Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομίζω ότι σας χρωστάω μία εξήγηση...


Indian

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4236
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  153
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   18098
  • Achievement Points:  2201
  • Days Won:  21
  • With Us For:  5971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλέ μου φίλε Γιάννη, τα θερμά μου συλλυπητήρια για την μητέρα σου...Να 'σαι σίγουρος ότι σε βλέπει από εκεί ψηλά και αισθάνεται περήφανη για σένα! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

:update:

 

Ειλικρινά, ούτε που μου πέρασε από το μυαλό ότι θα ερχόταν τόσο σύντομα η στιγμή που θα κάνω ένα… update, στο παρόν μου ποστ. Κι αν δυσκολεύτηκα την πρώτη φορά, τώρα μου βγήκε εντελώς αυθόρμητα, ίσως και να επιζητούσα να σας το ανακοινώσω κι ο λόγος έγκειται στο γεγονός ότι πριν από πέντε μήνες, ένιωσα να απαλύνεται ο πόνος μου, με το να σας τον εξομολογηθώ. 

 

Όπως ήδη γνωρίζετε, η μητέρα μου έφυγε από κοντά μου πριν από πέντε μήνες. Αν κι όλα τα γεγονότα από την ημέρα που έπαθε το εγκεφαλικό, σύγκλιναν στο ότι θα ερχόταν σύντομα το απευκταίο, παρόλα αυτά ο χαμός της έπεσε σαν κεραυνός εν αιθρία και συντάραξε όλο μου το σύμπαν. 

 

Κι ενώ όλα τελείωσαν, προσπάθησα να μαζέψω τα κομμάτια μου και να επικεντρωθώ στον θρήνο, ένα άλλο γεγονός ήρθε να ταράξει πάλι τα νερά. Δύο μήνες μετά τον χαμό της μητέρας μου, ο πατέρας μου εμφάνισε έναν μικρό βήχα, ο οποίος στην αρχή δεν φαινόταν τόσο επίμονος. Πήγαμε στον Παθολόγο, του έγραψε αντιβίωση κι όταν η θεραπεία τελείωσε, μας ζήτησε να κάνουμε μία ακτινογραφία θώρακος, για να δούμε την πορεία της βρογχίτιδας. Και κάπου εδώ ξεκινάει ο νέος Γολγοθας. Βλέπετε, η ακτινογραφία έδειξε μερικές ύποπτες σκιές στον αριστερό του πνεύμονα. Ο επόμενος ιατρικός σταθμός ήταν ένας Πνευμονολόγος, ο οποίος μας έγραψε αξονική. Η αξονική αποκάλυψε την τραγική αλήθεια. Βρέθηκαν τέσσερις μικροί όγκοι κι ένας μεγαλύτερος! :shit: Επόμενη εξέταση, κατά το τυπικό, ήταν η βρογχοσκόπηση, που χρειάστηκε για να παρθούν δείγματα. Έγιναν δύο ειδών βρογχοσκοπήσεις, μία από το στόμα και μία δεύτερη με απευθείας τρύπημα του πνεύμονα. Αφού ξεπεράσαμε το υγρό που μαζεύτηκε στον πνεύμονα, μετά την δεύτερη εξέταση (η οποία μας κράτησε την παραμονή κι ανήμερα τα Χριστούγεννα στο νοσοκομείο “Μεταξά”), τα αποτελέσματα που βγήκαν ήταν τελείως απαισιόδοξα. Όλοι οι όγκοι ήταν κακοήθεις… :sad1: Επόμενος γιατρός, λοιπόν, όπως πολύ σωστά καταλάβατε ήταν ο Ογκολόγος, ο οποίος μας συνέστησε χημειοθεραπείες κι ακτινοβολίες. Τρεις ημέρες, όμως, πριν την προγραμματισμένη χημειοθεραπεία, ο πατέρας μου άρχισε να μην μπορεί να κρατήσει οξυγόνο και να εξαντλείται. Ακυρώνουμε την θεραπεία και σπεύδουμε στο “Τζάνειο”, όπου εντοπίζουν μία ελαφριά λοίμωξη στο αναπνευστικό. Του χορηγήθηκε αντιβίωση και εισπνοές, ενώ εγώ παίρνω άδεια άνευ αποδοχών από την δουλειά και βρίσκομαι όλη την ημέρα κοντά του. Πήγαινα σπίτι, μόνο για να κάνω μπάνιο κι επέστρεφα στο νοσοκομείο. 

