Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πήρατε το τελευταίο Μπλέικ και Μόρτιμερ της ΜΑΜΟΥΘ;


Laz33

Πήρατε το τελευταίο Μπλέικ και Μόρτιμερ της ΜΑΜΟΥΘ;  

32 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για να δούμε πόσοι πήραν το τελευταίο Mπλέικ & Μόρτιμερ, που μέχρι στιγμής είναι το μοναδικό νέο κόμικ που έβγαλε η ΜΑΜΟΥΘ μέσα στο 2021.
Το πήραν άραγε αρκετοί ώστε να ελπίζουμε πως θα δούμε κι άλλα τεύχη στο μέλλον;
O κόσμος στην Ελλάδα αγαπάει τα BD; (εκτός των δημοφιλών Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, ΤενΤεν που αποδεδειγμένα το κάνει) ή μόνο για Marvel ενδιαφέρεται; :thinking:
Προσωπικά εννοείται το αγόρασα, παρότι το είχα στην αγγλική έκδοση της Cinebook.


Σας το συστήνω πάντως :)
Όσοι δεν το΄χετε μην το σκέφτεστε.
Πρόκειται για πολύ όμορφη ιστορία, σε μια πολύ ποιοτική έκδοση και με μια πολύ προσεγμένη μετάφραση/επιμέλεια :clap2:
Πιστέψτε με αξίζει τα σχεδόν 12€ που κοστίζει.
Και δεν το λέω για να κάνω διαφήμιση.
Την έχω κράξει αρκετές φορές τη ΜΑΜΟΥΘ όταν βλέπω κάτι που δεν μ΄αρέσει.
Αλλά εδώ πραγματικά έχουν κάνει πολύ επαγγελματική δουλειά :)

 

mpleik-mortimer-16.thumb.PNG.f25fa3612fea13fac83e2fc0cf49b82b.PNG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14139
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Είναι δυνατόν να μην τό έπαιρνα; Είχα διαβάσει ήδη ένα και πάνω που αναλογιζόμουν πόσο κρίμα είναι που είχε μία δεκαετία να κυκλοφορήσει καινούριο άλμπουμ σκάει η ανακοίνωση από τον @ thor77 ότι θα βγει νέο τεύχος( να πω την αλήθεια στην αρχή πίστεψα ότι ήταν φάρσα) και έπαθα ένα εγκεφαλικό. Θυμάμαι τό αγόρασα την πρώτη εβδομάδα της κυκλοφορίας του  απ' την ιστοσελίδα του Μικρού Ήρωα κι έχω κρατήσει ακόμη τη συσκευασία του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14139
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

32 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Σας το συστήνω πάντως :)
Όσοι δεν το΄χετε μην το σκέφτεστε.
Πρόκειται για πολύ όμορφη ιστορία, σε μια πολύ ποιοτική έκδοση και με μια πολύ προσεγμένη μετάφραση/επιμέλεια :clap2:

Και να προσθέσουμε εδώ μάλιστα ότι διόρθωσαν το λαθάκι του Βαν Αμ(περισσότερα στο θέμα του Μπλεϊκ και Μόρτιμερ για όποιον ενδιαφέρεται).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2376
  • Reputation:   17718
  • Achievement Points:  2593
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πήρα και δεν το μετάνιωσα στιγμή!Πήρα κ τα υπόλοιπα μέρη που μου λειπαν (είτε αγορά από Λεφικ-αψογη τιμή και κατασταση-ειτε από Κλαυθμώνος στο παζάρι βιβλίου). Τώρα μένουν τα πλέον 3 πρώτα δύσκολα πρώτα τεύχη να εντοπιστούν κάπου και να ολοκληρωθεί η σειρά... Μετάνιωσα που τόσα χρόνια δεν ημουν φαν του Μπλέικ κ Μορτιμερ Παρ ότι παιδί..παμφάγο!!.. Πλέον ίσως στρέψω την προσοχή μου στην σειρά Μπλουμπερυ π έχω ακούσει τόσα πολλά καλά..Ιδωμέν..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Φοβερή σειρά και τα Μπλούμπερυ.
Eίχα κάνει κι εκεί μια αντίστοιχη δημοσκόπηση για το πρόσφατο άλμπουμ, αλλά να πω την αλήθεια δεν έμεινα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.
Μόλις 10 άτομα το πήραμε και κάπου 13-14 δήλωσαν ότι θα το πάρουν (αλλά μάλλον ακόμα το παίρνουν :lol:).

