Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Αττική μένω. Επαρχία που να ξέρω τι γίνεται!

 

Ουτε στο Facebook ουτε στο site εγραψαν κατι,οποτε αυριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δες το τελευταίο μου ποστ στην προηγούμενη σελίδα. Έγινε UPDATE! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7116
  • Reputation:   26980
  • Achievement Points:  7451
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι τόμοι 25 & 26 μου ήρθαν εμένα από τη συνδρομή στις 14 Μαρτίου 2022. Πιθανολογώ ότι στις 13 Μαρτίου 2022 τους έλαβαν στην Αττική οι συνδρομητές, όπως έγινε με μία μέρα πίσω τις δυο προηγούμενες φορές. Την 1η φορά μου ήρθε ένας (με τον 16ο είχα ξεκινήσει), νομίζω πως τη 2η ήταν που ήρθαν τρεις και από κει κι έπειτα έρχονται ανά δύο (προς το παρόν).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4455
  • Reputation:   34674
  • Achievement Points:  4522
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τον περίμενα πως και πως αυτόν τον τόμο. Δεν είμαι φαν του Καπ, όμως η δεύτερη ιστορία υπερηρωικών που διάβασα και μία τελικά από τις αγαπημένες μου ήταν ο Στρατιώτης του Χειμώνα. Οπότε περίμενα αυτόν τον τόμος μήπως έχει τις original ιστορίες του 40 με τον Μπάκυ τον Ρεντ Σκαλ κ.τ.λ. Μαντέψτε: Δεν έμεινα παραπονεμένος. Οι πρώτες τέσσερις ιστορίες του τόμου με τον Καπ στο 1964 είναι για εμένα παντελώς ανούσιες, και είναι και ένας από τους λόγους που δεν παρακολουθώ τους Avengers. Αλλά οι υπόλοιπες ιστορίες που πολύ έξυπνα είχαν την αναδρομή στις original ιστορίες της Golden Age του 1940 μου άρεσαν πάρα πολύ. Σκέφτομαι ότι θα συνεχίσω να παρακολουθώ τις ιστορίες του Καπ όσο παίζει ο Β'ΠΠ. Γιατί οι ιστορίες του 60 με τους κακούς Ρώσους και Βιετκόνγκ είναι αισχρά προπαγανδιστικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10072
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το ότι είναι προπαγανδιστικές, είναι, έχουν την πλάκα τους όμως (αν και νόμιζα ότι με Άιρον Μαν, Χαλκ και Φαντάστικ Φορ είχε λυθεί το πρόβλημα με τα κομμούνια και απλά περίμεναν να έρθει το 89 και να πέσει το τείχος) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35242
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 24: Spider-Man - Εκεί που Πετάει ο Σκαραβαίος

 

Amazing_Spider-Man_Vol_1_20.webp  portrait_uncanny.jpg  85ab340836b3f252e5cd14dc5df2e979.jpg

 

Μιας και σήμερα πήρα τον Captain, είμαι επιτέλους up to date με τις σειρές που διαβάζω στη συλλογή εκτός από το Daredevil που λέω να το διαβάσω κι αυτό όσο πιο σύντομα. Όπως και να 'χει, είπα να πιάσω τον αγαπημένο μου ήρωα και μετά από τον τόμο που είχε κυρίως το εξαιρετικό Annual με τους Sinister Six, επιστρέφει επιτέλους στην κλασική μορφή του τόμου με πέντε τεύχη.

 

Ένα Spider-Man No More πριν το Spider-Man No More;

 

6.1-3.webp

 

Είναι από τις ιστορίες που ανυπομονώ να διαβάσω περισσότερο στη συλλογή αν βγει, αλλά οι πρώτες δύο ιστορίες μου έδωσαν πολλά vibes από Spider-Man: No More. Ουσιαστικά στο τέλος του τελευταίου τόμου είχαμε δει τον Spidey να εγκαταλείπει τη μάχη με τον Green Goblin λόγω της κρισιμότητας της υγείας της θείας Μέι. Σε όλο αυτό βλέπουμε πως ο Peter πιστεύει πλέον ότι καλό είναι να μην είναι ο Spider-Man, παρά την εμφάνιση του Sandman, δεν παλεύει ποτέ μαζί του και όλη η πόλη πλέον τον λοιδορεί και τον θεωρεί δειλό.

