Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, ProfPhillipMortimer είπε:

Όλα είναι θέμα γούστου φίλε Kurdy.

 

Δεν ξέρω αν το σχόλιο είναι γενικό για την ποιότητα των σειρών πιάνοντας σαν παράδειγμα το Daredevil, αλλά εσύ Professor λες για τη σειρά του τυφλού ήρωα ενώ ο @ Kurdy Malloy  για τους Avengers που ξέρουμε πόσο πολύ την αγαπάει :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Συνεννόηση επιπέδου Μάρβελ 60ς.

 

 

χαχααχαχχα και ο φίλος Constaninople κατάλαβε για το Thor χαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Συμφωνώ με τον @ ProfPhillipMortimer . Ολα βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικα. Εμενα ο συγκεκριμενος τομος των Avengers μου αρεσε αρκετα. Παρατηρω επισης σημαντικη βελτιωση στα σεναρια οσο προχωραμε. Στον Νο34 που ειχαμε τις πρωτες ιστοριες της τωρινης συνθεσης θυμαμαι δεν μου ειχαν αρεσει καθολου.

 

Όσον αφορα τον DD τομο με τον τομο μονο βελτιωση βλεπω. Μου κανει περιεργο να μην αρεσε σε καποιον η ιστορια-τριλογια προελευσης του Κα-Ζαρ(12-14) και να του αρεσε ο Περπλ Μαν και ο Μαντατορ (#4-5) που ηταν χαλι μαυρο.

 

 

Γενικοτερα οι τελευταιοι τομοι ειναι ενας προς ενα απο αποψη σεναριου. Αν πω οτι εχω παραπονο απο καποιον,αυτος ειναι ο τομος 49 του IronMan που τον βρηκα πεσμενο σε δραση συγκριτικα με τους προηγουμενος. Τον εριξε απο την 3η θεση προτιμησης μου στη λιστα.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

29 min ago , ProfPhillipMortimer said:

χαχααχαχχα και ο φίλος Constaninople κατάλαβε για το Thor χαχαχα

 

Τι??? Δε μιλάγατε για τον τόμο του Θωρ; :collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και γιατί κάποιος δεν λέει για την ποιότητα του Hulk; Τι σας έκανε και δεν ασχολείται κανείς μαζί του;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

Και γιατί κάποιος δεν λέει για την ποιότητα του Hulk; Τι σας έκανε και δεν ασχολείται κανείς μαζί του;

 

Κυρίως γιατί δεν ασχολούμαστε με πράγματα που είναι ανύπαρκτα π.χ ποιότητα του Hulk :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3248
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 min ago , nikolas12 said:

 

Κυρίως γιατί δεν ασχολούμαστε με πράγματα που είναι ανύπαρκτα π.χ ποιότητα του Hulk :lol:

Το ακούω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Nταξει δεν ειναι και τοοοοσο κακος. Συμφωνα με ενα "γκαλοπ" που ειχα κανει πριν λιγο καιρο , ήταν σε ολονων τις λιστες τελευταιος.Άρα καποιος λογος θα υπαρχει. Ναι υπολοιπεται εναντι των υπολοιπων ,αλλά εχει να κοντραριστει με ιστοριες-μεγαθηρια. Σαν αναγνωσμα αυτο καθ αυτο δεν ειναι βαρετο ή του πεταματού. Μια φορα στους 3 μηνες ενας τομος ειναι ενα ευχαριστο διαλειμμα. Ως εκει. :)

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

 

Hulk smashes όποιον κακολογεί και δεν  διαβάζει το κόμικ του

 

Ο Μπάνερ διαβάζει τις άλλες σειρές και ο Χαλκ μισεί τον Μπάνερ 

 

Υπάρχει ελπίδα πάντως γιατί σε λίγο μετά το νο 100, το Χαλκ γίνεται καλύτερο από ποτέ με πιο μέσα στο Μαρβελ γιουνιβερσ ιστορίες, σενάρια Roy Thomas και σχέδιο από τον τίμιο Herb Trimpe

