Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τον τόμο Θωρ θα τον πάρεις τελικά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

14 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Τον τόμο Θωρ θα τον πάρεις τελικά;

 

Mπα, όχι.
Λέω να μην μπλέξω και μ΄άλλους ήρωες.

Ο Θωρ έτσι κι αλλιώς δεν μ΄αρέσει ιδιαίτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

16 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Τόμος 3: Thor - ...Αν Το Αξίζει

 

clean.jpg

 

Η αλήθεια είναι πως οι τόμοι των Thor, Hulk, Iron Man σε πρώτο πλάνο δε με ενθουσιάζουν και θα αγοραστούν περισσότερο για να συμπληρώσω τη συλλογή, το πότε θα διαβαστούν άγνωστο. Τον πρώτο όμως του Thor τον αγόρασα μιας και δεν συμπεριλαμβανόταν η ιστορία του στο Marvel Origins: The 60s της Hachette.

 

6.5-6.jpeg

 

Ο συγκεκριμένος τόμος περιέχει περισσότερα τεύχη από τους προηγούμενους, αφού οι ιστορίες Thor δημοσιεύονταν στο Journey Into Mystery συνεπώς έμπαιναν σε κάθε τεύχος κι άλλες ιστορίες και έπρεπε να είναι μικρότερες σε μέγεθος. Γι' αυτό το λόγο δε μου αφήνουν την ίδια αίσθηση ολοκλήρωσης, αφού στους τόμους Spider-Man και F4 είχαμε σχεδόν αυτοτελείς ιστορίες περίπου 20-25 σελίδων με αρχή, μέση, τέλος που με το πυκνογραμμένο σενάριο της εποχής σου έβγαζε μια χορταστική αίσθηση. Εδώ με περίπου 15 σελίδες ανά ιστορία δεν έχεις την ίδια αίσθηση και εννοείται οι ιστορίες είναι κατώτερες σε ποιότητα.

 

RCO006.jpg

 

Απ' όσο καταλαβαίνω εγώ, έχουμε και Thor, αλλά βλέπουμε και αρκετά τον γιατρό Donald Blake με τις δυνάμεις του Thor καθώς και το origin story του, ενώ μέρος της ιστορίας είναι το φλερτ του γιατρού με τη Jane Foster, η οποία όμως είναι ερωτευμένη και με τον Thor και συχνά παρατηρεί τα αντικρουόμενα στοιχεία μεταξύ των δύο χωρίς να γνωρίζει ότι πρόκειται για το ίδιο πρόσωπο. Εχθροί αρκετά διαφορετικοί, έχουμε εξωγήινους, έχουμε τον Loki σε μια αρκετά πρώιμη μορφή που δε μας θυμίζει πόσο πραγματικά επικίνδυνος είναι, ενώ στο αποκορύφωμα του ψυχρού πολέμου έχουμε και λίγο από τους κακούς Σοβιετικούς κομμουνιστάς, τα κόμικ ωστόσο σήμερα με τέτοιους κακούς είναι απίστευτα κακογερασμένα. Προσωπικά ο κακός που μου άρεσε περισσότερο ήταν ο Loki.

 

db859f9f91a0c4a7c40271b23129b0cf.jpg

 

Για το σχέδιο κλασικά δε θα πω κάτι διαφορετικό, ήταν μια χαρά. Γενικότερα είναι ο λιγότερο αγαπημένος μου τόμος μέχρι στιγμής, πέραν μερικών αναλαμπών καμία ιστορία δε με ενθουσίασε και γενικότερα ο Thor δεν έχει τόσα cosmic στοιχεία και οι ιστορίες του διαδραματίζονται κυρίως στη Γη, άρα είναι πιο πεζές και με λιγότερη φαντασία. Θα τον πρότεινα μόνο σε όσους συλλέγουν και θέλουν να διαβάσουν με τη σειρά τις πρώτες περιπέτειες Thor. Από την άλλη ανυπομονώ για το δεύτερο Fantastic Four που έρχεται αυτήν την εβδομάδα, σίγουρα θα προσπαθήσω να το διαβάσω άμεσα!

