Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29534
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   196
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, Holyshock είπε:

 

:wow:

όντως δε το είχα πάρει χαμπάρι, έχω χάσει και αρκετά πόστ απο το αντίστοιχο θέμα που υπάρχει εδώ! 

 

Από τη μια χαίρομαι γιατί έχουμε επιλογές και σημαίνει ότι υπάρχει κόσμος που τα παίρνει κιόλα, από την άλλη η τσέπη κλαίει με μαύρο δάκρυ!!

 

Δε πειράζει θα τα βολέψουμε!!

Και γω στην ίδια φάση είμαι,πήρα σήμερα το πρώτο τεύχος και με εντυπωσίασε,πολύ στιβαρό ας έχει μαλακό εξώφυλλο και έχει έναν αέρα άλλης δεκαετίας.Μάλλον θα το συνεχίσω παράλληλα με της hatchette!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  221
  • Reputation:   2369
  • Achievement Points:  240
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επίσης ξέχασα να αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν συνδρομή ότι σε ενημερώνουν με email την ημέρα αποστολής του τεύχους και εννοείται υπάρχει tracking number για να το παρακολουθείτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

6 min ago , Andysaurus said:

Επίσης ξέχασα να αναφέρω για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν συνδρομή ότι σε ενημερώνουν με email την ημέρα αποστολής του τεύχους και εννοείται υπάρχει tracking number για να το παρακολουθείτε.

 

Ξέρει κανείς σχετικά με την συνδρομή προπληρώνεις όλο το ποσό μπροστά και περιμένεις? πάει πληρωμή ανά τεύχος ανά ομάδα τευχών?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26957
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πινακάκι χρειάζεται ημερομηνία κυκλοφορίας: 9 Σεπτεμβρίου 2021.

 

  

23 ώρες πριν, Holyshock είπε:

 

Ξέρει κανείς σχετικά με την συνδρομή προπληρώνεις όλο το ποσό μπροστά και περιμένεις? πάει πληρωμή ανά τεύχος ανά ομάδα τευχών?

 

Όπως δείχνει και η σελίδα τους, η πληρωμή είναι είτε εφάπαξ, είτε σε τρεις δόσεις. Θα το κάνω κι εγώ απ' το 4ο τεύχος κι έπειτα αλλά όχι αυτόν τον μήνα, διότι "δε με παίρνει", έχω μπροστά μου άλλες παραγγελίες. Τον επόμενο μάλλον, οπότε ας πάρω απ' τα περίπτερα σίγουρα μέχρι το 3ο που είναι 1 μήνα μετά και βλέπουμε. Αναρωτιέμαι όμως... Εάν κάποιος βάλει απ' το 18ο κι έπειτα τους 20 τόμους, θα του στείλουν τώρα τον 18ο; Έχουν άραγε εκδοθεί από τώρα και οι επόμενοι; Δηλαδή αυτός που θα βάλει τους τελευταίους 20, θα περιμένει ξέρω γω 8 μήνες για να έρθει ο 1ος που θα προπληρώσει σήμερα; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11320
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  14
  • Reputation:   111
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

20 λεπτά πριν, Holyshock είπε:

 

Ξέρει κανείς σχετικά με την συνδρομή προπληρώνεις όλο το ποσό μπροστά και περιμένεις? πάει πληρωμή ανά τεύχος ανά ομάδα τευχών?

απ οτι μπηκα και ειδα προπληρωνεις ολο το ποσο (120 ευρω για 20 τευχη) ειτε με καρτα ειτε αντικταβολη +2 ευρω και μετα περιμενεις να σου ερθουν ανα βδομαδες. Ισως να ερχονται και 2 μαζι τευχη ανα 2 βδομαδες απ οτι γραφουν

