Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δύσκολα να πουλάνε πάνω από 3000 αντίτυπα.
Και σε πόσο βάθος χρόνου μιλάμε;
Αν μιλάμε για βάθος πολλών μηνών, ίσως και να τα καταφέρουν.

Αν μιλάμε για εβδομαδιαίες πωλήσεις, ούτε καν.

Βαριά να το καταφέρει μόνο ο Spider-Man, άντε και οι FF.

Σιγά μη συνεχίσουν τη σειρά μόνο μ΄αυτούς τους 2 τίτλους.

Προσωπικά δεν θα με χαλούσε εννοείται, γιατί κυρίως ο Spider-Man μ΄ενδιαφέρει.

 

Πάντως αυτό που λέει ο constantinople έχει βάση. Εμείς εδώ μέσα δεν είμαστε αντιπροσωπευτικό δείγμα των αγοραστών της συλλογής.
Ειδικά οι υπερηρωικοί έχετε πολλές απαιτήσεις. Σας δικαιολογώ εννοείται. Κι εγώ αν ήμουν φαν των υπερηρωικών θα σπαζόμουν με την κακή επιμέλεια των τόμων (στα BD για παράδειγμα εκνευρίζομαι όταν βλέπω μεταφραστικά λάθη. Εδώ δεν με νοιάζει και τόσο).

Αλλά σκεφτείτε ότι τη σειρά την αγοράζουν και ψιλοάσχετοι με κόμικς που ξέρουν τους ήρωες απ΄τις ταινίες, που δεν είναι καν μέλη εδώ μέσα και φυσικά δεν τους νοιάζει αν δυο λέξεις είναι ενωμένες, αν κάποια ονόματα δεν μεταφράζονται στα ελληνικά ή αν κάποια εξώφυλλα έχουν λάθος ημερομηνίες.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τα τευχη αυτά όμως κοστίζουν 7 ευρώ, δεν είναι τίμη -δώρο, όπως ήταν πχ κάποτε τα κόμικς του Καμπανά για να λέμε σε όλα "δεν πειράζει". Επίσης, τα έξτρα τρώνε χώρο από τα τεύχη. Αν είναι να γράφουν ανοησίες, καλύτερα στη θέση τους να έβαζαν μια ιστορία παραπάνω ή να τυπώνονταν λιγότερες σελίδες για να χαμηλώσει το κόστος. Με χαμηλότερο κόστος μπορεί να γίνονταν πιο ελκυστικά τα τεύχη.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

8 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

 

MARVELCLASSICS_0006.jpg 

Εγώ θα το ονόμαζα ο Χρυσός Θερμοσίφωνας πάντως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Δύσκολα να πουλάνε πάνω από 3000 αντίτυπα.

Παντως πριν 2 βδομαδες στο site τους τα τευχη 2 και 3 τα εγραφαν ως ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΑ. Αυτο προυποθετει πως πανε σφαιρα...

Βεβαια ως δια μαγειας ο 2ος εγινε ξανα διαθεσιμος. Τους κοβω λιγο οτι ναναι σαν εταιρια , μηδεν οργανωση.Μια κανουν βιντεο παρουσιαση στο youtube, μετα βαριουνται και τα παρατανε. Μακαρι να παει καλα η σειρα ,για 3.000 αντιτυπα βδομαδα μπει βγει και εγω το αποκλυω.Ισως ονειροπολει ο ιδιοκτητης για να παρει καμια λαμποργκινι απο τους συλλεκτες μεσα σε 6 μηνες :lol:

 

3 ώρες πριν, theforce είπε:

Τα τευχη αυτά όμως κοστίζουν 7 ευρώ, δεν είναι τίμη -δώρο, όπως ήταν πχ κάποτε τα κόμικς του Καμπανά. Επίσης, τα έξτρα τρώνε χώρο από τα τεύχη. Αν είναι να γράφουν ανοησίες, καλύτερα στη θέση τους να έβαζαν μια ιστορία παραπάνω ή να τυπώνονταν λιγότερες σελίδες για να χαμηλώσει το κόστος. Με χαμηλότερο κόστος μπορεί να γίνονταν πιο ελκυστικά τα τεύχη.

Με τα χιλια 15 λιγοτερες σελιδες με μειωμα τιμης 1-1.50 ευρω,απο το να γραφουν χαζομαρες ή ανακριβειες. Το χα πει και εξαρχης πριν καν αγορασω το 1ο τευχος,η τιμη για να ηταν ελκυστικη επρεπε να ειναι 5 με 5.50 βαρια, δεν πιανεις με 7ευρω τον ασχετο που θα χαζεψει στο περιπτερο να το αγορασει να δει τι σοι ειναι, ή εναν γονιο που θα παρει εναν μικιμαο για το παιδακι του !Με 3-4 ευρω θα παρει ενα ντισνευ ,θα φυγει ικανοποιημενος και θα την εχει ξεχασει τη σειρα της Μαρβελ. Ειναι απλη κοινη λογικη...

Παιδια, εμεις που τα γουσταρουμε κανουμε το χρεος μας απο τη πλευρα μας.Αμα στην αντιπερα οχθη το μυαλο δεν γραφει ή ειναι ανικανοι δεν μπορουμε να κανουμε κατι περαιτερω...

