Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες κυκλοφορίες από τις εκδόσεις "Μικρός Ήρως" (2022)


pnikitaskomics

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32828
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μερικές σελίδες απ΄την επόμενη ιστορία Λάργκο Γουίντς, που τελικά δεν θα δούμε στα ελληνικά.
Μια υπέροχη περιπέτεια στην πανέμορφη Βενετία.
Θαυμάστε τις εικόνες και... κλάψτε ελεύθερα :(

 

1640505749_LargoWinch09-SeeVenice.._06.thumb.jpg.a4cf0e561bf8f161965d3798c5ce4092.jpg 1350542132_LargoWinch09-SeeVenice.._21.thumb.jpg.2f231bcc8959ffbefc9679f0c1d3e4ae.jpg

394305728_LargoWinch09-SeeVenice.._24.thumb.jpg.7ea46bec549fc60fc871051c5da5b81b.jpg 1659078614_LargoWinch09-SeeVenice.._44.thumb.jpg.1dd74f7ef90381b3476ac1d35400a52a.jpg

309414952_LargoWinch10-...anddie26.thumb.jpg.f0383f4b45156b0aa881ab2b89fa4a51.jpg 1169212043_LargoWinch10-...anddie27.thumb.jpg.22fd5c01b5bc95cc6dc95699405c970e.jpg

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 13
  • Λύπη 1
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  442
  • Reputation:   2486
  • Achievement Points:  445
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πολύ κρίμα να διαβάζεις μια τέτοια είδηση, τον τελευταίο καιρό έχουμε συνηθίσει σε νέες συλλογές και σε επεκτάσεις συλλογών από Hachette και radnet.

Και εγώ στεναχωριέμαι πιο πολύ για το Λάργκο Γουίντς που δεν θα ξαναδούμε ιστορία του άμεσα τουλάχιστον.

Ελπίζω κάποια στιγμή η εκδοτική να δώσει επιτέλους μία ευκαιρία στο Λάργκο σε αυτόνομη έκδοση.

Πολύ ευχάριστο ότι θα συνεχίσει το Kill or Be Killed.

Επεξεργασία από budd
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2945 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλή η θεωρητική συζήτηση αλλά η ουσιαστική ψήφος είναι με το πορτοφόλι.

 

Όποιος θέλει έναν τίτλο να τον αγοράζει από τον εκδότη κατευθείαν σε κανονική τιμή και παραπάνω από μία φορά.

 

Έτσι στηρίζεις μία έκδοση και όχι θεωρητικά με λόγια.

 

Εδώ οι Ιταλόι μέλη του φαν κλαμπ Ζαγκορ στήριξαν την epicenter να συνεχίσει να εκδίδει την σειρά στα Αγγλικά.

 

Επίσης οι ελληνικές εκδοτικές πρέπει να σκεφτούν την λύση του crown funding (kickstarter κλπ) έτσι ώστε να μειωθεί το ρίσκο και να πηγαίνουν στα σίγουρα.

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 4
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34552
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

29 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

 

Όποιος θέλει έναν τίτλο να τον αγοράζει από τον εκδότη κατευθείαν σε κανονική τιμή και παραπάνω από μία φορά.

 

Έτσι στηρίζεις μία έκδοση και όχι θεωρητικά με λόγια.

 

 

Συμφωνώ 100% μέχρι όμως το σημείο του "παραπάνω από μία φορά"

Εγώ στηρίζω τις εκδόσεις της συγκεκριμένης εκδοτικής αγοράζοντας τα τεύχη κανονικά και από αυτούς. Από εκεί και πέρα οχι δεν θα τα πάρω εγώ πολλές φορές για να συνεχίσουν να υπάρχουν. Συγγνώμη αλλά δεν είναι αυτό το νόημα. Αν δεν πουλάει δεν θα φταίω εγώ που τον πήρα ΜΟΝΟ μία φορά αλλά το αγοραστικό κοινό και - γιατί όχι - και ο τίτλος αυτός καθεαυτός. 

Κρίμα, 100 φορές κρίμα, αλλά εντάξει υπάρχουν και άλλες υποχρεώσεις να καλύψουμε. 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2945 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν είπε κανένας πως αν δεν πουλάει φταις εσύ φίλε Manitou.

 

Απλά το χόμπι μας δεν είναι στην Ελλάδα mainstream οπότε αν δεν το καταλάβουμε αυτό δεν θα βγαίνει τίποτα.

 

Μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε απλά αν δεν πουλάνε δεν θα εκδίδονται και εμείς δεν θα έχουμε κομικς να διαβάζουμε. Αυτή είναι η κατάσταση.

 

 

  • Like 9
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26957
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

48 λεπτά πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Δεν είπε κανένας πως αν δεν πουλάει φταις εσύ φίλε Manitou.

 

Απλά το χόμπι μας δεν είναι στην Ελλάδα mainstream οπότε αν δεν το καταλάβουμε αυτό δεν θα βγαίνει τίποτα.

 

Μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε απλά αν δεν πουλάνε δεν θα εκδίδονται και εμείς δεν θα έχουμε κομικς να διαβάζουμε. Αυτή είναι η κατάσταση.

