Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Απλοϊκά ξεαπλοικα δεν ξέρω τι έχουμε πάθει και έχουμε κολλήσει έτσι. Ενώ τη σειρά της Hachette πολύ εύκολα την πρόδωσα και δεν πήρα τους μισούς σχεδόν τόμους τούτη εδώ δεν μπορώ. Τώρα διαβάζω τον Θορ. Πάλι διασκεδαστικό είναι. Τον επόμενο τόμο με τα Σκραλ λέω να μην τον πάρω γιατί τώρα που διαβάσαμε τον ερχομό του Γκαλακτους και είδαμε την κατάσταση τους ως εκεί ποιο το νόημα να διαβάσουμε πάλι καμία 30αρια ιστορίες με το ίδιο φορμάτ. Μπααααααά. Όταν έρθει η Παρασκευή πάλι θα τον τιμήσω. Μόνο τους Avengers δεν θα τιμήσω μου φαίνεται. Δεν χωνευω καθόλου τις ιστορίες τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτές εδώ οι πρώτες των Avengers είναι ιδιαίτερα... εύπεπτες! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, constantinople είπε:

Αυτές εδώ οι πρώτες των Avengers είναι ιδιαίτερα... εύπεπτες! :)

Διάβασα τις πρώτες στον αντίστοιχο τόμο της Hachette. Δεν μπόρεσα καν να τις τελειώσω!Δεν ξέρω οι ομαδικές υπερηρωικες περιπέτειες απλά δεν είναι του γούστου μου. Οποιασδήποτε χρονιάς. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

Απλοϊκά ξεαπλοικα δεν ξέρω τι έχουμε πάθει και έχουμε κολλήσει έτσι. Ενώ τη σειρά της Hachette πολύ εύκολα την πρόδωσα και δεν πήρα τους μισούς σχεδόν τόμους τούτη εδώ δεν μπορώ. Τώρα διαβάζω τον Θορ. Πάλι διασκεδαστικό είναι. Τον επόμενο τόμο με τα Σκραλ λέω να μην τον πάρω γιατί τώρα που διαβάσαμε τον ερχομό του Γκαλακτους και είδαμε την κατάσταση τους ως εκεί ποιο το νόημα να διαβάσουμε πάλι καμία 30αρια ιστορίες με το ίδιο φορμάτ. Μπααααααά. Όταν έρθει η Παρασκευή πάλι θα τον τιμήσω. Μόνο τους Avengers δεν θα τιμήσω μου φαίνεται. Δεν χωνευω καθόλου τις ιστορίες τους.

Η Radnet κυκλοφορεί τα τεύχη σε συνέχειες και έτσι το κοινό δένεται πιο εύκολα με τους χαρακτήρες και η αγορά των τόμων του γίνεται συνήθεια. Είναι πιο εύκολο να αγοράσει κάποιος κάτι που του είναι γνώριμο παρά να το ρισκάρει με την Hatchette που δεν ξέρει τι θα του τύχει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που σταμάτησε το Μίκυ και δεν κυκλοφορούσε ΤΙΠΟΤΑ από κομιξ στην αγορά βαρύς χειμώνας και μετά ξαφνικά τι άνοιξη αμέσως καλοκαίρι ήρθε .

