Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΡΚΑΣ: Η ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΡΚΑΣ: Η ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Σχέδιο εξωφύλλου:
Αρκάς
Εκδοτική:
ΤΟ ΒΗΜΑ / ALTER EGO Α.Ε. Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
31-12-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
14.0 x 20.5
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Αρκάς
Επιμέλεια:
Κατερίνα Μαρούσιτς
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-5519-51-3
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

KYRIAKHKAIERGASIMES_0001.jpg  KYRIAKHKAIERGASIMES_0001z.jpg

 

Την τελευταία ημέρα του 2021, η εφημερίδα "Βήμα", μαζί με την επανακυκλοφορία του ημερολογίου τοίχου του Αρκά, που είχε κυκλοφορήσει τα Χριστούγεννα, χαρίζει στους αναγνώστες κι ένα μικρό βιβλίο με τίτλο "Η Κυριακή και οι εργάσιμες".

 

Αφήνουμε για λίγο ήσυχο τον Θανασάκη να φάει τις πατάτες του κι ασχολούμαστε, λοιπόν, με τις ημέρες της εβδομάδας, οι οποίες λειτουργούν σαν κανονικοί άνθρωποι και μάλιστα με αναπτυγμένη την αίσθηση του χιούμορ. Σε αυτές ξεχωρίζει, βέβαια, η Κυριακή, η οποία είναι πιο ανέμελη και ράθυμη από τις υπόλοιπες ημέρες κι αυτό στέκεται αφορμή να ξεσπάσουν διάφορα ειρωνικά πειράγματα, πάντα με το βιτριολικό χιούμορ του βετεράνου κομίστα.

 

Η έκδοση έρχεται σε μικρές διαστάσεις, έχει τίμιο πάχος στο εξώφυλλο, ενώ το χαρτί στο εσωτερικό είναι γυαλιστερό. Η κόλληση φαίνεται ανθεκτική. Γενικά θα την χαρακτήριζα μία απλή δουλειά, που όμως δεν θα απογοητεύσει εκείνους που δεν ζητούν μεγάλη πολυτέλεια από τις εκδόσεις περιπτέρου.

 

 

Αφιέρωμα στον Αρκά

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για όσους ενδιαφέρονται σήμερα επανακυκλοφορεί, με το Βήμα της Κυριακής, το εν λόγω κόμικ. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

47 min ago , Indian said:

Για όσους ενδιαφέρονται σήμερα επανακυκλοφορεί, με το Βήμα της Κυριακής, το εν λόγω κόμικ. :) 

 

 

:beer:

Επειδή έχω χάσει την μπάλα με τον Αρκά, ξέρουμε αν το συγκεκριμένο έχει βγει (ή σκοπεύει να βγει) αυτόνομο;

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Επειδή έχω χάσει την μπάλα με τον Αρκά, ξέρουμε αν το συγκεκριμένο έχει βγει (ή σκοπεύει να βγει) αυτόνομο;

 

Θα σε γελάσω Γιώργο.

 

Η συγκεκριμένη έκδοση, πάντως, έχει τα στοιχεία της εφημερίδας επάνω της. Εικάζω, οπότε, ότι δεν έχει κυκλοφορήσει αυτόνομη. :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειδικά για να το επανακυκλοφορούν λόγω ζήτησης, Γιώργο, δε νομίζω να έχει υπάρξει αλλιώς! Αλλά που είναι ο @ Μενίγ Πουαγώ να μας πει με σιγουριά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

12 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Ειδικά για να το επανακυκλοφορούν λόγω ζήτησης, Γιώργο, δε νομίζω να έχει υπάρξει αλλιώς! Αλλά που είναι ο @ Μενίγ Πουαγώ να μας πει με σιγουριά;

Πάντως προχθές που πήγα public ενώ έχει ακόμα και τους πιο νέους Θανασάκηδες δεν το είχε αυτό. Άρα μου φαίνεται και εμένα ότι είναι έκδοση εφημερίδας και μόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Βρε κοίτα που έγινα και ειδικός επί του Άρκά!!! :lol: Θα αρχίσω να υποπτεύομαι πως είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που την έχω κομπλέ την μικρή σειρά!!!

