Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο θρυλικός Σούπερμαν αποκαλύπτεται ως μπαϊσέξουαλ [Παπαδόπουλος Γιάννης, athensvoice.gr, 21/10/2021]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

3 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Δεν έχω θέμα προφανώς με τους ανθρώπους που έχουν διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις.
Έχω μ΄όσους χρησιμοποιούν ένα δημοφιλές μέσο για να περάσουν τα μηνύματά τους, τα κόμπλεξ τους ή απλά θέλουν να προκαλέσουν για να γίνουν "γνωστοί".
Ποιος θα ασχολούταν με τον Τομ Τέιλορ που ούτε η μάνα του τον ξέρει, αν δεν έγραφε αυτό το κόμικ;

 

 

 

Πότε γελάμε; :thinking:

 

Θα σου εξηγήσω μερικά πράγματα.

 

Οι υπερήρωες είναι η σύγχρονη μυθολογία του πολιτισμού μας. Το περιέχομενο των σχετικών ιστοριών είναι ηθοπλαστικό. Αφού τα παιδιά περάσουν το στάδιο του παραμυθιού, όπου τα ήθη είναι απόλυτα, και άσπρο/μαύρο, χρειάζονται να συνεχίσουν με κάτι που είναι πιο παιδευτικό και έχει κάπως πιο ρεαλιστικά ήθη. Αυτό είναι οι χαρακτήρες της μυθολογίας, που έχουν στόχους και αγωνίζονται γι αυτούς, ή κάνουν κάτι καλό για τον κόσμο με προσωπικό κόστος. Είναι χαρακτήρες με τους οποίες ταυτίζονται οι νέοι, όπως ακριβώς τα παιδιά ταυτίζονται με τους ήρωες των παραμυθιών.

 

Αυτοί οι ήρωες μετά από διάφορα που πέρασε η κουλτούρα μας, απέκτησαν συγκεκριμένο σεξουαλικό προσανατολισμό. Αυτό φυσικά δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική ζωή. Υπάρχουν και ομοφυλόφιλοι άνθρωποι, και υπάρχουν στη μυθολογία πολλών λαών ήρωες ομοφυλόφιλοι. Είναι απαραίτητο να μην είναι αποκλεισμένη η ομοφυλοφιλία απ τις ιστορίες αυτού του είδους, ώστε να μπορούν να ταυτίζονται με αυτούς τους χαρακτήρες και το ηθοπλαστικό τους περιεχόμενο και οι άνθρωποι που είναι ομοφυλόφιλοι. Το ηθοπλαστκό περιεχόμενο δεν πρέπει να είναι κλειστό σ' αυτό το θέμα, όπως δεν πρέπει να είναι και η λογοτεχνία, ο χώρος των τεχνών όπου οι άνθρωποι επίσης αναζητούν ηθοπλαστικό περιεχόμενο, ή ο χώρος των social media.

 

Η αντίδρασή σου σ' αυτό το θέμα πιστεύω ότι βασίζεται σε κάποια πλάνη.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

1 λεπτό πριν, Laz33 είπε:

 

Δεν έχω θέμα προφανώς με τους ανθρώπους που έχουν διαφορετικές σεξουαλικές προτιμήσεις.
Έχω μ΄όσους χρησιμοποιούν ένα δημοφιλές μέσο για να περάσουν τα μηνύματά τους, τα κόμπλεξ τους ή απλά θέλουν να προκαλέσουν για να γίνουν "γνωστοί".
Ποιος θα ασχολούταν με τον Τομ Τέιλορ που ούτε η μάνα του τον ξέρει, αν δεν έγραφε αυτό το κόμικ;

 

 

Έχει γράψει το DCeased και το Injustice.Τα οποία είναι αυστηρώς αξιόλογα και τουν έχουν βάλει στα ομαλά νερά. Είναι καλός στο να γράφει ιστορίες "εκτός συνέχειας",δηλαδή ιστορίες εκτός της Earth 616 στην Marvel και Earth 0/Prime Earth στην DC.

 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εγώ πάντως που δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με υπερηρωικά 1η φορά τον άκουσα σαν όνομα.
Αλλιώς θα μου ήταν ακόμα παντελώς άγνωστος.

Και φαντάζομαι στην ίδια θέση μ΄εμένα θα βρίσκονται ένα σωρό άλλοι.

Άρα; :)

Επιβεβαιώνομαι.

Εκτός αυτού έδωσα 3 πιθανές εξηγήσεις για ποιο λόγο μπορεί να το΄κανε.

 

@ Otis  μια χαρά είναι αυτά που γράφεις στο τελευταίο σου σχόλιο και συμφωνώ.