αυτη την στιγμή υπάρχει τσουνάμι εκδόσεων όλων των τύπων και γουστων και έχουμε φτάσει να κρίνουμε τα πάντα μέχρι κεραίας . Σημεία των καιρών από εκεί που παρακαλαγαμε να βγει ένα κομιξ τώρα μια το lettering μια τα χρώματα μια το στορυ μια η αρχή μια το τέλος έχουμε κάτι να λέμε για όλα . Για να είμαι ειλικρινής και επειδή είμαι παλιάς σχολής ποτέ δεν ασχολήθηκα ποιος έγραφε τα κομιξ . Δεν ξέρω καν τους εκδοτικούς  οικους η ποιος τα χρωμάτισε τι χαρτί έχει σκληροδετο μαλακό . Δεν μου καίγεστε καρφί ούτε χάνομαι  στην λεπτομέρεια.  Πάντα ταυτιζόμουν με την πλοκή και τον ήρωα και όχι με τα ´τεχνικά ´ .  Από μικρός θύμαμαι τον εαυτό μου να παίζουμε παιχνίδια για να κερδίσουμε κομιξ η χαρτάκια και μετά με ένα παγωτό στο χέρι να τα διαβάσω στο πλυσταριό γιατί στο σπίτι ήταν αιρετικά για την πυρά . Βλέπεις 12 χρόνια τα ίδια θρησκευτικά η ίδια ιστορία και όλα τα αλλά άχρηστα με έκαναν πάνσοφο και τα κομιξ θα με χαλάγανε  . Όποτε μια συμβουλή αν μου επιτρέπεται με το θάρρος των 40 + χρόνων ασχολίας με τα κομιξ και με 36000 + τίτλους στην συλλογή μου μην ασχολείστε με τόση λεπτομέρεια απλώς απολαύστε τα 😀χάσιμο χρόνου είναι η υπέρ ανάλυση 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ένας ακόμα τόμος Fantastic Four κατέφθασε στα ράφια μας, οπότε το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση. Στον επόμενο τόμο ξεκινάει μια νέα σειρά ηρώων, αυτή των Avengers!

 

MARVELCLASSICS_0009.jpg  MARVELCLASSICS_0009z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Ένας ακόμα τόμος Fantastic Four κατέφθασε στα ράφια μας, οπότε το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση. Στον επόμενο τόμο ξεκινάει μια νέα σειρά ηρώων, αυτή των Avengers!

 

MARVELCLASSICS_0009.jpg  MARVELCLASSICS_0009z.jpg

Μόνο τον τόμο της Radnet σκανάρεις γρήγορα... Από την συλλογή της Hachette πρέπει να περάσουν αρκετές μέρες... Τέτοια απαξίωση για την συλλογή της Hachette;:sad1:

 

Υ.Γ. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην έχεις και πολύ χρόνο και για αυτό απλά δείχνω κατανόηση....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

29 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Μόνο τον τόμο της Radnet σκανάρεις γρήγορα... Από την συλλογή της Hachette πρέπει να περάσουν αρκετές μέρες... Τέτοια απαξίωση για την συλλογή της Hachette;:sad1:

 

Υ.Γ. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην έχεις και πολύ χρόνο και για αυτό απλά δείχνω κατανόηση....

 

Μαζί τα σκανάρω κάθε εβδομάδα ρε συ. Απλώς σήμερα δεν πήρα τον τόμο της Hachette. Επίσης περιέργως δεν τον βρήκα στο πρακτορείο. Αλλά μην ξεχνιόμαστε και να τον έβρισκα, δε θα τον έπαιρνα γιατί την έχω διαβάσει την ιστορία :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  894 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συγνωμη, Παρασκευη δεν βγαινουν και τα 2? Μπορεις να τα βρεις μια μερα νωριτερα στα πρακτορεια?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έτσι άκουγα κι εγώ από τον Nicolas12 και πήγα στο πρακτορείο αλλά δεν είχε κανέναν από τους δύο τόμους, οπότε για παρηγοριά έπαιξα ένα ΠΡΟΠΟ κι ένα ΤΖΟΚΕΡ και γύρισα σπίτι... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πήγα κι εγώ στο Press Gallery στην Δουκίσσης Πλακεντίας που τα φέρει Πέμπτη αλλά επίσης βρήκα μόνο τον τόμο της radnet. Ούτε καν το Μίκυ Μαους. Μάλλον υπήρξαν καθυστερήσεις. (τουλάχιστον είχε το νέο Μπλακσαντ) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, diotsoumas είπε:

Συγνωμη, Παρασκευη δεν βγαινουν και τα 2? Μπορεις να τα βρεις μια μερα νωριτερα στα πρακτορεια?

 

Στα κεντρικά περίπτερα και πρακτωρεία (δηλαδή στο Κέντρο Αθηνών) πάνε από Πέμπτη για να είναι στην ώρα τους έτοιμα.Αλλά η κανονική μέρα κυκλοφορίας τους είναι την Παρασκευή.

