Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονο marvel συλλογές στην Ελλαδα;


lazostat

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Παρατηρω οτι οι περισσοτερες συλλογες ειναι απο Marvel μερια. Η DC δεν εχει τοσο μεγαλη ζητηση; Οι ιστοριες της ειναι καλυτερες απο αυτες της Marvel, τουλαχιστον απο αυτα που διαβαζω. Ειδικα οι τελευταιες γενιες. Αν εβγαζε κατι αντιστοιχο με την επισημη συλλογη της Marvel; Υπαρχει σε αλλη χωρα τετοια συλλογη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32641
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   122
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2233 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν και φίλος της DC η Marvel έχει φτιάξει ένα καλύτερο οικοσύστημα που με σωστή και οργανωμένη δουλειά προωθεί τα πάντα, από κόμιξ, μέχρι ταινίες και σειρές. Πχ πάλι αυτές τις ημέρες έχει θεματικό κανάλι στην Cosmote, με αποτέλεσμα να εδραιώνει συνεχώς την παρουσία της και να παραμένει στη συνείδηση του κοινού. Από την άλλη η DC ακομα παλεύει να δώσει το αντίστοιχο του Marvel Unlimited εκτός Αμερικής, οι ταινίες της είναι μέτριες και η παρουσία της γενικότερη ισχνή.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Υπάρχει ανάλογη συλλογή ναι, ψάξε στο google τον τίτλο 'DC Comics Graphic Novel Collection'. Το γιατί στην Ελλάδα έχουμε 2 συλλογές Μάρβελ να κυκλοφορούν παράλληλα και καμία DC, η απάντηση είναι MCU. Καλώς ή κακώς, η ποντικοεταιρία κατάφερε με το MCU (με τα καλά, αλλά και τα στραβά του) να εδραιώσει καλά την Μάρβελ παγκοσμίως και όταν το αντίπαλο δέος η DC τον π@ίζει, δεν βοηθά να αλλάξει η εικόνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13499
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Η DC εχει βγαλει καμμια ταινια ? Eγω εχω μεινει στο Batman for ever και στον Val Kilmer :lol:

Περα απο την πλακα ο Flash πλεον εχει καθιερωθει στα ματια του κοινου μεσω της σειρας του CW ,το καινουριο το παλικαρακι δεν κανει

Κατι χαζοκανουν και οι Superman/Supergirl δεν τα παρακολουθω.

Πριν χρονια ειχαν κανει προσπαθεια με τους κακους του Batman σε νεαρη ηλικια.

 

Γενικα,πιο πολυ παιζουν με τηλεοπτικες σειρες οι της DC παρα με ταινιες...

 

Παντως αν ξεκινουσε κατι παρομοιο με την εκδοση της Radnet θα ειχα περιεργεια να δω πως θα παει. Golden Age περιεργα σχεδια(σεναρια δεν ξερω) , δεν ξερουμε και αμα τα αποδεχτει το κοινο πλεον οι περισσοτεροι ειναι μαθημενοι με το modern era σχεδιο... Και εξακολουθω να λεω "Που θα τα βαλουμε ολα αυτα!!!" :gnews:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Υπάρχει από την Hatchette η ουσιαστικά καινούργια DC Heroes and Villains Collection:

 

https://hachettepartworks.com/en-en/dc-heroes-villains-collection/

 

Η οποία σε αντίθεση με την συλλογή της Eaglemoss,DC Graphic Novel Collection,φαίνεται (λέω φαίνεται γιατί είναι νωρίς ακόμα) να απλώνεται στο σύμπαν της DC πιο πολύ σε σχέση με τη συλλογή της Eaglemoss η οποία εστιάζει ποιο πολύ στην Τριάδα (Superman,Wonder Woman και Batman).

