Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικές επιλογές είναι αυτές και δικαίωμα του καθενός τι θα κανει. Και δεν θα κατηγορίσω ποτέ κάποιον που θέλει να δίνει τα λεφτά του σε οτιδήποτε είναι αυτό. Απλά στο δικό μου μυαλό, το να μην αγοράσω κάτι που αρχικά έπαιρνα είναι ένα μέτρο πίεσης. Μπορεί να είμαι εγώ ο λάθος στην τελική. Δεν ξέρω για να πω με σιγουριά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

FANTASTIC FOUR 4: ENA ΣΚΡΑΛ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ

 

Είναι ο 3ος τόμος της συλλογής που παίρνω και ο 1ος με τους Φαντάστικ Φορ.
Δεν είχα σκοπό να πάρω τόμο τους, αλλά μ΄έψησε ο Ερχομός του Γκαλάκτους της συλλογής της Hachette.

Tα 3 πρώτα τεύχη (#16-18) είχαν 2 ιστορίες. Μία με την επανεμφάνιση του Δρ.Ντουμ και μία με τον Υπερ-Σκραλ.

Αρκετά απλές και κοινότυπες ιστορίες, με μπόλικη δράση, μπόλικη φαντασία, αλλά και πολλές σεναριακές ευκολίες. Οι δε επιστημονικές "εξηγήσεις" τις περισσότερες φορές είναι για... γέλια :lol:
Έτσι ήταν όμως λίγο πολύ τα υπερηρωικά εκείνης της εποχής.
Και γι΄αυτό μ΄αρέσουν. Απλά, κατανοητά και εύπεπτα :)

Το Annual ήταν σίγουρα το καλύτερο και πιο χορταστικό τεύχος του τόμου.

Η ιστορία με τον Νάμορ ήταν αρκετά πρωτότυπη (για τα δεδομένα της εποχής), μεγάλη (37 σελίδες) και μ΄άρεσε που η δράση μεταφέρθηκε στη θάλασσα, έτσι για αλλαγή :ski2:
Τα δε έξτρας του Annual ήταν το κάτι άλλο. Η παρουσίαση των villains, το σχεδιάγραμμα του κτίριου Μπάξτερ, οι πληροφορίες για τους ΦΦ, η μικρή ιστορία με τον Spidey... όλα εξαιρετικά :cool:

Πολύ προσεγμένο τεύχος.

Νομίζω το Annual έσωσε τον τόμο :)

 

Σε θέματα μετάφρασης/επιμέλειας δεν είχα κάποιο θέμα.
Έχει γίνει σαφώς βελτίωση.
Κάποια λίγα λάθη εντόπισα κυρίως στα άρθρα, που έτσι κι αλλιώς βαρετά είναι και δεν πρόκειται να τα ξαναδιαβάσω (ευτυχώς είναι λίγα και δεν στερούν πολύ χώρο).

Το αν θα συνεχίσω να παίρνω τόμους με τους ΦΦ δεν το έχω αποφασίσει ακόμα.
Θα δείξει. Το πιο πιθανό όμως είναι να πάρω έναν ακόμα τουλάχιστον :)

 

 

Βαθμολογία: 7.5/10

 

:beer5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είσαι σίγουρα ο Laz33 εσύ ή μήπως ΕΝΑ ΣΚΡΑΛ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ;  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

35 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Είσαι σίγουρα ο Laz33 εσύ ή μήπως ΕΝΑ ΣΚΡΑΛ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ;  :thinking:

 

Ε όχι ρε συ, γιατί το λες;
Αυτή τη συλλογή απ΄την αρχή την είχα πάρει με καλό μάτι :)

Τώρα αν με δεις στο μέλλον ν΄αρχίσω να διαβάζω και να ενθουσιάζομαι με Ντίσνεϋ, μπορείς να μου κάνεις αυτήν την ερώτηση :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  43
  • Reputation:   382
  • Achievement Points:  66
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Οι ιταλοι ειναι σοβαροι στις εκδοσεις τους, εγω το αποκλυω.Εκτος αμα τους ξεφυγε και οι δικοι μας εδω, που λογικα ειναι υπαλληλοι και οχι αναγνωστες σαν εμας ,ουτε που το δωσαν σημασια.

