Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 393 [Νέα Χριστουγεννιάτικη Ιστορία]


doom

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;   

4 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

MM393-960x600-1-960x600.jpg

 

ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ ΝΕΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ Ο ΧΑΜΕΝΟΣ ΤΑΡΑΝΔΟΣ
ΤΖΟ & ΡΟΚ ΓΙΟΡΤΙΝΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ
ΝΤΑΙΖΥ & ΦΕΘΡΥ ΤΟ ΠΛΟΥΜΙΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Πέμπτη 23/12.

Επεξεργασία από doom
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #392 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εώφυλλο (από τον φίλτατο @ Indian ο...)

tn_MIKYMAOUSE_0393.jpg

Εδώ Λιμνούπολη! (By Silvia Ziche) :yahoo:
Ιστορίες.

"Νέα χριστουγεννιάτικη ιστορία." [Σε πέντε (5) κεφάλαια.]

Κεφάλαιο πρώτο: "Περιμένοντας μία ευτυχισμένη μέρα."


Το τηλέφωνο του Σκρούτζ βουίζει συνέχεια και η Ελβίρα δε μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του. Τα τέσσερα ανίψια του επισκέπτονται το Θησαυροφυλάκιο.

Κεφάλαιο δεύτερο: "Το πρώτο από τα τρία ανιψάκια."

Ο Χιούη προσπαθεί να διδάξει στον Θείο του την αξία της συντροφικότητας τις μέρες των Χριστουγέννων.

Κεφάλαιο τρίτο: "Το δεύτερο από τα τρία ανιψάκια."

Ο Ντιούη με την σειρά του αποδεικνύει στον Σκρούτζ την αγάπη των συγγενών του και τον αλτρουισμό φίλων και εχθρών.

Κεφάλαιο τέταρτο: "Το τελευταίο από τα τρία ανιψάκια."

Ο Λιούη δείχνει στον Θείο του τα αρνητικά της αποξένωσης.

Κεφάλαιο πέμπτο: "Το τέλος αυτής της ιστορίας."

Το πάθημα γίνεται μάθημα για τον βετεράνο χρυσοθήρα!!!

"Ο χαμένος τάρανδος."

Ιστορία με σταυροδρόμια με πρωταγωνιστή τον Μίκυ.

"Γιορτινό μυστήριο."

Ο Τζο και Ροκ πιάνουν δουλειά σε ένα κατάστημα παιχνιδιών προκειμένου να ξεσκεπάσουν έναν κλέφτη.

"Το πλουμιστό πακέτο."

Η Νταίζυ ενώνει τις δυνάμεις με το Φέθρυ και οι Λιμνουπολίτες ανακαλύπτουν ξανά την χαρά των Χριστουγέννων.

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Χριστούγεννα στην Λιμνούπολη: "Το γλυκό."
Χριστούγεννα στην Λιμνούπολη: "Το πνεύμα των γιορτών."
Χριστούγεννα στην Λιμνούπολη: "Ο καταπέλτης."
Χριστούγεννα στην Λιμνούπολη: "Γιορτινή εφεύρεση."
Χριστούγεννα στην Λιμνούπολη: "Ο σχολαστικός."
Χριστούγεννα στην Λιμνούπολη: "Γνωστή κατάληξη."


Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Η διάσημη ιστορία του Κάρολου Ντίκενς δοσμένη αξιόλογα από τους Bosco και Ziche!!! Μία πανέμορφη εκδοχή της διάσημης ιστορίας σχεδιάζεται υπέροχα από τα πενάκια της Σύλβιας!!! Πραγματικά απολαυστική!!!

Ενώ είχα πολλές προσδοκίες για την χριστουγεννιάτικη ιστορία με τον Μίκυ τα σταυροδρόμια με απογοήτευσαν. Πολυσέλιδη ιστορία με πολύ καλές ιδέες που δυστυχώς δε προλαβαίνουν να αναπτυχθούν. Κρίμα. Προσωπικά τα τα σταυροδρόμια τα βρίσκω πολύ κουραστικά. Πολυ όμορφοι πάντως ο πρόλογος και ο επίλογος. Ακολουθεί μία πραγματικά όμορφη ιστορία με τους Νταμάρη και Χειροπαίδαρο. Ενώ συνήθως οι ιστορίες τους δε λένε και πολλά αυτή ξεχωρίζει με μεγάλη διαφορά. Το τεύχος κλείνει με μία υπέροχη συνεργασία μεταξύ Νταίζυ και Φέθρυ!!

Οι έξι (6) μονοσέλιδες ιστορίες του τεύχους είναι όμορφες και σε χριστουγεννιάτικο κλίμα. 

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Νέα χριστουγεννιάτικη ιστορία." [Φυσικά και τα πέντε (5) κεφάλαια.]
2. "Γιορτινό μυστήριο."
3. "Το πλουμιστό πακέτο."
4. "Ο χαμένος τάρανδος.."


