Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

10 ώρες πριν, Indian είπε:

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #21 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELCLASSICS_0021.jpg  MARVELCLASSICS_0021z.jpg  

 

 

:beer:

Εμένα πάντως μου ήρθαν από την συνδρομή οι τόμοι 21 και 22 μαζί χτες! Παρότι περιμένω τους τόμους 14-20 που επειδή είναι προσωρινά εξαντλημένοι θα μου έρθουν σε επόμενη αποστολή, όπως ανέφεραν σε ένα μήνυμα που μου ήρθε με τους τόμους 5-13 που τους έκανα συνδρομή πριν από 2 εβδομάδες περίπου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 21: Avengers - Κανγκ, ο Κατακτητής

 

clean.jpg  image-1970.jpg

 

Επιτέλους νέο review μετά από αρκετό καιρό όπου λόγω υποχρεώσεων και προσωπικής ζωής, δεν προλάβαινα να τσεκάρω κάποιο κόμικ και να γράψω τις κριτικές μου. Τυχαία λοιπόν μιας και ακυρώθηκε η βραδινή μου έξοδος, είπα να πιάσω τον τελευταίο τόμο της συλλογής Κλασικοί Υπερήρωες μιας και αφορούσε τους Avengers.

 

Η ιστορία δύο κακών

 

8-2-scaled.jpeg

 

Αυτά τα πέντε τεύχη ουσιαστικά είναι ιστορίες που αφορούν δύο κακούς. Ο ένας είναι ο Baron Zemo και ο άλλος είναι ο Kang και μια άλλη εκδοχή του ο Immortus. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί ουσιαστικά διακόπτουν την ιστορία του ενός με του άλλου, δηλαδή ο Zemo έχει τις δύο πρώτες, διακόπτεται από Kang, μετά ξανά Zemo και στο τέλος Immortus, θεωρώ πως θα ήταν αρκετά καλύτερο να δούμε τον κάθε ένα συνεχόμενα σαν μέρη της ίδιας ιστορίας.

 

avengers-9-wonder-man-death.jpg

 

Αυτό το λέω διότι ο Zemo έχει μια ψιλοκοινή θεματική. Δηλαδή η ιστορία του ξεκινάει με το ότι μαθαίνει για την ύπαρξη του Cap και όντας υπεύθυνος για τον θάνατο τόσο εκείνου (αν και δεν τα κατάφερε) όσο και του Bucky στρατολογεί κακούς που έχουμε δει να εμφανίζονται στις σελίδες των ατομικών τίτλων κάθε ήρωα προκειμένου να τους κερδίσει. Βλέπουμε επίσης τον Captain για πρώτη φορά τόσο οργισμένο και θυμωμένο κυρίως για τον θάνατο του Bucky, νιώθοντας ότι απέτυχε να τον προστατέψει.

 

image-1973.jpg

 

O Executioner και η Enchantress παίζουν ρόλο δευτερεύοντα κακού μαζί με τον Zemo, ενώ θα συνεργαστούν και με τον Immortus. Ενδιαφέρουσα ωστόσο είναι η παρουσία και η πορεία του Wonder Man. Από εκεί και πέρα ο Kang φαίνεται υπερβολικά δυνατός, αλλά τον κερδίζουν με έξυπνο τρόπο και σχετικά γρήγορα, ενώ τον Immortus τον ήξερα για καλό μάλλον λόγω του Avengers Forever. Όπως και να 'χει, αυτή η συλλογή ιστοριών έχει σίγουρα πιο σπουδαίους κακούς, αλλά δε μου άρεσε εξίσου με την προηγούμενη και γενικά τον τόμο τον βρήκα λίγο μέτριο για τα γούστα μου.

 

Η αλλαγή σχεδιαστή από Kirby σε Heck

 

image-2704.jpg

 

Τα πρώτα τρία τεύχη είναι σχεδιασμένα από τον συνήθη ύποπτο Jack Kirby, ενώ μετά περνάμε στον Don Heck που όπως φαίνεται εκείνη την περίοδο χρονολογικά άρχισε να κάνει περισσότερες δουλειές ή για να το θέσω καλύτερα ο Kirby λόγω του απίστευτου φόρτου εργασίας δε συνέχιζε σε τίτλους. Και οι δύο είναι πολύ καλοί, ο Heck όμως πάντα μου αρέσει λίγο παραπάνω, αν και θεωρώ ότι εδώ λείπουν λίγο οι αρετές του που είχαν φανεί στο σχέδιο στους τόμους του Iron Man.