Αλλα παιδια φτασαμε στον Τομο 10 ετσι? Δεν δικαιολογουνται αυτα! Αντε στον 1ο γραφανε οτι μπουρδες τους κατεβαινε, το ξεχασαμε,το διαγραψαμε απ τη μνημη(μεχρι να τον ξαναδιαβασουμε).Δεν μπορει να συνεχιστει ετσι ομως.Οπως αυτοι ζητανε 7 ευρω ετσι και εμεις ζηταμε συνεπεια και αξιοπρεπεια στο υλικο,ουτε δωρακια ουτε χαρες.Τοσο οσο.

 

- Ο Τζακ!

- Ο ποιος?

- Ο Τζον!

- Ααα!

 

IMG_0771.jpeg

Επεξεργασία από freddeus
  • Like 3
  • Λύπη 1
  • Αστείο 14
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38303
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  848 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο τεύχος των Avengers μπέρδεψαν τα εξώφυλλα του πρώτου και δεύτερου περιοδικού και τα έβαλαν ανάποδα, δηλαδή το εξώφυλλο του 1 είναι στο 2 και του 2 στο 1. Μα καλά δεν το άνοιξε ένας χριστιανός να δει ότι είναι ανάποδα, πριν το εκδώσουν;; Στις πρώτες σελίδες είναι και δεν μιλάμε για λάθος σε μετάφραση ή ενωμένες λέξεις. Μιλάμε για κάτι πολύ βασικό, όπως το εξώφυλλο των περιοδικών.  Έλεος με τους ερασιτεχνισμούς τους....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13488
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Noμιζω πως ειναι προφανες πλεον 3 μηνες μετα οτι ΚΑΝΕΙΣ τους εκει μεσα δεν εχει ξαναδιαβασει Marvel ! Ουτε θελουν ουτε τους νοιαζει, αυτο ειναι που με εκνευριζει. Αν ειχανε πραγματικα την ορεξη για καλο αποτελεσμα ακομα και να τους ξεφευγαν καποια μικρα λαθακια,κανενας μας πιστευω δεν θα γκρινιαζε. Αυτο που βγαζουν ειναι μια πληρης αδιαφορια του παλιου στυλ "δωσε μωρε ενα μικιμαο στο λαο" ,που ανεκαθεν με εβγαζε απ τα ρουχα μου γιατι ειναι προσβολη αυτης της τεχνης(περα απο τη προσβολη της νοημοσυνης μας).

 

10 τομους στη πλατη και ακομα να μαθουν ποιος ειναι ο Κιρμπι !! Τον θεο τους δηλαδη! Σαν κατι ασχετους που τον Μπαρκς τον λενε Μπαρακσ ή Μπακς :bash:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32255
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  87
  • Reputation:   354
  • Achievement Points:  87
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

On 10/12/2021 στο 5:20 ΜΜ, StefanosPap είπε:

@ constantinople Που ακριβώς το παρατραβάω; Ότι επισημαίνω ότι συνεχώς γίνονται σοβαρά λάθη που είναι πολύ εύκολο να λυθούν; Από την άλλη είναι κριτήριο ότι γίνονται και αλλού λάθη; Μάλλον πρέπει να δίνουμε 7 ευρώ κάθε βδομάδα και να λέμε ότι όλα είναι μια χαρά...

 

Η "γκρίνια" μου δεν έχει ως σκοπό να κλείσει ο εκδοτικός ή να σταματήσει η σειρά. Θέλω να βελτιωθεί. Αυτό έχω ως απαίτηση σαν πελάτης. Γιατί, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, δεν βλέπω το μέσο των comics και ειδικά των σούπερ ηρώων ως κάτι που πρέπει να μείνει σε αυτούς που θα πάρουν αυτές τις σειρές βρέξει χιονίσει. Αλλά να γίνει προσπάθεια να μαζευτεί κι άλλος κόσμος και να το αγαπήσει. Με το να κάνουμε τα στραβά μάτια συνεχώς, απλά υποτιμούμε το μέσο.