 

tumblr_inline_ovha0svsZP1rquizl_1280.jpg

 

Είναι ένα πραγματικά φανταστικό τεύχος με πιο πεζή ιστορία όπου ο Peter βλέπει τους πάντες να τον αμφισβητούν τόσο προσωπικά όσο και ως ήρωα. Και αυτό κάνει ακόμα πιο εντυπωσιακή την επάνοδό του μετά και την καλυτέρευση της υγείας της θείας Μέι όπου και τελικά στο επόμενο τεύχος ξαναγυρίζει στις σκληρές μάχες και κερδίζει πίσω την εκτίμηση των συμπολιτών του και των θαυμαστών του. Πραγματικά ένα καλό ξεκίνημα για τον τόμο.

 

Ο Σκαραβαίος, ο Σκορπιός και το τσίρκο

 

image-3164.webp

 

Γυρίζουμε στην κλασική μορφή τευχών Spider-Man κάπου εδώ. Δηλαδή ένας κακός με αρχή, μέση, τέλος. Η ιστορία του Σκορπιού είναι πάρα πολύ ωραία και με σόκαρε η συμβολή του Jameson στη δημιουργία του, καθώς και στο γεγονός ότι συνέχισε να πολεμάει τον Spider-Man στην εφημερίδα του παρά το ότι τον έσωσε. Ο Σκαραβαίος από την άλλη εμπλέκει αρκετά τον Τζόνι Στορμ σε μια καλή ιστορία (αν και για κεντρική του τόμου θα διάλεγα του Σκορπιού), ενώ η τελευταία με το τσίρκο είχε αρκετή δράση σε σχέση με το συνηθισμένο.

 

Τελικός απολογισμός 

 

0747dd6e74bb785efbae61463e636c09.jpg

 

Ένας ακόμα πολύ ωραίος τόμος του Spidey με αγωνιώδες τέλος για να περιμένουμε τη συνέχεια στον επόμενο και κυρίως καλές ιστορίες, ωραίους κακούς, ωραίο σχέδιο, δε θα κουραστώ να το λέω πως πρόκειται για τη μακράν καλύτερη σειρά της Radnet έως τώρα και κυρίως την πιο σταθερή, αφού τα τεύχη που δε θα σου αρέσουν δεν είναι κακά ή βαρετά απλώς κατώτερα των υπολοίπων και σε αυτό βοηθούν οι εξαιρετικοί κακοί, αλλά κυρίως η αποτύπωση της καθημερινής ζωής του ήρωα, το δέσιμο με τη Μπέτι, η μανία της θείας να γνωρίσει τη Μέρι Τζέιν, η σχέση του με τον Φλας που μισεί τον Πίτερ και θαυμάζει τον Spider-Man, η σχέση του με τον Jameson, γενικά είναι πολύ ωραίες ιστορίες που αξίζουν όλοι να έχουν. Καλό διάβασμα στους πάντες :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

7 hours ago, nikolas12 said:

Ο Σκαραβαίος, ο Χαμελαίων και το τσίρκο

 

image-3164.webp

 

Γυρίζουμε στην κλασική μορφή τευχών Spider-Man κάπου εδώ. Δηλαδή ένας κακός με αρχή, μέση, τέλος. Η ιστορία του Χαμελαίοντα είναι πάρα πολύ ωραία και με σόκαρε η συμβολή του Jameson στη δημιουργία του, καθώς και στο γεγονός ότι συνέχισε να πολεμάει τον Spider-Man στην εφημερίδα του παρά το ότι τον έσωσε. Ο Σκαραβαίος από την άλλη εμπλέκει αρκετά τον Τζόνι Στορμ σε μια καλή ιστορία (αν και για κεντρική του τόμου θα διάλεγα του Χαμελαίοντα), ενώ η τελευταία με το τσίρκο είχε αρκετή δράση σε σχέση με το συνηθισμένο.