Μην απορήσετε αν κάνει 3-4 χρόνια να βγει το επόμενο τεύχος με τόσο χαμηλή ζήτηση :(

Τα Μπλέικ & Μόρτιμερ θεωρώ είναι πιο δημοφιλή στην Ελλάδα.
Για να δούμε. Μέχρι στιγμής 9 άτομα αγοράσαμε τα "Τριάκοντα Αργύρια".

Α και μην ξεχνιόμαστε. Μεθαύριο βγαίνει νέο άλμπουμ στο εξωτερικό.
Αν θέλετε κάποτε να το δούμε και στην Ελλάδα αγοράζετε Μ&Μ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12980
  • Reputation:   95008
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ναι, το πήρα. Μάλιστα σκανάρισα και το εξώφυλλο για την βάση! :tik:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  635
  • Reputation:   4740
  • Achievement Points:  657
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ναι και γω το πήρα! Ειναι πολύ καλη ιστορία, τόσο που δεν κρατιόμουν με τίποτε και ηθελα να διαβάσω την συνέχεια....Έτσι έψαξα και τη βρήκα ψηφιακά στα Αγγλικά! Ανυπομονώ να κυκλοφορήσει και στα Ελληνικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eγώ πάντως βλέπω ότι 38 άτομα ψηφίσαμε πως θέλουμε να βγει νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ (σε δημοσκόπηση που είχα κάνει πριν βγει το νέο τεύχος) και μόλις 15 το πήραμε τελικά, συν άλλοι τέσσερις που δήλωσαν ότι θα το πάρουν.
Οι υπόλοιποι τι κάνουν; :thinking:
Εν τω μεταξύ για παράδειγμα βλέπω ο @ Manitou ψήφισε ότι θέλει να βγει νέο Μ&Μ αλλά τελικά δεν το πήρε, ούτε θα το πάρει :confuse:


Τώρα καταλαβαίνω γιατί η ΜΑΜΟΥΘ σταμάτησε να βγάζει άλλες σειρές πέρα από Αστερίξ και Λούκυ Λουκ (και επανεκδόσεις ΤενΤεν και Ιζνογκούντ).
Δεν υπάρχει ενδιαφέρον στα υπόλοιπα BD.

Τζάμπα την κράζαμε τελικά.

 

Όταν στη συλλογή Marvel της Hachette 60 άτομα δήλωσαν ότι πήραν όλους τους τόμους και άλλοι τόσοι κάποιους επιλεκτικά, τα 15-20 άτομα που πήραμε/θα πάρουμε το Μ&Μ φαντάζει τίποτα.
Είμαι σίγουρος ότι και συλλογή με μπρελόκ Marvel να βγει στην Ελλάδα, πιο πολλές πωλήσεις θα κάνει απ΄τα "Τριάκοντα Αργύρια"...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14139
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 λεπτό πριν, Laz33 είπε:

Eγώ πάντως βλέπω ότι 38 άτομα ψηφίσαμε πως θέλουμε να βγει νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ (σε δημοσκόπηση που είχα κάνει πριν βγει το νέο τεύχος) και μόλις 15 το πήραμε τελικά, συν άλλοι τέσσερις που δήλωσαν ότι θα το πάρουν.
Οι υπόλοιποι τι κάνουν; :thinking:
Εν τω μεταξύ για παράδειγμα βλέπω ο @ Manitou ψήφισε ότι θέλει να βγει νέο Μ&Μ αλλά τελικά δεν το πήρε, ούτε θα το πάρει :confuse:


Τώρα καταλαβαίνω γιατί η ΜΑΜΟΥΘ σταμάτησε να βγάζει άλλες σειρές πέρα από Αστερίξ και Λούκυ Λουκ (και επανεκδόσεις ΤενΤεν και Ιζνογκούντ).
Δεν υπάρχει ενδιαφέρον στα υπόλοιπα BD.

Τζάμπα την κράζαμε τελικά.

 

Όταν στη συλλογή Marvel της Hachette 60 άτομα δήλωσαν ότι πήραν όλους τους τόμους και άλλοι τόσοι κάποιους επιλεκτικά, τα 15-20 άτομα που πήραμε/θα πάρουμε το Μ&Μ φαντάζει τίποτα.
Είμαι σίγουρος ότι και συλλογή με μπρελόκ Marvel να βγει στην Ελλάδα, πιο πολλές πωλήσεις θα κάνει απ΄τα "Τριάκοντα Αργύρια"...