Εχεις στειλει μηνυμα παραπονων στην εκδοτικη ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Karnak Είχα στείλει στις αρχές για τις ημερομηνίες και την αρίθμηση σε τεύχη που ήταν ό,τι να ναι. Διόρθωσαν το ένα, στο Avengers έκαναν χειρότερα το άλλο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ενώ ξεκίνησα με πολύ ενθουσιασμό να μαζεύω αυτήν την συλλογή, για πρώτη φορά στα χρονικά σε υπερηρωικα κόμικ, σκέφτομαι να την σταματήσω. Είμαι ένθερμος υποστηρικτής της κάθε προσπάθειας από όλες τις εκδοτικές αλλά αυτή η κατάσταση με τα λάθη έχει ξεφύγει από τον έλεγχο. Κανένας έλεγχος, καμία επιμέλεια. Μου θύμισε εκδόσεις Καμπανα δεκαετία του 80. Όλους τους τόμους που έχουν βγει τους έχω στις αμερικανικές εκδόσεις! Γιατί να στηρίξω μια προσπάθεια η οποία φαίνεται από μακριά ότι φωνάζει αρπαχτη? Όπως προειπαν αρκετοί φωνάζει από μακριά ότι οι άνθρωποι δεν έχουν καμία σχέση με τον χώρο. Πλέον θεωρώ υπερβολικά τα 7 ευρώ για αυτό που μας προσφέρεται. Αν κάποιος υπεύθυνος βλέπει τα σχόλια εδώ μέσα (που από ο,τι κατάλαβα τα βλέπει), ας κάνει κάτι για αυτό γιατί βδομάδα με την βδομάδα θα χάνει και πελάτες και την αξιοπιστία του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

On 12/11/2021 at 8:20 PM, StefanosPap said:

@ Karnak Είχα στείλει στις αρχές για τις ημερομηνίες και την αρίθμηση σε τεύχη που ήταν ό,τι να ναι. Διόρθωσαν το ένα, στο Avengers έκαναν χειρότερα το άλλο

 

Δεν νομίζω να διόρθωσαν τίποτε. Απλά τα είχαν διορθώσει οι Ιταλοί πριν από αυτούς και αυτοί φέρνουν τα τεύχη με τα λάθη ή μη των Ιταλών, χωρίς κάποια άλλη παρέμβαση. Φαίνεται ότι η σειρά ξεκίνησε στην Ιταλία με χαμηλές προσδοκίες (εκεί δίνεται με εφημερίδα) και τελικά έγινε τόσο δημοφιλής που έφτασε τους 300 τόμους! Οπότε λάθη σε σειρά σελίδων, εξώφυλλων κλπ, κοιτάτε από Ιταλία μεριά. Τα μόνα λάθη ελληνικής παραγωγής είναι τα ορθογραφικά και γραμματικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επιλέγω να δω το ποτήρι μισό γεμάτο:

 

Για πρώτη φορά απολαμβάνουμε σε μεγάλο σχήμα με σχετικά καλό χρώμα τις πρώτες ιστορίες της Μαρβελ πολλών ηρώων σε σχεδόν εβδομαδιαία κυκλοφορία και σε σχετικά καλή τιμή.

 

Όσον έχουν τρομερές απαιτήσεις θα έδινα για μια άρτια έκδοση τα διπλά λεφτά ; 

 

Η εμπειρία μου από τους Έλληνες φανς είναι πως με τίποτα.

 

Είμαστε πρώτοι στην γκρίνια και στις απειλές (θα σταματήσω να δίνω τα λεφτά μου στους άχρηστους κλπ) και τελευταίοι στο να βάζουμε το χέρι στην τσέπη και να ενθαρρύνουμε μια προσπάθεια.

 

Για αυτό στη χώρα μας δεν έχουμε καμία κουλτούρα στα κόμικσ και είμαστε 2-3 χιλιάδες ιδιόρρυθμοι, περιθωριακοί φανς και στην Ιταλία έχουν χιλιάδες κορυφαίες εκδόσεις και εκατομμύρια φανς.

 

Εμείς καθορίζουμε την μοίρα μας και είναι και δική μας ευθύνη η κατάντια σε όλα τα επίπεδα της χώρας.

