Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λούκυ Λουκ: Ποια ποιότητα τεύχους της Μαμουθκομιξ προτιμάτε? "Λείο γυαλιστερό" , ή "σαγρέ" ?


christs

Λούκυ Λουκ: Λείο/γυαλιστερό ή σαγρέ?  

43 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δημοσκόπηση για μυημένους στις εκδόσεις Λούκυ Λουκ!

 

Οι πρώτες ( A', B'), είχαν λείο/γυαλιστερό εξώφυλλο και λευκή ράχη. Οι επόμενες (επανεκδόσεις) είχαν το γνωστό σαγρέ, και κίτρινη ράχη. Ποια απο τις δυό θα προτιμούσατε?

 

Στη δημοσκόπηση δε βάζω τη μετέπειτα γυαλιστερή έκδοση του έθνους, ούτε την τελευταία έκδοση της Μαμουθ με το διαφορετικό περίγραμμα. Εστιάζω στις πρώτες 2 διαφορετικές εκδόσεις!

Ψηφίστε όσοι γνώστες, και αιτιολογήστε! :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Το ότι μεγάλωσα με το γυαλιστερό εξώφυλλο, μέ κάνει να το προτιμώ απ' το απαρχαιωμένο και κατά την γνώμη μου κακόγουστο σαγρέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ψήφισα σαγρέ, με κίτρινη ράχη, διότι αυτά έχω στη συλλογή μου και μου "κάθονται" καλύτερα στο μάτι. Από εκεί και πέρα, δε με χαλάει και το γυαλιστερό, αυτό που με χαλάει πολύ είναι αυτό το κακόγουστο πλαίσιο των τελευταίων εκδόσεων. Προτιμώ, ένα και μονοκόμματο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ας πω κ εγώ τη γνώμη μ, για χάρη της συζήτησης.

Σωστός ο Θεόδωρος, συμφωνώ ότι οι κίτρινες ράχες φαίνονται πολύ πιο όμορφα, και καταλαβαίνεις τον αριθμό και τον τίτλο του τεύχους κοιτώντας τες. Το άλλο συν που έχω βρει εγώ, είναι ότι το σαγρε εξώφυλλο είναι πιο ανθεκτικό σε ταλαιπωρία, το λείο αφήνει πιο εύκολα "ξεθωριασμα". Απ την άλλη, κατ εμέ η αίσθηση του λειου εξωφύλλου είναι πολύ πιο ωραία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όντως η κίτρινη ράχη είναι πιο όμορφη, αλλά επειδή έχω και από τις δύο ποιότητες στη συλλογή μου, θα πάω με γυαλιστερό, είναι πιο ωραία η αίσθηση, νιώθεις ότι το εξώφυλλο δε θα έχει "σπασίματα" ή ότι θα μαζέψει αν λυγίσουν οι σελίδες στο διάβασμα (αν και εγώ διαβάζω προσεκτικά) και κυρίως η καινούρια ποιότητα της Μαμούθ συνδυάζεται με πολυτελέστερο χαρτί και πιο όμορφα χρώματα. Για μένα ο καλύτερος συνδυασμός εξώφυλλο-ράχη-εσωτερικό σαν ποιότητα και αισθητική επετεύχθη με το Μπελάδες στις Φυτείες και χαίρομαι που έτσι θα βγαίνουν πλέον οι εκδόσεις τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σαγρέ φυσικά.
Πιο χοντρό εξώφυλλο, άρα και πιο ανθεκτικό στο χρόνο και στα διαβάσματα, συν ότι η κίτρινη ράχη φαίνεται πιο όμορφη.
Αφού ό,τι τεύχος είχα στην παλιά έκδοση το αντικατέστησα στη σαγρέ :)

 

44 λεπτά πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Το ότι μεγάλωσα με το γυαλιστερό εξώφυλλο, μέ κάνει να το προτιμώ απ' το απαρχαιωμένο και κατά την γνώμη μου κακόγουστο σαγρέ.

Δεν αναφέρεται στις νέες εκδόσεις.
Δεν νομίζω να πρόλαβες εσύ (βάση της ηλικίας σου το λέω) τα παλιά τεύχη που είχαν ένα λεπτό γυαλιστερό εξώφυλλο και άσπρες ράχες.
 