 

Η κατάστασή του έμοιαζε να σταθεροποιείται, όταν η ατυχία που ακούει στο όνομα COVID-19, μας χτυπάει αλύπητα. Τα ελλιπέστατα μέτρα ασφαλείας που υπήρχαν στο νοσοκομείο, στάθηκαν αφορμή να προσβληθούν οι τέσσερις από τους έξι αρρώστους, που βρίσκονταν στον ίδιο θάλαμο, συμπεριλαμβανομένου του πατέρα μου, αλλά… κι εμένα! :Ungry: Μία ημέρα πριν τον βάλουν σε ΜΕΘ, μου κράτησε το χέρι και μου είπε (ίσως για πρώτη φορά) ότι με αγαπάει κι ότι μ ‘ ευχαριστεί για ό,τι έχω κάνει για εκείνον. Όταν τον έβαλαν στην ΜΕΘ, μας απαγόρευσαν τις επισκέψεις κι αρκεστήκαμε σε ένα τηλεφώνημα κάθε μεσημέρι στις 15:00, για να ρωτήσουμε την κατάσταση της υγείας του. Την δεύτερη ημέρα μάς ανακοίνωσαν ότι ενδέχεται να διασωληνωθεί, αλλά τελικά αυτό απεφεύχθη. 

 

Το άγχος, η κούραση και η αγωνία, μας είχαν καταβάλει, αλλά φαινόταν ότι κάτι πήγαινε θετικά, μέχρι που η μοίρα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στις 02/02, κατά την επικοινωνία μας με τους γιατρούς, μας είπαν ότι μάζεψε υγρό ο πνεύμονάς του κι ότι δεν μπορεί να κρατήσει το οξυγόνο του. Το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ. Είχα μία τρομερή ανησυχία και θλίψη. Λόγω του επαγγέλματος δεν έχω την πολυτέλεια να πίνω, αλλά εκείνο το βράδυ, ήπια δύο λίτρα κρασί και ξεράθηκα σε ημιλιπόθυμη κατάσταση στον καναπέ! :cheers5: 

 

Η απόλυτη συμφορά έκανε την εμφάνισή της την επόμενη ημέρα (03/02), όταν το καταραμένο τηλέφωνο χτύπησε στις 10:30 και μας ανακοίνωσαν τα μαντάτα. Η καρδιά του “μουστάκια” (έτσι τον αποκαλούσα, λόγω του παχιού μουστακιού του), που τόσους χωρούσε μέσα και που πέρασε πολλά τους τελευταίους μήνες, έπαψε να χτυπά, χαρίζοντας σε εκείνον ευτυχία, που θα συναντήσει πάλι τον έρωτα της ζωής του και βυθίζοντας εμένα σε ένα μαύρο πέλαγος απελπισίας κι απόγνωσης… :sad1: Οι ημέρες που ακολούθησαν ήταν τραγικές, με εμένα να μην έχω ξεμπλέξει εντελώς από τον κορονοϊό (ευτυχώς τώρα είμαι εντελώς αρνητικός) και να είμαι αναγκασμένος να τρέξω για τα (πολλά) διαδικαστικά, τα οποία δεν τα έκανα στην περίπτωση της μητέρας μου, καθώς έτρεχε ο πατέρας μου. Κατά την τελευταία του επιθυμία, η κηδεία πραγματοποιήθηκε στο χωριό μας, στην Καλαμάτα, στις 08/02. Η Μεσσηνιακή Γη τον πήρε στην αγκαλιά της κι αναπαύτηκε δίπλα στον πατέρα και την μητέρα του, περιμένοντας (όταν περάσουν τρία χρόνια) την μητέρα μου κι όταν τελειώσουν και οι δικές μου ημέρες…και την ταπεινότητά μου…! 