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάζοντας πολλές απόψεις τον τελευταίο καιρό γι'αυτή την σειρά, ενώ την έχω ξεκινήσει από το πρώτο τεύχος δεν ξέρω αν θέλω να την στηρίζω κάθε βδομάδα. 7 ευρώ για μια σειρά που σου δίνει αρκετά τεύχη ενός ήρωα σε έναν τόμο και γίνεται άρτια δουλειά ή έστω υπάρχουν 2-3 τυπογραφικά/ορθογραφικά είναι μια καλή τιμή. Όμως 7 ευρώ κάθε βδομάδα και να φοβάσαι τι θα αντικρίσεις μέσα δεν το θεωρώ σωστό. Κρατάς αυτά τα λεφτά στην άκρη και παίρνεις έναν τόμο που σε ενδιαφέρει από έναν εκδοτικό που με το έργο του σε πείθει ότι αξίζει να τους τα δώσεις. Η προχειρότητα πάντως μιας εκδοτικής φαίνεται και από σημεία που δεν έχουν να κάνουν με αυτό που εκδίδουν. Φερ' ειπείν, στην ιστοσελίδα (πέρα του ότι για 2021 δεν είναι σελίδα αυτή αλλά ας πούμε ότι είναι δικιά μου λόξα) στο σημείο που παρουσιάζει τα πρώτα τεύχη μέχρι τον Iron Man, κρατάνε τα λάθη για το πότε βγήκε το κάθε τεύχος, ποιον αριθμό έχει και στον Iron Man δεν τα έχει και καθόλου. Άντε κάνεις το λάθος, αλλά τουλάχιστον μετά νομίζω πρέπει να το διορθώσεις εκεί που μπορείς. Κλείνοντας με αυτό που ξεκίνησα, είναι μια προσπάθεια που θα ήθελα να την στηρίξω χωρίς δεύτερες σκέψεις. Γι'αυτόν τον λόγο επειδή δεν έχω τις γνώσεις για το τι γίνεται στα κομικς σε χώρες όπως η Ιταλία, είχα ενθουσιαστεί όταν είδα το διαφημιστικό στην τηλεόραση. Όμως επειδή τα λεφτά δεν φυτρώνουν στα δέντρα μάλλον θα συνεχίζω να αγοράζω μόνο τα τεύχη του Spider-Man λόγω της αγάπης μου για τον χαρακτήρα. Είναι ωραίο να στηρίζουμε προσπάθειες που γίνονται στην Ελλάδα, μάλιστα όχι μόνο στα comics αλλά και σε άλλα media, αλλά κάποια στιγμή να καταλάβουν και οι εκδοτικοί πως δεν μπορούν να έχουν απαιτηση από το κοινό να αγοράζει χωρίς να δίνει το όσον το δυνατόν καλύτερο προϊόν που μπορεί να δώσει. Συγγνώμη για το σεντόνι, απλά επειδή λίγες μέρες έχω ως μέλος στην σελίδα ήθελα να αναλύσω το σκεπτικό μου και να μην πετάξω μία φράση μόνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  62
  • Reputation:   430
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και απο τα σχολια σας και απο την εμπειρια μου καθως μεγαλωσα με τους μεγαλους Καμπαναδες νομιζω πως ελαχιστοι τιτλοι θα καταφερουν να πουλησουν 3000 αντιτυπα.Ειμαστε τυχεροι λοιπον που εχουν υπογραφει συμβολαια για τουλάχιστον 60 τομους γιατι μετα τα πραγματα ειναι απο γκρι εως καταμαυρα.Προσωπικα μιλωντας εχω αγορασει ολους τους τομους εως τωρα εκτος απο Θωρ που δεν θα αγορασω και στο μελλον.Ας κανουμε ενα μικρο γκαλοπ,αν τελικα επιβιωσουν μονο 4 τιτλοι που θα βγαινουν καθε εβδομαδα ποιους θα επιλεγατε?Εγω Σπαιντερμαν-Καπταιν Αμερικα-Χ-ΜΕΝ-Fantastic four.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55400
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εγώ τους θέλω ΟΛΟΥΣ !!! ΕΝΝΙΑ !!! Oύτε έναν λιγότερο!  :ego:

 

Αλλά αν έπρεπε να επιλέξω μόνο τέσσερις θα διάλεγα Spiderman, FFour, Thor και Daredevil. :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Θεωρω Spidey και Fantastic Four θα ειναι οι τιτλοι με τις περισσοτερες πωλησεις.Ο Thor εμενα με κερδισε μια φορα. Θα πω και ΧΜΕΝ ως Νο4 αν και αργουμε πολυ να τους δουμε και αργουν ακομα περισσοτερο οι καλες ιστοριες τους.

Για τα υπολοιπα Captain America>> Hulk>IronMan=Daredevil=Avengers.

Dr Strange θελω να διαβασω αλλα θα παρει καιρο ως τοτε...

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

5 ώρες πριν, beyonder45 είπε:

Ειναι το πλαφον που εχουν θεσει οι ιδιοκτητες της ελληνικης εκδοτικης.Να αγοραζετε λοιπον τους αγαπημενους σας ηρωες για να συνεχισουν.

 

6 ώρες πριν, beyonder45 είπε:

Oι 60 τομοι που εχουν προανναγελθει θα κυκλοφορησουν κανονικα αλλα απο εκει και περα θα συνεχισουν μονο οι ηρωες που θα πουλανε τουλαχιστον 3 χιλιαδες αντιτυπα.

Αυτό τελικά πού το ξέρουμε ; Είναι βαριά κουβέντα για να την πετάς έτσι. Ρώτησες σε μέιλ; Έχεις κάποια εσωτερική πληροφόρηση;

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55400
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εδώ θα βρείτε όλα τα εξώφυλλα των Ιταλικών τόμων των Defenders και Doctor Strange μαζί με τα περιεχόμενά τους!

 

Για όσους δεν τα έχουν δει ακόμη, λίγο πιο πάνω στο ίδιο θέμα έχω βάλει και τα εξώφυλλα των Σπάιντερμαν, 4Φ, Θωρ, Χούλκ, Άιρον Μαν, Εκδικητών, Ατρόμητου, Κάπταιν Αμέρικα, X-MEN και Σίλβερ Σέρφερ!

 

Επίσης αντικατέστησα καμιά εικοσαριά εξώφυλλα στα ποστ των Χουλκ, Άιρον Μαν, Κάπταιν Αμέρικα και Χ-ΜΕΝ με άλλα υψηλότερης ανάλυσης.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23674
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  62
  • Reputation:   430
  • Achievement Points:  62
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 min ago , constantinople said:

Εδώ θα βρείτε όλα τα εξώφυλλα των Ιταλικών τόμων των Defenders και Doctor Strange μαζί με τα περιεχόμενά τους!

 

Για όσους δεν τα έχουν δει ακόμη, λίγο πιο πάνω στο ίδιο θέμα έχω βάλει και τα εξώφυλλα των Σπάιντερμαν, 4Φ, Θωρ, Χούλκ, Άιρον Μαν, Εκδικητών, Ατρόμητου, Κάπταιν Αμέρικα, X-MEN και Σίλβερ Σέρφερ!

