Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως" (2022)


pnikitaskomics

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

34 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Επειδή το έθιξες φίλε Laz τα 3 τεύχη Zagor origin του Ανεμοδουρά τα έχω πάρει 6 φορές.

 

Μία δεν τα έχω ανοίξει, μία τα έχω διαβάσει τρεις φορές και τις άλλες 4 για δωράκι για φίλους.

Αυτή είναι μια δημιουργική δεύτερη αγορά, έχεις ένα φίλο που θέλεις να του πάρεις ένα δωράκι, στηρίζεις και το αγαπημένο σου κόμικ.

 

Το τούβλο των 35€ που λες το έχω αγοράσει σε έκδοση των 60€ από την epicenter, σε έκδοση 35 ευρώ από τον Ανεμοδουρά και την ιστορία την έχω και στην έκδοση της La republicca μέσω της οποίας έχω όλα τα ιταλικά Ζαγκορ 1-500.

 

Φυσικά και αγόρασα τα 30 αργύρια που είναι η αγαπημένη μου ιστορία Μπλεικ και Μορτιμερ από την Μαμούθ παρόλο που τα είχα παρει 2 φορές από cinebook. όπως είπα και πιο πάνω μια για να μείνει καινούργια στο χρόνο και μία για να διαβάζεται συχνά. Επίσης τυχαία επειδή είναι η αγαπημένη μου ιστορία της σειράς, είχα πάει στην Γιουροντισνει το 2019 και πήρα και τους τόμους στα Γαλλικά που ήταν τούμπανο έκδοση hardcover.

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω επειδή ρώτησες.

 

Ωραίος και μπράβο σου που στηρίζεις μ΄αυτόν τον τρόπο τις εταιρείες :)
Αλλά συνεχίζω να πιστεύω πως δεν είναι λύση ν΄αγοράζουμε πολλές φορές ένα κόμικ για να κάνουμε πωλήσεις.

Πόσο μάλλον ένα κόμικ που δεν είναι εντελώς στα γούστα μας.

Κι εγώ το έχω κάνει (ξέχασα να το γράψω πάνω αλλά το έχω αναφέρει παλιότερα) ν΄αγοράσω 2η φορά ένα τεύχος για να το χαρίσω.

Αλλά δυστυχώς μόνο τον ανηψιό μου έχω από γνωστούς μου που διαβάζουν κόμικς. Και μάλιστα συγκεκριμένα κόμικς (κυρίως Αστερίξ και Λούκυ Λουκ του αρέσουν, ό,τι άλλο του έδωσα δεν του καλάρεσε).
Οπότε δεν μπορώ να πάρω 6 φορές κάτι, όπως έκανες εσύ με τα Ζαγκόρ.

 

 

Μιας και το ανάφερε ο Manitou, το κόμικ που έχω πάρει τις περισσότερες φορές (καινούριο εννοώ) είναι η Θεραπεία των Ντάλτον. Το είχα ήδη μια φορά από μικρός, το πήρα άλλες δύο πριν λίγα χρόνια στην έκδοση με το σαγρέ εξώφυλλο (δύο γιατί την 1η φορά μού ήρθε τσαλακωμένο) και μία το πήρα στη σκληρόδετη.
Συνολικά το είχα 4 φορές. Πλέον το έχω 3 (ένα αντίτυπο το έδωσα στον ανηψιό μου).

Και μάλιστα σκέφτομαι να το πάρω και σε έκδοση Έθνους, για να κάνω σύγκριση με τη σκληρόδετη :lol:

 

Τώρα για τα Κοτσύφια που λέτε, θεωρώ ότι οι διασκευές βιβλίων σε κόμικς είναι ιδιαίτερη περίπτωση και έχουν συγκεκριμένο και πιο περιορισμένο κοινό.

Ξέρεις ότι σχεδόν πάντα μια διασκευή δεν θα είναι το ίδιο επιτυχημένη με το πρωτότυπο.

Οπότε οι περισσότεροι προτιμούν να διαβάσουν το βιβλίο παρά τη μεταφορά σε graphic novel :)

 

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

50 λεπτά πριν, Guts είπε:
Manitou Το '' Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια'' με την προσφορά το πήρες όμως. Όπως και εγώ πήρα το ''Δράκουλας'' με την ίδια προσφορά.
Το οποίο ήταν αρκετά καλό και μου άρεσε, αλλά δεν πιάνει μία μπροστά στο original που είναι το βιβλίο.
 
Και αν είναι να δώσεις 15 - 20 ευρώ για τέτοια έργα,είναι καλύτερα να τα πάρεις σε βιβλίο.
Τα 6 ευρώ μας τράβηξαν την προσοχή και τα αγοράσαμε τα κόμικς,γιατί είδαμε κάτι ελκυστικό, δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ 20 για τον Δράκουλα δεν θα τα έδινα.
 
Εμένα το μόνο που μου έκανε περιέργεια είναι οι 2 τόμοι του Κόναν της Marvel που βλέπω να υπάρχει σε αφθονία στα καταστήματα
και είναι μεγάλη κομιξάρα, με λιγότερα απο δέκα ευρώ παίρνεις 2 τόμους εξαιρετικής ποιότητας και φοβερής ιστορίας.

Πράγματι γιατί δεν το πήρα είδηση σε αντίθεση ας πούμε με όλες τις μεταφορές της ελληνικής σκηνής όπως τα μυστικά του βάλτου ή τον Ερωτόκριτο που τα πήρα από τους πρώτους. Όμως δεν είπα πουθενά εγώ ότι είναι κακό να αγοράζεις σε έκπτωση. Μάλιστα αν δεις σε εκείνο το τοπικ έγραψα ότι μου έκανε τόσο θετική εντύπωση που αισθάνθηκα άσχημα που το πήρα μόνο 6 ευρώ και πήρα αλλά τρία στην συνέχεια για να τα κάνω δώρα. 

Όσο για τις διασκευές προφανώς τα βιβλία είναι κάτι άλλο. Καλύτερο τις περισσότερες φορές αλλά κάτι άλλο. Κάποιες φορές θέλεις κάτι πιο γρήγορο πιο καλλιτεχνικό που εμπεριέχει και την οπτική γωνία ενός άλλου στο πρωτότυπο. Αυτό είναι το graphic novel. Τα βιβλία σου προσφέρουν πιο πλήρη εμπειρία αλλά υπάρχουν και άλλες μορφές τους. Όπως οι ταινίες. Δεν βλέπω κανένα εδώ μέσα να διαμαρτύρεται για τις ταινίες του Χάρυ Πότερ ή του LoR (ούτε και εγώ διαμαρτύρομαι φυσικά) παρόλο που τα βιβλία είναι πολυ καλύτερα. :beer5:

 

Και μια που λέμε για διασκευές ορίστε μια υπέροχη:

https://m.youtube.com/watch?v=eDMz5RL-wvM

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 4/4/2022 στο 11:07 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Mηπως το ελληνικο κομικσο-κοινο δεν ψηνεται για τετοιου ειδους αναγνωσματα και τα "σνομπαρει" ? (Μεσα σε αυτους και εγω).

