Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθήστε με να κατανοήσω τον υπολογιστή έναντι της κονσόλας


axpresbom

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38311
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  1
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  846 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

έχω παίξει κυρίως σε κονσόλες όλα αυτά τα χρόνια με μερικά παιχνίδια για υπολογιστή. πρόσφατα πήρα ένα νέο υπολογιστή στον οποίο άρχισα να παίζω αφού δεν είχα μοντέρνα κονσόλα για μερικά χρόνια (το xbox 360 ήταν το τελευταίο μου).

γιατί οι υπολογιστές διαφημίζονται ως καλύτεροι από την κονσόλα; νόμιζα ότι οι νέε speed test ς κονσόλες ήταν αρκετά ισχυρές και μου άρεσε που δεν έπρεπε να ανησυχώ για το αν η κονσόλα μου θα μπορούσε να τρέξει ένα συγκεκριμένο παιχνίδι.

οι υπολογιστές υψηλής τεχνολογίας απλώς βγάζουν πολύ καλύτερα γραφικά; ο υπολογιστής μου είναι σίγουρα μεσαίας εμβέλειας και έχω μείνει λίγο έκπληκτος με το τι ξοδεύουν οι άνθρωποι στις εξέδρες τους.  showbox

παλιά αγόραζα μόνο μεταχειρισμένα παιχνίδια, αλλά φαίνεται ότι τα νέα παιχνίδια για υπολογιστή είναι φθηνότερα, κάτι που είναι ωραίο. φυσικά, ποτέ δεν είμαι σίγουρος αν αγοράζω τη σωστή έκδοση ενός παιχνιδιού με όλα τα διαθέσιμα στοιχεία dlc. ανησυχώ πάντα ότι θα δω μια πολύ καλή προσφορά και θα καταλήξω να αγοράσω dlc που δεν έχω το παιχνίδι.

απλά προσπαθώ να καταλάβω όλες τις διαφορές! ευχαριστώ!

Επεξεργασία από axpresbom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

κανονικα το να παιζεις σε pc δεν εχει και τοση διαφορα με μια κονσολα(αναλογα τι εχεις στον υπολογιστη σου φυσικα)......ισα ισα που θα σου ελεγα αν θες να παιζεις που και που κανα παιχνιδακι να εχεις pc....η κονσολα αξιζει οτι ειναι οικομικοτερη και εχει στανταρ γραφικα.....παρε καλυτερα κανενα μεταχειρισμενο ps4 με 100ευρω ,πηγαινε για καθαρισμο,format,αλλαγη παστας και θα εισαι οκ......θα τα παιζεις ολα κια θα εχεος 60 fps ΣΤΑΝΤΑΡ!!!!!

 

Α ΝΑΙ,......ΟΛΕς ΟΙ ΚΟΝΣΟΛΕς ΑΠΟ ΤΟ PS4 ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!!!!!Δεν υπαρχει κονσολα που να μην μπορει να παιξει καποιο συγκεκριμενο παιχνιδι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35116
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  47
  • Reputation:   190
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

ο υπολογιστης και μαλιστα για gaming ειδικα αυτη την περιοδο με τις ελλειψεις που υπαρχουν και την αυξηση των τιμων ειναι απλησιαστο σπορ.

Ειμαι φανατικος pc gamer περιπου απο το 98.παντα θα ειμαι υπερ το pc gaming και οι λογοι ειναι πολλοι απο τις καλυτερες επιδοσεις (φυσικα εξαρταται το μηχανημα που εχεις  but still ενας τοπ υπολογιστης θα εχει καλυτερες επιδοσεις απο καθε κονσολα), το modding που γινεται στα παιχνιδα,το οτι πχ καποια ηδη gaming ειναι πιο ευκολα με mouse και πληκτρολογιο ,μεχρι ακομα και την πειρατεια η οποια περα οτι σε περιοδους αφραγκιας σωζει,με εχει σωσει απο το να αγορασω καποιες "πατατες" αυθεντικες (γιατι οτι μαρεσει συνηθως το αγοραζω).
Βεβαια δεν εχει την ποικιλια τιτλων που εχουν οι κονσολες,ειδικα οταν βγαινει η πρωτη φουρνια καθε νεας κονσολας αλλα ειδικα οι πιο παλιοι gamers ειχαν τα δικα τους "αποκλειστικα" που ηταν stragegy,adventures (point and click),το football manager κλπ.
Anyway οταν χαλας πολλα λεφτα σε ενα pc δεν το κανεις για να παιζεις τα παιχνιδια με ολα στο φουλ ,για μενα τουλαχιστον ειναι λαθος σκεψη.το κανεις γιατι ξερεις οτι ο υπολογιστης σου προσφερει παρα πολλες δυνατοτητες (ειτε επαγγελματικα ,ειτε για οτιδηποτε αλλο) και μια απο αυτες ειναι και το gaming.
εγω εχω ενα σχετικα παλιο pc που δουλευει αψογα  αλλα τα παιχνιδα τα καινουργια με αρκετες θυσιες,ε δεν θα τον κανω αναβαθμιση/αλλαξω για τα  παιχνιδια το πιο πιθανο ειναι οτι θα παω να παρω κονσολα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποτέ δεν κατάλαβα τον διαχωρισμό σε gamer κονσόλας ή PC! Λόγω δουλειάς έχω σχετικά αξιοπρεπές υπολογιστή (μάλλον θα πάρω καινούργιο του χρόνου) και PS4. Το καθένα προσφέρει διαφορετικά πράγματα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εγω εχω και pc gaming και κονσολες.......ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κανονικά για μένα δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν δίλλημα. Από ποια άποψη το λέω. Ότι είναι ξεκάθαρα στο άτομο τι θα προτιμήσει από τα δύο. Κάποιος μπορεί για οικονομικούς λόγους να πάει σε μια κονσόλα τύπου PS4. Άλλος να πει ότι θέλει κονσόλα γιατί απλά τον βολεύει πιο πολύ από το να κάθεται σε ένα γραφείο να παίζει. Κάποιος άλλος να θέλει υψηλής ποιότητας γραφικών οπότε να πάει να φτιάξει ένα καλό PC (προ Covid καλό pc δεν σήμαινε να πουλήσεις νεφρό, με λίγο ψάξιμο έφτιαχνες καλά πράγματα σε νορμάλ τιμές). Σε κάποιον μπορεί να τον ενδιαφέρουν πιο πολύ παιχνίδια όπως FPS ή στρατηγικής που με πληκτρολόγια/ποντίκι παίζονται πιο εύκολα. Θα μπορούσα να γράφω ένα σωρό ακόμα παραδείγματα. Το νόημα είναι τι γούστα και τι θέλω έχει ο καθένας μας για να κινηθεί αντίστοιχα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ένα PC που παίζει τα πάντα κάνει κοντά στο χιλιάρικο. Μία καινούργια κονσόλα τα μισά λεφτά. Το PC θα έχει απείρως μεγαλύτερες δυνατότητες ούτε συζήτηση. Και αν περιμένεις στοιχειωδώς 1-2 μήνες μπορείς να κάνεις συλλογάρα με ελάχιστο κόστος (έχω 200 τίτλους στο Steam δε νομίζω να έχω δώσει πάνω από 500), με τεράστια επεκτασιμότητα του συστήματος και του ίδιου του υπολογιστή. Μπόνους είναι ο ίδιος ο υπολογιστής που παίζει πχ streaming αγώνες, downloading, surfing ακόμα και αν δεν έχουμε δουλειά κανονική στον υπολογιστή.

