Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1383
  • Reputation:   10072
  • Achievement Points:  1412
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Στην καθαρά θεωρητική περίπτωση ότι όντως υφίσταται τμήμα επιμέλειας 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα αντιληφθούν ότι δεν γίνεται να έχουν σελίδα περιεχομένων χωρίς να γράφουν αριθμό σελίδας στο κάτω μέρος κάθε σελίδας του τόμου. Δηλαδή πρέπει να καθόμαστε να μετράμε τις σελίδες με το χέρι; Και απορώ γι'αυτό επειδή στα Ιταλικά πρωτότυπα υπάρχουν αριθμοί σελίδων και η radnet τα παίρνει έτοιμα. Δηλαδή κάθονται και σβήνουν τους αριθμούς σελίδων; :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  754
  • Reputation:   7157
  • Achievement Points:  768
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2952 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Όσο η σειρά κυκλοφορεί κανονικά με όλο και καλύτερη μετάφραση, δεν πειράζει ας υπάρχει και λίγο καλτίλα ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, thor77 είπε:

Στην καθαρά θεωρητική περίπτωση ότι όντως υφίσταται τμήμα επιμέλειας 

Είδες ποσο ευγενικά το έθεσα εγώ??? Αμέσως εσύ ..:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

 Δηλαδή κάθονται και σβήνουν τους αριθμούς σελίδων; :confuse:

:lol::mazoreta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7114
  • Reputation:   26979
  • Achievement Points:  7449
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν μία ώρα περίπου ήρθε ο courier και παρέλαβα τους τρεις τελευταίους τόμους (18-20), οπότε όλα κομπλέ! Το αναφέρω επειδή την περασμένη Παρασκευή δε μου ήρθε τίποτα. Για να ελαχιστοποιήσουν τις μεταφορές φαίνεται ότι περιμένουν λίγο να φέρουν μαζεμένα κομμάτια. Οπότε έχω στα χέρια μου τα: "Iron Man: Θανάσιμη Σύγκρουση!" & "Thor: Όλοι Εναντίον του!" από σήμερα! Κανένας άλλος συνδρομητής στην Αττική να δούμε πότε τα παρέλαβε; Ίσως ο @ nikos99 ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  754
  • Reputation:   7157
  • Achievement Points:  768
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2952 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

54 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Πριν μία ώρα περίπου ήρθε ο courier και παρέλαβα τους τρεις τελευταίους τόμους (18-20), οπότε όλα κομπλέ! Το αναφέρω επειδή την περασμένη Παρασκευή δε μου ήρθε τίποτα. Για να ελαχιστοποιήσουν τις μεταφορές φαίνεται ότι περιμένουν λίγο να φέρουν μαζεμένα κομμάτια. Οπότε έχω στα χέρια μου τα: "Iron Man: Θανάσιμη Σύγκρουση!" & "Thor: Όλοι Εναντίον του!" από σήμερα! Κανένας άλλος συνδρομητής στην Αττική να δούμε πότε τα παρέλαβε; Ίσως ο @ nikos99 ;

 

Είσαι πολύ μπροστά !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  391
  • Reputation:   3550
  • Achievement Points:  565
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5762 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Πριν μία ώρα περίπου ήρθε ο courier και παρέλαβα τους τρεις τελευταίους τόμους (18-20), οπότε όλα κομπλέ! Το αναφέρω επειδή την περασμένη Παρασκευή δε μου ήρθε τίποτα. Για να ελαχιστοποιήσουν τις μεταφορές φαίνεται ότι περιμένουν λίγο να φέρουν μαζεμένα κομμάτια. Οπότε έχω στα χέρια μου τα: "Iron Man: Θανάσιμη Σύγκρουση!" & "Thor: Όλοι Εναντίον του!" από σήμερα! Κανένας άλλος συνδρομητής στην Αττική να δούμε πότε τα παρέλαβε; Ίσως ο @ nikos99 ;

Εγώ παρέλαβα τους 3 τόμους εχθές 1900 η ώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και εγώ χτες παρέλαβα τους 18,19,20 και σήμερα μου ήρθε ξανά πακέτο με τα ίδια :damn: έκαναν λάθος στην 2η συνδρομή που έκανα που ξεκινάει απ το τεύχος 22.

Το πρόβλημα λύθηκε μέσω τηλεφώνου κατευθείαν, πάλι καλά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  542
  • Reputation:   5518
  • Achievement Points:  609
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5477 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Δεν γνωρίζω γιατί δεν είμαι σπίτι ις τελευταίες μέρες αλλά φαντάζομαι θα ήρθαν και σε μένα . Γενικά η εταιρία αυτή προς το παρών δείχνει καλο πρόσωπο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7114
  • Reputation:   26979
  • Achievement Points:  7449
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμένα μ' ενδιαφέρει παιδιά να καταχωρήσω και την ημερομηνία κυκλοφορίας των, ήμουν σίγουρος ότι έρχονται νωρίτερα σ' εσάς εφόσον από σας ξεκινουν τη διανομή, αλλά ήθελα να δω επίσης αν μας ήρθαν τα ίδια νούμερα (2 επιπλέον και όχι 1) ή αν "έσπαγαν" τα δέματα σε περισσότερα και συχνότερα. Νομίζω πως η απάντησή σας είναι ενδεικτική του τι συμβαίνει. :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35231
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 17: Hulk - Επιστροφή Από Τους Νεκρούς

 

clean.jpg

 

Νέος τόμος Hulk κυκλοφόρησε πριν λίγο καιρό και αν και έλεγα να μην ακολουθήσω τον ήρωα κάθε εβδομάδα όπως κάνω με Thor, εντούτοις είπα να ενδώσω. Δε θα πω πολλά αυτή τη φορά.

