Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11320
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  13
  • Reputation:   88
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Έκανα την συνδρομή των 20 τευχών και σήμερα μου ήρθε ο δεύτερος τόμος με κούριερ και πλήρωσα τα 120 ευρώ. Μέσα είχε το δεύτερο τεύχος πάλι με μεγάλο χαρτόνι και ένα αποδεικτικό χαρτί της radnet για τη συνδρομή.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

33 λεπτά πριν, pamahera είπε:

Έκανα την συνδρομή των 20 τευχών και σήμερα μου ήρθε ο δεύτερος τόμος με κούριερ και πλήρωσα τα 120 ευρώ. Μέσα είχε το δεύτερο τεύχος πάλι με μεγάλο χαρτόνι και ένα αποδεικτικό χαρτί της radnet για τη συνδρομή.

 

Με αντικαταβολή λογικά, γιατί η συνδρομή είναι 118 ευρώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To oλοκλήρωσα σήμερα και θα γράψω λιτά τις εντυπώσεις μου.
Σε γενικές γραμμές έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Τόσο απ΄την έκδοση (στιβαρό δέσιμο, ωραίο χαρτί, ζωντανά χρώματα), όσο κι απ΄τις ιστορίες.
Στη μετάφραση δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
Σίγουρα υπάρχουν κάποια τυπογραφικά λάθη (κολλημένες λέξεις, λάθος σημεία στίξης, γράμματα που λείπουν κτλ) αλλά δεν ενοχλούν την ανάγνωση. Βγάζεις νόημα. Δεν κολλάς.
Λίγο καλύτερη επιμέλεια να έχουμε στους επόμενους τόμους και η έκδοση θ΄αγγίξει το άριστα :)
 

Οι ιστορίες αν και απλές, είναι άκρως διασκεδαστικές και ιδανικές να σε εισάγουν στον κόσμο του Σπάϊντερ-Μαν.
Μ΄άρεσε που κάθε τεύχος ήταν ολοκληρωμένο.

Είχε μια αυτοτελή ιστορία (κάποια είχαν δύο) με αρχή, μέση και τέλος.
Δεν χρειαζόταν να ξέρεις τι προηγήθηκε, ούτε τι συμβαίνει σε άλλες σειρές, ούτε να περιμένεις τα επόμενα τεύχη να μάθεις τη συνέχεια.
Μ΄άρεσε που σε κάθε τεύχος είχαμε και νέο εχθρό του Σπάϊντερ-Μαν και δεν βλέπαμε συνέχεια τους ίδιους και  τους ίδιους.
Σίγουρα δεν είναι οι καλύτερες ιστορίες του ήρωα που υπάρχουν.
Ούτε οι χειρότερες βέβαια.
Ούτε καν του μέσου όρου.
Για μένα είναι ιστορίες ΑΝΩ του μέσου όρου.

Αγαπημένη μου απ΄αυτόν τον τόμο ήταν αυτή με τον Δρ. Οκτάπους :cool:

 

Θεωρώ ότι η σειρά απευθύνεται τόσο στους φανς της Marvel όσο και στους λιγότερο μυημένους.

Εντάξει, ίσως οι μικροί σε ηλικία βρουν περίεργο το σχέδιο εκείνης της εποχής (εγώ το λατρεύω πάντως) ή τους ξενίσουν τα πολλά μπαλονάκια με λόγια (έχουν συνηθίσει στο ακριβώς αντίθετο).
Αλλά στους υπόλοιπους το προτείνω με κλειστά μάτια.

Στον 1ο τόμο βάζω ένα 8/10 :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ανέβασαν οι ίδιοι κιάλλο βίντεο με την παρουσίαση του 2ου τόμου!
 

 

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4 ώρες πριν, sarkas είπε:

Ανέβασαν οι ίδιοι κιάλλο βίντεο με την παρουσίαση του 2ου τόμου!
 

 

 

Τέλειος φαίνεται και ο δεύτερος τόμος, σίγουρη αγορά κατ' εμέ, γιατί είναι Fantastic Four στα πρώτα τους βήματα με κλασικό σχέδιο και υπάρχουν ενδιαφέροντες κακοί. Επίσης επειδή το συζητάγαμε με τον @ Mixalis112  στην παρουσίαση του πρώτου τόμου, δε γίνεται να μη σχολιάσω αυτό:

 

5n5iz1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ta πρώτα 100 τεύχη του Fantastic Four είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της δημιουργίας του Marvel Universe.