 

Να σας ζητήσω γι’ ακόμα μία φορά συγγνώμη αν σας χάλασα την διάθεση, αλλά ειλικρινά σας θεωρώ οικογένειά μου κι ανακουφίζει αφάνταστα τον πόνο που νιώθω αυτή την στιγμή, με το να σας παραθέτω τις νέες μου θλιβερές περιπέτειες…. 

 

Ελπίζω να μην με βρει κάτι άλλο παρόμοιο και το ίδιο επιθυμώ και δι υμάς! :pray:

 

Πάντως, αν θέλετε του χρόνου την Πρωτοχρονιά έρχομαι στα σπίτια σας να σας σπάσω το ρόδι! :P 

 

 

:beer: 

  • Like 3
  • Λύπη 34
  • Ουδέτερο 1
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

@ Indian

 

Καημένε Ινδιάνε, τι περνάς; Τα συλλυπητήριά μου και εύχομαι να πάνε όλα καλά από εδώ και πέρα. Πάντως σέ θαυμάζω για το κουράγιο και την αντοχή σου μέσα σε όλες αυτές τις συμφορές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απίστευτο... Τόσο κοντά έφυγε ο πατέρας σου με τη μία αναποδιά πίσω απ' την άλλη... Τι να πω φίλε Γιάννη, ζωή σε σας να τον θυμάστε και κουράγιο βρε σι... :( Ο πατέρας μου είναι 80 ετών (του '42), υποφέρει από Χ.Α.Π. πάνω από 20 χρόνια ("δωράκι" που του άφησε η Πνευμονία που πέρασε γύρω στο 1996-1997) και έχουμε περάσει 5-6 δραματικές στιγμές τα τελευταία 10 και με τους δύο. Η μάνα μου έχει κάνει 3 επεμβάσεις στα γυναικολογικά (στην τελευταία έγινε υφολική υστερεκτομή), είναι διαβητική και ειδικά τα τελευταία 2+ χρόνια είμαστε σε red alert με τη νόσο να καραδοκεί. Να είσαι γερός, δυνατός και να τους θυμάσαι..!

  • Like 11
  • Λύπη 2
  • Ουδέτερο 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οτι και να πεις είναι λίγο. Συλλυπητήρια φίλε Ινδιάνε. Να τους θυμάσαι. Όσο ζουν στη μνήμη μας και στην καρδιά μας ζουν και ανάμεσά μας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Μέσα σε τόσους λίγους μήνες να χάσεις τους ανθρώπους που σε μεγαλώσανε... Δε βγαίνουν οι λέξεις, δε μπαίνουν στη σειρά. Συλλυπητήρια Γιάννη μου. Πάρε το χρόνο σου όσο θες και αν νιώθεις καλύτερα που μας τα γράφεις εδώ μέσα, καλά κάνεις, δεν είμαστε μόνο κοινότητα, αλλά και οικογένεια. Να ζήσεις να τους θυμάσαι και τους δύο και να ξέρεις ότι βάσει του ανθρώπου που εγώ έχω γνωρίσει ότι έχει φανεί το πόσο εξαιρετική δουλειά έχουν κάνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Θερμότατα συλληπητήρια Ινδιάνε.  Δεν νομίζω πως υπάρχουν λόγια.  Τεράστια η ψυχική σου δύναμη........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Indian   τα ειλικρινη μου συλλυπητηρια για ακομη μια φορα (δυστυχως). Οταν εγραψες οτι εχεις τρεχαματα παλι με νοσοκομεια ηλπισα να ειναι κατι ελαφρυ αλλα.... Καλο κουραγιο και καλη δυναμη και κοιτα με ψυχραιμια να ξεμπλεξεις τα γραφειοκρατικα ωστε να μην σε κυνηγανε στο μελλον (δυστυχως πρεπει να γινει και αυτο οσο κυνικο και αν ακουγεται)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιάννη πιστευα ότι θα έχει επιτυχή έκβαση η περίπτωση του πατέρα σου..Να ζήσετε να τους θυμοσατε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Γιάννη φίλε δεν έχω λόγια ......:sad1:

Τα συλλυπητήρια που λέγονται σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μου φαίνονται αρκετά για να σου εκφράσω την λύπη που νοιώθω διαβάζοντάς σε .

Επειδή σ αγαπώ και σε εκτιμώ πολύ ,το μόνο που θα πω είναι να είσαι καλά και να θυμάσαι πάντα με τις πιο όμορφες εικόνες και τους δύο.

Και βέβαια ας είναι το τελευταίο χτύπημα της μοίρας για σένα ,για πάρα πολύ πολύ καιρό .

Να σαι δυνατός και να προσέχεις .

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Moλις διαβασα ολο ποστ,και τις 2 σελιδες!Θερμα συλληπητηρια και να ξερεις οτι περιπου τα ιδια περναω και εγω.Εχασα την μητερα μου 10 δεκεμβριου και εχει ο πατερας μου καρκινο στις φωνητικες χορδες!Αστα να πανε.Σου ευχομαι δυναμη και κουραγιο,οπως προσπαθω να κανω και εγω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε @ Indian τα θερμά μου συλλυπητήρια.

Τραγικό όταν χάνεις ένα γονιό, πόσο μάλλον και τους δύο και σε τόσο σύντομο διάστημα.

Εύχομαι από εδώ και πέρα μόνο καλά να σου συμβαίνουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5725 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τα θερμότατα μου συλλυπητήρια. Να ζήσεις χρόνια πολλά να τους θυμάσαι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

:( Φίλε μου Γιάννη, ελπίζω να σε βρουν στο μέλλον δεκαπλάσιες χαρές απ'τις λύπες που σε βρήκαν φέτος. Θερμά συλλυπητήρια και να'σαι πάντα δυνατός. Ο Θεός μαζί σου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τα θερμά μου συλλυπητήρια!!! Τώρα περνάω μια πολύ δύσκολη κόλαση και τις τελευταίες μέρες ίσως έχω κατάθλιψη. Οι λόγοι είναι πολλοί, ας πούμε η μητέρα μου έχει καρκίνο στο δεξί πνεύμονα και υποφέρει πολύ από τις χημειοθεραπείες. Ο μ%^%$&^#&% πατέρας μας που μας εγκατάλειψε πριν 21 χρόνια δεν μπήκε καν στο κόπο να της πάρει τηλεφωνώ μόλις ανακοινώθηκε από τη γιαγιά (μητέρα του πάτερα, η οποία της έχουμε κανονική επαφή λόγω της αγάπης για εμάς). Δεν έχω καλή σχέση με τη αδελφή μου τα τελευταία 2 χρόνια λόγω διάφορων διαφωνών και περνάει το απαίσιο διαζύγιο με ένα παιδάκι 4 χρόνων. Τώρα που έχω μόνιμη δουλειά δεν μπορώ να έχω ένα δικό μου διαμέρισμα εξαιτίας των δύσκολων καιρών. Και το χειρότερο είναι πως ο παιδικός μου φίλος που τον γνώρισα πριν 24 χρονιά με έγραψε στα κανονικα όταν του έλεγα για αυτά που περνάω και δεν μου δίνει καμιά σημασία, λες και θέλει να έχει μόνο τη καλοπέραση του. Έχω πέσει στον πάτο.