 

Τελικός απολογισμός

 

image-2716.jpg

 

Είναι ένας κάπως μέτριος τόμος παρά την παρουσία επιβλητικών κακών αν και μπορώ να πω ότι στην τελική τον διάβασα και τον διασκέδασα. Δεν ξέρω από εδώ και πέρα πως θα συνεχίσουν οι περιπέτειες των Avengers, ελπίζω όμως να μας φέρουν ακόμα περισσότερους ενδιαφέροντες κακούς και πολλή δράση. Αυτά λοιπόν και καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συνήθως δεν σχολιάζω τους τόμους της συγκεκριμένης συλλογής, καθώς αφήνω τους πιο έμπειρους να το κάνουν. Ένας τόμος, όμως, στάθηκε αφορμή να... ανοίξω το στόμα μου και να μοιραστώ μαζί σας μερικές από τις σκέψεις μου. 

 

Πρόσφατα διάβασα τον τόμο #18, ο οποίος φιλοξενεί τον Άνθρωπο χωρίς φόβο, τον Daredevil. :) Η αλήθεια είναι ότι περίμενα με ανυπομονησία να διαβάσω τις πρώτες ιστορίες του ήρωα, καθώς τον θεωρούσα περισσότερο "γήινο", πάντα σε σύγκριση με τους υπόλοιπους χαρακτήρες, όπως οι Avengers ή οι X-Men. Την μοναδική ιστορία του που είχα διαβάσει ήταν αυτή που αναφερόταν στην πρώτη του εμφάνιση και η οποία φιλοξενήθηκε σε έναν από τους παλαιότερους τόμους της "Συλλογής Marvel". 

 

Μετά λύπης μου, όμως, διαπίστωσα ότι τα συγκεκριμένα σενάρια στερούνταν δημιουργικής φαντασίας ή για να είμαστε περισσότερο ακριβείς, η φαντασία που κατατέθηκε άγγιζε στα όρια της (κακής) υπερβολής. :antekale: Τόσο οι villains, όσο οι μέθοδοι που χρησιμοποιεί ο πρωταγωνιστής, δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψαν, αλλά ούτε και με διασκέδασαν.

 

Έχουμε, λοιπόν, έναν τραπεζίτη, που αυτοαποκαλείται "Κουκουβάγια" ("Owl") κι εκτός από το να δημιουργεί μία παράνομη περιουσία, μπορεί να πετάει με την φορά του ανέμου, αλλά έχουμε κι έναν τύπο που διαπράττει ληστείες, ντυμένος ταυρομάχος, με μοναδικό του όπλο ένα... κόκκινο πανί! :notalk: Ακόμα κι ο Electro, τον οποίο γνωρίσαμε στις ιστορίες του Spider-Man κι ο οποίος θα μπορούσε να θεωρηθεί ένας υπολογίσιμος αντίπαλος, εδώ χάνει την αίγλη του και χρησιμοποιείται εντελώς πρόχειρα. Ο μοναδικός που σώζει λίγο τα προσχήματα είναι ο Purple Man, τον οποίο τον είδα για πρώτη φορά στην σειρά της "Jessica Jones" και μου είχε κάνει εντύπωση η εγκληματική του ικανότητα. 

 

Φυσικά είμαστε αναγκασμένοι να μην αφήσουμε ασχολίαστες κάποιες από τις μεθόδους που εφαρμόζει ο πρωταγωνιστής, ισχυριζόμενος ότι του έχουν δοθεί λόγω της όξυνσης των άλλων του αισθήσεων, έπειτα από το ατύχημά του. Εννοείται ότι δεν περιμένω να διαβάσω κάτι ρεαλιστικό μέσα σε ιστορίες που αφορούν υπερήρωες, αλλά και η υπερβολή έχει και τα όριά της. :P Ο φίλος μας, λοιπόν, αν και τυφλός, μπορεί να πιλοτάρει με μαεστρία έναν πύραυλο, τον οποίο επαναφέρει στην Γη και τον προσγειώνει μέσα στην καρδιά της Νέας Υόρκης χωρίς να ανοίξει ρουθούνι (φαίνεται ότι τα χημικά που έπεσαν επάνω του του έδωσαν και... δίπλωμα πιλότου!!!), σκαρφαλώνει σε ένα ελικόπτερο και ξέρει ακριβώς πότε θα περάσει επάνω από το κτίριο Μπάξτερ, με αποτέλεσμα να πέσει με ακρίβεια στον φεγγίτη του καθώς, επίσης με το μπαστούνι του μπορεί να ανατρέψει ένα ολόκληρο σκάφος και να το βυθίσει! :wow: 

