Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τεύχος 35 και τρίτος τόμος Hulk και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση μας! Στο επόμενο τεύχος επιστρέφει ο Spidey και φυσικά το περιμένουμε πως και πως.

 

MARVELCLASSICS_0035.jpg  MARVELCLASSICS_0035z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  27
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Δεν ξερω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλά  η τιμή άλλαξε. Τώρα κάνει 7.99 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, sap92 είπε:

Δεν ξερω αν έχει αναφερθεί κάπου αλλά  η τιμή άλλαξε. Τώρα κάνει 7.99 

Σε ποια χώρα;;;

 

Edit: Πήρα την απάντηση, στην Ελλάδα.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Στην ιστοσελίδα τους γράφει την τιμή του αυριανού τόμου και της επόμενης εβδομάδας και λέει €6,99

 

Που το είδες το €7,99 ??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  27
  • Reputation:   129
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έχω συνδρομή και μου  ήρθαν μέχρι το 37

16541814683426534768977604837849.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ με τη σειρά μου να πω ότι οι δύο τελευταίοι τόμοι (35. "Hulk: Ο Μπρους Μπάνερ Είναι ο Χαλκ!" & 36. "Amazing Spider-Man: Άλλοι Κόσμοι!") ήρθαν απ' τη συνδρομή στις 1 Ιουνίου 2022 και για τη συζήτηση που είχαμε για τη συνέχισή της, στο φάκελο μέσα υπήρχε πράγματι αυτό το χαρτί:

 

102524058_Radnet.thumb.jpg.9befbe950878727ccde806f15a5a80d9.jpg

 

Θα συνεχίσω οπωσδήποτε τη συνδρομή, απλώς θα πρέπει να περιμένει λίγο καθώς ήρθε ΕΝΦΙΑ κι έπρεπε να δώσω προκαταβολή (και αυτό το μήνα έχω νέα δόση) και ο εκκαθαριστικός τετραμήνου για ρεύμα πήγε στο Θεό, επομένως πρέπει πρώτα να έρθω λίγο στα ίσα μου... Θα ξεκινήσω σίγουρα απ' τον 37ο τόμο αλλά μάλλον θα πάει για τον άλλο μήνα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Με εξαίρεση 1-2 ιστορίες του Χουλκ, ο τόμος 35 έχει εκπληκτική ποιότητα εκτύπωσης (όχι οτι οι άλλες 2 ιστορίες έχουν μεγάλα προβλήματα).

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης στους μέχρι στιγμής 35 τόμους.

 

Σχετικά με την αύξηση τιμής, ψάχνοντας από περιέργεια για το τι γίνεται στη Βραζιλία, είδα ότι εκεί η αύξηση έγινε τον Φεβρουάριο, κατά 2 ρεάλ. Αυτη τη στιγμή, με την ισοτιμία του ρεάλ με το ευρώ, είναι στα 7,2 ευρώ ο τόμος.

Κάτι άλλο που τώρα πρόσεξα και δεν το είχα προσέξει νωρίτερα, είναι ότι εκεί οι τόμοι κυκλοφορούν κάθε 2 εβδομάδες! Ενώ ήταν μπροστά μας 15 τόμους, τώρα προηγούμαστε κατά 3! Είμαστε στο 35, είναι στο 32! Είμαστε πίσω μόνο από τους Ιταλούς!

Οι Πορτογάλοι που πουλάνε στα 9 ευρω είναι σε συχνότητα 1 τόμος/ εβδομάδα. Ίσως παίζει ρόλο και αυτό στην τελική τιμή. Αν ειχα να διαλέξω ανάμεσα σε 7 ευρω/2 εβδομάδες και 8 ευρώ/εβδομάδα, προτιμώ το δεύτερο.