 

 

@ Tsaklas  Έλα ρε,βγήκε Blacksad στα περίπτερα;  

 

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

8 λεπτά πριν, O Φρατζάτος είπε:

 

Στα κεντρικά περίπτερα και πρακτωρεία (δηλαδή στο Κέντρο Αθηνών) πάνε από Πέμπτη για να είναι στην ώρα τους έτοιμα.Αλλά η κανονική μέρα κυκλοφορίας τους είναι την Παρασκευή.

 

 

@ Tsaklas  Έλα ρε,βγήκε Blacksad στα περίπτερα;  

 

Δεν είναι μόνο στο κέντρο Αθηνών. Είναι σε πρακτορεία τύπου που συνεργάζονται άμεσα με το Άργος. Πχ στη Δουκίσσης Πλακεντίας που είπα (Χαλάνδρι) ή το Press Gallery μέσα στο Golden Hall (Μαρούσι). Σίγουρα και σε σημεία στο κέντρο. Αλλά όχι μόνο. 

 

Και ναι βγήκε το Μπλακσαντ #6 (το πρώτο μέρος) σε μεγάλο μέγεθος στα 9.90. Νομίζω λίγο πολύ όλα της Μικρός Ηρως βγαίνουν σε περίπτερα αλλά έχουν πολύ συγκεκριμένη διανομή που γράφουν και σε ένα σημείο στο σαιτ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, constantinople είπε:

Έτσι άκουγα κι εγώ από τον Nicolas12 και πήγα στο πρακτορείο αλλά δεν είχε κανέναν από τους δύο τόμους, οπότε για παρηγοριά έπαιξα ένα ΠΡΟΠΟ κι ένα ΤΖΟΚΕΡ και γύρισα σπίτι... :(

 

Τα κέρδη μισά-μισά με τον Νίκο αν κερδίσεις! Το σωστό, σωστό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  62
  • Reputation:   430
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 12/1/2021 at 10:45 AM, nikos99 said:

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια που σταμάτησε το Μίκυ και δεν κυκλοφορούσε ΤΙΠΟΤΑ από κομιξ στην αγορά βαρύς χειμώνας και μετά ξαφνικά τι άνοιξη αμέσως καλοκαίρι ήρθε .

αυτη την στιγμή υπάρχει τσουνάμι εκδόσεων όλων των τύπων και γουστων και έχουμε φτάσει να κρίνουμε τα πάντα μέχρι κεραίας . Σημεία των καιρών από εκεί που παρακαλαγαμε να βγει ένα κομιξ τώρα μια το lettering μια τα χρώματα μια το στορυ μια η αρχή μια το τέλος έχουμε κάτι να λέμε για όλα . Για να είμαι ειλικρινής και επειδή είμαι παλιάς σχολής ποτέ δεν ασχολήθηκα ποιος έγραφε τα κομιξ . Δεν ξέρω καν τους εκδοτικούς  οικους η ποιος τα χρωμάτισε τι χαρτί έχει σκληροδετο μαλακό . Δεν μου καίγεστε καρφί ούτε χάνομαι  στην λεπτομέρεια.  Πάντα ταυτιζόμουν με την πλοκή και τον ήρωα και όχι με τα ´τεχνικά ´ .  Από μικρός θύμαμαι τον εαυτό μου να παίζουμε παιχνίδια για να κερδίσουμε κομιξ η χαρτάκια και μετά με ένα παγωτό στο χέρι να τα διαβάσω στο πλυσταριό γιατί στο σπίτι ήταν αιρετικά για την πυρά . Βλέπεις 12 χρόνια τα ίδια θρησκευτικά η ίδια ιστορία και όλα τα αλλά άχρηστα με έκαναν πάνσοφο και τα κομιξ θα με χαλάγανε  . Όποτε μια συμβουλή αν μου επιτρέπεται με το θάρρος των 40 + χρόνων ασχολίας με τα κομιξ και με 36000 + τίτλους στην συλλογή μου μην ασχολείστε με τόση λεπτομέρεια απλώς απολαύστε τα 😀χάσιμο χρόνου είναι η υπέρ ανάλυση 

συμφωνω μαζι σου,εγραψες 36000 τιτλους,εννοεις μηπως 36000 τευχη?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

16 ώρες πριν, beyonder45 είπε:

συμφωνω μαζι σου,εγραψες 36000 τιτλους,εννοεις μηπως 36000 τευχη?