 

Ειδικά μετά το ν30 απογειώνεται η σειρά.

 

Jack Kirby και Stan Lee στα καλύτερά τους 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Εβδομαδιαίο είναι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

31 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Εβδομαδιαίο είναι;

Ο δεύτερος και ο τρίτος τόμος έχουν δύο εβδομάδες διαφορά. Οι υπόλοιποι θα κυκλοφορούν εβδομαδιαία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Άλλη μία ωραία σειρά για να συλλέγουμε και να θυμηθούμε και τα παλιά!:beer5:

Επεξεργασία από Λούντβιχ Φον Ντρέηκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37979
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  924 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πανέμορφο εξώφυλλο! Βέβαια θα προτιμούσα να δω κάτι και σε DC αν και φυσικά είμαι λάτρης και των δύο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Διάβασα- επιτέλους- ολόκληρο τον πρώτο τόμο: ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ

Έχω ξαναγράψει ότι για μένα αυτή η σειρά είναι περίπου σαν όνειρο ζωής, όσον αφορά τα κόμικς στην Ελλάδα, με τα οποία πρωτοήρθα σε επαφή γύρω στο 1979-80. Πράγματα που για τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου που κυκλοφορούν αμερικάνικα κόμικς θεωρούνται αυτονόητα εδώ και 50-60 χρόνια, εμείς έπρεπε να φτάσουμε στο 2021 για να τα ζήσουμε. Και επειδή έχουμε μάθει στην κυκλοφοριακή αναρχία, αυτή η συλλογή φαίνεται σαν εξωγήινη.

Θεωρώ ότι αυτή η διαχρονική ανοργανωσιά έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για το ότι δε δημιουργήθηκε μια μεγάλη σταθερή βάση αναγνωστών κόμικς στην Ελλάδα τις δεκαετίες που τα κόμικς ήταν στην πρώτη γραμμή στον υπόλοιπο κόσμο.
Το πόσο σημαντική είναι η χρονολογική σειρά φάνηκε από την χρονολογικά αντίστροφη κυκλοφορία 1ου και 2ου τόμου. Ακόμη και σε ιστορίες του 1963, είχε σημασία η χρονολογική σειρά για να ξέρουμε τι είναι οι 4 Φανταστικοί και ο δόκτωρ Ντουμ. Φανταστείτε τι τραβάγαμε όσοι διαβάζαμε μόνο ελληνικά κόμικς με ιστορίες του 1968 παράλληλα με του 1975 και παράλληλα με του 1985...
Τέλος πάντων, μακάρι να συνεχίσει η σειρά και σε αυτήν τη συχνότητα, κάθε εβδομάδα. Να βλέπουμε και στην Ελλάδα την εξέλιξη των ηρώων σχεδιαστικά και σεναριακά με οργανωμένο και ποιοτικό τρόπο.
Σχετικά με τον τόμο που διάβασα:
Για την ποιότητα, δεν άλλαξα γνώμη. Μέγεθος, χαρτί, χρώμα, έξτρα υλικό, όλα άψογα. Μόνο οι ιστορικές πληροφορίες μου φάνηκε ότι σα να επαναλαμβάνονταν κάπου.
Το χρώμα σε αυτόν τον τόμο, επιλέχθηκε να είναι το ίδιο με της αρχικής έκδοσης. Το ίδιο και στον επόμενο τόμο. Δυστυχώς, όμως, κάτι που το θεωρούσα δεδομένο για τέτοια έκδοση, φαίνεται ότι δε θα ακολουθηθεί σε όλους τους υπερήρωες.
Όσον αφορά τη μετάφραση, τώρα που διάβασα ολόκληρο τον τόμο κι έχοντας δίπλα το αυθεντικό κείμενο για σύγκριση, η γνώμη μου είναι η εξής:
Καταρχάς, ως απόδοση κειμένου τη βρήκα πάρα πολύ καλή. Πολύ λίγα τα λάθη που βγάζουν άλλο νόημα από το αρχικό, ουσιαστικά ανύπαρκτα. Διαβάζεται ευχάριστα και κατανοητά. Οι πρωτοβουλίες επίσης μου φάνηκαν πολύ έξυπνες και κατά το πλείστον σωστές, πχ το bookworm το βρήκα πιο ταιριαστό ως "σπασίκλας". Αυτή είναι η διαφορά της απόδοσης κειμένου από τη μετάφραση (όπως έλεγαν και στη Μαμούθ παλιά...)
Επίσης, στο πρώτο μισό του τόμου ήμουν πολύ ικανοποιημένος για την προσπάθεια απόδοσης ελληνικών ονομάτων στους χαρακτήρες (κάτι που επίσης θεωρείται δεδομένο στο εξωτερικό για κάθε γλώσσα). Είδα τον Πυρσό, την Αόρατη Γυναίκα (αν και αυτό είναι λάθος, αφού ακόμη η Σούζαν είναι Αόρατο Κορίτσι μέχρι να την αναλάβει ο Byrne, αν δεν κάνω λάθος), το Πράγμα, τον Γύπα... Ο Τίνκερερ έμεινε, αφού όμως ο μεταφραστής έβαλε την ελληνική απόδοση που διάλεξε, πρώτα στον τίτλο του επεισοδίου και μετά όταν παρουσίασε τον εαυτό του στον Πάρκερ. (το "I 'M THE TINKERER" αποδόθηκε ως "ΕΙΜΑΙ Ο ΤΙΝΚΕΡΕΡ, Ο ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΗΣ"). 
Μετά όμως άρχισαν τα Ντόκτορ Οκταπους, Σαντμαν, Ντόκτορ Ντουμ (σα να έχει κρεατάκια), Φανταστικ Φορ (έχουν μεταφραστεί όλα τα μέλη της ομάδας αλλά όχι η ίδια η ομάδα!) ...
Το παράδοξο είναι ότι:
-μεταφράζονται τα ηχητικά εφέ (που αναγκαστικά καταλήγουν και σε αλλοίωση της εικόνας, άσχετα αν προς το παρόν οι αλλοιώσεις είναι πολύ μικρές, μετά τα ηχητικά εφέ θα πιάνουν μεγάλο χωρο στις εικόνες),
-αλλά τα ονόματα μένουν αμετάφραστα (στον επόμενο τόμο θα έχουμε "γλέντι" με Μόουλμαν, Μιρακλμαν και δεν ξέρω τι άλλο).
Αυτό είναι που με χαλάει στη μετάφραση-απόδοση. Τρέμω στη σκέψη ότι θα διαβάσω "Αβέντζερς Ενωθείτε".
Επίσης, με ενοχλεί κάπως η επιλογή μεγέθους της γραμματοσειράς που τη βρίσκω μικρή για το μέγεθος του περιοδικού, που είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που έχουμε συνηθίσει. Πολύς χώρος μένει ανεκμετάλλευτος στα συννεφάκια.