 

Ναι της Eaglemoss έχει και ένα τεύχος από Golden Age,Bronze Age κλπ ανάλογα τον χαρακτήρα και έξτρα τεύχη Special,Deluxe και Αποκλειστικά Συνδρομητών,με ποιο πολλά τευχάκια μέσα αλλά αυτά είναι από 5 με 10 έως 40 ευρώ παραπάνω και κάνουν δικά τους σχέδια στις ράχες.Μπορεί να φαίνονται σαν να είναι αυτόνομες συλλογές αλλά στην πραγματικότητα είναι μέρος μίας.Αυτό για τον πληρομανή και φτωχό είναι κλωτσιά κάτω από τη ζώνη (και ευτυχία).Ένας λόγος που δεν την προτιμώ και προτιμώ της Hatchette είναι αυτός,άλλος είναι  που η DC Heroes and Villains Collection που πάει πιο μακρυά στο σύμπαν της DC. 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Υπάρχουν διάφορες συλλογές της DC, αν έβγαινε όμως μία σαν αυτή της Radnet δεν νομίζω να ξεκινούσε από Golden Age. Θα της έπαιρνε πολλά χρόνια να τελειώσει. Ίσως ξεκινούσε από post-crisis ή κάτι τέτοιο. Δεν είμαι ειδικός στην DC για να ξέρω. Από την άλλη, θα μπορούσε να βγει μία συλλογή αφιερωμένη αποκλειστικά σε ιστορίες της Golden Age θα είχε όμως κοινό;

Συλλογές Marvel βγαίνουν λόγω του πόσο έχει επεκταθεί η εταιρεία. Όλοι γνωρίζουν τους χαρακτήρες από το MCU το οποίο βγάζει και τρελά λεφτά. Θαυμαστές του MCU μπορεί να ξεκινήσουν την συλλογή χωρίς προηγούμενη εμπειρία στα κόμικς. Το ίδιο δεν συμβαίνει με την DC γιατί το κοινό των ταινιών τους είναι πολύ μικρότερο. Μια συλλογή DC θα απευθύνονταν περισσότερο στους κομιξόφιλους και πιθανόν οι εκδοτικές να μην θέλουν να πάρουν τέτοιο ρίσκο γι' αυτό στρέφονται προς τις σίγουρες πωλήσεις της Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1539 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Το θεμα ειναι οτι η DC εχει καλυτερα comics απο την Marvel. Απλα δεν ειναι γνωστα λογω τηλεορασης. Ολοι οι συλλεκτες το λενε. Ταινιες/Σειρες η marvel ειναι καλυτερη με διαφορα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Η αλήθεια είναι πως η Μάρβελ πάντα κατείχε τη μερίδα του λέοντος στη χώρα μας, με εξαίρεση τις σειρές των εκδόσεων "Ατλαντίς"(που δεν μετράνε γιατί ήρθαν στην Ελλάδα την περίοδο που μόλις είχε δημιουργηθεί η Μάρβελ). Δείτε για παράδειγμα τα περιοδικά που κυκλοφορούσαν. Απ' τη μία ο Καμπανάς, παρ' ότι είχε κάκιστες μεταφράσεις και μέτριους χρωματισμούς έβγαλε πάνω από 750 τεύχη συνολικά(με το συνολικά εννοώ εκτός απ' το "Σπαϊντερ-Μαν" όλες τις άλλες σειρές που έβγαζε και είχαν τους χαρακτήρες της Μάρβελ), ενώ το Σούπερμαν του Ψαρόπουλου σταμάτησε στα 103 τεύχη, παρά την ανώτερη ποιότητα. Επιπλέον, μόλις σταμάτησε ο Καμπανάς την έκδοση των περιοδικών, ανέλαβε αμέσως η Μαμούθ κι όταν σταμάτησε κι αυτή, άρχισε αμέσως η Modern times κι έπειτα η Anubis . Ενώ όταν σταμάτησε ο Ψαρόπουλος, είδαμε την έκδοση της Περγάμου( μία δεκαετία αργότερα) και νομίζω μετά από καμιά δεκαετία τη λήξη κι αυτής της σειράς άρχισε η Anubis την έκδοση διάσπαρτων τευχών με τους ήρωες της DC, ενώ την ίδια περίοδο έβγαζε και καταπληκτικές Μάρβελ σειρές. Βέβαια, έγιναν κάποιες(αρκετές) προσπάθειες να εκδίδονται και σειρές DC οι οποίες όμως ήταν εξαιρετικά βραχύβιες. Εν τω μεταξύ η Οξύ επίσης βγάζει κατά κύριο λόγο Μάρβελ κομικς.  Κι έτσι φτάνουμε στο σήμερα όπου έχουμε δύο συλλογές Μάρβελ στα περίπτερα, τεύχη της Οξύ και της Anubis με τους ήρωες της Μάρβελ και βγαίνει στη χάση και στη φέξη καμιά ιστορία της DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ΔΥΣΤΥΧΩΣ, για όλους τους παραπάνω λόγους, μόνο "MARVEL" στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όπως προείπαν και αρκετοί φίλοι παραπάνω, η Marvel έχει ένα μεγάλο κράχτη για τα κόμικς της: ονομάζεται Marvel Cinematic Universe. Οι ταινίες αλλά και οι σειρές στις αντίστοιχες πλατφόρμες, λειτουργούν ως προθάλαμος για εκατομμύρια αναγνώστες των κόμικς της στον κόσμο. Και βεβαίως, βρίσκονται κάτω από την ομπρέλα της Disney η οποία σε επίπεδο marketing βρίσκεται σε άλλο επίπεδο. Από εκεί και πέρα, η DC Comics κατά τη γνώμη μου υπερέχει σε περιεχόμενο, βάθος και ποιότητα αλλά αυτό δεν μεταφράζεται σε δημοφιλία ειδικότερα στην χώρα μας και ειδικότερα στις νεότερες γενιές. 

