Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαντλημένες Εκδόσεις


StefanosPap

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και είμαι κάποιους μήνες πλέον μέλος αυτών εδώ των τίμιων fora, είπα να ανοίξω ένα θέμα που με προβληματίζει αρκετό καιρό αλλά είναι κι ένα θέμα που συζητιέται συνεχώς. Μιλάω όπως προδίδει ο τίτλος για εξαντλημένες εκδόσεις (προφανώς ελληνικές). Αφορμή στάθηκε η επιθυμία μου να μαζέψω τους τόμους του BONE από την Jemna Comics. Δυστυχώς, όπως γίνεται συνήθως σε εκδόσεις που έχουν περάσει μερικά χρόνια, διαθέσιμα ήταν κάπου στα μισά. Οπότε ο προβληματισμός μου που είναι;

 

Μιλώντας πάντα για εκδοτικές που υπάρχουν ακόμα (δεν συζητάω για περιπτώσεις τύπου Τερζόπουλου), δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κάποια αντίτυπα, έστω ελάχιστα διαθέσιμα για να μπορεί να την προμηθευτεί ο κόσμος; Κάποιος δεν ασχολήθηκε τότε να τα μαζέψει, ή δεν είχε λεφτά ή δεν είχε γεννηθεί καν. Γιατί να στερείται το δικαίωμα να διαβάσει μια σειρά και ακόμα και να την βρει να είναι από κάπου μεταχειρισμένη και συνήθως σε μεγαλύτερο κόστος για την τσέπη του; Προφανώς, δεν μπορώ να ξέρω τι κόστος θα έχει για μια εκδοτική εταιρεία αυτό το ενδεχόμενο. Αλλά σαν καταναλωτής βλέπω κάτι που πιο πολύ το αναφέρω για να το μεταφέρω σαν σκέψη. Δεν συζητάω για την συλλεκτικότητα ενός τόμου. Ο πρώτος τόμος ή το πρώτο τεύχος που εκδόθηκε ας κοστίζει στην αγορά παραπάνω γι'αυτόν που το θέλει ή να είναι πιο δύσκολο να το βρει. Όμως για κάποιον που θέλει μόνο και μόνο να διαβάσει μια ιστορία, νομίζω δεν θα έπρεπε να είναι ολόκληρος άθλος. Γιατί από μία άλλη οπτική, άντε ας πούμε ότι επειδή είναι 2021 πλέον τα έντυπα "πεθαίνουν". Η οποία είναι μεγάλη κουβέντα για κάποια άλλη στιγμή. Ούτε ηλεκτρονικά μπορείς να βρεις αυτές τις εκδόσεις. Οπότε η λύση ποια είναι;

 

Λύση μέχρι τώρα δεν έχω βρει. Συγγνώμη, αλλά να ψάχνω αν κάποιος πουλάει από την συλλογή του ένα κομμάτι που τυχαίνει να το θέλω κι εγώ και να συμφωνήσουμε σε μια τιμή δεν είναι λύση. Γιατί πολύ απλά υπάρχει και το σενάριο να μην βρεις ποτέ κάποιον να πουλάει αυτό που εσύ ψάχνεις. Τουλάχιστον, έτσι το σκέφτομαι. Μπορεί εγώ να είμαι ο λάθος. Δεκτό.

 

Θα μπορούσα να γράφω ένα σωρό ακόμα πράγματα και παρακλάδια αυτής της σκέψης, αλλά ήθελα να το κρατήσω σε ένα μέγεθος που όποιος άτυχος βρεθεί πάνω του να μην φύγει από την βαρεμάρα. Όποιος έχει αντίστοιχο προβληματισμό, θέλει να αναφέρει κάτι πιο τεχνικό ή να διαφωνήσει με χαρά να το συζητήσουμε. Γι'αυτό το έγραψα κιόλας. Μόνο ξύλο να μην πέσει παρακαλώ!! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3506
  • Achievement Points:  559
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η ιστορία και όχι η έκδοση όλα τα mainstream κόμικ ανά τυπώνονται. Μπορεί να κάνουν 20 χρόνια αλλά στο τέλος τυπώνονται (δες Έρικ Καστέλ, κορτο μαλτεζε, Ομπράξ,μαρκ., Μπλεκ,ταρζαν υπερήρωες) 

Επεξεργασία από james768
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

26 λεπτά πριν, james768 είπε:

Αν σε ενδιαφέρει μόνο η ιστορία και όχι η έκδοση όλα τα mainstream κόμικ ανά τυπώνονται. Μπορεί να κάνουν 20 χρόνια αλλά στο τέλος τυπώνονται (δες Έρικ Καστέλ, κορτο μαλτεζε, Ομπράξ,μαρκ., Μπλεκ,ταρζαν υπερήρωες) 