 

6 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Όντως η κίτρινη ράχη είναι πιο όμορφη, αλλά επειδή έχω και από τις δύο ποιότητες στη συλλογή μου, θα πάω με γυαλιστερό, είναι πιο ωραία η αίσθηση, νιώθεις ότι το εξώφυλλο δε θα έχει "σπασίματα" ή ότι θα μαζέψει αν λυγίσουν οι σελίδες στο διάβασμα (αν και εγώ διαβάζω προσεκτικά) και κυρίως η καινούρια ποιότητα της Μαμούθ συνδυάζεται με πολυτελέστερο χαρτί και πιο όμορφα χρώματα. Για μένα ο καλύτερος συνδυασμός εξώφυλλο-ράχη-εσωτερικό σαν ποιότητα και αισθητική επετεύχθη με το Μπελάδες στις Φυτείες και χαίρομαι που έτσι θα βγαίνουν πλέον οι εκδόσεις τους.

 

Νικόλα μάλλον ούτε εσύ κατάλαβες. Αναφέρεται στις πρώτες εκδόσεις Λούκυ Λουκ, αυτές της δεκαετίας ΄80 και αρχών ΄90 :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γυαλιστερό και διάταξη εξωφύλλου όπως στο "Μπελάδες στις φυτείες".Άλλωστε ως γνωστόν το σαγρε "μάζευε" βρομιτσα κ είναι πιο δύσκολο στο καθάρισμα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 λεπτό πριν, Laz33 είπε:

Δεν αναφέρεται στις νέες εκδόσεις.
Δεν νομίζω να πρόλαβες εσύ (βάση της ηλικίας σου το λέω) τα παλιά τεύχη που είχαν ένα λεπτό γυαλιστερό εξώφυλλο και άσπρες ράχες.

Ναι, αλλά εννοώ ότι έχω μάθει να διαβάζω τα καινούργια Λούκυ Λουκ του Έθνους και της Μαμουθ . Ακριβώς επειδή είμαι μικρός δεν πρόλαβα την έκδοση με το σαγρέ εξώφυλλο και γι' αυτό μού κακοφαίνεται. Ενώ προτιμώ το χαρτί της πρώτης και της δεύτερης έκδοσης, που είναι πιο κοντά στο σημερινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  438
  • Reputation:   2461
  • Achievement Points:  441
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2356 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Προτιμώ Σαγρέ το θεωρώ πιο όμορφο και ανθεκτικό και μια έκδοση με Σαγρέ εξώφυλλο μου φαίνεται πιο ποιοτική.

Όσα Λούκυ Λουκ δεν έχω τα ψάχνω με Σαγρέ εξώφυλλο εκτός από τεύχη που είναι εξαντλημένα και δεν μπορώ να βρω εύκολα οπότε συμβιβάζομαι με το γυαλιστερό εξώφυλλο.

Μακάρι να συνέχιζε η μαμούθ με Σαγρέ εξώφυλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

40 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Σαγρέ φυσικά.
Πιο χοντρό εξώφυλλο, άρα και πιο ανθεκτικό στο χρόνο και στα διαβάσματα, συν ότι η κίτρινη ράχη φαίνεται πιο όμορφη.
Αφού ό,τι τεύχος είχα στην παλιά έκδοση το αντικατέστησα στη σαγρέ :)

 

Ακριβως αυτη ειναι και η δικη μου σκεψη, περι αντικαταστασης ή μη. Έχοντας τεύχη και από τις 2 εκδοσεις, δε ξερω ποια να κρατησω και ποια οχι. Έτεινα στην αρχικη, γυαλιστερή, που μου αρεσει πολυ στην αισθηση, αλλά εχω αρχισει να αλλαζω γνωμη και να τεινω προς τη σαγρέ...

