Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως" (2022)


pnikitaskomics

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα "Ποπάυ" όμως είχαν κάτι που δεν είχαν τα Ντίσνεϊ. Μπορεί να είχαν μεν απλοϊκότερες ιστορίες (όχι πάντα! Αλλά σίγουρα ήταν πιο σύντομες.) αλλά είχαν πρωτότυπα σενάρια! Δεν έκλεβαν όλη την πραγματικότητα & τη μυθοπλασία που υπάρχει προσαρμόζοντάς τες στο "σύμπαν" των παπιών (κυρίως) και των ποντικών. Ένας βασικός λόγος που με κούρασαν τα Ντίσνεϋ (αναφέρομαι κυρίως στη σειρά "Μίκυ Μάους", βέβαια!) είναι αυτός, ενώ στα "Ποπάυ" το βασικό μου πρόβλημα (το έχω γράψει χρόνια πίσω στη σειρά του Δραγούνη νομίζω) είναι ότι ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι υπήρχαν επαναλήψεις ιστοριών. Το θυμάμαι τόσο έντονα που δεν πρέπει να αφορά μονάχα την επανάληψη σε ανάγνωση τόμων,αλλά όντως υπήρχαν τέτοιες. Και αν δεν ήταν επαναλήψεις τότε ήταν ιστορίες πολύ πολύ παρόμοιες, κάτι που φυσικά συνέβαινε αρκετά και στα Ντισνεϊκά, με τη διαφορά ότι στα "Ποπάυ", που οι ιστορίες ήταν μικρότερες, αποτυπωνόταν πιο εύκολα στη μνήμη σου. Μπορεί να κάνω λάθος και να με απατά η μνήμη μου, αυτή την αίσθηση με τις επαναλήψεις την είχα πάντως έντονα όλα αυτά τα χρόνια.

 

Ένας σημαντικότερος λόγος φυσικά είναι ότι στο πενιχρό χαρτζηλίκι που έπαιρνα στο Δημοτικό, έπρεπε να "σπρώχνω" 3-4 πολυθεματικά (κυρίως "Μπλέκ", "Αγόρι", "Τρουένο" & "Βαβούρα") και υπερηρωικά λίγο αργότερα, όπως και άλλα παιδικά κόμικς όπως "Σεραφίνο", "Τιραμόλα" ή "Πινόκιο". Ε προφανώς δε γινόταν... Τα μόνα που δε με "κράτησαν" ήταν ποδοσφαιρικά κόμικς (στα πολυθεματικά ήταν απ' τα τελευταία που διάβαζα και αν) και τα πολεμικά, τα οποία όμως έχουν και αυτά το ενδιαφέρον τους! Για τα Γαλλοβελγικά τα έχω πει αλλού...

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   7077
  • Achievement Points:  1188
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ξέρουμε αν το καινούριο Popeye είναι με σκληρό εξώφυλλο; Αν δεν είναι,θα είναι κρίμα για μία τέτοια σειρά...:sad1:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1366
  • Reputation:   9816
  • Achievement Points:  1382
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3074 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

7 hours ago, olyssesmoore said:

Σήμερα μαζί με τον Μπλεκ των διακοπών, αλλά και το επόμενο σαββατοκύριακο με τον Μπλεκ των διακοπών!

IMG_20220730_113447.jpgIMG_20220730_113428.jpg

Αυτά τα 2 βιβλία τα έχω αγοράσει όμως υπάρχουν άλλα 2 (Αρχαία Κίνα και Αρχαία Αίγυπτος) που ίσως κυκλοφορήσουν και εκείνα με ΤΑ ΝΕΑ.
 

  

1 hour ago, albert said:

Η 2η τριάδα κυκλοφοριών του Μπλεκ των Διακοπών των Νέων ξανακυκλοφορησε ξανά ΜΌΝΟ σε μεγάλα Μπλεκ της δεκαετίας του 70 η και σε καμία Ειδική έκδοση Μπλεκ της μεταγενέστερης εποχής;

Η ειδική έκδοση #1 είχε τις ιστορίες «Το άστρο των Πατριωτών», «Άτιμη Πλεκτάνη» και «Ο μικρός όμηρος».
Η ειδική έκδοση #2 είχε τις ιστορίες «Το κατόρθωμα δυο παιδιών», «Επικίνδυνη Αποστολή» και «Δυναμική Δράση».
Η ειδική έκδοση #6 είχε την ιστορία «Ο Ήλιος του Θανάτου!».

