Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ελπίζω πραγματικά πάντως να βγουν όχι 60 αλλά 360 τόμοι και να φτάσει η συλλογή στη δεκαετία του 80.

 

Καλά και να γινόταν ένα μαγικό να βγουν όλοι οι ιταλικοί τόμοι με την μία, 80s δεν φτάναμε χαχαχα. Είναι μέχρι 1976 αυτή την στιγμή

 

Όσον αφορά το υπόλοιπο, πρακτικά νομίζω δεν γίνεται να μην πάει εβδομαδιαία. Για πολλούς λόγους. Στα οικονομικά δεν θα μπω γιατί ούτε ξέρω τα οικονομικά του καθενός, όπως και της εκδοτικής. Αλλά αν πεις πχ ότι την συλλογή αυτή την κάνεις κάθε δύο βδομάδες ή χειρότερα 3 και παραπάνω, μετά δεν βγαίνει χρονικά. Θα περιμένουμε μήνες και χρόνια απλά για να τελειώσουν τα 60s πχ. Ειδικά σε αυτή την συλλογή που δεν βγαίνουν μόνο οι "κανονικές σειρές". Για παράδειγμα στον Spider-Man από ένα σημείο και μετά θα μπαίνουν ιστορίες και από την σειρά Giant Size της Marvel, θα μπει πέρα από το Amazing και το Spectacular Spider-Man. Οπότε αν τα αραιώσουν κι άλλο απλά θα περιμένουμε μήνες για έναν τόμο, αν έχουμε διαλέξει 1 ή 2 ήρωες απ'οσους βγαίνουν.

 

Το ιδανικό είναι άσχετα τι διαλέγει ο καθένας να κάνει προσωπικά, η σειρά να πάει καλά και να συνεχίζεται. Δε νομίζω άλλωστε ότι ακόμα έχουν γίνει δισεύρευτα αν αφήσεις κάποιον τόμο και τον πάρεις αργότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, StefanosPap είπε:

 

Καλά και να γινόταν ένα μαγικό να βγουν όλοι οι ιταλικοί τόμοι με την μία, 80s δεν φτάναμε χαχαχα. Είναι μέχρι 1976 αυτή την στιγμή

 

Όσον αφορά το υπόλοιπο, πρακτικά νομίζω δεν γίνεται να μην πάει εβδομαδιαία. Για πολλούς λόγους. Στα οικονομικά δεν θα μπω γιατί ούτε ξέρω τα οικονομικά του καθενός, όπως και της εκδοτικής. Αλλά αν πεις πχ ότι την συλλογή αυτή την κάνεις κάθε δύο βδομάδες ή χειρότερα 3 και παραπάνω, μετά δεν βγαίνει χρονικά. Θα περιμένουμε μήνες και χρόνια απλά για να τελειώσουν τα 60s πχ. Ειδικά σε αυτή την συλλογή που δεν βγαίνουν μόνο οι "κανονικές σειρές". Για παράδειγμα στον Spider-Man από ένα σημείο και μετά θα μπαίνουν ιστορίες και από την σειρά Giant Size της Marvel, θα μπει πέρα από το Amazing και το Spectacular Spider-Man. Οπότε αν τα αραιώσουν κι άλλο απλά θα περιμένουμε μήνες για έναν τόμο, αν έχουμε διαλέξει 1 ή 2 ήρωες απ'οσους βγαίνουν.

 

Το ιδανικό είναι άσχετα τι διαλέγει ο καθένας να κάνει προσωπικά, η σειρά να πάει καλά και να συνεχίζεται. Δε νομίζω άλλωστε ότι ακόμα έχουν γίνει δισεύρευτα αν αφήσεις κάποιον τόμο και τον πάρεις αργότερα.

Στέφανε συμφωνώ μαζί σου. Άσχετο αν εμένα με χαλάει για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω ναι η σειρά πρέπει να κυκλοφορεί ως έχει για να βοηθήσει το αληθινό κοινό των υπερηρωικων να την μαζέψουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Άλλωστε είναι ένα πραγματικά μεγαλεπήβολο σχέδιο η κυκλοφορία όλων των ιστοριών για τόσα χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, Manitou είπε:

Στέφανε συμφωνώ μαζί σου. Άσχετο αν εμένα με χαλάει για τους λόγους που ανέφερα πιο πάνω ναι η σειρά πρέπει να κυκλοφορεί ως έχει για να βοηθήσει το αληθινό κοινό των υπερηρωικων να την μαζέψουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Άλλωστε είναι ένα πραγματικά μεγαλεπήβολο σχέδιο η κυκλοφορία όλων των ιστοριών για τόσα χρόνια.