 

@ nikolas12 νομιζω οτι οντως εκανες συγκριση της σαγρέ με μεταγενέστερης έκδοσης, εγώ αναφέρομαι στις εκδόσεις τελη/αρχες 1990. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  124
  • Reputation:   860
  • Achievement Points:  125
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1153 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Mε γυαλιστερό τον γνώρισα πριν καν μάθω ανάγνωση, με σαγρέ τον αγάπησα όμως και με σαγρέ θα ήθελα να τον καμαρώσω πάλι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Με αφορμή τη συζήτηση και τις αλλαγές που έκανα στη συλλογή μου, παρατήρησα δύο πραγματα:

α) δεν ειναι μονο οι πρωτες δυο εκδοσεις που εμφανιζουν λευκη ραχη, βρηκα και τευχη της τριτης εκδοσης με αναλογη ραχη και οχι την κλασσικη κιτρινη.

β) ειναι τραγικη η ανομοιογένεια που υπάρχει στο υψος των τευχων της μαμουθ.

 

Σας παραθέτω μια φωτο για να παρετε ενα ματι για το τι εννοω

 

IMG_20210923_224818.thumb.jpg.6333711e6b56fbfa99eb7e60e8f123f1.jpg

 

και εδω ειναι και η στοιβα με τα διπλα μου :PPP:

 

IMG_20210923_225007.thumb.jpg.9b27414a96bd2123c60183a721e7e6e7.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, christs είπε:

Με αφορμή τη συζήτηση και τις αλλαγές που έκανα στη συλλογή μου, παρατήρησα δύο πραγματα:

α) δεν ειναι μονο οι πρωτες δυο εκδοσεις που εμφανιζουν λευκη ραχη, βρηκα και τευχη της τριτης εκδοσης με αναλογη ραχη και οχι την κλασσικη κιτρινη.

β) ειναι τραγικη η ανομοιογένεια που υπάρχει στο υψος των τευχων της μαμουθ.

 

Σας παραθέτω μια φωτο για να παρετε ενα ματι για το τι εννοω

 

IMG_20210923_224818.thumb.jpg.6333711e6b56fbfa99eb7e60e8f123f1.jpg

 

και εδω ειναι και η στοιβα με τα διπλα μου :PPP:

 

IMG_20210923_225007.thumb.jpg.9b27414a96bd2123c60183a721e7e6e7.jpg

 

Άσπρη ράχη και σαγρέ εξώφυλλο είχαν νομίζω κάποια τεύχη της 2η έκδοσης, όχι της 3ης.
Της 3ης πρέπει να είχαν όλα κίτρινη. Πρέπει να το ψάξω για σιγουριά αλλά έτσι θυμάμαι.


O Zωγράφος βλέπω σου λείπει.
Και τα 2 τελευταία.
Ενώ τα "Μπόμπιρας Λούκυ" και "Οκλαχόμα Τζιμ" τα έχεις ως Λούκυ Κιντ.

 

Στα διπλά με περνάς πάντως.
Δεν έχω τόσα. Βασικά τα περισσότερα που είχα διπλά τα έδωσα στον ανηψιό μου.
Έχω όμως κι ένα τριπλό τεύχος. Την Εξαγορά των Ντάλτον. Κι όταν λέω τριπλό δεν εννοώ σε διαφορετικές εκδόσεις (μαλακόδετη, σκληρόδετη, Έθνους).
Το έχω 3 φορές με σαγρέ εξώφυλλο (δυο φορές στη 2η έκδοση και μία στην 4η).

Κι αυτό γιατί στη 2η έκδοση είχε γίνει ένα λάθος στο τυπογραφείο και υπήρχε μια παχιά κίτρινη γραμμή πάνω απ΄τον Τζακ.

Έτσι αποφάσισα να το αντικαταστήσω. Αλλά την 1η φορά την πάτησα και μου ξαναήρθε στη 2η έκδοση. Το ξαναπαράγγειλα μετά, από comicstrip θυμάμαι, αλλά τους ζήτησα πρώτα να μου στείλουν φωτογραφία να δω τι εξώφυλλο έχει.