 

Όπως ήταν φυσικό, λοιπόν, όλα αυτά στάθηκαν αφορμή να μην ευχαριστηθώ όσο θα ήθελα τον παρόντα τόμο. Παραδέχομαι ότι είχα άλλες αξιώσεις για το ξεκίνημα του Daredevil, αλλά απογοητεύτηκα με τον τρόπο που οι "μπαμπάδες" του τον χρησιμοποίησαν. Το μοναδικό ελαφρυντικό που δίνω είναι ότι έχουμε να κάνουμε με το ξεκίνημά του και λογικό είναι να είναι κάπως μουδιασμένα τα πρώτα του βήματα στον χώρο της Ένατης Τέχνης. Εύχομαι κι ελπίζω οι επόμενες ιστορίες να κυλήσουν καλύτερα, όπως ακριβώς αξίζει σε έναν τέτοιο ήρωα. :) 

 

 

:beer:

  • Like 12
  • Respect 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #22 βρίσκονται κοντά μας κι ανέβηκαν στην βάση. :) 

 

MARVELCLASSICS_0022.jpg  MARVELCLASSICS_0022z.jpg  

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55428
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μόλις το πήρα. Οι συμπληρωματικές σελίδες του annual είναι καταπληκτικές. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Μόλις παρέλαβα τεύχη 23 24 fantastic 4 και αραχνουλης θα αρχίσει μελέτη το τριήμερο . 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

7 ώρες πριν, nikos99 είπε:

Μόλις παρέλαβα τεύχη 23 24 fantastic 4 και αραχνουλης θα αρχίσει μελέτη το τριήμερο . 

 

Κι εγώ το ίδιο! Αλλά ακόμα περιμένω τα τεύχη 14-20 από την συνδρομή που έκανα πριν 2-3 εβδομάδες για τους τόμους 5-24...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38039
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   83
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρώτο μου post στο φόρουμ αν και το ακολουθώ χρόνια!

 

Ακολουθώ την σειρά απο το πρώτο τεύχος, αλλά δεν έχω συνδρομή. Αγοράζω τα τεύχη από το περίπτερο της γειτονιάς μου.

 

Βλέπω οτι η σειρά εδώ και αρκετό καιρό δείχνει σαν τελευταίο τεύχος το 40 (στην τελευταία σελίδα) , ενώ στο site δείχνουν οτι θα πάνε μέχρι το 60.

 

Γνωρίζει κάποιος αν όντως θα συνεχιστεί ως το 60, ή αν θα πρέπει να γίνω συνδρομητής για τα τεύχη 41-60?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 27/2/2022 στο 10:21 ΜΜ, Indian είπε:

 

Φυσικά είμαστε αναγκασμένοι να μην αφήσουμε ασχολίαστες κάποιες από τις μεθόδους που εφαρμόζει ο πρωταγωνιστής, ισχυριζόμενος ότι του έχουν δοθεί λόγω της όξυνσης των άλλων του αισθήσεων, έπειτα από το ατύχημά του. Εννοείται ότι δεν περιμένω να διαβάσω κάτι ρεαλιστικό μέσα σε ιστορίες που αφορούν υπερήρωες, αλλά και η υπερβολή έχει και τα όριά της. :P Ο φίλος μας, λοιπόν, αν και τυφλός, μπορεί να πιλοτάρει με μαεστρία έναν πύραυλο, τον οποίο επαναφέρει στην Γη και τον προσγειώνει μέσα στην καρδιά της Νέας Υόρκης χωρίς να ανοίξει ρουθούνι (φαίνεται ότι τα χημικά που έπεσαν επάνω του του έδωσαν και... δίπλωμα πιλότου!!!), σκαρφαλώνει σε ένα ελικόπτερο και ξέρει ακριβώς πότε θα περάσει επάνω από το κτίριο Μπάξτερ, με αποτέλεσμα να πέσει με ακρίβεια στον φεγγίτη του καθώς, επίσης με το μπαστούνι του μπορεί να ανατρέψει ένα ολόκληρο σκάφος και να το βυθίσει! :wow: 