Εγώ λιγο μπερδεύτηκα που λες με τον Δρ. Μπλέικ όταν πήρε τις δυνάμεις του Θορ μέσω του μπαστουνιού. Ξαφνικά δεν πήρε απλά τις δυνάμεις αλλά έγινε ένας Θεός που ξέρει τον μπαμπά του και τον αδερφό του και γενικά όλη την Θεϊκή φαμίλια αλλά ταυτόχρονα σκέφτεται σαν Δρ. Μπλέικ.  Ας πούμε με τον Χαλκ είναι ξεκάθαρη η αλλαγή. Με τον Spiderman (με χαώδη διάφορα ο πιο ολοκληρωμένος απ' όλους) είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Με.τον Iron man τα ίδια. Ο Θορ πάλι έχει ένα παράξενο υβρίδιο χωρίς πολύ λογική. Εντάξει θεωρητικά ειναι πάντα ο Δρ. Μπλέικ και όλη τηνθεικη φαμίλια την γνωρίζει εγκυκλοπαιδικά. Όμως κάπου το χάνουμε λίγο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

ΗULK 1: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ!

 

Ξεκίνησα να το διαβάζω έχοντας χαμηλά τον πήχη.
Λίγο οι κακές βαθμολογίες στο goodreads, λίγο κάποιες κακές κριτικές εδώ μέσα, λίγο το ότι ο συγκεκριμένος ήρωας δεν συγκαταλέγεται στους αγαπημένους μου... μ΄έκαναν να πιστεύω ότι θα διαβάσω κάτι που δεν θα μ΄αρέσει ιδιαίτερα.
Και θα μου πεις τι το πήρες τότε ρε μπάρμπα;
Θα σου πω πρώτον δεν είμαι μπάρμπας :lol: και δεύτερον το πήρα καθαρά και μόνο επειδή το 1ο τεύχος που διάβασα μέσω της Hachette (Marvel Origins: The 60's) μου φάνηκε αρκετά ευχάριστο.
Ευτυχώς και τα επόμενα ήταν το ίδιο ευχάριστα :)
Όπως στο Spider-Man έτσι κι εδώ κάθε τεύχος έχει μια ολοκληρωμένη αυτοτελή ιστορία (κάποια έχουν δύο) και μπορεί να διαβαστεί ανεξάρτητα. Σε πολύ λίγα σημεία χρειάζεται να ξέρεις τι προηγήθηκε, αλλά υπάρχουν μίνι αναδρομές στο παρελθόν που σε βοηθάνε να καταλάβεις.
Κάθε ιστορία έχει διαφορετική υπόθεση και ξεχωριστό εχθρό. Υπάρχει ποικιλία.
Τα σενάρια βέβαια είναι αρκετά απλοϊκά, η επιστημονικότητα πάει περίπατο και γενικά έχεις την αίσθηση ότι οι ιστορίες απευθύνονται σε πιο ανώριμο κοινό. Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε πότε γράφτηκαν :)


Εμένα ως λάτρη των κλασικών κόμικς, ο τόμος του Hulk μού άφησε θετικό πρόσημο. Δεν είναι στο ίδιο επίπεδο με του Spider-Man αλλά δεν απέχει και πολύ.
Διαβάστηκε ευχάριστα, δεν μ΄έκανε να βαρεθώ, ούτε να μπλέξω τα μπούτια μου (κάτι που μου συμβαίνει συχνά σε άλλα υπερηρωικά κόμικς).
Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και τους επόμενους τόμους Hulk ή έστω τον επόμενο... και βλέπουμε.
Όσον αφορά την έκδοση έμεινα εξίσου ευχαριστημένος, μιας και διαπίστωσα ότι τα λάθη επιμέλειας μειώθηκαν αισθητά, σχεδόν εξαλείφθηκαν :)
Τα έξτρας δεν προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν τρώνε πολύ χώρο.
Ο συγκεκριμένος τόμος πρέπει να είχε 4-5 σελίδες με έξτρα όλες κι όλες.