Το τευχος, λιγο που το επιασα στο περιπτερο, και ωραιο μεγαλο μεγεθος εχει και μια πολυ προσιτη τιμη. Δεν βλεπω τον λογο να μην πουλαει στους λατρεις του συγκεκριμενου ειδους.

 

Κριμα για την εκδοτικη γιατι φαινεται εχουν μερακι για σοβαρη δουλεια αλλά δεν εχουν δικαιωματα απο εκδοσεις-κραχτες. Σε αντιθεση με την Καθημερινη που εχει την κοτα με τα χρυσα αυγα και κοιμουνται ορθιοι...

Στο δεύτερο σκέλος του ποστ σου,συμφωνώ απόλυτα, όμως στο πρώτο... Για την ακρίβεια, είναι η πρώτη πρόταση που μέ "χαλάει". Όταν κυκλοφόρησε η Βαβέλ ή το 9 το ελληνικό κοινό κόμικς, όχι απλώς δεν ψηνόταν, αλλά δεν είχε ιδέα καλά- καλά τι είναι τα κόμικς. Το μεγαλύτερο πρόβλημα -κατ' εμέ- είναι ότι το σημερινό κοινό κόμικς της χώρας μας δεν έχει ιδέα από κόμικ. Ας μην κοιτάμε το φόρουμ. Όπως έχει ειπωθεί πολλάκις στο παρελθόν είμαστε η μειοψηφία. Η πλειοψηφία λοιπόν(η οποία ως επί το πλείστον περιλαμβάνει ανθρώπους οι οποίοι ακολουθούν τα περιοδικά αυτά από όταν ήταν παιδιά, πριν από πολλά χρόνια), είτε δεν αγκάλιασε αυτή την νέα προσπάθεια λόγω του ότι όπως προείπα, είναι μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι κι έχουν μεγαλώσει με τον Μπλεκ και τα συναφή(που βέβαια εδώ να κάνω μια παρένθεση για να καυτηριάσω το γεγονός πως πρέπει να σταματήσει η καραμέλα Μπλεκ= ρετρό, παλιομοδίτικο, καθώς τις δεκαετίες του 1980 και 1990, φιλοξενούσε αρκετά προχωρημένα κόμικς στις σελίδες του, όπως Captain Marvel, Ιζνογκουντ, Ερικ Καστελ κ.α.), είτε λόγω του ότι δεν βρήκαν το περιοδικό πουθενά κι έτσι έρχομαι στο δεύτερο θέμα(παρακάτω).

On 5/4/2022 στο 1:41 ΜΜ, Mandrake είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες!! Η μόνη ένστασή μου είναι η διανομή. ΘΕΛΩ ν' αγοράσω τα τρέχοντα και δεν τα βρίσκω πάντα! Διάβασα στο "Comicstreet" ότι σε κάποιου παιδιού την πόλη (αν θυμάμαι καλά μένει σε κάποιο νησί) δε βρήκε ποτέ κανένα τεύχος! Στο Αγρίνιο ο Λόρδος μας δυσκολεύεται να τα βρει κι εγώ εδώ στο Ηράκλειο έχασα ένα τεύχος που δεν το βρήκα ποτέ και ορισμένα έχουν έρθει με μεγάλη καθυστέρηση, προφανώς επειδή τα μάζεψαν από άλλα περίπτερα και τα έφεραν στο κέντρο του Ηρακλείου. Άλλοι ακόμη δυσκολεύονταν να τα βρουν στην Αθήνα! Ναι, αλλά αυτό δεν είναι προς όφελος του εκδότη και του περιοδικού! Υποθέτω πως ένας παράγοντας που συμβαίνει αυτό είναι το μικρό τιράζ. Αν δεν ήταν η συγκεκριμένη εκδοτική και δεν είχε e-shop με χίλιες δυο διευκολύνσεις (και δωράκια απ' ότι διαβάζω!), πως θα έπαιρνε ο κόσμος τα κόμικς που δεν έφταναν στο περίπτερό του; Όταν μάλιστα ΟΙ ΙΔΙΟΙ διαφημίζουν ότι διανέμονται στα περίπτερα! Δεν ήταν η απαίτησή μου τέτοια. Ακόμη δεν έχω αποκτήσει κάνα-δυο "Mister No" που είχα χάσει και ένα "Ζαγκόρ" και ορισμένα άλλα τα βρήκα μήνες μετά σε δεύτερη (ή τρίτη) πανελαδική διανομή! Το γιατί δεν τα παρήγγειλα εν τω μεταξύ είναι δικό μου καπέλο, δε συζητάμε όμως αυτό. Νομίζω πως μόνο η σειρά "Μπλεκ: Τα Καλύτερα Κόμικς" είχε συνέπεια, αν και τελευταία τα graphic novels και τα κόμικ άλμπουμς έρχονταν κανονικά πιστεύω. Το "Non-Stop Comics" όμως με καθυστέρηση... Πολύ κρίμα... :(

Φίλε Mandrake, η προβληματική διανομή που αναφέρεις, είναι πιστεύω ο δεύτερος λόγος που τερματίστηκε τόσο νωρίς αυτή η προσπάθεια. Εγώ που μένω στην Αθήνα δεν κατάφερα να βρω ούτε ένα τεύχος στα περίπτερα της πόλης μου. Το πρώτο θυμάμαι, τό αγόρασα από περίπτερο της Ναυπάκτου τον Αύγουστο, που όμως για να βρω το αντίτυπό μου, έπρεπε να κοιτάξω κάτω από περιοδικά κι Αστερίξ. Τα άλλα τρία από τη ΛΕΦΙΚ, από το Comicstrip κι από το eshop της εκδοτικής. Καταλήγω λοιπόν στο γεγονός ότι το πρόβλημα της "στραβής" διανομής οδήγησε το περιοδικό στο να χάσει αναγνώστες... πριν καν τούς κερδίσει. Διότι, εάν υπήρχε έστω ένα αντίτυπο ανά περίπτερο, όλο και κάποιος θα πειθόταν να τό αγοράσει. Ενώ τώρα, πολλοί ενδέχεται( τι ενδέχεται, βέβαιο είναι) να αγνοούν την ύπαρξη του περιοδικού.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βλέπω ότι κάθε φορά που από την συγκεκριμένη εταιρεία μια προσπάθεια τερματίζεται αρχίζουμε τις κατηγορίες προς το κοινό που δεν τα αγόραζε, ή που δεν αγόραζε αρκετές φορές το κάθε τεύχος ώστε να γίνει πιο κερδοφόρο, ή που κάθεται και βλέπει σαρβάιβορ και δεν εκτιμά την καλή τέχνη, που κάθεται και διαβάζει κόμιξ στα αγγλικά με αποτέλεσμα να σταματάνε οι ελληνικές εκδόσεις και να αναγκαστεί να διαβάζει κόμιξ στα αγγλικά. Και παίρνοντας πάσα από προηγούμενο πρόσφατο διάλογο (και για να πω την κρυάδα μου), αν δεν πληρώναμε το νετφλιξ (πληρώνατε βασικά γιατί εμένα μου έχει δώσει ένας ξάδερφος κωδικό τζάμπα) αλλά παίρναμε παραπάνω αντίτυπα θα επιβίωνε το Non Stop αλλά δεν είμαστε το κοινό που αξίζουν οι εκδότες μας.