τεύχη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 9: Fantastic Four - Ένα Σκραλ Είναι Ανάμεσα Μας

 

Fantastic_Four_Vol_1_18.jpg

 

Τέταρτος τόμος Fantastic Four και νιώθω λίγο κορεσμένος γιατί δεν έχω διαβάσει το ενδιάμεσο Thor, οπότε ανυπομονώ να έρθουν οι Avengers και ο Spidey τις δύο επόμενες εβδομάδες. Από την άλλη πλευρά δε μπορώ να αγνοήσω ότι μετά τον σχετικά μέτριο τρίτο τόμο των F4 αυτός ανεβάζει αισθητά την ποιότητα των ιστοριών.

 

Οι ιστορίες

 

Kl%27rt_%28Earth-616%29_from_Fantastic_Four_Vol_1_18_0001.jpg

 

Ο τόμος έχει λιγότερα τεύχη από τους προηγούμενους, αν και παραμένει εξίσου πλούσιος σε σελίδες. Έχουμε τρία τεύχη με τον συνήθη αριθμό των 20-22 σελίδων και το υπερμεγέθες Annual, το οποίο έχει μια ιστορία 37 σελίδων, πολλά αφιερώματα, απαντήσεις σε συνήθεις ερωτήσεις, έξτρα σχέδια και μια εξασέλιδη ιστροριούλα Spider-Man. Πιστεύω πως ήταν πολύ μεγάλο γεγονός σαν τεύχος εκείνη την εποχή.

 

page-1.png

 

Στα 16 και 17 έχουμε την πρώτη ιστορία της σειράς που σπάει σε περισσότερα μέρη, αφού μέχρι τώρα όλες άρχιζαν και τελείωναν στο ίδιο τεύχος. Με κακό τον Doom οι δημιουργοί βρήκαν την ευκαιρία να το απλώσουν λίγο, αν και προσωπικά δεν εντυπωσιάστηκα. Η επόμενη που δίνει τον τίτλο της στον τόμο με προϊδέασε ότι το Σκραλ θα ήταν όντως ανάμεσά τους για να τους εξαπατήσει όπως στο Secret Invasion. Τελικά έχουμε τη μάχη με ένα Υπερσκραλ που κατασκεύασε η φυλή για να έχει τις δυνάμεις των F4 και να είναι ακόμα δυνατότερο ώστε να κατακτήσουν τη Γη. Η τακτική προσέγγιση του Reed με την οποία ξεπερνούν τα εμπόδια μου αρέσει πάντα.

 

Reed_Richards_(Earth-616)_and_Kl'rt_(Earth-616)_from_Fantastic_Four_Vol_1_18_0001.jpg

 

Κλείνουμε με το Annual στο οποίο έχουμε τον καλύτερο έως τώρα κακό της σειράς, τον Namor και φυσικά τον πιο πολύπλοκο λόγω και του έρωτα του με τη Sue. Οι περισσότερες σελίδες βοηθούν πολύ την ιστορία να αναπτυχθεί στρωτά, να μας δείξει το backstory του Namor, να του δώσει κίνητρο να θέλει να κατακτήσει τη Γη και τελικά αργά και σταθερά να μας οδηγήσει σε πολύ ωραίες μάχες, από τις πιο όμορφες της σειράς ως τώρα, αλλά και ένα εντυπωσιακό φινάλε που αφήνει ερωτήματα για το μέλλον του Namor και τη σχέση του με τη Sue. Πάρα πολύ ωραία ιστορία το Annual. 