Τεσπα σου εύχομαι δύναμη και κουράγιο, να είσαι δυνατός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Φίλοι @ Indian  και @ PowerRangers8  μην το βάζετε κάτω! Είστε δυνατοί κι αυτά τα δύσκολα γίνονται για να γίνετε δυνατότεροι! Πάντα στην ζωή υπάρχουν και τα κάτω και τα πάνω!!! Μπορεί τώρα να είστε στα κάτω σας, αλλά σκεφτείτε όταν περάσουν αυτά πώς θα νιώθετε όταν "ανέβετε" και ψυχολογικά!!! Για αυτό σας εύχονται καλό κουράγιο, φίλοι μου!!!:nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34098
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  208
  • Reputation:   2153
  • Achievement Points:  224
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συλλυπητήρια και κουράγιο, φίλε μου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Συλληπητήρια. Να σαι καλά να τους θυμάσαι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο Γιάννης ξέρει ποια είναι τα συναισθήματα μου. Ότι τον αγαπάω σαν αδελφό μου. Ότι για μένα είναι αδελφός μου... Θέλω να βρίσω απίστευτα μόνο και μόνο για να εκτονωθώ. Πραγματικά πίστευα ότι αφού ανέβαζες εξώφυλλα και "διόρθωνες" τα  post μου ότι η έκβαση ήταν ανοδική. Μπήκα εντελώς τυχαία εδώ (ποτέ δε πάω στο νέο περιεχόμενο) και πέφτω πάνω αυτό το σχόλιο.

Φιλαράκο μου σου γράφω τα τετριμμένα μα αληθινά. Πάρε όσο χρόνο θέλεις. Το forum και εμείς (εγώ) θα είμαστε πάντα δίπλα σου!!! Σκέψου ότι σταμάτησε να πονάει και να υποφέρει. Πήγε σε ένα καλύτερο μέρος και αντάμωσε ξανά με την γυναίκα της ζωής του. Θερμά συλλυπητήρια σε όλους σας. Το τηλέφωνο μου το έχεις και εννοείται πως ότι χρειαστείς μη διστάσεις να πάρεις... Να περάσει ο καιρός να απαλύνει ο πόνος (όσο γίνεται) και θα ανταμώσουμε στο δεύτερο σπιτάκι μου... Θα κανονίσουμε με τον παπιοπαντογνώστη λίγα σχόλια πιο πάνω...

:sad1: :sad1: :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, Μενίγ Πουαγώ είπε:

Πραγματικά πίστευα ότι αφού ανέβαζες εξώφυλλα και "διόρθωνες" τα  post μου ότι η έκβαση ήταν ανοδική.

 

Ευτυχώς που είμαι moderator κι έχω δουλίτσα να κάνω στο φόρουμ. Έτσι, μόνο, ξεχνιέμαι. Αλλιώς, με έβλεπα, μέσα στην απελπισία μου, να πέφτω από το μπαλκόνι και να κάνω τον Superman! :( 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Συλλυπητήρια για τους γονείς σου Indian. Πραγματικά δύσκολη κατάσταση οι απώλειες, των γονέων ειδικά και μάλιστα τόσο κοντά. Αλλά αυτή είναι ζωή... Σου εύχομαι να είσαι καλά, να τους θυμάσαι πάντα με πολύ αγάπη και να σου έρθουν σύντομα ομορφες μέρες ξανά! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εκεί που νόμιζα ότι η γκαντεμιά μου θα τελειώσει εδώ κι άρχισα να προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου και να κοιτάξω μπροστά, πείτε ο Θεός, πείτε η μοίρα, πείτε η τύχη, πείτε τα όλα μαζί, δεν είχαν ξεμπερδέψει ακόμα μαζί μου, καθώς μου φιλούσαν ακόμα μία θλιβερή έκπληξη. 