Συνοψίζοντας, η σειρά παραμένει μια πραγματοποίηση του ονείρου ζωής που είχα για τα αμερικανικά (και όχι μόνον) κόμικς στην Ελλάδα. Ανυπομονώ για τη συνέχεια. Αν αλλάξουν έστω και λίγο τα πράγματα όσον αφορά τη μετάφραση των ονομάτων των χαρακτήρων (εξάλλου πιστεύω ότι ταιριάζει πιο πολύ και στη ρετρό αισθητική της συλλογής), για μένα η συλλογή θα αγγίζει την τελειότητα! Κι επίσης ελπίζω η επιστροφή στα αυθεντικά χρώματα για όλους τους ήρωες να γίνει όσο το δυνατόν πιο σύντομα!

 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1291
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ολοκλήρωσα την ανάγνωση του πρώτου τόμου. Δυο - τρία μικρά σχόλια πάνω στην επιμέλεια του κειμένου, την μετάφραση, το περιεχόμενο κτλ.

Πρωτίστως, η επιμέλεια είναι πράγματι κάτω του μετρίου. Ο @ Phantom Duck  στο σχετικό video που ανέβασε έκανε πολύ σωστές παρατηρήσεις οι οποίες όντως ισχύουν. Το πιο κραχτό για εμένα είναι η έλλειψη αρίθμησης των σελίδων. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν ενωμένες λέξεις, λάθος σημεία στίξης (πχ ερωτηματικό αντί για θαυμαστικό κοκ) ορθογραφικά, κάποιες λέξεις μεταφρασμένες στα ελληνικά και κάποιες άλλες που έχουν παραμείνει στα  ιταλικά (δείγμα ότι ακολουθείται η ιταλική έκδοση) και γενικά μια επιμέλεια η οποία δείχνει προχειρότητα και έλλειψη επαγγελματισμού. Αυτά, πρέπει να διορθωθούν στο μέλλον ειδάλλως θα μιλάμε για μια - ποιοτικά τουλάχιστον - παταγώδη εκδοτική αποτυχία.