9.2/10!!! Υπέροχο και πάρα πολύ αξιόλογο το χριστουγεννιάτικο τευχάκι!!! :D

:hop: :hop: :hop:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν είναι εκτός topic συγγνώμη, απλά μου έτυχε με αυτό το τεύχος γι'αυτό το ρωτάω εδώ. Σήμερα που πήγα να το διαβάσω, βλέπω ότι έχουν τυπωθεί 2 φορές οι σελίδες 67 με 98 με αποτέλεσμα να λείπουν οι σελίδες 35 με 66 (Η αρχή από το Χαμένο τάρανδο). Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον; Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  189
  • Reputation:   1067
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

3 ώρες πριν, StefanosPap είπε:

Αν είναι εκτός topic συγγνώμη, απλά μου έτυχε με αυτό το τεύχος γι'αυτό το ρωτάω εδώ. Σήμερα που πήγα να το διαβάσω, βλέπω ότι έχουν τυπωθεί 2 φορές οι σελίδες 67 με 98 με αποτέλεσμα να λείπουν οι σελίδες 35 με 66 (Η αρχή από το Χαμένο τάρανδο). Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον; Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;

Στέλνεις φωτογραφίες στο books@kathimerini.gr και λογικά θα στείλουν με κούριερ άλλο αντίτυπο, δωρεάν. Σε μένα έχουν κάνει αντικατάσταση και σε τεύχη με το κλασικό οριζόντιο σκίσιμο στη σελίδα 36, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. 

Επεξεργασία από avalonlll
  • Like 5
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

53 λεπτά πριν, avalonlll είπε:

Στέλνεις φωτογραφίες στο books@kathimerini.gr και λογικά θα στείλουν με κούριερ άλλο αντίτυπο, δωρεάν. Σε μένα έχουν κάνει αντικατάσταση και σε τεύχη με το κλασικό οριζόντιο σκίσιμο στη σελίδα 36, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. 

Οκ ευχαριστώ!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36373
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν ξέρω άμα το παθαίνετε και εσείς ή είμαι ο μοναδικός αλλά κατά την περίοδο τον Χριστουγεννιάτικων εορτών με πιάνει μια τεράστια όρεξη για διάβασμα κόμικς.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 24/12/2021 στο 2:02 ΜΜ, StefanosPap είπε:

Αν είναι εκτός topic συγγνώμη, απλά μου έτυχε με αυτό το τεύχος γι'αυτό το ρωτάω εδώ. Σήμερα που πήγα να το διαβάσω, βλέπω ότι έχουν τυπωθεί 2 φορές οι σελίδες 67 με 98 με αποτέλεσμα να λείπουν οι σελίδες 35 με 66 (Η αρχή από το Χαμένο τάρανδο). Έχει συμβεί και σε κάποιον άλλον; Τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;

 

Έχει συμβεί σε πολλούς. Είναι κακέκτυπα που βρίσκουν, τελικά, την έξοδο του τυπογραφείου και βγαίνουν στα ράφια. :) 

 

On 24/12/2021 στο 9:14 ΜΜ, Φεθρυ Ντακ είπε:

Δεν ξέρω άμα το παθαίνετε και εσείς ή είμαι ο μοναδικός αλλά κατά την περίοδο τον Χριστουγεννιάτικων εορτών με πιάνει μια τεράστια όρεξη για διάβασμα κόμικς.

 

Εννοείται! Ανέκαθεν! Προσωπικά, τις γιορτές, μου αρέσει να διαβάζω παλιές ιστορίες, που διάβαζα μικρός τα Χριστούγεννα. :P 

 

 

:beer:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  109
  • Reputation:   870
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1432 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 24/12/2021 στο 9:14 ΜΜ, Φεθρυ Ντακ είπε:

Δεν ξέρω άμα το παθαίνετε και εσείς ή είμαι ο μοναδικός αλλά κατά την περίοδο τον Χριστουγεννιάτικων εορτών με πιάνει μια τεράστια όρεξη για διάβασμα κόμικς.

Χαχα ναι. Είναι η ιδανική περίοδος να κάτσεις στα ζεστά με μια ωραία σοκολάτα να απολαύσεις κάποιο κόμικ, κατά προτίμηση με καλά επιλεγμένη above average ιστορία. Καλά δεν το συζητώ μικρός, όταν έβγαινε το διπλό χριστουγεννιάτικο τεύχος η καλύτερη μου.:P

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπέροχο τεύχος με κορυφαία ιστορία την πρώτη ιστορία της Τζικε. Μοναδική διασκευή της ιστορίας του Ντίκενς δοσμένη με μαεστρία από την αγαπημένη Σύλβια. Για κάτι τέτοιες ιστορίες διαβάζουμε Μίκυ Μαους...

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36373
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο (για τους μεγάλους του φόρουμ). Σας έχει κοροϊδέψει ποτέ περιπτεράς που ακόμα διαβάζετε Disney κόμικς;

  • Like 5
  • Αστείο 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 λεπτά πριν, Φεθρυ Ντακ είπε:

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο (για τους μεγάλους του φόρουμ). Σας έχει κοροϊδέψει ποτέ περιπτεράς που ακόμα διαβάζετε Disney κόμικς;

 

Να με κοροϊδέψει όχι. 

