Μετάβαση στο περιεχόμενο

ALL-STAR BATMAN VOL. 2: ENDS OF THE EARTH - ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ALL-STAR BATMAN VOL. 2: ENDS OF THE EARTH - ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Scott Snyder
Σχέδιο:
Jock, Francesco Francavilla, Tuta Lotay, Giuseppe Camuncoli, Mark Morales
Σχέδιο εξωφύλλου:
Jock
Hμερ. έκδοσης:
22-10-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
144
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ηλίας Τσιάρας
Lettering:
Steve Wands
Χρωματισμός:
Francesco Francavilla, Matt Hollingsworth, Tuta Lotay, Dean White, Lee Loughridge
Πρωτότυπος τίτλος:
All Star Batman Vol. 2: Ends of the Earth
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-343-2
Ονομαστική τιμή:
16,50€

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ALLSTARBATMANVOL2_0001.jpg  ALLSTARBATMANVOL2_0001z.jpg

 

Σύνοψη από την εκδοτική:

 

ASBM-6-7.jpg

 

ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΤΜΑΝ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΥΠΕΡΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.

 

Είναι ο φύλακας του Γκόθαμ, ο Σκοτεινός Ιππότης της Justice League. Είναι ο Μπάτμαν, και ο θρύλος του θα ήταν ημιτελής χωρίς τους μοναδικούς αντιπάλους του.

Όταν ο κύριος Φριζ απελευθερώνει ένα αρχαίο και θανατηφόρο βακτήριο, ξεκινά μια αλυσιδωτή αντίδραση που θα αναγκάσει τον Μπάτμαν να αναζητήσει όχι μόνο τον Βίκτορ Φριζ μα και άλλους παλιούς του αντιπάλους, όπως την Πόιζον Άιβι και τον Τρελοκαπελά.

 

22022048._SY540_.jpg

 

Από μια απομονωμένη ερευνητική εγκατάσταση στην Αλάσκα μέχρι την έρημο της Νεβάδα και τους βάλτους του Νότου, ο Μπάτμαν θα αναζητήσει τον τρόπο να αναχαιτίσει την καταστροφή και να βρει ποιος ευθύνεται γι’ αυτή.

 

Ο κορυφαίος σεναριογράφος Scott Snyder συνεργάζεται με τους καταξιωμένους εικονογράφους Jock, Francesco Francavilla, Tula Lotay, Giuseppe Camuncoli και Mark Morales, για να παρουσιάσει τον κίνδυνο και την παράνοια που κρύβουν μέσα τους μερικοί από τους μεγαλύτερους αντιπάλους του Σκοτεινού Ιππότη.

 

Σενάριο-Σχέδιο

 

all-star-page-15.jpg

 

Πρόκειται για το δεύτερο μέρος της σειράς All-Star Batman την οποία ανέλαβε ο καταξιωμένος συγγραφέας του Batman, Scott Snyder μετά το εξαιρετικό run του στον main τίτλο του ήρωα. Ο Snyder συνεχίζει να πειραματίζεται με διάφορες μικρού μήκους ιστορίες και με διαφορετικό καλλιτέχνη στην κάθε μία. Μεταξύ σημαντικών ονομάτων ξεχωρίζουν ο Jock και ο Francesco Francavilla που έχουν ξανασυνεργαστεί με τον Snyder για το Batman: The Black Mirror, καθώς και ο έτερος Ιταλός Giuseppe Camuncoli, γνωστός και από το πέρασμα του στο The Amazing Spider-Man.

 

All-Star-Batman-8-Feature-Cover.jpg

 

Κάθε ένας με διαφορετικό στυλ, όλοι τους όμως έχουν κάτι να πουν στις ιστορίες τους. Ο Snyder έρχεται σε επαφή με villains που δεν είχε χρησιμοποιήσει πολύ στο κυρίως Batman run του, χαρακτηριστικά αναφέρω τους Mad Hatter, Poison Ivy και τον Mister Freeze και καταφέρνει να βγάλει το έντονο και στομφώδες ύφος του σε όλες. Προφανώς δεν είναι όλες στο ίδιο επίπεδο και σίγουρα ανάλογα με το σχεδιαστή μπορεί κάποια ιστορία να ταιριάζει πιο πολύ στο προσωπικό γούστο του καθενός, χαρακτηριστικά αναφέρω ότι η πρώτη που σχεδιάζει ο Jock μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά μου αρέσει γενικότερα πολύ το σκοτεινό και περίεργο στυλ του Σκωτσέζου σχεδιαστή.