Όσον αφορά τη μετάφραση, προσωπικά τη βρήκα ικανοποιητική. Υπάρχουν στην αγγλική γλώσσα (όπως και σε όλες τις γλώσσες του κόσμου) εκφράσεις και ιδιωματισμοί οι οποίοι όταν μεταφραστούν χάνουν την ουσία και πολλές φορές το νόημα του πρωτότυπου. Επομένως, για μένα η μεταφραστική ροή του κειμένου είναι αποδεκτή. Εξαίρεση αποτελεί το αφιέρωμα της σελίδας 96 (παραδόξως οι μόνες σελίδες που έχουν αρίθμηση είναι αυτές με τα αφιερώματα) το οποίο χωλαίνει φανερά και είναι τόσο άθλια μεταφρασμένο που σε μερικά σημεία απλώς δεν βγαίνει νόημα.

Τέλος, όσον αφορά το περιεχόμενο. 
 

Spoiler

Βρισκόμαστε στην απαρχή των πάντων, εδώ όπου γεννήθηκα όλα. Το origin είναι απλό, καθαρό και καλογραμμένο. Η προσωπικότητα του Πήτερ Πάρκερ εμφανίζεται μπροστά στα μάτια των αναγνωστών συγκροτημένη, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, και ξεκάθαρα προσόντα και αδυναμίες. Εκεί νομίζω είναι και η δύναμη του Stan Lee, στο χτίσιμο δηλαδή της δομής του χαρακτήρα. Μου άρεσε επίσης που ήδη από τα πρώτα τεύχη παρελαύνουν μπροστά στα μάτια μας σχεδόν όλοι οι πρωταγωνιστές και villains του σύμπαντος του αραχνάκια: ο Sandman, o Dr. Octapus, η θεία Μέυ, ο μπούλης Φλας κοκ. Απίστευτο, φαίνεται όμως ότι όλο το υπερηρωικό σύμπαν των επόμενων 60 ετών χτίστηκε, στιγματίστηκε και καθορίστηκε σε αυτά τα πρώτα 10 - 15 χρόνια. Το σενάριο σε κάποιους θα φανεί απλοϊκό - ίσως παιδικό - αλλά μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε πίσω στη δεκαετία του 1960 όταν τα κόμικς θεωρούνταν εν πολλοίς παιδικό / εφηβικό ανάγνωσμα. 



Κλείνω, σημειώνοντας ότι η Radnet πήρε μια πολύ σημαντική πρωτοβουλία να φέρει στη χώρα μας μια σειρά εγκυκλοπαιδικής μορφής. Το περιεχόμενο είναι εξαιρετικό και είναι κρίμα από μια - δυο αστοχίες της επιμέλειας να χαλάει η εικόνα αυτού του εκδοτικού θησαυρού. Μελλοντικά, σεβόμενοι τους αναγνώστες / πελάτες τους, θα πρέπει να μας παραδώσουν αρτιότερους τόμους. 
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36090
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   16
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάντως το πρώτο τεύχος είναι υπέροχο ! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Γεια σας. Εδώ και πολλές μέρες βρίσκομαι σε δύσκολη θέση. Το αν θα συνεχίσω αυτή τη συλλογή είναι το τεράστιο δίλημμα. Επειδή τώρα περνάω κάποιες δυσκολίες αυτές τις μέρες όπως τη μητέρα μου που έχει καρκίνο ,τις οικονομικές δυνατότητες και τη έλλειψη χώρου για βιβλία ίσως από αυτή τη συλλογή θα πάρω μόνο τον Σπαιντερμαν, τον Θορ και τους Χ-Μεν (μπορεί να μη πάρω κανένα από αυτά). Μέχρι σήμερα μαζεύω κανονικά τη HACHETTE.

Ελπίζω να έχει επιτυχία αυτή η σειρά αλλά κυριολεκτικά για μένα η υγεία της μητέρας μου.