Κι εγώ καταλαβαίνω πως το λες και δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο από την δικιά σου οπτική. Γιατί κι εσύ έδωσες ένα πολύ σωστό παράδειγμα με τα Disney. Ασχολούμαι με Disney γενικά, αλλά όχι με comics. Οπότε μέσα στο 2021 που είπα να ψαχτώ λίγο μετά από πολλά χρόνια, βρήκα μπροστά μου ένα "χάος". Κι ακόμα δεν μπορώ να πω ότι βγάζω άκρη πάντα. Κάτι αντίστοιχο θα συμβαίνει με κάποιον που θα του άρεσε η ιδέα να δει πως ξεκίνησε ο Spider-Man (αγοράζοντας κιόλας), αλλά ταυτόχρονα να του πετάνε και άλλες 4-5 σειρές παράλληλα που επίσης να θέλει να τις δει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13489
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

    Εχω 2 αποριες :

-Γιατι Μιστέριο και οχι Μυστήριο

-Γιατι Οκτόπους και οχι Όκταπους/Οκτάπους

 

Επισης, γιατι με το ζορι να ξεχασουμε τα αγγλικα που ξερουμε (οπως στο 1ο αρθρο που αναφερει ως Κράβεν τον Κρέϊβεν,Nαμορ τον Νέϊμορ ή το Deardevil στο οπισθοφυλλο) ? Αμα βαριουνται να τα ψαξουν σωστα, ας με προσλαβουν εμενα για μεταφραστη, θα το κανω με περισσεια χαρα και ευχαριστιστη ,πραγματικα. Ουτε ειμαι απαιτητικος στα χρηματα ;) 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, ManaLeak13 είπε:

    Εχω 2 αποριες :

-Γιατι Μιστέριο και οχι Μυστήριο

-Γιατι Οκτόπους και οχι Όκταπους/Οκτάπους

Γιατί ασυνεπεια νομίζω. Inconsistency όπως λένε στο χωριό μου. Στα Spider-Man συγκεκριμένα το ψάχνω λίγο παραπάνω εκεί τις τελευταίες μέρες να δω πόσα λάθη γίνονται, τι βελτίωση υπάρχει κλπ. Αλλά στα ονόματα υπάρχει απλά ασυνεπεια. Γιατί δεν γίνεται στο πρώτο τεύχος που εμφανίζεται ο Doc Ock να το γράφεις σωστά και στον τρίτο τόμο να του δίνεις άλλο όνομα. Εκτός αν παθαίνεις αμνησία. 

 

Και για τα λάθη που λέω υπάρχουν τεύχη στον 1ο τόμο όπως το Amazing Spider-Man #4 που γίνεται της ποπης (αυτό το ρημάδι το Τζέιμσον, μια φορά δεν του έβαλαν διαλυτικά) και βλέπεις ότι στον 2ο τόμο πχ το Amazing Spider-Man #8 είναι σχεδόν τέλειο.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 15: Spider-Man - Η Τρομερή Απειλή του Γκόμπλιν

 

61eZ0PU+-GL.jpg  61IkzWc4qmL.jpg  Amazing_Spider-Man_Vol_1_14.jpg  Amazing_Spider-Man_Vol_1_11.jpg

 

Κάποια πράγματα στη ζωή μπορείς να τα αντιμετωπίσεις σαν αξιώματα. Δηλαδή ό,τι και να γίνει, πάντα θα ισχύουν. Ο ήλιος θα ανατείλει το πρωί και μέσα στην ημέρα θα δύσει. Από δύο σημεία διέρχεται μία μόνο ευθεία. Ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται νερό για να επιζήσει. Και φυσικά ο Νικόλας αγαπάει τον Spider-Man, αλλά και κάθε τόμος Spider-Man είναι καλύτερος από τον προηγούμενο. Βιάστηκα λοιπόν να τον πιάσω και πραγματικά απήλαυσα κάθε σελίδα αυτού του φανταστικού αναγνώσματος. Σπάνια με βλέπετε τόσο ενθουσιασμένο. Αλλά είμαι τόσο ενθουσιασμένος!

 

Ίσως το καλύτερο ensemble ιστοριών και κακών μέχρι τώρα

 

4_3-4_4.jpg

 

Τεύχη 11-15 για το The Amazing Spider-Man και πραγματικά ό,τι και να πει κανείς για τους Lee-Ditko κάνουν παπάδες. Αρχικά οι τέσσερις κακοί είναι ένας κι ένας. Ξεκινάμε με τις πρώτες δύο ιστορίες που μπορούμε τεχνικά να τις δούμε σαν μια ιστορία χωρισμένη στα δύο. Η αποφυλάκιση του Doc Ock πέραν του ότι τον φέρνει αντιμέτωπο με τον Spidey, μας αποκαλύπτει και το μυστικό της Μπέτι από τον προηγούμενο τόμο. Και ποιο είναι αυτό; Ότι ο αδερφός της Μπέτι είναι δικηγόρος του υποκόσμου και το αποτέλεσμα δεν είναι καθόλου fun ή Spider-Manίστικο. Μιλάμε για μια από τις πιο σκληρές και πονεμένες ιστορίες που έχω διαβάσει σε κόμικ, σου χαράσσει την ψυχή και σε συγκινεί.  Και στο δεύτερο μέρος θα φέρει ξανά τον ήρωα αντιμέτωπο με τον κακό που ευθύνεται για όλο αυτό σε μια ιστορία με σοκαριστικές ανατροπές.