 

Βαθμολογία: 7/10

 

:beer:

 

Πάντως είχε λιγότερα λογικά λάθη από τον Θορ που γράφω πιο πάνω. Και εγώ τον τελείωσα σήμερα. Μου άρεσε. Είχε ολοκληρωμένες ιστορίες με ποικιλία κακών και ένα ενδιαφέρον κυνηγητό. Βέβαια είναι αστείο πως δεν.εχουν συνδυάσει ακόμα τον Μπάνερ με τον Χαλκ αλλά οκ το δεχομαι. Μου αρέσει πολύ ο Ρικ. Έχει λογική και κουμπώνει ωραία με τον Χαλκ. Γενικά σαν τόμος λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει και ολόκληρο το πρώτο canon του Χαλκ τον βρίσκω εξαιρετικό και πιστεύω ότι είχε και θέση (έτσι όπως είναι ) στην εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ. Γενικά οι πρώτες ιστορίες του κάθε ήρωα νομίζω είχαν θέση στην εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ. Ένας τόμος για τον καθέναν όπως είναι αυτοί εδώ. Στους 200 τόμους δεν θα περίσσευαν.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

33 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Πάντως είχε λιγότερα λογικά λάθη από τον Θορ που γράφω πιο πάνω. Και εγώ τον τελείωσα σήμερα. Μου άρεσε. Είχε ολοκληρωμένες ιστορίες με ποικιλία κακών και ένα ενδιαφέρον κυνηγητό. Βέβαια είναι αστείο πως δεν.εχουν συνδυάσει ακόμα τον Μπάνερ με τον Χαλκ αλλά οκ το δεχομαι. Μου αρέσει πολύ ο Ρικ. Έχει λογική και κουμπώνει ωραία με τον Χαλκ. Γενικά σαν τόμος λαμβάνοντας υπόψη ότι έχει και ολόκληρο το πρώτο canon του Χαλκ τον βρίσκω εξαιρετικό και πιστεύω ότι είχε και θέση (έτσι όπως είναι ) στην εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ. Γενικά οι πρώτες ιστορίες του κάθε ήρωα νομίζω είχαν θέση στην εγκυκλοπαίδεια της Μάρβελ. Ένας τόμος για τον καθέναν όπως είναι αυτοί εδώ. Στους 200 τόμους δεν θα περίσσευαν.

 

 

Εντάξει, υποψιάζονται ότι υπάρχει μια σύνδεση μεταξύ Μπάνερ και Χαλκ, απλά τους φαίνεται εξαιρετικά απίθανο ένας φιλήσυχος και πανέξυπνος επιστήμονας να μετατράπηκε σ΄ένα καταστροφικό άμυαλο τέρας, γι΄αυτό και δεν θεωρούν ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο.

Το δέχομαι αυτό σαν εξήγηση.

Εδώ δέχομαι ότι η έκθεση στις ακτίνες γάμμα σε μεταμορφώνουν μια σε τέρας μια σε άνθρωπο, και κάθε φορά σου προσθέτουν νέες δυνάμεις. Ή δέχομαι ότι υπάρχουν εξωγήινοι βατραχάνθρωποι.
Αυτό δεν θα δεχόμουν; :lol:

Υπάρχουν πιο παράλογα πράματα στην υπόθεση. Αλλά εντάξει, κόμικ επιστημονικής φαντασίας είναι. Κάποια πράματα τα καταπίνουμε αμάσητα, δεν γίνεται αλλιώς :)
Εμένα πάντως αυτός ο τόμος μ΄άρεσε πολύ περισσότερο απ΄τον "Hulk Σιωπηλές Κραυγές" που είδαμε στη συλλογή της Hachette. Εκείνος ήταν πολύ μπλέξιμο.
Εδώ τα πράματα ήταν απλά.

Το έχω ξαναπεί. Από κάτι σούπερ μπλεγμένο προτιμώ κάτι σούπερ απλό :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όχι μόνο είναι πιο απλές οι ιστορίες αλλά αυτή η συλλογή προσφέρει αυτή την αίσθηση του "τα παίρνω όλα από την αρχή" το οποίο είναι τεράστιο δέλεαρ πολύ πιο μεγάλο από την ράχη και κάθε ράχη. Στην εγκυκλοπαίδεια της Hachette μου ήταν πάρα πολύ εύκολο να κάνω skip τον πρώτο τόμο που δεν ήθελα να πάρω και μετά με πήρε η κατηφόρα. Εδώ δυσκολεύομαι. Επίσης εννοείται ότι είναι πιο ωραία ιστορία από τις σιωπηλές κραυγές. Εκεί χάσαμε τη μπάλα. Όχι ήταν ο γκρι που έγινε πράσινος μετά βεραμαν με βούλες και στο τέλος δεν ξέρω τι. Διάβασα και το στορυ στη wiki ,και όταν έπεσα στους τρεις Χαλκ που έγιναν ένα με έπιασαν νευρικά γέλια. Εδώ τουλάχιστον αν και με τους εξωγήινους βατράχους τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και όμορφα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Πάντως όλοι οι τόμοι των ηρώων στην αρχή είναι κατώτεροι του πως θα εξελιχθούν λίγο αργότερα.