 

Επίσης αντικατέστησα καμιά εικοσαριά εξώφυλλα στα ποστ των Χουλκ, Άιρον Μαν, Κάπταιν Αμέρικα και Χ-ΜΕΝ με άλλα υψηλότερης ανάλυσης.

 

:cheers2:

εισαι φοβερος!να σου βαλω μια ακομα εργασια?μπορεις να μας γραψεις ποια τευχη των ηρωων που θα κυκλοφορησουν απο την radnet εχουν κυκλοφορησει στους ΜΕΓΑΛΟΥΣ Καμπαναδες?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

6 ώρες πριν, theforce είπε:

Σήμερα αγόρασα τον Άιρον Μαν . Με μια πρώτη ματιά που έριξα, λάθη στα έξτρα δεν υπάρχουν, γιατί απλούστατα δεν υπάρχουν έξτρα. Είναι ο πρώτος τόμος που συμβαίνει αυτό.
Από μετάφραση, αυτό που με ενδιέφερε πρωτίστως ως αντιπροσωπευτικό δείγμα ήταν η απόδοση του Crimson Dynamo. Τελικά μεταφράστηκε σε Κρίμσον Ντάιναμο.
Από εκτύπωση, για πρώτη φορά είχα πρόβλημα. Σε 2 σελίδες στην ιστορία με την Κλεοπάτρα, η μια μεριά τους είναι σαν διπλοτυπωμένη. Δηλαδή ξεκινάνε από το κέντρο του τόμου άψογα, αλλά στο ελεύθερο άκρο καταλήγουν σαν θολωμένες.

330102112_WhatsAppImage2021-10-29at15_35_48.thumb.jpeg.a72383d881a93fd5d18ff10f45e41dd7.jpeg    1566689779_WhatsAppImage2021-10-29at15_35_49.thumb.jpeg.2d653728c9b580ef666e4d3cd2a1db5a.jpeg

 

Με την ευκαιρία, κάτι σχετικά με τη λέξη Pharaoh. Ο Σταν Λη είχε το κόλλημα να τον αποκαλεί Pharoah. Το έχει κάνει και στο Άιρον Μαν, το έχει κάνει και στους 4Φ (σε "μελλοντικό" τεύχος). Το σταμάτησε κάποια στιγμή και από εκεί κι έπειτα συνέχισε να το γράφει Pharaoh.

Στην παρούσα έκδοση, το λάθος στο όνομα διορθώθηκε μόνο στο εξώφυλλο.
 

Αν αυτό είναι επίσημη τοποθέτηση της ελληνικής εκδοτικής, δεν είναι θετικό. Καταρχάς, θα πρέπει πρώτα από όλους, οι ίδιοι να προσπαθήσουν περισσότερο. Ακόμη κι εγώ που είμαι φανατικός οπαδός της προσπάθειας, έχω αρχίσει να χαλιέμαι λίγο.
Επίσης, δε με ενδιαφέρει να αγοράσω μόνο τις 20-30 πρώτες περιπέτειες κάποιου ήρωα και να σταματήσω μετά. Θα τα θεωρήσω πεταμένα λεφτά. Προτιμώ να μην έχω αγοράσει κανέναν τόμο σε αυτήν την περίπτωση.
Ιδιαίτερα για τους συνδρομητές, θα είναι άδικο.

Και αν, ας πούμε, το κοινό ακολουθήσει μόνο Σπάιντερμαν και Φαντάστικ Φορ, τι θα γίνει με τη συλλογή; Πώς θα συνεχίσει; Θα συνεχίσει να κυκλοφορεί κάθε εβδομάδα με αυτές τις 2 σειρές; Θα συνεχίσει κάθε 2 εβδομάδες; Θα ξεπεράσουμε και τους Ιταλούς με αυτόν τον ρυθμό. Του χρόνου θα τους δίνουμε εμείς το πρωτότυπο υλικό. Μάλλον θα σταματήσει η σειρά εντελώς τότε. Αλλά τότε πάμε στο αρχικό σενάριο, αν η σειρά δεν πουλάει συνολικά, ακόμα κι αν πουλάνε 2-3 τίτλοι, θα σταματήσει.

 

Πάντως, την προσπάθεια πρέπει πρώτα να την ενισχύσουν οι εκδότες. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

 

Καλύτερα στείλε στην radnet να στο αντικαταστήσουν αν γίνεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

25 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Καλύτερα στείλε στην radnet να στο αντικαταστήσουν αν γίνεται...

 

Στο ψιλικατζίδικο δε μπορώ να πάω. Παρόλο που με ενοχλεί, δεν είναι τόσο εκτεταμένο το ελάττωμα ώστε να είμαι σίγουρος ότι θα το δεχτούν πίσω στο ψιλικατζίδικο. Άσε που σίγουρα θα με περάσουν για πολύ παράξενο. Δε νομίζω να αξίζει τον κόπο. Επίσης, ενώ μου χτύπησαν απόδειξη, για κάποιο λόγο ξεκίνησα να φύγω πριν την πάρω, οπότε δεν έχω την απόδειξη αγοράς. Θα πρέπει να πάω σε ώρα που θα είναι η ίδια υπάλληλος και αυτή αν με θυμάται για να το δεχτεί...

Στη radnet θα μπλέξουν και μεταφορικά. Αλλιώς, θα μου πουν να το επιστρέψω στο ψιλικατζίδικο, και πάμε στην πρώτη περίπτωση, β' υποπερίπτωση.
Οπότε, θα το κρατήσω έτσι.

Δεν πειράζει, σε 2 σελίδες γίνεται αυτό, και όχι ολόκληρες, ας πάει στα κομμάτια.