Εύχομαι κάποια στιγμή να δούμε μεταφρασμένη στα ελληνικά την DC Comics Graphic Novel Collection της Eaglemoss, διότι συγκριτικά είναι ανώτερη της αντίστοιχης της Marvel και θα αποτελέσει κόσμημα για κάθε κομιξοφιλική βιβλιοθήκη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόοοοον παρακολουθώ από το πρωί το θέμα και τις απόψεις που γράφτηκαν και επειδή δεν είχα χρόνο το πρωί στο γραφείο, τώρα που είμαι χαλαρός στο σπίτι μου με ένα ποτήρι κρύα μπύρα, λέω να γράψω κι εγώ μερικές αράδες σχετικά με το ζήτημα. Αρχικά ως γνωστόν κι ας μη φαίνεται στα ποστ, μου αρέσει εξίσου η Marvel με τη DC στα κόμικ, διαβάζω και συλλέγω όσο περισσότερο μπορώ και από τις δύο εταιρείες και όποιος με διαβάζει καιρό θα γνωρίζει ότι είναι μια 100% αντικειμενική ματιά.

 

Παράγοντας Νο. 1: Η διείσδυση των Marvel κόμικ στην Ελλάδα

 

Αν και οι περισσότεροι αναφέρουν τον δεύτερο παράγοντα, ξεκινάω με το γεγονός ότι θεωρώ ότι τα κόμικ της Marvel έχουν διεισδύσει στην ελληνική αγορά με έναν πολύ ουσιώδη τρόπο. Δεν το επέλεξε η ίδια η εταιρεία, αλλά οι Έλληνες εκδότες. Ναι μεν η Modern Times παλιότερα και πλέον οι Anubis, Οξύ μοιράζουν πλέον τις επιλογές και τα slots μέσα στη χρονιά, αλλά όσον αφορά τα ρετρό κόμικ η Marvel βρίσκεται πιο μπροστά. Ο Καμπανάς έκανε πάρα πολλή εκδοτική δουλειά και οι σπόροι που φύτρωσε δεν είναι μικροί, αφού μεταφέρονται από γενιά σε γενιά και δεν αφορά μόνο το κομμάτι της ανάγνωσης ιστοριών, αλλά και της εδραίωσης ηρώων στο μυαλό της νέας γενιάς ως οι αγαπημένοι της που θα οδηγούσε και σε αντίστοιχες επιλογές στην κατανάλωση ψυχαγωγικών προγραμμάτων ή αναγνωσμάτων. Αντίστοιχα εκεί πατάει και η σειρά της Radnet, στο να ενώσει παλιούς αναγνώστες Καμπανά με καινούριους αναγνώστες κόμικ υπό το πρίσμα κλασικών ιστοριών.