 

To σχέδιο

 

2013-10-16.jpg

 

Κλασικό σχέδιο Kirby, έχω όμως μια αίσθηση ότι στο Annual είναι αρκετά προσεκτικότερο σε σχέση με τα regular τεύχη, ίσως λόγω και της ιδιαίτερης φύσης και σημασίας του τεύχους αυτού. Υπάρχουν δισέλιδα καρέ, οι μάχες είναι πιο εντυπωσιακές, οι γραμμές πιο λεπτές και παρουσιάζεται μια εξαιρετική ποικιλία τοπίων από τα κτήρια της Νέας Υόρκης μέχρι τον ωκεανό και τους πολιτισμούς που ζουν στο βυθό του.

 

Τελικός απολογισμός

 

spread.png

 

Πάρα πολύ καλός τόμος! Η πρώτη ιστορία είναι not my cup of tea αλλά σε άλλον μπορεί να αρέσει περισσότερο, το υπόλοιπο τεύχος όμως έχει δύο πάρα πολύ διασκεδαστικές περιπέτειες συν τα έξτρα αφιερώματα, απαντήσεις σε ερωτήσεις αναγνωστών τότε, παρουσίαση όλων των κακών σε μονοσέλιδο για τον κάθε ένα, γενικά έχει πέσει καλή δουλειά. Αν σας αρέσουν οι ιστορίες των F4 ως τώρα σίγουρα δε θα απογοητευτείτε :) Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Να περιμένουμε κριτική και για τον τόμο του Θωρ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

17 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Να περιμένουμε κριτική και για τον τόμο του Θωρ;

 

Τον έχω αγοράσει, αλλά όπως και του Hulk τον έχω αφήσει λίγο πιο κάτω στη στοίβα με τα αδιάβαστα. Η αλήθεια είναι ότι ο πρώτος τόμος Thor δε με ενθουσίασε όσο οι υπόλοιποι της σειράς, ήταν λίγο μικρές οι ιστορίες και γενικά δεν πολυτρελαίνομαι για τον ήρωα πέραν κάποιων πιο πρόσφατων ιστοριών με Jason Aaron. Βέβαια επειδή είδα έναν κάποιο ενθουσιασμό, ίσως τον πιάσω μέσα στο ΣΚ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η πρώτη ιστορία του 9ου τόμου θυμίζει τόσο πολύ τις επιστροφές του Ιζνογκούντ. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το τεύχος 10 κυκλοφόρησε με τις πρώτες περιπέτειες των Avengers να έρχονται στα ελληνικά. Περιέχει τα πέντε πρώτα τεύχη της σειράς, στο Marvel Origins The 60s της Hachette έχουμε διαβάσει το πρώτο με την παρθενική εμφάνιση των Εκδικητών και το τέταρτο με την αντίστοιχη του Captain America. Την επόμενη εβδομάδα ένας τόμος που όλοι περιμένουμε εναγωνίως από το πρώτο τεύχος της σειράς. Οι επόμενες περιπέτειες του Spider-Man!

 

MARVELCLASSICS_0010.jpg MARVELCLASSICS_0010z.jpg 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Βαλανε αναποδα τα τευχη   στον τομο ! Καλα ειναι σοβαροι ?? :Ungry::Ungry:

 

Συνεβει μονο στον δικο μου ή ειναι γενικο το θεμα ?

 

Μια φορα να μη γυρισω ξενερωμενος και τι στον κοσμο :moutra2:

IMG_20211210_132055.jpg

IMG_20211210_132105.jpg

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δυστυχώς έτσι είναι: έχουν βάλει το εξώφυλλο του Νο.2 στο Νο.1 και το εξώφυλλο του Νο.1 στο Νο.2 !!!

 

Θα μπορούσε βέβαια να είναι και χειρότερη η κατάσταση αν π.χ. είχαν βάλει 2 φορές το Νο.1 και καμιά το Νο.2! Άρα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι! 