 

Ψάχνοντας λίγο στα Ιταλικά φόρουμ έπεσα πάνω στις ακόλουθες πληροφορίες για τις καλύτερες ιστορίες κάποιων ηρώων, Συγκεκριμένα:

 

Στο Θωρ οι ιστορίες γίνονται καλές από το Νο.105 και μέχρι το 194 θεωρείται εξαιρετική εποχή για τον ήρωα. Το Νο.105 είναι το τελευταίο τεύχος που θα μπει στον τόμο Νο.3 (Νο.3 του Θωρ ή Νο.14 στο σύνολο) και μετά πάμε... χωρίς ανάσα μέχρι το Νο,194 του τόμου 21 ή 157. Από αυτά τα best of the best και la cream de la cream είναι από το Νο.110 (τελευταίο τεύχος τόμου 4 ή 20) έως το Νο.159 (τόμος 14 ή 93) και από το Νο.175 (τόμος 17 ή 120) έως το 194 (τόμος 21 ή 157). Εννοείται ότι φεύγουμε από τη Γη και θα έχουμε να κάνουμε με πολλαπλά πάνθεον ηρώων (π.χ. σύντομα θα δούμε Δία και Ηρακλή), ενώ ήδη από τα μέσα του 2ου τόμου οι ιστορίες αρχίζουν να μεγαλώνουν σε μέγεθος.

 

Στους 4 Φανταστικούς τα πρώτα 100 τεύχη (Lee-Kirby) θεωρούνται πολύ καλά, αλλά αν θέλουμε να δούμε la cream de la cream πρέπει να κοιτάξουμε από το τεύχος 38 (τόμος 9 ή 32) έως το τεύχος 90 (τόμος 20 ή 114). Αυτή τη χρυσή εποχή που συνείσφερε τα μέγιστα στην κοσμογονία της Μάρβελ δυστυχώς δεν την είδαμε ποτέ στην Ελλάδα.

 

Αλλά και στο Σπάιντερμαν τα πρώτα 150 τεύχη θεωρούνται πολύ καλά αλλά αν θέλουμε να ορίσουμε τα best of the best θα πρέπει να κοιτάξουμε από το Νο,11 (τόμος 3 ή 15) έως το Νο.90 (τόμος 22 ή 154).

 

Τέλος, στους Avengers η καλύτερη εποχή του τίτλου θεωρείται από το Νο.19 (τόμος 4 ή 34) έως το 135 (τόμος 27 ή 237) και τα θεωρούμενα best of the best πάνε από το Νο. 38 (τόμος 7 ή 62) έως το 104 (τόμος 21 ή 180) και μετά από το 120 (τόμος 24 ή 207) έως το 135.

 

Επίσης υπάρχουν ένα σωρό τύποι που λένε ότι αρχικά προσπέρναγαν κάποιους ήρωες και δεν αγόραζαν τους τόμους τους και τώρα που αποφάσισαν να συμπληρώσουν τη συλλογή τους οι περισσότεροι πρώτοι τόμοι είναι εξαντλημένοι και χρειάστηκε να τα μοσχοπληρώσουν στο e-bay και άλλες συναφείς σελίδες για να τα βρουν.

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ναι αλλά η Radnet πάντα βγάζει επανεκδόσεις και δίνει και ορυκτά μαζί :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

HULK: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ
Μετά το αρχικό σοκ με τα έξτρα που οι πληροφορίες ήταν άλλα (ή... άλλες) αντ' άλλων, και μετά την άρση των παρεξηγήσεων, μπορώ να πω ήρεμος πια, ότι και εγώ ευχαριστηθηκα (και) αυτόν τον τόμο. Οι ιστορίες τραβηγμένες, οι δημιουργοί ακόμη ψάχνονται για το τι τέρας θέλουν να φτιάξουν (Ίσως γι αυτόν τον λόγο η πρώτη περίοδος κράτησε μόνο 6 τεύχη.)