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4189
  • Reputation:   32827
  • Achievement Points:  4368
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2870 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πήρα κι εγώ.
Ωραίο φαίνεται :cool:
Σίγουρα σαν έκδοση είναι υποδεέστερο της Ηachette αλλά δεν με νοιάζει.
Κάνει τη δουλειά του.
Mέγεθος, χαρτί, χρώματα, δέσιμο, όλα είναι αν μη τι άλλο αξιοπρεπέστατα.
Στη μετάφραση δεν ξέρω ακόμα. Ακούω παράπονα από κάποιους και ανυπομονώ να το διαβάσω να δω αν στέκουν.
Το ότι πάντως κάποιοι έχουν "καλομάθει" / "κακομάθει" απ΄την Hachette ή από ξένες εκδόσεις είναι γεγονός.
Και δεν σας πάω τόσο πίσω όπως ο constantinople να συγκρίνω με Καμπανά.
Δείτε εδώ κι εδώ λάθη που έκανε η ΜΑΜΟΥΘ στο τελευταίο Μπλούμπερυ, που έχει ούτε ένα χρόνο που κυκλοφόρησε (με τιμή 9.80€ παρακαλώ).

Κι εδώ κάποια λάθη της Οξύ στο Μπάτμαν: Ο Γελαστός Άντρας (κόμικ 144 σελίδων με τιμή 15.20€) :)
 

Δεν δικαιολογώ τη radnet.

Όπως είπα ακόμα δεν το΄χω διαβάσει.
Αλλά αν βρήκατε 2-3 λαθάκια και το κάνατε θέμα, τότε μάλλον ισχύει αυτό που είπα πάνω.
Έχετε καλομάθει/κακομάθει και περιμένετε με 7€ να πάρετε μια τουμπανοέκδοση :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29534
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   196
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιας και δεν σκαμπάζω πολλά από Marvel (πρόσφατα ξεκίνησα με την hatchette) μπορεί να μου πει κάποιος πιο σχετικός αν στις 2 συλλογές Radnet και hatchette (στα 60 πρώτα) υπάρχουν κοινά τεύχη; Επίσης ,αν δεν υπάρχουν πολλά κοινά, ενδέχεται να υπάρξουν στα επόμενα 60 της Hatchette (με βάση τα όσα ξέρουμε από εξωτερικό); Δεν θέλω να μαζεύψω απο 2 πηγές τα ίδια τεύχη αν και οι τίτλοι που συγκρίνω στα γρήγορα φαίνονται διαφορετικοί! Thanks!