 

8.jpg

 

Τρίτο τεύχος and here comes Mysterio! O Quentin Beck κάνει την πρώτη του εμφάνιση σε μια φανταστική ιστορία όπου ο Spider-Man ουσιαστικά κατηγορείται ως κακός και πρέπει να παλέψει με το γεγονός ότι η κοινή γνώμη τον θεωρεί πλέον έναν εγκληματία. Πολύ αστείο επίσης το γεγονός ότι ο J Jonah Jameson νομίζει ότι είχε δίκιο τόσο καιρό και τελικά μετά τη νίκη του Spdey θα αναγκαστεί να τα πάρει όλα πίσω και όλα αυτά σε μια πολύ ευφάνταστη και ανά σημεία σουρεαλιστική ιστορία με τον ήρωα να νιώθει τον κίνδυνο.

 

10_4-10_5.jpg

 

Τι έμπνευση είχε αυτός ο Lee; Τέταρτο τεύχος και μας φέρνει Green Goblin, ανελέητος με τον Spider-Man να πηγαίνει να γυρίσει ταινία και τελικά ο Goblin παρέα με παλιότερους κακούς να τον παγιδεύουν, ενώ πρώτη φορά θα δούμε και τον Hulk μαζί με τον Spidey. Και φυσικά μας αφήνει και με το μυστήριο της πραγματικής ταυτότητας του Goblin να πλανάται και που θα ήθελα να δω πότε θα λυθεί. Ήθελες κάτι ήρεμο για κλείσιμο; Ο Lee δημιουργεί και τον Kraven the Hunter και για μια ακόμα φορά μας προσφέρει έναν πολυσχιδή κακό με σαφή κίνητρα και τη δράση να είναι καταιγιστική και όπως οι περισσότεροι κακοί, φέρνει τον Άνθρωπο Αράχνη στα όρια του.

 

Hot take: Ο καλύτερος τόμος μέχρι τώρα

 

Goblin-enlists-the-help-of-the-Enforcers.jpg

 

Ξέρω για πολλούς δε θα είναι hot take, αλλά ίσως να είμαι και υπερενθουσιώδης. Όμως αυτός ο τόμος δεν αξίζει απλά, είναι Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ. Λατρεύω τον Spider-Man και σαν φαν είδα έναν εκ των μεγαλύτερων κακών να τον φτάνει στο αμήν και ταυτόχρονα τα origins και τις πρώτες περιπέτειες τριών υπερλατρεμένων κακών. Οι ιστορίες είναι όμορφες, είναι έξυπνες, οι κακοί έχουν σαφή κίνητρα για να κερδίσουν τον ήρωα είτε οικονομικά είτε από άποψη φιλοδοξίας, το σχέδιο είναι εκπληκτικό, λεπτομερές, πολύχρωμο και τα designs, ειδικά των νέων κακών, είναι τόσο πανέξυπνα και πρωτότυπα για την εποχή, δηλαδή σύγκρινε το πόσο τέλεια είναι τα designs των Goblin, Mysterio, Kraven με κάποια από αυτά των κακών σε άλλους τόμους.

 

Peter_Parker_%28Earth-616%29_from_Amazing_Spider-Man_Vol_1_11_0003.jpg

 

Και ταυτόχρονα πάει πιο μπροστά και την ιστορία του Peter Parker, τα οικονομικά προβλήματα της θείας Μέι, τη δουλειά στην εφημερίδα, τη σχέση με τη Μπέτι, τη σχέση με τη Λιζ, τον Φλας και τους υπόλοιπους συμμαθητές του, γενικά είναι πολύ ολοκληρωμένες περιπέτειες για κάθε πτυχή του ήρωα.Η δουλειά στον Spider-Man γίνεται με απίστευτο μεράκι και αυτός ο τόμος είναι διαμάντι από την πρώτη έως την τελευταία σελίδα.

 

Ένα μικρό αρνητικό

 

2.jpg

 

Τι πράγμα είναι αυτό ρε Radnet με την επιμέλεια; Πέραν των λαθών σε αφιερώματα (είχε επισημάνει σε προηγούμενο τόμο κάποιος το Disney Comics για τη DC, δηλαδή ήμαρτον, τώρα βλέπω τον Hawkeye να μεταφράζεται ως Μάτι του Γερακιού, ενώ ας πούμε ο Quicksilver δίπλα γραφόταν απλώς στα ελληνικά, κανένα consistency), αποφασίστε λίγο τη λογική της μετάφρασης, πως θα αναφέρονται οι κακοί, πως τους έχετε σε άλλους τόμους. Έχω κάνει ελάχιστα παράπονα σχετικά με την επιμέλεια των τόμων, αλλά δε γίνεται γαμώτο να έχεις τέτοιο διαμάντι σαν υλικό και να παρουσιάζει θέματα ασυνέχειας, πρέπει να είσαι συνεπής σε μετάφραση και επιμέλεια αν θες να κρατάς ικανοποιημένο τον κόσμο.