 

Σε λίγο θα ζητήσουμε να εκδίδει τα κόμικς το Δημόσιο και να μας έρχονται σπίτι τσάμπα με τη ΔΕΗ ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13488
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, ProfPhillipMortimer είπε:

Όσον έχουν τρομερές απαιτήσεις θα έδινα για μια άρτια έκδοση τα διπλά λεφτά ;

Προφανως και οχι γιατι δεν αξιζει 15 ευρω αυτη η εκδοση ! (περα απο τα λαθη, αναφερομαι ως εκδοση αυτη καθαυτη). Εαν τωρα περιειχε αντι για 5 τευχη ,10 με 12 σε διβδομαδιαια κυκλοφορια ,ναι θα τα εδινα. Καθε βδομαδα (δλδ 60ευρω/μηνα) με την καμμια,δεν βγαινω προσωπικα...

 

Δεν νομιζω κανενας να τα ζητησε τζαμπα, απλα να κανουν σωστα τη δουλεια τους. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Δεν νομίζω να διόρθωσαν τίποτε. Απλά τα είχαν διορθώσει οι Ιταλοί πριν από αυτούς και αυτοί φέρνουν τα τεύχη με τα λάθη ή μη των Ιταλών, χωρίς κάποια άλλη παρέμβαση.

Ναι δεν αποκλείεται να μην έκαναν τίποτα τελικά. Απλά το τελικό αποτέλεσμα σχολίασα πιο πολύ. Σίγουρα θα βοηθούσε να καταλάβουμε παραπάνω πράγματα αν μπορούσαμε να δούμε ένα ιταλικό τεύχος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33862
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Επιλέγω να δω το ποτήρι μισό γεμάτο:

 

Για πρώτη φορά απολαμβάνουμε σε μεγάλο σχήμα με σχετικά καλό χρώμα τις πρώτες ιστορίες της Μαρβελ πολλών ηρώων σε σχεδόν εβδομαδιαία κυκλοφορία και σε σχετικά καλή τιμή.

 

Όσον έχουν τρομερές απαιτήσεις θα έδινα για μια άρτια έκδοση τα διπλά λεφτά ; 

 

Η εμπειρία μου από τους Έλληνες φανς είναι πως με τίποτα.

 

Είμαστε πρώτοι στην γκρίνια και στις απειλές (θα σταματήσω να δίνω τα λεφτά μου στους άχρηστους κλπ) και τελευταίοι στο να βάζουμε το χέρι στην τσέπη και να ενθαρρύνουμε μια προσπάθεια.

 

Για αυτό στη χώρα μας δεν έχουμε καμία κουλτούρα στα κόμικσ και είμαστε 2-3 χιλιάδες ιδιόρρυθμοι, περιθωριακοί φανς και στην Ιταλία έχουν χιλιάδες κορυφαίες εκδόσεις και εκατομμύρια φανς.

 

Εμείς καθορίζουμε την μοίρα μας και είναι και δική μας ευθύνη η κατάντια σε όλα τα επίπεδα της χώρας.

 

Σε λίγο θα ζητήσουμε να εκδίδει τα κόμικς το Δημόσιο και να μας έρχονται σπίτι τσάμπα με τη ΔΕΗ ...

 

 

Και εγώ το ίδιο επιλέγω. Το θέμα είναι καθαρά προσωπικό στο τι θεωρεί ο καθένας άρτιο ή όχι. Και είναι προφανώς δικαίωμα του καθενός να στηρίζει ότι θέλει. Η συγκεκριμένη έκδοση μπορεί να έχει τα λαθάκια της (που τα πιο πολλά δεν τα βλέπω καν) αλλά βγάζει μια παιδικότητα και τσαχπινιά που μου αρέσει. Αν θέλουμε γενικά να γκρινιάζουμε έχουμε πάμπολες απείρως πιο σοβαρές αφορμές. Επίσης το αν θες να βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο είναι γενικά στάση ζωής. Όπως λέει και ο Θηβαίος, "ευτυχισμένοι τέλος όσοι αγαπάνε και όσοι αγαπάνε δεμένοι σφιχτά, ευτυχισμένοι όμως και όσοι μπορέσαν να αποτινάξουν αυτά τα δεσμά."