Νομίζω μόνο η ιστορία «Τα Γαλάζια Βέλη» έλειπε.

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17684
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ jimakoszs97  Eυχαριστω για την απαντηση..Και τα γαλαζια βελη κυκλοφορησαν ξανα..

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

14 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Ξέρουμε αν το καινούριο Popeye είναι με σκληρό εξώφυλλο; Αν δεν είναι,θα είναι κρίμα για μία τέτοια σειρά...:sad1:

 

Το Kill or be Killed που το έπιασα από περιέργεια στα Public είναι softcover. Άρα υποθέτω και ο Ποπάϋ. Δεν νομίζω να τους συμφέρει οικονομικά να φτιάξουν hardcover. Πάντως μια φορά σε μέγεθος το Kobk είναι μπόμπα! Να περιμένεις κάτι αντίστοιχο . Όπως και να είναι, αν σου αρέσει ο ήρωας και έχεις την οικονομική άνεση , μη τα κοιτάς αυτά. :) 

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  906 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 hours ago, ManaLeak13 said:

 

Το Kill or be Killed που το έπιασα από περιέργεια στα Public είναι softcover. Άρα υποθέτω και ο Ποπάϋ. Δεν νομίζω να τους συμφέρει οικονομικά να φτιάξουν hardcover. Πάντως μια φορά σε μέγεθος το Kobk είναι μπόμπα! Να περιμένεις κάτι αντίστοιχο . Όπως και να είναι, αν σου αρέσει ο ήρωας και έχεις την οικονομική άνεση , μη τα κοιτάς αυτά. :) 

 

Έχοντας το KobK, αν η ποιότητα του Popeye είναι αντίστοιχη, όποιος το αγοράσει δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Αξίζει την τιμή του.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1656
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μολις βγηκε ανακοινωση απο τις εκδοσεις Μικρος Ηρως για την νεα σειρα τομων "Οι Κλασικες Ιστοριες Popeye" που κυκλοφορουν απο σημερα. Αυτο ειναι ενα πολυ καλο νεο.  

295069480_5484689801554509_8786648705879689711_n.jpg

  • Like 10
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35177
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είδα χθες στο πρακτορείο τύπου που πηγαίνω το καινούριο Popeye. Δεν είχα δει την καταχώριση ISBN, αλλά όπως μπορεί να καταλάβει κανείς και από τις φωτογραφίες του εξωφύλλου, ο τόμος δεν θυμίζει ούτε μεγάλο τόμο ούτε άλμπουμ. Το σχήμα του είναι στο στυλ των Peanuts, δηλαδή μικρό ύψος αλλά όχι τόσο μακρόστενο, κοντό και λίγο μακρουλό, λίγο μεγαλύτερο από τις Μπαμπαδοϊστορίες. Οπότε το ποστ που είχα γράψει σε προηγούμενη σελίδα ότι θα δημιουργούσε μια ωραία εικόνα στη βιβλιοθήκη, μεγάλη τόμοι με ράχη κτλ, κρίνεται άκυρο.

 

Οι σελίδες του είναι αρκετές, αλλά δυστυχώς το κόστος των 22 ευρώ είναι αρκετά μεγάλο για τη μορφή που έχει, απόρροια της εκτόξευσης της τιμής του χαρτιού. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το μέγεθος δόθηκε λόγω του ότι έτσι δημοσιεύτηκαν και οι ιστορίες, καθώς προσωπικά το είχα στο μυαλό μου ότι θα είναι σαν την εκπληκτική έκδοση του Kill or Be Killed. Περιμένω και τη δική σας γνώμη όταν το αγοράσετε, καθώς και την παρουσίαση που θα έρθει. Και ξαναλέω για μένα η αγορά είναι 100% σίγουρη.