 

Σύνοψη και σε ποιους προτείνεται

 

spidermoviedeal.png

 

Σε όλους. Πήγαινε στο περίπτερο και δώσε τα 7 ευρώ σου. Δεν έχεις διαβάσει τους προηγούμενους; Αγόρασε τους online και πάρε και αυτόν. Δουλεύεις πολλές ώρες και δεν προλαβαίνεις; Παραιτήσου και πήγαινε αγόρασε τον τόμο 15. Ειλικρινά σπάνια προτρέπω άλλους σε αγορές, αλλά παιδιά αυτές οι ιστορίες είναι all time classics με κάθε έννοια. Αυτόνομες περιπέτειες ενός εκ των καλύτερων ηρώων της Marvel με μερικούς από τους πιο iconic κακούς να κάνουν την πρώτη τους εμφάνιση; Γιατί να υπάρχει οποιοδήποτε debate αν αξίζει η αγορά του; Τα λάθη της Radnet δεν χρειάζεται να αποτρέψουν κανέναν από την αγορά. Θα το καταευχαριστηθείτε. Καλό διάβασμα λοιπόν :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ nikolas12  ακόμα και εγώ ο (σχετικά πια) άσχετος κατάλαβα τι έχουμε εδώ.

Μιλάμε για έναν καταπληκτικό τόμο με ιστοριάρες και εμφάνιση τόσων σημαντικών κακών με τη μία.

Πάντως πραγματικά οι ιστορίες του Spidey ξεχωρίζουν από την αρχή. Ενώ οι άλλοι κακοί έχουν ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο εδώ δεν το έχουμε τόσο αυτό. Τις προάλλες διαβάσαμε τον ερχομό του Γκάλακτους πού ήταν αρκετά πιο κάτω από τις τρέχουσες ιστορίες των Φ4 που διαβάζουμε. Δεν μου φάνηκε να έχασα κάτι. Αν εξαιρέσεις την οριστικοποίησης της σχέσης της Σου με τον Ρίτσαρντ. Εδώ αν πάμε 30 τεύχη πιο κάτω έχω την αίσθηση ότι θα είναι ένας άλλος κόσμος. Για αυτό είναι και τόσο δημοφιλής ο Spidey.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ο Νικόλας κάνει εξαιρετικά reviews και υπάρχει γενικά εμπιστοσύνη στην κοινότητα για τις απόψεις του, γι'αυτό έχω φάει κι εγώ το κόλλημα με το Θωρ. :) 

 

Οι περισσότερες ιστορίες του δεύτερου τόμου Θωρ είναι μέτριες αλλά στον τρίτο τόμο τα πράγματα καλυτερεύουν αισθητά με  τους υπερκακούς που πολεμά ο Θωρ, τη σχέση του με τον πατέρα του Όντιν (που δεν εγκρίνει την αγάπη του για μια θνητή κοπέλα) και τον ετεροθαλή αδελφό του Λόκι (που βάζει λόγια στον Όντιν για το Θωρ) και τα προσωπικά του Γιατρού Μπλέηκ  (που θέλει να δείξει την αγάπη του στην κοπέλα αλλά δεν μπορεί όσο δεν το εγκρίνει ο Όντιν) επίσης να αναμιγνύονται και να εξελίσσονται από τεύχος σε τεύχος, και φυσικά στον τέταρτο τόμο (που είναι ο επόμενος που θα βγει) τα πράγματα απογειώνονται. 

 

Η ελπίδα μου είναι να αρέσει ο 3ος και ο 4ος τόμος στον Νικόλα (πάντα εκφράζοντας την ειλικρινή του άποψη) ώστε να του δώσετε κι οι υπόλοιποι μια ευκαιρία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

45 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Ο Νικόλας κάνει εξαιρετικά reviews και υπάρχει γενικά εμπιστοσύνη στην κοινότητα για τις απόψεις του, γι'αυτό έχω φάει κι εγώ το κόλλημα με το Θωρ. :) 

 

Οι περισσότερες ιστορίες του δεύτερου τόμου Θωρ είναι μέτριες αλλά στον τρίτο τόμο τα πράγματα καλυτερεύουν αισθητά με  τους υπερκακούς που πολεμά ο Θωρ, τη σχέση του με τον πατέρα του Όντιν (που δεν εγκρίνει την αγάπη του για μια θνητή κοπέλα) και τον ετεροθαλή αδελφό του Λόκι (που βάζει λόγια στον Όντιν για το Θωρ) και τα προσωπικά του Γιατρού Μπλέηκ  (που θέλει να δείξει την αγάπη του στην κοπέλα αλλά δεν μπορεί όσο δεν το εγκρίνει ο Όντιν) επίσης να αναμιγνύονται και να εξελίσσονται από τεύχος σε τεύχος, και φυσικά στον τέταρτο τόμο (που είναι ο επόμενος που θα βγει) τα πράγματα απογειώνονται. 