Όμως έχουν κέφι και φαντασία και το αποτέλεσμα φάνηκε στη συνέχεια. Ο ήρωας που δημιούργησαν είχε αυτό το κάτι που τον κράτησε ζωντανό ακόμη και χωρίς δικό του τίτλο, ενώ τελικά επέστρεψε κι έγινε ηγετική φιγούρα στα κόμικς της Μάρβελ.

 

Μια παρατήρηση για το χρωμα.

Στον αρχικό χρωματισμό της σειράς, ο Χουλκ είναι γκρίζος μόνο στο πρώτο τεύχος και αποκλειστικά πρασινος σε όλα τα υπόλοιπα.

Ο χρωματισμός που έχει επιλεγεί για αυτόν τον τόμο  (επίσημος επαναχρωματισμός από τη Μάρβελ), τον δείχνει γκρίζο και στις επόμενες ιστορίες, όταν γίνεται περίληψη των προηγουμένων, αλλά και σαν ενδιάμεσο στάδιο της μεταμόρφωσής του σε πράσινο.
Ίσως ήταν μια προσπάθεια να γίνει σύνδεση με την περίοδο του γκρίζου HULK.

 

Κάτι που αφορά τη χρονολογική σειρά: Στο τέλος του τευχους 5, υπήρχε ενημέρωση ότι ο HULK θα εμφανιστεί στο τεύχος 12 των 4 Φανταστικών.
HULK #5, FF#12, HULK #6

 

Κρίμα να μην είναι τόσο χορταστικοί σε μέγεθος και οι υπόλοιποι τόμοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

11 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Ναι αλλά η Radnet πάντα βγάζει επανεκδόσεις και δίνει και ορυκτά μαζί :thinking:

Τελικά με μάθατε! Δεν θα ξαναχρειαστεί να το επαναλάβω!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 ώρες πριν, theforce είπε:

 

Ο χρωματισμός που έχει επιλεγεί για αυτόν τον τόμο  (επίσημος επαναχρωματισμός από τη Μάρβελ), τον δείχνει γκρίζο και στις επόμενες ιστορίες, όταν γίνεται περίληψη των προηγουμένων, αλλά και σαν ενδιάμεσο στάδιο της μεταμόρφωσής του σε πράσινο.
Ίσως ήταν μια προσπάθεια να γίνει σύνδεση με την περίοδο του γκρίζου HULK.

 

 

Αυτό που σχολίαζα πιο πάνω είναι ότι μεταγενέστερα έκαναν ολόκληρη, αχρείαστη κατ εμέ, μυθοπλασία για ένα και μόνο τεύχος που τον έκαναν γκρι. Όταν διάβασα τον τόμο της Hachette νόμιζα ότι ήταν γκρι για κάποια χρόνια, όχι για ένα τεύχος όλο κ όλο. Η υπερβολή χαρίζει φιλενάδα Marvel. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  

38 min ago , Manitou said:

Αυτό που σχολίαζα πιο πάνω είναι ότι μεταγενέστερα έκαναν ολόκληρη, αχρείαστη κατ εμέ, μυθοπλασία για ένα και μόνο τεύχος που τον έκαναν γκρι. Όταν διάβασα τον τόμο της Hachette νόμιζα ότι ήταν γκρι για κάποια χρόνια, όχι για ένα τεύχος όλο κ όλο. Η υπερβολή χαρίζει φιλενάδα Marvel. :lol:

 

Όπως έγραψα εδώ, στην επεξήγηση του γιατί κανείς δεν κατάλαβαβε το ΣΙΩΠΗΛΕΣ ΚΡΑΥΓΕΣ:

 

"τα τεύχη του συγκεκριμένου τόμου αποτελούν την κορύφωση ενός story arc (Green vs Gray Hulk) που ξεκίνησε 50 τεύχη πριν και είναι απόλυτα φυσικό όσοι δεν το παρακολούθησαν να χαθούν".