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26871
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

37 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Δεν είχα δει την καταχώριση ISBN, αλλά όπως μπορεί να καταλάβει κανείς και από τις φωτογραφίες του εξωφύλλου, ο τόμος δεν θυμίζει ούτε μεγάλο τόμο ούτε άλμπουμ. Το σχήμα του είναι στο στυλ των Peanuts, δηλαδή μικρό ύψος αλλά όχι τόσο μακρόστενο, κοντό και λίγο μακρουλό, λίγο μεγαλύτερο από τις Μπαμπαδοϊστορίες.

Πολύ λογικό που συμβαίνει αυτό και σωστή κίνηση διότι μιλάμε για στριπ. Τα στριπ όταν βγαίνουν σε σωστή έκδοση το σχήμα τους είναι πλατύ και είναι σαν αυτό των Peanuts :)

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

51 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Είδα χθες στο πρακτορείο τύπου που πηγαίνω το καινούριο Popeye. Δεν είχα δει την καταχώριση ISBN, αλλά όπως μπορεί να καταλάβει κανείς και από τις φωτογραφίες του εξωφύλλου, ο τόμος δεν θυμίζει ούτε μεγάλο τόμο ούτε άλμπουμ. Το σχήμα του είναι στο στυλ των Peanuts, δηλαδή μικρό ύψος αλλά όχι τόσο μακρόστενο, κοντό και λίγο μακρουλό, λίγο μεγαλύτερο από τις Μπαμπαδοϊστορίες. Οπότε το ποστ που είχα γράψει σε προηγούμενη σελίδα ότι θα δημιουργούσε μια ωραία εικόνα στη βιβλιοθήκη, μεγάλη τόμοι με ράχη κτλ, κρίνεται άκυρο.

 

Οι σελίδες του είναι αρκετές, αλλά δυστυχώς το κόστος των 22 ευρώ είναι αρκετά μεγάλο για τη μορφή που έχει, απόρροια της εκτόξευσης της τιμής του χαρτιού. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το μέγεθος δόθηκε λόγω του ότι έτσι δημοσιεύτηκαν και οι ιστορίες, καθώς προσωπικά το είχα στο μυαλό μου ότι θα είναι σαν την εκπληκτική έκδοση του Kill or Be Killed. Περιμένω και τη δική σας γνώμη όταν το αγοράσετε, καθώς και την παρουσίαση που θα έρθει. Και ξαναλέω για μένα η αγορά είναι 100% σίγουρη.

 

Ανέβασε βιντεακι και ο φίλος PhantomDuck στο YouTube με αναλυτική παρουσίαση. Η αλήθεια είναι πως μέχρι χθες είχα χαζοψηθεί να το αγορασω πάρα την τσουχτερότατη τιμη αλλά με το που είδα το φόρματ, λυπάμαι(;) που το λέω, ριχνω απευθείας άκυρο. Αυτό δεν είναι για βιβλιοθήκη είναι για στοιβαγμα σε ντανες. Και ντανες με κομικς δόξα το θεό έχω αμέτρητες στο σπίτι... Μακάρι ομως να πάει καλά η προσπάθεια και να το στηρίξετε όσοι αγαπάτε Ποπάϋ ή τα στριπ γενικότερα . :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1680
  • Reputation:   6612
  • Achievement Points:  1744
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

19 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Ανέβασε βιντεακι και ο φίλος PhantomDuck στο YouTube με αναλυτική παρουσίαση. Η αλήθεια είναι πως μέχρι χθες είχα χαζοψηθεί να το αγορασω πάρα την τσουχτερότατη τιμη αλλά με το που είδα το φόρματ, λυπάμαι(;) που το λέω, ριχνω απευθείας άκυρο. Αυτό δεν είναι για βιβλιοθήκη είναι για στοιβαγμα σε ντανες. Και ντανες με κομικς δόξα το θεό έχω αμέτρητες στο σπίτι... Μακάρι ομως να πάει καλά η προσπάθεια και να το στηρίξετε όσοι αγαπάτε Ποπάϋ ή τα στριπ γενικότερα . :)

Κι εμένα στην αρχή ο συνδυασμός κόστους/φορματ με έκανε να κάνω πίσω, η παρουσίαση όμως του Γιώργου με έπεισε και το τσίμπησα μόλις μαζι με μερικά Ζαγκόρ να πάρω και τα καλοκαιρινά δωράκια!

:beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12964
  • Reputation:   94879
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, Argail είπε:

Κι εμένα στην αρχή ο συνδυασμός κόστους/φορματ με έκανε να κάνω πίσω, η παρουσίαση όμως του Γιώργου με έπεισε και το τσίμπησα μόλις μαζι με μερικά Ζαγκόρ να πάρω και τα καλοκαιρινά δωράκια!

:beer:

 

Να περιμένουμε παρουσίαση, λοιπόν? :tik:

 

 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21904
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Είδα το βιντεάκι του @ PhantomDuck και ενώ είχα σκοπό να το αγοράσω έτσι και αλλιώς, τώρα "ψήθηκα" περισσότερο. Έχει πολύ ενδιαφέρον.

Ελπίζω όποιος κάνει την παρουσίαση να βάλει και το βιντεάκι που είναι από μόνο του μια παρουσίαση.

Το μέγεθος το βρίσκω πολύ οκ.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1680
  • Reputation:   6612
  • Achievement Points:  1744
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

9 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Να περιμένουμε παρουσίαση, λοιπόν? :tik:

 

 

:beer:

Αν δεν με προλάβει άλλος!

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

17 λεπτά πριν, Argail είπε:

Κι εμένα στην αρχή ο συνδυασμός κόστους/φορματ με έκανε να κάνω πίσω, η παρουσίαση όμως του Γιώργου με έπεισε και το τσίμπησα μόλις μαζι με μερικά Ζαγκόρ να πάρω και τα καλοκαιρινά δωράκια!

:beer:

 

Από επιμέλεια μια φορά σκίζει. Έγινε δουλειά, όχι αστεία :clap2:Μακάρι να μπορούσαμε να τα στηρίξουμε όλα, αλλά δυστυχώς αυτό είναι ουτοπικό σενάριο. Με τους μισθούς πείνας που μοιραζει απλόχερα ο Κουλης δε μπορούμε καλά καλά να πάρουμε αυτά που πραγματικά θέλουμε, τα ψιλοαδιαφορα θα πάρουμε; :(

Και εγώ αναμένω με περίεργια να διαβάσω παρουσίαση να δούμε τι παίζει μεσα  :)

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12964
  • Reputation:   94879
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

30 λεπτά πριν, hudson είπε:

Ελπίζω όποιος κάνει την παρουσίαση να βάλει και το βιντεάκι που είναι από μόνο του μια παρουσίαση.

 

Ελπίζω, όμως, να μην βάλει μόνο το βίντεο και τα εξώφυλλα. Να γράψει κάτι κι εκείνος. :D 

 

 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  906 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πλέον, μετά και το βίντεο/παρουσίαση που είδα το ερώτημα άλλαξε από το "αν θα το αγοράσω" στο "πότε θα το αγοράσω". Καθαρά λόγω οικονομικών. Ναι η τιμή δεν είναι ψίχουλα, αλλά κατά την γνώμη μου είναι μια λογική τιμή με αυτά που προσφέρει. Οπότε μακάρι και το κοινό να δείξει ότι το στηρίζει.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35177
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το βιντεάκι του @ PhantomDuck  είναι εδώ:

 

 

Πράγματι και εγώ ψήθηκα ακόμα περισσότερο, φαίνεται ότι έχει γίνει εξαιρετική δουλειά, πολύ προσεγμένη και επεξηγεί πάρα πολλές απορίες μου σχετικά με την έκδοση. Καταλαβαίνω πάντως απόλυτα όσους τους αποθαρρύνει η τιμή, και εγώ θα περιμένω να το πάρω από τη ΛΕΦΙΚ προσωπικά, αλλά αντικειμενικά αν δει κανείς το βίντεο καταλαβαίνεις ότι η δουλειά που γίνεται και η παρακαταθήκη που αφήνει είναι πολύ μεγάλη για να την αγνοήσεις.