Και σε 20 χρόνια μπορεί να μας έχει φάει όλους ο Covid χαχαχα. Το κείμενο το έγραψα έχοντας στο μυαλό ότι κάποιες περιπτώσεις (όχι όλες) θα ανατυπωθούν. Γι'αυτό πχ δεν ανέφερα ακόμα και παραδείγματα όπως το "Βίος και Πολιτεία" του Τερζόπουλου. Γιατί κουτσά στραβά βγήκε στο ΚΟΜΙΞ από την Καθημερινή. Τώρα όμως τι κάνουμε; Δεν το πήρα στην ανατύπωση. Περιμένουμε όχι 20, σου λέω 10 χρόνια για να ξαναβγεί; Τώρα μου ήρθε η όρεξη να το διαβάσω. Σε 10 χρόνια ποιος ζει, ποιος πεθαίνει. Καταλαβαίνεις μάλλον τι θέλω να πω. Ναι οκ θα υπάρξει ανατύπωση λογικά κάποια στιγμή. Το άμεσα διαθέσιμο είναι το θέμα μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3506
  • Achievement Points:  559
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Φίλε μου όπως σε όλα τα πράγματα σε αυτή την ζωή υπάρχει ένα τιμημα. Για να έχεις ότι θες ανά πασα στιγμή πρεπει να πληρωσεις, αν δεν είσαι διατεθειμένος οπλισου με υπομονή να υπαρξουν οι συνθήκες του πορτοφολιου και της χρονικής συγκυρίας.ολοι μας κάνουμε τις επιλογές μας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Στις Η.Π.Α. ορισμένες εταιρίες έχουν το σύστημα print-on-demand. Δηλαδή όταν αγοράσεις ένα βιβλίο π.χ. από το Amazon το τυπώνουν εκείνη την ώρα και στο στέλνουν.

 

Απ'ότι μου έχουν πει, έχουν τέτοιους εξελιγμένουνς printer που είτε τυπώσουν 100 φορές το ίδιο τεύχος ή τυπώσουν 100 διαφορετικά τεύχη από μία φορά, τους στοιχίζει το ίδιο. 

 

Κάτι τέτοιο θα ήταν καλό να υπήρχε μαζικά, ώστε και οι εκδότες να μην κρατούν στοκ απούλητο και οι αναγνώστες να έχουν τα βιβλία/κόμικ που θέλουν όποτε θέλουν.

 

Αλλά δυστυχώς και στην Αμερική ακόμη το σύστημα αυτό το δεν το έχουν υιοθετήσει πολλές εταιρίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

16 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Στις Η.Π.Α. ορισμένες εταιρίες έχουν το σύστημα print-on-demand. Δηλαδή όταν αγοράσεις ένα βιβλίο π.χ. από το Amazon το τυπώνουν εκείνη την ώρα και στο στέλνουν.

 

Απ'ότι μου έχουν πει, έχουν τέτοιους εξελιγμένουνς printer που είτε τυπώσουν 100 φορές το ίδιο τεύχος ή τυπώσουν 100 διαφορετικά τεύχη από μία φορά, τους στοιχίζει το ίδιο. 

 

Κάτι τέτοιο θα ήταν καλό να υπήρχε μαζικά, ώστε και οι εκδότες να μην κρατούν στοκ απούλητο και οι αναγνώστες να έχουν τα βιβλία/κόμικ που θέλουν όποτε θέλουν.

 

Αλλά δυστυχώς και στην Αμερική ακόμη το σύστημα αυτό το δεν το έχουν υιοθετήσει πολλές εταιρίες.

Οκ πρώτη φορά το ακούω αυτό. Όντως θα ήταν το ιδανικό για όλους. Βέβαια δεν ξέρω τι κόστος θα είχε για μια εταιρεία να πάρει τα απαραίτητα μηχανήματα και να υιοθετήσει ένα τέτοιο σύστημα. Αλλά θα μας έλυνε τα χέρια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

42 λεπτά πριν, james768 είπε:

Φίλε μου όπως σε όλα τα πράγματα σε αυτή την ζωή υπάρχει ένα τιμημα. Για να έχεις ότι θες ανά πασα στιγμή πρεπει να πληρωσεις, αν δεν είσαι διατεθειμένος οπλισου με υπομονή να υπαρξουν οι συνθήκες του πορτοφολιου και της χρονικής συγκυρίας.ολοι μας κάνουμε τις επιλογές μας. 