 

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες!! Η μόνη ένστασή μου είναι η διανομή. ΘΕΛΩ ν' αγοράσω τα τρέχοντα και δεν τα βρίσκω πάντα! Διάβασα στο "Comicstreet" ότι σε κάποιου παιδιού την πόλη (αν θυμάμαι καλά μένει σε κάποιο νησί) δε βρήκε ποτέ κανένα τεύχος! Στο Αγρίνιο ο Λόρδος μας δυσκολεύεται να τα βρει κι εγώ εδώ στο Ηράκλειο έχασα ένα τεύχος που δεν το βρήκα ποτέ και ορισμένα έχουν έρθει με μεγάλη καθυστέρηση, προφανώς επειδή τα μάζεψαν από άλλα περίπτερα και τα έφεραν στο κέντρο του Ηρακλείου. Άλλοι ακόμη δυσκολεύονταν να τα βρουν στην Αθήνα! Ναι, αλλά αυτό δεν είναι προς όφελος του εκδότη και του περιοδικού! Υποθέτω πως ένας παράγοντας που συμβαίνει αυτό είναι το μικρό τιράζ. Αν δεν ήταν η συγκεκριμένη εκδοτική και δεν είχε e-shop με χίλιες δυο διευκολύνσεις (και δωράκια απ' ότι διαβάζω!), πως θα έπαιρνε ο κόσμος τα κόμικς που δεν έφταναν στο περίπτερό του; Όταν μάλιστα ΟΙ ΙΔΙΟΙ διαφημίζουν ότι διανέμονται στα περίπτερα! Δεν ήταν η απαίτησή μου τέτοια. Ακόμη δεν έχω αποκτήσει κάνα-δυο "Mister No" που είχα χάσει και ένα "Ζαγκόρ" και ορισμένα άλλα τα βρήκα μήνες μετά σε δεύτερη (ή τρίτη) πανελαδική διανομή! Το γιατί δεν τα παρήγγειλα εν τω μεταξύ είναι δικό μου καπέλο, δε συζητάμε όμως αυτό. Νομίζω πως μόνο η σειρά "Μπλεκ: Τα Καλύτερα Κόμικς" είχε συνέπεια, αν και τελευταία τα graphic novels και τα κόμικ άλμπουμς έρχονταν κανονικά πιστεύω. Το "Non-Stop Comics" όμως με καθυστέρηση... Πολύ κρίμα... :(

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32828
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σιγά μην αγοράζουμε 5 αντίτυπα απ΄το ίδιο τεύχος για να στηρίξουμε την εκδοτική.

Και λεφτά απ΄τα μπατζάκια μας να έτρεχαν, πάλι δεν είχε νόημα να κάνουμε κάτι τέτοιο.

Φαντάζομαι ούτε η ίδια η εκδοτική το θέλει αυτό, μιας και θα πάρει παραπλανητικές πληροφορίες όσον αφορά τη δημοφιλία μιας έκδοσης.

Το να αγοράζουμε απευθείας απ΄τον εκδότη για μέγιστη υποστήριξη, έχει ένα νόημα.

Όπως και το ν΄αγοράζουμε καινούρια τεύχη έχει νόημα. Και να μην περιμένουμε να τα πάρουμε μεταχειρισμένα επειδή θα γλιτώσουμε 1€.

Ένας απ΄τους λόγους που αποφεύγω ν΄αγοράζω μεταχειρισμένα είναι κι αυτός. Με το ν΄αγοράζεις μεταχειρισμένα ΔΕΝ βοηθάς την εκδοτική, μιας και τα λεφτά πάνε στον μεταπωλητή ιδιώτη και όχι στην εταιρεία που έχει ήδη πουλήσει το τεύχος.

Δεν μιλάω για παλιά κόμικς που έχουν εξαντληθεί. Εκείνα προφανώς θα τα πάρεις από 2ο χέρι. Δεν έχεις άλλη επιλογή.

Αλλά ό,τι υπάρχει καινούριο να το παίρνετε καινούριο, αν θέλετε να στηρίξετε μια έκδοση και επιθυμείτε να συνεχιστεί.

Τώρα να μου λέτε γουστάρω να συνεχιστούν τα "Θόργκαλ" φερειπείν, και να πηγαίνετε να μου τα αγοράζετε μεταχειρισμένα επειδή θα γλιτώσετε 1€ στο τεύχος, είναι σαν να με κοροϊδεύετε.

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 10
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34552
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Δεν είπε κανένας πως αν δεν πουλάει φταις εσύ φίλε Manitou.

 

Απλά το χόμπι μας δεν είναι στην Ελλάδα mainstream οπότε αν δεν το καταλάβουμε αυτό δεν θα βγαίνει τίποτα.

 

Μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε απλά αν δεν πουλάνε δεν θα εκδίδονται και εμείς δεν θα έχουμε κομικς να διαβάζουμε. Αυτή είναι η κατάσταση.

 

 

