Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσους από τους 10 πρώτους τόμους της συλλογής "Κλασικοί Υπερήρωες" έχετε αγοράσει;


Bilis

Πόσους από τους 10 πρώτους τόμους της συλλογής "Κλασικοί Υπερήρωες" έχετε αγοράσει;  

66 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Όπως είχα πει και όταν ανακοινώθηκε η συλλογή, κάνω μια μικρή δημοσκόπηση (όπως κάναμε παλιότερα με την Επίσημη Συλλογή) για να δω τι κινητικότητα έχει η συλλογή στο forum.

Εγώ προσωπικά σκόπευα να περιμένω μέχρι να κυκλοφορήσουν όλοι οι τόμοι για να αγοράσω μαζικά αυτούς που με ενδιαφέρουν και να γλιτώσω λεφτά αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Έτσι αγόρασα 4 τόμους (Spider-Man 1, FF 1, Hulk 1 και FF 2) αλλά μετά σταμάτησα καθώς έμεινα απογοητευμένος από την ποιότητα. Κι έτσι όπως βλέπω τα πράγματα, δεν νομίζω να αγοράσω άλλους. Μπορεί ακόμα και να δωρίσω αυτούς που έχω.

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Bilis changed the title to Πόσους από τους 10 πρώτους τόμους της συλλογής "Κλασικοί Υπερήρωες" έχετε αγοράσει;

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3872
  • Reputation:   35161
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μέχρι τώρα τους έχω αγοράσει όλους προσωπικά για να δω ποιοι ήρωες μου αρέσουν και ποιοι όχι. Δεν έχω διαβάσει τον Hulk και τον δεύτερο Thor. Έως τώρα σκέφτομαι να τη συνεχίσω κανονικά, ίσως όμως αφήσω κάποιους τόμους για αγορά αργότερα όπως έκανα με τη Hachette όπου πρόσφατα βρήκα στη ΛΕΦΙΚ τρεις από τους 5 τόμους που μου λείπανε σε καλύτερη τιμή από το 10ευρω. Αλλιώς μπορεί να αγοράσω και από την εκδοτική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32827
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω πάρει 3 τόμους (Spider-Man #1, Hulk #1, FF #4).

Θα συνεχίσω ν΄αγοράζω επιλεκτικά.
Κάθε τόμος που διαβάζω θεωρώ είναι καλύτερος απ΄τον προηγούμενο σε θέμα μετάφραση/επιμέλειας.
Απορώ γιατί κάποιοι συνεχίζετε να μιλάτε για κακή ποιότητα :thinking:
Εκτός κι αν εννοείτε ότι οι ιστορίες δεν σας αρέσουν. Εκεί πάω πάσο. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Μέχρι στιγμής πάντως που έχω διαβάσει το μισό τόμο FF4 τα τυπογραφικά λάθη που έχω βρει δεν είναι περισσότερα απ΄όσα βρήκα στον τόμο με τον Γκαλάκτους στη συλλογή της Hachette.
Άρα μπας και οι 2-3 πρώτοι κακώς επιμελημένοι τόμοι της συλλογής έβγαλαν στη radnet κακό όνομα που τώρα την ακολουθεί ό,τι κι αν κάνει;
Ξέρετε τι λένε. Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα :)