Έτσι κι αλλιώς δε θα το διαβάσω πολλές φορές το συγκεκριμένο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Βλέπω πήρε φωτιά σήμερα το forum οπότε ας ρίξω κι εγώ το "κράξιμο" μου. Σκέφτομαι σοβαρά να σταματήσω την συλλογή. Δεν λέω, μου αρέσουν οι ιστορίες αλλά ο σκοπός μιας τέτοιας συλλογής είναι να έχεις κάτι όμορφο στην βιβλιοθήκη σου. Προχειρότητες και τσαπατσουλιές δεν συγχωρούνται εύκολα και αυτό που με δυσαρεστεί περισσότερο είναι πως φαίνεται να υπάρχει αδιαφορία και από τις δύο πλευρές. Ακόμη κι αν η Radnet έκανε 100% σωστά την δουλειά της, πάλι θα μεταφράζονταν ανακρίβειες του πρωτότυπου κειμένου. Αυτοί οι Ιταλοί όταν είδαν π.χ. ότι έκαναν λάθος τις ημερομηνίες, δεν μπορούσαν να τις διορθώσουν και στα παλιότερα τεύχη πριν τα στείλουν στις υπόλοιπες χώρες; Τώρα κιόλας με αυτά που ακούγονται για ήρωες να κοπούν και με τις ημερομηνίες στην ιστοσελίδα δεν ξέρω τι να περιμένω. Μιλάμε για οργάνωση στο κατώτερο επίπεδο. Ο μόνος άλλος τρόπος βέβαια για να μαζέψω τις ιστορίες των ηρώων που με ενδιαφέρουν (κυρίως Spider-Man και F4) είναι από τα Omnibus, τα οποία κοστίζουν δύο φορές περισσότερο απ' ότι η συλλογή και θα μου έπαιρνε χρόνια να τα μαζέψω. Αυτό όμως μου φαίνεται πιο τίμιο από το να δίνω τα λεφτά μου σε άσχετους που αδιαφορούν για το προϊόν που προσφέρουν και βασίζονται στην δημοφιλία της Marvel για να βγάλουν κέρδος. Έτσι κι αλλιώς έχω αρχίσει να αγοράζω εκδόσεις του εξωτερικού οπότε με συμφέρει περισσότερο να αξιοποιήσω τα λεφτά μου εκεί. Πάντως είναι πραγματικά κρίμα γιατί το περιεχόμενο της συλλογής είναι καλό. Αν μία εκδοτική της έδινε την κατάλληλη φροντίδα τότε θα μπορούσε να προσφέρει ένα αξιόλογο προϊόν.

Ελπίζω να μην ακούστηκα υπερβολικά επιθετικός. Σκοπός μου δεν είναι να σπείρω αρνητικότητα. Απλώς με στεναχωρεί το πως και μόνο με ελάχιστη προσπάθεια παραπάνω, το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

@ beyonder45  δεν μου απάντησες τελικά όσον αφορά το πού προήλθε η πληροφορία ότι μετά την 60άδα θα κοπούν όσοι ήρωες δεν ξεπερνούν τα 3000 τεύχη σε πωλήσεις :thinking:

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

55 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Βλέπω πήρε φωτιά σήμερα το forum οπότε ας ρίξω κι εγώ το "κράξιμο" μου. Σκέφτομαι σοβαρά να σταματήσω την συλλογή. Δεν λέω, μου αρέσουν οι ιστορίες αλλά ο σκοπός μιας τέτοιας συλλογής είναι να έχεις κάτι όμορφο στην βιβλιοθήκη σου. Προχειρότητες και τσαπατσουλιές δεν συγχωρούνται εύκολα και αυτό που με δυσαρεστεί περισσότερο είναι πως φαίνεται να υπάρχει αδιαφορία και από τις δύο πλευρές. Ακόμη κι αν η Radnet έκανε 100% σωστά την δουλειά της, πάλι θα μεταφράζονταν ανακρίβειες του πρωτότυπου κειμένου. Αυτοί οι Ιταλοί όταν είδαν π.χ. ότι έκαναν λάθος τις ημερομηνίες, δεν μπορούσαν να τις διορθώσουν και στα παλιότερα τεύχη πριν τα στείλουν στις υπόλοιπες χώρες; Τώρα κιόλας με αυτά που ακούγονται για ήρωες να κοπούν και με τις ημερομηνίες στην ιστοσελίδα δεν ξέρω τι να περιμένω. Μιλάμε για οργάνωση στο κατώτερο επίπεδο. Ο μόνος άλλος τρόπος βέβαια για να μαζέψω τις ιστορίες των ηρώων που με ενδιαφέρουν (κυρίως Spider-Man και F4) είναι από τα Omnibus, τα οποία κοστίζουν δύο φορές περισσότερο απ' ότι η συλλογή και θα μου έπαιρνε χρόνια να τα μαζέψω. Αυτό όμως μου φαίνεται πιο τίμιο από το να δίνω τα λεφτά μου σε άσχετους που αδιαφορούν για το προϊόν που προσφέρουν και βασίζονται στην δημοφιλία της Marvel για να βγάλουν κέρδος. Έτσι κι αλλιώς έχω αρχίσει να αγοράζω εκδόσεις του εξωτερικού οπότε με συμφέρει περισσότερο να αξιοποιήσω τα λεφτά μου εκεί. Πάντως είναι πραγματικά κρίμα γιατί το περιεχόμενο της συλλογής είναι καλό. Αν μία εκδοτική της έδινε την κατάλληλη φροντίδα τότε θα μπορούσε να προσφέρει ένα αξιόλογο προϊόν.

Ελπίζω να μην ακούστηκα υπερβολικά επιθετικός. Σκοπός μου δεν είναι να σπείρω αρνητικότητα. Απλώς με στεναχωρεί το πως και μόνο με ελάχιστη προσπάθεια παραπάνω, το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερο.