  • Like 13
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτός ο φαντομ καλό θα ήταν να κάνει και ένα βίντεο και να μας πει το μυστικό της νεοτητος και πώς δεν τον αγγίζει ο χρόνος. 

  • Like 2
  • Αστείο 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34588
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό σημαίνει να έχεις μεράκι στην έκδοση παιδιά. Αυτό για το οποίο φωνάζουμε τοοοοοοσο καιρό. @ PhantomDuck ένα τεράστιο μπράβο για το μεράκι και για την δουλειά που εριξες. Φαίνεται υπέροχο και θα το πάρω τρέχοντας. Ούτως ή άλλως θα το έκανα τώρα ένα παραπάνω.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8656
  • Achievement Points:  993
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Είδα το βίντεο του Φάντομ Ντακ.
Επειδή έχω ένα κόλλημα με το μέγεθος της γραμματοσειράς στα ελληνικά κόμικς και δεν μου αρέσει να βλέπω μεγάλα κενά στα μπαλονάκια διαλόγων και να πηγαίνει τόσος χώρος ανεκμετάλλευτος, η μόνη μου ένσταση είναι στο μέγεθος της γραμματοσειράς, θα την ήθελα λίγο μεγαλύτερη. Νομίζω ότι γενικά είναι πιο ταιριαστό με την εικόνα, όταν το συνοδευτικό κείμενο γεμίζει σωστά τα μπαλονάκια. Ας πούμε, σε κάποια καρέ που εμφανίζονται στο βίντεο και γεμίζουν πιο σωστά, το κείμενο μοιάζει πιο ζωντανό κι έτσι η εικόνα ζωντανεύει κι αυτή περισσότερο. Τα μπαλονάκια και τα περιεχόμενά τους, καλώς ή κακώς, είναι μέρος της εικόνας. Για μένα, το ιδανικό είναι το μέγεθος της γραμματοσειράς και το γέμισμα των μπαλονιών να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο αυθεντικό.

Αυτή είναι η μοναδική μου ένσταση σε όσα είδα στο βίντεο του Φάντομ Ντακ. Η έκδοση είναι όπως θα ήθελα να κυκλοφορεί μια συλλεκτική έκδοση στην Ελλάδα. Μακάρι να βλέπαμε τόσο μεράκι και να θεωρούσαμε τέτοιο επίπεδο ως κάτι αυτονόητο στις ελληνικές συλλεκτικές σειρές. Χαίρομαι που ο Φάντομ Ντακ έπεισε την εκδοτική για την κυκλοφορία μιας σειράς σε αυτό το επίπεδο!
Οι διαστάσεις δεν με ενοχλούν. Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα που δημιουργούν στην τοποθέτηση σε μια βιβλιοθήκη. Το σημαντικό είναι ότι τυπώθηκε στο σωστό μέγεθος.

Το μαλακό εξώφυλλο δεν με πειράζει, αρκεί βέβαια να βοηθάει στη μείωση της τελικής τιμής. Για βιβλίο 230 σελίδων με μαλακό εξώφυλλο όμως, και το χοντρό εξώφυλλο λείπει, και η τιμή των 22 ευρώ είναι πολύ υψηλή για τις δυνατότητές μου. Ίσως αγοράσω τον πρώτο τόμο για να στηρίξω τη σωστή νοοτροπία, αλλά και πάλι, λέω ίσως, όχι σίγουρα. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα για 6 τόμους.

Σχετικά με την ασπρόμαυρη ιστορία που ακολουθεί την τελευταία του πρώτου τόμου, ελπίζω εκτός από την περίληψή της που υπάρχει στο τέλος του τόμου, να κυκλοφορήσει ολόκληρη και στον 6ο, τον "ασπρόμαυρο".