 

Μου έχει τύχει, όμως, να με έχουν ρωτήσει αν το αγοράζω για το παιδί μου. :P 

 

 

:beer:

  • Like 10
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5383
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πράγματι η πρώτη ιστορία ήταν πολύ καλή μεταφορά του "A Christmas carol" στη σύγχρονη εποχή.

 

Ωστόσο αναφορά στο καρτούν Mickey's Christmas Carol του 1983, το οποίο βασίζεται και πάλι στην ιστορία του Ντίκενς υπάρχει και στη δεύτερη ιστορία.

Spoiler

Στα δύο πρώτα καρέ της σελίδας 64 ο Σκρουτζ αναφέρεται στην εποχή που ο Μίκυ δούλευε στα γραφείο του Σκρουτζ στο Λονδίνο με το Μίκυ να μην αντιλαμβάνεται την αναφορά.

 

Όσον αφορά τον τίλο της ιστορίας. Στο Μίκυ Μάους παρουσιάζεται ως ο "Χαμένος Τάρανδος", στο Inducks έχει μεταφερθεί ως ο "Χαρούμενος;;;; Τάρανδος", ενώ η ακριβής μετάφραση από τα ιταλικά είναι "Ο Μίκυ και η χαμένη μαριονέτα".

Επεξεργασία από Captain Cooper
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

57 λεπτά πριν, Φεθρυ Ντακ είπε:

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο (για τους μεγάλους του φόρουμ). Σας έχει κοροϊδέψει ποτέ περιπτεράς που ακόμα διαβάζετε Disney κόμικς;

Όχι . Πελάτης του είμαι του δίνω ένα σωρό λεφτά. Μου τα κρατάει κάθε Παρασκευή με χαρά και τιμή.

 

 

 

  • Like 12
  • Respect 1
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το διαβασα σημερα,και πραγματικα ηταν πολυ ομορφο χριστουγεννιατικο τευχος.emoticon-object-095.gif Ολες οι ιστοριες μου αρεσαν.

Απλα δεν μου αρεσουν οι ιστοριες με τα σταυροδρομια οποτε την συγκεκριμενη την διαβασα γυρνωντας τις σελιδες κανονικα με την σειρα.

Οσο γι'αυτο που ρωταει ο συμφορουμιτης Φεθρυ Ντακ, οχι ποτε δεν με εχει κοροιδεψει καποιοςSuspicious.gif.Τουλαχιστον μπροστα μου οχι,τωρα τι σκεφτεται...αλλο θεμα.Δεν με ενδιαφερει..tongue.png

Ουτε εγω ομως  εχω νιωσει ποτε ντροπη που στην ηλικια μου (ποια ηλικια μου;; Μεχρι τα 100, ου καλα νιατο ειμαι) tongue.png  ακομα αγοραζω περιοδικα.

Επεξεργασία από paola
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/27/2021 at 4:04 PM, paola said:

δεν μου αρεσουν οι ιστοριες με τα σταυροδρομια οποτε την συγκεκριμενη την διαβασα γυρνωντας τις σελιδες κανονικα με την σειρα

Νομίζω ότι τη συγκεκριμένη ιστορία έτσι ακριβώς έπρεπε να τη διαβάσουμε. Να δούμε πρώτα όλες τις άλλες πιθανές εκβάσεις της και μετά να δούμε την τελευταία και καλύτερη.

 

Όπως λέει στην προτελευταία σελίδα:

Spoiler

Σε μια ιστορία σαν αυτή που διαβάσατε, μπορείτε πάντα να γυρίσετε πίσω και να ακολουθήσετε μια διαφορετική πλοκή. Μπορείτε να γυρίσετε στις σελίδες 39, 61 ή 67 και να καταλήξετε σε κάποιο άλλο τέλος. Όμως, πείτε μας, ειλικρινά... μπορείτε να φανταστείτε πιο όμορφο τέλος από αυτό εδω;

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/26/2021 at 12:25 AM, Calisota said:

Χαχα ναι. Είναι η ιδανική περίοδος να κάτσεις στα ζεστά με μια ωραία σοκολάτα να απολαύσεις κάποιο κόμικ, κατά προτίμηση με καλά επιλεγμένη above average ιστορία. Καλά δεν το συζητώ μικρός, όταν έβγαινε το διπλό χριστουγεννιάτικο τεύχος η καλύτερη μου.:P

Η καλύτερη περίοδος για να διαβάσεις κόμικς, ειδικά όταν ήμουν μικρός οι Σπέσιαλ Εκδόσεις ήταν ανεπανάληπτες, είτε ήταν το ΚΟΜΙΞ είτε το 2πλο χορταστικό Μίκυ Μάους. Αξέχαστες εποχές (ωχ γέρασα απότομα έτσι όπως το έγραψα, αλλά είναι αλήθεια). Φέτος ειδικά που είχα τα χείριστα χριστούγεννα ελέω της κοβιντοκατατάστασης που μου χτύπησε την πόρτα για τα καλά απομονωνοντάς με χειρότερα κι από πέρισυ, χρειάστηκα πολύ ενέργεια από εκείνα τα χρόνια της παιδικής μου ηλικίας -όχι και τόσο παλιά δα:lol:...-