 

Όπως ήταν φυσικό, λοιπόν, όλα αυτά στάθηκαν αφορμή να μην ευχαριστηθώ όσο θα ήθελα τον παρόντα τόμο. Παραδέχομαι ότι είχα άλλες αξιώσεις για το ξεκίνημα του Daredevil, αλλά απογοητεύτηκα με τον τρόπο που οι "μπαμπάδες" του τον χρησιμοποίησαν. Το μοναδικό ελαφρυντικό που δίνω είναι ότι έχουμε να κάνουμε με το ξεκίνημά του και λογικό είναι να είναι κάπως μουδιασμένα τα πρώτα του βήματα στον χώρο της Ένατης Τέχνης. Εύχομαι κι ελπίζω οι επόμενες ιστορίες να κυλήσουν καλύτερα, όπως ακριβώς αξίζει σε έναν τέτοιο ήρωα. :) 

 

 

:beer:

 

Σε προηγούμενη κριτική μου είχα γράψει ακριβώς τα ίδια φίλε και συνοδοιπόρε στην τέχνη των Ινδιάνων. Μετά από τόσο διάβασμα υπερηρωικών και τόσων ηρώων έπαθα την πλάκα μου με τον τρόπο που σταδιακά αυξάνονταν οι υπερηρωικές δυνάμεις του φίλου μας. Έγινε ζωντανή πυξίδα, ζωντανός ηλεκτρομαγνήτης, απέκτησε όλες τις δεξιότητες του κόσμου απλά και μόνο επειδή τυφλώθηκε με χημικά. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι όλα αυτά με διασκέδασαν αρκετά. Ιδίως εκεί που ήταν στην ταράτσα της Νέας Υόρκης και ΑΚΟΥΓΕ τους ΠΑΛΜΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ μέσα σε κάτι εκατομμύρια κόσμου.

 

Σε άλλα νέα. Το annual του Spiderman ήταν φοβερό. Η ιστορία έχει το ενδιαφέρον της, αλλά μου θύμιζε τις επετειακές ιστορίες του Ντίσνευ που μαζεύονται όλοι οι καλοί και όλοι οι κακοί χωρίς κάποια ιδιαίτερη ιστορία ή δράση. Χλιαρό σενάριο με τους σινιστερσιξ (μία λέξη) να μην προβάλουν και ιδιαίτερη αντίσταση εδώ που τα λέμε. Ο καθένας έχανε σε μία άντε δύο σελίδες κόμιξ. Όλα τα λεφτά ήταν όμως τα ολοσέλιδα πορτρέτα και το αφιέρωμα στις δυνάμεις του Spidey. Αυτό ήταν καταπληκτικό. 

Τα υπόλοιπα δύο τεύχη κινούνται στο γνωστό μοτίβο του Spiderman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 5/3/2022 στο 7:28 ΜΜ, drpizka είπε:

Γνωρίζει κάποιος αν όντως θα συνεχιστεί ως το 60, ή αν θα πρέπει να γίνω συνδρομητής για τα τεύχη 41-60?

 

Eνα παλικαρι απο το φορουμ που τους ειχε ρωτησει, του ειπαν οτι κοντα στον τομο 40 θα αποφασισουν και θα ανακοινωσουν επεκταση ή οχι.

 

Προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι θα ανανεωθει.Οχι επειδη το αγοραζω και ετσι το λεω, επειδη βλεπω αρκετους (και εκτος φορουμ) να ποσταρουν φωτο ,να σχολιαζουν.Στο περιπτερο βλεπω σχεδον εξαντληση καθε φορα. Ετσι προκυπτει το feeling μου , οτι πανε καλα οι πωλησεις.

 

Τωρα αμα η επεκταση θα ειναι + 60 ή +40 τομοι ή οτι άλλο, αγνωστο.