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οι ιστορίες του Χουλκ που είχα διαβάσει μικρός στον Καμπανά (η περίοδος της Severin και των πρωτων τευχων του Trimpe), μου είχαν φανεί εκπληκτικές. Στη Radnet αργούν ακόμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αργούν χρονολογικά αλλά μόνο δύο τόμοι μας χωρίζουν από αυτές. Ο επόμενος τόμος του Χουλκ (#67) φτάνει τις δεκασέλιδες ιστορίες στο #98 και ο μεθεπόμενος (#82) ξεκινάει τα τεύχη που βλέπαμε στη σκληρή γενιά του Καμπανά.  

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Απεκτήθησαν οι Χ-Μεν, μαζί με τον Μπεν Λήπερ (αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...) !
Ιστορικά τεύχη, που εκτός των άλλων έχουν την πρώτη και μοναδική εμφάνιση του Σλιμ Σάμερς (Χ-Μεν #1), ο οποίος μετά έγινε Σκοτ Σάμερς, αλλά και τις σπανιότατες εμφανίσεις του Κτήνους με γάντια στα χέρια, τα οποία φοράει σε τρία τεύχη, για λίγες σελίδες σε καθένα από αυτά (στην πορεία των ιστοριών εξαφανίζονται μυστηριωδώς μετά από κάποιες σελίδες).
Όσον αφορά τις ιστορίες, σε επίπεδο σεναρίου μοιάζει σα να πρόκειται για μικρό πισωγύρισμα, πράγμα λογικό αφού έχουμε ξαναγυρίσει στο 1963 και '64. Όμως υπάρχουν ήδη οι βασικές ιδέες που θα οδηγήσουν τη σειρά στον θρίαμβο.
Εχουμε ήδη από το πρώτο τεύχος τη διαφορά νοοτροπίας και αντιληψης μεταξύ των καλών και κακών Homo Superior, του επόμενου κρίκου στην αλυσίδα εξέλιξης του ανθρώπου.
Ενώ υπάρχει μια σχετική αποδοχή του κοινού στην ομάδα όταν φοράνε τη στολή τους, βλέπουμε τις πρώτες αντιδράσεις φόβου των απλών θνητών όταν βλέπουν νεαρούς ανθρώπους, όχι μασκοφόρους αλλά της διπλανής πόρτας, να διαθέτουν υπερδυνάμεις από τη γέννησή τους. Ο παροξυσμός θα κορυφωθεί σε κάποια τεύχη αργότερα, στην εκπομπή του Μπόλιβαρ Τρασκ.

Πάντως, είναι απίστευτο πώς μια απλή ιδέα, να δοθούν υπερδυνάμεις σε ήρωες χωρίς να χρειάζεται εξήγηση, απλά επειδή έτσι γεννήθηκαν, τελικά αποδείχθηκε μεγαλοφυής. Ο Λη βαριόταν να ψάχνει για "ατυχήματα" που δημιουργούσαν υπερδυνάμεις, τους έβαλε να γεννιούνται έτσι, και κατέληξε να δημιουργήσει μια σειρά-θρύλο, που ξέφυγε από την τυπική ακολουθία των κόμικς. Βοήθησαν και ο Claremont με τον Cockrum βέβαια, σε επόμενο χρόνο, που αξιοποίησαν στο έπακρο την ιδέα...

Ποιότης του τόμου εξαιρετική.
Η μετάφραση καλή αλλά διεκπεραιωτική, μάλλον η μεταφράστρια δεν έχει πολυασχοληθεί με τα κόμικς, ή έχουν μπερδέψει τον Leader του Ηulk που τον μεταφραζουν Λίντερ, με τον Μαγκνέτο που είναι leader της ομάδας του και το μεταφράζουν επίσης ως Λίντερ, όπου το βρίσκουν.
Με αυτόν τον τόμο ξεκινάει μια πεντάδα φωτιά, που θα πρέπει να πηγαίνω ξημερώματα στο ψιλικατζίδικο για να βρίσκω τα τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 min ago , theforce said:

αλλά και τις σπανιότατες εμφανίσεις του Κτήνους με γάντια στα χέρια, τα οποία φοράει σε τρία τεύχη, για λίγες σελίδες σε καθένα από αυτά (στην πορεία των ιστοριών εξαφανίζονται μυστηριωδώς μετά από κάποιες σελίδες).