Ευτυχώς ήταν αυτό που ήθελα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Λοιπόν πάλι καλά που έβαλε και ο @ christs  τις φωτογραφίες και μου εξήγησε με τον @ Laz33  ποιες εκδόσεις εννοούσαν, βεβιασμένα νόμιζα τις πιο καινούριες. Επειδή έχω κι από αυτές κάποια άλμπουμ Λούκυ Λουκ, αλλάζω ψήφο και λέω σαγρέ all the way, πιο όμορφες εκδόσεις, καλύτερες στο μάτι, αλλά πιστεύω και στο διάβασμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

8 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Άσπρη ράχη και σαγρέ εξώφυλλο είχαν νομίζω κάποια τεύχη της 2η έκδοσης, όχι της 3ης.
Της 3ης πρέπει να είχαν όλα κίτρινη. Πρέπει να το ψάξω για σιγουριά αλλά έτσι θυμάμαι.

 

Για παραδειγμα το τευχος Μαρσελ Νταλτον της φωτογραφιας. Ειναι μεταγενεστερη εκδοση, ομως η ραχη του φαινεται λευκωπη. Μαλλον ειναι περισσοτερο σα ξεθωριασμενη, σαν ελλειψη κιτρινου βαψιματος.

 

Παράθεση


O Zωγράφος βλέπω σου λείπει.
Και τα 2 τελευταία.
Ενώ τα "Μπόμπιρας Λούκυ" και "Οκλαχόμα Τζιμ" τα έχεις ως Λούκυ Κιντ.

Στα διπλά με περνάς πάντως.

Το Ζωγραφο τον έχω στην έκδοση του ΄Εθνους. Απλά τα του Έθνους και τα σκληρόδετα, τα έχω ξεχωριστά.

Τα Μπομπιρας Λουκυ δε βρηκα καποιο σοβαρο λογο να τα ψαξω στην αλλη εκδοση, οποτε τα κρατησα σαν Λουκυ Κιντ.

Τα διπλα μου ειναι περιπου οσα για και τα μονά μου :P

Oσο για τα τελευταια 2 Λουκυ, τα κραταω να προστεθουν σε παραγγελιες που θελω να πιασουν συγκεκριμενο ποσό για δωρεαν μεταφορικα. ;)

:coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Zήλεψα απ΄τον christs και είπα να φωτογραφίσω και τα δικά μου Λούκυ Λουκ :)

IMG_20210924_122640.thumb.PNG.5dc3a27b4776dd8c4a8be0db98fe2077.PNG

 

Aυτά της "κανονικής" έκδοσης.
Τα σκληρόδετα και του Έθνους είναι αλλού. Αλλά εκείνα δεν είναι συμπληρωμένα έτσι κι αλλιώς. Έχω κάποιες ελλείψεις.

Κι εδώ το τριπλό μου :)
IMG.thumb.PNG.4ff4721ad0a729a63d621e6d0eeb0b16.PNG

 

 

4 ώρες πριν, christs είπε:

Για παραδειγμα το τευχος Μαρσελ Νταλτον της φωτογραφιας. Ειναι μεταγενεστερη εκδοση, ομως η ραχη του φαινεται λευκωπη. Μαλλον ειναι περισσοτερο σα ξεθωριασμενη, σαν ελλειψη κιτρινου βαψιματος.

Nαι, γιατί νομίζω δεν έχει βγει με άσπρη ράχη ο Μαρσέλ.
Κι εμένα αν δεις στη φωτογραφία το Τσίρκο φαίνεται να έχει άσπρη ράχη, παρότι είναι 4ης έκδοσης.
Προφανώς το είχαν κάπου με ήλιο και ξεθώριασε.
Το ίδιο κι ο Λευκός Ιππότης, όπως και ο Τζέσσε Τζαίημς (εδώ είναι πιο εμφανές, καθώς το πάνω μέρος της ράχης είναι κίτρινο και το κάτω άσπρο).

 

4 ώρες πριν, christs είπε:

Το Ζωγραφο τον έχω στην έκδοση του ΄Εθνους.

Τα Μπομπιρας Λουκυ δε βρηκα καποιο σοβαρο λογο να τα ψαξω στην αλλη εκδοση, οποτε τα κρατησα σαν Λουκυ Κιντ.