Εγώ πάντως διασκεδάζω πολύ περισσότερο με τους τόμους αυτής της συλλογής παρά με της Ηachette, γι΄αυτό και σχεδόν έχω κόψει την άλλη συλλογή και παίρνω μόνο όσους τόμους βγάζει με κλασικές ιστορίες :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36258
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1441 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μέχρι τώρα τους έχω αγοράσει όλους αλλά έχω διαβάσει μόνο τους δύο πρώτους. Λογικά θα συνεχίσω να τα αγοράζω γιατί για μένα που δεν έχω ιδέα από Μάρβελ είναι καλή ευκαιρία να έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα τουλάχιστον για το "origin" των ηρώων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34551
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μέχρι τους avengers όλους. Από εδώ και πέρα βγάζω avengers και Θορ. Τα άλλα μάλλον θα τα συνεχίσω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34894
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  197
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  198
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μέχρι στιγμής αγόρασα 9/10, καθώς δεν θα συνεχίσω την αγορά των τόμων με Avengers, Thor και Iron Man. Πιθανότατα στο μέλλον να το μετανιώσω, αλλά με την επέκταση της Hachette με βλέπω να μετακομίζω στο πατάρι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3544 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Κι εγώ τους αγόρασα και τους 10, τον 1ο έχω διαβάσει μόνο (κλασικά μένω πίσω με αρκετά αδιάβαστα, αλλά θα τα πιάσω, πού θα πάει). Έχω κι εγώ πρόβλημα χώρου πάντως αλλά κάπως θα τα βολέψω. Θα συνεχίσω να τους αγοράζω όλους πάντως αν και στο μέλλον ίσως το πάω πιο επιλεκτικά, ανά ήρωα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  442
  • Reputation:   2486
  • Achievement Points:  445
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τους έχω αγοράσει όλους και θα συνεχίσω να τους αγοράζω. Πριν την σειρά αυτή δεν πίστευα ποτέ ότι θα είχαμε την ευκαιρία να δούμε τις αρχικές ιστορίες της Marvel και μάλιστα σε εβδομαδιαία κυκλοφορία. Θα στηρίξω την προσπάθεια αυτή μιας και πιστεύω ότι όσους τόμους δούμε από αυτή την συλλογή θα είναι κέρδος καθώς διαβάζουμε ουσιαστικά την ιστορία της Marvel. Στα της έκδοσης την θεωρώ πολύ καλή ποιοτικά, ενώ τα όποια λάθη επιμέλειας ελπίζω να μην μας απασχολήσουν ξανά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14127
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Αγόρασα όσους τόμους είχαν Σπαϊντερμαν(μόνο ο πρώτος) κι όλους με τους Φαντάστικ Φόρ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  631
  • Reputation:   4715
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Μέχρι και σήμερα με τους Avengers, τους αγόρασα όλους. Σκέφτομαι ότι λιγότερο από όλους με ενδιαφέρει ο Θωρ και  οι Avengers και γιαυτό είναι οι επικρατέστεροι για να τους αφήσω μιας και πρέπει να τηρήσω μια ισορροπία και να πάρω και άλλα είδη πολυ καλών Κόμικς που μου λείπουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10067
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επέλεξα το 10, ενώ έχω αγοράσει τους 9 πρώτους. Δεν έχω πάρει ακόμα τον 10ο, αλλά θα αποκτηθεί κι αυτός 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2205
  • Reputation:   21867
  • Achievement Points:  2244
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν και DCάκιας, 10 στους 10 και συνεχίζουμε...

Στηρίζω προσπάθειες περιπτέρου (υπερηρωικών) γιατί πλέον είναι ελάχιστες, βασικά μόνο 2 (Anubis/Hachette και Radnet/Luppa). Αν και 6 κόμικ το μήνα δεν τα λες και λίγα!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12959
  • Reputation:   94847
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έχω πάρει και τους 10 τόμους που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής. :) 

 

 

Όσοι με γνωρίζετε, είτε από τις κριτικές μου στο φόρουμ (και ειδικότερα στην Συλλογή Marvel), είτε δια ζώσης στην Λέσχη, θα έχετε καταλάβει ότι τα υπερηρωικά κόμικς που είναι στις προτιμήσεις μου είναι εκείνα της παλιάς εποχής. Γενικά, μπορεί να τα διαβάζω όλα (γιατί πάντα έχω την περιέργεια να εξερευνήσω κάτι νέο), αλλά δεν είμαι πολύ φίλος με τις νέες προσεγγίσεις που κάνουν οι δημιουργοί, με τα πολυσύμπαντα, τις νεκραναστάσεις και την άκρατη επιστημονική φαντασία, που ξεφεύγει ακόμα κι από τα ευρεία όρια ενός κόμικ. Μαθαίνοντας, λοιπόν, για την έναρξη της συγκεκριμένης σειράς και συνειδητοποιώντας ότι πρόκειται για τις πρώτες εμφανίσεις των αγαπημένων μας ηρώων, ένιωσα ότι επιτέλους έχω βρει τον Παράδεισό μου! :alex:

 

Με το που κυκλοφόρησε ο πρώτος τόμος, έσπευσα να τον αποκτήσω και να τον περιεργαστώ. Η σειρά πραγματοποιεί αυτό που υπόσχεται. Αποτελείται από τις πρώτες εμφανίσεις των χάρτινων χαρακτήρων του Οίκου των Ιδεών, όπως εκείνες κυκλοφόρησαν στις αρχές της μακρινής δεκαετίας του 1960. Μία πραγματική απόλαυση για εμένα προσωπικά να διαβάζω αυτές τις πρωτόλειες δουλειές, που μπορεί να είναι κάπως άγουρες και να έχουν μία μικρή αφέλεια, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε όμως ότι αυτές στάθηκαν η αφορμή για να οικοδομηθεί ο κολοσσός που λέγεται Marvel! 

 

Η σειρά αυτή, όμως, χτύπησε ακόμα μία ευαίσθητη χορδή μου, που είναι το έξτρα υλικό. Ο κάθε τόμος φιλοξενεί αρκετά άρθρα με ενδιαφέρουσες πληροφορίες για τον ήρωα που φιλοξενείται κάθε φορά, για την εταιρεία πριν και μετά την άνθησή της, καθώς και τα πρωτότυπα εξώφυλλα των τευχών της εποχής. Υπάρχουν μέχρι και προσχέδια, αλλά κι εναλλακτικά εξώφυλλα! Τι άλλο να ζητήσω επιτέλους? :P Τώρα εύλογα θα με ρωτήσετε αν έχω βρει ψεγάδια στην έκδοση. Εννοείται ότι δεν είναι άψογη, αλλά μπροστά σε αυτά που μας προσφέρει, μπορώ να κάνω τα στραβά μάτια σε μερικά κακώς κείμενα. :) 

 

Αρχίζοντας με την ματ ποιότητα του χαρτιού. Αν και προτιμούσα κάτι πιο χλιδάτο, εντούτοις έχω την εντύπωση ότι, λόγω του περιεχομένου, ταιριάζει το συγκεκριμένο είδος χαρτιού, ενισχύοντας με αυτόν τον τρόπο τον vintage χαρακτήρα που έχει υιοθετηθεί. Και για να είμαι δίκαιος, θα πρέπει να παραδεχτώ ότι η εκτύπωση είναι πολύ καλή και τα χρώματα αρκετά ζωηρά (όχι όμως όπως της Συλλογής). Οι νοσταλγοί του Καμπανά, λοιπόν, θα δυσαρεστηθούν! :lol: Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισα και με την επιλογή τής γραμματοσειράς. Επίσης, θα ήθελα η έκδοση να ήταν σκληρόδετη, λόγω της συλλεκτικής θεματολογίας της. Εννοείται ότι με αυτόν τον τρόπο θα ανέβαινε η τιμή, αλλά επί του παρόντος δεν δίνω μεγάλη σημασία σε αυτό, μιας και με έχει πλημμυρίσει ο ενθουσιασμός! Η κόλληση, πάντως είναι αξιοπρεπής και φαίνεται να αντέχει αρκετές αναγνώσεις. Το πιο μεγάλο φάουλ για εμένα, όμως, είναι αυτό των συντακτικών - ορθογραφικών λαθών και γενικά των πολλών απροσεξιών που υπάρχουν στα κείμενα (τόσο στα άρθρα, όσο και στις ιστορίες). Σχεδόν σε κάθε σελίδα μπορούμε να εντοπίσουμε τουλάχιστον ένα τέτοιο λάθος, το οποίο χαλάει κάπως την όμορφη δομή που έχει στηθεί στους τόμους. Ελπίζω αυτό να αλλάξει άμεσα στους επόμενους τόμους γιατί είναι αμαρτία να μείνει έτσι αυτή η κατάσταση. 