 

Και στο σχόλιο μέσα στα σπόιλερς του ίδιου ποστ:

 

"Για όσους δεν ξέρουν τι παίχτηκε μ'αυτόν, ο Γκρίζος Χουλκ που οραματίστηκε ο Peter David εμφανίστηκε πρώτη φορά στο Χουλκ 324. Ήταν μικρότερος σε μέγεθος από τον πράσινο Χουλκ, έτσι ώστε να μπορεί να κυκλοφορεί πιο άνετα ανάμεσα στους ανθρώπους και ο αντίστοιχος με την εμφάνιση του σκοτεινός χαρακτήρας του τον οδήγησε να γίνει μπράβος του υποκόσμου (Mr Joe Fixit) που δούλευε για τους νονούς της νύχτας στο Las Vegas!

 

Συγχρόνως προσπαθούσε να εξαφανίσει νοητικά τους χαρακτήρες των Μπρους Μπάνερ και Πράσινου Χουλκ που μαχόταν μέσα του για να κυριαρχήσουν στην προσωπικότητα του ή απλά να διατηρήσουν την ξεχωριστή τους υπόσταση!"

 

Αδιάβαστο σε έπιασα... :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Να πω κι εγώ την γνώμη μου, έχοντας διαβάσει τους 4 πρώτους τόμους.

 

Νομίζω ότι πιο διασκεδαστικό βρήκα τον Θορ, ίσως λόγω του μικρού μεγέθους των ιστοριών του, ίσως λόγω του ότι είχα χαμηλές προσδοκίες πέρασα καλά μαζί του.

 

Αυτός που μου άρεσε λιγότερο ήταν ο Χαλκ. Νομίζω ότι τεύχος με τεύχος ψαχνόταν για τον χαρακτήρα του, τις ιδιότητές του (και το χρώμα του).

 

Για το Θορ θα πρέπει να δεχτούμε το δισυπόστατο του. Είναι τέλειος θεός (με σφυρί) και τέλειος άνθρωπος (με μπαστούνι), πράγμα καθόλου ασυνήθιστο για έναν θεϊκό γιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

20 hours ago, thor77 said:

Να πω κι εγώ την γνώμη μου, έχοντας διαβάσει τους 4 πρώτους τόμους.

 

Νομίζω ότι πιο διασκεδαστικό βρήκα τον Θορ, ίσως λόγω του μικρού μεγέθους των ιστοριών του, ίσως λόγω του ότι είχα χαμηλές προσδοκίες πέρασα καλά μαζί του.

 

Αυτός που μου άρεσε λιγότερο ήταν ο Χαλκ. Νομίζω ότι τεύχος με τεύχος ψαχνόταν για τον χαρακτήρα του, τις ιδιότητές του (και το χρώμα του).

 

Για το Θορ θα πρέπει να δεχτούμε το δισυπόστατο του. Είναι τέλειος θεός (με σφυρί) και τέλειος άνθρωπος (με μπαστούνι), πράγμα καθόλου ασυνήθιστο για έναν θεϊκό γιο.

 

Ξέρεις που κολλάω εγώ. Βρίσκοντας το μπαστούνι έχει λογική να παίζει μπάλα ανάμεσα στα δύο. Με χαλάει όμως το γεγονός ότι ξαφνικά έχει το μυαλό και των δύο. Δηλαδή ξαφνικά γνωρίζει όλη την Θεική φαμίλια χωρίς κάποιο προηγούμενο. Άσε που ο μπαμπα-Θορ και ο Λόκι δεν ταράχτηκαν και καθόλου που τον είδαν έτσι ξαφνικά.

Βέβαια μιλάω εγώ που διαβάζω ιστορίες που η Μίνι ουρλιάζει γιατί είδε σπίτι ένα ποντίκι! :lol:

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι και εγώ πέρασα πολύ καλά με τον Θορ. Και δεν το περίμενα. Με χαλάει λίγο αυτό που λένε ότι μετά θα αρχίζει μια πιο Θεική εποχή που ανακατεύονται και ο Δίας κ.τ.λ. αλλά λογικό μου φαίνεται.