Καλά, αν γινόταν τέτοια κακοποίηση στις ιστορίες από τα στριπ του Ποπάυ από τον Δραγούνη, ουσιαστικά δεν έχουμε διαβάσει αμερικάνικες ιστορίες από τα στριπ του Ποπάυ! Λείπουν κομμάτια ολόκληρα, έμπαιναν άλλα καρέ με κολλάζ... Τι να πω!
Μήπως έτσι κυκλοφορούσαν στην Ιταλία οι αμερικανικές εκδόσεις και ο Δραγούνης έφερνε απλά την ιταλική έκδοση; Δύσκολο μου φαίνεται να έμπαιναν σε τόσο κόπο οι Έλληνες, γιατί όσο άθλια και να ήταν η κακοποίηση, γινόταν οργανωμένα βάσει πλάνου, με οπτικό αποτέλεσμα που δεν χτυπούσε στο μάτι, και χρειαζόταν χρόνο για να γινει η δουλειά. Για παράδειγμα, η κακοποίηση που γινόταν στο μικρό Σπάιντερ-μαν του Καμπανά ήταν πρόχειρη και (τουλάχιστον) αστεία. Στον Ποπάυ, αν δεν έβλεπα τις αυθεντικές εικόνες, δεν θα καταλάβαινα ότι λείπουν καρέ ή ότι έχουν προστεθεί στοιχεία σε αυτά, ακόμη και πρόσωπα! Μπορεί η ιστορία να έχανε σε νόημα και συνοχή, αλλά οπτικά δεν φαινόταν ότι έπεσε επεξεργασία. Βεβαια, όποιος και να εκανε τη ζημιά, εμεις ως αναγνωστες τη λουζόμασταν το ίδιο.

 

Και πάλι, πολλά μπράβο για το επίπεδο της έκδοσης! Φυσικά, τα περισσότερα στον Φάντομ Ντακ, που έπεισε την εκδοτική για έκδοση αυτού του επιπέδου και για την επιμέλειά της.

 

 


 

Επεξεργασία από theforce
  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, theforce said:

Οι διαστάσεις δεν με ενοχλούν. Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα που δημιουργούν στην τοποθέτηση σε μια βιβλιοθήκη. Το σημαντικό είναι ότι τυπώθηκε στο σωστό μέγεθος.

Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα κι εγώ. Ίσα ίσα που δημιουργείται και κάποια ποικιλομορφία. 

 

Αν πάντως δεν άκουγα την τιμή και μου είχε ζητηθεί να την μαντέψω, νομίζω  κάπου εκεί θα έλεγα. Εδώ μιλάμε για 20αρικα σε βιβλία με χαρτί εφημερίδας που τυπώνουν απλά γράμματα χωρίς χρώμα. Αν και δεν το χω δει απο κοντά το βιβλίο, φαίνεται τουλάχιστον κάποια ποιότητα. Και μιάς και ανέφερα το χρώμα, πιστεύω θα ήταν πιο ωραίο λίγο χρωματάκι ακομα στο background (πχ λευκός ουρανός). 

Εννοείται είναι και μένα στα σχέδιά μου να το αγοράσω.

Επεξεργασία από lovcom
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34588
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μια χαρά είναι οι διαστάσεις. Οι δύσκολες διαστάσεις είναι αυτές που δεν χωρούν κάθετα στις βιβλιοθήκες και πρέπει να μπουν οριζόντια. Ας πουμε τα μπλεικ και Μόρτιμερ έχουν τέτοιες δύσκολες διαστάσεις. Οι ψιλοστανταρ βιβλιοθήκες δεν τα χωράνε όρθια. Τα υπόλοιπα είναι μια χαρά. Ας μην είμαστε τόσο ψυχαναγκαστικοι πια.

  • Like 13
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Παρότι έχει μαλακό εξώφυλλο, φαίνεται πολύ ποιοτική έκδοση.

Απ'το στιβαρό δέσιμο μέχρι την ποιότητα του χαρτιού και των χρωμάτων.

Θα μου πεις αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου πως το ξέρεις;

Σίγουρα, αλλά κάποια πράγματα φαίνονται και στο πολύ ωραίο βιντεάκι που ανέβασε ο Φάντομ :)

 

Εσωτερικά πιστεύω έχει γίνει πολύ καλή δουλειά σε θέμα επιμέλειας και τα πολλά έξτρας δίνουν επιπλέον πόντους στην έκδοση.