On 12/26/2021 at 8:14 PM, Φεθρυ Ντακ said:

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο (για τους μεγάλους του φόρουμ). Σας έχει κοροϊδέψει ποτέ περιπτεράς που ακόμα διαβάζετε Disney κόμικς;

Παρότι πολλές φορές έχω νιώσει πως θα με κοροϊδέψει...Πραγματικά it's just business, δε νομίζω να νοιάζει κανένας. Δεν ξέρει καν αν τα διαβάζω βασικά. Μπορεί να χω παιδιά ή ανίψια ή οτιδήποτε ή πολυ-απλά (όπως κάνω) να τα βάζω στο ράφι κατά κύριο λόγο μέχρι να προλάβω να τα διαβάσω κάποτε χαχαχχα.

 

Πάμε στην Νέα χριστουγεννιάτικη ιστορία της Τζίκε που ήθελα να σχολιάσω. Πρωτ'απ'όλα το theme της ιστορίας είναι εξαιρετικό, ειδικά στην καραντινοποιημένη και αποστασιοποιημένη από τις κοινωνικές συναναστροφές κοινωνία που ζούμε τον τελευταίο καιρό, πραγματικά ήταν βάλσαμο να διαβάζεις κάτι τέτοιο για τη σημασία του να είμαστε όλοι μαζί. Ελπίζω και ξέρω πως πολλά παιδιά θα τα παρακίνησε και θα τα έβαλε να σκεφτούν, γιατί αλίμονο, μαθαίνουν να ζουν αναγκαστικά σε απάνθρωπες συνθήκες φοβάμαι.

Πέραν τούτου, λάτρεψα και έπαθα πλάκα με την τήρηση του μύθου του Rosa, την τοποθέτηση του Σκρουτζ επί ιταλικού εδάφους πάνω στα γεγονότα και τα πρόσωπα του Βίου και της Πολιτείας και χάρηκα πάρα πολύ που αυτό πλέον θεωρείται όλο και περισσότερο CANON! Δεν το πίστευα πραγματικά ότι έβλεπα τον Φέργκους, τη Χνουδάτη και τα κορίτσια (αλλά και το θείο Ιάκωβο!) σε ιστορία της Τζίκε!
Όλα αυτά μαζί, με το κλασικό παραμύθι του Ντίκενς, την τεχνολογία του Κύρου :lmao:και λίγη χριστουγεννιάτικη μαγεία + το σκίτσο της αξεπέραστης μεγάλης κυρίας της Ιταλικής Ντισνεϋκής σχολής, κάναν μία κατά τ'άλλα χαλαρή ιστορία να ναι κάτι παραπάνω.

 

  • Like 11
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33881
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Aldark

Εξαιρετική τοποθέτηση και κριτική. Γιατί δεν γράφεις πιο συχνά? Καλή χρονιά με υγεία.:cheers3:

 

Συμφωνώ πάρα πολύ με το σχόλιο που έκανες σχετικά με το σύμπαν του Ρόσα. Και στην τρέχουσα κεντρική ιστορία του Μίκυ Μαους συμβαίνει το ίδιο. Με τα κέρματα που μαζεύει στο θησαυροφυλάκιο και είναι αυτά που κέρδισε ο ίδιος. Με αναφορές στο παρελθόν και γενικά με το όλο στήσιμο.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 1/15/2022 at 8:37 PM, Manitou said:

@ Aldark

Εξαιρετική τοποθέτηση και κριτική. Γιατί δεν γράφεις πιο συχνά? Καλή χρονιά με υγεία.:cheers3:

 

Συμφωνώ πάρα πολύ με το σχόλιο που έκανες σχετικά με το σύμπαν του Ρόσα. Και στην τρέχουσα κεντρική ιστορία του Μίκυ Μαους συμβαίνει το ίδιο. Με τα κέρματα που μαζεύει στο θησαυροφυλάκιο και είναι αυτά που κέρδισε ο ίδιος. Με αναφορές στο παρελθόν και γενικά με το όλο στήσιμο.

Καλή χρονιά και σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου! Έχω πολλά να πω συνήθως για τις ιστορίες, αλλά δυστυχώς δεν προλαβαίνω πάντοτε να τις διαβάσω on time γι'αυτό και συγκεντρώνω ό,τι με κεντρίζει για να σχολιάσω σε επόμενο χρόνο χαχα.

Το να βλέπουμε το σύμπαν του Ρόζα/Ρόσα να είναι επιτέλους κάνον είναι ένα παιδικό όνειρο γενικά που στα πρώτα χρόνια που μελετούσα τις ιστορίες Disney (πίσω στα μέσα της δεκαετίας του 2000) δεν το συναντούσαμε...και μάλιστα οι Ιταλοί συνήθως ακολουθούσαν την ιστορία του Ρότα όπου ο Ντόναλντ πέφτει από ένα αυγό και υιοθετείται από τα αδέλφια Σκρουτζ και Ελβίρα οι οποίοι συστήνονται μόνιμα ως...θείοι.

