Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12914
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #29, ευγενική προσφορά του φίλου @ hudson , ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELCLASSICS_0029.jpg  MARVELCLASSICS_0029z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 27: Fantastic Four - Το Φοβερό Κουαρτέτο

 

Fantastic_Four_Vol_1_32.webp

 

Έχω μείνει κάπως πίσω στους τόμους, οπότε σιγά σιγά θα ανεβάσω κάποια αφιερώματα και σε αυτό το θρεντ και σε αυτό της άλλης συλλογής. Όγδοο τόμο Fantastic Four φτάσαμε και μπορώ να πω κάπου εδώ ότι οι ιστορίες έχουν γίνει λίγο τετριμμένες.

 

Έχουμε μπει λίγο σε μια σεναριακή λούπα;

 

Namor_McKenzie_(Earth-616)_from_Fantastic_Four_Vol_1_33_001.webp

 

Καταλαβαίνω αυτό που αναγράφεται στο αρχικό αφιέρωμα, αλλά πρέπει να πω ότι σε αντίθεση με τον ενθουσιασμό μου στους πρώτους τόμους των Fantastic Four, στους τελευταίους έχω αρχίσει και νιώθω ότι οι ιστορίες έχουν γίνει λίγο πιο διεκπεραιωτικές. Δεν είναι επ' ουδενί κακές ή μέτριες, αλλά οι κακοί είναι λίγο επαναλαμβανόμενοι ή απλά επιστρέφουν με μαγικό τρόπο, ενώ και τα σεναριακά μοτίβα είναι αρκετά παρόμοια, δηλαδή εσωτερικός τσακωμός Τζόνι-Μπεν, εχθρός που στρέφει την ομάδα τον έναν απέναντι στον άλλον, μικρή τελική μάχη, πολύ κείμενο, όλα αυτά είναι στάνταρ ιστορίες ή θεματικές που θα βρεις σε κάθε τόμο.

 

image-3208.webp

 

Η πρώτη ιστορία ήταν για μένα η καλύτερη του τόμου, πολύ συγκινητικό γράψιμο και κυρίως μια ματιά στην πρώιμη ζωή της οικογένειας Στορμ που μας ήταν απαραίτητη. Αυτή ναι, ήταν από τις καλύτερες ιστορίες της ομάδας. Από εκεί και μετά, έχουμε κλασικές περιπτώσεις κακών ή ομάδων που επιτίθενται ξαφνικά στους ήρωες καθώς και μια ιστορία που ο Μπεν και ο Ριντ γυρνούν στο παλιό τους κολλέγιο. Προσωπικά δε βρήκα κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον πέραν της τελευταίας ιστορίας που είχε πολύ ωραία δράση καθώς και την πρόταση γάμου που έκανε ο Ριντ στη Σου και προχώρησε τη σχέση τους.

 

Τελική σύνοψη:

 

Fantastic_Four_Vol_1_36.webp

 

Πιστεύω ότι όλο και κάτι θα αρχίσει να αλλάζει και κυρίως καλύτεροι κακοί θα μπουν στις ιστορίες των ομάδων, απλώς νομίζω πως μετά από μια σταθερή πορεία, ο συγκεκριμένος τίτλος ξεκινάει και μοιάζει λίγο πιο κοντά στα συνηθισμένα και να θυμίζει έντονα παλιότερες ιστορίες παρά να φέρνει κάτι καινούριο. Αν και αυτό είναι απλά η δική μου οπτική. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 28: Iron Man - Η Σύγκρουση των Τιτάνων

 

Tales_of_Suspense_Vol_1_69.webp  clean.jpg

 

Με 9 τεύχη ήρθε ο νέος τόμος Iron Man, ένας τόμος που αρχίζει και φέρνει πιο μπροστά τα προσωπικά του Tony Stark.

 

Ο έρωτας Σταρκ-Πέπερ στο προσκήνιο

 

z5bwhs4kifw71.webp

 

Η κύρια θεματική των 9 τευχών αφορά το ερωτικό τρίγωνο των Τόνι Σταρκ, Χάπι και Πέπερ. Ουσιαστικά ο Τόνι αντιμετωπίζει πολλά σκαμπανεβάσματα με την υγεία του και πρέπει συχνά να είναι μέσα στη στολή του Iron Man. Ο Iron Man από την άλλη δεν είναι καθόλου συμπαθής στην Πέπερ, η οποία θεωρεί ότι υπονομεύει τον Σταρκ, ενώ είναι ερωτευμένη μαζί. Ο ίδιος ο δισεκατομμυριούχος θεωρεί πως δε μπορεί να είναι με την Πέπερ παρά τον έρωτα που νιώθει για αυτήν καθώς φοβάται πως μια ενδεχόμενη χειροτέρευση της υγείας του θα τον οδηγήσει στον θάνατο και η γραμματέας του θα πληγωθεί που θα τον χάσει.