 

Ποιον Χαμελαίοντα; Μήπως εννοείς τον Σκορπιό; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Νικόλα! Σου'χει μείνει το τρίτο "Χαμελαίοντας" στο κείμενο. Δες παραπάνω τα κόκκινα γράμματα στην παράθεση μου... :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ νόμισα πως τα έκανες κόκκινα επειδή είναι ανορθόγραφα:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35242
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 25: Captain America - Η Γέννηση ενός Θρύλου

 

clean.jpg  clean (1).jpg

 

Πάντα διαβάζω κάτι τις Δευτέρες και αυτή τη φορά, είπα να πιάσω τον τελευταίο τόμο της συλλογής σχετικά με τον Captain America μιας και διάβασα αρκετά καλά σχόλια εδώ και περίμενα εναγωνίως να δω τις ιστορίες.

 

Από το παρόν στην αναδρομή

 

Steven_Rogers_%28Earth-616%29_from_Tales_of_Suspense_Vol_1_60_0001.webp

 

Ο τόμος έχει 10 τευχάκια (λόγω Tales of Suspense που τότε έβγαινε μισό μισό με Iron Man, περιοδικάρα κοινώς) και το κάθε ένα έχει 10 σελίδες, ωστόσο υπάρχουν και σύντομες ιστορίες και κάποιες που συνεχίζουν. Οι πρώτες τέσσερις είναι οι πρώτες περιπέτειες του Cap και αφηγούνται δικές του ιστορίες που δρα μόνος ως μέλος και των Avengers. Εδώ πρέπει να πω ότι πραγματικά δεν έχουμε τίποτα ουσιαστικό. Είναι περισσότερο ένα action κόμικ με αρκετό ξύλο που δείχνει τις δυνάμεις του Cap ενάντια σε ασεβείς ληστές και τους κακούς κομμουνιστάς, αλλά πραγματικά δεν έχει τίποτα σπουδαίο να επιδείξει.

 

image-3721.webp

 

Τα πραγματικά καλά ξεκινάνε όταν οι Lee-Kirby έσπασαν τη φόρμα των ιστοριών (που είναι κοινή στην αρχή) και πήγαν στην αναδρομή. Εκεί όντως ξεκινούν τα ωραία. Αρχικά βλέπουμε το origin του Cap και πως πήρε τον ορό του υπερστρατιώτη. Λόγω των λίγων σελίδων μου φάνηκε λίγο βιαστικό, δεν τον είδαμε ας πούμε πως παρουσιάστηκε ή πως κρίθηκε ακατάλληλος για στράτευση, αλλά κατάλληλος λόγω της τόλμης του και των αρετών του για να συμμετέχει στο πρόγραμμα. Ουσιαστικά στα πρώτα τευχάκια έχουμε πολύ γρήγορα τη μεταμόρφωση του Στιβ Ρότζερς, τη γνωριμία του με τον Bucky, αλλά και το γεγονός ότι έκρυβαν τις ταυτότητες τους κάτι που αγνοούσα παντελώς.

 

24093739._SY540_.jpg

 

Εκεί λοιπόν ξεκινάνε και οι πιο ενδιαφέρουσες ιστορίες του τόμου που έχουν να κάνουν με τον Red Skull, εμπλέκουν φυσικά τον Χίτλερ, έχουμε ναζί, προδοσίες και φυσικά πάρα πολλή δράση με τον Cap και τον Bucky να τίθενται αντιμέτωποι με πολλούς αντιπάλους. Παρά την αναμενόμενη γραφικότητα περί Αμερικής κτλ, εγώ μπορώ να πω ότι μια χαρά πέρασα διαβάζοντας το και ότι ο Red Skull μου άρεσε αρκετά σαν κακός και στο origin και στο πως τον παρουσίασαν. Γενικά οι ιστορίες δίνουν περισσότερη βαρύτητα στη δράση και σε αυτόν τον τομέα μπορώ να πω ότι το σχέδιο του Kirby είναι από τα καλύτερα του παρά το ότι πρέπει να δώσει έμφαση στη φυσική δύναμη και όχι σε υπερφυσικές δυνατότητες των ηρώων που σχεδιάζει.