 

Η ελπίδα μου είναι να αρέσει ο 3ος και ο 4ος τόμος στον Νικόλα (πάντα εκφράζοντας την ειλικρινή του άποψη) ώστε να του δώσετε κι οι υπόλοιποι μια ευκαιρία...

 

Τον διάβασα και εγώ. Ναι, καλός ήταν όντως. Απλά οι ιστορίες του Θωρ σαν σύμπαν με κούρασαν η αλήθεια είναι. Ενώ τον περίμενα πιο καλό κάπου με κούρασε. Πάντως σε κάποιον που άρεσε έστω και λίγο ο τόμος 2 θα αρέσει πολύ ο τόμος 3! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δηλαδή εσύ έχεις διαβάσει και τον τόμο 2 και τον τόμο 3;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βασικά έχω διαβάσει όλους τους τόμους μέχρι τον 15. Και σκοπεύω να φτάσω μέχρι τον 18 παίρνοντας τα πάντα. Μετά επιλεκτικά πια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καθώς θα κάνουμε λίγο καιρό να ξαναδούμε τόμο Spider-Man και με αφορμή μία συνεχή κουβέντα που γίνεται για την επιμέλεια της έκδοσης μπήκα σε μια διαδικασία. Να δω μέσω των 3 τόμων του Spidey αν και τι πρόοδος όντως υπάρχει. Αυτό έγινε σημειώνοντας οποιοδήποτε λάθος γίνεται σε κάθε τεύχος ξεχωριστά. Πάντα, βέβαια, υπάρχει στο μυαλό και στην καταγραφή ότι δεν έχουν όλα τα λάθη την ίδια βαρύτητα. Για να μην κουράσω δεν θα πάρω κάθε τεύχος με την σειρά να λέω τι βρήκα απλά θα γράψω συμπεράσματα που βγήκαν με αυτά που παρατήρησα.

 

Στον 1ο τόμο ξεκινά μια χαρά με το Amazing Fantasy #15 να έχει σχεδόν καθόλου λάθη, μετά όμως και κυρίως στο Amazing Spider-Man #4 γίνεται ο χαμός.

 

Το θετικό είναι ότι τα κύρια λάθη που υπάρχουν στον 1ο τόμο (όπως το "ΘΕΙΑ ΜΕΗ" ή το "ΤΖΕΙΜΣΟΝ") δεν υπάρχουν καθόλου στους επόμενους τόμους.

 

Πραγματικά στους δύο επόμενους τόμους, υπάρχει μεγάλη βελτίωση. Τα λάθη είναι λίγα και τα περισσότερα ούτε καν άξια αναφοράς. Το λυπηρό είναι ότι έτσι φαίνονται ακόμα περισσότερο τα τρανταχτά λάθη. Όπως για παράδειγμα σημεία που ιταλικά έχουν μείνει αμετάφραστα ή οι τίτλοι τευχών που όλο και κάποια λάθος αρίθμηση θα υπάρχει ή να υπάρχουν κομμάτια που να μην γράφονται καν στο τεύχος ή το ακόμα πιο χοντρό λάθος που έγινε στο AMS #13 να είναι τυπωμένες οι σελίδες 3 και 4 ανάποδα μεταξύ τους. Το ότι η σελίδα 13 στο πλάι είναι φαγωμένη θα μπορούσα να πω ότι είναι και αποδεκτό.

 

Το ακόμα πιο στενάχωρο, κατά την γνώμη μου, είναι ότι κάποια "λάθη" φαίνεται ότι είναι επιλογή.

Επιλογή που είτε είναι δική τους ή των Ιταλών.

 

Τι εννοώ: Στιγμές που υπάρχει αναφορά σε προηγούμενο τεύχος να μην γράφουν τον αριθμό του τεύχους που έγινε όπως στο πρωτότυπο, αλλά "ΔΕΙΤΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ"

 

Τα ονόματα που σε ένα τεύχος μπορεί να είναι Οκτάπους, στο άλλο Οκτόπους και μπορεί στο επόμενο να πουν ότι θα το κάνουμε τελείως ελληνικά και να το πουν Δόκτωρ Χταπόδης.