Και κάτι άλλο, που το είχα παρατηρησει και βλέπω ότι εκτός από τους Βραζιλιάνους το κάνουν και οι Πορτογάλοι... Οι ράχες είναι τυπωμένες με τα γράμματα να κοιτάζουν προς την αντίθετη κατεύθυνση από τη δική μας. Για κάποιον που θέλει να βάζει τους τόμους ξαπλωτούς, δημιουργείται πρόβλημα. Είχα ανακουφιστεί όταν ειχα δει τη διάταξη  που τελικά επιλέχθηκε στη δική μας σειρά. Στην Anubis πχ, ό,τι ειχα αγοράσει παλιά σε τόμο με ράχη, το κείμενο είχε την "ανάποδη" κατεύθυνση.
Ένα τελευταίο. Έχω την εντύπωση ότι όλες οι εκδόσεις σε όλες τις χώρες χρησιμοποιούν την ίδια γραμματοσειρά και στο ίδιο μέγεθος. Είναι κάτι που με ενοχλεί, θα προτιμούσα κάτι σε πιο ρετρό και με μεγαλύτερο μέγεθος, αλλά τέλος πάντων... τα ίδια είναι παντού...

 

  • Like 14
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Άλλαξαν και την τιμή της συνδρομής! Τώρα πλέον στα 135 ευρώ! Ευτυχώς που πρόλαβα και έκανα την συνδρομή τουλάχιστον για τους τόμους 25-44!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Screenshot_2022-06-07-17-14-46-583_com_mi.globalbrowser.thumb.jpg.176780320712fc4eb5796e3836fba197.jpg

Έκπτωση κάτι παραπάνω από 15%.

Και πάλι ευχαριστούμε τον φίλο sap92.:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

IMG_20220607_230136.thumb.jpg.120afad66cad73949e6c9de8e63b9fb3.jpg

Σήμερα πρόσεξα ότι το 37ο τεύχος που παρέλαβα από την acs έχει διπλό το 77ο αμερικάνικο τεύχος και δεν έχει εκτυπωμένο το 78ο. Έχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα; Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση και που να απευθυνθώ; 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πολύ φοβά;μαι ότι αυτό το λάθος θα πρέπει να υπάρχει σε όλα τα αντίτυπα και αν είναι έτσι θα είναι τραγικό :(

 

Φίλε Mandrake μη σε νοιάζει, κι ελπίζω να μη σε πείραξε το καλαμπούρι που έκανα με τη black Friday.

 

Κι εγώ συνηδητά επέλεξα να παραμείνω στο περίπτερο, ξαναζώντας τα παιδικά μου χρόνια. 

 

Εξάλλου, ένα ευρώ παραπάνω την εβδομάδα δεν φαίνεται... :beer:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13489
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, karolos79 είπε:

IMG_20220607_230136.thumb.jpg.120afad66cad73949e6c9de8e63b9fb3.jpg

Σήμερα πρόσεξα ότι το 37ο τεύχος που παρέλαβα από την acs έχει διπλό το 77ο αμερικάνικο τεύχος και δεν έχει εκτυπωμένο το 78ο. Έχει κάποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα; Μπορώ να ζητήσω αντικατάσταση και που να απευθυνθώ; 

 

 

 

9 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Πολύ φοβά;μαι ότι τέτοιου είδους λάθη υπάρχουν σε όλα τα αντίτυπα και αν είναι έτσι θα είναι τραγικό :(

 

Nταξει οι ανθρωποι ειναι ερασιτεχνες. Ποια κορυφαια ποιοτητα και ποιες μπαρουφες μας τσαμπουνανε. Αν ειναι σε ολα κανονικα δεν πρεπει να κυκλοφορησει! Να το ξανατυπωσουν και να το βγαλουν σωστα ! Δεν καταλαβα. Εμας πως μας ζητανε να πληρωσουμε τις αυξησεις που τους επιβληθηκαν.

 

Παρε τηλεφωνο αυριο πρωι να τους πεις το και το. Με mail δεν θα σου απαντησουν. Εμενα ακομα γραμμενο με εχουν. Συνδρομητης εισαι εξαλλου, τεμεναδες θα επρεπε να σου κανουν οχι να σου πουν ενα τυπικο συγνωμη.Να το βρασεις το συγνωμη. 

Και εγω θα τους παρω οταν παραλαβω και δω το ιδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Από αυτόν τον τόμο και μετά έχουμε πλέον αλλαγή τιμής, αφού πάει από τα 6,99 στα 7,99. Το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο μεταφέρθηκαν στη βάση.