 

Γενικά πρόκειται για μία σειρά που σίγουρα θα την ακολουθήσω, αν και θα την ήθελα στα πρότυπα της Συλλογής Marvel. Όπως και να το κάνουμε ο πήχης έχει ανέβει πολύ ψηλά… ;) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1294
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1882 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μέχρι στιγμής έχω προμηθευτεί και τους δέκα τόμους της σειράς και σκοπεύω μελλοντικά να αγοράσω όλους όσους θα κυκλοφορήσουν. Όπως έχω γράψει και σε άλλες συζητήσεις που αφορούν το συγκεκριμένο ζήτημα εδώ στο φόρουμ, τη συγκεκριμένη σειρά τη βλέπω πρωτίστως από εγκυκλοπαιδική και ιστορική σκοπιά. Είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να κοσμήσουν τη βιβλιοθήκη μας σημαντικά κομμάτια της 9ης Τέχνης τα οποία αποτελούν εξ' ορισμού ένα μνημειώδες κεφάλαιο στην αποκαλούμενη μαζική ή δημοφιλή κουλτούρα (pop culture). Από εκεί και πέρα, στην ουσία του πράγματος ταυτίζομαι πολύ με αυτό που έγραψε παραπάνω ο @ Indian

18 ώρες πριν, Indian είπε:

δεν είμαι πολύ φίλος με τις νέες προσεγγίσεις που κάνουν οι δημιουργοί, με τα πολυσύμπαντα, τις νεκραναστάσεις και την άκρατη επιστημονική φαντασία, που ξεφεύγει ακόμα κι από τα ευρεία όρια ενός κόμικ. Μαθαίνοντας, λοιπόν, για την έναρξη της συγκεκριμένης σειράς και συνειδητοποιώντας ότι πρόκειται για τις πρώτες εμφανίσεις των αγαπημένων μας ηρώων, ένιωσα ότι επιτέλους έχω βρει τον Παράδεισό μου!

 

Είμαι σίγουρος ότι σε πολλούς φίλους οι ιστορίες αυτές φαίνονται κάπως "παιδικές", το σχέδιο λιγότερο εξεζητημένο, ωστόσο για μένα αυτός ο αυθορμητισμός και η αμεσότητα (πέρα από την ιστορική αξία την οποία ανέφερα πιο πάνω) είναι που κάνει τη σειρά να αξίζει. Μοναδική μου ένσταση, τα διάφορα σκαμπανεβάσματα με τις ημερομηνίες κυκλοφορίες τα οποία εύχομαι και ελπίζω να μην είναι προεόρτια διακοπής της πολύ όμορφης αυτής σειράς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32827
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τον @ constantinople δεν βλέπω να΄χει ψηφίσει.
Βρε μπας και μας δουλεύει τόσο καιρό;

Μας μπριζώνει ν΄αγοράζουμε τους τόμους κι αυτός δεν έχει πάρει ούτε έναν :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56093
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εψήφισε! (σφραγίδα με μελάνι στο μπράτσο). 

 

Δεν είχα πάρει είδηση την ψηφοφορία! Το αντιλήφθηκα τώρα που με ταγκάρισες! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3594
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Έβαλα 9/10 αν και σύντομα θα πάρω και τον δέκατο.Και ο σκοπός μου ολοκληρώνεται στο να πάρω μέχρι το όγδοο τεύχος που μετά έγινε μέχρι το δέκατο (με λίγη βοήθεια από τις πλήρωμές του Ε.Σ.).

 

Τώρα στο εντέκατο είναι ο Σπάϊντερμαν και αν το πάρω τότε πρέπει να πάρω και το δωδέκατο γιατί μισώ τους μονούς αριθμούς (και γεννήθηκα σε ετος με μονό αριθμό.....) που είναι οι Τέσσερις Φανταστικοί.               (Αχ αααχχχ...)