 

Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Οι υπολογιστές δεν είναι απαραίτητα ακριβοί σήμερα. Τα επώνυμα μοντέλα που διακριτικά έχουν υποβαθμιστεί και ακριβύνει στην ελληνική αγορά την περίοδο που περνάμε, έρχονται με κάρτες γραφικών σε κανονικό κόστος αν το αγοράσεις απ' το εξωτερικό. Δεν πληρώνεις 2πλή και 3πλή τιμή την κάρτα γραφικών δηλαδή, απλά πληρώνεις λίγο πιο ακριβό τον υπολογιστή επειδή είναι έτοιμος και δουλεύει σωστά.

 

Παράδειγμα: Ένας φτηνός σταθμός εργασίας επώνυμος κάνει 1000 ευρώ χωρίς κάρτα γραφικών. Ο ίδιος με κάρτα γραφικών κάνει 1200 ευρώ παραπάνω. Η συγκεκριμένη κάρτα είναι επαγγελματική έκδοση με διπλή μνήμη, μνήμη με ECC, κλπ, και κοστίζει κανονικά 1200 ευρώ και 1500 περίπου αυτή την περίοδο. Καμιά απώλεια εξαιτίας των καρτών γραφικών λοιπόν. Στις επιδόσεις είσαι περίπου αντιστοιχή με μια απλή κάρτα που έχει σήμερα 1000 ευρώ.

 

Το ίδιο ισχύει και στα notebooks. Με 1300 ευρώ παίρνεις 11800Η με κάρτα γραφικών RTX3070 μέτριων επειδόσεων, και με 1900 παίρνεις 11800H με RTX3080 και υψηλότερη ισχύ στην κάρτα γραφικών, και φυσικά ανώτερα όλα τα υποσυστήματα. Και τα δύο είναι πολύ κοντά στις επιδόσεις ενός υπολογιστή που θα συναρμολογήσεις μόνος σου σ' αυτό το κόστος. Σε κάνα δίμηνο θα έχει και 12η γενιά Intel, που θα έχει καλύτερες επιδόσεις, κυρίως στη σταθερότητα του frame rate.

 

Ο συναρμολογημένος υπολογιστής σήμερα δε έχει νόημα αν χρειάζεται κάποιος επειδόσεις στην κάρτα γραφικών. Το λέω εγώ που συναρμολογώ απ' το 1992 και δεν έχω αγοράσει ποτέ έτοιμο υπολογιστή.

 

Η ιδανική λύση είναι ένα notebook. Στα 1200 ευρώ θα είναι καλύτερο απ' την κονσόλα, και μπορεί να κάνει πολλά άλλα πράγματα που κάνει όλο και περισσότερος κόσμος σήμερα, πχ μοντάζ βίντεο ή επεξεργασία φωτογραφίας. Τα gaming notebooks σήμερα υποστηρίζουν μεταβλητό ρυθμό ανανέωσης ώστε να έχεις καλή κίνηση και όταν πέφτει το frame rate.

 

Το κακό με τους υπολογιστές είναι ότι τα παιχνίδια δεν είναι πάντα βελτιστοποιημένο για το σύστημά σου γιατί γράφονται για πολλά διαφορετικά συστήματα. Θεωρητικά είσαι πιο γρήγορος αν πληρώσεις πολύ περισσότερα απ' την κονσόλα, αλλά δεν έχεις βελτιστοποίηση ειδικά για τους περιορισμούς της κονσόλας.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Οι τιμές καρτών γραφικών προσγειώθηκαν αρκετά, οπότε συμφέρει πάλι η συναρμολόγηση. Η RTX3060 που ανταγωνίζεται Playstation 5 όταν συνδυαστεί με 8πύρηνο, είναι σχετικά προσιτή.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.