και συχνα ειχαν σοβαρα προβληματα. Μπορει να ηταν πολυτελης εκδοση αλλα υπηρχαν τομοι που μολις τους εβγαζες απο τη ζελατινα διαλυοταν ο τομος. Θα πρεπει να κανετε μεγαλη εξερευνηση για να ανακαλυψετε αυτα τα σχολια, αρχιζοντας απο το μακρινο 2009 για τους τομους Μπαρκς. 

Για τα Πινατ ομως γιατι απορειτε για τα προβληματα? Τοσα χρονια δεν τα γραφουμεν ολοι? Τι νομιζατε, οτι τα πινατ θα εχουν καποια ειδικη αντιμετωπιση? Τα επιτελεια ετοιμαζουν τους τομους αλλα δεν τους τυπωνουν, αυτο ειναι αλλων δουλεια. Ενας εκδοτικος οικος δεν σημαινει οτι κανει ο ιδιος καθε εκδοση, μπορει και να δωσει σε εξωτερικους τυπογραφους καποια εντυπα. Μπορει την μια χρονια ο ενας να τυπωνει  με τις περσινες διαστασεις και φετος ο αλλος τυπογραφος με τις φετινες, δεν εχουν ολοι τα ιδια μηχανηματα, ουτε το ιδιο ειδος χαρτιου. Ειναι κι αυτο ενα υπαρκτο ενδεχομενο. Για τσεκαρετε οσοι εχετε τα τελευτια Κλασικα Ντισνευ που ο Τερζοπουλος εβαζε σχεδιο στην πλατη να δειτε αν ηταν ολα τους τοσο ομοιομορφα!! 

 

Αν πραγματικα θελετε να βρειτε κατι να γκρινιαξετε για κατι τοτε ψαξετε να βρειτε τους οριτζιναλ τομους και να συγκρινετε τις μεταφρασεις. Για μενα εκει μπορει να ειναι το σοβαρο προβλημα, αν ειναι ακριβης η μεταφραση οπου πρεπει, κι αν ειναι σωστη η αποδοση στα ελληνικα στις αμερικανικες εκφρασεις που με μια σκεττη μεταφραση θα ειναι κατι σαχλο ή ασχετο. 

 

Οσοι αγορασατε τσ Πινατ, θα το πω ξεκαθαρα, καλα κανατε, αν σας αρεσουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περίεργο ότι το άτομο που μπήκε να εκφράσει την αντίρρηση του για την "γκρίνια" που υπάρχει, τελικά καταλήγει να γράφει έκθεση γκρίνιας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπαρχουν ατομα στην κοινωνια που γκρινιαζουν μονιμως ακομα κι αν τους σωσει καποιος την ζωη, τους δωσει αυτο που ζητουν. 

Υπαρχει ομως και η γκρινια/παραπονο που γινεται για να την ακουσει ο αλλος και να διορθωσει τι την δημιουργει. 

 

Η δικη μου γκρινια και μερικων αλλων δεν ηταν να μην τυπωθουν Πινατ αλλα να μην εξοστρακισουν τον Σκαρπα. Τα Πινατ ταιριαζουν στη χειμωνιατικη εποχη που τα τυπωσαν κι ο Σκαρπα στους καλοκαιρινους τομους. Εμεις δεν ειμαστε το αγοραστικο κοινο που ειναι αδιαφορο και δεν κραταει τιποτε για συλλογη και τους βολευει παρα πολυ να υπαρχει γιατι απλως αγοραζει κατι και το πεταει. Εγω δεν ασχολουμαι πια με την ποιοτητα γιατι οταν κοιταξετε καθε εκδοση, καθε κομικ θα βρειτε ενα σωρο ελαττωματα, μερικα δεν ειναι καν ευθυνη του εκδοτη αλλα του διανομεα ή του περιπτερα ή του συλλεκτη που μου το πουλησε. 

Εγω προτιμω να γκρινιαζω για αυτα που μπορει να προλαβει ο εκδοτης να διορθωσει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να δω πότε ειδοποίηση για τα Peanuts, θα είναι όντως για τα Peanuts...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εγώ γκρινιάζω γιατί τα βαριέμαι απελπιστικά κι "αναγκάστηκα" να τα αγοράσω λόγω του γιου μου (9 ετών), που τα ήθελε πολύ και πρέπει να τα διαβάσουμε και μαζί, αντί για Ντίσνεϋ με Σκάρπα που διαβάζαμε. 

Εν τέλει τι να κάνουμε, υπομονή και κάθε εμπόδιο για καλό!

Τα "Peanuts" είναι άριστα για να αρχίσει να σχεδιάζει κάποιος!

Κι ο νέος γι'  αυτό τα θέλει. Πρώτη φορά σκέφτηκε μόνος του και θέλησε να σχεδιάσει κόμικς, τον Τσάρλι Μπράουν και τον Σνούπυ. 

Πολύ καλό αποτέλεσμα ενώ ήταν ένα παιδί που δεν ασχολούνταν ιδιαίτερα ούτε έδινε σημασία στην ζωγραφική 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οσες γκρινιες κι αν εχουν γινει, οσα πικροχολα σχολια κι αν υπαρχουν, σχολια για τους τομους να δουμε πως ειναι, οπως γινεται σε καμποσα αλλα κομικς δεν βλεπω. Υπαρχει και το θεμα "Peanuts και Σνουπυ με την Καθημερινη" αλλα τζιφος κι εκει. Δεν τους αγοραζει καποιος που μπορει να κανει μια υποτυπωδη παρουσιαση? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.