 

Ε,  εντάξει δεν έχει περάσει ακόμη ούτε μία ημέρα από τότε που δημιουργήθηκες η δημοσκόπηση και είναι ακόμα νωρίς για να σχηματιστεί αντιπροσωπευτικό δείγμα.

 

Υ.Γ. Πάντως στα Public της Καλλιθέας(στην παλιά Media Markt επί της Συγγρού)πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34665
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Eγώ πάντως βλέπω ότι 38 άτομα ψηφίσαμε πως θέλουμε να βγει νέο Μπλέικ & Μόρτιμερ (σε δημοσκόπηση που είχα κάνει πριν βγει το νέο τεύχος) και μόλις 15 το πήραμε τελικά, συν άλλοι τέσσερις που δήλωσαν ότι θα το πάρουν.
Οι υπόλοιποι τι κάνουν; :thinking:
Εν τω μεταξύ για παράδειγμα βλέπω ο @ Manitou ψήφισε ότι θέλει να βγει νέο Μ&Μ αλλά τελικά δεν το πήρε, ούτε θα το πάρει :confuse:


Τώρα καταλαβαίνω γιατί η ΜΑΜΟΥΘ σταμάτησε να βγάζει άλλες σειρές πέρα από Αστερίξ και Λούκυ Λουκ (και επανεκδόσεις ΤενΤεν και Ιζνογκούντ).
Δεν υπάρχει ενδιαφέρον στα υπόλοιπα BD.

Τζάμπα την κράζαμε τελικά.

 

Όταν στη συλλογή Marvel της Hachette 60 άτομα δήλωσαν ότι πήραν όλους τους τόμους και άλλοι τόσοι κάποιους επιλεκτικά, τα 15-20 άτομα που πήραμε/θα πάρουμε το Μ&Μ φαντάζει τίποτα.
Είμαι σίγουρος ότι και συλλογή με μπρελόκ Marvel να βγει στην Ελλάδα, πιο πολλές πωλήσεις θα κάνει απ΄τα "Τριάκοντα Αργύρια"...

 

 

Ναι γιατί δεν σκέφτομαι μόνο εγώ τι θέλω να διαβάσω αλλά σκέφτομαι πιο γενικά.

Θεωρώ ότι το Μ&Μ πρέπει να κυκλοφορήσει γιατί είναι καλή σειρά και πολύ καλύτερη από άλλες BD. Άρα θα έχει πιστούς αναγνώστες και αξίζει να είναι ολοκληρωμένη στην Ελλάδα. Εμένα πάλι όμως δεν μου αρέσει δυστυχώς. Τουλάχιστον όχι αυτή την περίοδο. Δεν είναι βέβαια ανάγκη να το αγοράσω για να κυκλοφορεί. Αν ήταν έτσι έπρεπε να αγοράζω τα πάντα όλα. :chicken:

Επίσης εννοείται ότι μια συλλογή της Marvel θα έχει μεγαλύτερες πωλήσεις από τα M&M. Δεν υπάρχει νομίζω σύγκριση κοινού.

:beer5: 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26476
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Κι εγώ το πήρα φυσικά, αφού πρόκειται για αγαπημένη σειρά και τα έχω όλα. Δεν το έχω διαβάσει όμως ακόμα, θα περιμένω μάλλον να βγει και το επόμενο  ;)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  130
  • Reputation:   1013
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1453 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Εγώ πολύ καιρό τώρα ακούω καλά λόγια για την συγκεκριμένη σειρά . Οπότε λέω να πάρω το καινούργιο τεύχος και να τρέξω και στο σάιτ του public που τα έχει 5ευρώ :cool::mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32916
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Επίσης εννοείται ότι μια συλλογή της Marvel θα έχει μεγαλύτερες πωλήσεις από τα M&M. Δεν υπάρχει νομίζω σύγκριση κοινού.