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά επειδή θα "γκρινιάξουμε" κάποιοι γιατί θέλουμε μια έκδοση να γίνει καλύτερη, που ήδη έχει κάποια θετικά απλά θα θέλαμε να διορθώσει τρανταχτά λάθη, δεν σημαίνει ότι βλέπουμε την ζωή μαύρη και ότι κρίνεται η καθημερινότητά μας από ένα κόμικ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι ιστορίες των 60s  έχουν ιστορική αξία σίγουρα, αλλά είναι μονότονες και παιδικές για το 2021!
Το κίνητρο για να πάρει κάποιος το 2021 μια τέτοια συλλογή είναι να έχεις μια όμορφη έκδοση με ιστορική αξία και ιστορικά περιεχόμενα στην βιβλιοθήκη σου.
Όταν η ίδια η εκδοτική υποβαθμίζει το προιον της με κακή έκδοση, λάθος εξωφυλλα, ανακρίβειες σε πληροφορίες, ορθογραφικά λάθη κλπ

είναι πολύ λογικό κάποιοι να έχουν παράπονα και καλά κάνουν.
Μόνο η αυστηρή κριτική μπορεί να βελτιώσει λίγο την κατάσταση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Εγώ πιστεύω πως το να παραπονιέται κάποιος για την ποιότητα μιας σειράς δεν έχει καμία σχέση με το αν βλέπει τα πράγματα θετικά ή αρνητικά. Οι περισσότεροι που ασκούν αρνητικοί κριτική το κάνουν από αγάπη για το αντικείμενο και επειδή πιστεύουν πως μπορεί να βελτιωθεί, όχι απλώς για να βγάλουν το άχτι τους. Αν δεν μας ενδιέφερε η συλλογή τότε δεν θα ασχολούμασταν μ' αυτή εξαρχής. Με δυσαρεστεί όταν κάποιος προσπαθεί να γίνει εποικοδομητικός αλλά παραμερίζεται ως "γκρινιάρης". Τώρα, αν κάποιος είναι ικανοποιημένος από την συλλογή, δικαίωμα του. Σημασία έχει να περνάμε καλά και δεν θα πω εγώ ή κανείς άλλος στον καθένα πως να διαχειρίζεται τα χρήματα του.
 

4 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Επιλέγω να δω το ποτήρι μισό γεμάτο:

 

Για πρώτη φορά απολαμβάνουμε σε μεγάλο σχήμα με σχετικά καλό χρώμα τις πρώτες ιστορίες της Μαρβελ πολλών ηρώων σε σχεδόν εβδομαδιαία κυκλοφορία και σε σχετικά καλή τιμή.

 

Όσον έχουν τρομερές απαιτήσεις θα έδινα για μια άρτια έκδοση τα διπλά λεφτά ; 

 

Η εμπειρία μου από τους Έλληνες φανς είναι πως με τίποτα.

 

Είμαστε πρώτοι στην γκρίνια και στις απειλές (θα σταματήσω να δίνω τα λεφτά μου στους άχρηστους κλπ) και τελευταίοι στο να βάζουμε το χέρι στην τσέπη και να ενθαρρύνουμε μια προσπάθεια.

 

Για αυτό στη χώρα μας δεν έχουμε καμία κουλτούρα στα κόμικσ και είμαστε 2-3 χιλιάδες ιδιόρρυθμοι, περιθωριακοί φανς και στην Ιταλία έχουν χιλιάδες κορυφαίες εκδόσεις και εκατομμύρια φανς.

 

Εμείς καθορίζουμε την μοίρα μας και είναι και δική μας ευθύνη η κατάντια σε όλα τα επίπεδα της χώρας.

 

Σε λίγο θα ζητήσουμε να εκδίδει τα κόμικς το Δημόσιο και να μας έρχονται σπίτι τσάμπα με τη ΔΕΗ ...