 

Ό,τι και να πούμε εμείς ο εκδότης είναι αυτός που ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά για να αποφασίσει να προβεί σε μια έκδοση που είναι επιχειρηματική κίνηση. Δικές του οι αποφάσεις, δικό του και το ρίσκο. Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς ότι ο συγκεκριμένος εκδότης έχει κάνει αρκετές προσπάθειες για πολυθεματικό κόμιξ που δεν του βγήκαν (Νέος Μπλεκ, Μίστερ Νο και οι άλλοι, Ζαγκόρ και τώρα το Non Stop) προς το παρόν φαίνεται να αντέχει η νέα μορφή του Μπλεκ αλλά δεν ξέρω πώς και αν επηρεάστηκε από την αφαίρεση από την ύλη της του Λάργκο και του Ντρεντ (λογικά για να συνεχίζει ο Μπλέκ και όχι το Non Stop, προφανώς το κοινό ψήφησε Μπλεκ). Έχουν σπαταληθεί στο φόρουμ δεκάδες ώρες πληκτρολόγησης (και από εμένα) για να πούμε τα ίδια και τα ίδια, χωρίς νόημα και χωρίς να καταλήξουμε σε ένα ασφαλές συμπέρασμα (πώς θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά άλλωστε, αφού δεν γνωρίζουμε τα κόστη του κάθε τεύχους, τα έσοδα και το πότε κρίνει ο εκδότης ικανοποιητική την κερδοφορία του εντύπου του). Προσωπικά θεωρώ ότι έχει παρέλθει η εποχή των πολυθεματικών κόμιξ (που και στην εποχή τους προσωπικά δεν με τραβούσαν σαν αναγνώστη) και όσο κοινό έχει μείνει προτιμά να κατευθύνεται σε γνώριμα μονοπάτια (Μπλεκ) παρά να πειραματιστεί με κάτι νέο (Λάργκο ή KobK). Τέλος πάντων ο εκδότης ρισκάρει, αποφασίζει επενδύει και αποσύρεται από την επένδυσή του. Αν δεν με πείσει όμως ότι το προϊόν του αξίζει το ποσό που μου ζητείται δεν θα το αποκτήσω και αναμφίβολα υπάρχει περίπτωση να παραβλέψω την αξιόλογη πρόταση υπέρ του πολυδιαφημισμένου ανάξιου λόγου προϊόντος, αλλά δυστυχώς έτσι είναι η αγορά.

 

Εγώ σαν καταναλωτής έχω κάποιο εισόδημα με το οποίο φιλοδοξώ να καλύψω μια σειρά από ανάγκες, κάποιες επιτακτικότερες και βασικότερες από την ανάγκη μου για κόμιξ. Δεν πιστεύω ότι είμαι η εξαίρεση, χαίρομαι που μπορώ ακόμα και αγοράζω κόμιξ, όσα αγοράζω όμως τα αγοράζω γιατί με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσουν και ασφαλώς θα αγοράσω κόμιξ σε προσφορά και μάλιστα το θεωρώ αυτονόητο. Αν κάποιος δεν μπορεί να το κατανοήσει, τότε μάλλον βρισκόμαστε σε διαφορετικούς κόσμους. Για τον πολυθρύλητο Ζαγκόρ των 35 ευρώ, προφανώς όποιοι τον αγόρασαν κρίνουν ότι τα αξίζει, προφανώς για να μην τον έχω αγοράσει δεν θα τον έχω και διαβάσει οπότε η γνώμη μου για τον τόμο δεν έχει βαρύτητα. Όμως εμένα (τονίζω το Εμένα) καμιά ιστορία του Ζαγκόρ δεν με έπεισε ότι αξίζει σαν ήρωας, ακόμα και το τεύχος 8 που θεωρείται ιστορική, κλασική εμβληματική ιστορία του ήρωα μου φάνηκε κάτω του μετρίου, η όλη ιστορία δεν δικαιολογούσε το μέγεθός της (όπως πολλά σενάρια του Νολίτα, ακόμα και στον Μίστερ Νο είναι τεντωμένα αδικαιολόγητα σε έκταση) και τελικά αν και τα 17 ευρώ του κόστους του τεύχους δικαιολογούνταν από τον αριθμό σελίδων δεν δικαιολογούνταν από την αναγνωστική απόλαυση που μου προσέφερε. Για να μην το πολυτραβάω, το πού θα επενδύσω τα χρήματά που μπορώ να διαθέσω για κόμιξ το αποφασίζω εγώ, μπορεί η απόφασή μου να μην είναι σωστή και να αδικήσω μια αξιόλογη δουλειά, αλλά οκ δικιά μου απόφαση, δικό μου ρίσκο, δικό μου θέμα.

 

Είπα και πιο πάνω ότι θεωρώ ότι η εποχή των πολυθεματικών έχει παρέλθει, υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε εκδιδόμενα κόμιξ και σχολές και όταν παίρνεις ένα κόμιξ γιατί σε τραβάνε τα 2 από τα 4 κόμιξ του και αφαιρεθεί το 1 δεν είναι παράλογο να απέχεις από την αγορά του. Παράλογο είναι να προσβάλεις τον άλλο, γιατί δεν έχει την ίδια οπτική με 'σένα για ένα καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. Πιστεύω όμως ότι το να ακολουθηθεί η συνταγή του τα εκδοθούν οι ήρωες (Λάργκο, Στορμ, Kobk και Ντρεντ) αυτόνομοι ίσως να έχει καλύτερα αποτελέσματα αφού πραγματικά ο καθένας μας θα αγοράζει αυτό που θέλει να διαβάσει και όχι όλο το πακέτο. Όμως δεν επενδύω εγώ οπότε μιλάω εκ του ασφαλούς.

Επεξεργασία από thor77
  • Like 20
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

14 λεπτά πριν, thor77 είπε:

 

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα μαζί σου. Πραγματικά, λες κι απομόνωσες σκέψεις μου επί του θέματος και τίς πληκτρολόγησες.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μπορώ να πω ότι λυπάμαι που σταματάει το Non-stop και στη θέση του θα εκδοθεί το KOBK σε τόμους και μελλοντικά ο Largo αυτόνομος. Προσωπικά αν και έχω αγοράσει όλα τα τεύχη, αν είχα την ευκαιρία να αγοράσω το αγγλικό Omnibus ΚΟΒΚ θα είχα σταματήσει τη σειρά. Πραγματικά 2 μήνες για ένα τεύχος από τα 20 και 1/2 largo είναι/ ήταν πάρα πολύ μεγάλο χρονικό όριο!

 

Πάντως να ξέρετε το δηλώνω! Είμαι μεγάλος τεμπέλης, βλέπω Netflix και έχω περιορίσει τα torrent στο 1/10 σε σχέση με παλιά και είμαι μεγάλος σπάγκος! αγοράζω μόνο σε προσφορά και κυνηγώ τις χαμηλότερες τιμές, γιατί έτσι μπορώ να πάρω περισσότερα.