Το γεγονός ότι έχουμε μαζεμένες με χρονολογική σειρά τις ιστορίες του Σάγκεντορφ, ξεκινώντας απ'την καλή του περίοδο, συν όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα, με κάνουν να θεωρώ αυτήν την έκδοση το αντίστοιχο της Βιβλιοθήκης Μπαρκς.

Το θέμα είναι μπορεί να περπατήσει μια τέτοια πολυτελής έκδοση σήμερα; :thinking:

Δεν ζούμε στις εποχές των παχιών αγελάδων.

Άποψή μου είναι ότι το κόμικ προορίζεται για μας τους μερακλήδες και όχι για τη μάζα.

Εύχομαι να το σκέφτηκαν αυτό στην εταιρεία και να μην το έβγαλαν σε μεγάλο τιράζ.

Όπως είπα εξαρχής, σκοπός μου είναι να το πάρω. Ίσως όχι άμεσα.

 

Όσον αφορά τις διαστάσεις, αφού τις ξέραμε ρε παιδιά. Δεν καταλάβατε ότι θα είναι σχεδόν τετράγωνο;

Δεν με πειράζουν οι διαστάσεις.

Έτσι κι αλλιώς τα σχεδόν μισά μου κόμικς τα βάζω σε κούτες ή συρτάρια. Δεν έχω πρόβλημα με το μέγεθος επομένως :)

  • Like 10
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17684
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3424 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 ε για αυτο σου βγαζει 2 τομους (διακοσο-φευγα σελιδων) τον χρονο  ειδικου μεγεθους σε μεγεθος για στριπ Το οικονομικο βολευεται.Αν βαλεις 1 ευρω την μερα στην ακρη και το μαζεψεις για το σκοπο θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος.Τωρα ο,τι και να πουμε ειναι αγενεια προς το κοπο που σπαταλησε ο καλος μας φιλος και ο Λεωκρατης.Αν δεν θελεις -@Laz33 δεν μιλαω για σενα,επειδη εμπιστευομαι το καλο σου γουστο στα κομιξ ας προσπερασει,,

Ασε που οπου βλεπω δουλεια του phantom (και του επιτελειου του Μ.Ηρωα) μενω απολυτως ευχαριστημενος!

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!!

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35177
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πάντως επειδή ίσως δεν έχει γίνει αντιληπτό, το πρόβλημα το δικό μου δεν είναι οι διαστάσεις, το εξηγεί και ο Phantom στο βίντεο συν ότι είναι στριπς και σωστά βγαίνουν σε αυτό το μέγεθος όπως επεσήμανε ο @ ΚΟΜΙΞ . Αντικειμενικά ωστόσο οι αυξήσεις σε πρώτες ύλες έχουν οδηγήσει κόμικ που δεν έχουν μεγάλο μέγεθος, άρα και περισσότερο χαρτί να πωλούνται πολύ ακριβά. Δείτε πιο πρόσφατες εκδόσεις τύπου Kill or Be Killed ή το Sandman της Anubis, δεν είναι κάτι που ταλανίζει μόνο μια εταιρεία.

 

Το Mister No από 10,5 πήγε 12 με ίδιο αριθμό σελίδων και με τριάντα σελίδες παραπάνω πήγε στα 17. Περιοδικά όπως το ΜΠΛΕΚ και το Epifany ανεβάζουν την τιμή. Και ξαναλέω εγώ τα βλέπω στη δουλειά μου κάθε μέρα δε μπορώ να κατηγορήσω καμία εταιρεία. Οι εκδόσεις για μερακλήδες που ανέφερε ο @ Laz33 θα γίνουν περισσότερες και με το ίδιο μπάτζετ θα πάρουμε λιγότερα. Εγώ έκανα σούμα τις νέες εκδόσεις που παίρνω στη ΛΕΦΙΚ και μόνο για τους τελευταίους μήνες μου έφυγε σεβαστό ποσό.

 

Αντικειμενικά κάτι που είναι βιβλιοθήκη πάντως δεν κόβεται, θα κάνεις την υπέρβαση. Είναι πολύ μεγάλη η παρακαταθήκη και αύριο μεθαύριο το να μπορώ να λέω ότι έχω Μπαρκς, Σκάρπα, Hachette, Radnet, Popeye, Λανφέστ και γενικά συμπληρωμένες βιβλιοθήκες και το σημαντικότερο ότι έχω διαβάσει και τόσα έργα σπουδαίων.