@ PhantomDuck , @ Mandrake , @ Indian και @ Manitou


Δεν έχει βγει στα βιβλιοπωλεία. Αλλά δε θα μου φανεί περίεργο να βγει. Το "Ναι σε όλα" και "Περιμένοντας της βροχή" κυκλοφόρησαν πρώτα σε εφημερίδα και μετά στην μικρή σειρά. Οπότε δε θα μου φανεί περίεργο αν το δούμε στο μέλλον. Άρκάς είναι αυτός. Εδώ κυκλοφόρησε καινούριο "Ναπολέοντα και Ασημίνα" κατευθείαν στο στο συγκεντρωτικό επίτομο χωρίς να έχει κυκλοφορήσει ξεχωριστά πρώτα. 

Εδώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Μαζί με το άλμπουμ που παρουσιάζεται στο παρόν πόνημα επανακυκλοφόρησε και το ημερολόγιο. Είμαι ο μόνος που βρέθηκε με δύο ημερολόγια; Εκτός αν είχε κυκλοφορήσει εγκαίρως η είδηση ότι μαζί με τις ήμερες θα επανακυκλοφορούσε και το ημερολόγιο. Γεγονός που το βλέπω λίγο χλωμό να συμβαίνει. Διότι προσωπικά αισθάνομαι ότι τα 4 ευρώ για το ημερολόγιο τα έδωσα τσάμπα και βερεσέ.

:hop: :hop: :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 λεπτά πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Εδώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Μαζί με το άλμπουμ που παρουσιάζεται στο παρόν πόνημα επανακυκλοφόρησε και το ημερολόγιο. Είμαι ο μόνος που βρέθηκε με δύο ημερολόγια; Εκτός αν είχε κυκλοφορήσει εγκαίρως η είδηση ότι μαζί με τις ήμερες θα επανακυκλοφορούσε και το ημερολόγιο. Γεγονός που το βλέπω λίγο χλωμό να συμβαίνει. Διότι προσωπικά αισθάνομαι ότι τα 4 ευρώ για το ημερολόγιο τα έδωσα τσάμπα και βερεσέ.

 

Όταν ανακοινώθηκε ότι θα κυκλοφορήσει το ημερολόγιο του Αρκά, δεν ξέραμε κάτι για το κόμικ αυτό. Φαντάζομαι ότι πολλοί την πατήσαμε (εμού συμπεριλαμβανομένου) και πήραμε το ημερολόγιο δύο φορές. Την πρώτη μόνο του και την δεύτερη με αυτό το κόμικ.

 

Μάλλον είναι πολιτική των μανατζαραίων για να τσιμπήσουν τα κορόιδα φύγουν περισσότερα ημερολόγια. :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ τα έχω όλα τα μικρά εκτός από δύο τρία αμιγώς πολιτικά που δεν ήθελα να τα πάρω γιατί δεν ήταν του ενδιαφέροντος μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Βρε κοίτα που έγινα και ειδικός επί του Άρκά!!! :lol: Θα αρχίσω να υποπτεύομαι πως είμαι ο μοναδικός εδώ μέσα που την έχω κομπλέ την μικρή σειρά!!!

@ PhantomDuck , @ Mandrake , @ Indian και @ Manitou


Δεν έχει βγει στα βιβλιοπωλεία. Αλλά δε θα μου φανεί περίεργο να βγει. Το "Ναι σε όλα" και "Περιμένοντας της βροχή" κυκλοφόρησαν πρώτα σε εφημερίδα και μετά στην μικρή σειρά. Οπότε δε θα μου φανεί περίεργο αν το δούμε στο μέλλον. Άρκάς είναι αυτός. Εδώ κυκλοφόρησε καινούριο "Ναπολέοντα και Ασημίνα" κατευθείαν στο στο συγκεντρωτικό επίτομο χωρίς να έχει κυκλοφορήσει ξεχωριστά πρώτα. 

Εδώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Μαζί με το άλμπουμ που παρουσιάζεται στο παρόν πόνημα επανακυκλοφόρησε και το ημερολόγιο. Είμαι ο μόνος που βρέθηκε με δύο ημερολόγια; Εκτός αν είχε κυκλοφορήσει εγκαίρως η είδηση ότι μαζί με τις ήμερες θα επανακυκλοφορούσε και το ημερολόγιο. Γεγονός που το βλέπω λίγο χλωμό να συμβαίνει. Διότι προσωπικά αισθάνομαι ότι τα 4 ευρώ για το ημερολόγιο τα έδωσα τσάμπα και βερεσέ.

:hop: :hop: :hop:

 

Μετά τον Νεκτάριο (@ YOSHIMITSU ) που δυστυχώς μας εγκατέλειψε πριν χρόνια (που να είναι αυτή η ψυχή...) νομίζω πως είσαι το next best thing σε ότι αφορά αγορές της δουλειάς του Αρκά. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.