 

MARVELCLASSICS_0036.jpg  MARVELCLASSICS_0036z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πάντως ο Captain America τα "τραβάει" τα προβληματάκια, στον πρώτο τόμο δεν υπήρχε αριθμός στη ράχη, τώρα αυτό, μετά...;; :lol:

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και η Hachette πρόβλημα με τον Captain America είχε. Ο φίλος Fragk77 τις 24 Μαρτίου δημοσίευσε το εξής : τι φάση; 

 

Παιδιά καλησπέρα σήμερα αγόρασα τον τόμο 67 Captain Britain & MI13 Η επίθεση των Βαμπίρ αλλά τώρα το βράδυ που το άνοιξα μετά την δουλειά διαπίστωσα ότι μέσα αντί αυτού έχουν βάλει το Captain America ο εκλεκτός 😂😂 δεν ξέρω αν του έχει τύχει και κανενός άλλου αυτού.... αν όχι ξέρετε τι πρέπει να κάνω για μου το αλλάξουν;;;

 

τι φάση; 😆

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Σκέφτηκα και αποφάσισα να τους γράψω και τους έγραψα e-mail τελικά σχετικά με το θέμα αυτό της διπλοτύπωσης.

Είναι πολύ σοβαρό θέμα, πολύ περισσότερο γι' αυτούς από οτι για μένα και θα πρέπει να σκεφτούν τι θα κάνουν πριν απαντήσουν. 

Οπότε ότι και να μου έλεγαν στο τηλέφωνο δεν θα μπορούσε να ήταν ουσιαστικό πιστεύω. 

Αλλά κι αν ήταν έτοιμοι ήδη να μουν πουν, μπορεί εγώ να μην μπορούσα να κατανοήσω μιας και τα λόγια είναι αέρας, ενέργεια που δημιουργεί πολλες φορές έντονες συναισθηματικές αντιδράσεις που μπορεί να μας απομακρύνουν από το στόχο μας να λύσουμε ένα πρόβλημα. 

 

Υ.Γ.

Πριν λίγες μέρες που τους έγραψα για το ότι πρέπει να με ειδοποιεί ο μεταφορέας πριν πέρασει, να συνενοούμαστε, για να 'ναι κάποιος σπίτι και να μην τρέχουμε όλοι, απάντησαν ευγενέστατα την επόμενη μέρα. 

Επεξεργασία από chrisbouk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 λεπτό πριν, constantinople είπε:

Αν εκτυπώθηκε στο εξωτερικό και το λάθος το έκακαν οι ξένοι τότε εκείνοι θα πληρώσουν και το λάθος (γιατί ως γνωστόν, τα λάθη πληρώνονται!),

 

Αν ξανατυπώσουν τον τόμο, ας μην κυκλοφορήσει στα περίπτερα αυτός τώρα και ας βγει κάποιος άλλος στη θέση του μέχρι να μπορέσει να κυκλοφορήσει σωστός. Διαφορετικά ας μας πουν πως θα το αντιμετωπίσουν για να ησυχάσουμε κι εμείς.

Δύσκολο το βλέπω να μην κυκλοφορήσει. Σε μια βδομάδα θα πρέπει να είναι στα περίπτερα. Βλέπω η λύση να δίνεται με τον επόμενο τόμο του Cap.

Εκτίμηση μου είναι ότι ήδη βρίσκεται το περιοδικό στις αποθήκες της Άργος που διανέμει τη σειρά.

Ίσως η μόνη λύση είναι η κυκλοφορία την επόμενη βδομάδα του 38ου τεύχους και επιστροφή της ελαττωματικής παρτίδας. Το κόστος όμως της εκτύπωσης ποιος το πληρώνει; Το πιο ανώδυνο για την εταιρεία είναι να συμπεριληφθεί η κομμένη ιστορία στον 48ο τόμο όπως πολύ σωστά ανάφερες. Άλλωστε μιλάμε για 10 σελίδες και οι τόμοι του Cap είναι οι πιο μικροί σε μέγεθος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

Screenshot_2022-06-08-14-26-15-177_com.android.chrome.thumb.jpg.572544ec3fdf8ea546ecf872ce92c99a.jpg

Η κυκλοφορία του Cap θα γίνει κανονικότατα, σύμφωνα με την εταιρεία. Τουλάχιστον είναι ενήμεροι για το πρόβλημα της κομμένης ιστορίας. 