Εγώ τα ήθελα σ΄αυτήν την έκδοση καθαρά για λόγους ομοιομορφίας και "συνέπειας".
Γενικά δεν είμαι ψυχαναγκαστικός με τα κόμικς μου. Μόνο στα ΛΛ το κάνω :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εσείς ρε παιδιά με τα διπλά και τα τριπλά, από την Pannini τα αγοράζετε; :thinking: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 23/9/2021 στο 3:39 ΜΜ, christs είπε:

 

Οι πρώτες ( A', B'), είχαν λείο/γυαλιστερό εξώφυλλο και λευκή ράχη. Οι επόμενες (επανεκδόσεις) είχαν το γνωστό σαγρέ, και κίτρινη ράχη. Ποια απο τις δυό θα προτιμούσατε?

 

 

Με αφορμή άλλο θέμα βρήκα αυτό εδώ και ψήφισα. Φυσικά σαγρέ! Είναι μακράν καλύτερο, από το προηγούμενο που είναι χάλια σαν έκδοση και ανήκει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Έχουν ήδη αντικατασταθεί όλα της Α΄ έκδοσης με νεώτερα.

 

Δεν έχω δει ποτέ τεύχος που να γράφει Β΄ έκδοση και να έχει το λεπτό/γυαλιστερό εξώφυλλο των 80ς. Υπάρχει τέτοιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ ξεκίνησα να αγοράζω Λούκυ Λουκ στα μέσα της Β' έκδοσης. Το πρώτο μου τεύχος ήταν το 25ο (Η απόδραση των Ντάλτον) με μαλακό εξώφυλλο και το δεύτερο το 28ο (Το σύρμα που τραγουδά) πάλι με μαλακό. Το 30ο (Η κούρσα του Μισισιπή) όμως και το 31ο (Οι Ντάλτον στους Ινδιάνους) που (νομίζω ότι) έχω πάλι από Β' έκδοση είναι με σαγρέ εξώφυλλο. Θεωρώ λοιπόν ότι η αλλαγή έγινε κάπου εκεί (αλλά πρέπει να τσεκάρω τα τεύχη 30-31 για έκδοση και ημερομηνία).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν βρεις ποια έκδοση είναι και χρονολογίες θα είσαι τεράστιος. 

 

:beer:

 

Σιγά σιγά, αν βοηθήσουμε κάποιοι (γκουχ,γκουχ  @ tik  γκουχ, γκουχ @ constantinople ) μπορούμε να μαζέψουμε πληροφοφορίες και εξώφυλλα για όλες τις επανεκδόσεις της ΜΑΜΟΥΘ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπόν, ελέγχοντας την συλλογή μου:

 

1. όντως το Λούκυ Λουκ Νο 28 (Το σύρμα που τραγουδά) στην δεύτερη έκδοση (Δεκέμβριος 1991) έχει μαλακό εξώφυλλο, ενώ το 29 (Η μπαλάντα των Ντάλτον, Ιανουάριος 1992) έχει σαγρέ, όπως και τα επόμενα που έχω από Β' έκδοση. Όμως το τεύχος 26 (Η μνηστή του Λούκυ) έκδοσης Οκτωβρίου 1991, είναι με σαγρέ [το αγόρασα όμως αρκετά μετά την έκδοσή του οπότε μπορεί να είχε απλά αντικατασταθεί το εξώφυλλο]. Επιπλέον το πρώτο Ραντανπλάν με Σαγρέ εξώφυλλο είναι το Νο 3 (Ο Ραντανπλάν όμηρος) που εκδόθηκε τον Ιούλιο του 1992 (ο Ρανταπλάν εκδιδόταν εμβόλιμα με τον Λούκυ Λουκ οπότε η αλλαγή του εξωφύλλου του ακολούθησε αυτές της κύριας σειράς, άλλωστε το προηγούμενο Ραντανπλάν -Ο νονός- είχε εκδοθεί με μαλακό εξώφυλλο τον Δεκέμβριο του 1989).

 

2. α. Το πρώτο τεύχος του Μπλέικ και Μόρτιμερ (Κίτρινη σφραγίδα, αναφέρει έκδοση 1991 χωρίς μήνα) είναι ήδη σαγρέ.

    β. ο ίδιο και το πρώτο τεύχος Φανούρης Άπλας (Μέρες εκτελωνισμού). Έκδοση 1991 (χωρίς αναφορά σε μήνα), σαγρέ εξώφυλλο.