 

Μήπως βγάζει τα γάντια... off camera? Γιατί κι εγώ όταν φοράω γάντια για το κρύο και τα βγάλω αργότερα μπορεί να πει κανείς ότι εξαφανίστηκαν μυστηριωδώς! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

1 λεπτό πριν, constantinople είπε:

 

Μήπως βγάζει τα γάντια... off camera? Γιατί κι εγώ όταν φοράω γάντια για το κρύο και τα βγάλω αργότερα μπορεί να πει κανείς ότι εξαφανίστηκαν μυστηριωδώς! :)

Αυτός τα βγάζειακόμη και στην ίδια σεκάνς,  Στο #2 τα φοράει μόνο στην πρώτη σελίδα, στη δεύτερη που συνεχίζεται η δράση από την πρώτη, έχει προλάβει και τα έχει βγάλει, Σε ένα άλλο καρέ, αν και τα 2 του χερια ειναι βαμμένα κίτρινα, το ένα του γάντι είναι... τριχωτό! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σεπτεμβριο κυκλοφορισε το 1ο τευχος. Σεπτεμβριο του 1963. Εκεινες τις εποχες ειχανε χειμωνα απο το φθινοπωρο. Ασε που η επαυλη μπορει να μην ειχε χορηγειες για να πληρωνουν το πετρελαιο για να ζεσταινονται. Καλα εκανε ο Χανκ και φορουσε τα γαντακια του. :lol:

 

Οντως η μεταφραση του αρχηγου-ηγετη των evil mutants ως Λιντερ περα για περα αστοχη. Δειγμα ασχετοσυνης θα το χαρακτηρισω :out:Ας το παραβλεψουμε ομως γιατι γενικοτερα ειχαμε εναν πολυ καλο τομο απο αποψη μεταφρασεων. :)

Φανταστειτε αντιδρασεις που θα ειχαμε αμα τους μεταφραζανε ως ΙΒΙΛ ΜΙΟΥΤΑΝΤΣ. Δε θελω ουτε να το σκεφτομαι :lol: . Αν και το "κακοβουλοι" δεν μου καθεται σωστα στα αυτια ως επακριβης μεταφραση, 

 

Οπως και να εχει καλη απολαυση σε ολους. Τωρα αρχιζουν τα ωραια.

 

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38039
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   83
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  935 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτέλους, X-Men!!!

 

Δεν μπορώ να αξιολογήσω τους X-Men ακόμα βέβαια, γιατί τα πρώτα τεύχη που διαβάσαμε είναι όπως τα αρχικά Θορ και F4. Θα χρειαστούν άλλοι 2-3 τόμοι πριν μπορέσουμε να δούμε τι έχουν να προσφέρουν.

 

Δυο σημεία μόνο:

Στο τεύχος 3 ο καθηγητής Ξαβιέ λέει οτι το πρόσωπο που αγαπάει πιο πολύ στον κόσμο είναι η Τζιν! ΛΟΛ ρε μπάρμπα μας το παίζεις και γκόμενος!

Στο τεύχος 3 πάλι, ο "κακός" της υπόθεσης είναι ο Μπλομπ. Αδιάφορος. Μέχρι που τρως την φλασιά, αν έχεις διαβάσει Marvel τα τελευταία 15 χρόνια, και καταλαβαίνεις ποιός είναι και τι έκανε στο Ultimatum!