 

Υ. Γ. Είναι αυτοκαταστροφικοι στη radnet. Πάνω που μείωσαν τα λάθη και βελτιώθηκε το χρώμα στην εκτύπωση, εμφανίστηκε αυτό. Αν ήμουν αφεντικό στην εταιρεία θα "έπαιρνα κεφάλια".🤕 Πάνε καλά εκεί στο τυπογραφείο; 🤬Που να πιάσουν και οι ζέστες. 🥵

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ο καημένος ο καπετάν Αμέρικα, ακόμα προσπαθεί να προσαρμοστεί στην εποχή μας, γι αυτό και τα λάθη και μάλιστα ανεξαρτήτως έκδοσης!
Είμαστε τυχεροί που η ιστορία ήταν η τελευταία του τόμου. Και επίσης είμαστε τυχεροί που οι ιστορίες του ειναι δεκασελιδες και γι αυτο κάθε τόμος καλύπτει διπλάσια χρονική περίοδο , με αποτέλεσμα ο επόμενος τόμος να καθυστερήσει σχετικά να έρθει (11 εβδομάδες διαφορά, είναι ο τόμος 48). Έτσι ίσως υπάρχει χρόνος για αποκατάσταση του προβλήματος στον αμέσως επόμενο τόμο ώστε να τηρηθει και η απόλυτη χρονολογική σειρά των ιστοριών.

Μιλάμε για 3 μήνες διαφορά από σήμερα, αποκλείω το να έχουν τυπώσειί από τώρα τον τόμο 48.  Άσε δε, που υπάρχει πάντα η δυνατότητα τροποποίησης της σειράς κυκλοφορίας ωστε αν χρειαστεί να κυκλοφορήσει ο επόμενος Κάπταιν Αμέρικα ακόμη πιο αργά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13489
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Λοιπόν παρέλαβα πρωι πρωί το δέμα. Είναι όντως το turnaround service παράδοση στο χέρι. Μου έστειλαν μήνυμα ειδοποίησης στο κινητό (όχι στο Viber) στις 7.45 το πρωί! Ούτε που το άκουσα δηλαδή. Ρώτησα τον υπάλληλο μου πε η παράδοση είναι πάντα χέρι με χέρι, γιατί του είπα "μη τα πετάτε και φύγετε" :lol: Αλλιώς πας από την ACS και τα παραλαμβάνεις.

 

Στα της συσκευασίας τώρα. Έχω στείλει και λάβει αμέτρητα δεματα με κόμικς αυτό ήταν το πιο τραγικο. Μηδέν προστασία.Κανενα χαρτόνι ενδιάμεσα στο δέμα για να μην χτυπηθουν.Τυλιγμα σε μια ναυλον σακούλα. Ερασιτεχνικό πακετάρισμα...

 

Στα των τόμων. 2/2 χτυπημένοι. Ο λόγος που για 35 τόμους δεν έκανα συνδρομή. Ναι ξέρω όπως θα δείτε στις φώτο δεν είναι κάτι, αλλά για μένα που τα θέλω 10/10 είναι μεγάλη υπόθεση και ξενερωμα.Επισης στον τόμο του Σπαιντι περα από το χτύπημα, το χρώμα στη ράχη έχει φύγει λίγο στην εκτύπωση και φαινεται λίγη ασπριλα. Οποίος είναι το ίδιο ψείρας με εμένα μακρυά από συνδρομή, περίπτερο να διαλέγει και ας δινει και 2 ευρώ παραπανω. 

 

Τέλος όντως το 77 έχει τυπωθεί δύο φορές και στο τέλος έβαλαν το εξώφυλλο του 78. Ότι με ότι. 

 

Θα τους πάρω τηλεφωνο να εκφράσω τη δυσαρέσκεια μου. 