Δεν έχω θέμα με το να υπάρχουν ομοφυλόφιλοι χαρακτήρες σε κόμικς.

Έχω θέμα με το να παίρνεις έναν πασίγνωστο χαρακτήρα και να του αλλάζεις σεξουαλική ταυτότητα.

 

 

Το άλλο με τον Λούκυ Λουκ τι εννοείς;
Πότε ειπώθηκε ή υπονοήθηκε ότι ο ΛΛ είναι γκέι;

Και μη μου πεις το γνωστό "δεν έχω τίποτα με τις γυναίκες αλλά προτιμώ το άλογό μου για παρέα" που λέει το τραγούδι στους τίτλους τέλους.
Αυτό (όπως και η ιστορία "Η Μνηστή του Λούκυ Λουκ") βαριά να αφήνουν μια υπόνοια περί μισογυνισμού.

Βαριά όμως. Πιο πολύ θέλουν να τονίσουν τη μοναχική φύση του καουμπόϋ μας.

Εκτός αυτού η συγκεκριμένη ιστορία (όπως και το τραγούδι) δεν γράφτηκαν απ΄το δημιουργό του ήρωα, ούτε απ΄τον Γκοσινί.

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 3
  • Διαφωνώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

5 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Το άλλο με τον Λούκυ Λουκ τι εννοείς;
Πότε ειπώθηκε ή υπονοήθηκε ότι ο ΛΛ είναι γκέι;

Και μη μου πεις το γνωστό "δεν έχω τίποτα με τις γυναίκες αλλά προτιμώ το άλογό μου για παρέα" που λέει το τραγούδι στους τίτλους τέλους.
Αυτό (όπως και η ιστορία "Η Μνηστή του Λούκυ Λουκ") βαριά να αφήνουν μια υπόνοια περί μισογυνισμού.

Βαριά όμως.

Εκτός αυτού η συγκεκριμένη ιστορία (όπως και το τραγούδι) δεν γράφτηκαν απ΄το δημιουργό του ήρωα, ούτε απ΄τον Γκοσινί.

 

Ε, είναι καουμπόι και εργένης σχετικά, και όταν έβγαλε το τσιγάρο απ' το στόμα με το ζορι, το αντικατέστησε αμέσως. 

 

Αυτό με τη μνηστή είναι το πιο ύποπτο απ' όλα. Και φτηνά την έβγαλε. Εδώ άλλοι παντρεύονται. Το ότι το παρουσιάζεις ως επιχείρημα και αισθάνεσαι την ανάγκη να τον υπερασπιστείς λες και τον κατηγόρησα, είναι αστείο βέβαια.

  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μόλις τώρα, Otis είπε:

Ε, είναι καουμπόι και εργένης σχετικά, και όταν έβγαλε το τσιγάρο απ' το στόμα με το ζορι, το αντικατέστησε αμέσως. 

 

Αυτό με τη μνηστή είναι το πιο ύποπτο απ' όλα. Και φτηνά την έβγαλε. Εδώ άλλοι παντρεύονται. Το ότι το παρουσιάζεις ως επιχείρημα και αισθάνεσαι την ανάγκη να τον υπερασπιστείς λες και τον κατηγόρησα, είναι αστείο βέβαια.

 

Αν έχεις δει και ταινίες western, οι περισσότεροι σκληροτράχηλοι καουμπόυδες, εργένηδες ήταν.

Αυτό τότε τόνιζε τον ανδρισμό κάποιου. Το να είσαι μόνος, να μην εξαρτάσαι από μια γυναίκα.

Άλλες εποχές. Πρέπει να ξέρεις λίγο και το υπόβαθρο όταν διαβάζεις μια ιστορία :)

 

Το άλλο με το τσιγάρο και το στάχυ θα το θεωρήσω ως ένα ακόμα "αστείο" σου :beer:

 

  • Like 1
  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

12 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Εγώ πάντως που δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με υπερηρωικά 1η φορά τον άκουσα σαν όνομα.
Αλλιώς θα μου ήταν ακόμα παντελώς άγνωστος.

Και φαντάζομαι στην ίδια θέση μ΄εμένα θα βρίσκονται ένα σωρό άλλοι.

Άρα; :)

Επιβεβαιώνομαι.

Εκτός αυτού έδωσα 3 πιθανές εξηγήσεις για ποιο λόγο μπορεί να το΄κανε.

 

@ Otis  μια χαρά είναι αυτά που γράφεις στο τελευταίο σου σχόλιο και συμφωνώ.

Δεν έχω θέμα με το να υπάρχουν ομοφυλόφιλοι χαρακτήρες σε κόμικς.