 

 

Μέχρι στιγμής θα αξιολογούσα την σειρά ως εξής:

1. Θορ, F4, Spiderman

2. Iron-Man, Avengers,

3. Captain America, Daredevil

4. Hulk

 

Για το 1) τι να πεις, τόσοι σημαντικοί χαρακτήρες (καλοί και κακοί) έχουν εμφανιστεί ήδη. Η βάση του σύμπαντος της Μαρβελ είναι εδω. Ο σπαιντερμαν είναι ο αγαπημένος μου ήρωας απο μικρός, είμαι biased, αλλά και οι ιστορίες του έχουν ξεκινήσει και σε τραβάνε όλο και περισσότερο. Ευχάριστη έκπληξη για μένα οι άλλες 2 σειρές, που δεν τους είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία παλαιότερα.

 

Για το 2) μου αρέσουν πολύ οι ιστορίες του Iron Man, είναι μικρές, όπως τις θυμόμουν απο τον Καμπανά, και έχει πολύ ωραία εξέλιξη - στα πρώτα τεύχη είχε πατίνια αν ειναι δυνατόν! Λίγο στους "κακούς" χάνει, αλλά και πάλι έχουμε δει ονόματα όπως ο Μανδαρινός και ο Ούλτιμο εδω, πολύ σημαντικά για τον κόσμο της Μαρβελ. Avengers οκ, μόνο και μόνο που βλέπεις όλους τους ήρωες μαζί φτιάχνεις hype. Οι κακοί χάνουν και εδώ λίγο ακόμα σε ποιότητα.

 

3, Γενικά μου αρέσει ο Καπτεν, πιστεύω τώρα που τέλειωσαν οι ιστορίες του Β Παγκοσμίου θα έχουμε καλύτερα τεύχη. Ο Daredevil χάνει μόνο στους "κακούς", αν και γενικά αναμενόμενο αφού ασχολείται με την μαφία και τον υπόκοσμο. Τα τεύχη με τον Κα-Ζαρ μου άρεσαν πολύ.

 

4, απογοήτευση γενικά και τα σχέδια και οι ιστορίες

 

Μακάρι να συνεχιστεί και μετά τους 90 τόμους. Θα ήθελα πολύ να έχω τεύχη ηρώων από τα  80s ως τα mid 90s όπου τα σχέδια έφτασαν το peak τους σε ποιότητα κατά την γνώμη μου.

Επεξεργασία από drpizka
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 47: Daredevil - Έρχεται ο Σπάιντερ-Μαν!

 

clean.jpg  Daredevil_Vol_1_18.webp  Daredevil_Vol_1_20.webp

 

Τέταρτος και τελευταίος τόμος (που έχει κυκλοφορήσει έως σήμερα) για τον Daredevil και πρέπει να πω ότι μιλάμε για μια φοβερή επάνοδο με νέους σχεδιαστές να πηγαίνουν τις ιστορίες ένα επίπεδο πιο πάνω!

 

Συνάντηση με Spider-Man, μεγαλύτερες ιστορίες και φρέσκια πνοή από τον John Romita Sr. και τον Gene Colan

 

3e23bdf16902a7f1af476e8729fe56b8--man-art-spider-man.jpg

 

Αυτό που μου άρεσε αρκετά στον τόμο ήταν ο χειρισμός των χαρακτήρων που έγινε στις ιστορίες. Τι εννοώ; Στα δύο πρώτα τεύχη φέρνουμε Spider-Man και τον βάζουμε να μάχεται τον Daredevil ως ένα σχέδιο του Μασκοφόρου Επιδρομέα που κάνει τους δύο ήρωες να νομίζουν ότι ο αντίπαλος συνεργάζεται με τον κακοποιό, ενώ η μάχη τους λειτουργεί σαν αντιπερισπασμός για τον Επιδρομέα. Είναι μια ιστορία που συνδυάζει μυστήριο, φανταστική δράση, χαρακτήρες όπως τον J Jonah Jameson και τους Foggy-Karen να αλληλεπιδρούν με τον άλλο ήρωα και γενικά έχει πολύ ωραίες στιγμές.