 

Μικρότερα τεύχη-ενιαία ιστορία

 

10-3.jpeg

 

Ο πρώτος τόμος είχε τα πρώτα έξι τεύχη της σειράς The Incredible Hulk, η ιστορία όμως του ήρωα συνεχίζει στο Tales to Astonish όπου μοιράζεται τις σελίδες του περιοδικού με τον Ant Man και τη Wasp. Στο πρώτο τεύχος της επιστροφής του στα έντυπα μέσα, έχουμε μια μάχη μεταξύ Hulk και Giant Man που θέλει να τον πείσει να επιστρέψει στους Avengers. Από εκεί και μετά η ιστορία είναι ενιαία και σπάει σε αρκετά τεύχη, αφού πλέον κάθε τεύχος των περιπετειών του ήρωα δεν περιέχει 24, αλλά 10 σελίδες.

 

2.jpg  unnamed.jpg

 

Μέσα από αυτά τα πολλά δεκασέλιδα που μου θύμισαν αρκετά τον πρώτο τόμο Iron Man, αλλά χωρίς αντίστοιχη ολοκλήρωση των ιστοριών, ο Stan Lee αρχίζει και εμβαθύνει λίγο στον Hulk. Τον παίρνει από τον ήρωα που απλώς ξεφεύγει από τον αμερικάνικο στρατό, τον φέρνει σε επαφή με τους Σοβιετικούς, τον συνδέει βαθύτερα με τον Bruce Banner και φέρνει αρκετούς υποστηρικτικούς χαρακτήρες όπως τον Talbot, οι οποίοι θα οδηγήσουν σε περαιτέρω ανάπτυξη του ήρωα. Δε μπορώ να πω ότι τη λάτρεψα την ιστορία και θεωρώ πως έχουμε δρόμο μέχρι ο Hulk να φύγει από το κλασικό μοτίβο των ιστοριών και να αρχίσουν να μας δίνουν κάτι πιο φρέσκο.

 

Αλλαγή σχεδιαστή σε Steve Ditko

 

TTA59 - Madder Hulk Gets.jpg

 

Η αλλαγή του σχεδιαστή από τον Kirby στον Ditko πιστεύω ότι λειτούργησε ευεργετικά για τον τίτλο. Πολύ ωραίο σχέδιο, πιο καθαρό, με πιο λεπτές γραμμές και θεωρώ ότι και οι μάχες είναι αρκετά καλύτερες σε σχέση με αυτές του πρώτου τόμου. Η νέα εποχή του ήρωα έπρεπε να ξεκινήσει με κάτι καλό όπως η μάχη με τον Giant Man και να συνεχίσει σταθερά με τεύχη που έχουν ενδιαφέρον σχέδιο. Και αυτός ο τόμος το έχει στο έπακρο.

 

Τελικός απολογισμός

 

TTA-065-page-001-l.jpg

 

Ποιοτικά είναι στα ίδια με τον πρώτο τόμο, ίσως και λίγο κατώτερος από σεναριακής άποψης. Γενικά ο Hulk δεν έχει πολλούς τόμους στη συλλογή, οπότε προτιμώ να τους διαβάζω όταν βγουν παρά πιο μετά. Όπως και να 'χει δεν προτείνεται τόσο σε όλους και δεν πιστεύω ότι θα ενθουσιαστείτε όπως με άλλες ιστορίες του ήρωα που έχουμε δει στα ελληνικά. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35231
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κυκλοφόρησε και ο τόμος 19 επιτέλους με την τρίτη συγκεντρωτική έκδοση των ιστοριών του Iron Man. Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση μας. Την επόμενη εβδομάδα επιστρέφει ο Thor!

 

MARVELCLASSICS_0019.jpg  MARVELCLASSICS_0019z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Διάβασα τον τόμο του φίλου μας του ελαφ...εεε του daredevil ήθελα να πω.

 

Η αρχή της ιστορίας ήταν πολύ καλή.

Ίσως η καλύτερη όλων των ηρώων.

Οι κακοί ήταν εξαιρετικοί γιατί ήταν σχετικά πιο ρεαλιστικοί.

Οι ιστορίες είχαν σφιχτή πλοκή.

Τι με χάλασε?

1) Για μια ακόμα φορά (αν θυμάμαι καλά έχουμε το ίδιο με τον spidey, τον Θωρ, τον Iron man, τον Χαλκ) υπάρχει η πιστή γραμματέας ξανθιά κουκλάρα - ανεκπλήρωτος έρωτας. Ε νισάφι πια.

2) Ενώ ξεκίνησε πολύ καλά το στόρυ με τις ικανότητες του σαν γυμνασμένος τυφλός με οξυμένες αισθήσεις, όσο πήγαινε το πράγμα ξεφτιλίζονταν.