Αύριο πάμε για Iron Man να μάθουμε τη συνέχεια της πρώτης ιστορίας όπως την είχε η εγκυκλοπαίδεια της Marvel. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ποιο Iron Man; Τον 2ο τόμο των 4 Φανταστικών έχει αύριο! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μια χαρά και αυτός!!!! Η μόνη ιστορία ομάδας που μου αρέσει. Σε σχέση με τους X MEN έχουν κάτι πολύ πιο διασκεδαστικό και ανθρώπινο. Και οι υπερδυνάμεις τους είναι διασκεδαστικές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Για όσους δεν το γνωρίζουν για τον Θωρ (και εγώ το έμαθα πολύ αργά, έχοντας ήδη μπερδευτεί με αυτά που διάβαζα σε Καμπανα, Μαμούθ και modern times τα παλιά χρόνια), 

κάποια στιγμή αποκαλύπτεται ότι ο Δρ. Ντον Μπλεηκ ήταν πάντοτε ο Θωρ. Ο Οντιν θέλοντας να τιμωρήσει την αλαζονεία του τον μεταμόρφωσε σε ένα ταπεινό κουτσό θνητό που θα μάθαινε να βοηθάει τους συνανθρώπους, μέχρι να γίνει ξανά άξιος να κρατά το σφυρί του Θωρ.

Του αφαίρεσε και τη μνήμη όμως, οπότε ως Μπλεηκ δε θυμόταν ότι είναι ο Θωρ. Φαίνεται ότι όταν ξαναγινε άξιος και έπιασε το σφυρί, απέδιδε όλες τις γνώσεις του περί θεων στη μόρφωση και όχι στη μνήμη του, μέχρι που θα τα θυμηθεί όλα. 

Νομίζω πως είναι μια πολύ καλή ανατροπή σεναρίου που κλείνει και σεναριακες τρύπες των πρώτων τευχών. 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

27 λεπτά πριν, theforce είπε:

Για όσους δεν το γνωρίζουν για τον Θωρ (και εγώ το έμαθα πολύ αργά, έχοντας ήδη μπερδευτεί με αυτά που διάβαζα σε Καμπανα, Μαμούθ και modern times τα παλιά χρόνια), 

κάποια στιγμή αποκαλύπτεται ότι ο Δρ. Ντον Μπλεηκ ήταν πάντοτε ο Θωρ. Ο Οντιν θέλοντας να τιμωρήσει την αλαζονεία του τον μεταμόρφωσε σε ένα ταπεινό κουτσό θνητό που θα μάθαινε να βοηθάει τους συνανθρώπους, μέχρι να γίνει ξανά άξιος να κρατά το σφυρί του Θωρ.

Του αφαίρεσε και τη μνήμη όμως, οπότε ως Μπλεηκ δε θυμόταν ότι είναι ο Θωρ. Φαίνεται ότι όταν ξαναγινε άξιος και έπιασε το σφυρί, απέδιδε όλες τις γνώσεις του περί θεων στη μόρφωση και όχι στη μνήμη του, μέχρι που θα τα θυμηθεί όλα. 

Νομίζω πως είναι μια πολύ καλή ανατροπή σεναρίου που κλείνει και σεναριακες τρύπες των πρώτων τευχών. 

 

Υπέροχα! Έτσι πράγματι εξηγούνται όλα. Και η τρύπα που εντόπισα δεν ήταν και πολύ λάθος τελικά! Ευχαριστούμε πολύ. Τώρα θα μπω στον Θορ με άλλο μάτι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36383
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  14
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλησπέρα σε όλους. Έχετε παρατηρήσει οτι στον τόμο του Spider-man η Radnet τα έχει κάνει μπάχαλο με τα εξώφυλλα και τους αριθμούς τευχών της αρχικής έκδοσης?

Η αρχή γίνεται στο εξώφυλλο του δευτέρου τεύχους του the amazing Spider-man με το Γύπα όπου εκείνοι(Radnet) το αναφέρουν ως το εξώφυλλο του The Amazing Spider-man #3

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Hulk: Ο Άνθρωπος και το Τέρας