 

Υ.Γ. @ ProfPhillipMortimer είμαι σίγουρος ότι όλοι οι εκδοτικοί έχουν υπολογίσει την όποια έκπτωση (έως-40%) που κάνει η "Πρωτοπορία" και η κάθε "Πρωτοπορία".


 

 

  • Like 14
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, Grilos είπε:

Δεν μπορώ να πω ότι λυπάμαι που σταματάει το Non-stop και στη θέση του θα εκδοθεί το KOBK σε τόμους και μελλοντικά ο Largo αυτόνομος.

 

Για το Λάργκο δεν είναι σίγουρο ότι θα βγει αυτόνομο.

Ίσα ίσα, το "απ΄του χρόνου και βλέπουμε" που είπε ο εκδότης, δεν μου ακούγεται και πολύ αισιόδοξο.

Αν πάντως βγει αυτόνομος Λάργκο τότε εννοείται δεν θα λυπηθώ που σταμάτησε το Non-Stop Comics :)

 

 

 

On 4/4/2022 στο 11:07 ΜΜ, ManaLeak13 είπε:

Mηπως το ελληνικο κομικσο-κοινο δεν ψηνεται για τετοιου ειδους αναγνωσματα και τα "σνομπαρει" ? (Μεσα σε αυτους και εγω).

Το τευχος, λιγο που το επιασα στο περιπτερο, και ωραιο μεγαλο μεγεθος εχει και μια πολυ προσιτη τιμη. Δεν βλεπω τον λογο να μην πουλαει στους λατρεις του συγκεκριμενου ειδους.

 

Στέκομαι στην τελευταία πρόταση.

"Δεν βλεπω τον λογο να μην πουλαει στους λατρεις του συγκεκριμενου ειδους".

 

Αυτό είναι το θέμα. Ποιο ακριβώς είναι αυτό το είδος;

Το περιοδικό περιέχει 4 σειρές.

Μια αμερικάνικη (Kill or be Killed), μια γαλλοβελγική (Largo Winch), μια βρετανική (Judge Dredd) και μια απροσδιόριστης προέλευσης (Storm*).

Άρα ποιο είναι το κοινό του περιοδικού;

Μου φαίνεται από δύσκολο ως αδύνατο να είναι κάποιος φαν και των 4 αυτών διαφορετικών σχολών κόμικς.

Να του αρέσει μία, άντε δύο.

Άρα στην καλύτερη περίπτωση η μισή σχεδόν ύλη του περιοδικού.

Με αυτό το απλό σκεπτικό, μου φαίνεται απολύτως λογικό που δεν "περπατάνε" τα πολυθεματικά περιοδικά τέτοιου είδους στην Ελλάδα.

Αν ήταν φάση ΚΟΜΙCS της Καθημερινής (που περιείχε μόνο γαλλοβελγικές σειρές) θα είχε μεγαλύτερη απήχηση και δεν θα σταματούσε τόσο νωρίς.

Αλλά τώρα ένα περιοδικό με 4 διαφορετικά είδη κόμικς μέσα, δεν είναι κι ό,τι πιο ελκυστικό.

Είναι σαν ένα CD μουσικής που περιέχει ένα ποπ, ένα ροκ, ένα λαϊκό κι ένα έντεχνο τραγούδι.
Ποιος θα πάρει τέτοιο CD;

 


*στη wikipedia διαβάζω ότι είναι ολλανδικό κόμικ.

 

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6941
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους φίλους παραπάνω πως φαίνεται σχεδόν σίγουρο πως τα Πολυθεματικά δεν πουλάνε και δεν μπορούν πια να είναι βιώσιμα.

 

Αντίθετα οι αυτόνομες, ποιοτικότερες εκδόσεις που μπορούν να πουληθούν σε περίπτερο και βιβλιοπωλείο δείχνουν να τα πηγαίνουν καλύτερα και να μπορούν να είναι βιώσιμες με μικρότερες πωλήσεις.

 

Η διανομή είναι θέμα τιράζ, χωρίς να να γνωρίζω υποθέτω πως το νον στοπ θα πουλούσε 1000-1500 τεύχη για να έχει διανομή παντού θα χρειάζοταν 8000-10000 τεύχη,

 

οπότε δημιουργείται το ακραίο πρόβλημα των 7-9 χιλιάδων επιστροφών.

 

Ενώ τυπώνοντας ένα πολυτελή τόμο 1000 αντίτυπα πουλάς 500-700 και είσαι καλύτερα ...

  • Like 11
  • Μπέρδεμα 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

"Δεν βλεπω τον λογο να μην πουλαει στους λατρεις του συγκεκριμενου ειδους".

 

Μαλλον δεν το διευκρινισα σωστα , αν και δεν βρηκα καταλληλη λεξη για να το πω εν συντομια.

 

Τι εννοω με αυτο. Οι περισσοτεροι φιλοι/γνωστοι μου διαβαζουν αποκλειστικα Ντισνευ. Αντε να βαλουμε στο μιξ μεσα και κανενα Αστεριξ/ΛΛ. Μεχρι εκει.Ολα τα αλλα τα θεωρουν βαρετα.Αρνουνται να τα δωσουν εστω μια ευκαιρια να δουν τι παιζει. Εδω ενας μου πε για τα Marvel της Radnet, τι αηδιες καθεσαι και αγοραζεις... Αν και δεν το χω συζητησει με κανεναν, ειμαι 100% σιγουρος οτι αγνοουν την υπαρξη του Non-Stop Comics. 

Yπαρχει κοινο που αμα δεν διαβασει παπια,ποντικια ή μασκοφορους εκδηκητες ,βγαζει αφρους.Οποτε αυτους τους χανει μονομιας εξ ορισμου η εκδοση.

 

Τι μας μενει ? Αυτοι που ψαχνονται στο εναλλακτικο ή μη εμπορικο -ας το πουμε- ειδος. Εμενα μου αρεσουν τετοια ,αλλά ειμαι επικεντρωμενος σε άλλες (πιο σημαντικες για μενα) κομικσοαγορες.Φανταζομαι και αλλοι εδω μεσα. Επομενως το κοινο μικραινει δραματικα...