 

Καλή σας συνεχεία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

καλή δύναμη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 1: Spider-Man - Δύναμη και Ευθύνη

 

clean (2).jpg

 

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν πολύ τι μορφή θα έχει η πρώτη κριτική σε τόμο αυτής της νέας σειράς και όσο γράφω θα συνεχίζω να το σκέφτομαι. (cut στο Νικόλα που τελείωσε το αφιέρωμα) Λοιπόν επειδή είναι ο πρώτος, αποφάσισα να γίνει με δομή κριτικής της επίσημης συλλογής, από εκεί και πέρα θα δούμε πως θα γίνεται κάθε επόμενη, γιατί και οι φωτό είναι πιο δύσκολοι και ο χρόνος σχετικά περιορισμένος :)

 

Το σχέδιο που υποβοηθά η έκδοση της Radnet

 

clean.jpg

 

 

Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα από το σύνηθες. Spider-Man διαλέξανε ολόσωστα στον πρώτο τόμο της συλλογής και ο Αραχνάκιας μέσα μου πανηγύρισε, αφού θα είχαμε όχι μόνο τις πρώτες ιστορίες του ή το φανταστικό σχέδιο του Ditko, αλλά κυρίως την ευκαιρία να διαβάσουμε ένα ρετρό κόμικ, αλλά με πιο καινούριο, πιο ζωντανό χρωματισμό και κυρίως σε μία ολοκαίνουρια έκδοση. Να ξεκινήσουμε από τα βασικά. Ο Ditko λειτουργεί συνήθως με 6 καρέ ανά σελίδα, συνεπώς το ότι οι τόμοι της συλλογής των Κλασικών Υπερηρώων έχουν λίγο μεγαλύτερο μέγεθος, βοηθάει πάρα πολύ στο να διαβάζονται τα πάνελ καθαρά. Το χαρτί είναι απλό ματ, αλλά αποτυπώνει όμορφα τα χρώματα και γενικά το σχέδιο του Ditko το απολαμβάνει παντού.

 

Οι πρώτες περιπέτειες-Ταξίδι τη δεκαετία του 60

 

detail.jpg

 

Στα της ιστορίας. Σε αντίθεση με το σύγχρονο storytelling και τις ιστορίες που διαρκούν 5-6 τεύχη, εδώ κάθε τεύχος του τόμου είναι και μια ξεχωριστή ιστορία με αρχή, μέση, τέλος. Και όχι μόνο αυτό, αλλά ζωντανεύουν μπροστά στα μάτια σου μερικοί από τους σπουδαιότερους κακούς του Spider-Man όπως ο Doctor Octopus, o Vulture και ο Sandman. Στα πρώτα τεύχη ειδικά η ιστορία σπάει και σε 2-3 μέρη, ενώ στη συνέχεια αν και κάθε τεύχος έχει 20-22 σελίδες, ως κόμικ της δεκαετίας του 60 έχει πολλή αφήγηση και κείμενο, κάτι που επιβραδύνει το χρόνο ανάγνωσης, αλλά βοηθά την ιστορία να μοιάζει πιο ολοκληρωμένη.

 

clean (1).jpg

 

Υπάρχει βέβαια ένα κεντρικό στόρυ και αυτό είναι η ανάπτυξη του Peter Parker. O Peter γίνεται ο Spider-Man, προσπαθεί να κρύψει την ταυτότητα του, χλευάζεται από τους συμμαθητές που αγαπούν όμως τον ήρωα Spider-Man, επιχειρεί να ζήσει πουλώντας φωτογραφίες στον J. Jonah Jameson που κάνει το παν να τον ενοχοποιήσει και γενικότερα τον βλέπουμε συνεχώς να ακροβατεί μεταξύ ξεσπασμάτων και ήρεμης ζωής. Ταυτόχρονα όμως εξελίσσεται και σαν ήρωας, οι μάχες είναι φοβερά πρωτότυπες για την εποχή και ευφάνταστες, ο Πήτερ νικιέται, σκέφτεται να τα παρατήσει, δεν το βάζει κάτω και περνάει και το μήνυμα ότι ένας απλός, καθημερινός άνθρωπος, παρά τα οικονομικά και οικογενειακά προβλήματα που μπορεί να έχει, δεν πρέπει ποτέ να το βάζει κάτω.

 

background.jpg

 

Γενικά δεν είμαι ο μεγαλύτερον φαν του ρετρό (τα έλεγα και χθες για το Second Genesis), αλλά έχοντας διαβάσει πάρα πολύ Spider-Man στη ζωή μου, είχα χρόνια να διασκεδάσω έτσι. Καλώς ή κακώς εκτός ίσως Dan Slott, πολλές ιστορίες Spider-Man είναι απλώς δράση και μέτριοι κακοί να περάσει η ώρα, να πάμε στο επόμενο storyline, αλλά αυτά τα τεύχη με έκαναν να τα ξεχάσω όλα. Ήταν 100% αγνή διασκέδαση, ουσιαστικά οι απαρχές ενός αγαπημένου ήρωα, το σταθερό χτίσιμο του και παράλληλα η πλαισίωση του από εξαιρετικούς κακούς που σε κάνουν να περνάς πολύ καλά διαβάζοντας το.