Ναι εδώ συμφωνούμε. Το χόμπι μας δεν είναι mainstream και θέλει προσπάθεια και από εμάς. Αλλά διαφωνώ με την λογική να πάρουμε πέντε αντίτυπα από κάτι γιατί δίνουμε λάθος μήνυμα. Ας πούμε εγώ πήρα διάφορα πράγματα (βασικά σχεδόν ότι έβγαλαν)απευθείας από τις εκδόσεις αυτές για να τις στηρίξω και να έχουν κέρδος ώστε να συντηρούν τα περιοδικά μας. Έτσι την στήριξα. Το να έπαιρνα πολλά τεύχη θα ήταν σαν να την κορόιδευα όπως στις ελληνικές ταινίες που αγόραζε ο πλούσιος μεσοκοπος δίσκους από την πιτσιρίκα τραγουδίστρια για να την στηρίξει. Πάντως πέραν αυτού πράγματι το συμπέρασμα είναι ότι στην Ελλάδα χρειάζεται περισσότερη στήριξη απ' ότι άλλου.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26957
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί κολλήσατε στην "2η φορά" που είπε ο προφέσορας; Ακόμη δεν καταλάβατε ότι ήταν σχήμα λόγου; Δίνει έμφαση στο πόσο πρέπει να υποστηριχτούν τέτοιες εκδόσεις αν θέλουμε να τις έχουμε. Παραπάνω αναρωτιέται ο φίλος Γιάννης (Indian) λίγο πολύ αν υπάρχει κάποιου είδους "κατάρα" με τα πολυθεματικά γενικότερα. Αλήθεια τώρα; Θα το αποδώσουμε σε κατάρα; Γιατί, η σειρά "Μπλεκ: Τα Καλύτερα Κόμικς" πολυθεματικό δεν είναι; Υπενθυμίζω πως ο "Μπλε Κομήτης" που έκανε μόλις 9 τεύχη, έτρωγε διαρκώς λιθοβολισμό διότι είχε πολύ κουλτούρα στη θεματική του. Λίγο πολύ τα ίδια ίσχυαν για το "mόv", το οποίο παρεμπιπτόντως ήταν διμηνιαίο και κράτησε πάλι 9 τεύχη! Εδώ είχαμε πιο εμπορικά κόμικς και ορισμένοι έκαναν εμπάργκο για να τιμωρήσουν την εκδοτική που αφαίρεσε ένα BD της αρεσκείας τους. Εάν προσθέσουμε το μικρό τιράζ που αναφέρω παραπάνω, που έχει ως αποτέλεσμα την κάκιστη διανομή στην περιφέρεια, ορίστε οι πωλήσεις που χάνονται αμέσως αμέσως..! Διότι πότε θα τα παραγγείλω εγώ μετά που προσπαθώ παράλληλα να βρω παλαιότερα τεύχη και να έρθω σε μία σειρά με τα των τελευταίων 15 ετών; Δε χρειάζεται να το αποδώσουμε σε "κατάρες". Τα αμέσως προηγούμενα πολυθεματικά ήταν η σειρά "Παρά Πέντε: Νέα Περίοδος" που κράτησε 17 τεύχη σε μια μηνιαία έκδοση και το αμέσως προηγούμενο το "Γαλέρα για τις Ακυβέρνητες Πολιτείες" (που πρέπει παρεμπιπτόντως να διορθώσετε τον τίτλο!) το οποίο κράτησε 51 τεύχη, όπου μάλιστα το 80-90% της κομικσικής του (υπάρχει τέτοια λέξη; :P  ) ύλης αποτελούνταν από Έλληνες δημιουργούς! Ευτυχώς που υπάρχει και το "Epifany Comics", δυστυχώς όμως η συχνότητα κυκλοφορίας του είναι πάρα πολυ μικρή (τριμηνιαίο ξεκίνησε κι εκδίδεται στη χάση και στη φέξη)...

Επεξεργασία από Mandrake
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  646
  • Reputation:   5816
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  921 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Εγώ ήμουν έτοιμος να αγοράσω τα 2 πρώτα τεύχη μέσα στο μήνα, και αν μου άρεσε το περιεχόμενο θα συνέχιζα να αγοράζω και τα επόμενα τεύχη.
Ένα πολυθεματικό περιοδικό που ανακατεύει πολλές ιστορίες ,οι οποίες συνεχίζονται σε επόμενα τεύχη που κυκλοφορούν κάθε 2 μήνες, θέλει λίγο χρόνο
για να κερδίσει το ενδιαφέρον του αναγνώστη.
 
Όταν βλέπεις οτι το ''τελειώνουν'' τόσο σύντομα είναι απογοητευτικό.
Το kill or be killed ας πούμε τι νόημα είχε να το βάλουν..? Αν θέλει 20 τεύχη για να ολοκληρωθεί. Και πόσο ελκυστικό ήταν τελικά για τον αναγνώστη?
 
Καταλαβαίνω οτι η ακρίβεια σε πρώτες ύλες έχει αλλάξει τα δεδομένα, αλλά ο τελευταίος που φταίει είναι ο αγοραστής.
Για παράδειγμα η Anubis κυκλοφορεί το Sandman πάνω απο 25 ευρώ και για τον 3ο τόμο λέει ''είναι στα πλάνα μας''
αντί να λέει ''εννοείται οτι θα κυκλοφορήσουν όλοι οι τόμοι''
 
Ε λοιπόν και εγώ όταν βλέπω ''αβέβαιες'' κυκλοφορίες, σαν αγοραστής λέω ''είναι στα πλάνα μου για αγορά'' και απλά περιμένω να δώ που το πάνε.
 
Επεξεργασία από Guts
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   781
  • Achievement Points:  65
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω αγοράσει και τα 4 τεύχη του Non-Stop Comics. Βέβαια, ποτέ δε βρήκα κάποιο στο (αρκετά μεγάλο) ψιλικατζίδικο της περιοχής μου, το οποίο γενικά φέρνει comics της εκδοτικής.

Έτσι αναγκάστηκα να τα παραγγείλω δυο-δυο από το site, κάτι που από μόνο του είναι προβληματικό για το περιοδικό.

Γενικά τα πολυθεματικά δεν τα συμπαθώ, αλλά αυτό το έπαιρνα για τα Storm και Largo και χάρηκα που μεγάλωσε σε μέγεθος σε σχέση με το Μπλεκ.

Πάντως το ιδανικό σενάριο πιστεύω πως είναι τα Storm και Largo να βγουν σε αυτοτελή άλμπουν όπως τα ωραιότατα Ερίκ Καστέλ και Κόρτο Μαλτέζε.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2205
  • Reputation:   21868
  • Achievement Points:  2244
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα συμφωνήσω με όλα σχεδόν εκτός από το ότι πρέπει να παίρνουμε τα κόμικς απευθείας από την εκδοτική.