Οι πιο πρόσφατες ιστορίες που βλέπουμε σήμερα στην Ελλάδα έχουν υιοθετήσει λοιπόν -επιτέλους- το μύθο του Ρόσα διακρίνω, ο οποίος είναι αναπτυγμένος, βραβευμένος και στρωτός και δεν φοβάται να πει πως οι ηρωές του άμα λάχει συνάπτουν ερωτικές σχέσεις και κάνουν παιδιά σαν αληθινά έμφυλα όντα που είναι και δεν φέρνει τα παιδιά...ο πελαργός και όλοι είναι ορφανοί με αμέτρητους ανύπαντρους θείους!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παραμονή Χριστουγέννων του 2021 κι ενώ εγώ συνόδευα τον πατέρα μου στο αντικαρκινικό νοσοκομείο “Μεταξά” για να ολοκληρώσουμε τις διερευνητικές εξετάσεις του, το αγαπημένο μας περιοδικό, κυκλοφορεί το 393ο τεύχος του στα περίπτερα και φιλοξενεί μία “Νέα χριστουγεννιάτικη ιστορία”. Λόγω των ημερών, ο Ντόναλντ επιστρέφει στο σπίτι του κατάκοπος κι ο λόγος οφείλεται στην Νταίζυ, η οποία τον έχει ταλαιπωρήσει με τα ψώνια της. Την ώρα που σωριάζεται στην πολυθρόνα του, το τηλέφωνο χτυπάει και στην άλλη άκρη βρίσκεται η Γιαγιά Ντακ. Πήρε εκεί γιατί ψάχνει τον θείο Σκρουτζ, ο οποίος, όμως, δεν σηκώνει το δικό του τηλέφωνο. Έτσι, παρακαλεί τα ανίψια της να πεταχτούν μέχρι το θησαυροφυλάκιο για να δουν τι έχει συμβεί και να την ειδοποιήσουν. Ο Ντόναλντ δέχεται να βοηθήσει, παίρνει τα τρία ανιψάκια και με το “313” ανεβαίνουν τον λόφο Αμαξοφονιά. Ο ιδιοκτήτης του μεγάρου, κάθεται μπροστά από ένα τεράστιο δίκτυο υπολογιστών, μαζί με τον εμπνευστή της συσκευής, τον Κύρο και συζητούν. Όταν τους βλέπει ο θείος τους, γεμάτος περηφάνια, θα τους “συστήσει” το μηχάνημα, το οποίο του επιτρέπει να συνδέεται με όλες τις επιχειρήσεις του σε πραγματικό χρόνο και να συνομιλεί με τα στελέχη, τους συνεργάτες, αλλά και τους συναδέλφους του. :nek:  Όταν οι συγγενείς του, του μιλήσουν για την Γιαγιά Ντακ, εκείνος θα υποψιαστεί για ποιον λόγο θέλει να του μιλήσει και θα τους προλάβει, λέγοντάς τους ότι φέτος δεν θα παραβρεθεί στο οικογενειακό ρεβεγιόν στο αγρόκτημα, γιατί θα δουλεύει. Τους υπόσχεται, όμως, ότι θα τους ευχηθεί, σε… απευθείας σύνδεση, μέσω του νέου του υπολογιστή! :wow: Γεμάτοι απογοήτευση, ο Ντόναλντ και τα παιδιά, αποχωρούν από το θησαυροφυλάκιο, το ίδιο κι ο Κύρος, κι ο Σκρουτζ αφήνεται σε έναν μακάριο ύπνο, φανερά εξαντλημένος. Μέσα στα όνειρά του, λοιπόν, θα αναβιώσει μία, ελαφρώς παραλλαγμένη “Χριστουγεννιάτικη ιστορία”, σαν εκείνη που μας χάρισε ο αξέχαστος Κάρολος Ντίκενς. :) Τα τρία φαντάσματα, θα δώσουν την θέση τους στον Χιούη, τον Λιούη και τον Ντιούη, οι οποίοι θα παρασύρουν τον φίλο μας σε ένα ταξίδι στο παρελθόν (τόσο στην Σκωτία, όσο και στο Κλοντάικ), στο παρόν, αλλά και στο (ζοφερό κι απρόσωπο) μέλλον. Πρόκειται για μία ιστορία, η οποία με ικανοποίησε 100%. :) Το σενάριο, αν και έχει δανειστεί την βασική ιδέα από ένα αριστούργημα της παγκόσμιας λογοτεχνίας (οπότε θα το θεωρούσαμε “άχαστο”), εντούτοις προσαρμόζεται άψογα στα δεδομένα της Disney, διατηρεί το χρονικό πλαίσιο στο παρόν (δεν δημιουργεί μία εποχή του 19ου αιώνα, για να τοποθετήσει εκεί το cast, αλλά χρησιμοποιεί την σημερινή εποχή), ενώ παράλληλα μένει πιστό στις “κλασικές” αναφορές και περιγραφές που μας έχει κληρονομήσει ο μεγάλος παπιάνθρωπος Carl Barks. :) Ο θείος Σκρουτζ εμφανίζει πολλές ομοιότητες με τον Εμπενίζερ και φυσικά τις ίδιες αλλαγές στον χαρακτήρα του, μετά την εμφάνιση των τριών “φαντασμάτων”. Αυτό που τον διαφοροποιεί κάπως, είναι το γεγονός ότι δεν τον βλέπουμε τόσο γκρινιάρη και δύστροπο στην αρχή, όπως ήταν ο ήρωας του μυθιστορήματος. Από εκεί και πέρα, η πλοκή κυλάει αβίαστα κι όμορφα, αν και προσωπικά θα ήθελα να τραβήξει περισσότερο σε μάκρος και να έχουμε πιο πολλές σελίδες για διάβασμα. Πιστεύω, ότι με την κατάλληλη φροντίδα, από τον κύριο Marco Bosco, κάλλιστα θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο. Όχι, βέβαια, ότι με πείραξε η συγκεκριμένη έκταση. Το φινάλε κλείνει την ιστορία με ένα μεγάλο cast από πρωτοκλασάτους πρωταγωνιστές του σύμπαντος της Λιμνούπολης, οι οποίοι χαρίζουν στον αναγνώστη μία νότα οικογενειακής θαλπωρής. Ό,τι πρέπει για να κλείσει μία χριστουγεννιάτικη ιστορία. :clap2: Για τον εικαστικό τομέα, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να επεκταθώ. Η αγάπη μου για το σχεδιαστικό στυλ της Silvia Ziche είναι μεγάλη και δεν προδόθηκε ούτε σε αυτή την ιστορία. :love4: Οι χαρακτήρες βγάζουν αυτή την ιδιαίτερη κωμική αύρα και προκαλούν από μόνοι τους το γέλιο στον αναγνώστη, ακόμα κι αν το σενάριο δεν είναι και τόσο κωμικό. Τώρα που το σκέπτομαι, πιστεύω ότι εδώ δεν ταιριάζει απόλυτα το σχέδιο της Ziche, καθώς έχουμε να κάνουμε με ένα σενάριο, στο οποίο δεν επικρατεί τόσο η τρέλα και το χιούμορ. :thinking: Όπως και να έχει, πάντως, πάντα το απολαμβάνω. :) 