 

Spoiler

Φτάσαμε να είναι ένα σούπερ ραντάρ που πετάει και που έχει κάποιες απίθανα αστείες μαγικές ιδιότητες, όπως να καταλαβαίνει από τους καρδιακούς παλμούς ποιος και που είναι ο άλλος. Κάθε ιστορία έβαζε και άλλα. Εντάξει η αφή του μελανιού που καταλαβαίνει τα γράμματα, εντάξει η οσμή της πόλης με την οποία καταλαβαίνει τα πάντα. Αλλά το να γυρνάει από ταράτσα σε ταράτσα στη Νέα Υόρκη για να αισθανθεί που είναι ο κακός από τους καρδιακούς παλμούς και τη μυρωδιά του είναι τέρμα φαιδρό. 

Κάπου νομίζω το κατάλαβαν και οι ίδιοι και το αντιστάθμισαν με κάποιους εξίσου αστείους κακούς.

 

Spoiler

Αυτός ο ταυρομάχος ας πούμε που παραλίγο να τον νικήσει με μοναδικό του όπλο τις ικανότητές στου στην αρένα με ξεπέρασε.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές.

 

Ήρθε η ώρα να κάνω διάλειμμα δυο τρεις βδομάδες από τα υπερηρωικά γιατί νομίζω θα συνεχίσω πια μόνο τον Spiderman.:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, nikolas12 said:

 Την επόμενη εβδομάδα επιστρέφει ο Thor!

 

Θα έρθει κάνα review πριν επιστρέψει? :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32919
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Ενώ ξεκίνησε πολύ καλά το στόρυ με τις ικανότητες του σαν γυμνασμένος τυφλός με οξυμένες αισθήσεις, όσο πήγαινε το πράγμα ξεφτιλίζονταν.

 

Αλλά το να γυρνάει από ταράτσα σε ταράτσα στη Νέα Υόρκη για να αισθανθεί που είναι ο κακός από τους καρδιακούς παλμούς και τη μυρωδιά του είναι τέρμα φαιδρό.

 

Δεν μου φαίνεται υπερβολή ένας με οξυμένες αισθήσεις να καταλαβαίνει κάποιον απ΄τη μυρωδιά.

Ίσα ίσα αυτό είναι ό,τι πιο "λογικοφανές" έχουμε δει σε υπερηρωικά.
Δηλαδή το να κάνεις το σώμα σου λάστιχο ή να παίρνεις φωτιά κατά βούληση ή να έχεις "αραχνοαίσθηση" ή να χτυπάς ένα σφυρί και να μεταμορφώνεσαι σε Θεό, κτλ κτλ, είναι λιγότερο φαιδρό;

Δεν έχω διαβάσει ακόμα τον τόμο, αλλά γενικά ο DD μού φαίνεται ο λιγότερο "παράλογος" υπερήρωας της Marvel βάση των δυνάμεων και των ικανοτήτων του :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Δεν μου φαίνεται υπερβολή ένας με οξυμένες αισθήσεις να καταλαβαίνει κάποιον απ΄τη μυρωδιά.

Ίσα ίσα αυτό είναι ό,τι πιο "λογικοφανές" έχουμε δει σε υπερηρωικά.
Δηλαδή το να κάνεις το σώμα σου λάστιχο ή να παίρνεις φωτιά κατά βούληση ή να έχεις "αραχνοαίσθηση" ή να χτυπάς ένα σφυρί και να μεταμορφώνεσαι σε Θεό, κτλ κτλ, είναι λιγότερο φαιδρό;

Δεν έχω διαβάσει ακόμα τον τόμο, αλλά γενικά ο DD μού φαίνεται ο λιγότερο "παράλογος" υπερήρωας της Marvel βάση των δυνάμεων και των ικανοτήτων του :)

Να σου πω την αλήθεια μου και εγώ έτσι ακριβώς ξεκίνησα να τον αντιμετωπίζω μέχρι την τρίτη ιστορία. Σε κάποια φάση ενώ κυλούσε πολύ ωραία το όλο θέμα και ΠΡΑΓΜΑΤΙ οι δυνάμεις του ήταν πολύ πιο λογικές από αυτές που αναφέρεις, πράγμα που σκεφτόμουν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που λες, άρχιζε να ξεφεύγει το πράγμα. Οι δημιουργοί κάθε σελίδα έβαζαν και άλλη μια μικρούλα πινελιά μέχρι που σε κάποια φάση το ξεφτίλισαν.  :lol:

Διάβασε το και θα δεις. Και το φοβερό είναι ότι οι ικανότητές του σε κάθε ιστορία είναι αντιστρόφως ανάλογες με τον κακό που αντιμετωπίζει παρόλο που δυσκολεύεται παράλληλα. Εντάξει σε κάποια φάση διώχνει μια σφαίρα όντας τυφλός με κλωτσιά γιατί πρόλαβε και μύρισε το μπαρούτι μέσα από την κάνη το πρώτο μικροδευτερόλεπτο του πυροβολισμού. Απίθανο :lol: 

Πως τα σκέφτονται ήθελα να ξερα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5841
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε Manitou ξέρω οτι έχεις διαβάσει όλους τους τόμους μέχρι σήμερα και είναι λογικό να βαρέθηκες αυτό το μοτίβο ιστοριών.
Ειδικά οι πρώτες ιστορίες των ηρώων θέλουν γερά νεύρα.Έχω ξαναπεί οτι για εμένα η ιστορική αξία είναι τεράστια αλλά η αναγνωστική εμπειρία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Ο δεύτερος τόμος του Iron Man με είχε εκνευρίσει κανονικά όχι μόνο για την χαζή προπαγάνδα αλλά και για τα χαζά σενάρια - διαλόγους.
 