 

Τελικός απολογισμός και αν αξίζει να την ξεκινήσει κάποιος

 

8.3.webp

 

Αν σου αρέσουν τα action κόμικ που έχουν έναν έντονο αμερικανισμό, αλλά ταυτόχρονα ωραίους κακούς, Β Παγκόσμιο Πόλεμο, ναζί να τρώνε φάπες κτλ, νομίζω αξίζει η σειρά. Τα πρώτα τεύχη είναι μέτρια, αλλά με το που πάμε στο παρελθόν το ενδιαφέρον ανανεώνεται γρήγορα. Δεν ξέρω αν θα την αρχίσουν όλοι, αλλά σίγουρα σαν σειρά έως τώρα δε μου περνάει αδιάφορη και λογικά θα τη συνεχίσω. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12980
  • Reputation:   95030
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #26, μεταφέρθηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELCLASSICS_0026.jpg  MARVELCLASSICS_0026z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  901
  • Reputation:   8683
  • Achievement Points:  999
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ο Θωρ ανεβαίνει επίπεδα! Άλλος ένας ιστορικός τόμος! Πρώτη γνωριμία με τον Κράσερ Κρηλ,  τον Απορροφητικό Άνθρωπο! (Ναι, με τον Απορροφητικό Άνθρωπο και όχι τον... Αμπζόρμπινγκ Μαν. Ο μεταφραστής με λυπήθηκε. Θα παραμείνω ήρεμος αυτήν την εβδομάδα).
Δε γνώριζα πώς δημιουργήθηκε. Ήξερα μόνο ότι είχε ασγκαρντιανές δυνάμεις αλλά όχι πώς τις απέκτησε.
 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ο Λόκι δίνει ρεσιτάλ... και στις περιπέτειες και ως έφηβος, μια που όλα τα Tales of Asgard είναι αφιερωμένα στην νεανική του ηλικία (αν εξαιρέσεις αυτό με την κοκκινοσκουφίτσα :) ). Έχουμε και ξύλο Θωρ-Χουλκ... και αποκαλύψεις του Θωρ στη νοσοκόμα της καρδιάς του...  πλέον όλοι οι τόμοι Θωρ θα είναι ένας κι ένας... :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ευχαριστος τομος διαβαστηκε μονορουφι. Πιο πολυ μου αρεσαν τα Tales of Asgard που μαθαινουμε πολλα για το backstory παρα οι βασικες ιστοριες. Καπως με εχει κουρασει εμενα ο Λοκι σαν κακος. Παντα το ιδιο storyline. Βρισκει καποιον κακο στη Γη , του δινει υπερδυναμεις για να βλαψει τον Θωρ και ο Οντιν, που βλεπει τα παντα-ακομα και τις γκομενικες στιγμες του γιου του- αυτο δεν το χει παρει χαμπαρι εδω και αιωνες.Ενω μεχρι και οι πετρες της Ασγκαρντ γνωριζουν οτι ο Λοκι ειναι evil απο γεννησιμιου.Οκ μαλιστα.Καπου μπαζει ολο αυτο δε ξερω....

 

Ανυπομονω φουλ για τον επομενο, καθοτι οι Fantastic Four εχουν γινει μακραν οι αγαπημενοι μου. :valt:

Α , επισης ,σχεδον καθολου λαθη ! Ηρθε η προοδος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τα Tales of Ashard θεωρούνται από πολλούς ό,τι καλύτερο έχει βγει από τη συνεργασία Stan Lee/Jack Kirby.  

 

Όσο για τον Λόκι και τα επαναλαμβανόμενα μοτίβα του, είναι γιατί... δεν έχει τίποτε άλλο να κάνει! :)

 

Σύντομα όμως θα αλλάξει η κινητήρια δύναμη πίσω από τις περιπέτειες του θεϊκού ήρωα.