 

a0Z9MNB_700b.jpg

 

Από την άλλη ο Χάπι διαπιστώνει πολλάκις το ενδιαφέρον της Πέπερ για τον Τόνι και κάπως έτσι κυλάει η ιστορία με τους δύο άντρες να απομακρύνονται από τη γυναίκα που αγαπούν για τους δικούς τους λόγους και με τους δύο να διαπιστώνουν το ενδιαφέρον που τους δείχνει εκείνη όταν επιστρέφουν πίσω. Το συγκεκριμένο στόρι είναι κάπως κουραστικό γιατί τρέχει για πολλά τεύχη και εδώ κορυφώνεται, αλλά θα ήθελα λίγο σύντομα να φτάσει η ιστορία σε ένα conclusion.

 

Αρκετοί κακοί, εντυπωσιακές μάχες

 

8.5.webp

 

Ο Μανδαρίνος επιστρέφει στα πρώτα δύο τεύχη και αποδεικνύεται εξαιρετικά ενδιαφέρων κακός, καθώς μαθαίνουμε και το origin story του. Από εκεί και μετά είναι ωραία και η ιστορία στην οποία ένας κακός κλέβει τη στολή του Iron Man και τον παλεύει με την παλιότερη, χρυσή στολή του όπως και η επιστροφή των Hawkeye και Black Widow. Κλασικά δε λείπουν ιστορίες με κακούς κομμουνιστές, στο διάστημα ή στη θάλασσα με τη δράση και το σχέδιο να ποικίλουν, ωστόσο η κύρια θεματική του τόμου παραμένει το ερωτικό τρίγωνο.

 

Τελικός απολογισμός και πως τα πάει η σειρά

 

049pc4tljzy71.webp

 

Σε αυτό το section δε θα προτείνω πλέον, απλώς θα λέω τη γνώμη μου για την πορεία της σειράς. Συνολικά ο τόμος είναι από τους λιγότερο καλούς Iron Man τόμους, αφού όπως είπα έχει μια τάση να επαναλαμβάνεται, μας φέρνει πίσω κάποιους κακούς, αλλά σε ένα γενικότερο πλαίσιο η σειρά του Iron Man συνεχίζει να είναι ενδιαφέρουσα. Περιμένω ωστόσο να δω σε τι πλαίσιο θα κινηθεί στη συνέχεια. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38303
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  849 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα στο κέντρο της Αθήνα είχε κυκλοφορήσει το νέο τεύχος του Deredevil. Σε περίπτωση που το είχατε απορία δηλαδή 😛

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αυριο κυκλοφορει το τευχος συμφωνα με το σαϊτ 

Χωρίς τίτλο.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Eνα πραγμα που εκτιμω σε αυτη την συλλογη ειναι η ευκρινεια και η σχολαστικότητα. Ξερουν να σε κατατοπιζουν σωστα οταν χρειαζεται ρε παιδι μου.

 

 

IMG_20220428_141438.jpg

IMG_20220428_141513.jpg

 

 

Το αλλο που εκτιμω ειναι οτι κρατανε μια σταθερη ομοιομορφια. Σεβονται τις απαιτησεις των συλλεκτων. Θα μου πεις εδω ξεχασαν ολοκληρη αριθμιση εκει κολας...

 

 

IMG_20220428_141812.jpg

 

 

 

:shit: αλλά καμια μερα :pesta:  

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12914
  • Reputation:   94412
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #30 (όσο μπορούσα να ρετουσάρω τα χρώματα :P ) βρίσκεται κοντά μας κι ανέβηκε στην βάση. :) 

 

MARVELCLASSICS_0030.jpg  MARVELCLASSICS_0030z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Λίγο οι διακοπές, λίγο η καραντίνα λόγω COVID κατάφερα να κάνω catchup τη συλλογή και τώρα αύριο περιμένω να πάρω τον DD και να διαβάσω κατευθείαν. Οπότε θα κάνω μία συνολική αποτίμηση των πρώτων χρόνων της Μάρβελ. Και της συλλογής βεβαίως. Η αλήθεια είναι ότι η γνώμη μου δεν συμβαδίζει καθόλου με την απόφασή μου να τα πάρω όλα, αλλά όπως θα έλεγε και ο Σωτηρακόπουλος πρόκειται για μια στιγμή παραφροσύνης. 