Ο τόμος του Daredevil ήταν διασκεδαστικός και αυτό μου άρεσε.Είχε ωραίο origin,κάποια όμορφα καρέ και γενικά οι ιστορίες ήταν περισσότερο ''ανθρώπινες''
απο των άλλων ηρώων. Δεν είχε καθόλου προπαγάνδα, οι ιστορίες ήταν 20+ σελίδες και σεναριακά καλές αν εξαιρέσεις την τελευταία με τον Matador
που και 12 χρονών να ήμουν ''παιδική'' θα την έλεγα.
 
Δεν θα πάρω άλλον τόμο Daredevil αλλά απ αυτόν τον τόμο είμαι ευχαριστημένος γενικά.
Ο Επόμενος τόμος που θα πάρω θα είναι του Thor για να μην γκρινιάζει ο Constantinople! :lol: (θα είναι ο πρώτος τόμος που παίρνω απο Thor)
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, Guts είπε:
Φίλε Manitou ξέρω οτι έχεις διαβάσει όλους τους τόμους μέχρι σήμερα και είναι λογικό να βαρέθηκες αυτό το μοτίβο ιστοριών.
Ειδικά οι πρώτες ιστορίες των ηρώων θέλουν γερά νεύρα.Έχω ξαναπεί οτι για εμένα η ιστορική αξία είναι τεράστια αλλά η αναγνωστική εμπειρία δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Ο δεύτερος τόμος του Iron Man με είχε εκνευρίσει κανονικά όχι μόνο για την χαζή προπαγάνδα αλλά και για τα χαζά σενάρια - διαλόγους.
 
Ο τόμος του Daredevil ήταν διασκεδαστικός και αυτό μου άρεσε.Είχε ωραίο origin,κάποια όμορφα καρέ και γενικά οι ιστορίες ήταν περισσότερο ''ανθρώπινες''
απο των άλλων ηρώων. Δεν είχε καθόλου προπαγάνδα, οι ιστορίες ήταν 20+ σελίδες και σεναριακά καλές αν εξαιρέσεις την τελευταία με τον Matador
που και 12 χρονών να ήμουν ''παιδική'' θα την έλεγα.
 
Δεν θα πάρω άλλον τόμο Daredevil αλλά απ αυτόν τον τόμο είμαι ευχαριστημένος γενικά.
Ο Επόμενος τόμος που θα πάρω θα είναι του Thor για να μην γκρινιάζει ο Constantinople! :lol: (θα είναι ο πρώτος τόμος που παίρνω απο Thor)

 

Νομίζω ότι για κάποιον σαν και μένα άξιζε με τα χίλια να πάρει τους πρώτους δύο τόμους από τον κάθε ήρωα και μετά να επιλέξει τι θέλει.

Πάντως και εγώ τελικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από τον Daredevil!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1250 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Eμενα μου αφησαν πολυ θετικες εντυπωσεις οι πρωτες 3 ιστοριες. Το origin, η μαχη με τον Electro που φανταζομαι θα συνεχιστει, και ο crime overlord Owl. Τελειο σχεδιο απο τον Joe Orlando ,ειδικα το καρε-ολοκληρη σελιδα με το ανδρο του Άουλ το χαζεψα αρκετη ωρα για να το απολαυσω. Λιγο με χαλασε που δεν συνδιασαν στην μεταφραση ,εστω σε ενα καρε ,το κουκουβαγια - Οwl ,για εναν που δεν ξερει αγγλικα ωστε να καταλαβει καλυτερα πως προεκυψε το ονομα.

Οι ιστοριες με τον Purple Man και τον Matador,δεν με ενθουσιασαν ειδικα ο Purple-Man πολυ ακυρος.Δηλαδη αμα παει σε μια αλλη πολη γινεται αυτοματως ο κυριαρχος και ετυχε στην Νεα Υορκη που ζει ο Μερντοκ.Οκ...Ο Μatador  δεν ξερω τι ρολο βαραει στη συνεχεια αλλα τουλαχιστον δεν εχει χαζες υπερδυναμεις, ειναι ενας εγκληματιας με φυσιολογικα κινητρα.

 

Γενικοτερα τον ειχα παρει με στραβο ματι τον Daredevil αλλα πιστευω θα τον συνεχισω,οπως και ολους τους υπολοιπους (αρχιζει λιγο να δρα και το OCD μεσα μου).