 

Ο Όντιν βλέπει τη μοχθηρία του Λόκι αλλά τον αφήνει να αλωνίζει... για να έχει να απασχολείται ο πρωτότοκος του!

 

Εξάλλου δεν εγκρίνει το love interest του Θωρ οπότε με κάποιο τρόπο πρέπει ή να την ξεχάσει ή να τιμωρηθεί που... χαμηλοκοίταξε! 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2220
  • Reputation:   22038
  • Achievement Points:  2259
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δύο μέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία, εθεάθη σε κάποια κέντρα τύπου

ο τόμος Νο27 Fantastic Four Το Φοβερό Κουαρτέτο!

 

Εξώφυλλο-Οπισθόφυλλο

 

MARVELCLASSICS_0027.jpg  MARVELCLASSICS_0027z.jpg

 

 

Επόμενος τόμος Iron Man Η Σύγκρουση των Τιτάνων!

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  179
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  192
  • Days Won:  0
  • With Us For:  920 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Κατι δεν παει καλα στον χρωματισμο του εξωφυλλου (μερικοι χαρακτηρες ειναι λευκοι) ή με γελουν τα ματια μου? Ως οπισθοφυλλο στο προηγουμενο τευχος δεν φαινεται ετσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2220
  • Reputation:   22038
  • Achievement Points:  2259
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

51 λεπτά πριν, diotsoumas είπε:

Κατι δεν παει καλα στον χρωματισμο του εξωφυλλου (μερικοι χαρακτηρες ειναι λευκοι) ή με γελουν τα ματια μου? Ως οπισθοφυλλο στο προηγουμενο τευχος δεν φαινεται ετσι.

Τώρα που το πρόσεξα έχεις δίκιο. Το εξώφυλλο είναι μια χαρά μάλλον το σκάνερ έχει πρόβλημα :shit2:. Οπότε καλύτερα ας το ανεβάσει κάποιος άλλος το τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12980
  • Reputation:   95030
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο του τεύχους #27 αντικαταστάθηκε, λοιπόν. :) 

 

MARVELCLASSICS_0027.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7116
  • Reputation:   26980
  • Achievement Points:  7451
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 6/4/2022 στο 1:07 ΜΜ, hudson είπε:

Δύο μέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία, εθεάθη σε κάποια κέντρα τύπου

ο τόμος Νο27 Fantastic Four Το Φοβερό Κουαρτέτο!

 

Μου ήρθε εχθές το μεσημέρι ο 27ος και ο 28ος τόμος. Τα αναφέρω για να 'χουμε κάποιο μπούσουλα με τις ημερομηνίες κυκλοφορίας, για όποιον τέλος πάντων ενδιαφέρεται. Εάν επιβεβαιώσει ο @ nikos99 ότι ήρθαν οι δύο τόμοι προχθές στην Αθήνα ή κάποιος άλλος συνδρομητής, για να ξέρουμε. Αν και προχθές να ήρθε, το παρέλαβε ταυτόχρονα με τα κέντρα τύπου που αναφέρει ο Γιώργος! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4455
  • Reputation:   34674
  • Achievement Points:  4522
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά κάντε μας μια διαφήμιση του 27 τόμου. έχει κάτι σπέσιαλ εκτός από τις κλασικές ιστορίες των Φ4?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είναι εξαιρετικός! Τον συστήνω ανεπιφύλακτα! :) (Γράφει χωρίς να τον έχει αγοράσει ακόμα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

13 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Είναι εξαιρετικός! Τον συστήνω ανεπιφύλακτα! :) (Γράφει χωρίς να τον έχει αγοράσει ακόμα)

 

Fantastic Four και να μην ειναι εξαιρετικος γινεται ? Οχι βεβαια ! :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Eπειδη αν δεν γκρινιαξω λιγο δεν παει καλα η εβδομαδα :lol:

 