 

Και το αστείο κατ 'εμέ που γράφεται στο "ΛΕΤΕΡΙΝΓΚ", όπου στα περισσότερα γράφει RADNET και θα μπορούσα να το δεχτώ μιας και μιλάμε για ελληνική έκδοση. Αλλά έλα που σε κάποια τεύχη, ειδικά όταν στο πρωτότυπο υπάρχει κάποιο αστείο, γράφουν το άτομο που το κάνει. Όπου μόνο στο AMS #5 είναι το άτομο του πρωτότυπου, στο AMS #15 έχουν βάλει τον Ιταλό και όχι τον Artie Simek, ενώ σε κάποια τεύχη δεν γράφει ποιος κάνει το lettering, αλλά ποιος κάνει τα χρώματα. Και πάλι ειδικά αυτό το κομμάτι δεν το ρίχνω στους δικούς μας γιατί έτσι πιθανόν να το έχουν οι Ιταλοί. Όμως δεν παύει να είναι κάτι που στοιχίζει, ειδικά σε μια έκδοση που αποτελεί κομμάτι ιστορίας. Ναι τεράστιοι ο Stan Lee, ο Jack Kirby, ο Steve Ditko, αλλά δεν ήταν οι μόνοι που δούλευαν. Το να μην υπάρχει ούτε μία φορά το όνομα του Artie Simek πχ και να είναι σαν να μην υπήρχε ποτέ είναι φάουλ.

 

Όποιος διάβασε μέχρι εδώ θα κάθεται και θα σκέφτεται "Καλά δεν έχει τι να κάνει αυτός και γράφει ολόκληρη παράγραφο για το lettering" ή "που να γκρίνιαζες κιόλας". Πιο πολύ τα έγραψα όλα αυτά. γιατί από την μια υπάρχει όντως βελτίωση που πρέπει να αναγνωρίζεται, από την άλλη είναι καλό να γράφονται και όλα αυτά που ίσως να έπρεπε να είναι αλλιώς φτιαγμένα.

 

Το τελικό συμπέρασμα που έβγαλα όμως είναι ότι εφόσον μπορούσα να περάσω καλά διαβάζοντας σε δύο συνεχόμενα τεύχη "ΟΚΤΟΠΟΥΣ", τότε όλα αυτά που έγραψα παραπάνω είναι λεπτομέρειες και είναι πολύ θετικό που μπορούμε εύκολα σε έντυπη μορφή να διαβάζουμε και να ευχαριστιόμαστε αυτές τις ιστορίες.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φτάσαμε στο τόμο 16 της συλλογής και στον 6 των Fantastic Four με τίτλο "Ο Χαλκ Εναντίον του Πράγματος" και όχι "εναντίων" που φαίνεται στο site της Radnet.

Μπορεί με τα εξώφυλλα που ανεβάζει κάποιες φορές στη σελίδα της η εκδοτική, με ορθογραφικά λάθη, να μας κοψοχολιάζει, αλλά στο τέλος, τουλάχιστον σε αυτό, κάνει το σωστό :).

 

Εξώφυλλο-Οπισθόφυλλο τόμου 16

 

MARVELCLASSICS_0016.jpg  MARVELCLASSICS_0016z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Φτάσαμε στο τόμο 17 

20220119_140115.jpg

20220119_140125.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

17 min ago , hudson said:

Φτάσαμε στο τόμο 16 της συλλογής και στον 6 των Fantastic Four με τίτλο "Ο Χαλκ Εναντίον του Πράγματος" και όχι "εναντίων" που φαίνεται στο site της Radnet.

Μπορεί με τα εξώφυλλα που ανεβάζει κάποιες φορές στη σελίδα της η εκδοτική, με ορθογραφικά λάθη, να μας κοψοχολιάζει, αλλά στο τέλος, τουλάχιστον σε αυτό, κάνει το σωστό :).

 

Αναρωτιέμαι αν θα το διόρθωναν αν δεν χτυπάγαμε εμείς τον συναγερμό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32405
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το ξανάπαμε.
Και "εναντίων" να το άφηναν δεν θα ήταν σημαντικό λάθος.
Μέχρι πριν κάποια χρόνια με ω γραφόταν :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

41 min ago , Laz33 said:

Το ξανάπαμε.
Και "εναντίων" να το άφηναν δεν θα ήταν σημαντικό λάθος.
Μέχρι πριν κάποια χρόνια με ω γραφόταν :)

 

Νά'το πάλι το πνεύμα αντιλογίας! :)  Για πες μου πνεύμα, :magic: και το επιστρωφή με ωμέγα γραφόταν; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Έχω την αίσθηση ότι το εναντίων με ωμέγα δεν είναι λάθος σαν λέξη. Απλά είναι άλλη λέξη. Είναι ο ενάντιος - των εναντίων. Το επίρρημα εναντίον που χρησιμοποιείται στον τίτλο γράφεται προφανώς με όμικρον. 