 

Το Χριστουγεννιάτικο κλίμα συνεχίζεται και στην επόμενη ιστορία του τεύχους, η οποία διαθέτει τα κλασικά και πρωτότυπα “σταυροδρόμια” και φέρει τον τίτλο “Ο χαμένος τάρανδος”. Είναι παραμονή Χριστουγέννων στο Μίκυ Σίτυ κι ο Μίκυ, περιχαρής αμπαλάρει τα δώρα που έχει να προσφέρει στους φίλους του. Όταν έρχεται η ώρα να συσκευάσει το δώρο που προορίζεται για την Μίννι, έναν λούτρινο τάρανδο για την συλλογή της, θα συνειδητοποιήσει, γεμάτος έκπληξη, ότι το δώρο έχει κάνει φτερά! :wow: Ψάχνει το σπίτι του από άκρη σε άκρη κι ο τάρανδος δεν υπάρχει πουθενά. Δεν χωράει αμφιβολία, ότι κάποιος έχει βάλει το χεράκι του. Το πρώτο του δίλημμα είναι αν θα ξεχάσει το συμβάν και θα πάει ν’ αγοράσει νέο τάρανδο ή αν τελικά θα ξεκινήσει έρευνες με σκοπό να εντοπιστεί ο κλέφτης. Σε αυτό του το δίλημμα, λοιπόν, αυτός που θα τον βοηθήσει είναι ο ίδιος ο αναγνώστης, ο οποίος με τις επιλογές που θα κάνει θα μπορεί να αλλάζει κάθε φορά τον ρου της πλοκής. Εννοείται ότι δεν μένουμε μόνο σε αυτό το “σταυροδρόμι”, καθώς θα ακολουθήσουν κι άλλα, ανάλογα με την επιλογή της πλοκής. :) Πάντα μου άρεσαν τέτοιου είδους ιστορίες, γιατί μου δίνεται η ευκαιρία να διαβάσω, ουσιαστικά, πολλά παρεμφερή σενάρια, σε ένα. :) Κι αν αναλογιστούμε ότι μιλάμε για την καλύτερη εποχή του χρόνου (για τα γούστα μου), ξεκίνησα να διαβάζω την ιστορία με μεγάλες προσδοκίες. Δυστυχώς, όμως, δεν μπορώ να πω ότι ικανοποιήθηκα στο ακέραιο. Οι εναλλακτικές διαδρομές ήταν εύστοχες, αλλά τα γκαγκ που περιείχε η εκάστοτε πλοκή ήταν στην πλειοψηφία τους άνοστα και δημιουργούσαν ένα επίπεδο σενάριο, χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον. :( Δύσκολα θα μπορούσα να ξεχωρίσω κάποιο τέλος, που να με εντυπωσιάσει. Η παρουσία του Μαύρου Πητ, πάντως, κάτι πήγε να δείξει, αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται μία τέτοια πλοκή σε μία ιστορία τόσων σελίδων. Ο χαρακτήρας του θείου Σκρουτζ, μπήκε απλά για να προκαλέσει ντόρο και δεν προσέφερε κάτι το καταλυτικό στην υπόθεση. Το ίδιο αχρείαστη βρήκα και την εισαγωγή του προλόγου, με τα ξωτικά. Στο μόνο που συμβάλλουν είναι στο να κρατήσουν την λάμψη του κλίματος των ημερών και τίποτα άλλο. Η ιστορία θα μπορούσε να “τρέξει” και χωρίς αυτά. Ο επίλογος, πάντως, παραδέχομαι ότι ήταν διασκεδαστικός. Γενικά μιλάμε για μία δουλειά που δεν ήταν η top στο είδος της, αλλά δεν μετάνιωσα που την διάβασα. Και να μην την διάβαζα, πάντως, δεν θα έχανα πολλά πράγματα. :) Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό. 