Όπως το βλέπω με την πορεία που έχει η συλλογή μέχρι τώρα, είναι αυτό που λες στο τέλος που χρειάζεται. Λίγη παραπάνω προσπάθεια. Δε νομίζω ότι κανένας ζητάει κάτι υπερβολικό. Απλά να μην γίνονται λάθη που με ελάχιστη παραπάνω προσοχή θα μπορούσαν να είχα αποφευχθεί. Το θέμα είναι αν θέλουν να δώσουν αυτή την προσοχή τελικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως μέσα στη γκρίνια που περισσεύει από χθες να πω ότι στην πραγματικότητα λίγοι είναι αυτοί που θα κάτσουν να προσέχουν ορθογραφικά μέσα στα κείμενα ή να έχουν τόσο κόλλημα με τις μεταφράσεις των ονομάτων. Οι περισσότεροι απλά απολαμβάνουν τις ιστορίες. Εντάξει η σειρά πρέπει να βελτιωθεί από άποψη επιμέλειας γιατί κραυγαλέα ορθογραφικά λάθη σε εξώφυλλα δεν επιτρέπονται ούτε για αστείο. Από εκεί και πέρα όμως, όπως και με την άλλη συλλογή της Marvel, αυτή η αέναη κουβέντα για το πόσοι τόμοι θα κυκλοφορήσουν, πόσο πουλάει ο καθένας, πόσα τεύχη έμειναν στο περίπτερο, αν θα βγουν όλοι οι ήρωες και άλλα τέτοια τη θεωρώ κομματάκι υπερβολική. Η συλλογή προφανώς θα κυκλοφορήσει όπως στο εξωτερικό. Δε νομίζω ότι θα αλλάξουν πολλά πράγματα. Αν δεν πουλάει θα σταματήσει. Δε νομίζω όμως ότι δεν θα πουλάει. Είναι αρκετά φθηνή για αυτό που προσφέρει με τα οποία ελαττώματα της. Δε νομίζω να έχει κυκλοφορήσει ξανά τέτοια συγκεντρωτική έκδοση όλων των πρώτων ιστοριών όλων των ηρώων. 

 

Σε άλλα νέα η τελευταία ιστορία του τόμου των Φ4 με την επίσκεψη του Ντουμ στον Lee και τον Kirby ήταν πρωτότυπη όσο να πεις....

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55400
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εάν οποιοσδήποτε από τους εκδότες ή κάποιος με πρόσβαση στους εκδότες διαβάζει αυτό το ποστ, ας γίνει συνενόηση με την εταιρία διανομής να μένουν οι τόμοι στο περίπτερο ανά ήρωα, μέχρι την έκδοση του επόμενου τόμου με την ίδιο ήρωα.

 

Δηλαδή ο τόμος του ΘΩΡ Νο.1 να μην μείνει στο περίπτερο π.χ. 15 ημέρες αλλά μέχρι την κυκλοφορία του ΘΩΡ Νο.2.

 

Νομίζω ότι αυτό γίνεται αν δηλωθεί η σειρά όχι ως ενιαία αλλά ως διαφορετικά περιοδικα: Σπάιντερμαν, 4Φ, Θωρ, Χουλκ κλπ.

 

Κάντε το έτσι, να μένουν περισσότερο χρόνο οι τόμοι στα περίπτερα για να έχει και την ευκαιρία περισσότερος κόσμος να τους δει και να τους αγοράσει...

 

:pray:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Από τον Σεπτέμβρη του 2019 οπότε ξεκίνησε η συλλογή της Hachette έχω βαρεθεί να διαβάζω αναλύσεις για το γιατί θα σταματήσει πρώτα εκείνη η συλλογή και τώρα αυτή της Radnet. Είναι ακριβοί οι τόμοι (και δεν θα τους αγοράζουν τα παιδιά), είναι παλιές οι ιστορίες (και θα ξενερώσουν οι νέοι), είναι νέες οι ιστορίες (και θα ξενερώσουν οι παλιοί), τα ονόματα είναι όπως του Καμπανά (και δεν τα αναγνωρίζουν οι νέοι), είναι όπως στις ταινίες του MCU (και θα ξενερώσουν οι παλιοί), υπάρχουν επανεκδόσεις (και θα ξενερώσουν όλοι). Η πρώτη 60δα της Hachette ολοκληρώνεται μέσα στις επόμενες βδομάδες κι επιπλέον έχει δρομολογηθεί η έκδοση άλλης μιας 60δας. 

 

Τώρα πιάσαμε αυτήν εδώ την σειρά αλλά οι ιερεμιάδες μένουν ίδιες. Που έχει πολλούς ήρωες και κάποιοι αναγνώστες θα παίρνουν τους τόμους επιλεκτικά, που κάποιοι ήρωες δεν θα πουλήσουν αρκετά και θα κοπούν, που κάποιοι ήρωες δεν συμπεριλαμβάνονται και θα μείνει ημιτελής η σειρά και τι θα κάνουμε. Θεωρώ ότι κι αυτή η σειρά θα προχωρήσει και θα διαψευστούν οι απαισιόδοξοι (αν και προσωπικά προτιμώ την άλλη) αλλά μην τρελαινόμαστε και να σταματήσει δεν θα ξεμείνουμε από κόμιξ για να διαβάζουμε.

 

Πάντως πραγματικά μου φαίνεται αστείο (για να μην πω καμιά πιο βαριά λέξη) να φέρνεται σαν παράδειγμα προς μίμηση η (ανύπαρκτη ή στην καλύτερη περίπτωση προβληματική) επιμέλεια των εκδόσεων Μικρός Ήρως. Γενικά η επιμέλεια κειμένου στα μεταφρασμένα μικιμάο στην Ελλάδα (δεν ξέρω για αλλού) είναι από ανύπαρκτη έως απαράδεκτη διαχρονικά και ανεξάρτητα από εταιρεία. Δυστυχώς αυτό έχει επεκταθεί και στον τύπο (ηλεκτρονικό και έντυπο) αλλά και στις λογοτεχνικές εκδόσεις. 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτό το φόρουμ έχει κλείσει όλες τις εκδοτικές με το καλημέρα, έχει προβλέψει ότι τα μαύρα δε θα περάσουν τους 20 τόμους, έχουν προβλέψει ότι το Blacksad θα χρεωκοπήσει τον Μικρό Ήρωα, ότι η Anubis δε θα ξαναβγάλει DC κλπ κλπ κλπ

 

Αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίσει σε κάτι: Είτε πολλά μέλη εδώ απλά είναι μίζερα και βγάζουν τη μιζέρια τους παραέξω είτε η γνώμη των σκληροπυρηνικών κόμικ φανς δεν είναι και τόσο σημαντική (inb4 δεν είναι, το έχω εξηγήσει πολλάκις) είτε οι εταιρίες δεν απευθύνονται σε μας είτε συνδυασμός των παραπάνω.