Δλδ εγώ και τόσοι άλλοι που αγοράζουμε τα κόμικς από τα κομικσάδικα και βιβλιοπωλεία φταίμε που δεν είναι βιώσιμα τα εκάστοτε έντυπα επειδή η εκδοτική δεν έχει το κέρδος που θα έπρεπε λόγω μεσάζοντα;

Αν είναι έτσι να μην γίνεται διανομή στα καταστήματα και τα περίπτερα και να υπάρχουν μόνο στα eshop κάθε εκδοτικής.

Αν θέλω να πάρω μόνο ένα κόμικ, θα πρέπει να το αγοράσω από τον εκδότη και να πληρώσω και τα έξοδα αποστολής αν δεν έχω συμπληρώσει το ποσό που απαιτείται για δωρεάν. Εννοείται πως έχω πάρει κατευθείαν από την εκδοτική κάποιες φορές, όπως και από όλες τις εκδοτικές, αλλά δεν γίνεται συνέχεια.

Γενικά προτιμώ να το διαλέγω το κόμικ και όχι να μου το στέλνουν, για διάφορους λόγους.

Στο κάτω κάτω θα μπορούσε ο "Μικρός Ήρως" να έχει και ένα φυσικό κατάστημα (βλ "Anubis", "Jemma")

και σίγουρα πολλοί θα κάναμε τις αγορές μας από εκεί.

Φυσικά τα λέω αυτά γιατί λόγω Αθήνας μπορώ να έχω διάφορες επιλογές αγοράς. Για κάποιον που μένει στην επαρχία δεν έχει πολλές.

 

  • Like 12
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1537
  • Reputation:   13735
  • Achievement Points:  1812
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1244 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Guts είπε:
Για παράδειγμα η Anubis κυκλοφορεί το Sandman πάνω απο 25 ευρώ και για τον 3ο τόμο λέει ''είναι στα πλάνα μας''
αντί να λέει ''εννοείται οτι θα κυκλοφορήσουν όλοι οι τόμοι''
 
Ε λοιπόν και εγώ όταν βλέπω ''αβέβαιες'' κυκλοφορίες, σαν αγοραστής λέω ''είναι στα πλάνα μου για αγορά'' και απλά περιμένω να δώ που το πάνε.

 

Eτσι επακριβως ! Ή λες κυριε εκδοτα της Anubis απο την αρχή οτι δεσμευομαι να κυκλοφορησω ολους τους 10 τομους σε βαθος Χ χρονου αλλά σε μια τσουχτερη τιμη (οπως ηδη εχεις τωρα) ή ριχνεις τις απαιτησεις σου και πας να κερδισεις κοινο με προσιτες τιμες αλλά βλεποντας και κανοντας (οπως κανεις τωρα). Ετσι στο αου παρτο εσυ και βλεπουμε, λυπαμαι αλλά ειναι σαν να λες τον αλλον κοροιδιο στα μουτρα του. 

 

Αυτο με την ακριβεια στο χαρτι οντως ισχυει ? Το εχουμε διασταυρωσει καπως ? Ή ειναι το κλασικο ελληνικο φαινομενο οτι ανεβαινει δεν ξανα κατεβαινει? Αντε ακριβυνε το χαρτι γιατι ολα πηγανε πισω με την παρανοια του κορονοιου, το δεχομαι γιατι ισχυει κιολας. Η κανονικοτητα εχει επανελθει (σε θεματα εργασιας) πανω απο ενα χρονο. Πως γινεται να παραμενει ακριβο ,αλλαξαν οι μεθοδοι παρασκευης του σε 2 χρονια μεσα? Σιγουρα ολα τα προϊοντα πλεον εχουν ανατιμησεις προς τα πανω ,οι μισθοι προφανως οχι, το δεχομαστε επισης αλλά για βιωσιμοτητα ομως οχι για επιπλεον κερδος στο κερδος. Δηλαδη κατι που πουλουσες το 2018 22ευρω τωρα εισαι αναγκασμενος να το πουλας 29 γιατι δεν βγαινεις ή γιατι ετσι ? :thinking:

 

Καλες και αγιες ολες οι εκδοσεις, μακαρι να υπαρχουν και να βγαινουν τευχη συνεχως, αλλά πανω απο ολα κοιταμε την τσεπη μας και οχι πως να γινει βιωσιμη μια αλφα επιχειρηση που ουτε ποσοστα εχουμε ουτε -μη κρυβομαστε στα λογια- μας καιει αν υπαρχει αυριο ή οχι.

Ο καταναλωτης εφοσον ενα προιον 1) τον ευχαριστει 2) νοιωθει οτι δεν τον κοροιδευουν ,θα το αγορασει . Αν του ειναι αδιαφορο,οσο ωραια και αν πλασαρεται ή αρεσει σε καποιους αλλους, θα το προσπερασει.

 

O μονος λογος για να παρεις ενα τευχος πεντε δεκα φορες ειναι αμα υποπτευεσαι οτι μελλοντικα η αξια του θα παει στο ταβανι. Πχ τα πρωτα τευχη του ΚΟΜΙΞ. Να αγοραζουμε για να στοιβαζουμε ετσι (στις πολλες στοιβες που ολοι μας εδω μεσα εχουμε) δεν βγαζει νοημα ουτε οικονομικο ουτε χωρου.

 

Ο μικρος ηρωας πολυ συμπαθης εκδοτική αλλά δυστυχως με αρκετα αδιαφορες εκδοσεις. Τουλαχιστον για τη μαζα. Αναμενομενη και αναποφευκτη για μενα η περικοπη καποιων περιοδικων.