Εγώ προσωπικά έχω σταματήσει να αγοράζω την συλλογή και έχω πει πως θα προσπαθήσω να πάρω τα omnbius στο μακρινό μέλλον κι ας τα λεφτά θα μου βγουν περίπου τριπλάσια. Τουλάχιστον όμως θα έχω μια προσεγμένη έκδοση που αξίζει να βρίσκεται σε μια βιβλιοθήκη. Αν ήθελα απλώς να διαβάσω τις ιστορίες τότε θα μπορούσα να τις βρω online με καλύτερο χρώμα και χωρίς να ανησυχώ για λάθη στην μετάφραση, γλιτώνοντας έτσι τα 7 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είσαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να βρεις τα Omnibus "στο μακρινό μέλλον" ?

 

Γιατί ήδη βλέπω ότι κάποια έχουν εξαντληθεί και βγαίνουν προς πώληση στο ebay σε τρελές τιμές...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33862
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το παρακάτω δεν αφορά άμεσα αυτό που συζητάμε.

 

Γενικά ένα θέμα που υπάρχει με τα σοσιαλ, τα φόρουμ, κλπ είναι ότι πολύς κόσμος εκφράζεται σαν hater. Ειναι χαρακτηριστικο των σοσιαλ της εποχής μας. Από το αν πλυμμηρησε το φρεάτιο, αν ο δήμος δεν έβαλε πλακάκια στη γειτονιά σου, αν είχε βλάβη το νερό ή το ρεύμα, αν ο Μέσι ή ο Ρονάλντο είναι καλύτερος, αν η καθημερινή βάζει Μπαρκς στο Κόμιξ, αν έχει ορθογραφικά λάθη ο τόμος της Μάρβελ και τόσα άλλα. Δεν ξέρω αν ο @ ProfPhillipMortimer  εννοούσε κάτι τέτοιο αλλά εγώ αυτό εννοώ. Για να το κάνουμε συγκεκριμένο έχω να πω ότι πολλές φορές αναλωνομαστε πολύ περισσότερο στην γκρίνια για τα κακώς κείμενα των κόμικ που διαβάζουμε παρά για τα ίδια τα κόμικ. Και πολλές φορές με βαρείς χαρακτηρισμούς.  Αυτό οδηγεί στο να απολαμβάνουμε λιγότερο την ανάγνωση ενός κόμικ. Οκ τα λάθη είναι λάθη και δεν πρέπει να γίνονται. Αλλά η απαξίωση γενικά είναι κάτι που δεν με βρίσκει σύμφωνο. Αυτά: :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

47 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Είσαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να βρεις τα Omnibus "στο μακρινό μέλλον" ?

 

Γιατί ήδη βλέπω ότι κάποια έχουν εξαντληθεί και βγαίνουν προς πώληση στο ebay σε τρελές τιμές...

Ισχύει αυτό. Βέβαια, όταν λέω "στο μακρινό μέλλον" εννοώ ότι δεν είναι άμεσα στις προτεραιότητες μου. Μέχρι τότε μπορεί να έχουν επανεκδοθεί ή να έχουν βγει καινούριες εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55364
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

6 min ago , Bilis said:

Ισχύει αυτό. Βέβαια, όταν λέω "στο μακρινό μέλλον" εννοώ ότι δεν είναι άμεσα στις προτεραιότητες μου. Μέχρι τότε μπορεί να έχουν επανεκδοθεί ή να έχουν βγει καινούριες εκδόσεις.

 

Κατάλαβα... θα δούμε... αν ζούμε μέχρι τότε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

38 min ago , Manitou said:

Το παρακάτω δεν αφορά άμεσα αυτό που συζητάμε.

 

Γενικά ένα θέμα που υπάρχει με τα σοσιαλ, τα φόρουμ, κλπ είναι ότι πολύς κόσμος εκφράζεται σαν hater. Ειναι χαρακτηριστικο των σοσιαλ της εποχής μας. Από το αν πλυμμηρησε το φρεάτιο, αν ο δήμος δεν έβαλε πλακάκια στη γειτονιά σου, αν είχε βλάβη το νερό ή το ρεύμα, αν ο Μέσι ή ο Ρονάλντο είναι καλύτερος, αν η καθημερινή βάζει Μπαρκς στο Κόμιξ, αν έχει ορθογραφικά λάθη ο τόμος της Μάρβελ και τόσα άλλα. Δεν ξέρω αν ο @ ProfPhillipMortimer  εννοούσε κάτι τέτοιο αλλά εγώ αυτό εννοώ. Για να το κάνουμε συγκεκριμένο έχω να πω ότι πολλές φορές αναλωνομαστε πολύ περισσότερο στην γκρίνια για τα κακώς κείμενα των κόμικ που διαβάζουμε παρά για τα ίδια τα κόμικ. Και πολλές φορές με βαρείς χαρακτηρισμούς.  Αυτό οδηγεί στο να απολαμβάνουμε λιγότερο την ανάγνωση ενός κόμικ. Οκ τα λάθη είναι λάθη και δεν πρέπει να γίνονται. Αλλά η απαξίωση γενικά είναι κάτι που δεν με βρίσκει σύμφωνο. Αυτά: :beer5:

 

Η απαξίωση προέρχεται απ'την ίδια την εκδοτική δυστυχώς...Είναι σαν να πάρει κάποιος μια εγκυκλοπαίδεια του 2021 και να διαβάζει για την προσεδάφιση στη σελήνη με λάθος ημερομηνίες και ανακρίβειες για το όνομα της αποστολής κλπ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  27
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καλησπέρα παίδες μόλις μου  παρέλαβα το 11 τεύχος έχω κάνει συνδρομή 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

13 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Το παρακάτω δεν αφορά άμεσα αυτό που συζητάμε.

 

Γενικά ένα θέμα που υπάρχει με τα σοσιαλ, τα φόρουμ, κλπ είναι ότι πολύς κόσμος εκφράζεται σαν hater. Ειναι χαρακτηριστικο των σοσιαλ της εποχής μας. Από το αν πλυμμηρησε το φρεάτιο, αν ο δήμος δεν έβαλε πλακάκια στη γειτονιά σου, αν είχε βλάβη το νερό ή το ρεύμα, αν ο Μέσι ή ο Ρονάλντο είναι καλύτερος, αν η καθημερινή βάζει Μπαρκς στο Κόμιξ, αν έχει ορθογραφικά λάθη ο τόμος της Μάρβελ και τόσα άλλα. Δεν ξέρω αν ο @ ProfPhillipMortimer  εννοούσε κάτι τέτοιο αλλά εγώ αυτό εννοώ. Για να το κάνουμε συγκεκριμένο έχω να πω ότι πολλές φορές αναλωνομαστε πολύ περισσότερο στην γκρίνια για τα κακώς κείμενα των κόμικ που διαβάζουμε παρά για τα ίδια τα κόμικ. Και πολλές φορές με βαρείς χαρακτηρισμούς.  Αυτό οδηγεί στο να απολαμβάνουμε λιγότερο την ανάγνωση ενός κόμικ. Οκ τα λάθη είναι λάθη και δεν πρέπει να γίνονται. Αλλά η απαξίωση γενικά είναι κάτι που δεν με βρίσκει σύμφωνο. Αυτά: :beer5:

 

Συμφωνώ και εγώ. Σε αυτά που αγαπάμε χρειάζεται περισσότερη θετική ενέργεια και λιγότερο αρνητισμός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33862
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

13 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Η απαξίωση προέρχεται απ'την ίδια την εκδοτική δυστυχώς...Είναι σαν να πάρει κάποιος μια εγκυκλοπαίδεια του 2021 και να διαβάζει για την προσεδάφιση στη σελήνη με λάθος ημερομηνίες και ανακρίβειες για το όνομα της αποστολής κλπ

 

Όχι δεν είναι το ιδιο ρε παιδιά. Το θέμα του κόμικ είναι το ίδιο το κόμικ. Όταν σου βγάζει μια έκδοση που τα έχει όλα στη σειρά και που ποτέ μα ποτέ δεν το είχες δεν είναι απαξίωση και για πέταμα αν έχει μια και δυο λάθος ημερομηνίες. Αν αγόραζες ένα αλμανάκ που έλεγε ποια ιστορία μπήκε και ποτέ ναι αν είχε τέτοια λάθη θα ήταν πρόβλημα. Χάνουμε λίγο το δάσος για το δέντρο.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9 min ago , Manitou said:

 

Όχι δεν είναι το ιδιο ρε παιδιά. Το θέμα του κόμικ είναι το ίδιο το κόμικ. Όταν σου βγάζει μια έκδοση που τα έχει όλα στη σειρά και που ποτέ μα ποτέ δεν το είχες δεν είναι απαξίωση και για πέταμα αν έχει μια και δυο λάθος ημερομηνίες. Αν αγόραζες ένα αλμανάκ που έλεγε ποια ιστορία μπήκε και ποτέ ναι αν είχε τέτοια λάθη θα ήταν πρόβλημα. Χάνουμε λίγο το δάσος για το δέντρο.