 

Γενικώς επιβεβαιώθηκα στην επιλογή μου από παιδί να διαβάζω ευρωπαϊκά και ελάχιστα αμερικάνικα, σίγουρα όχι υπερηρωικά της Μάρβελ. Δεν είναι για μένα ποτέ δεν ήταν. Πολλά κλισέ, πολλές επαναλήψεις, πολλά άχρηστα captions για τον casual αναγνώστη (που γίνονται κουραστικά σε τέτοια έκδοση.

 

Φυσικά αυτό που επιβεβαιώθηκε είναι το γιατί σύντομα ο Σπάιντι ξεπέρασε όλους τους άλλους σε δημοφιλία και άνετα κιόλας. Έχει ένα μη κυκλικό background story έχει ενδιαφέροντες κακούς, έχει χιούμορ (εντυπωσιάστηκα από την απουσία του στις περισσότερες σειρές), είναι σειρά που την περιμένεις και σε ανταμείβει. Στο άλλο άκρο είναι οι Φ4. Ο ορισμός του fanserve 50 χρόνια πριν εφευρεθεί ο όρος. Οι 10 τουλάχιστον σελίδες είναι αυτά που θέλει ο κόσμος. Το πράγμα να λέει εξυπνάδες, ο Τζόνι παρομοίως, η Σου κάνει φούσκα και ο Ριντ πιάνει το κατσαβίδι στον κάτω όροφο χωρίς να σηκωθεί από τη θέση του και σινερομάντζο. Όσο υπήρχε το ειδύλλιο με τον Ναμόρ κάτι έπαιζε πέρα από το σύνηθες, μετά βαλτώσαμε.

 

Το πραγματικά ανεξήγητο είναι ο Χουλκ. Είναι το πιο αξιόλογο background story και ο πιο αδιάφορος ήρωας. Χουλκ βαράει, Χουλκ διαλύσει χέσε μας ρε Χουλκ. Ενδιαφέρων και ο DD αλλά περιμένω αύριο τον 2ο τόμο για περισσότερα, οι άλλοι 3 με τις κουτσουρεμένες ιστορίες θέλουν πολύ δουλειά. Ο Iron Man δεν κάνει μπίου, πραγματικά πρέπει να είναι όλοι ηλίθιοι εκεί στην εταιρία για να μην τους κάνει εντύπωση που δεν έχουν δει έστω και μία φορά τον σωματοφύλακα με το αφεντικό μαζί. Δηλαδή προστατεύω εγώ τον Βαλτάσαρ και ποτέ δεν είμαι δίπλα του; Σοβαρά; Ο Σταν Λι το βρήκε αυτό καλή ιδέα; :damn: Ο Θωρ έχει τον πιο lame villain που υπάρχει, δηλαδή βλέπω Λόκι και θέλω να πετάξω το τεύχος, έχει κι αυτός κυκλικό background story έχει βαλτώσει. Ο Καπ είναι πρώτος τόμος θα περιμένουμε τη συνέχεια. Γενικά όμως αυτό το 10-12σέλιδο φορμάτ δε δείχνει να περπατάει.

 

Τέλος οι Avengers αυτοί δεν έχουν ανάγκη είναι πιο mega battles και από το επόμενο θα έχουμε ήρωες που δε θα τους βλέπουμε αλλού άρα ακόμα καλύτερα.

 

Να πω επίσης και κάτι που πέρασε στα ψηλά, το #29 ήταν ο πρώτος τόμος με 6 τεύχη, ως τώρα είχαμε 5αδες ή 10αδες μισά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

10 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Eνα πραγμα που εκτιμω σε αυτη την συλλογη ειναι η ευκρινεια και η σχολαστικότητα. Ξερουν να σε κατατοπιζουν σωστα οταν χρειαζεται ρε παιδι μου.

 

 

IMG_20220428_141438.jpg

IMG_20220428_141513.jpg

 

 

Το αλλο που εκτιμω ειναι οτι κρατανε μια σταθερη ομοιομορφια. Σεβονται τις απαιτησεις των συλλεκτων. Θα μου πεις εδω ξεχασαν ολοκληρη αριθμιση εκει κολας...

 

 

IMG_20220428_141812.jpg

 

 

 

:shit: αλλά καμια μερα :pesta:  

 

 