 

Η έκδοση

 

All-Star_Batman_Vol_1_9.jpg  All-Star_Batman_Vol_1_6.jpg

 

Όντας κάτοχος του αγγλικού trade πρέπει να πω ότι μου αρέσει πιο πολύ το εξώφυλλο της Anubis. Και τα δύο είναι σχεδιασμένα από τον Jock, του ξένου trade είναι το εξώφυλλο του ένατου τεύχους της σειράς, ενώ του ελληνικού είναι του έκτου. Γενικά η έκδοση κινείται στα συνήθη στάνταρ της Anubis και κυρίως λόγω της αυτοτελούς φύσης των ιστοριών δεν χρειάζεται να έχετε διαβάσει το πρώτο trade για να διαβάσετε κι αυτό.

 

ASBM-7-pg1.jpg

 

Η σειρά έκλεισε με ένα τρίτο και τελευταίο trade που δεν ξέρω αν θα βγει στα ελληνικά (ο φίλος @ Ilias  που είναι και ο μεταφραστής αυτού ίσως ξέρει και να θελήσει να μας πει), αλλά θεωρώ σωστό το ότι αφού η Anubis ξεκίνησε τη σειρά, τουλάχιστον ας την ολοκληρώσει αφού βγήκαν τα δύο πρώτα. Όπως και να 'χει, ένα διασκεδαστικό Batman graphic novel χωρίς τις τρομερές ιστορίες, αλλά με όμορφες στιγμές που μας αποτυπώνουν περισσότερες πτυχές του πολυσύνθετου αυτού χαρακτήρα. Καλό διάβασμα σε όλους!

 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον @ james768  για το σκανάρισμα του Vol. 2 προκειμένου να γίνει η παρουσίαση :) Θα μου επιτρέψετε η παρουσίαση να είναι αφιερωμένη στον καλό μας φίλο Βασιλέα που πάντα ήταν από τους πιο πρόθυμους να σκανάρει τεύχη και να παρουσιάζει νέες σειρές. Μας λείπεις ήδη Παναγιώτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to ALL-STAR BATMAN VOL. 2: ENDS OF THE EARTH - ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2211
  • Reputation:   21912
  • Achievement Points:  2250
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2345 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κοίτα να δεις σύμπτωση, πριν μερικές ώρες αυτό διάβασα και να που έγινε και η παρουσίαση.

Καλό σενάριο και διαφορετικό σχέδιο σε κάθε κεφάλαιο, για όλα τα γούστα.

Όπως και στο vol.1 έτσι και εδώ ο Batman βρίσκεται εκτός Gotham, πάει από το ένα μέρος στο άλλο (το λέει και ο τίτλος "Στα Πέρατα της Γης").

Η αλήθεια είναι ότι το "Ο Χειρότερος Εχθρός μου" μου άρεσε λίγο περισσότερο, αλλά και αυτό έχει τις στιγμές του.

Στο τέλος υπάρχει, όπως και στον πρώτο τόμο, η δευτερεύουσα ιστορία με τον νέο συνεργάτη του "Μπάτμαν" τον "Ντιουκ Τόμας".

Θα συμφωνήσω με τον @ nikolas12 το εξώφυλλο που διάλεξε η "Anubis" και για εμένα, είναι καλύτερο από το ξένο.

Η έκδοση στα κλασικά στάνταρ της εκδοτικής.

Μακάρι να βγει και το vol.3

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  126
  • Reputation:   884
  • Achievement Points:  127
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αδημονώ για ενα response του @ Ilias  . Θα τριτώσει το καλό ;:pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν γνωρίζω κάτι ακόμα. Μόλις ενημερωθώ θα σας πω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36792
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   278
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Snyder εγγύηση... Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως λέγεται το πρώτο μέρος τις συγκεκριμένης ιστορίας να το ψάξω?? Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  126
  • Reputation:   884
  • Achievement Points:  127
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, rythmhawk είπε:

μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πως λέγεται το πρώτο μέρος τις συγκεκριμένης ιστορίας να το ψάξω??

All-Star Batman Vol. 1: Ο Χειρότερος Εχθρός Μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  212
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  228
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μάλλον σας έχω καλά νέα. Όρκο δεν παίρνω, αλλά λογικά θα έχουμε και συνέχεια-τέλος... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  423
  • Reputation:   3258
  • Achievement Points:  469
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1520 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μόλις τελείωσα το 2ο τόμο μέσα στο Σ/Κ του Πάσχα. Περιττό να πω κάτι ωραία για τη σειρά αλλά εύχομαι μέσα στη καρδια μου να ολοκληρωθεί με το τρίτο και τελευταίο τόμο. Σας παρακαλούμε θερμά, Anubis !

279046721_1184493062376590_5457625368793961498_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.