Αυτη η συλλογη απευθυνεται ωστε να τα παρεις ολα, δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσει καποιος να ακολουθει εναν ηρωα οταν αγοραζει εναν τομο στο τοσο,αφηνοντας κενα στο run. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3130
  • Reputation:   23793
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

To παράλογο είναι κυρίως η κίνηση στις ταράτσες χωρίς να έχει κάποιου είδους ηχοβολιστικό. Δηλαδή όσο οξυμένες αισθήσεις και να έχεις δεν μπορείς να ξέρεις αν η διπλανή ταράτσα είναι ψηλότερη, χαμηλότερη, έχει τρύπα, είναι μακριά ή κοντά. Τα άλλα να τα καταλάβω. Χτύποι καρδιάς, μυρωδιές, διαίσθηση κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4199
  • Reputation:   32919
  • Achievement Points:  4378
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2876 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

24 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

To παράλογο είναι κυρίως η κίνηση στις ταράτσες χωρίς να έχει κάποιου είδους ηχοβολιστικό. Δηλαδή όσο οξυμένες αισθήσεις και να έχεις δεν μπορείς να ξέρεις αν η διπλανή ταράτσα είναι ψηλότερη, χαμηλότερη, έχει τρύπα, είναι μακριά ή κοντά. Τα άλλα να τα καταλάβω. Χτύποι καρδιάς, μυρωδιές, διαίσθηση κλπ.

 

Και καλά εκπέμπει υψίσυχνους ήχους και απ΄την αντανάκλαση των κυμάτων καταλαβαίνει που βρίσκεται ένα αντικείμενο. Σαν το σόναρ που έχουν οι νυχτερίδες.
Τώρα εντάξει, αυτόν τον ήχο μπορεί να τον εκπέμπει απ΄το στόμα, να μην έχει δηλαδή συγκεκριμένο ηχοβολιστικό όργανο.
Νταξ, όπως είπα και πάνω αυτά είναι απείρως πιο "λογικοφανή" σε σχέση με τις υπερδυνάμεις άλλων ηρώων.

Εδώ χάψαμε ότι η ακτινοβολία Γ σε μετατρέπει σε πράσινο τέρας ή ότι οι κοσμικές ακτίνες σε κάνουν είτε αόρατο, είτε πύρινο, είτε ελαστικό, είτε τέρας (ανάλογα με τα κέφια τους :lol:) και θα κολλήσουμε στις δυνάμεις του Ντερντέβιλ;

Έχω μάθει να διαβάζω υπερηρωικά χωρίς να προσπαθώ να βρίσκω λογικές εξηγήσεις στο κάθε τι.
Αν έμπαινα σ΄αυτό το τρυπάκι, άστο. Δεν θα τα ευχαριστιόμουν.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Kurdy Malloy said:

Χτύποι καρδιάς, μυρωδιές, διαίσθηση κλπ.

 

Ιδίως οι μυρωδιές παίζουν μεγάλο ρόλο. Φαντάσου ο υπερ-κακός να έχει φάει φασόλια. Την πάτησε! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

 διαίσθηση 

Αυτός δεν είναι σουπερηρωας αλλά χαρτορίχτρα.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 hours ago, constantinople said:

Ιδίως οι μυρωδιές παίζουν μεγάλο ρόλο. Φαντάσου ο υπερ-κακός να έχει φάει φασόλια. Την πάτησε! :)

68207017_readnikolas1503.jpg.ddde9ab6d650a011ca5f8b668e51f114.jpg

Χουμφ!  Ποιος είναι αυτός ο nikolas1503 που δεν γέλασε με το εξαιρετικό φασουλοαστείο μου; :Ungry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 ώρες πριν, constantinople είπε:

68207017_readnikolas1503.jpg.ddde9ab6d650a011ca5f8b668e51f114.jpg

Χουμφ!  Ποιος είναι αυτός ο nikolas1503 που δεν γέλασε με το εξαιρετικό φασουλοαστείο μου; :Ungry:

Το διάβασε και θα γελάσει πιο.μετα. Τώρα περιμένει τους υπόλοιπους 99  ώστε να πάρουν τον νέο τόμο της Hachette Marvel...

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Παιδιά διάβασα στην πρώτη σελίδα μιας ιστορίας του νέου τόμου Iron Man ΓΕΡΑΚΟΜΑΤΗΣ και ΜΑΥΡΗ ΧΗΡΑ με μεγάλα γράμματα και το καταφχαριστήθηκα! :)

 

Παίρνουν τα πάνω τους σιγά-σιγά και στις μεταφράσεις! Ελπίζω να φτάσουμε να δούμε και τους 300 τόμους και στην Ελλάδα!!! :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Λοιπόν, είπα να γράψω κι ένα ρεβιού :) για τον 3ο τόμο του ΘΩΡ γιατί αν περιμένω από τον Nikolas12... σώθηκα! :antekale:

 

ΘΩΡ ΤΟΜΟΣ 3 (ή 14ος της Συλλογής).