Να λες καλά που έγινε έτσι για να έχουμε μια ομοιομορφία στον 2ο τόμο Captain America...δεν θα φαίνεται ούτε ο τίτλος της σειράς...:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   159
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1517 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχω μαζέψει όλα τα τεύχη της συλλογής μέχρι στιγμής. Γενικά οι ιστορίες όλων των ηρώων της Marvel στην δεκαετία του 60 μου φαίνονταν πάντα μέτριες. Παρόλα αυτά διαβάζοντας την συλλογή με χρονολογική σειρά εκτίμησα για πρώτη φορά τους Fantastic Four. Ενώ στο παρελθόν ο,τι διάβασα από αυτούς δεν μου άρεσε, τώρα μπορώ να πω ότι είναι από τους πιο δυνατούς τίτλους! Επίσης, μπορεί να φανεί αιρετικό αλλά πιστεύω ότι το σκίτσο του Don Heck στον Iron Man και του Wally Wood στον Daredevil είναι πολύ μπροστά για την εποχή του. Αφήνουν κατά την δική μου υποκειμενική άποψη πίσω Kirby και Ditko. Ίσως επειδή είχαν βαρύ μηνιαίο πρόγραμμα με πολλούς τίτλους να μην είχαν τον χρόνο να αφιερώσουν περισσότερο χρόνο, αλλά ειδικά ο Wally Wood με κατέπληξε. Κρίμα που έμεινε για λίγα τεύχη μόνο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 1/5/2022 στο 3:32 ΜΜ, evripidis είπε:

Έχω μαζέψει όλα τα τεύχη της συλλογής μέχρι στιγμής. Γενικά οι ιστορίες όλων των ηρώων της Marvel στην δεκαετία του 60 μου φαίνονταν πάντα μέτριες. Παρόλα αυτά διαβάζοντας την συλλογή με χρονολογική σειρά εκτίμησα για πρώτη φορά τους Fantastic Four. Ενώ στο παρελθόν ο,τι διάβασα από αυτούς δεν μου άρεσε, τώρα μπορώ να πω ότι είναι από τους πιο δυνατούς τίτλους! Επίσης, μπορεί να φανεί αιρετικό αλλά πιστεύω ότι το σκίτσο του Don Heck στον Iron Man και του Wally Wood στον Daredevil είναι πολύ μπροστά για την εποχή του. Αφήνουν κατά την δική μου υποκειμενική άποψη πίσω Kirby και Ditko. Ίσως επειδή είχαν βαρύ μηνιαίο πρόγραμμα με πολλούς τίτλους να μην είχαν τον χρόνο να αφιερώσουν περισσότερο χρόνο, αλλά ειδικά ο Wally Wood με κατέπληξε. Κρίμα που έμεινε για λίγα τεύχη μόνο!

 

Να συμπληρωσω και ο Jo Orlando στον 1ο τομο του Daredevil πολυ καλος. Ειδικα το ολοσελιδο καρε στην 3η ιστορια με το ανδρο του Owl ακομα το εχω στην μνημη μου. Το σχεδιο του Ditko ισως ειναι πολυδιαφημισμενο γιατι ειναι αυτος που σχεδιασε τον πιο δημοφιλη ηρωα ολων,και εμενα δεν με ξετρελαινει να πω την αληθεια..Για Kirby δεν εχω να σχολιασω κατι, δεν υπηρχε ο ανθρωπος. Σχεδιαζε σε τοσο μικρο διαστημα τοσα τευχη, με λεπτομεριες ολα στο χερι :respect:

 

Οσον αφορα τους Fantastic Four παρατηρω οτι αρκετοι ειναι προκατελειμενοι, ισως MCU? Δεν ξερω. Για μενα -ως τωρα- ειναι η πιο δυνατη σειρα ηρωων.Δραση,σουπερ κακοι,δραμα,τσακωμοι,ερωτες,διαστημα,ταξιδι στο παρελθον.Τα εχουν ολα! Αμα παρακολουθησεις ενα παλικαρι στο youtube που κανει unboxing τους τομους, μια καλη κουβεντα δε θα ακουσεις.Χωρις εννοειται να τα εχει διαβασει.

 

Προσωπικη αποψη,ο Thor και ο Hulk ειναι αυτοι που υστερουν εναντι των υπολοιπων.

 

Οι κακοι του Thor βαρετοι ,Μr Hyde και Cobra ακομα να καταλαβω γιατι υπαρχει εχθρα, ειδικα ο Loki τους ξεπερναει σε βαρεμαρα,καθε φορα το ιδιο σεναριο,δινει μια διαφορετικη δυναμη σε καποιον θνητο για να τα βαλει με τον Thor :sleep3: 

Στον Hulk να δουμε ο Leader αν θα εχει ενδιαφερον στη συνεχεια, ο Ross που θεωρει χλιαρα τον Banner με τον σουπερ νταη αξιωματικο που εμφανιστηκε να εγκρινει αυτον για σχεση της κορης του, χιλιοπαιγμενο εργο θα ελεγα...Οκ storyline των 60's βλεπουμε,δεκτο. Αλλά ετσι παιρνεις την τελευταια θεση στις προτιμησεις μου φιλτατε Hulk :lol:

 

 

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Όταν ξεκίνησε το MCU, τα δικαιώματα για Spider-Man, X-MEN, F4, Hulk, Daredevil είχαν ήδη πωληθεί, Thor, Iron Man, Avengers ήταν απούλητοι. Μέχρι στιγμής καταλαβαίνω πλήρως το γιατί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Όταν ξεκίνησε το MCU, τα δικαιώματα για Spider-Man, X-MEN, F4, Hulk, Daredevil είχαν ήδη πωληθεί, Thor, Iron Man, Avengers ήταν απούλητοι. Μέχρι στιγμής καταλαβαίνω πλήρως το γιατί.