 

tumblr_inline_o8bzj0ZSKA1qgu3oc_1280.png

 

Η ιστορία συνεχίζεται με τον Foggy να προσπαθεί να πείσει την Karen ότι είναι Daredevil, αλλά δυστυχώς αυτός που θα του φτιάξει τη στολή είναι ο Μονομάχος, ένας κατασκευαστής στολών που μισεί τους υπερήρωες και έτσι επιχειρεί να διαλύσει τον Foggy και σώζεται από τον Matt. Το πραγματικά ωραίο είναι ότι συμμαχεί με το Επιδρομέα και δημιουργούν μια επική μάχη με τον Άνθρωπο Χωρίς Φόβο. Τελευταία ιστορία με την επιστροφή του Owl και τον Matt να λειτουργεί ως δικηγόρος μιας προαποφασισμένης δίκης με δικαστή τον κακοποιό μέχρι που εμφανίζει τον Daredevil σαν μάρτυρα και παγιδεύεται στο τέλος του πρώτου μέρους μιας μεγαλύτερης ιστορίας.

 

tumblr_inline_phmxnaHq7Z1s16be1_1280.jpg

 

Αυτός ο τόμος είναι πραγματικά πάρα πολύ καλός! Κάθε ιστορία έχει ωραίους διαλόγους και κυρίως μπλέκει το ερωτικό τρίγωνο με τις υποθέσεις του Daredevil αρκετά πιο ωραία και ωφέλιμα σε σχέση με άλλες ιστορίες, ενώ και οι κακοί μοιάζουν πιο ισχυροί. MVP όμως είναι ο John Romita Sr. που πραγματικά κάνει παπάδες. Δεν απορείς που τον πήραν στον Spider-Man, οι μάχες του είναι ολοζώντανες, ο Spidey του υπέροχος, οι κινήσεις, τα κτήρια, η λεπτομέρεια στα πρόσωπα! Του έχω αδυναμία ως σχεδιαστή και εδώ πραγματικά με κέρδισε από την πρώτη στιγμή. Από κοντά και ο εξαιρετικός Gene Colan που έρχεται στον τίτλο για να τον χαράξει για τα καλά!

 

Τελικός απολογισμός και πως τα πάει η σειρά

 

Gladiator-attacks-in-Marvel-Comics..jpeg

 

Σίγουρα ο καλύτερος τόμος έως τώρα σχεδιαστικά για τον Daredevil και από άποψη ιστοριών τον θεωρώ ανώτερο του τρίτου και ίσως παραπάνω και από τους πρώτους δύο, αλλιώς it's up there. Τελείωσα επιτέλους τη σειρά του Daredevil και σύντομα θέλω να πιάσω το X-Men όπως και να 'χει αν ο Spider-Man σας αρέσει σαν σειρά, τότε δοκιμάστε και το Daredevil. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

;

7 hours ago, nikolas12 said:

Τέταρτος και τελευταίος τόμος (που έχει κυκλοφορήσει έως σήμερα) για τον Daredevil

 

Άντε μπας και πάρει σειρά κανένας σοβαρός ήρωας... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  750
  • Reputation:   7103
  • Achievement Points:  764
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χαχαχαχαχαχαχα

 

Δεν υπάρχει πιο σοβαρός και πιο ενήλικος ήρωας από τον Daredevil απλά από Frank Miller και μετά ...

 

Στην αρχή της καριέρας του ήταν ένας τυφλός Σπάιντερμαν που πολέμαγε με χιούμορ το έγκλημα. Swashbuckler έλεγε ο Σταν τότε ...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αλλά στην εποχή του Daredevil/Frank Miller δεν έχουν φτάσει ακόμη ούτε οι Ιταλοί που βρίσκονται στον τόμο 290... :(

 

8 hours ago, nikolas12 said:

και δημιουργούν μια επική μάχη με τον Άνθρωπο Χωρίς Φόβο.