  • Like 12
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26871
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

37 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Δείτε πιο πρόσφατες εκδόσεις τύπου Kill or Be Killed ή το Sandman της Anubis, δεν είναι κάτι που ταλανίζει μόνο μια εταιρεία.

Πάντως για το Kill or Be Billed τα 2 tps τα αγγλικά (που ισούνται με την δική μας έκδοση) έχουν τουλάχιστον 15 ευρώ έκαστος και είναι σε αρκετά μικρότερο μέγεθος :) Οπότε η έκδοση του Μικρού Ήρωα που έχει 26 ευρώ σε αυτό το μέγεθος είναι καλή τιμή ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα.

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21904
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια χαρά είναι το μέγεθος και η τιμή παλεύεται.

Αν ήταν το Κόμιξ Α' περιόδου στα 20 ευρώ θα λέγαμε πω πω τι ευκαιρία! Και μην αρχίσουμε τα συλλεκτικό και σπάνιο κτλ. 

Τα 20 ευρώ είναι 20 ευρώ.

Αν έχεις 20 ευρώ για το Κόμιξ τότε έχεις και για το Ποπαυ. Από την άλλη θα μου πεις ότι, δυστυχώς δεν σκεφτόμαστε σαν κομικσακιδες αλλά σαν έμποροι , το Κόμιξ έχει μεγάλη εμπορική αξία. Θα μπορέσουμε να το μοσχοπουλησουμε.

  • Like 7
  • Respect 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  906 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

7 min ago , hudson said:

Μια χαρά είναι το μέγεθος και η τιμή παλεύεται.

Αν ήταν το Κόμιξ Α' περιόδου στα 20 ευρώ θα λέγαμε πω πω τι ευκαιρία! Και μην αρχίσουμε τα συλλεκτικό και σπάνιο κτλ. 

Τα 20 ευρώ είναι 20 ευρώ.

Αν έχεις 20 ευρώ για το Κόμιξ τότε έχεις και για το Ποπαυ. Από την άλλη θα μου πεις ότι, δυστυχώς δεν σκεφτόμαστε σαν κομικσακιδες αλλά σαν έμποροι , το Κόμιξ έχει μεγάλη εμπορική αξία. Θα μπορέσουμε να το μοσχοπουλησουμε.

 

Είναι ξεκάθαρα προσωπικό νομίζω από ένα σημείο και μετά. Πχ για μένα το KobK ήταν must buy είτε έκανε 15 είτε 25. Ναι δεν μου φαίνονται λίγα γενικά τα 25, αλλά θα το αγοράζα σίγουρα γιατί το ήθελα κι ας μην έχει καμία μεταπωλητική αξία. Κάτι αντίστοιχο σε μικρότερο λίγο βαθμό με το Popeye. Κάτι άλλο όμως ίσως να μην με ένοιαζε να το πάρω ακόμα κι ας ήταν φθηνό σχετικά.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21904
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

33 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

 

Είναι ξεκάθαρα προσωπικό νομίζω από ένα σημείο και μετά. Πχ για μένα το KobK ήταν must buy είτε έκανε 15 είτε 25. Ναι δεν μου φαίνονται λίγα γενικά τα 25, αλλά θα το αγοράζα σίγουρα γιατί το ήθελα κι ας μην έχει καμία μεταπωλητική αξία. Κάτι αντίστοιχο σε μικρότερο λίγο βαθμό με το Popeye. Κάτι άλλο όμως ίσως να μην με ένοιαζε να το πάρω ακόμα κι ας ήταν φθηνό σχετικά.

Εννοείται πως είναι θέμα γούστου,αν σου αρέσει κάτι θα το πάρεις όσο και να κοστίζει,σε λογικά πλαίσια, δεν θέλω να παρεξηγηθω ,προσωπικό ζήτημα του καθενός. Απλά το λέω για όσους κοιτούν πρώτα τη μεταπωλητικη αξία ενός κόμικ. Και το popey προς το παρόν δεν έχει.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.