 

Είχαν πουληθεί εκείνοι αλλά όχι επειδή είναι πιο εμπορικοί, που απ' ότι καταλαβαίνω είναι ο λόγος που φαντάζεσαι. Άλλωστε πουλήθηκαν σε 3-4 διαφορετικές εταιρείες παραγωγής. Και ο Namor είχε πουληθεί αλλά ταινία του δεν είδαμε ποτέ. Είναι πιο εμπορικός από τους Avengers, τον Thor και τον Iron Man; Για κανένα λόγο... Έπειτα, αν εξαιρέσεις τον Spider-Man και τους X-Men που είναι πολύ δημοφιλείς, όλοι οι άλλοι πήγαν άπατοι... Και ο Spider-Man με Sam Raimi στην παραγωγή πήγε άπατος, που παρά τις εισπράξεις τους η 3η ταινία ήταν απαίσια και τον "κόψανε" για να τον εγκαινιάσουν ξανά με άλλα 2 reboot. Μόνο οι X-Men άντεξαν στο χρόνο παράλληλα με το "MCU" κι αυτό εν πολλοίς οφείλεται στην επιστροφή του Bryan Singer!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

μμμμμναι, δεν ξέρω πως κολλάνε αυτά σε αυτό που έγραψα βέβαια. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Kurdy Malloy είπε:

μμμμμναι, δεν ξέρω πως κολλάνε αυτά σε αυτό που έγραψα βέβαια. :thinking:

 

Δεν υπονόησες ότι "βλέπεις το λόγο" επειδή αυτό εκφράζεται απ' τις πωλήσεις της σειράς της "Radnet" με τους συγκεκριμένους χαρακτήρες & ομάδες; Και σου εξηγώ ότι δεν είναι περισσότερο εμπορικοί και ότι γι' αυτό επιλέχθηκαν εκείνοι για κινηματογραφικές μεταφορές αντί για άλλους. Στους Avengers ή στον Thor & τον Iron Man η "Marvel Comics" μπορεί να ζητούσε τα κέρατά της και γι' αυτό δεν πήραν τα δικαιώματα. Για να στήσεις παραγωγές πάνω στους συγκεκριμένους που δεν επιλέχθηκαν, αφενός θα έπρεπε να είναι πολύ μεγαλύτερες (λόγω ιστορικού υπόβαθρου, τεχνολογίας και περιπετειών που έχουν περάσει) σε κόστος και αφετέρου τα δικαιώματα θα ήταν προφανώς ακριβότερα. Δεν έχει να κάνει με την αναγνωρισιμότητα ή την εμπορικότητα των χαρακτήρων που επελέγησαν. Εντάξει..ας εξαιρέσουμε τον Spider-Man που εμπορικά πια και που δεν υπάρχει, αλλά σε ότι αφορά το κόστος της παραγωγής, ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω. Εκτός κι αν εννοούσες κάτι άλλο και κατάλαβα λάθος....

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Μη έχοντας σχέση με την Early Marvel και βλέποντας την ποιότητα του κάθε ήρωα, κατάλαβα γιατί τα στούντιο ενδιαφέρθηκαν για αυτούς που ενδιαφέρθηκαν και έμειναν απούλητοι αυτοί που έμειναν απούλητοι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 29: Avengers - Οι Νέοι Εκδικητές

 

Avengers_Vol_1_11.webp  clean.jpg

 

Διαβάζοντας σε πρώτη φάση τον τίτλο, λέω κοίτα να δεις που οι New Avengers δεν ήταν δημιούργημα και κόμικ του Bendis, αλλά τελικά ο τίτλος ήταν κάπως άκυρος, όπως και το σύνολο του τόμου.

 

Συνολικά μέτριες ιστορίες

 

image-4019.webp

 

Ο τρίτος τόμος των Avengers είναι για μένα ο χειρότερος της ομάδας με μεγάλη διαφορά σε σχέση με τους άλλους δύο και μάλιστα το ότι έχει έξι τεύχη τον κάνει ακόμα πιο κουραστικό στο διάβασμα του. Συν ότι είναι και αυτός απίστευτα πυκνογραμμένος, αλλά περισσότερο από άλλους και απορώ ειλικρινά. Είναι οι Avengers, δώσε πιο πολλή έμφαση στους κακούς και στη δράση ρε Stan, άσε τον σχεδιαστή να ξεδιπλώσει το ταλέντο του, αλλά βάλε πολύ ισχυρούς κακούς.