 

Παράγοντας Νο. 2: Οι ταινίες της Marvel

 

Το κυριότερο από όλα. Πλέον τα κόμικ της Marvel επηρεάζουν το MCU και όχι το αντίθετο. Όποιον ήρωα χειριστούν καλά στις ταινίες και έχει potential φεύγει καρφί για νέα σειρά κόμικ. Προφανώς όμως από την άλλη πλευρά όταν οι ταινίες του MCU έχουν μία τέτοια απήχηση και επιτυχία προφανώς θα οδηγήσει σε ανάλογες επιλογές. Η Marvel έχει φτιάξει ένα σύμπαν όπου απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες και κυρίως έχει μια κοινή αισθητική, μια κοινή γραμμή, ένα όραμα. Περνάς καλά και το παιδί ή ο πιτσιρικάς σήμερα αυτό θέλει και για αυτό θα αγοράσει και τον τόμο στο περίπτερο. Η DC από την άλλη δεν έχει εδραιωθεί εξίσου, ξεκινάει με ένα Χ όραμα, πάει να αντιγράψει τη Marvel, μπουρδουκλώνεται, φτιάχνει ανεξάρτητες ταινίες και έχουμε δει 2 Joker και 2 Batman σε 3 χρόνια κι άλλα τέτοια.

 

Θα μου πεις, αφού εμείς ξέρουμε τις διαφορές τους. Ναι, εμείς τις ξέρουμε. Όμως το υπόλοιπο κοινό δεν είναι σαν κι εμάς και δε θα κάθεται να επενδύσει εξίσου πολλές ώρες να πάει να δει ταινίες μιας εταιρείας που δεν έχει ακόμα εδραιωθεί στο box office όπως θα έπρεπε. Σκεφτείτε ότι οι μεγαλύτερες ταινίες της DC στο box office που συνδυάστηκαν και με καλλιτεχνική επιτυχία ήταν το Aquaman και το Wonder Woman. Γενικώς έχω προσπαθήσει να ρωτήσω πολύ κόσμο γιατί μου αρέσουν τέτοιες συζητήσεις και η ταμπακιέρα είναι μία. Όταν 8/10 που έχω ρωτήσει τρέχουν να δουν το Shang-Chi ή το Black Widow και δεν τους ενδιέφερε εξίσου ή περισσότερο το Zack Snyder's Justice League (κι όμως), τότε μια εταιρεία έχει θέσει κακά τις βάσεις. Από την άλλη η σταθερή πορεία της Marvel οδηγούν στο χτίσιμο ενός brand που στο περίπτερο τη βοηθάει πολύ σε νέες πωλήσεις όπως και στο γενικότερο της buzz.

 

Παράγοντας Νο. 3: Το merch και η εξάπλωση της Marvel στην mainstream αγορά

 

Καθένας ξέρει ότι η Marvel ανήκει στη Disney. Και καλώς ή κακώς ένας τέτοιος κολοσσός έχει ένα δυσθεώρητο reach στην παγκόσμια αγορά. Το merch της είναι πιο εύκολα προσβάσιμο. Τελευταία φορά που επισκέφτηκα παιδικά καταστήματα και βλέποντας τα υπό το επιχειρηματικό μου μάτι, έπαθα σοκ με το πόσα brands της Disney κινούνται και σε πόσους χώρους. Ακόμα και στα theme parks που δεν είναι στην κουλτούρα μας σαν Ευρωπαίοι, αν πας στη Disneyland έχει ολόκληρο τομέα για Marvel, αγορά merch. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι ανάλογο και με τα δικαιώματα αγοράς για τηλεοπτικά προγράμματα. Αλλά αν έπρεπε ντε και καλά να κάνω μια πρόβλεψη, πιστεύω ότι το παγκόσμιο expand που επιχείρησε το Netflix και το οποίο σίγουρα θα επιχειρηθεί και από κάποια από τις άπειρες υπηρεσίες που θα ξεπεταχτούν, θα γίνει πρώτα από το Disney Plus και μετά από το HBO Max. Μπορεί και να λαθέψω όμως...

 

Παράγοντας Νο. 4: Οι αναγνωστικές προτιμήσεις στη χώρα

 