Έχω θέμα με το να παίρνεις έναν πασίγνωστο χαρακτήρα και να του αλλάζεις σεξουαλική ταυτότητα.

 

Ο Τοm Taylor είναι από τα πιο δυνατά χαρτιά στον χώρο του υπερηρωικού αυτή την στιγμή. Αν δεις τις δουλειές του στο goodreads, οι περισσότερες έχουν βαθμολογία πάνω από 4 (ή κοντά σε αυτό). Φέτος μάλιστα έγραψε το Nightwing: Leaping Into Light που φιγουράρει στις περισσότερες λίστες με τα καλύτερα κόμικς της χρονιάς και έχει ήδη εξαντληθεί παντού λόγω της απήχησης που είχε. Δεν τον ξέρεις γιατί είναι σχετικά καινούργιος οπότε δεν έχει γίνει κλασικό κάποιο έργο του ακόμα. 

 

Από εκεί και πέρα, δεν μιλάμε ούτε καν για τον ίδιο τον Σούπερμαν, αλλά για τον γιό του, σε ένα κόμικ που αν δεν κάνω λάθος διαδραματίζεται κιόλας σε ένα εναλλακτικό μέλλον. Από τα χαρακτηριστικά των υπερηρωικών είναι τα πολυσύμπαντα, οι εναλλακτικές πραγματικότητες, γενικώς οι άπειρες εκφάνσεις των χαρακτήρων και οι ιστορίες που μπορείς να πεις με αυτούς. Ακόμα και ο ίδιος ο Σούπερμαν να ήταν, θα μπορούσε άνετα να γίνει μια καλή ιστορία σε ένα εναλλακτικό σύμπαν, όπως τον έχουμε δει να είναι δικτάτορας, κομμουνιστής, οτιδήποτε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να χαλιόμαστε για μια έκφανση του χαρακτήρα που μόνο σκοπό έχει να ταυτιστεί και κάποιος άλλος πέρα από εμάς τους ετεροφυλόφιλους που τον βλέπουμε 80 χρόνια με τη Λόις. Και αυτό στο λέει κάποιος που μεγάλωσε με τον Σούπερμαν του Justice League στο Star, πέρασε την εφηβεία του με τις ταινίες του Σνάιντερ με τον Χένρι Κάβιλ, έχει δει και τον εμβληματικό Σούπερμαν του Κρίστοφερ Ριβ αλλά έχει και πάνω από 30-40 κόμικς με τον Σουπερμαν στην βιβλιοθήκη του.

  • Like 4
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

7 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Αν έχεις δει και ταινίες western, οι περισσότεροι σκληροτράχηλοι καουμπόυδες, εργένηδες ήταν.

Αυτό τότε τόνιζε τον ανδρισμό κάποιου. Το να είσαι μόνος, να μην εξαρτάσαι από μια γυναίκα.

Άλλες εποχές. Πρέπει να ξέρεις λίγο και το υπόβαθρο όταν διαβάζεις μια ιστορία :)

 

Το άλλο με το τσιγάρο και το στάχυ θα το θεωρήσω ως ένα ακόμα "αστείο" σου :beer:

 

Δε συμφωνώ με τίποτε απ' όσα αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο, αλλά είμαστε εκτός θέματος. 

  • Like 1
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

16 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Ο Τοm Taylor είναι από τα πιο δυνατά χαρτιά στον χώρο του υπερηρωικού αυτή την στιγμή. Αν δεις τις δουλειές του στο goodreads, οι περισσότερες έχουν βαθμολογία πάνω από 4 (ή κοντά σε αυτό). Φέτος μάλιστα έγραψε το Nightwing: Leaping Into Light που φιγουράρει στις περισσότερες λίστες με τα καλύτερα κόμικς της χρονιάς και έχει ήδη εξαντληθεί παντού λόγω της απήχησης που είχε. Δεν τον ξέρεις γιατί είναι σχετικά καινούργιος οπότε δεν έχει γίνει κλασικό κάποιο έργο του ακόμα. 