 

3.7-9.jpeg

 

Λένε ότι οι συγγραφείς χρησιμοποιούν ενδιαφέροντες κακούς για να καλύψουν το βαρετό χαρακτήρα των ηρώων τους (ιδιαίτερα στον Batman), εδώ όμως δε φαίνεται τίποτα τέτοιο. Ο Peter Parker έχει πολύ ενδιαφέρον, είναι διαφορετικός, είναι καθημερινός άνθρωπος που έχει προβλήματα όπως όλοι και ταυτόχρονα μάχεται μερικούς πάρα πολύ δυνατούς και ταυτόχρονα γεμάτους κίνητρα αντιπάλους. Η γραφή είναι λίγο παλαιάς κοπής, παραπάνω αφήγηση και κείμενο ίσως, αλλά μου ταιριάζει στα θέλω μου για τα πρώτα τεύχη ενός ήρωα, άρα στην τελική αυτό που μένει είναι ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

 

Έκδοση και εκδοτική επιμέλεια

 

amazingspiderman-645x370.jpg

 

Τα έχει πει εξαιρετικά ο @ PhantomDuck  στο βίντεο του, η εκδοτική επιμέλεια παρουσιάζει θεματάκια, υπάρχουν λάθη και ειδικά κάποια όπως το Αβέντσερς παλεύω να τα ξεχάσω. Μου λείπει κάπως η εκδοτική λογική της μετάφρασης. Π.χ στην Οξύ εξελληνίζουν τα περισσότερα ονόματα πχ Black Adam-Μαύρος Αδάμ, εδώ είχαμε μεν τον Γύπα, είχαμε και τον Tinkerer, νομίζω χρειάζεται πιο σαφής οδηγία στους μεταφραστές. Στους διαλόγους όμως και την αφήγηση δε βρήκα κάποιο ιδιαίτερο λάθος, μια χαρά ήταν. Και το lettering είναι ωραίο με ρετρό γραμματοσειρά. Πριν από σχεδόν κάθε τεύχος υπήρχε ένα κείμενο (μεταφρασμένο από ξένη έκδοση), το οποίο αφηγούνταν ιστορίες από Stan Lee και 60s Marvel που ως επί το πλείστον δεν αφορούσε και τον Spidey, οπότε μου φάνηκε λίγο άκυρο. Σε γενικές γραμμές δεν έχω να πω περισσότερα, το μεγάλο μέγεθος του κόμικ μου αρέσει, η μετάφραση γενικά είναι οκ, νομίζω λίγη επιμέλεια για καλύτερη συνάφεια και είμαστε μια χαρά.

 

Τελικός απολογισμός και σε ποιους προτείνεται

 

amazing-fantasy-15-1962-2.jpg

 

Εμ αν θες να αγοράσεις έναν τόμο Marvel από τη συλλογή αυτή, πρέπει να είναι αυτός. Όχι για την τιμή, αλλά γιατί είναι οι πρώτες περιπέτειες του ίσως πιο δημοφιλούς ήρωα της εταιρείας με πιο ζωντανά χρώματα από το παρελθόν, με καλύτερη μετάφραση, σε καλό μέγεθος και θα δεις και μερικούς από τους σπουδαιότερους κακούς του ήρωα. Γενικά όσοι θέλετε επιλεκτικές ιστορίες, νομίζω του Spidey σας ταιριάζουν 100%. Αυτά από μένα και την πολυλογία μου και σήμερα, πάρτε το οπωσδήποτε και καλά διαβάσματα :D 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Όπως πάντα μια απίστευτη ανάλυση από τον @ nikolas12 ...:nek:

Παρότι γράφεις ολόκληρα κατεβατά δεν γίνεσαι καθόλου βαρετός!(όπως ο Batman!:lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

To τεύχος 2 κυκλοφόρησε και για εμάς που δεν έχουμε τη συνδρομή και το εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση. Επόμενος τόμος θα είναι ο πρώτος του Thor όπως φαίνεται και στο οπισθόφυλλο.

 

MARVELCLASSICS_0002.jpg  MARVELCLASSICS_0002z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5374
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 10/9/2021 στο 6:39 ΜΜ, Tsaklas είπε:

Το πήρα κι εγώ.