 

Στόχος 3.000 τευχών μέσος όρος για τη συνέχιση κάποιου ήρωα είναι από αστείος μέχρι γελοίος, είναι στόχος που θα έβαζα εγώ αν εξέδιδα συλλογές παραδοσιακής μουσικής στην Ταγκανίκα ή τη Νικαράγουα, απορώ πως κάθεστε και συζητάτε σε αυτή τη βάση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για να σχολιάσω και τις ιστορίες, έχουν βέβαια μια γοητευτική αφέλεια, η στόχευση στο ανήλικο (προεφηβικό) κοινό είναι σαφής και προσωπικά συχνά με κουράζουν χωρίς βέβαια να παραγνωρίζω την ιστορική αξία τους. Εξακολουθώ να θεωρώ πιο ευχάριστο τον τόμο του Θορ, ενώ ο Ναμόρ μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρων, μάλλον περισσότερο από τους 4 Φανταστικούς που τον φιλοξενούν στις σελίδες τους. Πολύ έξυπνη και η ιστορία με τον Δόκτορα Ντουμ (το Ντόκτορ κι εμένα μου κάθεται στο στομάχι) να συνδιαλέγεται με τους Λι και Κίρμπι.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33882
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Γενικά όπως και στα Ντίσνεϋ έτσι και εδώ που είναι χωρος μαζικός η γκρίνια που είναι γενικά χαρακτηριστικό του λαού μας περισσεύει. Το ίδιο και οι κριτικές χωρίς να υπάρχει από πίσω γνώση για το τι πραγματικά συμβαίνει/φταίει. Σαν επαγγελματίας που κάνω μια δουλειά που έχει σχέση με κόσμο αυτό το ζω καθημερινά. Γιατί να υπάρχει διαφορά εδώ. Βέβαια πάντα κάποιο σημαντικό μέρος της κριτικής δεν γίνεται άδικα. Απλά οι εικασίες, τα προγνωστικά και πολλές φορές οι υποθέσεις γύρω από τη στελέχωση των εκδοτικών τις πωλήσεις των κόμικ και το αγοραστικό κοινό δεν αντιστοιχούν συνήθως στην πραγματικότητα. Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι όπως και στα Ντίσνεϋ, έτσι και εδώ, η άποψη των σκληροπυρηνικων φαν, αν και πιο στοχευμένη πιο σωστή και πιο... σκληρή μάλλον δεν αποτελεί τόσο σημαντικό κριτήριο για τις εκδοτικές. Αυτή η έκδοση θέλει σίγουρα βελτίωση στην επιμέλεια αλλά ως εκεί. Κατά τα άλλα είναι σούπερ. Εμένα αν κυκλοφορούσαν σε τόμους απνευστι τα πρώτα Μίκυ Μαους όπως κυκλοφόρησαν θα ήμουν τόσο χαρούμενος που δεν θα με ένοιαζαν ούτε τα ορθογραφικά ούτε αν ο Μομπυ Ντικ λέγεται Πίπης στα πρώτα τεύχη. Θα με πειράζει αλλά δεν θα με ένοιαζε και τόσο τελικά. Καταλαβαίνω το σπάσιμο όταν κάτι που περιμένεις καιρό γίνεται χωρίς μεράκι αλλά δυστυχώς το μεράκι είναι λίγο σπάνιο στις μέρες μας.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Για μένα πάντως είναι ευχάριστο να βλέπω πως πολλοί αναγνώστες είναι απαιτητικοί και δεν τρώνε αμάσητο ό,τι τους πλασάρει η κάθε Marvel και η κάθε εκδοτική.
Η αυστηρή κριτική είναι ο μόνος δρόμος για να οδηγήσει τις εκδοτικές σε καλύτερα αποτελέσματα.
Επίσης καλό είναι να μην υποτιμάμε τα χρήματα του κόσμου γιατι με 7 και 10 ευρώ υπάρχουν άπειρες επιλογές για το αναγνωστικό κοινό των κόμικς και του βιβλίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Στόχος 3.000 τευχών μέσος όρος για τη συνέχιση κάποιου ήρωα είναι από αστείος μέχρι γελοίος, είναι στόχος που θα έβαζα εγώ αν εξέδιδα συλλογές παραδοσιακής μουσικής στην Ταγκανίκα ή τη Νικαράγουα, απορώ πως κάθεστε και συζητάτε σε αυτή τη βάση.

 

Tι εννοείς;
Ότι είναι πανεύκολο να πουλάνε 3.000 τεύχη εβδομαδιαίως;
Δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο εύκολο.
Αν θυμάμαι καλά είχε αναφερθεί ότι η ΜΑΜΟΥΘ τα τελευταία χρόνια βγάζει τα Αστερίξ και ΛΛ με τιράζ 5.000.
Και βλέπεις ότι εξαντλούνται μετά από 3-4 χρόνια.
Και μιλάμε για ένα τεύχος το χρόνο μέσο όρο, μπορεί και λιγότερο και σε τιμή αρκετά μικρότερη των 7€ που κάνει η συλλογή της radnet.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο Θορ, ο Χαλκ και ο Ντερντέβιλ θα πουλάνε 3.000 αντίτυπα την εβδομάδα όταν ο Αστερίξ πουλάει 5.000 στα 3 χρόνια; :thinking:

Και δεν αναφέρομαι στις επανεκδόσεις. Εκεί λογικό να μην πουλάνε τόσο, γιατί οι περισσότεροι τα έχουμε τα παλιά τεύχη. Δεν θα κάτσουμε να τα ξαναπάρουμε σε νέα έκδοση.
Μιλάω για τα καινούρια τεύχη.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Guts είπε:

Για μένα πάντως είναι ευχάριστο να βλέπω πως πολλοί αναγνώστες είναι απαιτητικοί και δεν τρώνε αμάσητο ό,τι τους πλασάρει η κάθε Marvel και η κάθε εκδοτική.
Η αυστηρή κριτική είναι ο μόνος δρόμος για να οδηγήσει τις εκδοτικές σε καλύτερα αποτελέσματα.
Επίσης καλό είναι να μην υποτιμάμε τα χρήματα του κόσμου γιατι με 7 και 10 ευρώ υπάρχουν άπειρες επιλογές για το αναγνωστικό κοινό των κόμικς και του βιβλίου.