:beer5: 

 

Σε συλλογή κόμικ προφανώς και δεν υπάρχει σύγκριση.
Αλλά είμαι σίγουρος ό,τι βλακεία και να βγάλουν από Μarvel, θα πουλήσει.
Το μπρελόκ που είπα δεν ήταν και τόσο καλό παράδειγμα, γιατί λες έχει και μια άλφα χρησιμότητα.
Αλλά και αυγοκαθαριστή Marvel να βγάλουν, πάλι περισσότερες πωλήσεις θα κάνει απ΄το M&M :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34665
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

33 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Σε συλλογή κόμικ προφανώς και δεν υπάρχει σύγκριση.
Αλλά είμαι σίγουρος ό,τι βλακεία και να βγάλουν από Μarvel, θα πουλήσει.
Το μπρελόκ που είπα δεν ήταν και τόσο καλό παράδειγμα, γιατί λες έχει και μια άλφα χρησιμότητα.
Αλλά και αυγοκαθαριστή Marvel να βγάλουν, πάλι περισσότερες πωλήσεις θα κάνει απ΄το M&M :lol:

 

Ξεκάθαρα ναι.

 

Πάντως ξέρεις και κάτι άλλο? Η γοητεία καποιων BD είναι αυτή. Δεν είναι για ολους. Εγώ όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα διαβάζουμε ένα κάρο κόμιξ. Υπάρχουν πολλά που δεν είναι για όλους. Δεν πουλάνε πολύ δεν τα βρίσκεις εύκολα. Αν σου αρέσουν έχουν άλλη γοητεία.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12980
  • Reputation:   95008
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 18/11/2021 στο 7:09 ΜΜ, Laz33 είπε:

Αλλά είμαι σίγουρος ό,τι βλακεία και να βγάλουν από Μarvel, θα πουλήσει.

 

Αυτό είναι αλήθεια. Η Marvel είναι κραταιό όνομα στον χώρο κι έχει πολλούς σκληροπυρηνικούς και πιστούς οπαδούς. 

 

Ίσως, από BD, να την κοντράρουν ο Αστερίξ, ο Λούκυ Λουκ κι ο Τεντεν. Ο Μ&Μ, όμως, δεν νομίζω. Όχι, βέβαια, ότι δεν είναι αξιόλογος τίτλος, αλλά καταλαβαίνεις πως το λέω. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10072
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Βασικά είναι και θέμα αναγνωσιμότητας. Ακόμα και ο ποιο άσχετος ξέρει τι παίζει ακόμα και με ήρωες της Μαρβελ που δεν είναι πρώτα ονόματα. Κάπου θα τους έχει πετύχει στην τηλεόραση ή στο σινεμά, ακόμα κι αν ο ίδιος δεν έχει δει κάποια ταινία τους θα έχει πετύχει να συζητιούνται ακόμα και στις ειδήσεις, στις ταινίες τους συμμετέχουν ακόμα και πρωτοκλασάτοι ηθοποιοί και όταν θα πάρεις ένα τόμο ενός δευτερεύοντα χαρακτήρα ξέρεις τα βασικά του χαρακτηριστικά. Μπορεί η ιστορία τελικά να μην είναι ό,τι καλύτερο όμως ξέρεις ποιος είναι ο Σπάιντερμαν, ο Χαλκ, ο Κάπταιν Αμέρικα, ο Θορ κοκ.

 

Στα γαλλοβελγικά όλοι ανεξαρτήτως ηλικίας (έστω οι κάτω των 55-60) ξέρουν τους Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Τεντεν άντε και τον Ιζνογκούντ (που αν δεν τον ξέρουν ίσως προσέξουν ότι είναι σενάριο Γκοζινί) για αυτό και εξακολουθούν να πουλάνε παρόλο που η κάθε (παλιά) ιστορία έχει εκδοθεί πάνω από 10 φορές και (στα Λούκυ Λουκ - Αστερίξ - ίσως και Ιζνογκούντ που εξακολουθούν να εκδίδονται νέες ιστορίες) έχουμε να δούμε πραγματικά καλή ιστορία τους πάνω από 30 χρόνια. Όμως τα Μπλεικ και Μόρτιμερ, Αλίξ, Μπλούμπερυ κοκ (σημαντικούς και επιδραστικούς τίτλους που όμως δεν είναι πασίγνωστοι) για να τα διαβάσεις πρέπει τα πετύχεις κάπου, να έχεις διάθεση για ψάξιμο και να στους έχει προτείνει κάποιος. Ακόμα το γεγονός ότι στις καλές εποχές της Μαμούθ έβγαζε ένα Μπλέικ και Μόρτιμερ ανά έτος για να φτάσει το 2021 να έχει εκδώσει 16 τεύχη (ξεκινώντας με το πρώτο το 1991-1992 αν θυμάμαι καλά) μάλλον δεν βοηθά στο να δημιουργηθεί ένας ισχυρός πυρήνας αναγνωστών.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.