 

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14128
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

37 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αυτο με την ακριβεια στο χαρτι οντως ισχυει ? Το εχουμε διασταυρωσει καπως ? Ή ειναι το κλασικο ελληνικο φαινομενο οτι ανεβαινει δεν ξανα κατεβαινει? Αντε ακριβυνε το χαρτι γιατι ολα πηγανε πισω με την παρανοια του κορονοιου, το δεχομαι γιατι ισχυει κιολας. Η κανονικοτητα εχει επανελθει (σε θεματα εργασιας) πανω απο ενα χρονο. Πως γινεται να παραμενει ακριβο ,αλλαξαν οι μεθοδοι παρασκευης του σε 2 χρονια μεσα? Σιγουρα ολα τα προϊοντα πλεον εχουν ανατιμησεις προς τα πανω ,οι μισθοι προφανως οχι, το δεχομαστε επισης αλλά για βιωσιμοτητα ο ομως οχι για επιπλεον κερδος στο κερδος. Δηλαδη κατι που πουλουσες το 2018 22ευρω τωρα εισαι αναγκασμενος να το πουλας 29 γιατι δεν βγαινεις ή γιατι ετσι ? :thinking:

Στο editioral του Μπλεκ του Δεκεμβρίου, ο Ανεμουδουράς ανέφερε τη  αύξηση του χαρτιου κατά 40%. Προσωπικά, τόν θεωρώ αξιόπιστη πηγή.

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32828
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mην το ψάχνετε το θέμα ακρίβειας. Δεν θα βρείτε άκρη.
Πολιτικο-οικονομικά παιχνίδια είναι αυτά. Όχι μόνο με το χαρτί. Μ΄όλα τα προϊόντα που έχουν ακριβύνει.
Καλά, το πετρέλαιο δεν το συζητώ καν. Και μόνο που αποτελεί χρηματιστηριακό προϊόν καταλαβαίνεις ότι οι αυξομειώσεις στην τιμή του είναι εντελώς "κατασκευασμένες" και ελεγχόμενες.

Ούτε ο κορονοϊός φταίει, ούτε ο πόλεμος.

Αφορμές είναι αυτά.

 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14128
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Ούτε ο κορονοϊός φταίει, ούτε ο πόλεμος.

Αφορμές είναι αυτά.

Ναι, αλλά σίγουρα έχουν συμβάλλει σε ένα μεγάλο βαθμό. Όχι στην αύξηση της τιμής του χαρτιού αυτής καθεαυτής, όμως στο γεγονός ότι αυξήθηκαν άλλα προϊόντα όπως το πετρέλαιο λόγου χάρη(του οποίου η ακρίβεια, ενδέχεται όντως να είναι κατασκευασμένη, εντούτοις το γεγονός ότι υπάρχει άνοδος στην τιμή, είναι απολύτως πραγματικό) επηρέασαν τις τιμές όλως των υπόλοιπων προϊόντων- όπως σε ένα ντόμινο- κι έτσι σχεδόν τα πάντα σημειώνουν καθημερινώς αύξηση της τιμής του. Το χαρτί δυστυχώς δεν ξέφυγε κι εμείς, αναγκαζόμαστε να υποστούμε τα αποτελέσματα(τσουχτερές τιμές, κλείσιμο περιοδικών).

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  233
  • Reputation:   2207
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1844 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Νομίζω ότι και να συζητάμε η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα δεν έχει απλά το αγοραστικό κοινό.

  • Like 1
  • Λύπη 3
  • Διαφωνώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32828
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Ναι, αλλά σίγουρα έχουν συμβάλλει σε ένα μεγάλο βαθμό. Όχι στην αύξηση της τιμής του χαρτιού αυτής καθεαυτής, όμως στο γεγονός ότι αυξήθηκαν άλλα προϊόντα όπως το πετρέλαιο λόγου χάρη(του οποίου η ακρίβεια, ενδέχεται όντως να είναι κατασκευασμένη, εντούτοις το γεγονός ότι υπάρχει άνοδος στην τιμή, είναι απολύτως πραγματικό) επηρέασαν τις τιμές όλως των υπόλοιπων προϊόντων- όπως σε ένα ντόμινο- κι έτσι σχεδόν τα πάντα σημειώνουν καθημερινώς αύξηση της τιμής του. Το χαρτί δυστυχώς δεν ξέφυγε κι εμείς, αναγκαζόμαστε να υποστούμε τα αποτελέσματα(τσουχτερές τιμές, κλείσιμο περιοδικών).

 

Τα θέματα της ακρίβειας, του πληθωρισμού, της "υγειονομικής" κρίσης του κορονοϊού κτλ, είναι πολύ μεγάλα και χωράνε μεγάλης συζήτησης (και αμφισβήτησης). Αλλά δεν είναι αυτός ο χώρος να την κάνουμε.
Ας αρκεστούμε στ΄αποτελέσματα αυτών των θεμάτων, που σαφώς και είναι υπαρκτά.

Το ότι ακρίβυνε το χαρτί, άρα και τα έντυπα, είναι γεγονός.

Άσχετα ποιος φταίει γι΄αυτήν την αύξηση.

 

 

Για να επανέλθω πάντως εντός θέματος, θα συμφωνήσω με τον Guts ότι όταν μια εκδοτική ξεκινάει μια μεγάλη σειρά χωρίς να δεσμεύεται ότι θα την ολοκληρώσει, είναι λογικό να συναντάει τη δυσπιστία του καταναλωτή.

Μιλάω κυρίως για το Sandman αλλά και για το Κill or be Killed.
Τα Λάργκο Γουίντς τουλάχιστον δεν μας "κρέμασαν", με την έννοια ότι δεν έμεινε κάποια ιστορία στη μέση.

Απλά απ΄τις 10 ιστορίες (story arcs) του Βαν Αμ, είδαμε μόνο τις 4.