 

Καταλαβαίνω πως το βλέπεις...αλλά τα κόμικς της Marvel του 1960 πέρα απο ιστορική αξία για εμένα δεν έχουν ιδιαίτερο αναγνωστικό ενδιαφέρον.

Αλλά γούστα είναι αυτά και σεβαστή η κάθε άποψη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33862
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις τώρα, Guts είπε:

 

Καταλαβαίνω πως το βλέπεις...αλλά τα κόμικς της Marvel του 1960 πέρα απο ιστορική αξία για εμένα δεν έχουν ιδιαίτερο αναγνωστικό ενδιαφέρον.

Αλλά γούστα είναι αυτά και σεβαστή η κάθε άποψη!

 

Σαφώς και κάθε άποψη είναι σεβαστή. Σαφέστατα. Τώρα το αναγνωστικό ενδιαφέρον που δεν υπάρχει ιδιαίτερα σε κάνει να το βλέπεις πιο πολύ σαν αλμανάκ όπως είπα πιο πάνω. Έτσι τέτοια λάθη σε χαλάνε πιο πολύ από κάποιον που λέει "ααα επιτέλους όλες οι ιστορίες στη σειρά". 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5724
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 min ago , Manitou said:

 

Σαφώς και κάθε άποψη είναι σεβαστή. Σαφέστατα. Τώρα το αναγνωστικό ενδιαφέρον που δεν υπάρχει ιδιαίτερα σε κάνει να το βλέπεις πιο πολύ σαν αλμανάκ όπως είπα πιο πάνω. Έτσι τέτοια λάθη σε χαλάνε πιο πολύ από κάποιον που λέει "ααα επιτέλους όλες οι ιστορίες στη σειρά". 

 

Ναι αυτό ακριβώς. Πάντως τους τόμους που είναι να πάρω θα τους πάρω οτι ''χαζομάρα''και αν κάνει η εκδοτική...Απλά αν ήταν λίγο πιο προσεγμένη η συλλογή θα έπαιρνα ακόμα περισσότερους και ίσως δοκίμαζα και κάποιους ήρωες που δεν έχω διαβάσει καθόλου.

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33862
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Guts είπε:

 

Ναι αυτό ακριβώς. Πάντως τους τόμους που είναι να πάρω θα τους πάρω οτι ''χαζομάρα''και αν κάνει η εκδοτική...Απλά αν ήταν λίγο πιο προσεγμένη η συλλογή θα έπαιρνα ακόμα περισσότερους και ίσως δοκίμαζα και κάποιους ήρωες που δεν έχω διαβάσει καθόλου.

Έλα βρε σιγά. Εδώ τους δοκιμάζουμε εμείς που δεν είχαμε διαβάσει ποτέ ποτέ ποτέ υπερηρωικα πριν την εγκυκλοπαίδεια της Marvel από τη Hachette. Εμένα προσωπικά με χαλάει λίγο όταν διαβάζω την εξέλιξη των ηρώων και διαπιστώνω το χάος που επικρατεί στον χαρακτήρα του τα επόμενα χρόνια. Αυτό μου αποδυναμώνει το πρωιμο αυτό ανάγνωσμα γιατί καταλαβαίνω ότι αποτελεί το 1 χιλιοστό της εξέλιξης των ηρωων και απέχει παρασάγγας από αυτό που θα διάβαζα σήμερα. Σε κανένα άλλο κόμικ που διαβάζω δεν συμβαίνει τόσο έντονα αυτό. Είναι σαν να επενδύεις ένα κάρο λεφτά στο πρώτο επεισόδιο από τα φιλαράκια ξέροντας ότι μάλλον δεν θα δεις ποτέ ολόκληρη τη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.