 

3. Το παλιότερο Αστερίξ που έχω, το Νο 21 (το δώρο του Καίσαρα) πρώτη έκδοση (Οκτώβριος 1991) είναι σαγρέ όπως και το Νο 22 (Ρόδο και ξίφος του Νοεμβρίου του 1991) (αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα προηγούμενα)

 

4. α. Λεονάρντο Νο 10 (Το βάρος της μεγαλοφυΐας) έκδοσης 1991 (χωρίς μήνα) είναι με μαλακό εξώφυλλο, ενώ το 11 (...κρυάδες...) έκδοσης 1992 (ξανά χωρίς μήνα) με σαγρέ.

   β. Αχιλλέας Ταλόν Νο 10 (Κλεπτομανής με το ζόρι) έκδοσης 1992 (χωρίς μήνα) μαλακό εξώφυλλο. Νο 11 (...για τις κυρίες...) έκδοσης Νοεμβρίου 1992 σαγρέ.

 

5. Το παλιότερο Ιζνογκούντ μου είναι το Νο 2 (Οι συνομωσίες του Μεγάλου Βεζίρη Ιζνογκουντ) έκδοσης Ιούλιος 1990 (Α' έκδοση) είναι με σαγρέ [κι αυτό το αγόρασα αρκετά μετά την έκδοσή του οπότε μπορεί να είχε απλά αντικατασταθεί το εξώφυλλο, πάντως από τις φωτογραφίες στην αντίστοιχη παρουσίαση, ήδη το πρώτο τεύχος φαίνεται να είναι σαγρέ].

 

Συμπερασματικά: Πιθανώς τα σαγρέ εξώφυλλα να ξεκίνησαν να χρησιμοποιούνται το 1990 (Ιζνογκούντ [?]) ή το 1991 (Αστερίξ, Μπλέικ και Μόρτιμερ, Φανούρης Άπλας, Λούκυ Λουκ [?]). Οι νέες σειρές ξεκινούσαν με τέτοιου τύπου εξώφυλλο (Ιζνογκούντ [?], Μπλέικ και Μόρτιμερ, Φανούρης Άπλας] ενώ οι παλιότερες που συνεχιζόταν εξακολούθησαν με μαλακό ως τα τέλη του 1991 αρχές του 1992. Το παλιότερο αναμφισβήτητο τεύχος με σαγρέ εξώφυλλο (το αγόρασα μόλις κυκλοφόρησε και το έχω ελέγξει) είναι το Αστερίξ Νο 22 (Νοέμβριος 1991). Το τελευταίο τεύχος με μαλακό εξώφυτυλλο που έχω είναι το 10ο του Αχιλλέα Ταλόν που πρέπει να κυκλοφόρησε αρχές του 1992. Ως το τέλος του 1992 το σαγρέ εξώφυλλο είχε κυριαρχήσει σε όλες τις εκδόσεις της Μαμούθ.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ thor77  είσαι θεός ρε, θεός λέμε! :respect:

 

2 ώρες πριν, thor77 είπε:

 

3. Το παλιότερο Αστερίξ που έχω, το Νο 21 (το δώρο του Καίσαρα) πρώτη έκδοση (Οκτώβριος 1991) είναι σαγρέ όπως και το Νο 22 (Ρόδο και ξίφος του Νοεμβρίου του 1991) (αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα προηγούμενα)

 

Αν και δεν τα έχω πλέον στα χέρια μου, είχα τα πρώτα (10 περίπου) τεύχη με τα πρώτα εξώφυλλα της ΜΑΜΟΥΘ και είχαν σαγρέ εξώφυλλο. Εκτός και αν έγινε και Β΄ έκδοση με αυτό το φορμάτ (οπότε είχα εγώ την Β΄ και η Α΄ ήταν με το λείο;; Κομματάκι δύσκολο νομίζω...)

 

2 ώρες πριν, thor77 είπε:

 

5. Το παλιότερο Ιζνογκούντ μου είναι το Νο 2 (Οι συνομωσίες του Μεγάλου Βεζίρη Ιζνογκουντ) έκδοσης Ιούλιος 1990 (Α' έκδοση) είναι με σαγρέ [κι αυτό το αγόρασα αρκετά μετά την έκδοσή του οπότε μπορεί να είχε απλά αντικατασταθεί το εξώφυλλο, πάντως από τις φωτογραφίες στην αντίστοιχη παρουσίαση, ήδη το πρώτο τεύχος φαίνεται να είναι σαγρέ].