 

Η τόμος ξεκινά ως συνήθως με ένα ενδιαφέρον άρθρο των Ιταλών με πληροφορίες για τις ιστορίες που περιέχει, οι οποίες είναι 6, με τις πρώτες 5 να έχουν 13 σελίδες έκαστη και την τελευταία 18 σελίδες (αυτό θα είναι το στάνταρντ μέγεθος των ιστοριών στους επόμενους τόμους). Επίσης περιέχει και έξι πεντασέλιδα Tales of Asgard:

 

Super_Eroi_Classic_Thor_0003_STORIA_112668_100.thumb.jpg.3555dbe7ca560b4fb3dfc28c089745bf.jpg

1η Ιστορία: The Master Plan of Mr Hyde

 

Η ιστορία συνεχίζει από τον προηγούμενο τόμο αν και μας δίνονται όλες οι πληροφορίες που πρέπει να ξέρουμε αν δεν τον έχουμε διαβάσει. Διαπιστώνω ότι οι ιστορίες πλέον έχουν σοβαρή και αληθοφανή πλοκή. Καμιά σχέση με τις ανοησίες των τόμων 1 & 2. Επίσης το σκίτσο έχει ανέβει επίπεδο και βλέπουμε την Τζέιν να παίζει πλέον πιο ενεργό ρόλο στις ιστορίες.

 

Tales of Asgard: The Storm Giants. Τμήμα της νέας ενότητας "The Boyhood of Thor". Μία συμπαθητική περιπέτεια με τον μικρό Θωρ παρέα με τον μικρό Λόκι.

 

2η Ιστορία: The Return of Zarko The Tomorrow Man.

 

zarko.thumb.jpg.dbfdf7999e7c94475e8189655272787d.jpg (όχι, αυτός είναι άλλος Zarko).

 

H 1η εμφάνιση του Zarko ήταν στον πρώτο τόμο με μια ενδιαφέρουσα ιστορία από ένα άοπλο μέλλον όπου ο παρανοϊκός επιστήμονας θέλει να κατακτήσει τον κόσμο του μέσω όπλων που θα φέρει από τον 20ο αιώνα. Τελικά τιμωρείται με το σβήσιμο της μνήμης του.

 

Εδώ την ξαναβρίσκει με τη βοήθεια του Λόκι και επανέρχεται με νέο και πιο οργανωμένο σχέδιο ενώ στην αρχή της περιπέτειας guest stάρουν και οι Iron Man, Giant Man και Σφήκα των νεοσχηματισμένων Εκδικητών. Επίσης ο Λόκι παύει να είναι δεμένος με αλυσίδες στην Άσγκαρντ και οι Θεοί τον αφήνουν να κυκλοφορεί ανάμεσα τους ελεύθερα (μπας και συνετιστεί;), με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί την φιδογλωσσία του για να συμβουλεύει τον Όντιν ενάντια στον Θωρ. Ο Όντιν έχει απελπιστεί με την εμμονή του Θωρ για την κοινή θνητή και δέχεται να δοκιμάσει κάθε συμβουλή που θα δεχτεί για το πως θα κάνει τον Θωρ να την παρατήσει, χωρίς να τον προβληματίζει ότι ο μόνος πρόθυμος συμβουλάτορας είναι ο εξαιρετικά αξιόπιστος Λόκι!  :)

 

Tales of Asgard: The Invasion of Asgard. Τμήμα της ενότητας "The Boyhood of Thor". O Θωρ και ο Λόκι λίγο πιο μεγάλοι από τα προηγούμενα Tales, προβληματίζονται: Ο Θωρ πως να σταματήσει την εισβολή και ο Λόκι σε ποιο σημείο της πλάτης του Θωρ να μπήξει το μαχαίρι...

 

3η Ιστορία: Slave of Zarko the Tomorrow Man. 

 

Καλά πάνε τα σχέδια του Ζάρκο! Σε μια ιστορία που εξελίσσεται στο μέλλον όπου έχει πάρει μαζί του τον Θωρ για να τον βοηθήσει να κατακτήσει τον κόσμο (ώστε να γλιτώσει ο 20ος αιώνας), ο Θωρ πρέπει να βρει έναν τρόπο να τον σταματήσει χωρίς να παραβεί τον όρκο του! Συγχρόνως ο Λόκι τους παρακολουθεί ως πιόνια στη σκακιέρα του περιμένοντας την έκβαση του παιχνιδιού...

 

Super_Eroi_Classic_Thor_0003_STORIA_112673_102b.thumb.jpg.c6586b56b5af71929009d2fef109d983.jpg

 

Tales of Asgard: Death Comes to Thor. Τμήμα της ενότητας "The Boyhood of Thor". O Θωρ (πλέον 18 ετών) θα χρειαστεί να βρει τη θεά του Θανάτου Χέλα για να πάρει πίσω το τελευταίο της απόκτημα. Μια ιστορία που θα έπρεπε καλύτερα να λέγεται "Thor comes to Death" :)

 

4η ιστορία: Menaced by the Enchantress and the Executioner!

 

Ο Λόκι ψάχνοντας τρόπο να τη φέρει στον Θωρ βρίσκει την θεά "Γόησσα" (καλή απόδοση του Enchantress) και τη στέλνει στον Θωρ με την άδεια του Όντιν μπας και βγάλει από το μυαλό του την Τζέιν Φόστερ. Ο Θωρ βέβαια την έχει χαιρετισμένη, οπότε η Γόησσα σκυλιάζει και φέρνει τον Εκτελεστή για να του σκάσει damage. Τα πράγματα δεν πάνε καλά για την ομάδα Όντιν-Λόκι-Γόησσας-Εκτελεστή, με αποτέλεσμα ο Όντιν να εξοργιστεί χειρότερα...