 

Με τον Ατρόμητο ήρωα δεν εννοείς φίλε Νικόλα; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5615
  • Achievement Points:  538
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τον Daredevil τον μάθαμε ως Ατρομητο από το Σπαιντερμαν του Καμπανά. Ωραίες εποχές, που μας τις θυμίζει αυτή εδώ η συλλογή. Κάθε βδομάδα (τρόπος του λέγειν, αφού είμαι συνδρομητής) που κρατάω στα χέρια μου το νέο τεύχος, διακατεχομαι από όμορφα συναισθήματα των παιδικών και εφηβικών χρόνων μου. Αξία ανεκτίμητη. :)

 

Υ. Γ Ο νέος τόμος του Spider-Man έχει τα ίδια "χαρακτηριστικά" του τεύχους της Panini (2008). Δε λέω κάτι παραπάνω, για να υπάρχει σασπένς. :P 

Ο νοών νοείτω. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  897
  • Reputation:   8657
  • Achievement Points:  995
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ #52, ΣΠΑΪΝΤΕΡ-ΜΑΝ #9:
Ένας τόμος που φοβόμουν ότι θα δυσκολευτώ να βρω και τελικά αποκτήθηκε νωρίτερα από οποιονδήποτε άλλον, μια και έτυχε να περνάω από το κιόσκι της Ομόνοιας. Δεν είχα ξαναγοράσει τόμο από την Τετάρτη κιόλας, και έτυχε να είναι ένας από τους πιο πολυαναμενόμενους στη λίστα μου!

 

Αλλαγή σελίδας, κεφαλαίου και εποχής ολόκληρης!
Για να είμαι ειλικρινής, είχα πολύ καιρό να διαβάσω Σπάιντερμαν με τον Ντίτκο. Τον αγόραζα και πήγαινε σχεδόν κατευθείαν στη βιβλιοθήκη. Όμως ο ερχομός του Ρομίτα με βοήθησε να διαβάσω ξανά ολόκληρες ιστορίες. Κάποια στιγμή θα διαβάσω και του Ντίτκο, αλλά του Ρομίτα τις διάβασα αμέσως και τις ευχαριστήθηκα. Ο ήρωας εξελίσσεται και το... αραχνοσύμπαν επεκτείνεται με πολύ θετικό τρόπο.

Ενδιαφέροντα τα άρθρα, μας ενημερώνουν και για τον αριθμό πωλήσεων της εποχής, λύνοντας και μια μεγάλη απορία που είχα.

Η ποιότητα της εκτύπωσης του μελανιού φοβερή, στα χρώματα, όμως, ο Σπάιντερμαν επιμένει στο πιο μοντέρνο στυλ, που τόσον καιρό μας έδινε τα προβληματικά χλωμά πρόσωπα. Στο τεύχος με τον Ρινόκερο το στυλ χρωματισμού αλλάζει, αλλά και πάλι δεν είναι όπως των άλλων σειρών. Από τα χλωμά πρόσωπα με το εκρού του νεκρού, περάσαμε στο άλλο άκρο με τα ροδοκόκκινα μαγουλάκια. Η στολή του Rhino απέκτησε άλλο χρώμα, και από το κλασικό γκρίζο με τον "μοντέρνο" χρωματισμο έγινε καφετί.

Η μετάφραση, πολύ κεφάτη! Γενικά, εκτός του ότι είναι σωστή μετάφραση, σε βάζει και στο κλίμα των ιστοριών. Εντύπωση μου έκανε η απόδοση του Rhino, που δεν αποδόθηκε ούτε Ράινο, ούτε Ρίνο (που είχαμε μάθει από Καμπανά και Μαμούθ), αλλά Ρινόκερος. Νομίζω ότι ήταν η καλύτερη επιλογή, έστω και αν η λέξη αποκτά διπλάσιο μέγεθος. Εμένα μου άρεσε, που λέει και μια ψυχή/μαγείρισσα.