 

Έχω το Ιζνογκούντ Νο 1 απο την Α΄ έκδοση Μάιος 1990 και έχει σαγρέ εξώφυλλο. Δεν νομίζω να έχει βγει ποτέ με το λείο/γυαλιστερό, δεν έχω δει ποτέ να κυκλοφορεί κάποιο τέτοιο τεύχος.

 

2 ώρες πριν, thor77 είπε:

 

Συμπερασματικά: Πιθανώς τα σαγρέ εξώφυλλα να ξεκίνησαν να χρησιμοποιούνται το 1990 (Ιζνογκούντ [?]) ή το 1991 (Αστερίξ, Μπλέικ και Μόρτιμερ, Φανούρης Άπλας, Λούκυ Λουκ [?]). Οι νέες σειρές ξεκινούσαν με τέτοιου τύπου εξώφυλλο (Ιζνογκούντ [?], Μπλέικ και Μόρτιμερ, Φανούρης Άπλας] ενώ οι παλιότερες που συνεχιζόταν εξακολούθησαν με μαλακό ως τα τέλη του 1991 αρχές του 1992. Το παλιότερο αναμφισβήτητο τεύχος με σαγρέ εξώφυλλο (το αγόρασα μόλις κυκλοφόρησε και το έχω ελέγξει) είναι το Αστερίξ Νο 22 (Νοέμβριος 1991). Το τελευταίο τεύχος με μαλακό εξώφυτυλλο που έχω είναι το 10ο του Αχιλλέα Ταλόν που πρέπει να κυκλοφόρησε αρχές του 1992. Ως το τέλος του 1992 το σαγρέ εξώφυλλο είχε κυριαρχήσει σε όλες τις εκδόσεις της Μαμούθ.

Επιβεβαιώνω σε γενικές γραμμές το τελικό σου συμπέρασμα. Οι παλιές σειρές συνεχίστηκαν για λίγο καιρό με το λείο/γυαλιστερό (Λουκυ Λουκ, Ταλόν, Ραντανπλάν) και οι καινούργιες (Αστερίξ, Ιζνογκούντ, κλπ) ξεκίνησαν να εκδίδονται με το σαγρέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  38588
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μεγάλωσα με το σαγρέ και πάντα μου θύμιζε την παιδική μου ηλικία. Το γυαλιστερό πραγματικά το σιχαίνομαι μου φαίνεται  πολυ ''καινούριο'' , με έναν τρόπο, ψεύτικο. Η γυαλιστερή έκδοση πάντα μου ξένιζε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πριν από 1 ώρα, AnnePer89 είπε:

Μεγάλωσα με το σαγρέ και πάντα μου θύμιζε την παιδική μου ηλικία. Το γυαλιστερό πραγματικά το σιχαίνομαι μου φαίνεται  πολυ ''καινούριο'' , με έναν τρόπο, ψεύτικο. Η γυαλιστερή έκδοση πάντα μου ξένιζε 

Ίσα ίσα που η γυαλιστερή έκδοση που αναφέρω είναι η πιο παλιά από τη σαγρε. 😊

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το παρόν θέμα αναφέρεται στην παλιά γυαλιστερή έκδοση της δεκαετίας του '80, όχι στα καινούργια (είτε είναι καθαρά ΜΑΜΟΥΘ, είτε ΕΘΝΟΣ).

Όσοι δεν είχατε επαφή με την συγκεκριμένη έκδοση, ειδικά οι νεώτεροι, είτε ηλικιακά, είτε ως συλλέκτες, δεν έχει νόημα να σχολιάζεται, μιας και δεν έχετε έρθει σε επαφή με αυτό το "πράμα"

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

το Σαγρέ σίγουρα για μένα, έχει καλύτερη αντοχή, είναι πιο χοντρό, και βοηθάει να στέκεται καλύτερα στην βιβλιοθήκη χωρίς να τσακίζει εύκολα

:beer:
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.