 

Την Παρασκευή, στις 06/05, επέστρεψα νωρίς στο σπίτι από δρομολόγιο. Έκανα ένα μπανάκι και είπα να ξαπλώσω λίγο. Δυστυχώς, δεν κατάφερα να ξεκουραστώ κι ο λόγος ήταν ότι ένιωθα ένα σφίξιμο στην περιοχή του στήθους. Σηκώθηκα από το κρεβάτι κι ως δια μαγείας, το σφίξιμο υποχώρησε. Δεν του έδωσα σημασία και πήγα στο σαλόνι. 

 

Ενώ τελείωνα την δημιουργία ενός προσχεδίου για μία παρουσίαση, η ώρα είχε πάει 18:20, όταν ο πόνος επέστρεψε και μάλιστα αρκετά πιο δυνατός. Όταν άρχισε να μουδιάζει και το χέρι μου κατάλαβα ότι τα πράγματα δεν ήταν ρόδινα. Τηλεφωνήσαμε στο ασθενοφόρο, ενώ ταυτόχρονα ο θείος μου ο Καρδιολόγος μού είπε να πιω πέντε Salospir μαζεμένα. Όταν τα παιδιά του ΕΚΑΒ έφτασαν στο σπίτι (μέσα σε 10 λεπτά), είχα ήδη λιποθυμήσει! :collapse:

 

Τα μάτια μου τα άνοιξα λίγο πριν φτάσουμε στο Τζάνειο, με φλεβοκαθετήρα στο χέρι κι οξυγόνο. Τραγική ειρωνεία σκέφτηκα, να επιστρέψω πάλι σε αυτό το νοσοκομείο, όταν εκεί, πριν από ελάχιστους μήνες αποχαιρέτησα τον πατέρα μου... Στην διαλογή ασθενών με έβαλαν πρώτο στην λίστα λόγω του περιστατικού και λόγω του νεαρού της ηλικίας (δεν το είπα εγώ, οι γιατροί το είπαν :P ). 

 

Οι εξετάσεις πραγματοποιήθηκαν και το πόρισμα ήταν καταπέλτης. Έμφραγμα του μυοκαρδίου... :wow:  Στις 21:30 είχα ήδη μπει σε θάλαμο, ενώ ο πόνος είχε υποχωρήσει. Το ΣΚ κύλησε με πολλά τρυπήματα κι ακόμα περισσότερες εξετάσεις και φτάνουμε στην Δευτέρα, όπου έκανα στεφανιογραφία. Και οι δύο κεντρικές αρτηρίες βρέθηκαν βουλωμένες κατά 85% περίπου και μάλιστα η μία είχε φράξει σε 4 διαφορετικά σημεία! :wow:  Ο γιατρός μού τοποθέτησε 2 stent, ενώ η επέμβαση διήρκεσε 1,5 ώρες! Μόλις τελειώσαμε, είχε ολοκληρωθεί η μισή δουλειά, καθώς θα πρέπει να επιστρέψω στο κρεβάτι του χειρουργείου, μετά από 20-25 ημέρες για να μου ανοίξουν και την άλλη αρτηρία. Το βράδυ της Δευτέρας το πέρασα στην εντατική παρακολούθηση, με αρκετή ταλαιπωρία, αλλά σε καλά πλαίσια γενικά. Την Τρίτη το πρωί μεταφέρθηκα πίσω στον θάλαμό μου, ενώ την Τετάρτη το μεσημέρι βγήκα από το νοσοκομείο. Έτσι, ακόμα μία περιπέτεια έφτασε στο τέλος της, αυτή την φορά (μάλλον) αισιόδοξα. :pray: 

 