Αγαπητοι στην Radnet, το εχουμε καταλαβει ολοι πλεον οτι απλα τα εκδιδετε και δεν τα διαβαζετε γιατι ειναι μικιμαουδες, αλλά την λεπτομερια που την βλεπετε πειτε μου και εμενα να την προσεξω? Κοτζαμαν εξωφυλλο ολακερη σελιδα εχεις μπροστα σου...Τα υπολοιπα 3 τευχη δεν εχουν λεπτομεριες δηλαδη? Βαρεθηκε μαλλον ο Τζον Κιρμπι να ψαξει να τις βρει...Γυρνα εστω στην 1η σελιδα που γραφεις,να δεις ειναι ιδια δεν ειναι, τι γραφω στη λεζαντα? Εχει νοημα?

Το σχολιαζω γιατι γινεται επανειλημμένα απο την αρχη. Λιγη προσοχη δεν βλαπτει, εστω και σε κατι που μας ειναι πληρως αδιαφορο.

 

Αυτα απο μενα. Καλο διαβασμα σε ολους μας :beer:

IMG_20220408_141353.jpg

IMG_20220408_141405.jpg

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10072
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4342 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είναι όλες οι λεπτομέρειες του εξωφύλλου μαζεμένες. Πού είναι το περίεργο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

47 min ago , ManaLeak13 said:

Αγαπητοι στην Radnet, το εχουμε καταλαβει ολοι πλεον οτι απλα τα εκδιδετε και δεν τα διαβαζετε γιατι ειναι μικιμαουδες, αλλά την λεπτομερια που την βλεπετε πειτε μου και εμενα να την προσεξω? Κοτζαμαν εξωφυλλο ολακερη σελιδα εχεις μπροστα σου...Τα υπολοιπα 3 τευχη δεν εχουν λεπτομεριες δηλαδη? Βαρεθηκε μαλλον ο Τζον Κιρμπι να ψαξει να τις βρει...Γυρνα εστω στην 1η σελιδα που γραφεις,να δεις ειναι ιδια δεν ειναι, τι γραφω στη λεζαντα? Εχει νοημα?

 

Δεν φτάνει που σε κάθε τεύχος βάζουν παιχνίδια-σπαζοκεφαλιές-γρίφους, που άλλοι τα αγοράζουν σε ξεχωριστά περιοδικά πληρώνοντας τα ωραία τους ευρώ, κάνετε και παράπονα κι από πάνω! :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4200
  • Reputation:   32921
  • Achievement Points:  4379
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2877 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

AMAZING SPIDER-MAN #5: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ Ο ΣΚΑΡΑΒΑΙΟΣ

 

Μετά το σχετικά αδύναμο προηγούμενο τόμο του Spidey, επιστρέφουμε στα γνωστά μας στάνταρ μ΄έναν πολύ ευχάριστο τόμο που περιλαμβάνει τα τεύχη 18-22 του Amazing Spider-Man :)

Για 1η φορά βλέπουμε ότι αρχίζουν σιγά σιγά οι ιστορίες να σχετίζονται με τις προηγούμενες και να μην μπορούν με την ίδια άνεση να διαβαστούν αυτόνομα, όπως συνέβαινε μέχρι πρότινος.

Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Βασικά όπως το πάρει κανείς :)

Το τεύχος 18 ήταν το αγαπημένο μου του τόμου. Βασικά μ΄άρεσε που ξέφυγε απ΄τη γνωστή συνταγή και είδαμε μια ιστορία χωρίς μάχες, που επικεντρωνόταν περισσότερο στην καθημερινότητα του Πήτερ και τα προβλήματα που αντιμετώπιζε με την κοπέλα του τη Μπέτι και την άρρωστη θεία του και το πως αυτά επηρέασαν την εικόνα του ως Spider-Man, κάνοντάς τον να φαίνεται δειλός στα μάτια του κόσμου.

Πολύ δυνατό επίσης το 20ο τεύχος με τον Σκορπιό.

Μετά από καιρό είδαμε καινούριο εχθρό του Spider-Man, ο οποίος είχε πολύ ενδιαφέρουσα προέλευση και δυνάμεις.