 

Στα σημαντικά τωρα. Μπορεί παιδιά κάποιος που ξέρει να μας πει αν έχει κάτι ξεχωριστό αυτός ο τόμος ή είναι ο κλασικός τόμος Φ4. Έχει ας πούμε καμία πρώτη εμφάνιση κανενός σούπερ κακού? Ο Χαλκ εναντίον του πράγματος λέει ή είναι όπως ο Σπάιντερμαν εναντίον του Χαλκ στον προηγούμενο τόμο που ήταν απλά ένα πέρασμα. Γενικά αυτόν τον καημένο τον Χαλκ πολύ στην απέξω τον έχουν

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13489
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

Στα σημαντικά τωρα. Μπορεί παιδιά κάποιος που ξέρει να μας πει αν έχει κάτι ξεχωριστό αυτός ο τόμος ή είναι ο κλασικός τόμος Φ4. Έχει ας πούμε καμία πρώτη εμφάνιση κανενός σούπερ κακού? Ο Χαλκ εναντίον του πράγματος λέει ή είναι όπως ο Σπάιντερμαν εναντίον του Χαλκ στον προηγούμενο τόμο που ήταν απλά ένα πέρασμα. Γενικά αυτόν τον καημένο τον Χαλκ πολύ στην απέξω τον έχουν

Χωρις να εχω την παραμικρη ιδεα τι ακολουθει,υπαρχει εξωφυλλο με Avengers,οποτε υποπτευομαι καπως θα μπλεχτουνε.Ισως ειναι και 2 τευχη ιστορια... 

Οι ιστοριες του Χαλκ ειναι 10σελιδες και θα μπαινουν 10 10 οποτε γιαυτο δεν θα εχουμε συχνα τομους του. 

Επισης το τελευταιο τευχος ειναι εναντιον των ΧΜΕΝ !

 

Super Eroi Classic :: ComicsBox

Αυτο αποθηκευστε το στα Αγαπημενα για πληρη ενημερωση τι ακολουθει. Ξενερα που ειναι στα Ιταλικα αλλα τι να κανουμε,η δουλεια γινεται και ετσι 

 

:havefun:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  37
  • Reputation:   245
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συγγνώμη αν δεν έχω καταλάβει καταλάβει κάτι καλά αλλά στο οπισθόφυλλο του 16 έχει τίτλο "Επιστροφή από τον θάνατο" και στο εξώφυλλο του 17 έχει "Επιστροφή από τους νεκρούς";;; Μάλιστα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είναι πολύ βαθύ το νόημα... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

"Επιστροφή από το Θάνατο";

 

Πολύ επαγγελματικό και προβλέψιμο :down: 

 

"Επιστροφή από τους Νεκρούς"

 

Μια χαρά :up:

 

Δηλαδή αν η συλλογή και ο Daredevil φτάσουν στη δεκαετία του '80 το Born Again θα λέγεται "Daredevil - Γεννήθηκε Ξανά";

 

Πλέον είμαι εκατό τοις εκατό σίγουρος πως η συλλογή μεταφράζεται από τον πατέρα μου.Και μου έλεγε πως δεν ξέρει Αγγλικά,ο αρχιψεύταρος....   :lol:         

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55372
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αν κάνω review εγώ τον 2ο τόμο του Θωρ, θα κάνει ο Νικόλας κατευθείαν τον 3ο?

 

Προσοχή όμως, γιατί θα τον θάψω τον 2ο τόμο. Είναι για completists only.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να κάνω κι εγώ την ποζεριά μου μιας και έγινα επιτέλους συνδρομητής, ο 17ος τόμος που μου ήρθε μόλις χθες:

 

KlasikoiYperiroes17_Front.thumb.jpg.185b46a5a41cc17b88df5c1f09bc945d.jpg  KlasikoiYperiroes17_Back.thumb.jpg.d0b17ff61488f0f2d7780286a8527bbe.jpg

 

Αρίθμηση επιμένουν βλακωδώς να μη βάζουν στις σελίδες όμως, κάτι που καθιστά παντελώς άχρηστα τα "Περιεχόμενα". Νομίζω πλέον ότι μας κοροϊδεύουν κατάμουτρα.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

12 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Για να κάνω κι εγώ την ποζεριά μου μιας και έγινα επιτέλους συνδρομητής, ο 17ος τόμος που μου ήρθε μόλις χθες:

 

KlasikoiYperiroes17_Front.thumb.jpg.185b46a5a41cc17b88df5c1f09bc945d.jpg  KlasikoiYperiroes17_Back.thumb.jpg.d0b17ff61488f0f2d7780286a8527bbe.jpg

 

Αρίθμηση επιμένουν βλακωδώς να μη βάζουν στις σελίδες όμως, κάτι που καθιστά παντελώς άχρηστα τα "Περιεχόμενα". Νομίζω πλέον ότι μας κοροϊδεύουν κατάμουτρα.

Υπάρχουν και (πολύ) χειρότερα. Στη βιβλιοθήκη του Σκάρπα ΕΧΕΙ αρίθμηση αλλά δεν έχει....ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ :wall:

Με αποτέλεσμα και η αρίθμηση να πηγαίνει στράφι, άλλα και να έχουμε 40 τόμους ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ που αναγράφεται στο εξώφυλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Υπάρχουν και (πολύ) χειρότερα. Στη βιβλιοθήκη του Σκάρπα ΕΧΕΙ αρίθμηση αλλά δεν έχει....ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ :wall:

Με αποτέλεσμα και η αρίθμηση να πηγαίνει στράφι, άλλα και να έχουμε 40 τόμους ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ που αναγράφεται στο εξώφυλλο.