 

Αμα οπως λες οι ιστοριες σαν ειδος ειναι ολες ασχετες μεταξυ τους,αναμενομενο να κλεισει. Εγω νομιζα οτι πανω κατω ειναι παρομοιο στυλ. Δηλαδη αν κυκλοφορησει ενα περιοδικο με μια ιστορια Μικυ, μια Μπλεκ ,μια Ποπαυ και μια Superman, θα το επαιρνα ? Σιγουρα οχι ! Ακομα και αν η μια μοναδικη ιστορια του τευχους που με ενδιεφερε ειναι ακυκλοφορητη. Μιλαμε για τετοια χαωδη διαφορα ομως ??  Ή ειναι φαση Καμπανας που σε ενα τευχος εβαζε λιγο ΧΜΕΝ λιγο Σπαιντερμαν λιγο αχταρμας ? (που επισης να πω δεν μαρεσει και δεν θα το συλλεγα με τιποτα)

 

Αν κυκλοφορησουν αυτονομα οπως λεγεται και ερθουν στα περιπτερα θα το σκεφτω να δωσω μια ευκαιρια σε καποιο. Αρκει βεβαια να ειναι προσιτη η τιμη. Αν ειναι Ζαγκορ 35 ευρω φαση, απλα θα το χαζεψω. :)

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, ManaLeak13 είπε:

Αμα οπως λες οι ιστοριες σαν ειδος ειναι ολες ασχετες μεταξυ τους,αναμενομενο να κλεισει. Εγω νομιζα οτι πανω κατω ειναι παρομοιο στυλ. Δηλαδη αν κυκλοφορησει ενα περιοδικο με μια ιστορια Μικυ, μια Μπλεκ ,μια Ποπαυ και μια Superman, θα το επαιρνα ? Σιγουρα οχι ! Ακομα και αν η μια μοναδικη ιστορια του τευχους που με ενδιεφερε ειναι ακυκλοφορητη. Μιλαμε για τετοια χαωδη διαφορα ομως ??  Ή ειναι φαση Καμπανας που σε ενα τευχος εβαζε λιγο ΧΜΕΝ λιγο Σπαιντερμαν λιγο αχταρμας ? (που επισης να πω δεν μαρεσει και δεν θα το συλλεγα με τιποτα)

 

Καμία σχέση με Καμπανά.

Ο Καμπανάς είχε υπερηρωικά της Marvel.
Το Non-Stop Comics έχει 4 εντελώς διαφορετική είδη κόμικς μέσα.

Όχι απλά σαν θεματολογία. Εδώ μιλάμε για εντελώς διαφορετικές σχολές.

Είναι περίπου σαν το παράδειγμα που έδωσες (Μίκυ, Μπλεκ, Ποπάυ, Σούπερμαν) ή το παράδειγμα που έδωσα με το CD (ποπ, ροκ, λαϊκό, έντεχνο).

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Καμία σχέση με Καμπανά.

Ο Καμπανάς είχε υπερηρωικά της Marvel.
Το Non-Stop Comics έχει 4 εντελώς διαφορετική είδη κόμικς μέσα.

Όχι απλά σαν θεματολογία. Εδώ μιλάμε για εντελώς διαφορετικές σχολές.

Είναι περίπου σαν το παράδειγμα που έδωσες (Μίκυ, Μπλεκ, Ποπάυ, Σούπερμαν) ή το παράδειγμα που έδωσα με το CD (ποπ, ροκ, λαϊκό, έντεχνο).

Εμένα πάντως, αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που παρακινήθηκα να αγοράσω το περιοδικό. Αυτός ο πλουραλισμός τόσο στους χαρακτήρες, όσο και στις σχολές.  Το παράδειγμα με το CD που έδωσες, θα το αφήσω ασχολίαστο, καθώς οι μουσικές μου γνώσεις, είναι πενιχρές. Ένα περιοδικό που θα περιελάμβανε και τους τέσσερις παραπάνω ήρωες, θα τό λάτρευα.

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 8/4/2022 στο 2:16 ΠΜ, Laz33 είπε:

Για το Λάργκο δεν είναι σίγουρο ότι θα βγει αυτόνομο.

Ίσα ίσα, το "απ΄του χρόνου και βλέπουμε" που είπε ο εκδότης, δεν μου ακούγεται και πολύ αισιόδοξο.

O εκδότης έχει ηθική υποχρέωση να διευκρινίσει τί πρόκειται να κάνει σε σειρές που αφήνει το story arc μισοτελειωμένο. Ο Λάργκο και ο Στορμ έχουν ολοκληρωμένα τεύχη ή story arcs άρα όλες οι πιθανότητες είναι στο τραπέζι χωρίς να χρειάζεται να δοθούν απαντήσεις αυτή τη στιγμή.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Quick news from Comicdom, το Non Stop Comics ήταν πλέον ασύμφορο να κυκλοφορεί λόγω των αυξήσεων στις πρώτες ύλες, η ίδια η εκδοτική δεν έχει χαρεί με την εξέλιξη. Ο Ντρεντ βγήκε αυτόνομος σε πρώτη φάση για να δουν και εκείνοι πως θα αρχίσουν να βγάζουν αυτόνομες ιστορίες, ωστόσο αυτό που μου αναφέρθηκε είναι ότι το πλάνο είναι να αυτονομηθούν όλοι οι ήρωες του περιοδικού. Απλώς ξεκίνησαν με το Ντρεντ και το Kill or Be Killed που θα βγουν 10 τεύχη μαζί και λογικά θα το ολοκληρώσουν και θα κάνουν πλάνο και για τους άλλους δύο. Το πότε δε μου αναφέρθηκε. Πρόταση μου θα ήταν κάποιο deal με εφημερίδα προσωπικά για συχνή κυκλοφορία. Θα δούμε πως θα πάει αυτό.

  • Like 23
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21480
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

«Παπουτσωμένος Γάτος» με την ΕΦΣΥΝ!

18/04 2022 «Παπουτσωμένος Γάτος» με την ΕΦΣΥΝ!
 

Ο Παπουτσωμένος Γάτος είναι ένα λαϊκό παραμύθι που έχει τις ρίζες του στην Ιταλία και αργότερα διαδόθηκε και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Για πρώτη φορά εμφανίστηκε σε γραπτή μορφή στη συλλογή παραμυθιών του Ιταλού συγγραφέα και μυθιστοριογράφου Giovanni Francesco Straparola με τίτλο Le Piacevoli Notti  (Τα Ευχάριστα Βράδια) που κυκλοφόρησε στη Βενετία σε 2 τόμους το 1550 και το 1553, με τον τίτλο Costantino Fortunato. Στις επόμενες εκδόσεις της συλλογής άλλαξε σε Il Gatto con gli Stivali  (Ο Γάτος με τις Μπότες). Ο πρωταγωνιστής του παραμυθιού είναι ένας γάτος με ανθρώπινα χαρακτηριστικά που χρησιμοποιεί την πονηριά του για να βοηθήσει τον αφέντη του να κερδίσει πλούτο και δύναμη ώστε να μπορέσει να παντρευτεί την εκλεκτή της καρδιάς του, την πριγκίπισσα Ελιζέτα.

Βέβαια, αυτή η εκδοχή διαφέρει σε αρκετά σημεία από την ιστορία, όπως τη γνωρίζουμε σήμερα, με βασικότερη διαφορά ότι ο πανέξυπνος γάτος είναι στην πραγματικότητα μια μεταμφιεσμένη νεράιδα. Έως σήμερα δεν είναι ακόμα βέβαιο αν ο Straparola έγραψε ο ίδιος το παραμύθι ή αν μετέφερε στο χαρτί κάποια ιστορία που προϋπήρχε έως τότε μόνο στην προφορική παράδοση.

Μία πανέμορφη μεταφορά της ιστορίας του Charles Perrault σε μορφή κόμικς από τον εξαιρετικό Γάλλο σχεδιαστή Jean-Luc Loyer!