Άσχετα αν με πονάει περισσότερο που σταματάει το Λάργκο απ΄ότι το KOBK.

 

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46


Την 1η Απριλίου ο εκδότης πήρε ISBN για τα επόμενα Μίστερ Νο και Ζαγκόρ. Κρίνοντας από τους αριθμούς σελίδων του κάθε τόμου μάλλον είναι ικανοποιημένος από την ανταπόκριση του κοινού στις πολυσέλιδες κλασικές (; ) ιστορίες των ηρώων

1556549125_Screenshot2022-04-07000453.thumb.png.9c59aff942f12e2afb91829e15183b85.png

  • Like 10
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32828
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δηλαδή το τούβλο Ζαγκόρ των 500 σελίδων και 35€ πούλησε περισσότερο απ΄τα Non-Stop Comics; :thinking:

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2945 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ευτυχώς συνεχίζεται κανονικά το Ζαγκορ και το Μιστερ Νο.

 

Το Ζαγκορ με το επόμενο Zagor colori και ο Μίστερ Νο με κλασσική ιστοριάρα.

 

Μακάρι να συνεχίσουν όλες οι σειρές, να βγουν και νέες και οι σειρές του νον στοπ να κυκλοφορήσουν αυτόνομες.

 

Και φυσικά οι φίλοι εδώ στο φορουμ  να είναι καλά και να συνεχίσουν να γκρινιάζουν... γιατί δεν βγαίνουν τα αγαπημένα τους κόμικς, με τη μορφή που τα θέλουν στην  τιμή που τα θέλουν και 

να περιμένουν 1 χρόνο να τα βγάλει η πρωτοπορία 40% μπας και τα αγοράσουν μία φορά.

  • Like 9
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32828
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Και φυσικά οι φίλοι εδώ στο φορουμ  να είναι καλά και να συνεχίσουν να γκρινιάζουν... γιατί δεν βγαίνουν τα αγαπημένα τους κόμικς, με τη μορφή που τα θέλουν στην  τιμή που τα θέλουν και 

να περιμένουν 1 χρόνο να τα βγάλει η πρωτοπορία 40% μπας και τα αγοράσουν μία φορά.

 

Τα Non-Stop Comics, παρότι δεν ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα, τα αγόρασα όλα με το που βγήκαν.
ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα τ΄αγόραζα απ΄όπου μπορούσα να τα βρω πιο φθηνά (όχι μεταχειρισμένα όμως).

Για ποιο λόγο να τα πάρω κατευθείαν απ΄τον εκδότη και να πληρώσω και μεταφορικά;
Και φυσικά για ποιο λόγο να τ΄αγοράσω πάνω από μία φορά;

Δεν είναι λύση για να συνεχιστεί ένα περιοδικό να πηγαίνουμε ν΄αγοράζουμε 5 αντίτυπα απ΄το ίδιο τεύχος.

Πόσο μάλλον ένα περιοδικό που δεν είναι 100% στα γούστα μας.

Σε άλλες σειρές κόμικς που καραγουστάρω το έχω κάνει ν΄αγοράσω 2 φορές το ίδιο τεύχος.

Αλλά υπήρχε κι ένας λόγος. Πχ κάποια Θόργκαλ μού είχαν έρθει λίγο χτυπημένα και αντί να τα επιστρέψω και να ζητήσω αντικατάσταση, τα ξαναγόρασα για να στηρίξω την εκδοτική μπας και τα συνεχίσει.
Και Μπλέικ & Μόρτιμερ έχει τύχει ν΄αγοράσω τεύχος 2 φορές.

Στα Λούκυ Λουκ επίσης το έχω κάνει (αρκετές φορές) να ξαναγοράσω τεύχη που τα έχω, επειδή τα παλιά μου άρχισαν να έχουν φθορές απ΄τα πολλά διαβάσματα.

Αλλά για ένα κόμικ που δεν είναι εντελώς αυτό που θέλω, το θεωρώ βλακεία να το αγοράσω πάνω από μία φορά.

 

Αλήθεια, εσύ που δηλώνεις φαν των Μπλέικ & Μόρτιμερ, έχεις πάρει τα 30 Αργύρια;
Στη δημοσκόπηση που είχα κάνει πέρυσι δεν σε είδα ν΄απαντάς.

Επίσης στα Ζαγκόρ που δηλώνεις φαν και επιθυμείς να συνεχιστούν, πόσες φορές πήρες τον τόμο των 35€; :)

 

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 10
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  646
  • Reputation:   5816
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  921 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Γιατί δηλαδή είναι κακό να περιμένεις την έκπτωση σε κάποια κόμικς που δεν θα έπαιρνες ποτέ σε κανονική τιμή..?
Με τις προσφορές του Public στα 50% - 70% πήρα 6-7 κόμικς που δεν θα τα έπαιρνα ποτέ σε τιμές άνω των 20 ευρώ.
Φαντάζομαι και πολύς κόσμος εδώ μέσα το ίδιο.
 
Δεν φταίει ο κόσμος για τις λανθασμένες κινήσεις των εκδοτικών, ας κάνουν πιο λογικές και ελκυστικές επιλογές.
Το πρόβλημα δεν είναι οι συμφορουμίτες που σκάνε ένα σωρό χρήματα κάθε μήνα για κόμικς, αλλά οι επιλογές των εκδοτικών
που δεν μπορούν να κερδίσουν το ενδιαφέρον νέων αναγνωστών.
 