 

Από εκεί και πέρα, δεν μιλάμε ούτε καν για τον ίδιο τον Σούπερμαν, αλλά για τον γιό του, σε ένα κόμικ που αν δεν κάνω λάθος διαδραματίζεται κιόλας σε ένα εναλλακτικό μέλλον. Από τα χαρακτηριστικά των υπερηρωικών είναι τα πολυσύμπαντα, οι εναλλακτικές πραγματικότητες, γενικώς οι άπειρες εκφάνσεις των χαρακτήρων και οι ιστορίες που μπορείς να πεις με αυτούς. Ακόμα και ο ίδιος ο Σούπερμαν να ήταν, θα μπορούσε άνετα να γίνει μια καλή ιστορία σε ένα εναλλακτικό σύμπαν, όπως τον έχουμε δει να είναι δικτάτορας, κομμουνιστής, οτιδήποτε. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να χαλιόμαστε για μια έκφανση του χαρακτήρα που μόνο σκοπό έχει να ταυτιστεί και κάποιος άλλος πέρα από εμάς τους ετεροφυλόφιλους που τον βλέπουμε 80 χρόνια με τη Λόις. Και αυτό στο λέει κάποιος που μεγάλωσε με τον Σούπερμαν του Justice League στο Star, πέρασε την εφηβεία του με τις ταινίες του Σνάιντερ με τον Χένρι Κάβιλ, έχει δει και τον εμβληματικό Σούπερμαν του Κρίστοφερ Ριβ αλλά έχει και πάνω από 30-40 κόμικς με τον Σουπερμαν στην βιβλιοθήκη του.

 

Δεν είναι σε εναλλακτικό μέλλον αυτό με τον Jon και το DCeased του είναι ότι πιο κοντινό σε κλασσικό από DC για να μπει σε καμιά "partwork" συλλογή (GN της Marvel κλπ) ή σε μια πολυτελής έκδοση πέρα του σκληρόδετου για την ιστορία.Όπως έχει η Marvel το "Marvel Selects" ας πούμε.

 

  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, Otis είπε:

Δε συμφωνώ με τίποτε απ' όσα αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο, αλλά είμαστε εκτός θέματος. 

 

Έχεις δει πολλά γουέστερν όπου ο πρωταγωνιστής ήταν ένας χαρούμενος οικογενειάρχης; :)

Γιατί κολλάς στο ότι ο ΛΛ είναι εργένης και βγάζεις συμπεράσματα;

 

Επεξεργασία από Laz33
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

27 λεπτά πριν, doom είπε:

 

Δε με ενδιαφέρει τι θα κάνεις :)

Δεν ξέρεις τί είναι το θάρρος νομίζω. Θάρρος είναι το να θυσιάζεις κάτι για το καλό άλλων. Εδώ χαρακτηρίζεις συνανθρώπους σου περιθωριακή ομάδα, οπότε κάνεις κακό σε άλλους. Ούτε στα πλαίσια του συντάγματος δεν είσαι που λέει ο λόγος. Διόρθωσέ το ο ίδιος και θα φτιάξουν τα σχετικά posts. Αυτές οι απόψεις δεν είναι σωστό να μένουν γενικά αλλά ακόμα περισσότερο σε ένα site αναφοράς.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

11 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Έχεις δει πολλά γουέστερν όπου ο πρωταγωνιστής ήταν ένας χαρούμενος οικογενειάρχης; :)

Γιατί κολλάς στο ότι ο ΛΛ είναι εργένης και βγάζεις συμπεράσματα;

 

Υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται υπεραναπλήρωση και είναι σχετικό με σκληροτράχηλους διαφόρων ειδών. Η μοναξία στο θέμα της γυναίκας ήταν ανάγκη στο επάγγελμα. Κάνανε την ανάγκη φιλότιμο;

 

Σχολίασα τον Λούκυ Λουκ για να δω αν θα αντιδράσεις ανάλογα και σ' αυτό το ζήτημα. Το θέμα απασχόλησε και τον Ralf Konig που έβγαλε το Choco-Boys. Βγήκε με την άδεια αυτών που έχουν τα δικαιώματα και δεν του επέτρεψαν να τον παρουσίασει ως ομοφυλόφιλο.

 

 

  • Like 4
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο. Ο διάλογος εδώ μέσα πήρε άσχημη τροπή και όπως προείπα κάποιοι έχουν προηγούμενα ή αντίθετες πολιτικές απόψεις που κατευθύνουν την κουβέντα σε δρόμους που δεν θέλω να περπατήσω. Εμένα η αρχική μου τοποθέτηση ήταν ξεκάθαρη και δεν αφορούσε ούτε τον ramirez ούτε κανέναν. Αφορούσε απλά τη διαδικασία. Ήμουν ξεκάθαρος νομίζω και δεν χρειάζεται να τοποθετηθω ξανά. 

  • Like 8
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

53 λεπτά πριν, Otis είπε:

Σχολίασα τον Λούκυ Λουκ για να δω αν θα αντιδράσεις ανάλογα και σ' αυτό το ζήτημα. Το θέμα απασχόλησε και τον Ralf Konig που έβγαλε το Choco-Boys. Βγήκε με την άδεια αυτών που έχουν τα δικαιώματα και δεν του επέτρεψαν να τον παρουσίασει ως ομοφυλόφιλο.