Σκέψου τις αγαπημένες σου σειρές στην τηλεόραση. Τώρα σκέψου μερικά περιοδικά που σου αρέσουν πολύ. Αν στο πρώτο σου ήρθαν κυρίως κωμωδίες και στο δεύτερο ψυχαγωγικά περιοδικά, τότε μάλλον κάτι μάντεψα σωστά. Καλώς ή κακώς οι πιο φωτεινές και πιο χαρούμενες ιστορίες της Marvel με ήρωες που ήδη έχεις συνδυάσει με συγκεκριμένους ανθρώπους στην αίθουσα του κινηματογράφου έχουν πιο πολύ κοινό από τις πιο σοβαρές ιστορίες ενός λιγότερα αναπτυγμένου brand. Και οκ προφανώς και η Marvel έχει σοβαρές ιστορίες, αλλά δε μιλάμε μόνο για περιεχόμενο, αλλά για στυλ, νοοτροπία και κοινή γραμμή. Εννοείται υπάρχουν και τύποι σαν και μένα που ο ένας αγαπημένος τους ήρωας είναι ο ανάλαφρος και αστείος Spidey και από την άλλη ο σκοτεινός και σοβαρός Batman. Έχοντας διεισδύσει στο underground culture, τουλάχιστον στην πόλη μου, μπορώ να πω ότι τη Batman πλευρά μου την έχω συναντήσει σε λιγότερο κοινό, ενώ τη Spider-Manική την ξέρουν και οι πιο mainstremάδες.

 

Είναι προφανές. Αν μετά από μία δύσκολη μέρα είχες να διαλέξεις ανάμεσα στο να δεις Το Νησί που είναι αριστουργηματική σειρά ή ένα επεισόδιο Ευτυχισμένοι Μαζί να γελάσεις, τι θα διάλεγες; Έτσι κι εγώ διαπιστώνω ότι προτιμώ να πιάσω Spidey ή Marvel τις καθημερινές, ενώ ένα κόμικ σαν το Watchmen ή το Last Knight on Earth θα το διαβάσω το ΣΚ ήρεμος και με διάθεση για κάτι πιο σοβαρό. Καλώς ή κακώς το brand Marvel έχει συνδυαστεί με το fun και το fun το χιούμορ και τα αστεία τα γουστάρουμε σαν χώρα, είναι τέτοια η νοοτροπία μας πιστεύω.

 

Συμπέρασμα: Θα δούμε συλλογή DC στη χώρα;

 

Έχω ξαναφήσει σπόντα για την έκδοση DC συλλογής στα ελληνικά σε κάποιο θρεντ, αλλά δεν την παρατήρησε κάποιος και δεν θα την επαναλάβω. Η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ δύσκολο και αν γίνει θα γίνει προσπάθεια για λίγους τόμους. Εκτός αν η Hachette μας φέρει αυτή που έβαλε @ O Φρατζάτος , αλλά θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς. Και μη φανώ ιερόσυλος, αλλά την προτιμώ από την Eaglemoss, γιατί της Eaglemoss έχω διαβάσει πάρα πολλά στα αγγλικά. Η τελική μου γνώμη; Ευελπιστώ πως θα μας φέρουν κάτι καινούριο, γιατί καραγουστάρω DC και εδώ μέσα μόνο στις ξένες κριτικές και κάποια της Anubis/Οξύ την τιμώ με μεγάλα κείμενα. Άντε να έρθει κάτι να αποθεώνεται σε εβδομαδιαία βάση! (και να γελάτε όταν θα έχω διαβάσει ό,τι Batman κυκλοφορήσει στη συλλογή :lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to Μονο marvel συλλογές στην Ελλαδα;

  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κάθε φορά που λέτε τις δυο γνώστες λέξεις ''Modern Times'' με πιάνει πολύ νοσταλγία. Ναι είχε πολλά περισσότερα Marvel από τη DC και τα Indie. Ποιος δεν ξεχνάει το Marvel vs DC? Ποιος θυμάται τα Κόναν και Power Rangers ( ''ανήκαν'' στη Marvel τότε τη εποχή '90s). Και τους ασυνήθιστους τίτλους όπως ΜΑΣΚΑ, THE X-FILES, ΗΡΑΚΛΗΣ/ΖΗΝΑ...

Ξέρω πως είναι εντελώς άσχετο το θέμα αλλά άπλα το λέω για νοσταλγικούς λογούς. Κρίμα που σταμάτησε η Modern Times λόγω χρεωκοπίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

5 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Συμπέρασμα: Θα δούμε συλλογή DC στη χώρα;

 