Στα μπόνους, μια ιστορία με τον Σπάιντυ και τον Πυρσό από επετειακό τεύχος του Strange Tales του... 1963. Πού το θυμήθηκαν;

Βλέπω την εξάδα τόμων που έρχεται στη συνέχεια και ενθουσιάζομαι υπερβολικά. Ευτυχώς πετάνε έναν Daredevil στα μισά, για να ηρεμήσω λίγο.
 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94911
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #52 βρίσκεται κοντά μας κι ανέβηκε στην βάση. :) 

 

MARVELCLASSICS_0052.jpg  MARVELCLASSICS_0052z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29534
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   196
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι και σε σας η ράχη του καινούριου τόμου άσπρη; Όλα όσα έχω πάρει ως τώρα ήταν μαύρο χρωμα.

 

EDIT: άκυρο τώρα είδα την συζήτηση στο άλλο topic, όντως άσπρο είναι είτε λόγω λάθους είτε λόγω αλλαγής μόνιμης και για τα επόμενα τεύχη.

Επεξεργασία από Dimitris7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Η δική μου είναι άσπρη ξέξασπρη κι απ'τον ήλιο ξεξασπρότερη! :cold:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Επειδή τέθηκε ερώτημα περί χρώματος της ράχης

 

αρχείο λήψης (3).jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ισχύει! Εγώ μάλιστα έβγαλα τους τόμους της συνδρομής από το φάκελλο βιαστικά και απρόσεχτα, οπότε είδα την λαμπρή ράχη απότομα και πονέσανε τα ματάκια μου! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Τι είναι πάλι αυτό ρε παιδιά;:moutra2:

 

Όσοι έχουν συνδρομή, παρέλαβαν και επόμενο τόμο ή μόνο μέχρι τον συγκεκριμένο; Αν είδαν και επόμενο, υπάρχει αυτό το θέμα;:(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 52: Spider-Man Το Τέλος του Γκόμπλιν

 

Amazing_Spider-Man_Vol_1_39.webp  Amazing_Spider-Man_Vol_1_40.webp  Amazing_Spider-Man_Vol_1_41.webp

 

Και αλλαγή σχεδιαστή και το θρυλικό τεύχος της αποκάλυψης της ταυτότητας του Green Goblin, δε γινόταν να μην το διαβάσω με το που βγήκε, οπότε ας ξεκινήσουμε.

 

Τόμος 52 aka O Γκόμπλιν και μερικές ακόμα ιστορίες

 

Amazing-Spider-Man-Vol.-1-39-1966.jpg  RCO021_1469440454.jpg

 

Τα δύο πρώτα τεύχη είναι και τα τελευταία του Ditko στον Spider-Man και αν και προσθέτουν κάποια στοιχεία στη μυθολογία του Spider-Man όπως καθηγητής Strom, είναι γενικότερα λίγο μέτρια και αντιπροσωπευτικά για το τέλος του Ditko (θα μιλήσουμε και παρακάτω για αυτό). Το νόημα είναι ότι έχουμε αλλαγή με τον Romita Sr. πλέον και ο τίτλος αναπνέει ξανά. Έχοντας συστήσει τον Norman Osborn και το γιο του Harry, οι Lee και Romita μας φέρνουν την αποκάλυψη ότι ο Norman ήταν ο Green Goblin και μάλιστα μαθαίνει την ταυτότητα του Spider-Man ως Peter Parker.

 

Amazing-Spider-Man-40-Norman-Osborn-flashback-Harry-childhood.jpg

 

Είναι μια φοβερή μάχη και μια πολύ καλή ιστορία σπασμένη σε δύο τεύχη, αφού ο Peter προσπαθεί να κρατήσει τη θεία May (που έχει θέματα υγείας) μακριά από αυτό, φτάνει πιο κοντά από ποτέ στο θάνατο και μαθαίνει το backstory του εχθρού του, αλλά και γιατί ο Harry έχει τα θέματα που έχει με εκείνον για πατέρα. Το flashback, οι μάχες, οι αναφορές σε προηγούμενα τεύχη, όλα είναι πάρα πολύ ωραία και επιτέλους βλέπουμε μια νέα όψη του πιο πολυσχιδούς και ίσως σημαντικότερου Spider-Man κακού.