 

Κάπου εδώ, τα δύο μεγάλα λαγωνικά του Μίκυ Σίτυ, ο Χειροπαίδαρος κι ο Νταμάρης, αναλαμβάνουν να λύσουν (τυχαία) ένα “Γιορτινό μυστήριο”. Είναι (κι εδώ) περίοδος Χριστουγέννων κι ενώ όλοι οι κάτοικοι είναι χαρούμενοι, κάποιος άλλος στέκεται κάτω από την δαμόκλειο σπάθη, καθώς η καριέρα του κρέμεται από μία κλωστή. Ο λόγος για τον Επιθεωρητή Ο’ Χάρα, ο οποίος λειτουργεί κάτω από τις ασφυκτικές εντολές του ίδιου του Δήμαρχου, να βρει το πανάκριβο περιδέραιο, που έκλεψαν από την σύζυγό του. Κι ενώ η σπείρα έχει συλληφθεί εδώ και πολύ καιρό, εντούτοις το περιδέραιο δεν έχει βρεθεί. :shit: Τα δύο σαΐνια του Τμήματος προθυμοποιούνται να βοηθήσουν (αυτό οφείλουμε να τους το αναγνωρίσουμε :respect: ), αλλά εννοείται ότι κρίνονται ανεπαρκείς για μία τέτοια έρευνα. Αντ’ αυτής, ο Αρχηγός τούς αναθέτει την εξιχνίαση μίας άλλης υπόθεσης, σύμφωνα με την οποία έχουν πραγματοποιηθεί πολλές περίεργες διαρρήξεις… παιχνιδιών, από ένα μεγάλο πολυκατάστημα! :wow: Οι φίλοι μας, μασκαρεύονται (ο ένας Άγιος Βασίλης κι ο άλλος υπάλληλος security), παρεισφρέουν στο κατάστημα κι αρχίζουν να βολιδοσκοπούν την κατάσταση και… να κόβουν φάτσες, στην κοινώς καθομιλουμένη :P Πείτε το καθαρή τύχη, πείτε το αστυνομικό ένστικτο (όχι, μάλλον αυτό μην το πείτε :lol: ), οι δύο αφελείς αστυνομικοί, ανάμεσα σε πολλές γκάφες που θα πραγματοποιήσουν, θα καταφέρουν να εξιχνιάσουν την μεγάλη ληστεία του περιδέραιου! :wow: Το πώς, θα το μάθετε αφού διαβάσετε την ιστορία. ;) Πρόκειται για ένα όμορφο και καλοστημένο αστυνομικό μυστήριο, το οποίο βέβαια περιέχει και μερικά πιο ανάλαφρα στοιχεία για να γίνει εύληπτο από τους μικρούς αναγνώστες. Το σενάριο παρουσιάζει μία πλοκή καλά δουλεμένη, με διασκεδαστικά γκαγκ, αλλά και διαλόγους, ενώ η σκηνοθεσία δημιουργεί ένα αριστοτεχνικό “μπλέξιμο” των δύο μεγάλων ληστειών (του κοσμήματος και των παιχνιδιών) κι ο συνδυασμός των οποίων καταλήγει σε ένα συμπαθητικό και γλυκό φινάλε. Εννοείται ότι θα πρέπει να εξάρουμε και τα στοργικά συναισθήματα των δύο πρωταγωνιστών, ιδίως όταν έχουν να κάνουμε με παιδιά. Η συγγραφέας, εδώ, φρόντισε να ενισχύσει το κλίμα αγάπης, που συνήθως είναι εντονότερο την περίοδο των Χριστουγέννων. :clap2: Γενικά την βρήκα μία συμπαθητική ιστορία, με ένα πρωταγωνιστικό δίδυμο που φαίνεται να έχει χημεία μεταξύ του. Σίγουρα δεν με άφησε με ανοιχτό το στόμα, αλλά την χάρηκα για όσο κράτησε. :) Το σχέδιο είναι επιμελημένο από την Lara Molinari, μία καλλιτέχνιδα, στην οποία τρέφω μεγάλη συμπάθεια. Έτσι, δεν ξέρω αν είμαι προκατειλημμένος, αλλά μου άρεσε σε μεγάλο βαθμό. :love4: 