 

avengers-16-9.webp

 

Οι προηγούμενοι τόμοι είχαν ενδιαφέρον γιατί έδειχναν τα εσωτερικά θέματα των Avengers με τον Hulk, τον Iron Man που δεν ήθελε να αποκαλυφθεί ως Tony Stark, την αφομοίωση του Captain America, τις δυσκολίες στη συνεργασία και κυρίως είχαμε φοβερούς κακούς όπως ο Kang o Namor και ο Zemo. Εδώ έχουμε τέσσερα τεύχη όπου πραγματικά οι κακοί είναι από μέτριοι ως ανύπαρκτοι και ευτυχώς έχουμε στην προτελευταία ιστορία Black Knight και στην τελευταία την επιστροφή Hawkeye συν reminder παλιότερων κακών οπότε κάπως φτιάχνει. Το συνολικό αποτέλεσμα όμως δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

 

Τελικός απολογισμός και τελικά αξίζει η σειρά

 

image-4004.webp

 

Για μένα 2/6 ιστορίες είναι κακός απολογισμός δυστυχώς. Ο τίτλος των Avengers δεν είναι τόσο καλός όσο άλλοι της συλλογής, αλλά τουλάχιστον διάβαζες ευχάριστα κάποιες ιστορίες, τώρα μπορώ να πω ότι βαρέθηκα αρκετά, οπότε όχι δεν είναι κάτι που θα πρότεινα σε όλους, χίλιες φορές ο Spidey και άλλοι ήρωες. Περιμένω όμως να δω τι θα γίνει στον επόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Στην αρχή το Marvel Universe το έχτισαν Spider-man και Fantastic Four.

 

Οι υπόλοιποι τίτλοι πήραν μπροστά για τα καλά όταν σταμάτησε να τους γράφει ο Stan Lee που είχε μεγάλο φόρτο εργασίας και έδινε μεγαλύτερο βάρος στους δύο παραπάνω.

 

Για τους Avengers το μπαμ έγινε με Roy Thomas και John Buskema από το 25 και μετά, δηλαδή από το 6ο τόμο της συλλογής.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

7 hours ago, nikolas12 said:

Τόμος 29: Avengers - Οι Νέοι Εκδικητές

 

Για μένα 2/6 ιστορίες είναι κακός απολογισμός δυστυχώς. Ο τίτλος των Avengers δεν είναι τόσο καλός όσο άλλοι της συλλογής, 

 

Γι'αυτό να διαβάσεις κάνα τόμο Θωρ να δεις το φως σου! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Για μένα 2/6 ιστορίες είναι κακός απολογισμός δυστυχώς.

 

Δεν νομιζω μονο οι 2 να αξιζαν (δηλαδη η 1η και η τελευταία ?) Εγω τις ευχαριστηθηκα εξισου(ιδιως την 4η ιστορια με το δραμα του Πιμ με την Τζαν). Δε με χαλασε καθολου που αντι για 5 τευχη εχουμε 6 (οπως και στους επομενους τομους) ,το εναντιον:mafia: Αν και παρακολουθω εξ αρχης τι ακολουθει,ξενερωσα που βαλανε τοσο συντομα νεα συνθεση στην ομαδα. Νωρις το διαλυσανε.Τουλαχιστον επιστρεφει μετα απο εναν χρονο ο Ant-man με την Wasp απο τις διακοπες.

 

9 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Ο τίτλος των Avengers δεν είναι τόσο καλός όσο άλλοι της συλλογής, αλλά τουλάχιστον διάβαζες ευχάριστα κάποιες ιστορίες, τώρα μπορώ να πω ότι βαρέθηκα αρκετά, οπότε όχι δεν είναι κάτι που θα πρότεινα σε όλους, χίλιες φορές ο Spidey και άλλοι ήρωες.

 

Συμφωνω. Απο τους 8 ηρωες κυμαινεται καπου στην 5-7η θεση αν και απο τα νουμερα που μας παρεθεσε ενας φιλος πριν μια βδομαδα ,ο κοσμος τους γουσταρει και τους εχει στην 3η θεση προτιμησης. 

Να τους βαρεθω ή να μην τους προτεινω ,οχι. Τα προτεινω ολα ανεπιφυλακτα.