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34552
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπάρχει πλέον (και ιδίως τα τελευταία χρόνια) ένα "πρόβλημα" για τις ελληνικές εκδόσεις που δεν υπήρχε παλιά και που δεν βλέπω να το έχετε θίξει. Λέγεται amazon, book depository, ebay κτλ. Πλέον είναι εξίσου εύκολο αντί να παραγγείλεις το non stop comic από τις εκδόσεις μικρός ήρωας για να διαβάσεις μισή ιστορία Λαργκο και μισή ιστορία Storm και μισή ιστορία killorbekilled να μπεις στο book depository και να πάρεις ότι γουστάρεις από αυτά και μάλιστα τώρα τελευταία χωρίς μεταφορικά. Τι χρειάζεται? Να ξέρεις αγγλικά. Πλέον οι πιο πολλοί ξέρουν. Αυτό είναι τεράστιο πλήγμα για τις εκδοτικές της χώρας μας. Ας πούμε εγώ που γενικά αγοράζω πολλά κόμικ (όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα) αποφάσισα ότι δεν θέλω να αγοράζω άλλο την εγκυκλοπαίδεια της Marvel γιατί με αυτά τα χρήματα θα αγοράσω την σειρά Disney Masters της Fantagraphics που την θέλω πολύ παραπάνω. Πριν από μια δεκαετία δεν θα είχα αυτή την επιλογή και δεν θα το σκεφτόμουν καν. Θα συνέχιζα την εγκυκλοπαίδεια της Marvel παρόλο που δεν θα με συγκινούσε 100% γιατί απλά είναι το χόμπυ μου. Οπότε όπως βλέπετε το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να κάνει κουμάντο στις τσέπες των άλλων. Ούτε ακόμα και σε αυτόν που δεν θα πάρει ένα περιοδικό γιατι τον χαλάει το εξώφυλλο ή τα ορθογραφικά ή η μυρωδιά ξέρω γω και μετά παραπονιέται ότι δεν βγαίνουν στα ελληνικά αυτά που θελει. Καλώς ή κακώς όλα κινούνται από τους νόμους της αγοράς. Το ίδιο ισχύει με τη μουσική τον κινηματογράφο τα βιβλία την τηλεόραση, όλα. Για έναν εκδοτικό στην Ελλάδα του 2022 τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Μην ξεχνάτε ότι το 2013 ήμασταν στον πατο. Μπείτε να δείτε τι εκδόθηκε τότε και τι εκδίδεται σήμερα. Είμαστε μικρή αγορά. Έχω κουραστεί να το γράφω παντού. Αν θέλουμε κάτι που δεν το θέλει η μάζα ή θα το πληρώσουμε ακριβά ή θα το πάρουμε σε άλλη γλώσσα. Κάνεις εκδότης δεν είναι θύμα να πληρώνει από την τσέπη του για να διαβάζουμε εμεις καλά κόμικ σε φθηνές τιμές. Αυτή είναι και η εκδίκηση της Amita άλλωστε.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  646
  • Reputation:   5816
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  921 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

23 min ago , Manitou said:

 Αν θέλουμε κάτι που δεν το θέλει η μάζα ή θα το πληρώσουμε ακριβά ή θα το πάρουμε σε άλλη γλώσσα. Κάνεις εκδότης δεν είναι θύμα να πληρώνει από την τσέπη του για να διαβάζουμε εμεις καλά κόμικ σε φθηνές τιμές. Αυτή είναι και η εκδίκηση της Amita άλλωστε.

 

Ναι αλλά όταν βλέπεις οτι το Public κάνει 70% έκπτωση εδω και 3 μήνες τώρα, και ακόμα έχει στοίβες ολόκληρες απ'αυτά τα κόμικς κάτι πάει στραβά.
Κυκλοφορείς κόμικς στα 20 - 25 ευρώ που δεν φεύγουν ούτε με 70% έκπτωση!
Αυτή είναι η ''εκδίκηση'' του αναγνώστη.
 
Δεν ξέρω αν είναι θύματα οι εκδότες, αλλά και ο καταναλωτής πλέον ''ζυγίζει'' λίγο την κατάσταση πριν δώσει τα χρήματά του για κάποιο κόμικ
που δεν τον ενδιαφέρει και τόσο!
  • Like 8
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34552
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

24 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Ναι αλλά όταν βλέπεις οτι το Public κάνει 70% έκπτωση εδω και 3 μήνες τώρα, και ακόμα έχει στοίβες ολόκληρες απ'αυτά τα κόμικς κάτι πάει στραβά.
Κυκλοφορείς κόμικς στα 20 - 25 ευρώ που δεν φεύγουν ούτε με 70% έκπτωση!
Αυτή είναι η ''εκδίκηση'' του αναγνώστη.
 
Δεν ξέρω αν είναι θύματα οι εκδότες, αλλά και ο καταναλωτής πλέον ''ζυγίζει'' λίγο την κατάσταση πριν δώσει τα χρήματά του για κάποιο κόμικ
που δεν τον ενδιαφέρει και τόσο!