 

Η γκρίνια πρώτα:

- Σε αρκετά σημεία θεωρώ η μετάφραση έχει θέματα, λίγο που το ξεφύλλισα. Όχι σοβαρά τύπου να μην διαβάζονται, αλλά αρκετά για να μου χτυπάνε προσωπικά στο μάτι. Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα στην τελευταία σελίδα, που λέει μια κοπέλα στον Φλας Τόμσον "Φλας είσαι πραγματικά ο ματς". Ο ματς; Ποιος ματς ρε παιδιά; Και μάλιστα, για να το σώσει, έχει αστερίσκο και εξηγεί από κάτω: "ματς=μεγάλος άντρας του σχολίου". Επειδή το έψαξα τώρα, στο ξένο λέει BMOC (Big Man on Campus) και υποτίθεται είναι γνωστό αμερικάνικο ακρωνύμιο. Οπότε εδώ πρόκειται για προσπάθεια μετατροπής του ακρωνύμιου στα ελληνικά, από BMOC σε ΜΑΤΣ. Τώρα δεν ξέρω, έπρεπε να βρει στα ελληνικά ένα ακρωνύμιο τύπου ΜΑΤΣ που εδώ δεν υπάρχει ή να πει κάτι ας πούμε "Φλας είσαι κι ο πρώτος" για να φαίνεται πιο σύνηθες στην ελληνική; Αστοχία μου φάνηκε. Χώρια το ορθογραφικό στο "σχολείο".

 

 

Οι ντισνεϊκοί πάντως δεν θα είχαν θέμα με το Μ.Α.Τ.Σ. καθώς θυμίζει ακρωνύμιο από μεγαλοστέλεχος των Μικρών Εξερευνητών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 ώρες πριν, Captain Cooper είπε:

 

Οι ντισνεϊκοί πάντως δεν θα είχαν θέμα με το Μ.Α.Τ.Σ. καθώς θυμίζει ακρωνύμιο από μεγαλοστέλεχος των Μικρών Εξερευνητών.

Ε δεν τον έλεγε και Μέγα Κ.Ο.Υ.Ρ.Α.Μ.Π.Ι.Ε. να ξεγνοιάσουμε; Πιο εύηχο απο ΜΑΤΣ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μπορεί να πει κανείς πως αυτή η αστοχία είναι "του ματς".

Υπάρχει όντως ακρωνύμιο "Κ.Ο.Υ.Ρ.Α.Μ.Π.Ι.Ε." ;  

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

11 hours ago, Captain Cooper said:

 

Οι ντισνεϊκοί πάντως δεν θα είχαν θέμα με το Μ.Α.Τ.Σ. καθώς θυμίζει ακρωνύμιο από μεγαλοστέλεχος των Μικρών Εξερευνητών.

 

Oι ντισνεϊκοί δεν θα είχαν θέμα με κανένα ακρωνύμιο! :)

 

20 min ago , O Φρατζάτος said:

Μπορεί να πει κανείς πως αυτή η αστοχία είναι "του ματς".

Υπάρχει όντως ακρωνύμιο "Κ.Ο.Υ.Ρ.Α.Μ.Π.Ι.Ε." ;  

 

Υπάρχει! Επίσης στα Αντιρίξ και Συμφωνίξ η μυστική οργάνωση ήταν η Θ.Ι.Α. και η αντίπαλη οργάνωση που την πολεμούσε λεγόταν Α.ΝΙ.ΨΗ.Α. :) 

Πάντως το ΜΑΤΣ παραπέμπει και στο ΜΑΤΣΟ-ΜΑΝ που λένε οπότε δεν είναι και τόσο άσχημο! :ok:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36209
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Πολύ καλή η συλλογή, μου έκανε εντύπωση το μεγάλο μέγεθος αλλά και το χαρτί που έχει έναν πιο "vintage" αέρα, δε με χαλάει καθόλου προσωπικά. Το μόνο που με χαλάει βέβαια κάθε Παρασκευή θα είναι το πορτοφόλι μου γιατί έχουμε δύο συλλογές μαρβελ ταυτόχρονα :crying:

Άραγε τίποτα ανάλογο για dc θα δούμε ποτέ; της έχω περισσότερη αδυναμία από τη μαρβελ αλλά τι να κάνουμε :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Διπλή δόση κλασσικών κόμικς σήμερα και χαράς ευαγγέλια για μας τους ρετρομανείς! :dance:

 

Πήρα και τους δυο τόμους πριν λίγο και ήταν ευκαιρία να συγκρίνω την πολυτέλεια του ιλουστρασιόν χαρτιού και σκληρού εξώφυλλου της Hachette με την αξιοπρεπή απλότητα του μαλακού εξώφυλλου με ματ φύλλο της Radnet.