Εξαλλου υποκειμενικα κρινουμε ολοι. Εγω θεωρω τους 4Φ τους καλυτερους ολων, ο αλλος λεει ειναι βαρετοι, αναλωνονται στους ιδιους καυγαδες και πλοκες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Νικόλα συμφωνώ με ότι έγραψες, περισσότερο μου φαίνεται ότι ως την εποχή που φτάσαμε οι Avengers ηταν μέσο για να ενισχυθούν χαρακτήρες που είχαν μειωμένη επιρροή στους ατομικούς τους τίτλους ή μέσο να προβληθούν νέοι ήρωες όπως τώρα ο Χοκάι και τα αδέρφια Ρομανόφ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

6 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Νικόλα συμφωνώ με ότι έγραψες, περισσότερο μου φαίνεται ότι ως την εποχή που φτάσαμε οι Avengers ηταν μέσο για να ενισχυθούν χαρακτήρες που είχαν μειωμένη επιρροή στους ατομικούς τους τίτλους ή μέσο να προβληθούν νέοι ήρωες όπως τώρα ο Χοκάι και τα αδέρφια Ρομανόφ.

 

Και εγώ έτσι το βλέπω. Εμένα μου φαίνεται ότι οι Avengers έκαναν μεν το καλό να εγκλιματίσουν ή να χτίσουν χαρακτήρες (Captain America και Hulk αντίστοιχα), αλλά απέκτησαν κακούς σαν ομάδα αργότερα βλέπε Ultron ή αναπτύχθηκαν περισσότερο μετά οι δικοί τους τύπου Kang. Τώρα ουσιαστικά έχουμε περάσει το στάδιο Hulk-Cap, η ομάδα δε βάζει και δε βγάζει μέλη, άρα έχουμε διεκπεραιωτικές ιστορίες απλά και μόνο για να έχουμε ιστορίες όλων μαζί και να συνδέσουμε κάπως τους ατομικούς τίτλους. Μετά τον Lee ξέρω και εγώ ότι φτιάχνει αρκετά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σταθερά ο πιο αγαπημένος ήρωας όλων στη συλλογή αυτή, ο Spidey είναι εδώ με τον έκτο τόμο και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση.

 

MARVELCLASSICS_0031.jpg  MARVELCLASSICS_0031z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Με μεγάλη χαρά επιτέλους ήρθε η μέρα που το πήρα!

Περιμένω από το τεύχος 15 της σειράς που είχε τον τίτλο : "Η τρομερή απειλή του Γκόμπλιν", να την δω λιγο περισσότερο και να μάθω κι άλλα για αυτήν και το μυστήριο που κρύβεται πίσω από το πρόσωπό του Γκόμπλιν!

Οπότε σήμερα με το τεύχος 31 - 2 τευχη Σπάϊντερ Μαν της σειράς μετά - θα προχωρήσουμε σ αυτήν την κατεύθυνση, σιγά σιγά προς την κορύφωση μιάς σπουδαίας ιστορίας, κορυφαίας θα έλεγα 

:mafia:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 39: Ο Γκόμπλιν και οι Γκάνγκστερ

 

Amazing_Spider-Man_Vol_1_23.webp  Amazing_Spider-Man_Vol_1_27.webp

 

Η αλήθεια είναι ότι κάθε νέος τόμος Spider-Man έχει ενδιαφέρον οπότε πάμε να δούμε τι παίχτηκε και σε αυτόν.

 

Ένας Goblin-οκρατούμενος τόμος

 

image-4395.webp

 

Πρωταγωνιστής του τόμου είναι ουσιαστικά ο Green Goblin αφού εμφανίζεται στο μεγαλύτερο μέρος των ιστοριών του. Στην πρώτη εξ αυτών που έδωσε και το όνομά της στον τόμο προσπαθεί να συμμαχήσει με γκάνγκστερ της Νέας Υόρκης θολώνοντας λίγο τα νερά σχετικά με το αν είναι καλός ή κακός αλλά τελικά οδηγούμαστε σε μια επική τελική μάχη με τον Spider-Man. Επίσης εδώ μαθαίνουμε ότι αποφυλακίζεται ο Φόσγουελ που θα παίξει καταλυτικό ρόλο στη συνέχεια.

 

9.1-3.webp

 

Στη συνέχεια έχουμε δύο πολύ καλές ιστορίες, στις οποίες ο ήρωας φτάνει κοντά στο να αποκαλυφθεί. Η μία από τον Mysterio που του δημιουργεί παραισθήσεις και φτάνει πολύ κοντά στην αποκάλυψη του Peter Parker, αλλά τελικά σώζεται τελευταία στιγμή. Η δεύτερη από ένα ρομπότ που καθοδηγεί ο J Jonah Jameson αλλά και η δική του προσπάθεια θα αποτύχει. Παραλίγο όμως η θεία Μέι να μάθει την αλήθεια, αν και ο Peter το σώζει τελευταία στιγμή. Εδώ επίσης ακούμε πρώτη φορά τη Mary Jane και τη βλέπουν οι Λιζ με τη Μπέτυ οι οποίες ζηλεύουν και περιπλέκουν την ερωτική ζωή του ήρωα.