Σε αυτό το σημείο να πω ότι ένιωσα μεγάλη συγκίνηση για την συμπαράσταση όλων των φίλων, των συγγενών και των γνωστών μου, οι οποίοι έσπασαν στην κυριολεξία τα τηλέφωνα για να ρωτήσουν τι κάνω. Στο νοσοκομείο με επισκέφτηκαν αρκετά άτομα (φίλοι και συγγενείς), με αποκορύφωμα την παρέα του καλού φίλου @ Valtasar , ο οποίος με επισκέφτηκε στον θάλαμο, αλλά βρισκόταν κι έξω από το χειρουργείο, κατά την διάρκεια της επέμβασης. :sad1:

 

Τώρα βρίσκομαι στο σπίτι, με το χέρι τούμπανο (από την επέμβαση), που μου δημιουργεί δυσκολία στην πληκτρολόγηση, καθώς επίσης θα πρέπει να περπατάω μόνο 300 μέτρα αυτή την εβδομάδα, και να περνάω τον περισσότερο χρόνο μου ξαπλωμένος... :moutra2: Το μόνο θετικό είναι ότι μου έδωσαν έναν μήνα άδεια! :banana:

 

Ελπίζω να μην χρειαστεί να ποστάρω ξανά σε αυτό το θέμα, αν και με την γκαντεμιά που με δέρνει, δεν του λέω αντίο, αλλά... στο επανιδείν! :D 

 

Εύχομαι υγεία σε όλους! :cheers5:

 

 

IMG_20220507_140007.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  680
  • Reputation:   5371
  • Achievement Points:  727
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σιδερένιος. Αυτό μόνο. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να σχολιάσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περαστικά!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

8 λεπτά πριν, Indian είπε:

Έμφραγμα του μυοκαρδίου... :wow:

 

8 λεπτά πριν, Indian είπε:

Και οι δύο κεντρικές αρτηρίες βρέθηκαν βουλωμένες κατά 85% περίπου και μάλιστα η μία είχε φράξει σε 4 διαφορετικά σημεία! :wow:  Ο γιατρός μού τοποθέτησε 2 stent, ενώ η επέμβαση διήρκεσε 1,5 ώρες!

 

 

Εμφραγμα απο τα 40 ? :( Πολλες φορες βεβαια αυτο οφειλεται στο καθημερινο αγχος και στο στρεσαρισμα. Και στο σωματικο βαρος φυσικα.

 

Προτεραιοτητα παντα η υγεια μας και ολα τα αλλα επονται σε δευτερευουσα σημασια.

Περαστικα , με γρηγορη αναρρωση και παντα σιδερενιος !

 

 :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Περαστικά φίλε @ Indian :)

Εύχομαι όλα να πάνε καλά από δω κι εμπρός :)

 

@ ManaLeak13

Έτσι είναι. Πολλά τέτοια περιστατικά τελευταία με νέους ανθρώπους.
Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα άγχους.

Πάντως υπάρχουν θεωρίες (από επιστήμονες εννοώ) ότι τα εμβόλια του κόβιντ προκαλούν είτε θρομβώσεις είτε καρδιολογικά προβλήματα.

Στην αρχή δεν τις πολυπίστευα. Αλλά μ΄αυτά που βλέπω και ακούω άρχισα να αναθεωρώ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@ ManaLeak13

 

Ο γιατρός, βλέποντας την πυκνότητα της αθυρωματικής πλάκας, αποφάνθηκε ότι προήλθε από σάκχαρα κι από μεγάλη στεναχώρια. Όχι από τριγλυκερίδια. Είναι και κάπως κληρονομικό, όποτε καταλαβαίνεις, δεν θέλει και πολύ για να γίνει το κακό... :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

welcome to the club :) Περαστικά Γιάννη! :flowers7:

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ινδιανε περαστικα. Μας εχεις τρομαξει λιγο με αυτο thread και καθε φορα που βλεπω νεο μηνυμα λεω τι αλλο θα τυχει. Περαστικα και παλι και κουραγιο. Να ακους τους γιατρους και να προσεχεις τον εαυτο σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.