Αν και ο Hulk είναι ο αγαπημένος μου ήρωας της Marvel, η συγκεκριμένη ιστορία με άφησε ψιλοαδιάφορο. Το σενάριο είναι στο ίδιο επίπεδο με τους Fantastic Four μόνο που εδώ λείπουν οι συγκρουόμενες προσωπικότητες των χαρακτήρων (όλοι οι δευτερεύοντες χαρακτήρες είναι μονοδιάστατοι) και το καρτουνίστικο στυλ με αποτέλεσμα να βαρεθώ τα περισσότερα τεύχη. Από το δεύτερο μισό του τέταρτου και μετά μου φάνηκε πως βελτιώθηκαν, αν και αυτό μπορεί να ευθύνεται στο ότι αυτές οι ιστορίες ήταν δεκασέλιδες άρα πιο ευανάγνωστες Το ότι οι δυνάμεις του Hulk και ο τρόπος που λειτουργούν αλλάζουν κάθε δύο τεύχη δεν βοηθάει την κατάσταση. Σου δίνει την αίσθηση ότι διαβάζεις κάτι πρόχειρο και ημιτελές. Το σχέδιο είναι επίσης στο ίδιο επίπεδο με τους Fantastic Four, λογικό αφού δημιουργήθηκαν την ίδια περίοδο. Από τους τρεις τόμους που διάβασα αυτός μου άρεσε λιγότερο Να πω την αλήθεια, μετάνιωσα λίγο που δεν πήρα τον Θορ καθώς η πρώτη του εμφάνιση δεν περιλαμβάνεται στον τόμο της Hatchette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Νομίζω ότι ο Θωρ υπάρχει ακόμη σε ορισμένα περίπτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

3 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Νομίζω ότι ο Θωρ υπάρχει ακόμη σε ορισμένα περίπτερα.

Στην Αθήνα, Πανεπιστημίου 39 μπροστά από την Cosmote, πρέπει να είχε καμιά 15αριά σήμερα.
Γενικά όμως, τον έβλεπα στα περίπτερα (αν και όχι σε όλα). Πιστεύω να υπάρχει και αύριο, παρόλο που θα κυκλοφορήσει  νέο τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αρχίσανε τα όργανα...

 

KATHYSTERHSH.thumb.jpg.5a38bfd49bf4fef9e9feee961adeac96.jpg

 

Τεράστιο σπάσιμο... :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33825
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  259
  • Reputation:   1393
  • Achievement Points:  281
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1909 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Δηλαδή οι FF θα βγουν την τρίτη και όχι αύριο,γιατί έτσι:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

12 λεπτά πριν, Νίκος Τσιλοπάνος είπε:

Δηλαδή οι FF θα βγουν την τρίτη και όχι αύριο,γιατί έτσι:thinking:

Μάλλον τον Πρίγκιπα της Ατλαντίδας τον λένε Δημήτρη.:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εδώ θα βρείτε όλα τα εξώφυλλα των Ιταλικών τόμων των Τεσσάρων Φανταστικών και όλα τα περιεχόμενα τους!

 

Αφού δεν έχει τόμο 4Φ αύριο, ας παρηγορηθούμε με ένα... οφθαλμόλουτρο στα εξώφυλλα των τόμων που θα έρθουν. :(

 

Και για όσους δεν τα έχουν δει ακόμη, λίγο πιο πάνω στο ίδιο θέμα έχω βάλει και τα εξώφυλλα του Σπάιντερμαν.

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 21/10/2021 στο 9:59 ΜΜ, constantinople είπε:

Αρχίσανε τα όργανα...

 

KATHYSTERHSH.thumb.jpg.5a38bfd49bf4fef9e9feee961adeac96.jpg

 

Τεράστιο σπάσιμο... :moutra2:

Είπαμε κάθε Παρασκευή στα περίπτερα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Δεν βαριέσαι, μου χει ξανασυμβεί μ αυτή τη σειρά να σπαστώ στο περίπτερο,  Παρασκευή,  δεν είχε κυκλοφορήσει το τεύχος 2 νομίζω. 

Παρόλα αυτά τα αγόρασα όλα ως τώρα και νομίζω ότι άξιζε πολύ να το κάνω. 

Αυτά έχει το περίπτερο,  έχει και δυνατές συγκινήσεις πολλές φορές!

 

Τολμώ δε να πω, ότι κάθε εμπόδιο για καλό. 

Και θα παρουσιάσω σε λίγο - ετοιμάζω - μια τέτοια πλευρά της κατάστασης, 

που το σπάσιμο ίσως βγει σε καλό 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έστω και λίγο καθυστερημένα, ο τόμος 5 κυκλοφόρησε και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση!

 

MARVELCLASSICS_0005.jpg  MARVELCLASSICS_0005z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.