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Είπα και πιο πάνω "αν θέλουμε κάτι που δεν το θέλει η μάζα". Αυτό έχει διπλή ανάγνωση. Και για τον αναγνώστη και για τον εκδότη. Εννοείται ότι και οι  εκδότες κάνουν λάθη και εκδίδουν πράγματα που δεν έχουν απηχηση και οι αναγνώστες κάνουν λάθη και προσπερνάνε διαμάντια για να αγοράσουν σαβουρες. Χωρίς να φταίει απαραίτητα ούτε ο εκδότης ούτε η έκδοση ούτε ο πελάτης. Ας πούμε το graphic novel με τα κοτσύφια γιατί δεν πούλησε και το έβγαλε το public σε 70% έκπτωση? Σε διαβεβαιώνω ότι άξιζε 100% την αρχική τιμή του. Όμως δεν πούλησε. Γιατί? Γιατί έτσι είναι η αγορά. Περίεργη και διαφορετική από τα γούστα όλων μας. Ας πούμε θα μιλήσω επί προσωπικού τώρα. Ο κόσμος βλέπει survivor σαν να μην υπάρχει αύριο. Το οποίο είναι σαβουρα. Γιατί? Γιατί ακόμα πουλάει ο Σεφερλής? Γιατί πουλαει το "ευπώλητο" και όχι το ποιοτικό? Γιατί πουλανε τα "σκυλαδικα"? Πόσοι από εσάς πάνε σταθερά θέατρο? Καταλαβαίνεις ότι μπορώ να συνεχίσω ως αύριο. Και αυτά τα γράφω εγώ. Εσύ μπορείς να γράψεις αλλά. Γούστα είναι όλα. Εκεί που συμφωνούν τα περισσότερα και συνδυάζονται με την κατάλληλη προώθηση (με bold) και διαφήμιση (με σούπερ bold) πετυχαίνει κανεις το Τζακ ποτ.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2945 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επειδή το έθιξες φίλε Laz τα 3 τεύχη Zagor origin του Ανεμοδουρά τα έχω πάρει 6 φορές.

 

Μία δεν τα έχω ανοίξει, μία τα έχω διαβάσει τρεις φορές και τις άλλες 4 για δωράκι για φίλους.

Αυτή είναι μια δημιουργική δεύτερη αγορά, έχεις ένα φίλο που θέλεις να του πάρεις ένα δωράκι, στηρίζεις και το αγαπημένο σου κόμικ.

 

Το τούβλο των 35€ που λες το έχω αγοράσει σε έκδοση των 60€ από την epicenter, σε έκδοση 35 ευρώ από τον Ανεμοδουρά και την ιστορία την έχω και στην έκδοση της La republicca μέσω της οποίας έχω όλα τα ιταλικά Ζαγκορ 1-500.

 

Φυσικά και αγόρασα τα 30 αργύρια που είναι η αγαπημένη μου ιστορία Μπλεικ και Μορτιμερ από την Μαμούθ παρόλο που τα είχα παρει 2 φορές από cinebook. όπως είπα και πιο πάνω μια για να μείνει καινούργια στο χρόνο και μία για να διαβάζεται συχνά. Επίσης τυχαία επειδή είναι η αγαπημένη μου ιστορία της σειράς, είχα πάει στην Γιουροντισνει το 2019 και πήρα και τους τόμους στα Γαλλικά που ήταν τούμπανο έκδοση hardcover.

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω επειδή ρώτησες.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1537
  • Reputation:   13735
  • Achievement Points:  1812
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1244 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

51 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ας πούμε το graphic novel με τα κοτσύφια γιατί δεν πούλησε και το έβγαλε το public σε 70% έκπτωση?

 

Δεν πουλησε γιατι ο μεσος συλλεκτης (δηλαδη οχι αυτος που εχει 5-10 χιλιαδες τευχη συλλογη) ,θα δωσει τα λεφτα του να συμπληρωσει το ΚΟΜΙΞ, να βρει παλια μικυ μαους , αστεριξ, marvel ,τρεχουσες εκδοσεις και οτι αλλο τελοσπαντων εχει ενδιαφερον ο καθενας. Δεν θα δωσει 10-20 ευρω να διαβασει για κοτσυφια και τζιτζικια :lol:.

Αυτος που εχει απειρη συλλογη ,προφανως θα ψαχτει και για το εναλλακτικο ειδος, που εννοειται καλα κανει και υπαρχει, γιατι ολα τα αλλα ηδη τα εχει συλλεξει. :)

Δυστυχως ή ευτυχως υπαρχουν και οι αδιαφορες εκδοσεις. Δεν ειναι ολα Watchmen .

Επεξεργασία από ManaLeak13
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34552
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ έχω πάρει τη Μαφάλντα του Quino στην συγκεντρωτική έκδοση από τα γράμματα συνολικά 8 φορές για δώρα σε φίλους, στη γυναίκα μου, στην πεθερά μου. Αυτό είναι το ρεκόρ μου. Μετά ακολουθεί ο Δον Κιχώτης στην ελληνική "βρωμερή" αλλά υπέροχη έκδοση και τα κουτσυφια που τα έχω πάρει αρκετές φορές. 

Πάντως το να αγοράσεις ένα κόμικ που σου αρέσει δώρο σε έναν φίλο είναι πραγματικά μια εξαιρετική κίνηση που εχει μόνο κερδισμένους. 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  646
  • Reputation:   5816
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  921 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Manitou Το '' Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια'' με την προσφορά το πήρες όμως. Όπως και εγώ πήρα το ''Δράκουλας'' με την ίδια προσφορά.
Το οποίο ήταν αρκετά καλό και μου άρεσε, αλλά δεν πιάνει μία μπροστά στο original που είναι το βιβλίο.
 
Και αν είναι να δώσεις 15 - 20 ευρώ για τέτοια έργα,είναι καλύτερα να τα πάρεις σε βιβλίο.
Τα 6 ευρώ μας τράβηξαν την προσοχή και τα αγοράσαμε τα κόμικς,γιατί είδαμε κάτι ελκυστικό, δεν ξέρω για εσένα αλλά εγώ 20 για τον Δράκουλα δεν θα τα έδινα.
 
Εμένα το μόνο που μου έκανε περιέργεια είναι οι 2 τόμοι του Κόναν της Marvel που βλέπω να υπάρχει σε αφθονία στα καταστήματα
και είναι μεγάλη κομιξάρα, με λιγότερα απο δέκα ευρώ παίρνεις 2 τόμους εξαιρετικής ποιότητας και φοβερής ιστορίας.
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.