 

Tales of Asgard: Thor's Mission to Mirmir. Σε αυτή την αποστολή βλέπουμε την Νορβηγική εκδοχή για την δημιουργία των ανθρώπων από τους θεούς της Άσγκαρντ. Σύμφωνα με τον Σταν Λι, έβαλε το χεράκι του και ο Θωρ! :)

 

5η ιστορία: Giants Walk the Earth. 

 

Στην μόνη καθαρά Ασγκαρντιανή ιστορία του τόμου, ο Λόκι πείθει τον Όντιν να κατέβει στη Γη για να ξεκαθαρίσει τους λογαριασμούς του Θωρ με την θελκτική νοσοκόμα. Φυσικά φροντίζει πρώτα να τον εξαγριώσει για να μην υπάρχουν πολλά περιθώρια διαλόγου. Βέβαια ο Λόκι φροντίζει να κατέβουν αρκετοί αντίπαλοι στη Γη για να ξεφορτωθεί και τον Όντιν και τον Θωρ, οπότε βάζει τρικλοποδιά στο αρχικό σχέδιο μια και ο Όντιν παρατάει τη νοσοκόμα και κοιτάει να πολεμήσουν τους δαίμονες μαζί με τον γιο του. Και όταν ο Όντιν επιστρέφει στην Άσγκαρντ, δεν είναι και πολύ ευχαριστημένος με τον Λόκι...

 

Tales of Asgard: Heimdall - Guardian of the Mystic Rainbow Bridge. Τμήμα της νέας ενότητας "Βιογραφίες των Ηρώων της Άσγκαρντ". Βλέπουμε πως ο Heimdall από εξαιρετικός πολεμιστής έγινε θυρωρός στην γέφυρα/πόρτα της Άσγκαρντ. Από τότε τουλάχιστον 10 troll φύλακες γεφυρών έχουν υποβάλει διαμαρτυρία για αθέμιτο ανταγωνισμό! :ego:

 

Super_Eroi_Classic_Thor_0003_STORIA_112679_105.thumb.jpg.9b6d5d47b26c91979138584e240fb62f.jpg

6η ιστορία: The Cobra and Mr Hyde

 

Double Dribble υπερκακών! Ο Κόμπρας συμμαχεί με τον Mr Hyde για να σαπίσουν τον Θωρ με τους αριθμητική τους υπεροχή :) σε μια ιστορία που όχι μόνο έχει 5 σελίδες παραπάνω από τις προηγούμενες αλλά συνεχίζεται στον επόμενο τόμο, καταφέρνοντας να κεντρίσει το ενδιαφέρον μας για τη συνέχεια. Επίσης είναι εντυπωσιακό το ότι ο Κόμπρας απέβαλε κάθε γελοιότητα που τον συνόδευε στην πρώτη του εμφάνιση (τόμος 2) και εδώ πείθει ως σοβαρός αντίπαλος! Στην αρχή της ιστορίας κάνουν πάλι guest star εμφάνιση οι Εκδικητές (αυτή την φορά συν τον Κάπταιν Αμέρικα).

 

Tales of Asgard: When Heimdal failed! Σε συνέχεια του βιογραφικού του Heimdal, βλέπουμε πως ένα πονηρό fairy πέρασε στην Άσγκαρντ κάτω απ΄τη μύτη του! (Αυτό δεν θα συνέβαινε ποτέ σε ένα Troll, που θα μύριζε τη λιχουδιά στον αέρα και το fairy αντί να περάσει στην Άσγκαρντ θα περνούσε στο στομάχι του Troll. Καταλαβαίνω ότι τα Troll δεν έχουν και την καλύτερη εμφάνιση για ένα τόσο κλασσάτο μαγαζί όπως η Άσγκαρντ, αλλά είναι πιο αποτελεσματικά! Μήπως να το ξανασκεφτεί ο Όντιν;)

 

Αυτά! Περιμένω τον επόμενο τόμο Θωρ που θα είναι ακόμα καλύτερος!:cheers4:

 

Κριτική Τόμου 4 του Θωρ (Journey into Mystery 106-110)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  383
  • Content Count:  3878
  • Reputation:   35231
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 19: Iron Man - Θανάσιμη Σύγκρουση

 

Tales_of_Suspense_Vol_1_54.jpg

 

Μιας και τόμο του Thor δε θα έχουμε σύντομα σε review (να διαβάζετε τα πολύ ωραία του @ constantinople , running joke θα γίνει το δικό μου προσωπικά) και επειδή ήθελα να είμαι up to date με Iron Man (ενώ Daredevil που ακούς καλά σχόλια, τον ξεκινάς και αργότερα ας πούμε) ξεκίνησα τον τρίτο του τόμο που έμελλε να γίνει και ο αγαπημένος μου για τον ήρωα έως τώρα.