 

Δεν ξέρω τι θα κάνω στο μέλλον αλλά γενικά μπήκα με το σκεπτικό και την αλήθεια πως δεν θα πάρω όλη τη σειρά γιατί δεν μπορώ να πάρω και αυτήν και της Hachette.Ειδικά όταν αυτή είναι εβδομαδιαία και τις προάλλες παραλίγο να χάσω το τεύχος 9 γιατί δεν είχα εγκαίρως χρήματα να το πάρω.

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1537
  • Reputation:   13735
  • Achievement Points:  1812
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1244 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξεκινησα με το σκεπτικο να παρω μονο τα Spider-man και τιποτα περαιτερω.Μετα απο 2 βδομαδες λεω αφου ειμαι ακομα διακοπες δεν παιρνω και τους Φ4 να δω τι παιζει?  Ε, απο εκει και περα το πηρα αποφαση πως θα τα παρω ολα οσο παει (και οσο αντεχει ο χωρος που τα βαζω!).

 

Να μαστε καλα να αγοραζουμε ,να κραζουμε τα λαθη της Radnet και να ομορφαινουμε την καθημερινοτητα μας 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  895
  • Reputation:   8644
  • Achievement Points:  991
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Παιδικό μου όνειρο η σειρά, από τη δεκαετία του 80 ονειρευόμουν να διαβάζω τις ιστορίες με χρονολογική σειρά, οπότε αναμενόμενο το 10/10. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2075 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πήρα spiderman, το πρώτο από ff και thor και ironman. Συνολικά 4 τεύχη. Επειδή όμως οι ιστορίες είναι πολύ παιδικές αποφάσισα να αφήσω αυτή τη συλλογή και να επιστρέψω στην άλλη της hachette, που την είχα εγκαταλείψει λιγάκι. Ενδιαφέρον θα είχε ίσως μια δημοσκόπηση ανάμεσα στις 2...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  646
  • Reputation:   5815
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  921 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

3 hours ago, O Φρατζάτος said:

Έβαλα 9/10 αν και σύντομα θα πάρω και τον δέκατο.Και ο σκοπός μου ολοκληρώνεται στο να πάρω μέχρι το όγδοο τεύχος που μετά έγινε μέχρι το δέκατο (με λίγη βοήθεια από τις πλήρωμές του Ε.Σ.).

 

Τώρα στο εντέκατο είναι ο Σπάϊντερμαν και αν το πάρω τότε πρέπει να πάρω και το δωδέκατο γιατί μισώ τους μονούς αριθμούς (και γεννήθηκα σε ετος με μονό αριθμό.....) που είναι οι Τέσσερις Φανταστικοί.               (Αχ αααχχχ...)

 

Δεν ξέρω τι θα κάνω στο μέλλον αλλά γενικά μπήκα με το σκεπτικό και την αλήθεια πως δεν θα πάρω όλη τη σειρά γιατί δεν μπορώ να πάρω και αυτήν και της Hachette.Ειδικά όταν αυτή είναι εβδομαδιαία και τις προάλλες παραλίγο να χάσω το τεύχος 9 γιατί δεν είχα εγκαίρως χρήματα να το πάρω.

 

 

Μην ανησυχείς ιδιαίτερα πάντως...Οι τόμοι θα υπάρχουν για πολύ καιρό διαθέσιμοι για online αγορά.Εγώ ακόμα παίρνω τόμους της Hachette που βγήκαν πριν απο 2 χρόνια.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3014
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ έχω 1/10 (τον πρώτο τόμο του Σπάιντερ-Μαν). :blush2: Κυρίως λόγω οικονομικών αποφάσισα να συνεχίσω με την συλλογή της Χασέτ. Παρόλα αυτά μπορεί στο μέλλον να αγοράσω επιλεκτικά ιστορίες του Σπάιντερ-Μαν και των Χ-ΜΕΝ. Αν και οι Χ-ΜΕΝ, σύμφωνα με την λίστα-οδηγό του @ constantinople , αργούν ακόμα, όσο πλησιάζουν οι μέρες για τον επόμενο τόμο του Σπάιντερ-Μαν κάτι μέσα μου με παρακινεί να πάω να τον αγοράσω. :blabla:

 

Επίσης ένας άλλος λόγος που προτιμώ την συλλογή της Χασέτ είναι για την γκάμα των ιστοριών της. Δηλαδή την μία φορά διαβάζουμε μία κλασσική ιστορία ορόσημο του 20ού αιώνα (π.χ. Δαίμονας στο Μπουκάλι, Δεύτερη Γέννηση, Ο Ερχομός του Γκαλάκτους) και την άλλη ένα crossover/event της συγχρονής εποχής που σημάδεψε ανεξίτηλα το σύμπαν της Μάρβελ ή την ζωή του ήρωα (π.χ. Μάχη στο Χρόνο, Οίκος του Μ, Ντέρντεβιλ: Αναγέννηση, Πλανήτης Χαλκ). Επίσης υπάρχουν και τόμοι τύπου Πάνισερ, Σπάιντερ-Γκουέν, Marvel Zombies κ.ά. για αυτούς που θέλουν να διαβάσουν κάτι πιο ανάλαφρο/διαφορετικό/"σκοτεινό". Ενδεχομένως από αυτό να χάνεται (ως ένα βαθμό) το όλο χτίσιμο της ιστορίας/το βάθος του ήρωα, το οποίο όμως κερδίζεται από την Radnet στις δικές της αντίστοιχες ιστορίες. Από την μία έχουμε ιστορίες "μεγαλύτερου χρονικού εύρους"* με "λιγότερες ιστορίες"* (Χασέτ) και από την άλλη έχουμε ιστορίες "μικρότερου χρονικού εύρους"* με "περισσότερες ιστορίες"* (Radnet). Εξτραδάκια, είδος εντύπου και ποιότητα χαρτιού τα αφήνω στην άκρη. Όλα αυτά βέβαια είναι πλήρως υποκειμενικά. Το γεγονός ότι κυκλοφορεί στην Ελλάδα μία συλλογή που περιλαμβάνει όλες τις ιστορίες της Μάρβελ και μάλιστα σε πλήρη χρονολογική σειρά, αυτό από μόνο του είναι φανταστικό. Μακάρι και οι δύο συλλογές να συνεχίσουν να τα πηγαίνουν καλά προσφέροντάς μας νέες ιστορίες. :pray:

*Αποσαφήνιση: Όταν αναφέρω μεγαλύτερου/μικρότερου χρονικού εύρους, εννοώ ότι η Χασέτ είχει ιστορίες του εκδόθηκαν στα '70s, '90s, 2010s, ενώ η Radnet έχει ιστορίες που εκδόθηκαν στα '60s.

*Αποσαφήνιση: Όταν αναφέρω λιγότερες/περισσότερες ιστορίες, εννοώ ότι ως επί το πλείστον στις ιστορίες της Χασέτ ένας τόμος (η κύρια ιστορία) μπορεί να διαδραματίζεται σε έξι με εφτά τεύχη, ενώ αντίθετα στις ιστορίες της Radnet ένας τόμος μπορεί να περιέχει πέντε με έξι διαφορετικές ιστορίες (η κάθε μία σε διαφορετικό τεύχος) με αρχή, μέση και τέλος.

 

Κλείνοντας λοιπόν, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω (οικονομικοί, γκάμα ιστοριών της Χασέτ και ημερομηνία έκδοσης των τόμων της Radnet που με ενδιαφέρουν) επέλεξα να συνεχίσω με την συλλογή της Χασέτ. Μέχρι την πρώτη 60άδα τουλάχιστον, γιατί αν στο μέλλον δω ότι οι ιστορίες δεν μου αρέσουν μπορεί να το σπάσω στην μέση και να παίρνω τόμους και από τις δύο συλλογές επιλεκτικά. Για εμένα το πραγματικό πραγματικό μου πρόβλημα θα ήταν εάν μαζί με την τρέχουσα συλλογή της Χασέτ, έβγαινε και η αντίστοιχη συλλογή των Χ-ΜΕΝ (πάλι της Χασέτ) που κυκλοφορεί στην Γαλλία. Αυτό όμως είναι ένα θέμα που θα πρέπει μάλλον να θίξω σε κάποιο άλλο thread. Τέλος πάντων, συνεχίζουμε δυναμικά. :up:

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32827
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

12 ώρες πριν, kaneda είπε:

Επίσης ένας άλλος λόγος που προτιμώ την συλλογή της Χασέτ είναι για την γκάμα των ιστοριών της. Δηλαδή την μία φορά διαβάζουμε μία κλασσική ιστορία ορόσημο του 20ού αιώνα (π.χ. Δαίμονας στο Μπουκάλι, Δεύτερη Γέννηση, Ο Ερχομός του Γκαλάκτους) και την άλλη ένα crossover/event της συγχρονής εποχής που σημάδεψε ανεξίτηλα το σύμπαν της Μάρβελ ή την ζωή του ήρωα (π.χ. Μάχη στο Χρόνο, Οίκος του Μ, Νταρντέβιλ: Αναγέννηση, Πλανήτης Χαλκ).

 

To Βorn Again από DD δεν είναι σύγχρονο. Δεκαετίας ΄80 είναι.
Πιο κλασικό δεν γίνεται :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3014
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

To Βorn Again από DD δεν είναι σύγχρονο. Δεκαετίας ΄80 είναι.
Πιο κλασικό δεν γίνεται :)

 

Ναι @ Laz33  έχεις απόλυτο δίκιο. Σε ευχαριστώ για την επισήμανση. :up: Μα πώς την πάτησα έτσι! :shit2: Παρασύρθηκα στον ειρμό του γραπτού μου που ξέχασα τελείως το έτος που κυκλοφόρησε το Born Again. :lol: Έπρεπε στην θέση του (στο παράδειγμα) να έβαζα είτε το Αποκαλύψεις και Μέχρι να Σβήσουν τα Άστρα, είτε το Στρατιώτη του Χειμώνα. ;)

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  677
  • Reputation:   3594
  • Achievement Points:  678
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1660 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αν το πάμε με όρους συλλογής Hatchette (Αγγλική έκδοση έτους 2012) και με μερικούς όρους εποχών των κόμικ (αν εξαιρέσεις τον όρο "Σκοτεινή Εποχή") τότε ναι το Born Again είναι όντως της Μοντέρνας Εποχής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32827
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, O Φρατζάτος είπε:

Αν το πάμε με όρους συλλογής Hatchette (Αγγλική έκδοση έτους 2012) και με μερικούς όρους εποχών των κόμικ (αν εξαιρέσεις τον όρο "Σκοτεινή Εποχή") τότε ναι το Born Again είναι όντως της Μοντέρνας Εποχής.

 

Καταλαβαίνω πως το λες. Με αυστηρούς κομικίστικους όρους η Modern Era of Comics ξεκίνησε κάπου στα μέσα δεκαετίας ΄80.
Άρα οριακά συμπεριλαμβάνει και το Born Again του 1986.
Όμως εν έτει 2021 δεν κολλάει να λες σύγχρονο ένα κόμικ που γράφτηκε πριν 35 χρόνια.
O Θοδωρής αναφέρθηκε σε σύγχρονες ιστορίες όταν έβαλε και το Born Again μέσα.
Άλλο να πεις ιστορία της modern era, άλλο σύγχρονη ιστορία.
Εν ολίγοις και οι δύο δίκαιο έχουμε. Με τις λέξεις παίζουμε ουσιαστικά :lol:

Νομίζω θα μας κατατόπιζε καλύτερα ένας καλός γνώστης των υπερηρωικών για το τι ισχύει και αν τα λέμε καλά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16015
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Και τους 10. Τσιγκουνιες θα κανουμε τωρα? :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.