 

Αυτό είναι άλμπουμ παρωδία στον Λούκυ Λουκ και όχι canon τεύχος.
Δεν το έχω διαβάσει να σου πω την άποψή μου, αλλά θέλω να πιστεύω ξέρεις τι σημαίνει παρωδία.

Παίρνω κάτι και το τραβάω απ΄τα μαλλιά σε σημείο που το αλλοιώνω.

Και στο "Ο Ντόλης δεν Απαντάει Πια" (επίσης άλμπουμ παρωδία) ο Άβερελ παρουσιάζεται χοντρός.

Τι πάει να πει αυτό; Ότι είναι όντως χοντρός;

 

Κι απ΄τη στιγμή που λες ότι δεν άφησαν τον Γερμανό να παρουσιάσει τον ΛΛ ως ομοφυλόφιλο, τι το συζητάμε;

Απλά για να δεις "πως θα αντιδράσω";

Κι εγώ μπορεί να θέλω να γράψω μια παρωδία που να παρουσιάζω γκέι τον Μπάτμαν.

Τι πάει να πει; Ότι ο Μπάτμαν είναι γκέι;

Να υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα όταν λέμε κάτι. Αλλιώς να ξεκαθαρίζουμε απ΄την αρχή ότι πρόκειται για πλάκα.

Εσύ μ΄έχεις καταμπερδέψει αν αυτά τα λες για πλάκα ή όχι.

 

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

40 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Αυτό είναι άλμπουμ παρωδία στον Λούκυ Λουκ και όχι canon τεύχος.

 

Κι απ΄τη στιγμή που λες ότι δεν άφησαν τον Γερμανό να παρουσιάσει τον ΛΛ ως ομοφυλόφιλο, τι το συζητάμε;

Απλά για να δεις "πως θα αντιδράσω";

Κι εγώ μπορεί να θέλω να γράψω μια παρωδία που να παρουσιάζω γκέι τον Μπάτμαν.

Τι πάει να πει; Ότι ο Μπάτμαν είναι γκέι;

Να υπάρχουν σοβαρά επιχειρήματα όταν λέμε κάτι. Αλλιώς να ξεκαθαρίζουμε απ΄την αρχή ότι πρόκειται για πλάκα.

Εσύ μ΄έχεις καταμπερδέψει αν αυτά τα λες για πλάκα ή όχι.

 

Σ' αυτό που ονομάζεις παρωδία πάντως ίσως να είναι ο μόνος που είναι straight. Σκέψου το:)

  • Like 2
  • Μπέρδεμα 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Κι επειδή είδα ότι (σε άλλο θέμα) η πολιτική ορθότητα πήγε περίπατο, είπα να την στείλω κι εγώ (εξού και το ολίγον "άκομψο" σχόλιό μου).

 

Συγγνωμη αλλα δεν ηταν "ολιγον ακομψο" σχολιο, χρησιμοποιησες προσβλητικο ορο. Αλλο να πω μια βρισια (αυτο ειναι "ακομψο") και αλλο να χαρακτηρισω κατι με μειωτικο ορο, ενω υπαρχει αλλη λεξη για το ιδιο πραγμα, η οποια δεν ειναι προσβλητικη :)

  • Like 4
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλησπέρα σε όλους. Δυστυχώς η κατάσταση εκτροχιάστηκε από χθες και όσο και αν περιμέναμε ότι κάποια στιγμή θα εξομαλυνθεί, το πράγμα χειροτέρευε όλο και περισσότερο. Συζητήσεις άσχετες ή πολιτικές, προσωπικές επιθέσεις και ποστ που ξεκινούσαν καυγά διεγράφησαν. Επίσης ποστ που είχαν άκομψους χαρακτηρισμούς επεξεργάστηκαν, μέχρι και τα quotes αυτών των ποστ αλλάχθηκαν. Για να μη συνεχιστεί όλο αυτό, το τόπικ κλειδώνει και η συζήτηση σταματάει εδώ. Παρακαλώ όχι μηνύματα, γιατί το τάδε δε διαγράφηκε παρά μόνο αν έχει υβριστικούς χαρακτηρισμούς και μας έχει ξεφύγει. Τέτοιες συζητήσεις μπορούν να γίνουν και σε σάιτ εκτός αυτής της Κοινότητας, προσωπικά και εγώ εκεί τις κάνω και το προτείνω και σε εσάς :) Καλή συνέχεια σε όλους και με περισσότερη ηρεμία :) 

  • Like 10
  • Respect 2
  • Ευχαριστώ 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.