 

19.jpg

 

Η καλύτερη ιστορία είναι η τελευταία που σπάει σε δύο τεύχη και έχουμε τη συνεργασία του Green Goblin με τον Άρχοντα του Εγκλήματος, καθώς και οι δύο γνωρίζουν ο ένας την ταυτότητα του άλλου και συμμαχούν απέναντι στον Spider-Man. Μια περιπέτεια με πολύ όμορφη δράση και κάμποσες δόσεις μυστηρίου. Γενικά είναι ένας τόμος που βλέπουμε κυρίως Spider-Man και σχεδόν καθόλου την προσωπική ζωή του Peter Parker και δεν το θεωρώ καθόλου κακό αυτό, το αντίθετο πιστεύω ότι το χρειαζόμαστε αυτό που και που.

 

Τελικός απολογισμός και σχόλιο για την πορεία της σειράς

 

amazing-spider-man-goblin-steve-ditko.webp

 

Τι ακριβώς να σχολιάσουμε για τον Spider-Man, το γεγονός ότι όλοι αυτή τη σειρά έχουν πιο ψηλά και την αγοράζουν λέει πολλά για την ποιότητα των ιστοριών του ήρωα. Με 2-3 κακούς σε αυτόν τον τόμο, και πάλι όλες οι ιστορίες έχουν να σου πουν κάτι, όλες παίζουν το ρόλο τους, όλες σου αφήνουν θετική επίγευση. Είναι μακράν η τοπ σειρά Marvel και πιστεύω θα συνεχίσει εύκολα. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ωραίο τομάκι και συμφωνώ με τον προλαλήσαντα. 

Spoiler

Δεν μπορώ να μην σχολιάσω αυτό το καρέ που μου θύμησε την σκήνη από το Spiderman 1 του Sam Raimi. Στο κόμικ βέβαια ο Γκόμπλιν προσπάθησε να κάνει το αυτονόητο, να βγάλει την μάσκα του spidey εν αντιθέσει με την ταινία που ο Γκομπλιν δεν ασχολήθηκε καν.

 

goblin spidey.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλημέρα με τον ένατο τόμο των Fantastic Four και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο του που προστέθηκαν στη βάση. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε επιστροφή του Thor!

 

MARVELCLASSICS_0032.jpg  MARVELCLASSICS_0032z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38925
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Γεια σας! Παρακαλώ συμβουλέψτε με μια καλή ιστοσελίδα όπου μπορείτε να διαβάσετε κόμικς στα αγγλικά?:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, ColinDaniel είπε:

Γεια σας! Παρακαλώ συμβουλέψτε με μια καλή ιστοσελίδα όπου μπορείτε να διαβάσετε κόμικς στα αγγλικά?

 

Iστοσελιδα δε ξερω αλλα με ενα γκουγκλαρισμα θα βρεις τα παντα ευκολα.

 

Θες πχ να διαβασεις spider-man ?

Γραψε The Amazing Spider-Μan 1963 read online

 

'Η οποιον αλλον ηρωα προτιμας και τη χρονολογια που ξεκινησε.

 

Ετσι χαζευω καμια φορα τα επομενα εξωφυλλα απο τα τευχη της Radnet.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι τόμοι 33 ("Thor: Η Κρίση των Θεών!") & 34 ("Avengers: Η Εκδίκηση Είναι Δική μας!") παρελήφθησαν σήμερα σ' εμένα από τη συνδρομή, ενώ οι τόμοι 31 ("Amazing Spider-Man: Ο Γκόμπλιν και οι Γκάνγκστερς!") & 32 ("Fantastic Four: Μάχη στο Κτίριο Μπάξτερ!") παρελήφθησαν στις 23 Απριλίου 2022. Ο 36ος είναι και ο τελευταίος τόμος που είναι να μου στείλουν και δεν έχω καμία ενημέρωση για ανανέωση της συνδρομής, τίποτε. Έχει ανανεώσει κανένας να μου πει τη διαδικασία; Πάω απλώς και από τώρα αν θέλω και βάζω τους επόμενους 20; :thinking:  Έχω ν' ασχοληθώ με συνδρομή εντύπου απ' την εποχή που έβγαιναν τα "Σαΐνια" αλλά ακόμη και τότε δεν πρέπει να είχα συνεχίσει τη συνδρομή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.