 

 

:havefun:

 

 

 

 

IMG_20220609_094454.jpg

IMG_20220609_094506.jpg

IMG_20220609_095234.jpg

IMG_20220609_095457.jpg

IMG_20220609_095714.jpg

IMG_20220609_110119.jpg

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να κάνουμε και λίγο την πλάκα μας, τόσο κορυφαία ποιότητα που επειδή είναι τελειομανείς δεν μπορούν να αποφασίσουν τι χρώμα τελικά θα βάλουν στα γράμματα της ράχης

aIX2Nyla.jpg large.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τελείωσα την ανάγνωση του 36ου τόμου και οι εντυπώσεις μου είναι παραπάνω από θετικές. Αρχικά η εκτύπωση είναι άρτια. Δεν είχε τα προβλήματα του προηγούμενου τόμου (31), όσο αφορά τα χρώματα. Το μόνο που παρατήρησα είναι τα έντονα μελάνια στο 29ο αμερικανικό τεύχος με το Σκορπιό. Με τον τρόπο αυτό έχουν εκτυπωθεί όλα τα F4, και δεν ξέρω που οφείλεται.:thinking: 

Οι πλοκή των ιστοριών είναι ενδιαφέρουσα, όπου τονίζεται η καθημερινότητα του ήρωα, η οποία περιλαμβάνει τις υποχρεώσεις που έχει αναλάβει ως σπουδαστής, τις διαπροσωπικές σχέσεις με τους συμφοιτητές του και τη θεία του, τις οικονομικές δυσχέρειες και τις ερωτικές απογοητεύσεις (Λιζ, Μπέτι).

Για μένα είναι ο καλύτερος τόμος έως τώρα, και τον προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους του φίλους του φόρουμ, ακόμη και σε αυτούς που δεν ασχολούνται με τα υπερηρωικά.

Η συνέχεια αναμένεται ακόμη πιο συναρπαστική.:mafia:

 

Υ.Γ Ο καλύτερος τόμος κατά την άποψη μου από θέμα εκτύπωσης (χρώματα, μελάνια), ήταν ο 35ος τόμος του πράσινου γίγαντα.:evil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13489
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Στο τελευταιο τευχος (#31) βλεπουμε την 1η εμφανιση της Gwen Stacy και του Harry Osborne.

Απο εδω και περα αρχιζει το ζουμι :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Στο τελευταιο τευχος (#31) βλεπουμε την 1η εμφανιση της Gwen Stacy και του Harry Osborne.

Απο εδω και περα αρχιζει το ζουμι :mafia:

Μέχρι να γίνουν τα γεγονότα που αφορούν την Gwen Stacy και την όλη σχέση με τον Spidey πόσα τεύχη άραγε να καλύπτουν? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, Manitou said:

Μέχρι να γίνουν τα γεγονότα που αφορούν την Gwen Stacy και την όλη σχέση με τον Spidey πόσα τεύχη άραγε να καλύπτουν? 

 

Το γεγονός που γνωρίζουν όλοι για την Gwen είναι στο #121. Μέχρι τότε έχουμε να γνωρίσουμε κανονικά την MJ, να  κάνουμε σχέσεις με άλλα άτομα, να γνωρίσουμε γονείς. Έχει δρόμο.

 

Τώρα για να δούμε από την Radnet όλο αυτό το στόρυ, πρέπει να ελπίζουμε ότι θα ανανεωθεί όχι μία φορά αλλά τρεις. Αν πάντα ανανεώνεται σε 60αδες που έχει όλους τους ήρωες. Γιατί το #121 είναι στον τόμο 200 της συλλογής.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  523
  • Reputation:   5471
  • Achievement Points:  526
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

41 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

 

Το γεγονός που γνωρίζουν όλοι για την Gwen είναι στο #121. Μέχρι τότε έχουμε να γνωρίσουμε κανονικά την MJ, να  κάνουμε σχέσεις με άλλα άτομα, να γνωρίσουμε γονείς. Έχει δρόμο.

 

Τώρα για να δούμε από την Radnet όλο αυτό το στόρυ, πρέπει να ελπίζουμε ότι θα ανανεωθεί όχι μία φορά αλλά τρεις. Αν πάντα ανανεώνεται σε 60αδες που έχει όλους τους ήρωες. Γιατί το #121 είναι στον τόμο 200 της συλλογής.