 

Οπότε προς καλοκαιρι η ανακοίνωση.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55428
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Η επόμενη επέκταση μάλλον θα είναι +50 τόμοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να έχουμε σασπένς δηλαδή αν θα δούμε X-Men ή όχι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55428
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

X-MEN θα δούμε σίγουρα και χωρίς την επέκταση επειδή η παρούσα συλλογή είναι 60 τόμοι και μέσα στους τόμους 51-60 έχει 4 τόμους Χ-ΜΕΝ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Να ρωτήσω. Στον πρώτο τόμο του Iron Man. Μία ιστορία που συμμετέχει ένας κακός που λέγεται "doctor strange" δεν έχει καμία σχέση με τον doctor strangeπου ξέρουμε και που θα βγει ταινία τον Μάιο,ε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

14 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Να ρωτήσω. Στον πρώτο τόμο του Iron Man. Μία ιστορία που συμμετέχει ένας κακός που λέγεται "doctor strange" δεν έχει καμία σχέση με τον doctor strangeπου ξέρουμε και που θα βγει ταινία τον Μάιο,ε;

Όχι, δεν έχει. Μάλλον στον Stan Lee θα άρεσε το όνομα τόσο που το χρησιμοποίησε 2 φορές :lol: Έχω την εντύπωση ότι το έχει ξανακάνει στο παρελθόν (μάλλον ήταν λίγο ξεχασιάρης). Στην wikipedia είχα δει ότι υπήρχαν άλλα δύο πλάσματα ονόματι Hulk πριν από τον πράσινο γίγαντα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  160
  • Reputation:   705
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Να ρωτήσω. Στον πρώτο τόμο του Iron Man. Μία ιστορία που συμμετέχει ένας κακός που λέγεται "doctor strange" δεν έχει καμία σχέση με τον doctor strangeπου ξέρουμε και που θα βγει ταινία τον Μάιο,ε;

Όχι.

Είναι από το tales of suspense #41 και επειδή μου είχε δημιουργηθεί η ίδια απορία το είχα ψάξει λίγο. Δεν επανεμφανίστηκε σε ιστορία ούτε αυτός, ούτε κι η κόρη του, μάλλον επειδή ακριβώς είχε το ίδιο όνομα με τον δημοφιλή γνωστό Δόκτωρα. 

Ποιός ξέρει, ίσως στο μέλλον κάποιος συγγραφέας τους ξαναχρησιμοποιήσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κυκλοφόρησε το νέο τεύχος με την ιστορία των Fantastic Four. Στον επόμενο τόμο επιστρέφει ξανά ο Spider-Man, οπότε μπορούμε να πούμε ότι είμαστε σε καλό σερί.

 

MARVELCLASSICS_0023.jpg  MARVELCLASSICS_0023z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38012
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα παλιότερα είχε ανέβει ένα λινκ με όλα τα τεύχη της σειράς από το εξωτερικό μπορεί να το στείλει κάποιος γιατι δεν μπορώ να το βρω; Ευχαριστώ.

Επεξεργασία από Βασίλης Μπάτρας
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55428
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και εδώ έχω ολόκληρη σειρά άρθρων με όλους τους τόμους της Ιταλικής σειράς, τα εξώφυλλά τους κλπ

 

Απλά δεν βλέπω να υπάρχει κίνηση εκεί, δηλαδή διαπίστωσα απουσία ενδιαφέροντος και δεν τα ενημερώνω πλέον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 ώρες πριν, Βασίλης Μπάτρας είπε:

Καλησπέρα παλιότερα είχε ανέβει ένα λινκ με όλα τα τεύχη της σειράς από το εξωτερικό μπορεί να το στείλει κάποιος γιατι δεν μπορώ να το βρω; Ευχαριστώ.

Είναι στο πρώτο "άρθρο" αυτού του θέματος... Είναι μαζί με την παρουσίαση που έχει κάνει ο @ nikolas12 !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38012
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ όλους για την γρήγορη ανταπόκριση!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

23: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ 7.

Άλλο ένα εκπληκτικό Annual σε αυτόν τον τόμο. Μέχρι στιγμής, όσα επετειακά τεύχη έχουν κυκλοφορήσει είναι αριστουργηματικά! Ωραίες ιστορίες και φουλ στα έξτρα! Όταν είχαν πρωτοκυκλοφορήσει, θα πρέπει να είχαν ενθουσιάσει τους αναγνώστες.