 

Βέβαια όπως είπα σε μια μικρή προτασούλα στο αρχικό κείμενο, εεε 2021 προς 2022. Υπάρχει και το ψηφιακό. Υπάρχουν πολλοί Έλληνες εκδοτικοί που έχουν κομικς σε μορφή ebook;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3506
  • Achievement Points:  559
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

 Υπάρχει ο μικρός ηρως έχει eBook. Αν υπάρξει υποστήριξη θα το ακολουθήσουν και αλλοι

Επεξεργασία από james768
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, james768 είπε:

 Υπάρχει ο μικρός ηρως έχει eBook

 

Ξαναρωτώ δεν πειράζει. Υπάρχουν πολλοί εκδοτικοί που να πουλάνε ebooks; Δεν μπαίνω σε αντιπαράθεση μαζί σου προφανώς. Αλλά νταξει να μου πεις εναν εκδοτικο για όλα τα θέματα που αναφέρω ως αντιπαράδειγμα είναι ακριβώς το πρόβλημα που συζητάμε. Είναι ένας. Θα υπάρχει άλλος ένας, άλλοι δύο; Είναι όσο διαδεδομένος τρόπος θα έπρεπε να είναι; Ή ο συγκεκριμένος εκδοτικός δίνει ψηφιακά όλα τα κομικς που έχουν εκδοθεί στην χώρα;

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3506
  • Achievement Points:  559
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Οκ για χάρη της συζήτησης ας πουμε οτι τα βγάζει όλα ψηφιακά. Επειδή εδώ είναι Ελλάδα, και ο πιο αμαρτωλός είμαι εγώ, θα τα αγόραζε ένας η δυο και έπειτα θα γινόταν leak . Αποτέλεσμα οικονομική καταστροφή φανταζομαι. Δεν μπορεί να λειτουργήσει εδώ με την νοοτροπία που έχουμε. Δεν βγαζω τον εαυτό μου απέξω ξαναλεω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 λεπτά πριν, james768 είπε:

Οκ για χάρη της συζήτησης ας πουμε οτι τα βγάζει όλα ψηφιακά. Επειδή εδώ είναι Ελλάδα, και ο πιο αμαρτωλός είμαι εγώ, θα τα αγόραζε ένας η δυο και έπειτα θα γινόταν leak . Αποτέλεσμα οικονομική καταστροφή φανταζομαι. Δεν μπορεί να λειτουργήσει εδώ με την νοοτροπία που έχουμε. Δεν βγαζω τον εαυτό μου απέξω ξαναλεω

Ενώ το θέμα είναι η διαθεσιμότητα σε εξαντλημένες εκδόσεις ας απαντήσω για την κουβέντα που γίνεται στο θέμα της πειρατειας. Πειρατεία ίσον δικαιολογία προηγούμενων δεκαετιών. Βιομηχανίες που έχουν κάνει μετάβαση στο ψηφιακό, ειδικά εν μέσω πανδημίας, έχουν δει τα κέρδη τους να πολλαπλασιασονται. Θες video games, θες streaming υπηρεσίες, θες μουσική, θες βιβλία/comics μέσω πχ Kindle. Σε όλες τις άλλες χώρες δεν υπάρχει πειρατεία; Μόνο εδώ υπάρχει; Μια χαρά υπάρχει κι εκεί. Αλλά ζουν παράλληλα πλέον. Και σχόλιο πάνω στο ψηφιακό, δεν λέω ότι αυτή είναι η λύση που απαραίτητα θα προτιμούσα, αλλά είναι μια λύση. Οπότε για να μην το πλατιαζουμε χωρίς λόγο, ας συμφωνούσε ότι διαφωνούμε. Εγώ βλέπω ότι υπάρχει ένα κενό στην αγορά, εσύ λες ότι οκ έτσι είναι τα πράγματα και ας συμβιβαστουμε. Δεν τρέχει και κάτι. 😊 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν θυμάμαι καλά ο μικρός ήρωες δεν κάνει πριντ ον ντιμαντ αλλά ανατυπώνει σε χαμηλό τιραζ εξαντλημενα τευχη που έχουν ζήτηση, τα οποία πουλαει ακριβότερα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, tik είπε:

Αν θυμάμαι καλά ο μικρός ήρωες δεν κάνει πριντ ον ντιμαντ αλλά ανατυπώνει σε χαμηλό τιραζ εξαντλημενα τευχη που έχουν ζήτηση, τα οποία πουλαει ακριβότερα. 

 

Είναι μια λογική κι αυτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.