 

Διαφορετικοί εχθροί, όλοι πιο ενδιαφέροντες

 

RCO003_1468825031.jpg  4fd94fefab1b1ffd0be027076d9f1869._SX1600_QL80_TTD_.jpg

 

Ο Lee δοκιμάζει λίγο το φορμάτ των δύο μερών σε μια ιστορία ξεκινώντας με Μανδαρίνο, κατά πολλούς την αρχινέμεση του Iron Man και αν θέλετε τη γνώμη μου από τους καλύτερους κακούς του. Ο Lee έχει ήδη δείξει ότι ο Iron Man δεν επικρατεί ποτέ ολοκληρωτικά, αλλά ξεφεύγει και πετυχαίνει μικρές νίκες κάνοντας δικές του εξυπνάδες. Έτσι δε χαλάει καθόλου το κύρος του Ασιάτη σαν κακός. Όλος ο τόμος συνεχίζει το storyline του ερωτικού τριγώνου μεταξύ Τόνυ, Πέπερ, Χάπι, αλλά και την αγανάκτηση του Tony για το πόσο ασταθής είναι η ζωή του όσο εξαρτάται από τη μπαταρία.

 

iron man.jpg

 

Έτσι όλα αυτά ενώνονται στην τρίτη ιστορία όπου ο Τόνυ παρατάει τους πάντες μέχρι που παθαίνουν κακό στα χέρια του Μονόκερου και επιστρέφει, καταλαβαίνοντας ότι ο Iron Man είναι πλέον απαραίτητος σαν ύπαρξη αν θέλει να προστατέψει τους δικούς του ανθρώπους. Πέραν αυτών απολαμβάνουμε και ένα bonusάκι πέντε σελίδων που λύνει απορίες των αναγνωστών σχετικά με τους χαρακτήρες μας. Σε δύο τεύχη έχουμε Hawkeye που παρουσιάζεται ως αντιήρωας ουσιαστικά. Φτιάχνει δίδυμο με Black Widow και απειλούν τον ήρωα ξεκάθαρα. Πολύ όμορφες περιπέτειες και μου αρέσει που διαβάζουμε τις πρώτες ιστορίες όπου οι άνθρωποι που ξέρουμε τώρα ως σύμμαχοι, τότε ήταν εχθροί. 

 

9.3.jpeg

 

Από εκεί και μετά έχουμε Iron Man εναντίον Μαύρου Ιππότη σε μια φοβερή μάχη, βλέπουμε επιτέλους τον ήρωα να συγκρούεται με τον Captain America νομίζοντας πως είναι ο Χαμαιλέοντας ως κατάσκοπος και γενικότερα έχουμε ένα πάρα πολύ καλό σύνολο ιστοριών και είναι από τις λίγες φορές που νιώθω ότι καμία δεν υστέρησε. Αναπτύσσει και τον Iron Man και τον Tony, τον φέρνει αρκετά πιο κοντά στην Πέπερ, κάνοντας τον να αποδεχθεί ότι είναι ερωτευμένος μαζί της, αλλά δεν ξέρει πόσο μπορεί να της προσφέρει ένα μέλλον.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

RCO003_1468840180.jpg  RCO014_1468851533.jpg

 

Το έχω πει ήδη μια φορά και το ξαναλέω, ο Iron Man είναι το dark horse της συλλογής, έχει πολύ καλές ιστορίες, πολύ ωραίο σχέδιο από Don Heck, εξαιρετικούς κακούς, τα origins ηρώων όπως ο Hawkeye και η Black Widow. Με χαλάει αυτό το θέμα επιμέλειας π.χ βλέπω πάλι Tales of Suspence 39-46 στην εισαγωγή, ενώ αυτά είναι 54-60, ο Hawkeye έγινε Γερακομάτης (μήπως ήταν και admin στο φόρουμ :lol:), ενώ παλιότερα τον είχαν μεταφράσει Μάτι του Γερακιού. Στον τόμο του Hulk εντωμεταξύ είχαν μπερδέψει τα μπούτια τους με τις αριθμήσεις στα εξώφυλλα.

 

tales-of-suspense-57-hawkeye-interior-1200x900.jpg

 

Ακόμα κι εγώ που δεν είμαι τεράστιος φαν του να βρίσκω λάθη στην επιμέλεια, δεν τα ψάχνω καν, αυτά κάπως μου χτυπάνε στο μάτι και πλέον μπορώ με ασφάλεια να πω φτάνοντας στο 1/3 της συλλογής ότι δε νομίζω να διορθωθούν, θα αποδεχθούμε ότι θα διαβάζουμε καλές, ρετρό ιστορίες με αρκετά θεματάκια επιμέλειας. Όπως και να 'χει, αυτός ο τόμος είναι μακράν ο καλύτερος του ήρωα έως τώρα και ανυπομονώ για τη συνέχεια του σε κανά δύο μήνες. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5267
  • Reputation:   56237
  • Achievement Points:  5439
  • Days Won:  270
  • With Us For:  5232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μου άρεσε που εμφανίζονται ο Κρέιβεν ο Κυνηγός με τον Χαμαιλέοντα αμέσως μετά τη μάχη τους με τον Σπάιντερμαν την οποία αναφέρουν. Έτσι μεγαλώνει και χτίζεται το σύμπαν της Μάρβελ με όλους τους χαρακτήρες της συλλογής σιγά-σιγά να γίνονται αλληλένδετοι. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.