Άλλο πράγμα η κριτική, άλλο εύχομαι να κλείσει ο εκδοτικός πχ. Άλλο αγοράζω ό,τι μου δίνουν ελπίζοντας σε καλύτερες μέρες και άλλο σκέφτομαι ασκώ κριτική και σκέφτομαι δύο και τρεις φορές πριν δώσω 7 ευρώ την εβδομάδα. Γι'αυτό συμφωνώ με αυτά που λες. Μπορεί να είμαι και λάθος και όσα σχόλια κάνω να ακούγονται και ως γκρίνια. Αλλά μιλάμε και για ένα προϊόν που αγοράζουμε. Δεν είναι απλά μια σειρά στην τηλεόραση, εννοώντας ότι εκεί απλά αλλάζεις κανάλι. Στο κόμικ, δεν θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω για συνεχόμενη κακή δουλειά στην επιμέλεια.

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Αυτό το φόρουμ έχει κλείσει όλες τις εκδοτικές με το καλημέρα, έχει προβλέψει ότι τα μαύρα δε θα περάσουν τους 20 τόμους, έχουν προβλέψει ότι το Blacksad θα χρεωκοπήσει τον Μικρό Ήρωα, ότι η Anubis δε θα ξαναβγάλει DC κλπ κλπ κλπ

 

Αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίσει σε κάτι: Είτε πολλά μέλη εδώ απλά είναι μίζερα και βγάζουν τη μιζέρια τους παραέξω είτε η γνώμη των σκληροπυρηνικών κόμικ φανς δεν είναι και τόσο σημαντική (inb4 δεν είναι, το έχω εξηγήσει πολλάκις) είτε οι εταιρίες δεν απευθύνονται σε μας είτε συνδυασμός των παραπάνω.

 

Στόχος 3.000 τευχών μέσος όρος για τη συνέχιση κάποιου ήρωα είναι από αστείος μέχρι γελοίος, είναι στόχος που θα έβαζα εγώ αν εξέδιδα συλλογές παραδοσιακής μουσικής στην Ταγκανίκα ή τη Νικαράγουα, απορώ πως κάθεστε και συζητάτε σε αυτή τη βάση.

 

Αυτό το ποστ και του @ thor77  θα τα έκανα εικόνισμα βάσει των όσων έχω δει τα τελευταία δύο χρόνια με τη Hachette. Το κακό που δυστυχώς έχει κάθε Κοινότητα είναι ότι μπορεί να έρθει ο καθένας και να πει ότι έχει τις Χ πληροφορίες για τη σειρά χωρίς όμως να έχει μια πηγή έμπιστη, ένα αποδεικτικό e-mail, χωρίς δηλαδή να δίνει μια 100% έγκυρη πληροφορία με αποτέλεσμα να περνάει σαν θέσφατο και μέσα στον όχλο να ξεκινάει η απαισιοδοξία, ο πεσιμισμός και το κλείσιμο της εκδοτικής.

 

Σκεφτείτε απλώς τη συλλογή της Hachette, οι μόνες έγκυρες πληροφορίες ερχόντουσαν από απαντήσεις σε mail που έπαιρναν ο @ Tsaklas  και κάποια άλλα παιδιά που επικοινωνούσαν και ύστερα ο @ Valtasar  που είχε επίσημη πληροφόρηση από την εκδοτική. Και αν ακούσετε νούμερα στο τιράζ και τη διανομή θα καταλάβετε πως αυτό που αναφέρει ο Kurdy ότι δηλαδή δεν είμαστε το κοινό που απευθύνονται ισχύει στο 1000%, απλά εδώ είμαστε οι πιο κολλημένοι κομιξόφιλοι που μιλάμε περισσότερο, ακουγόμαστε περισσότερο, αλλά δεν αποτελούμε τη μερίδα του λέοντος.

 

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα στη Hachette που ξεκίνησαν χιονοστιβάδες αρνητισμού. Από κάποιον που είπε ότι οι πωλήσεις είναι στα τάρταρα αξιολογώντας πόσα αντίτυπα έβλεπε στο περίπτερο της γειτονιάς του μέχρι άτομα που μας έλεγαν τους επόμενους τόμους, αλλά όταν επέμενε ο @ Tsaklas να μάθει πηγή, γινόταν κακός-αρνητικός ξέρω 'γω. 

 

Ε το ίδιο πάνω κάτω θα γίνει και με αυτή τη συλλογή όπως το βλέπω. Θα υπάρχουν αυτοί που πολύ σωστά εντοπίζουν λάθη επιμέλειας, θα υπάρχουν αυτοί που θα στηρίζουν πάντα, θα υπάρχουν αυτοί που βλέπουν κόψιμο όπως και να 'χει και τελικά το αγοραστικό κοινό θα είναι πολύ διαφορετικό. Επειδή ξέρετε ότι που και που μαθαίνω πληροφορίες-φήμες που ευσταθούν, οι περισσότερες νέες προσπάθειες που γίνονται με συλλογές έχουν ήδη αποφασιστεί ότι θα ολοκληρωθούν. Δεν ξέρω αν αυτό θα αλλάξει σε συνθήκες ακραίας αποτυχίας, αλλά και η Hachette και η συναρμολόγηση του Iron Man είχε αποφασιστεί εξαρχής ότι θα ολοκληρωθούν. Για τη Radnet δεν ξέρω, αλλά δεν αποκλείω να έχουν ένα καλό τιράζ και πολύ παραπάνω πωλήσεις σε σχέση με αυτό που περιμέναμε όπως με τη Hachette.