Έχουμε και την Hachette για τα γεγονότα με την Gwen. 😭. Ας γίνει επέκταση για μια εικοσάδα και βλέπουμε. 🙏

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, StefanosPap said:

Τώρα για να δούμε από την Radnet όλο αυτό το στόρυ, πρέπει να ελπίζουμε ότι θα ανανεωθεί όχι μία φορά αλλά τρεις. Αν πάντα ανανεώνεται σε 60αδες που έχει όλους τους ήρωες. Γιατί το #121 είναι στον τόμο 200 της συλλογής.

 

Πιστεύω πως πλέον αν αφήσει την σειρά η Radnet θα βρεθεί άλλος Έλληνας εκδότης να την συνεχίσει, ιδίως τώρα που οι ιστορίες συνεχώς βελτιώνονται. Αυτό θα είναι και το κρίμα για τους εκδότες της Radnet αν παρατήσουν τη σειρά: ότι έβγαλαν τα πρώτα δύσκολα τεύχη που όσοι κοίταγαν ποιότητα ιστοριών δεν τα αγόραζαν, δηλαδή "έβγαλαν το φίδι απ'την τρύπα" και θα έλθει μετά ο επόμενος να συνεχίσει από εκεί που μόνο καλές ιστορίες υπάρχουν.

 

Αν έχουν και λίγο καλύτερη διαφήμιση και επιμέλεια, θα έχουν σίγουρη επιτυχία στα χέρια τους. Η σειρά θα πουλιέται μόνη της: ας πούμε σε κάνα-δυο μήνες βγαίνει η νέα ταινία Θωρ. Δεν γίνεται να μην ανέβουν οι πωλήσεις των τόμων Θωρ μετά από αυτό. Και όποιος πάρει έναν από τους τόμους Θωρ που βγαίνουν τώρα θα πει "ωραίος" και θα τον συνεχίσει. Ενώ τους πρώτους τόμους που έβγαιναν έλεγαν "βλακεία" και δεν έπαιρναν τον επόμενο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

25 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 ας πούμε σε κάνα-δυο μήνες βγαίνει η νέα ταινία Θωρ. Δεν γίνεται να μην ανέβουν οι πωλήσεις των τόμων Θωρ μετά από αυτό. Και όποιος πάρει έναν από τους τόμους Θωρ που βγαίνουν τώρα θα πει "ωραίος" και θα τον συνεχίσει. Ενώ τους πρώτους τόμους που έβγαιναν έλεγαν "βλακεία" και δεν έπαιρναν τον επόμενο...

Ίσως όσοι δεν γνωρίζουν να τους φαίνεται παράξενο το alter ego του Θωρ, του σε.Ντον Μπλέικ! Εγώ το πρώτο σοκ με τον Ντον Μπλέικ το έπαθα με το κόμικ από τις εκδόσεις οξύ που έβγαινε με την εφημερίδα Έθνος της Κυριακής. Και μου φάνηκε βλακεία... 

Κι ήρθε και η συλλογή για το χωνέψω καλύτερα...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 36: Spider-Man - Άλλοι Κόσμοι

 

large-1645946.jpg  clean.jpg  detail.jpg

 

Οδεύουμε σιγά σιγά στα δύο τρίτα της συλλογής και δε γινόταν να μη διαβαστεί άμεσα η πιο αγαπημένη της σειρά τουλάχιστον για εμένα και ειδικά μετά τη εξαιρετική ποιότητα του τελευταίου τόμου του Spidey.

 

Μαγικοί κόσμοι, Σκορπιός και αρκετός Peter Parker

 

spidey-and-doc-strange-vs-xandu-amazing-spider-man-annual-2.jpeg

 

Όταν είδα ότι στον τόμο θα περιλαμβάνεται το δεύτερο Annual τεύχος του ήρωα, ενθουσιάστηκα μιας και το πρώτο Annual είχε μέσα την επική ιστορία με τους Sinister Six. Γρήγορα ωστόσο διαπίστωσα ότι σε αντίθεση με το πρώτο, αυτό κινούνταν σε αριθμό σελίδων ενός κανονικού τεύχους άρα δε θα είχαμε κάποια τόσο επική ιστορία. Ξεκινάμε με το πρώτο τεύχος όπου βλέπουμε το origin story και την πρώτη μάχη του Spider-Man με τον Molten Man και συνεχίζουμε με το Annual όπου εμφανίζεται ο Doctor Strange και η μαγεία παίζει μεγάλο ρόλο, το σχέδιο του Ditko βρίθει φαντασίας, αλλά δεν ήταν μια ιστορία τόσο καλή όσο άλλα Annuals που έχουμε διαβάσει.