Έχω ξαναφήσει σπόντα για την έκδοση DC συλλογής στα ελληνικά σε κάποιο θρεντ, αλλά δεν την παρατήρησε κάποιος και δεν θα την επαναλάβω. Η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ δύσκολο και αν γίνει θα γίνει προσπάθεια για λίγους τόμους. Εκτός αν η Hachette μας φέρει αυτή που έβαλε @ O Φρατζάτος , αλλά θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς. Και μη φανώ ιερόσυλος, αλλά την προτιμώ από την Eaglemoss, γιατί της Eaglemoss έχω διαβάσει πάρα πολλά στα αγγλικά. Η τελική μου γνώμη; Ευελπιστώ πως θα μας φέρουν κάτι καινούριο, γιατί καραγουστάρω DC και εδώ μέσα μόνο στις ξένες κριτικές και κάποια της Anubis/Οξύ την τιμώ με μεγάλα κείμενα. Άντε να έρθει κάτι να αποθεώνεται σε εβδομαδιαία βάση! (και να γελάτε όταν θα έχω διαβάσει ό,τι Batman κυκλοφορήσει στη συλλογή :lol:)

Μιλάς με γρίφους γέροντα! :thinking::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τι εκδόσεις είχαμε μέχρι το 2000 από DC και Marvel στην Ελλάδα (περιπτέρου)

 

DC

ΑΤΛΑΝΤΙΣ 136 τεύχη

ΨΑΡΟΠΟΥΛΟΣ 111 τεύχη

ΠΕΡΓΑΜΟΣ 120 τεύχη (43 στο κανονικό σύμπαν, 77 σχετικά με τηλ. σειρές)

MODERN TIME 41 τεύχη (28 στο κανονικό σύμπαν, 13 διάφορα)

ΣΥΝΟΛΟ 408 τεύχη (318 στο κανονικό σύμπαν, 90 διάφορα)

 

MARVEL

ΜΑΜΟΥΘ 133 τεύχη

MODERN TIME 223 τεύχη (150 στο κανονικό σύμπαν, 73 διάφορα τύπου Adventures)

ΣΥΝΟΛΟ 356 τεύχη (283 στο κανονικό σύμπαν, 73 διάφορα)

 

Υπερτερεί η DC κατά 52 τεύχη στο γενικό σύνολο και κατά 33 τεύχη στο κανονικό σύμπαν.

 

Αλλά αν παρατηρήσατε δεν έχω βάλει τον ΚΑΜΠΑΝΑ με 772 τεύχη Marvel (DC ο Καμπανάς δεν έβγαλε, εκτός από ένα βιβλιαράκι με την Wonder Woman)

Άρα μέχρι το 2000 ξεπεράσαμε τα 1000 τεύχη Marvel και από DC ούτε τα μισά.

 

Τι είχαμε από το 2000 και μετά (από Anubis και ύστερα δλδ)

 

DC

ANUBIS 261 τεύχη (169 στο κανονικό σύμπαν, 92 διάφορα)

ΟΞΥ 16 τεύχη

ΣΥΝΟΛΟ 277 τεύχη (185 στο κανονικό σύμπαν, 92 διάφορα)

 

MARVEL

ANUBIS 352 τεύχη (81 στο κανονικό σύμπαν, 90 διάφορα και 181 στο Ultimate σύμπαν)

ΟΞΥ 20 τεύχη

ΣΥΝΟΛΟ 372 τεύχη (101 στο κανονικό σύμπαν, 271 διάφορα/ultimate)

 

Μετά το 2000 στο γενικό σύνολο υπερτερεί πάλι η Marvel, αλλά στο κανονικό σύμπαν η DC με 84 τεύχη παραπάνω.

 

Συμπέρασμα, από το 1960 μέχρι και σήμερα η DC φτάνει στο γενικό σύνολο σχεδόν τα 700 τεύχη και στο κανονικό σύμπαν κοντά στα 500 τεύχη,

ενώ η Marvel στο γενικό σύνολο είναι στα 1500 τεύχη και στο κανονικό σύμπαν κοντά στα 1100 τεύχη.

Διπλάσια η διαφορά και στα δυο σύνολα.

(Εντάξει, όλη τη "ζημιά" την έκανε ο Καμπανάς, αλλιώς θα ήμασταν πάνω κάτω στα ίδια)

 

Υ.Γ Δεν έχω βάλει τις συλλογές (Hachette/Radnet), με αυτές  εκτοξεύεται η Marvel.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μαρβελομάνα η Ελλάδα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οσα κόμικς και ταινίες να βγάλει η Marvel πάντα θα είναι πίσω απ'τον Batman που παίζει μπάλα μόνος του και στις 2 κατηγορίες! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.