 

Γενικά η έκδοση της Radnet στέκεται πολύ καλά και είναι πολύ ευχάριστη στο διάβασμα, τουλάχιστον για μένα μου δίνει την αίσθηση ότι κρατάω την ζωντανή ιστορία των κόμικς της Μάρβελ στα χέρια μου!

 

Κατά τα άλλα, δίνω έξτρα πόντους στην επιμέλεια που κάνει η Anubis για τη Hatchette επειδή κάθονται και φτιάχνουν τους τίτλους των ιστοριών στα Ελληνικά μέσα στα καρέ, ενώ οι της Radnet απλά τους γράφουν από κάτω. Και ναι, είναι χίλιες φορές προτιμότερο να βλέπεις Fantastic Four και Avengers από το να βλέπεις Φαντάστικ Φορ και Αβέντζερς (μπλιάχ!), αλλά αν βλέπαμε να γράφει Τέσσερις Φανταστικοί και Εκδικητές (όπως γράφει η Anubis) θα ήταν απείρως καλύτερα, ιδίως για αυτές εδώ τις εκδόσεις ρετρό ιστοριών...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω φίλε constantinople πως οι Παρασκευές μας από εδώ και πέρα θα έχουν λίγο από την μαγεία των παιδικών μας χρόνων,

 

που τρέχαμε στα περίπτερα να αγοράσουμε σπαϊντερμαν, σουπερ σπαιντερμαν, δύναμη κρούσης, σουπερηρωες της μαμουθ και κοναν της κομπρα.

 


Πήγαινα θυμάμαι κάθε μέρα στο περίπτερο μπας και έχει βγει καινούργιο x-men της μαμουθ.

 

Είχε βγεί το 21 με ανάποδο εξώφυλλο του 22 και είχα πάθει σοκ πως έχασα τεύχος ... χαχαχα

 

Μαγικά χρόνια που τώρα τα ξαναζώ με αυτές τις δύο συλλογές .

 

Και αν και τα έχω όλα τα τεύχη σε omnibus, essential και epic collections τα ξαναπαίρνω γιατί με κέρδισε η απλότητα της radnet με καλό ματ χαρτί και μεγάλο μέγεθος, νομίζω ταιριαστό στο υλικό.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55380
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είναι τέλεια! :xm:  Και βάζοντάς τα δίπλα-δίπλα, βλέπω ότι το μεγαλύτερο μέγεθος εξωτερικά της Radnet μεταφράζεται και σε λίγο μεγαλύτερα εσωτερικά καρέ, όχι μόνο μεγαλύτερο άσπρο περιθώριο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μεγάλα δώρα αυτές οι δύο συλλογές,για εμάς που κάτι ξεραμε-αλλα δεν το γνωρίζαμε σωστά-..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Έχω αρχίσει το διάβασμα του τόμου 54-"The Avengers:Η Γέννηση του Ούλτρον" της Hachette.Σε αυτόν τον τόμο γίνονται αναφορές σε παλιά τεύχη,τα οποία τα ψάχνω να δω πότε θα τα δούμε στην συλλογή "Κλασικοί Υπερήρωες"... Αυτό που βλέπω είναι ότι θα τα δούμε σε ένα χρόνο περίπου και κάποια και καθόλου αν δεν γίνει επέκταση της συλλογής...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλή δύναμη φίλε @ PowerRangers8 και εύχομαι να πάνε όλα καλά..! Πάνε 11 ημέρες που ανέβασαν την παρουσίαση του 3ου τόμου:

 

 

 

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3171
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1498 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πριν από 1 ώρα, Mandrake είπε:

Καλή δύναμη φίλε @ PowerRangers8 και εύχομαι να πάνε όλα καλά..! Πάνε 11 ημέρες που ανέβασαν την παρουσίαση του 3ου τόμου:

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε  @ Mandrake . Κι αν με στεναχωρεί που δεν μπορώ να συλλέγω τη σειρά Κλασσικοί Υπερηρωες χαίρομαι που είναι τόσο αγαπητά στο κοινό ειδικά στο ''βετεράνο''.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.