 

Τώρα όσον αφορά τη συνέχιση της συλλογής προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα και για τη Hachette φορούσαμε μαύρες πλερέζες αν κάποιος έλεγε ότι βρήκε 5 αντίτυπα παραπάνω στο ψιλικατζίδικο και τελικά από 20 τόμους επέκταση που είχαμε ακούσει πήγαν στους 60. Άρα το αν θα συνεχίσει η Radnet είναι πολυπαραγοντικό θέμα, προσωπικά θα το ήθελα, αλλά πρέπει να κάνει καλύτερη επιμέλεια και να ανεβάσει λίγο την ποιότητα του προϊόντος της. Το να συνεχίσει με όσους ήρωες πουλάνε από 3000 και πάνω μόνο, το θεωρώ αδύνατον, δε νομίζω και οι ξένοι να δεχθούν ότι η συλλογή θα συνεχίσει με 2-3 ήρωες, αλλά με μια ευρεία γκάμα επιλογών από την ξένη συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

28 λεπτά πριν, StefanosPap είπε:

Άλλο πράγμα η κριτική, άλλο εύχομαι να κλείσει ο εκδοτικός πχ. Άλλο αγοράζω ό,τι μου δίνουν ελπίζοντας σε καλύτερες μέρες και άλλο σκέφτομαι ασκώ κριτική και σκέφτομαι δύο και τρεις φορές πριν δώσω 7 ευρώ την εβδομάδα. Γι'αυτό συμφωνώ με αυτά που λες. Μπορεί να είμαι και λάθος και όσα σχόλια κάνω να ακούγονται και ως γκρίνια. Αλλά μιλάμε και για ένα προϊόν που αγοράζουμε. Δεν είναι απλά μια σειρά στην τηλεόραση, εννοώντας ότι εκεί απλά αλλάζεις κανάλι. Στο κόμικ, δεν θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω για συνεχόμενη κακή δουλειά στην επιμέλεια.

Ακριβώς έτσι είναι. Εποικοδομητικη κριτική ασκούμε, αφενός γιατί θέλουμε να δούμε τι ιδέες έχουμε μεταξύ μας προς βελτίωση της συλλογής και αφετέρου μπας και μια στο εκατομμύριο παρακολουθουν οι της Radnet το φορούμ και φιλοτιμηθουν να μας ακούσουν. 

Όσο για τα 3.000 αντίτυπα, ανάθεμα και αν φτάνουν τα 1.500...Ολο στοιβες με απούλητα βλέπω στα δικά μου περίπτερα. Αντε ο Σπάιντερμαν που τον γουστάρουμε όλοι να φτάσει τα 2.500 3 +. Παιδιά μιλάμε για εβδομαδιαία κυκλοφορία,28 ευρω το μήνα, δεν τα δίνεις έτσι εύκολα(πόσο μάλλον για κάτι που ναι μεν γουστάρεις αλλά σαν αποτέλεσμα δε σε ικανοποιεί, γιατί να τα χαρίσεις;; Η Radnet μας χαρίζει κάτι και δεν το ξέρω;;;) . Όπως έγραψα  και χθες άμα ο ιδιοκτήτης περιμένει να βγάλει λαμποργκινι από την έκδοση αυτή, του συνιστώ να αλλάξει πλευρό γιατί θα πιαστεί από την αναμονή. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   265
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πάντως από ένα σημείο και μετά τελειώνει η κρητική και γίνεται πολύ γκρίνια και μιζέρια. Το ίδιο έγινε και με την συλλογή της χατσέτε, γκρίνια στην αρχή και τώρα πάει για τη δεύτερη 60άδα.  

 

Προφανώς υπάρχουν λάθη και θα ήθελε περισσότερη επιμέλεια αλλά τα 20 πρώτα τεύχη είναι έτοιμα και δεν θ' αλλάξει κάτι και ίσως αλλάξει κάτι στα επόμενα αλλά δεν νομίζω. Λάθη υπάρχουν από ένα σημείο και μετά τα προσπερνάω και μπαίνω στην ιστορία και αυτό κάνουν και οι πιο πολλοί. 

 

Τα 7 δεν κρίνω αν είναι πολλά ή λίγα για τον καθένα, καθώς κάθε τσέπη τα υπολογίζει διαφορετικά. Όμως τα τευχάκια τα ongoing της Marvel έχουν πάει όλα 4ε, και 5ε και τα limited πάνε απο 5 και 6. Τευχάκια.. όχι τόμοι και με διαφημίσεις. Οι τόμοι ειναι στο 20αρι με 25αρι δηλαδή φθάνει το κόστος το μήνα που κάνουν της Radner εβδομαδιαία.

 

Πολλά πράγματα και πολύ επιμέλεια ακόμα θα ήθελε η έκδοση αλλά μετά δεν θα έκανε και 7ε θα έκανε παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3100
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

4 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Tι εννοείς;
Ότι είναι πανεύκολο να πουλάνε 3.000 τεύχη εβδομαδιαίως;
Δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο εύκολο.
Αν θυμάμαι καλά είχε αναφερθεί ότι η ΜΑΜΟΥΘ τα τελευταία χρόνια βγάζει τα Αστερίξ και ΛΛ με τιράζ 5.000.
Και βλέπεις ότι εξαντλούνται μετά από 3-4 χρόνια.
Και μιλάμε για ένα τεύχος το χρόνο μέσο όρο, μπορεί και λιγότερο και σε τιμή αρκετά μικρότερη των 7€ που κάνει η συλλογή της radnet.
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο Θορ, ο Χαλκ και ο Ντερντέβιλ θα πουλάνε 3.000 αντίτυπα την εβδομάδα όταν ο Αστερίξ πουλάει 5.000 στα 3 χρόνια; :thinking:

Και δεν αναφέρομαι στις επανεκδόσεις. Εκεί λογικό να μην πουλάνε τόσο, γιατί οι περισσότεροι τα έχουμε τα παλιά τεύχη. Δεν θα κάτσουμε να τα ξαναπάρουμε σε νέα έκδοση.
Μιλάω για τα καινούρια τεύχη.

 

Τί λες βρε Γιάννη; Το αντίθετο. Είναι δυνατόν να βάζει εκδότης αυτό το στόχο στην Ελλάδα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Με 3000 πωλήσεις την εβδομάδα, τα κόμικς της Μάρβελ θα εκδίδονταν ανελλιπώς στη χώρα μας τα τελευταία 40 χρόνια.
 

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.