Κυκλοφορεί με την Εφημερίδα Των Συντακτών την Μεγάλη Παρασκευή 22 Απριλίου!

 

https://www.mikrosiros.gr/blog/papoutsomenos-gatos

  • Like 14
  • Ουδέτερο 1
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επίσης, να πούμε ότι στα πλαίσια του Comicdom, κυκλοφόρησε το graphic novel "Μανώλης", το οποίο αναφέρεται στην Μικρασιατική Καταστροφή.

 

Στα περίπτερα της χώρας θα κάνει την εμφάνισή του στις 19 Απριλίου.

 

Αντιγράφω από το site της εκδοτικής.

 

mikros-iros_manolis.jpg

 

«Όταν μπάρκαρα με τη γιαγιά μου από τη Μικρά Ασία, ο πατέρας μου μάλλον είχε ήδη πεθάνει. Κανείς δεν ήξερε τι είχε απογίνει το πτώμα του. Η θάλασσα ήταν κόκκινη απ’ το αίμα. H μάνα και τ’ αδέρφια μου πήραν άλλο καράβι…»

 

Αυτά διηγούταν συχνά ο Μανώλης. Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, ο Αλέν Γλυκός μας παρουσιάζει το οδοιπορικό του Μανώλη, του πρόσφυγα πατέρα του, σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας, με τελικό προορισμό τη Γαλλία!  Ένα graphic novel που ζωντανεύει ένα από τα οδυνηρότερα κεφάλαια της ελληνικής ιστορίας.


Το βιβλίο προλογίζει με εισαγωγικό σημείωμα, ο Soloup!

 

 

:beer:

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

17 ώρες πριν, hudson είπε:

«Παπουτσωμένος Γάτος» με την ΕΦΣΥΝ!

18/04 2022 «Παπουτσωμένος Γάτος» με την ΕΦΣΥΝ!
 

Ο Παπουτσωμένος Γάτος είναι ένα λαϊκό παραμύθι που έχει τις ρίζες του στην Ιταλία και αργότερα διαδόθηκε και στην υπόλοιπη Ευρώπη. Για πρώτη φορά εμφανίστηκε σε γραπτή μορφή στη συλλογή παραμυθιών του Ιταλού συγγραφέα και μυθιστοριογράφου Giovanni Francesco Straparola με τίτλο Le Piacevoli Notti  (Τα Ευχάριστα Βράδια) που κυκλοφόρησε στη Βενετία σε 2 τόμους το 1550 και το 1553, με τον τίτλο Costantino Fortunato. Στις επόμενες εκδόσεις της συλλογής άλλαξε σε Il Gatto con gli Stivali  (Ο Γάτος με τις Μπότες). Ο πρωταγωνιστής του παραμυθιού είναι ένας γάτος με ανθρώπινα χαρακτηριστικά που χρησιμοποιεί την πονηριά του για να βοηθήσει τον αφέντη του να κερδίσει πλούτο και δύναμη ώστε να μπορέσει να παντρευτεί την εκλεκτή της καρδιάς του, την πριγκίπισσα Ελιζέτα.

Βέβαια, αυτή η εκδοχή διαφέρει σε αρκετά σημεία από την ιστορία, όπως τη γνωρίζουμε σήμερα, με βασικότερη διαφορά ότι ο πανέξυπνος γάτος είναι στην πραγματικότητα μια μεταμφιεσμένη νεράιδα. Έως σήμερα δεν είναι ακόμα βέβαιο αν ο Straparola έγραψε ο ίδιος το παραμύθι ή αν μετέφερε στο χαρτί κάποια ιστορία που προϋπήρχε έως τότε μόνο στην προφορική παράδοση.

Μία πανέμορφη μεταφορά της ιστορίας του Charles Perrault σε μορφή κόμικς από τον εξαιρετικό Γάλλο σχεδιαστή Jean-Luc Loyer!

Κυκλοφορεί με την Εφημερίδα Των Συντακτών την Μεγάλη Παρασκευή 22 Απριλίου!

 

https://www.mikrosiros.gr/blog/papoutsomenos-gatos

 

:sleep3:

  • Like 5
  • Respect 2
  • Αστείο 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γράφει τον 17ο αιώνα ο Σαρλ Περό ένα παραμύθι που διασκευάζεται σε κόμιξ (άλλη μια φορά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα).

 

Γράφεις ένα δελτίο τύπου για να διαφημίσεις την έκδοση. 

 

Έχεις στο δελτίο τύπου 2 παραγράφους για την εκδοχή του Στραπαρόλα (προγενέστερη από αυτήν του Περό) και μια διεκπεραιωτική πρόταση για την διασκευή, που δεν ξεκαθαρίζεται καν ποιος είναι ο Περό (όπως αναφέρεται κάλλιστα θα μπορούσε να είναι ο σεναριογράφος). Αυτό δεν είναι δελτίο τύπου, είναι αρχή συνοδευτικού άρθρου

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  371
  • Reputation:   2642
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  1
  • With Us For:  706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απ' ότι κατάλαβα από τα σχόλια που διάβασα μάλλον είμαι ο μόνος που περιμένει πώς και πώς την αυτόνομη έκδοση του Στορμ...

  • Like 11
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Σοβαρευτείτε, τον Παπουτσομένο Γάτο δεν τον πήρε κανένας; :party3:

  • Like 4
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 8/4/2022 στο 10:58 ΠΜ, ProfPhillipMortimer είπε:

Η διανομή είναι θέμα τιράζ, χωρίς να να γνωρίζω υποθέτω πως το νον στοπ θα πουλούσε 1000-1500 τεύχη για να έχει διανομή παντού θα χρειάζοταν 8000-10000 τεύχη,

 

οπότε δημιουργείται το ακραίο πρόβλημα των 7-9 χιλιάδων επιστροφών.

 

Ενώ τυπώνοντας ένα πολυτελή τόμο 1000 αντίτυπα πουλάς 500-700 και είσαι καλύτερα ...

 

Γιατί, ο πολυτελής τόμος με τον ίδιο αριθμό αντιτύπων πάει παντού; Πως γκένεν αυτό; Ο εκδότης είναι καλύτερα, όχι ο αναγνώστης. Το πρόβλημα της διανομής δε λύνεται.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6941
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν πηγαίνει παντού ο πολυτελής τόμος εννοείται.

 

Όμως από τα λιγοστά σημεία πώλησης βγάζει κέρδος για τον εκδότη ακριβώς επειδή δεν χρειάζεται να τυπώσει τόσο πολλά κομμάτια για να έχει διανομή.

 

Σαφώς και πρέπει να ξέρεις για να τον βρεις και συνήθως δεν δημιουργούνται έτσι νέοι αναγνώστες όμως στη φάση που είναι τα κόμικς στην Ελλάδα οι εκδότες δεν αντέχουν το κόστος της διανομής.