 

Τουλάχιστον τώρα και τα 2 εξώφυλλα είναι εντός του τεύχους! :dance:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πως το κόβετε; Είναι γενικό το πρόβλημα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όλα είναι τυπωμένα έτσι. Πλάκα θα'χει να'ταν πάλι έτσι το πρωτότυπο στην Ιταλία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

27 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Όλα είναι τυπωμένα έτσι. Πλάκα θα'χει να'ταν πάλι έτσι το πρωτότυπο στην Ιταλία...

Οι ιταλοι ειναι σοβαροι στις εκδοσεις τους, εγω το αποκλυω.Εκτος αμα τους ξεφυγε και οι δικοι μας εδω, που λογικα ειναι υπαλληλοι και οχι αναγνωστες σαν εμας ,ουτε που το δωσαν σημασια.

Αλλα παιδια φτασαμε στον Τομο 10 ετσι? Δεν δικαιολογουνται αυτα! Αντε στον 1ο γραφανε οτι μπουρδες τους κατεβαινε, το ξεχασαμε,το διαγραψαμε απ τη μνημη(μεχρι να τον ξαναδιαβασουμε).Δεν μπορει να συνεχιστει ετσι ομως.Οπως αυτοι ζητανε 7 ευρω ετσι και εμεις ζηταμε συνεπεια και αξιοπρεπεια στο υλικο,ουτε δωρακια ουτε χαρες.Τοσο οσο.

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι λίγο κωμικοτραγική η κατάσταση. Από την μία λες μέσα σου ας προσπεράσεις τα αρχικά χοντρά λάθη γιατί είναι νέο ξεκίνημα. Μετά λες νταξει και να υπάρχουν λίγα τυπογραφικά/ορθογραφικά δε βαριέσαι ας τα αγνοήσω. Φτάνεις 10ο τόμο και γίνεται αυτό με τα εξώφυλλα. Δηλαδή ούτε καν να δει ένας άνθρωπος τι αριθμό γράφει η εικόνα και τι γράφουμε από κάτω της. Έχω σταματήσει στον 5ο τόμο και έλεγα να παίρνω μόνο τα Spider-man πλέον. Ένας λόγος που σταμάτησα στον 5ο είναι αυτή η κατάσταση. Αλλά δεν ξέρω αν θέλω να πάρω ακόμα και τον αγαπημένο μου ήρωα. Κάθε φορά απογοητεύομαι και περισσότερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εντάξει μην το παρατραβάμε κιόλας, η Μαμούθ είναι δεκαετίες στον χώρο και τα νέα τεύχη της είναι γεμάτα λάθη... Αν κάναμε όλοι έτσι δεν θα αγοράζαμε κανένα ελληνικό κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ constantinople Που ακριβώς το παρατραβάω; Ότι επισημαίνω ότι συνεχώς γίνονται σοβαρά λάθη που είναι πολύ εύκολο να λυθούν; Από την άλλη είναι κριτήριο ότι γίνονται και αλλού λάθη; Μάλλον πρέπει να δίνουμε 7 ευρώ κάθε βδομάδα και να λέμε ότι όλα είναι μια χαρά...

 

Η "γκρίνια" μου δεν έχει ως σκοπό να κλείσει ο εκδοτικός ή να σταματήσει η σειρά. Θέλω να βελτιωθεί. Αυτό έχω ως απαίτηση σαν πελάτης. Γιατί, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, δεν βλέπω το μέσο των comics και ειδικά των σούπερ ηρώων ως κάτι που πρέπει να μείνει σε αυτούς που θα πάρουν αυτές τις σειρές βρέξει χιονίσει. Αλλά να γίνει προσπάθεια να μαζευτεί κι άλλος κόσμος και να το αγαπήσει. Με το να κάνουμε τα στραβά μάτια συνεχώς, απλά υποτιμούμε το μέσο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν έχεις άδικο, είναι σωστό να τους πιέζουμε να βελτιωθούν και να γκρινιάζουμε για τα λάθη τους, αλλά αν σταματήσουμε να αγοράζουμε το κόμικ... απλά δεν θα υπάρχει κόμικ για να βελτιωθεί.

 

Προσωπικά προτιμώ να υπάρχει κόμικ για να το αγοράζω έστω και με λάθη, παρά να μην υπάρχει κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.