 

Ναι κι αυτό άσχημο είναι αλλά τουλάχιστον έχετε παραμάσχαλα τον οδηγό του "I.N.D.U.C.K.S." (όπου για τον εκάστοτε τόμο καταχωρήθηκαν μια φορά και τέλος), οπότε βρίσκεις άμεσα τη σελίδα της ιστορίας που θέλεις να διαβάσεις. Αυτό με τους "40 τόμους" δεν το κατάλαβα... Είναι ακαταχώρητοι τόμοι στο "I.N.D.U.C.K.S."; Ή για ακυκλοφόρητους μιλάς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Στο περίπου είπα 40. Έχουμε μέχρι στιγμής 41 τόμους στη βιβλιοθήκη μας και μόνο από το inducks μπορούμε να δούμε τι ιστορίες έχουν μέσα. Καφριλα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Mandrake είπε:

 

Ναι κι αυτό άσχημο είναι αλλά τουλάχιστον έχετε παραμάσχαλα τον οδηγό του "I.N.D.U.C.K.S." (όπου για τον εκάστοτε τόμο καταχωρήθηκαν μια φορά και τέλος), οπότε βρίσκεις άμεσα τη σελίδα της ιστορίας που θέλεις να διαβάσεις.

 

Με την ίδια λογική, έχεις ανοιχτό το https://www.comicsbox.it/serie/SUPEROICLA&limite=0 και βρίσκεις όποιο τεύχος θες. Και αν θες κάτι συγκεκριμένο το κάθε τεύχος ξεχωριστά έχει δική του αρίθμηση.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, StefanosPap είπε:

 

Με την ίδια λογική, έχεις ανοιχτό το https://www.comicsbox.it/serie/SUPEROICLA&limite=0 και βρίσκεις όποιο τεύχος θες. Και αν θες κάτι συγκεκριμένο το κάθε τεύχος ξεχωριστά έχει δική του αρίθμηση.

 

Όχι τεύχος (τόμο φαντάζομαι εννοείς και λες "τεύχος"), να έχω οδηγό ώστε να πάω σε συγκεκριμένη σελίδα ώστε να διαβάσω μια συγκεκριμένη ιστορία ξανά, εάν το επιθυμώ! Δε μπορώ να το κάνω αυτό όταν αχρηστεύουν τα περιεχόμενα... Εκείνος που έχει "I.N.D.U.C.K.S.", όμως, μπορεί ακόμη κι αν οι ιστορίες είναι αυτοτελείς και σκορποχώρι μέσα στους τόμους και όχι συνέχειες όπως γίνεται με αυτούς εδώ. Έπειτα υποθέτω ότι σε αυτή τη βάση δεδομένων μπαίνει και από κινητό! Δε χρειάζεται να κρέμεται πάνω απ' τον υπολογιστή. Η σελίδα όπου ξεκινά κάθε ξέχωρη ιστορία στα Ντισνεϊκά, καταχωρείται κανονικά εκεί μέσα. Εδώ μας εμπαίζουν με δήθεν αριθμήσεις που όμως δεν οδηγούν πουθενά. Και δεν είναι τίποτα να το φτιάξεις αυτό, απλώς επιμένουν βλακωδώς να το αγνοούν και να σου πασάρουν ότι να 'ναι. Έχουμε φτάσει στον 17ο τόμο πλέον, τι περιμένουν; Τα περιεχόμενα συμπεριλαμβάνονται για λόγους retro αισθητικής; Έλεος...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Όχι τεύχος (τόμο φαντάζομαι εννοείς και λες "τεύχος")

 

Τεύχος εννοώ. Θες να διαβάσεις πχ το AMS #6 και δεν θυμάσαι αν είναι στο 1ο τόμο Spider-Man ή στον 2ο. Ανοίγεις το site και το βλέπεις. Ναι δεν είναι ευρετήριο αλλά αυτό ακριβώς ήταν και ο στόχος του σχόλιου που έκανα. Τι κάνεις αν δεν έχεις INDUCKS...

 

Έχεις πχ μπροστά σου σε μία γωνιά όλα της Radnet μέχρι τώρα που έχουν περιεχόμενα αλλά δεν έχουν ολοκληρωμένη αρίθμηση, έχεις στην άλλη γωνιά όλα της Καθημερινής από την συλλογή του Σκάρπα χωρίς περιεχόμενα αλλά με αρίθμηση και ΔΕΝ έχεις ίντερνετ. Προφανώς ένας τόμος πρέπει να τα έχει και τα δύο για να είναι πλήρης. Σε ποιο από τα δύο όμως βρίσκεις πιο εύκολα μια ιστορία;

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.