 

amazingspiderman196641spe.webp  ASM41_01.jpg

 

Από εκεί και μετά έχουμε την πρώτη εμφάνιση του Rhino σε μια ενδιαφέρουσα μάχη, η οποία και πάλι δε μας λέει πολλά, ενώ στο τέλος έχουμε το δεύτερο Annual του Strange Tales που εξερευνά ξανά τη σχέση του Spider-Man και του Human Torch αφού για ακόμα μία φορά τους βλέπουμε να μάχονται ο ένας τον άλλον και μετά να συνεργάζονται απρόθυμα για να βάλουν μέσα έναν κλέφτη. Τίποτα το σπουδαίο και δεν ξέρω γιατί συμπεριλήφθηκε ως ιστορία Spider-Man, αλλά anyway, γενικά ο τόμος είναι δύο ταχυτήτων δηλαδή τα δύο τεύχη με Green Goblin και ύστερα τα υπόλοιπα.

 

Η αλλαγή σχεδιαστή από τον Ditko στον Romita

 

amaz-40018_orig.jpg

 

Το τονίζουν αρκετές φορές ότι ο Romita έδωσε στον ήρωα έναν παραπάνω αισθησιασμό ως πρώην σχεδιαστής ερωτικών κόμικ, αλλά νομίζω ότι είναι μια επιφανειακή ανάγνωση όλο αυτό. Η ουσία είναι στο άλλο point, το οποίο είναι ότι η αποχώρηση Ditko σήμαινε και μια αποχώρηση πεσιμισμού και άσχημης οπτικής γύρω από τον Spider-Man. O Ditko είναι γνωστό πως ήταν δύσκολος και στρυφνός και αυτό έβγαινε και στο χαρακτήρα του Spider-Man και τις σχέσεις του με τους άλλους, ακόμα και στις απόψεις του όπως των φοιτητών που διαδηλώνουν και αγωνίζονται για ένα καλύτερο αύριο. Ο Romita φέρνει λίγο χρώμα, λίγη αισιοδοξία και κυρίως μια αίσθηση επικότητας στις ιστορίες και το κάνει αβίαστα και με φανταστικό σχέδιο, σίγουρα σημαντική αλλαγή και αναμένω ακόμα πιο όμορφα πράγματα με εκείνον στο σχέδιο.

 

Τελικός απολογισμός και πως τα πάει η σειρά έως τώρα

 

ASM39_04.jpg

 

Δε θα τον έλεγα τόσο καλό τόμο Spider-Man, αλλά παίρνει θετικό πρόσημο λόγω των τευχών του Green Goblin. Γενικότερα η αλλαγή σχεδιαστή φέρνει και μια αλλαγή στο ύφος και την οπτική που έχουν οι δημιουργοί για τον ήρωα και πιστεύω ότι από εδώ και πέρα πρέπει να ετοιμαζόμαστε για ωραίες ιστορίες και προσωπικά για το Spider-Man: No More, λογικά στον μεθεπόμενο τόμο. Αυτά λοιπόν, καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35179
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Back to back ποστ; Και όμως, είναι τέρμα περίεργο, αλλά σήμερα πέρασα από Πλακεντίας γιατί είχα λίγο χρόνο μέχρι να έρθει το λεωφορείο και όλως περιέργως από εκεί που αντί για Τετάρτη μας τα έφερναν Παρασκευή, τώρα ξαφνικά μας ήρθε Δευτέρα, δηλαδή 4 μέρες πριν την επίσημη ημέρα κυκλοφορίας! Σκαναρίστηκε λοιπόν και προστέθηκε στη βάση μας!

 

MARVELCLASSICS_0053.jpg MARVELCLASSICS_0053z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.