6 μήνες μετά την κυκλοφορία του πρώτου τόμου των 4 Φανταστικών, φτάσαμε στο τεύχος 31 (συν 2 επετειακά τεύχη). Ξεκινήσαμε από το 1961 και φτάσαμε κιόλας ένα βήμα πριν το1965 !

Το 1986, επί Μαμούθ, μετά από 6 μήνες βρισκόμασταν στο τεύχος...6!

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tα υπόλοιπα τεύχη που είχε ο τόμος (#29-31) έλεγαν τίποτα; :thinking:

Είδα μέτριες κριτικές στο goodreads, γι΄αυτό ρωτάω.

Και γενικά μπορεί κάποιος να μου κάνει μια κατάταξη απ΄τον καλύτερο στο χειρότερο τους τόμους FF που έχουν βγει μέχρι στιγμής στη συλλογή;
Προσωπικά μόνο τον 4ο έχω διαβάσει και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 23: Fantastic Four - Όλα Άρχισαν στην οδό Γιάνσι

 

61NeXrpIj3L.jpg  Fantastic_Four_Vol_1_31.webp

 

Επιστροφή στα reviews επιτέλους μετά από αρκετό καιρό με τον 23ο τόμο της συλλογής και έβδομο των Fantastic Four για το οποίο βέβαια δεν έχω να πω πολλά. Σε πρώτη φάση, ειλικρινά ήμαρτον με την επιμέλεια, δεν είναι δυνατόν το εξώφυλλο να έχει το όνομα των ηρώων με κόκκινα γράμματα, εκτός από παντελώς άκυρο, χτυπάει και εμάς τους υπόλοιπους στο OCD μας αφού στα προηγούμενα τεύχη ήταν με μπλε χρώμα όπως η ράχη των τόμων των F4. 

 

Οι ιστορίες

 

image-2022.webp

 

Ο τόμος περιλαμβάνει τρία τεύχη και ένα Annual, το δεύτερο των Fantastic Four που όπως κάθε Annual που έχουμε δει έως τώρα στη συλλογή είναι κι αυτό αρκετά πιο υπερμεγέθες σε σχέση με τα κανονικά τεύχη, ενώ έχει και κλασικά μονοσέλιδα αφιερωματάκια σε όσους κακούς έχει αντιμετωπίσει η ομάδα μέχρι τώρα. Επίσης όπως κάθε Annual έτσι κι αυτό είναι μια επική ιστορία αφιερωμένη στον καλύτερο κακό των Fantastic Four, τον Doctor Doom και το origin του. Μπορεί τότε να μην είχε ακόμα προλάβει να εξελιχθεί σε αρχινέμεση των ηρώων μας, δεν παύει όμως να είναι μια εξαιρετική ιστορία που τον ανεβάζει σιγά σιγά ως κακό.

 

image-2213.webp

 

Στις υπόλοιπες τρεις, τα πράγματα είναι κάπως πιο μέτρια. Το 29 είναι μεν επηρεασμένο από την κακή ζωή του Jack Kirby στους δρόμους της Νέας Υόρκης, αλλά καταλήγει σε μια ιστορία των F4 στο διάστημα με αντίπαλο τον Ρεντ Γκόουστμε αρκετά καλές μάχες αλλά όχι πολλά παραπάνω. Στο επόμενο βλέπουμε τον Ντιάμπλο που ούτε οι συντελεστές πολυαγάπησαν, ούτε και εγώ για να πω την πάσα αλήθεια σε μια ιστορία λίγο μέτρια δυστυχώς.

 

Benjamin_Grimm_(Earth-616)_Gallery_Page_from_Fantastic_Four_Annual_Vol_1_2.webp

 

Ακολουθεί το Annual και τελειώνουμε με το τεύχος 31, μια πάρα πολύ καλή ιστορία με τον Mole Man, τον πρώτο κακό που αντιμετώπισε η οικογένεια να επανέρχεται, αλλά επίσης βλέπουμε πρώτη φορά τον πατέρα των Σου και Τζόνι, ο οποίος σώζει τη ζωή της κόρης του ως χειρούργος και μετά συλλαμβάνεται από την αστυνομία με τους Μπεν και Ριντ να μην ξέρουν τίποτα για το background. Τι θα συμβεί στα επόμενα τεύχη δεν ξέρω, αλλά ειλικρινά ανυπομονώ να το μάθω.