 

Ακόμα και η Anubis που είχε καταφέρει με τον spiderman να πουλάει μηνιαίο περιοδικό το σταμάτησε και βγάζει πια μόνο τόμους.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα μιλήσω για μένα και μόνο, αν και νομίζω πως εκφράζω μια μερίδα κόσμου που έχουν κατά καιρούς αναφέρει (και εδώ μέσα) παρόμοια ή ίδια συνήθεια. Διαβάζω κόμικς, ας πούμε σχεδόν, σερί απ' το '83 και από βιβλιοπωλείο δεν αγόρασα ποτέ στη ζωή μου κόμικ... Ποτέ μέχρι περίπου το 2008-2009. Τη συνήθεια του περιπτέρου δύσκολα την αλλάζω παρόλο που σήμερα, ομολογουμένως, παραγγέλνω πολύ περισσότερα απ' αυτά που αγοράζω από ένα περίπτερο, σε μια προσπάθεια βέβαια να καλύψω κενά και από παλαιότερες εκδόσεις. Αυτός είναι ο ένας απ' τους λόγους που έχω χάσει κάποια graphic novels υπερηρωικών της "Anubis" στο παρελθόν που σήμερα αναζητώ και δε βρίσκω (ο άλλος είναι οικονομικός) ή που δεν έχω αγοράσει κάποια Γαλλοβελγικά. Για άλλα πράγματα πάλι όπως στη μουσική (βινύλια) ή βιντεοπαιχνίδια (δισκέτες, CDs, DVDs), κρεμόμουν αποκλειστικά και μόνο από παραγγελίες πανελλαδικά διότι δεν υπήρχε η συνήθεια αυτή του να τα βρίσκω βολτάροντας σε κάποιο κατάστημα. Κάποια κόμικς λοιπόν πωλούνταν (και πωλούνται) μόνο από ενημερωμένα βιβλιοπωλεία και τα λιγοστά κομικσάδικα που έχουμε, με αποτέλεσμα να μην τα αγόραζα ποτέ ενώ παράλληλα έβρισκα άλλα, χωρίς "να στέκομαι" ιδιαίτερα σε προτεραιότητες, ακόμη και σε πολύ αγαπημένα αναγνώσματα.

 

Εάν έβγαζε έναν τόμο λοιπόν που δε θα υπήρχε στα περίπτερα και που δε θα είχα το άγχος ότι μετά από λίγο μπορεί να εξαφανιστεί & άντε να το γυρεύω, έχοντας τόσα αδιάβαστα στην άκρη θα άφηνα την αγορά του "για μετά", με ότι συνεπάγεται αυτό για τον εκδότη. Και κακά τα ψέμματα, όλοι όσοι "τα σκάνε" σε κάποια αγαπημένη τους ασχολία, πάντοτε υπάρχει επιπλέον υλικό προς ανάγνωση/παρακολούθηση/οτιδήποτε που δεν έχουν επεξεργαστεί ακόμη. Το "μετά" αυτό όμως για έναν εκδότη είναι καταστροφικό... Το θετικό λοιπόν για μένα είναι ότι οι εκδόσεις "Μικρός Ήρως" φέρνουν τα πάντα στα περίπτερα, ένα μικρό τιράζ όμως που θα δημιουργήσει πρόβλημα στη διανομή της περιφέρειας (και όχι μόνο απ' ότι φαίνεται!) δεν ανήκει στα πλεονεκτήματα που μπορεί να έχει μια τέτοια έκδοση. Ποια θεωρείς ότι είναι "η φάση που είναι τα κόμικς στην Ελλάδα"; Τι στερούνται δηλαδή και γιατί θεωρείς ότι μία διανομή σήμερα έχει μεγαλύτερο κόστος από μία της δεκαετίας του '90 ή των πρώιμων 00s, που η "Modern Times" έβγαζε 20 περιοδικά το μήνα κι ας είχε άλλες ημερομηνίες για την πρωτεύουσα & άλλες για την περιφέρεια σε κάθε ένα απ' αυτά;

 

Έπειτα είναι κάτι άλλο που είχες πει και ήθελα να κουβεντιάσουμε, εάν φυσικά εσύ ή κάποιος άλλος γνωρίζει μετά βεβαιότητας να μας πει. Είπες ότι στηρίζεις εάν αγοράσεις απ' τον ίδιο τον εκδότη. Γιατί; Δεν είναι ντομάτες που θα τις πάρω χωρίς μεσάζοντες για να βγάλει παραπάνω ο παραγωγός και να πληρώσω λιγότερα εγώ. Από περίπτερο πληρώνω την ονομαστική τιμή που απ' αυτά παίρνει και ο εκδότης παίρνει τα λεφτά του και ο περιπτεράς μου που συνεργαζόμαστε χρόνια και μου κρατάει πράγματα ώστε να μην τα χάνω. Ο εκδότης έχει κάνει συμφωνία με το πρακτορείο "Άργος" επί το σύνολο (υποθέτω) και την προμήθεια τόσο εκείνου, όσο και του περιπτερά, την δίνεις στο πληρώνοντας την ονομαστική τιμή αντί του -10% παραγγέλνοντας απ' τον ίδιο τον εκδότη. Έτσι δεν είναι; Τι σημασία έχει λοιπόν εάν το πάρω απ' το περίπτερο της γειτονιάς μου ή απ' τον ίδιο; Εγώ το βλέπω ότι έχει μεγαλύτερο κέρδος όταν δεν έχει επιστροφές από το "Άργος", εφόσον έτσι κι αλλιώς πληρώνει "μπροστά" τη δική τους συμμετοχή (πρακτορείου και περιπτέρου). Αδυνατώ να πιστέψω ότι το "Άργος" κονομάει ανάλογα με τις πωλήσεις που θα κάνει κάθε έντυπο! Εφόσον λοιπόν έχει πληρωμένους τους διανομείς απ' την αρχή, δεν είναι καλύτερο να έχει πουλήσει μέσα απ' αυτά τα κέντρα παρά απ' το στοκ που έχει για αργότερα που δε θα κάνει επαναδιανομή;

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6941
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Μάλλον δεν είμαι ο αρμόδιος να απαντήσω φίλε Mandrake γιατί δεν γνωρίζω ακριβώς τι ισχύει σήμερα.

 

Πάντως το 2000 διανομή και περίπτερο ήταν 30% του τζίρου .

 

Επίσης στην Ελλάδα που τα κόμικς δεν είναι mainstream το 2000 πάλι για να πουλήσεις 5.000 αντίτυπα για να καλύψεις τα σημεία διανομής ήθελες 20-25.000 αντίτυπα.

 

Για το λόγο αυτό τέλος των 90s με αρχές 2000s κράσαρε η αγορά και σταμάτησαν πλην Ντίσνει όλα τα περιοδικά κομικς.

 

Γιατί δεν υπάρχει βιώσιμο μοντέλο και δίκτυο πώλησης με 30% έξοδα διανομής και προμήθειας σε αγαθά που πωλούνται 20 με 25% από την παραγόμενη δυναμικότητα.

 

Για αυτό ακόμα ο μικρός ήρως ανακυκλώνει και πουλάει και διανέμει ακόμα περιπέτειες και συλλεκτικά μπλεκ της εποχής αυτής 20 χρόνια μετά.