 

EC09qkyVAAAodC9.jpg

 

Στα επόμενα δύο τεύχη έχουμε ιστορίες που ανακατεύεται η προσωπική ζωή του Peter και συγκεκριμένα ο J Jonah Jameson μιας και ο Σκορπιός επιστρέφει για να πάρει εκδίκηση κάτι που οδηγεί σε πολύ ωραία μάχη ενώ αντίστοιχα ο Peter πρέπει να αντιμετωπίσει και τη Γάτα, έναν διαβόητο κλέφτη στο αμέσως επόμενο. Ίσως όμως το πιο κομβικό είναι το τελευταίο όπου στη ζωή του Peter Parker έρχονται δύο πρόσωπα-ορόσημο για τη μυθολογία του Spider-Man, η Gwen Stacy και ο Harry Osborn που όπως είναι αναμενόμενο αναμένουμε να δούμε τις επόμενες αλληλεπιδράσεις τους με τον Άνθρωπο-Αράχνη.

 

asm31-2.png

 

Ο τόμος γενικά επικεντρώνεται αρκετά και στον Peter Parker και την προσωπική του ζωή, την επιστροφή του στη δούλεψη του J Jonah Jameson, την αποφοίτησή του, αλλά και την υποτροφία που θα πάρει μαζί με το Flash, τη νέα του ζωή και τους νέους φίλους που θα κάνει, την ταραχώδη υγεία της θείας May που δε θέλει να τον αφήσει μόνο του στη ζωή και φυσικά τον όπως φαίνεται, οριστικό χωρισμό του από τη Betty στην οποία o Ned Leeds έχει κάνει πρόταση γάμου. Γενικά έχει πολύ Peter Parker το τεύχος και καλώς για εμένα.

 

Τελικός απολογισμός και πορεία της σειράς

 

tumblr_orjql0T01W1w8ienuo2_1280.png

 

Συνεχίζει δυνατά ο Spider-Man, ίσως αυτός ο τόμος δεν ήταν στο ίδιο υψηλό ποιοτικό στάνταρ με τον προηγούμενο, αλλά και πάλι είναι ένας τόμος με αρκετά καλές ιστορίες και κυρίως πάει σε ένα νέο αφηγηματικό επίπεδο τον ήρωα μας. Έχουμε την υγεία της May, την εισαγωγή δύο απίστευτα σημαντικών χαρακτήρων, την αποφοίτηση του Peter Parker, ωραίες και δυναμικές μάχες όπως μας αρέσει ο Spider-Man. Σε όσους αρέσει η σειρά, ούτε εδώ έχουμε misstep παιδιά. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

7 hours ago, nikolas12 said:

Τόμος 36: Spider-Man - Άλλοι Κόσμοι

 

ενώ αντίστοιχα ο Peter πρέπει να αντιμετωπίσει και τη Γάτα, έναν διαβόητο κλέφτη στο αμέσως επόμενο.

 

Αφού τον βλέπουν ότι ο κλέφτης είναι άντρας, θέλει πολύ προσπάθεια να τον μεταφράσουν "Ο Γάτος" αντί "Η Γάτα" ??? :ego:

 

7 hours ago, nikolas12 said:

Τόμος 36: Spider-Man - Άλλοι Κόσμοι

 

Οδεύουμε σιγά σιγά στα δύο τρίτα της συλλογής και δε γινόταν να μη διαβαστεί άμεσα η πιο αγαπημένη της σειρά τουλάχιστον για εμένα και ειδικά μετά τη εξαιρετική ποιότητα του τελευταίου τόμου του Spidey.

 

Κατά τα άλλα... έχω ένα όνειρο...

 

Spoiler

Πότε θα έρθει η μέρα να διαβαστεί άμεσα και κάνα Θωρ !! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.