 

Σε ποιους προτείνεται

 

16.4-6.webp

 

Δε λέω τα ίδια για το κλασικά όμορφο σχέδιο του Kirby στους Fantastic Four, το μόνο που θα πω είναι ότι ο τόμος εκτός Annual δεν έχει την ίδια ποιότητα ιστοριών με τους προηγούμενους, από την άλλη πλευρά όμως είναι διασκεδαστικός, φέρνοντας μας πίσω μερικούς κακούς του παρελθόντος και αναπτύσσοντας τη μυθολογία της ομάδας και του μεγαλύτερου κακού της για το μεγαλύτερο μέρος των σελίδων του. Αυτά σε γενικές γραμμές, καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Σε πρώτη φάση, ειλικρινά ήμαρτον με την επιμέλεια, δεν είναι δυνατόν το εξώφυλλο να έχει το όνομα των ηρώων με κόκκινα γράμματα, εκτός από παντελώς άκυρο, χτυπάει και εμάς τους υπόλοιπους στο OCD μας αφού στα προηγούμενα τεύχη ήταν με μπλε χρώμα όπως η ράχη των τόμων των F4.

 

Eλάτε ρε παιδιά τώρα, μην είμαστε τόσο αυστηροί.
Τι πειράζει που άλλαξαν το χρώμα στη γραμματοσειρά του τίτλου;

Και στο τελευταίο Spider-Man το έκαναν φουξ, από κίτρινο που ήταν στα προηγούμενα.
Δεν πειράζει. Ίσα ίσα εμένα μ΄άρεσε το φουξάκι :cool:

Μην τα θεωρούμε αυτά λάθη επιμέλειας.
Εκτός αυτού και οι Ιταλοί έτσι τα έχουν. Δεν ήταν επομένως πρωτοβουλία δικιά μας να αλλάξουν τα χρώματα :)

 

SUPEROICLA_022.thumb.jpg.9812bcce0fc14d28f7f11052e08bfbb8.jpg SUPEROICLA_023.thumb.jpg.cb4658a1417827a37048f64e3e4b08c5.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 12/3/2022 στο 2:03 ΠΜ, Laz33 είπε:

Tα υπόλοιπα τεύχη που είχε ο τόμος (#29-31) έλεγαν τίποτα; :thinking:

Είδα μέτριες κριτικές στο goodreads, γι΄αυτό ρωτάω.

Και γενικά μπορεί κάποιος να μου κάνει μια κατάταξη απ΄τον καλύτερο στο χειρότερο τους τόμους FF που έχουν βγει μέχρι στιγμής στη συλλογή;
Προσωπικά μόνο τον 4ο έχω διαβάσει και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος :)

 

Έχω αγοράσει όλους τους τόμους των Τεσσάρων Φανταστικών(με εξαίρεση τον τελευταίο, τον οποίο θα αγοράσω μέσα στις επόμενες ημέρες) και προσωπικά θεωρώ ότι η κατάταξη είναι η εξής(από το καλύτερο στο χειρότερο): 

 

16-9-2-12-5-7

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

58 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

SUPEROICLA_022.thumb.jpg.9812bcce0fc14d28f7f11052e08bfbb8.jpg SUPEROICLA_023.thumb.jpg.cb4658a1417827a37048f64e3e4b08c5.jpg

 

 

Δεν ήξερα ότι ήταν και των Ιταλών έτσι, ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ ΙΤΑΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΦΤΑΙΤΕ ΠΟΥ ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Σημερα ήρθαν και τα επόμενα τεύχη Thor 26  η εκδίκηση του θεού του κεραυνού και 

captain 25 η γέννηση ενός θρύλου .

το εξώφυλλο του captain τα σπάει με τίτλο σε τριχρωμία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35500
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   61
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1559 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Καλησπέρα σας!

 

Πρώτη φορά γράφω στο forum αυτό (παρότι παρακολουθώ τα θέματα και για αυτήν τη συλλογή και για εκείνη της Hatchette). Ήθελα να ρωτήσω, όσους/όσες από εσάς παραλάβατε τον τόμο 25 του Captain America, εάν στη ράχη του τόμου είναι και σε εσάς λευκό στο σημείο που θα έπρεπε να είναι ο αριθμός του τεύχους.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.