 

Μου αναφέρεις ως παράδειγμα την Modern Times που δεν σταύρωσε σειρά πάνω από 20 τεύχη ...

 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21480
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κυκλοφορίες Μαΐου 2022 από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως

29/04 2022 Κυκλοφορίες Μαΐου 2022 από τις Εκδόσεις Μικρός Ήρως
 
Ήρθε η ώρα να σας ενημερώσουμε για τις νέες κυκλοφορίες του Μαΐου. Αυτόν τον μήνα θα έχουμε δύο εκδόσεις:

 

 
Δικαστής Ντρεντ - Έλεγχος (Κυκλοφορεί 4 Μαΐου)

mikros-iros_judje_dredd_elegxos.jpg

 
 
«Εγώ είμαι ο νόμος!». Μια φράση που αυτόματα φέρνει στο μυαλό όλων τη βλοσυρή φιγούρα του πιο γνωστού δικαστή των κόμικς. Του Δικαστή Ντρεντ, που αποτελεί έναν από τους πιο αγαπημένους χάρτινους ήρωες στη χώρα μας.

Ο Δικαστής Ντρεντ βρίσκεται στο έλεος του πιο θανάσιμου εχθρού του. Η παρανοϊκή Δικαστής Πιν της Ειδικής Ομάδας Δικαστών, αποφασίζει να καθαρίσει το σώμα των Δικαστών, εξολοθρεύοντας όλους όσους θεωρεί ανάξιους να φέρουν το σήμα και ο μόνος που μπορεί να τη σταματήσει είναι ο Ντρεντ. Μια από τις καλύτερες περιπέτειες του ήρωα, από το πιο δημοφιλές δίδυμο δημιουργών της σύγχρονης ιστορίας του, τους Rob Williams και Chris Weston.
 
Αγοράστε το κάνοντας κλικ εδώ!
 
 
 
Μπλεκ #22 (Κυκλοφορεί 17 Μαΐου)
mikros-iros_mplek022.jpg
 
- Μπλεκ - Ο Πύργος των Φαντασμάτων (Μέρος Β') των Franco Frescura & Franco Bignotti
- Κάπταιν Μίκι - Το Σάλπισμα (Μέρος Β') των Amilcare Medici & Franco Bignotti
-  Φάντομ - Ερωτικό Τρίγωνο των Tony Depaul &  Paul Ryan
- Ελ Ζαμπάτο - Κυνηγημένοι (Μέρος Δ') των Victor Mora & Francisco Darnis
- Το Παιδί Πάνθηρας των Tom Tully, Mike Western & Eric Bradbury

Και ακόμη:
- Mα τα χίλια... του Βαγγέλη Σαΐτη
- Στήλη Νούμερο 1: Σκαθάρι του Νίκου Δημ. Νικολαΐδη
 
 
Να και το Kill or be Killed
 
Μονογραφία: έντυπο (ISBN:978-618-206-096-4). Μερ. Α΄. Kill Or Be Killed / Τίνα Χελιώτη
Τίτλος : Kill Or Be Killed : Τεύχη 1-10
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου ; Γαβριήλ Τομπαλίδης, Μεταφραστής ; Sean Phillips, Εικονογράφος
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2022
Σελιδοποίηση: 292
Μέγεθος: 21 X 28
ISBN: 978-618-206-096-4
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)
Ημ/νία Παραχώρησης : 29/04/2022
WWW: http://www.mikrosiros.gr
Επεξεργασία από hudson
  • Like 15
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21480
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η "Μικρός Ήρως" αποφάσισε να βγάλει κάτι από Herge

 

(ISBN:978-618-206-000-1). Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό / Herge

Τίτλος : Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό : Το Στρατόπλοιο Η.22
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Herge, Συγγραφέας ; Herge, Εικονογράφος ; Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου ; Γαβριήλ Τομπαλίδης, Μεταφραστής
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2022
Σελιδοποίηση: 116
Μέγεθος: 21 X 28
ISBN: 978-618-206-000-1
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Γαλλική (fre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 09/05/2022
WWW: http://www.mikrosiros.gr
  • Like 18
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6479
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 hour ago, hudson said:

Η "Μικρός Ήρως" αποφάσισε να βγάλει κάτι από Herge

 

(ISBN:978-618-206-000-1). Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό / Herge

Τίτλος : Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό : Το Στρατόπλοιο Η.22
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Herge, Συγγραφέας ; Herge, Εικονογράφος ; Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου ; Γαβριήλ Τομπαλίδης, Μεταφραστής
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2022
Σελιδοποίηση: 116
Μέγεθος: 21 X 28
ISBN: 978-618-206-000-1
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Γαλλική (fre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 09/05/2022
WWW: http://www.mikrosiros.gr

Φανταστικά νέα! Νομίζω η εκδοτική θα κάνει εξαιρετική δουλειά. Αν και αυτή η δουλειά του Herge, δεν είναι εφάμιλλη των Τεντέν, επειδή επανασχεδιάστηκαν από τα studio Herge, το σχέδιο είναι υπέροχο!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, hudson είπε:

Η "Μικρός Ήρως" αποφάσισε να βγάλει κάτι από Herge

 

(ISBN:978-618-206-000-1). Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό / Herge

Τίτλος : Οι περιπέτειες των Ζο, Ζετ και Ζοκό : Το Στρατόπλοιο Η.22
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Herge, Συγγραφέας ; Herge, Εικονογράφος ; Τίνα Χελιώτη, Σχεδιαστής βιβλίου ; Γαβριήλ Τομπαλίδης, Μεταφραστής
Εκδότης: Παλλήνη [GR] : Εκδόσεις Μικρός Ήρως Ε.Ε.
Έτος Έκδοσης: 2022
Σελιδοποίηση: 116
Μέγεθος: 21 X 28
ISBN: 978-618-206-000-1
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Γαλλική (fre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 09/05/2022
WWW: http://www.mikrosiros.gr

Πρόκειται για σειρά που αποτελείται από 5 τεύχη των 52 σελίδων έκαστο (το ένα 58), απότι καταλαβαίνω μιλάμε για 2πλο τεύχος από τον Μικρό Ήρωα, που θα συλλέγει τα 2 πρώτα τεύχη που κυκλοφόρησαν το 1951

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Είναι εμφανώς παιδικά, να το ξέρετε εκ των προτέρων. Δηλαδή αν δείτε τί κάνουν τα παιδάκια, ΟΚ. Είναι όλο το πρώτο story arc.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν την ήξερα αυτή τη σειρά.

Και μόνο που είναι του Ερζέ (της δεκαετίας του ΄50, που είχε ωριμάσει τόσο σχεδιαστικά όσο και σεναριακά) δεν νομίζω να΄ναι χάλια.

Και οι βαθμολογίες που παίρνει βλέπω είναι μέτριες, όχι κακές.

Θα τιμηθεί σε κάποια φάση :)

 

To σχέδιο πάντως είναι εντελώς ΤενΤεν φάση :)

valeedescobrasp_32023.thumb.jpg.f43bb35868a97d3556018dd49a6a4ec9.jpg

 

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Καραγουστάρω λέμε! Σίγουρα αγορά!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.