 

Και ήρθε η ώρα να παρατεθούν και οι έξι (6) μονοσέλιδες ιστορίες, οι οποίες αποτελούν την σειρά “Χριστούγεννα στην Λιμνούπολη”, οι τίτλοι των οποίων, είναι οι εξής:

 

● “Το γλυκό”

● “Το πνεύμα των γιορτών”

● “Ο καταπέλτης”

● “Γιορτινή εφεύρεση”

● “Ο σχολαστικός”

● “Γνωστή κατάληξη”

 

Στην πλειοψηφία τους έχουμε να κάνουμε με γελοιογραφικά σενάρια, που έχουν άρτιο χιούμορ και προκαλούν το χαμόγελο του αναγνώστη, την ίδια ώρα που είναι άμεσα συνυφασμένα με την περίοδο των γιορτών. Δύσκολα θα ξεχώριζα κάποια. Όλες με ικανοποίησαν, αλλά δεν νομίζω να μείνουν για πολύ καιρό στην μνήμη μου. Σχεδιαστικά μού άρεσαν, μιας και οι περισσότερες είναι από το πενάκι της κυρίας Molinari. Οπότε καταλαβαίνετε! :tik: 

 

Η ύλη θα ολοκληρωθεί με την ιστορία “Το πλουμιστό πακέτο”. Τα Χριστούγεννα έχουν έρθει στην Λιμνούπολη (τι πρωτοτυπία αυτό το τεύχος! :lol: ) και η Νταίζυ έχει πάει στο Mall της πόλης για να αγοράσει δώρα για την παρέα της. Τα ψώνια πήγαν καλά, με εξαίρεση μίας φίλης της, η οποία έχει κάπως ιδιαίτερο γούστο. Η προσπάθειά της να της βρει ένα δώρο πρωτότυπο, δυστυχώς, πέφτει στο κενό. Έτσι, της καρφώνεται μία ιδέα στο μυαλό. Να της δωρίσει ένα… άδειο πακέτο, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο έμφαση στο όμορφο αμπαλάζ του! :collapse: Την ίδια ώρα, αλλά στον ίδιο χώρο, ο Φέθρυ αναζητά δουλειά σαν σύμβουλος πωλήσεων κι αυτό που παίρνει είναι μία θέση στο τμήμα συσκευασίας ενός καταστήματος. Αποδεικνύεται, όμως, ότι οι εμπνεύσεις του στο αμπαλάρισμα πακέτων είναι αρκετά πρωτοποριακές κι έτσι ο προϊστάμενός του… τον πετά με τις κλοτσιές. :( Οι δρόμοι των δύο φίλων θα συναντηθούν και μαζί θα επιδοθούν σε έναν παράξενο αγώνα δρόμου, προκειμένου να επικρατήσει το ένα και μοναδικό πακέτο, που θα κλέψει τις εντυπώσεις με την πρωτοτυπία του. By far το πιο αδύναμο σενάριο που διαβάσαμε στο παρόν τεύχος. :( Η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκίνησα να το διαβάζω, μου φάνηκε κάπως παιχνιδιάρικο και μου εξίταρε το ενδιαφέρον για την συνέχεια. Δυστυχώς, όμως, όσο κυλούσαν οι σελίδες, τόσο απομακρυνόταν αυτή η περιέργεια, καθώς έχουμε μία πλοκή αλλοπρόσαλλη, με άτσαλη εναλλαγή σκηνών και με επίπεδα γκαγκ. Παραδέχομαι ότι η Νταίζυ κι ο Φέθρυ είναι δύο χαρακτήρες που μπορεί να τους βλέπουμε συχνά σε ιστορίες, αλλά σχετικά σπάνια στο τιμόνι του πρωταγωνιστή και μάλιστα χωρίς άλλους φίλους τους να τους πλαισιώνουν. :thinking: Ένιωσα ότι έχουν χημεία μεταξύ τους, αλλά το σενάριο δεν την σεβάστηκε. Το φινάλε ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, ανυπομονούσα να τελειώσει κι όταν ήρθε εκείνη η ώρα, αναρωτήθηκα ποιο ήταν το νόημα της ανάγνωσης. :thinking: Γενικά θα προσπεράσω γοργά. :praff:  Το σχέδιο, αν και παραφορτωμένο, μου άρεσε. Έδινε την κίνηση και την πλαστικότητα που απαιτούνταν για ένα σενάριο “ζωντανό”. :) 

 

 

:beer: 

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.