Μ΄άρεσε που ο Τζέημσον πήγε να βγάλει απ΄τη μέση τον Spider-Man και παραλίγο να βγει ο ίδιος απ΄τη μέση απ΄το ίδιο του το δημιούργημα.

Τα τεύχη 19 και 22 ήταν αρκετά ευχάριστα και ποιοτικά, στα γνωστά στάνταρ της σειράς, ενώ το 21 με τον Σκαραβαίο θεωρώ ήταν το πιο αδύναμο.

Γενικά σαν villain ο Σκαραβαίος πολύ αδιάφορος.

Επίσης δεν μ΄άρεσε που είχαμε ξανά τον Ανθρώπινο Πυρσό.

Οk να εμφανίζονται που και που κάποιοι guests υπερήρωες, αλλά όχι συνέχεια και κυρίως όχι οι ίδιοι και οι ίδιοι.

Τους F4 και ειδικά τον Πυρσό τους είδαμε ήδη αρκετές φορές σε ιστορίες Spider-Man.
Φτάνει πια :)

 

Τώρα όσον αφορά τη μετάφραση/επιμέλεια δεν έλλειψαν κι από δω κάποια θεματάκια.

Αναφέρω ενδεικτικά ένα σοβαρό λάθος μετάφρασης στο τεύχος 20. Στο τέλος ο Πήτερ που επιστρέφει στο σπίτι λέει στη θεία του ότι τις μελανιές στο πρόσωπο τις απέκτησε παίζοντας ποδόσφαιρο. Η θεία του λέει να μην ξαναπαίξει αυτό το βίαο παιχνίδι. Και αναρωτιέσαι σαν αναγνώστης. Από που κι ως που βίαιο το ποδόσφαιρο και από που κι ως που αποκτάει κάποιος μελανιές στο πρόσωπο παίζοντας ποδόσφαιρο.

Η απάντηση είναι απλή αν διαβάσεις το πρωτότυπο αμερικάνικο τεύχος.

Λέει "football". Οι Αμερικάνοι όμως football λένε το ράγκμπι, όχι το ποδόσφαιρο (εκείνο είναι soccer).
Προφανώς ο μεταφραστής της radnet δεν κάθεται να δει αν βγάζει νόημα με τα προηγούμενα αυτό που μεταφράζει. Οπότε δεν περίμενα κάτι περισσότερο :)

Ένα άλλο θέμα που εντόπισα είναι (πάλι στο 20ο τεύχος) μια σελίδα που τυπώθηκε με κακή ανάλυση (πολλά pixels).

 

8/10 κι αυτός ο τόμος :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2290 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ράγκμπι είναι άλλο άθλημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5518
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5478 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

14 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Μου ήρθε εχθές το μεσημέρι ο 27ος και ο 28ος τόμος. Τα αναφέρω για να 'χουμε κάποιο μπούσουλα με τις ημερομηνίες κυκλοφορίας, για όποιον τέλος πάντων ενδιαφέρεται. Εάν επιβεβαιώσει ο @ nikos99 ότι ήρθαν οι δύο τόμοι προχθές στην Αθήνα ή κάποιος άλλος συνδρομητής, για να ξέρουμε. Αν και προχθές να ήρθε, το παρέλαβε ταυτόχρονα με τα κέντρα τύπου που αναφέρει ο Γιώργος! :beer:


 

ναι βέβαια οι παραδόσεις της εταιρίας είναι ελβετικό ρολόι 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  537
  • Reputation:   5628
  • Achievement Points:  540
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

AMAZING SPIDER-MAN #5: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ Ο ΣΚΑΡΑΒΑΙΟΣ

 

Μετά το σχετικά αδύναμο προηγούμενο τόμο του Spidey, επιστρέφουμε στα γνωστά μας στάνταρ μ΄έναν πολύ ευχάριστο τόμο που περιλαμβάνει τα τεύχη 18-22 του Amazing Spider-Man :)

Για 1η φορά βλέπουμε ότι αρχίζουν σιγά σιγά οι ιστορίες να σχετίζονται με τις προηγούμενες και να μην μπορούν με την ίδια άνεση να διαβαστούν αυτόνομα, όπως συνέβαινε μέχρι πρότινος.

Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Βασικά όπως το πάρει κανείς :)

Το τεύχος 18 ήταν το αγαπημένο μου του τόμου. Βασικά μ΄άρεσε που ξέφυγε απ΄τη γνωστή συνταγή και είδαμε μια ιστορία χωρίς μάχες, που επικεντρωνόταν περισσότερο στην καθημερινότητα του Πήτερ και τα προβλήματα που αντιμετώπιζε με την κοπέλα του τη Μπέτι και την άρρωστη θεία του και το πως αυτά επηρέασαν την εικόνα του ως Spider-Man, κάνοντάς τον να φαίνεται δειλός στα μάτια του κόσμου.

Πολύ δυνατό επίσης το 20ο τεύχος με τον Σκορπιό.

Μετά από καιρό είδαμε καινούριο εχθρό του Spider-Man, ο οποίος είχε πολύ ενδιαφέρουσα προέλευση και δυνάμεις.

Μ΄άρεσε που ο Τζέημσον πήγε να βγάλει απ΄τη μέση τον Spider-Man και παραλίγο να βγει ο ίδιος απ΄τη μέση απ΄το ίδιο του το δημιούργημα.

Τα τεύχη 19 και 22 ήταν αρκετά ευχάριστα και ποιοτικά, στα γνωστά στάνταρ της σειράς, ενώ το 21 με τον Σκαραβαίο θεωρώ ήταν το πιο αδύναμο.

Γενικά σαν villain ο Σκαραβαίος πολύ αδιάφορος.

Επίσης δεν μ΄άρεσε που είχαμε ξανά τον Ανθρώπινο Πυρσό.

Οk να εμφανίζονται που και που κάποιοι guests υπερήρωες, αλλά όχι συνέχεια και κυρίως όχι οι ίδιοι και οι ίδιοι.

Τους F4 και ειδικά τον Πυρσό τους είδαμε ήδη αρκετές φορές σε ιστορίες Spider-Man.
Φτάνει πια :)

 

Τώρα όσον αφορά τη μετάφραση/επιμέλεια δεν έλλειψαν κι από δω κάποια θεματάκια.

Αναφέρω ενδεικτικά ένα σοβαρό λάθος μετάφρασης στο τεύχος 20. Στο τέλος ο Πήτερ που επιστρέφει στο σπίτι λέει στη θεία του ότι τις μελανιές στο πρόσωπο τις απέκτησε παίζοντας ποδόσφαιρο. Η θεία του λέει να μην ξαναπαίξει αυτό το βίαο παιχνίδι. Και αναρωτιέσαι σαν αναγνώστης. Από που κι ως που βίαιο το ποδόσφαιρο και από που κι ως που αποκτάει κάποιος μελανιές στο πρόσωπο παίζοντας ποδόσφαιρο.

Η απάντηση είναι απλή αν διαβάσεις το πρωτότυπο αμερικάνικο τεύχος.

Λέει "football". Οι Αμερικάνοι όμως football λένε το ράγκμπι, όχι το ποδόσφαιρο (εκείνο είναι soccer).
Προφανώς ο μεταφραστής της radnet δεν κάθεται να δει αν βγάζει νόημα με τα προηγούμενα αυτό που μεταφράζει. Οπότε δεν περίμενα κάτι περισσότερο :)

Ένα άλλο θέμα που εντόπισα είναι (πάλι στο 20ο τεύχος) μια σελίδα που τυπώθηκε με κακή ανάλυση (πολλά pixels).

 

8/10 κι αυτός ο τόμος :beer:

 

image.png.c30a30d37bae5c502596a9e32c604048.png

Αμερικάνικο ποδόσφαιρο 

image.png.86fb092ce3490f287d92812bda119ade.png

Ράγκμπι

🤔

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.