Επεξεργασία από Dimitris7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Διάβασα τον πρώτο τόμο και έχω πολλά να πω οπότε θα σπάσω την κριτική μου σε μικρότερους τομείς για να είναι πιο ευανάγνωστη. Επίσης, σημειώνω ότι οι συγκρίσεις με την Επίσημη Συλλογή είναι αναπόφευκτες.
Η έκδοση: Αρχικά, η έκδοση δεν είναι σκληρόδετη όμως η βιβλιοδεσία είναι μια χαρά. Το χαρτί είναι πιο απλό απ' ότι έχουμε συνηθίσει στα υπερηρωικά αλλά τα χρώματα αναδεικνύονται καλά οπότε δεν με χαλάει. Οι σελίδες είναι μεγάλες, αυτό όμως δεν έχει σημασία αφού έχουν και μεγαλύτερα περιθώρια οπότε το σχέδιο είναι στο ίδιο μέγεθος με την Επίσημη Συλλογή. Για 7 ευρώ (ή 6 με συνδρομή) η τιμή φαίνεται δίκαιη σε σχέση με αυτή της συλλογής της Hatchette.
Η μετάφραση: Αυτό το θέμα με είχε ανησυχήσει λίγο όμως δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Εκτός από δύο φορές που παρατήρησα να χάνεται το νόημα (κάποια στιγμή το Πράγμα λέει "Δεν μπορείς να κλέψεις την εκδίκηση μου!" ενώ θα έπρεπε να λέει "Δεν μπορείς να γλιτώσεις έτσι από την εκδίκηση μου!" και στην παρουσίαση των επόμενων τόμων ο Χαλκ παρουσιάζεται ως "ο γίγαντας από νεφρίτη" ενώ σίγουρα γίνεται αναφορά στην πράσινη απόχρωση του νεφρίτη και όχι στο ότι ο Χαλκ είναι φτιαγμένος από νεφρίτη), οι ιστορίες διαβάζονται ομαλά. @ Laz33 δεν έχω διαβάσει το Μπλούμπερυ για να μπορώ να τα συγκρίνω αλλά προς την απόδοση έχω γενικά θετικές εντυπώσεις. Κοίταξα το Amazing Fantasy #15 σε σύγκριση με το πρωτότυπο και την μετάφραση της Hatchette και θα έλεγα ότι αυτή της Radent είναι ορθότερη σε πολλά σημεία ενώ κάποιες φορές είναι ολόιδια με αυτή της Hatchette. Επίσης παρατήρησα ότι η Radnet χρησιμοποιεί μεγαλύτερη γραμματοσειρά οπότε ίσως άλλαξαν μερικές φράσεις για να χωράν στα μπαλονάκια. @ Tsaklas το ΜΑΤΣ λογικά θα το κράτησαν για να μην αφήσουν κενό το κουτάκι με τον αστερίσκο που εξηγεί το ακρωνύμιο. Υπάρχουν βέβαια πολλά θέματα στην απόδοση ονομάτων και ξένων όρων. Τα "Avengers" σε "Αβέντσερς" και "Namor the Sub-Mariner" σε "Νέιμαρ τηε Σαμπ-Μαρίνερ" είναι απαράδεκτα. Google translate χρησιμοποίησαν; Επίσης δεν υπάρχει συνοχή. Η "May" θα εμφανιστεί άλλες φορές ως "Μέι" και άλλες ως "Μέη" ενώ η "spidersense" θα γίνει "αραχνοαίσθηση" αλλά και "ένστικτο αράχνης". Και τώρα φτάνουμε στο σημείο που με δυσαρέστησε περισσότερο. Η επιμέλεια φαίνεται να είναι ανύπαρκτη. Υπάρχουν αναρίθμητα λάθη, είτε είναι γραμματικά/συντακτικά, κολλημένες λέξεις, κομμένες λέξεις (ή ακόμα και ολόκληρο κείμενο κομμένο), διαλυτικά όπου να 'ναι και δύο σημεία στίξης το ένα μετά απ' το άλλο. Τόσα λάθη δεν έχουμε δει ούτε σε όλους τους τόμους της Επίσημης Συλλογής μαζί(!) Αυτά σίγουρα δεν δυσκολεύουν την ανάγνωση και την κατανόηση των ιστοριών όμως δείχνουν προχειρότητα δίνουν μια κακή εικόνα. Επίσης, κατά την γνώμη μου, οι συγκρίσεις με τεύχη του Καμπανά δεν έχουν νόημα. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικές εποχές. Τέλος, κάτι άσχετο που παρατήρησα είναι πως κάποιες επιγραφές είναι γραμμένες στα Ιταλικά. Μήπως η μετάφραση έγινε από την Ιταλική έκδοση; :thinking:
Το περιεχόμενο: Για το περιεχόμενο δεν έχω να πω πολλά. Spider-Man του '60 με ότι αυτό συνεπάγεται. Διασκεδαστικές ιστορίες, δεν λείπουν όμως μερικά στοιχεία που μπορεί να ξενίσουν τους αναγνώστες. Μου άρεσαν περισσότερο τα τεύχη 4 & 5, τα θεωρώ σεναριακά ανώτερα από τα υπόλοιπα. Επίσης μου κάνει εντύπωση πως όλοι οι κακοί που αντιμετώπισε ο Spider-Man σε αυτόν τον τόμο έχουν μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη, με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Το σχέδιο του Ditko καλό. Μου αρέσει κάποια στιγμή που ο Spider-Man κατεβαίνει σε ένα σκοτεινό υπόγειο και ο Ditko σχεδιάζει μόνο τις λεπτομέρειες της στολής του σε μαύρο υπόβαθρο. Ξέρω πως είχε επαναλάβει αυτή την τεχνική και στο εξώφυλλο του τεύχους στο οποίο ο Spider-Man πολεμάει τον Molten Man και φαίνεται φανταστικό.
Λάθος με τις ημερομηνίες: Ένα μεγάλο ατού που έχει αυτή η συλλογή σε σχέση με αυτή της Hatchette είναι πως αναγράφονται οι ημερομηνίες κυκλοφορίας των τευχών. Δεν το είχα προσέξει στην αρχή αλλά βλέποντας το βίντεο του @ PhantomDuck (το οποίο καλύπτει πολύ καλά την συλλογή και θα πρότεινα να το δείτε αν δεν έχετε ήδη) κατάλαβα ότι τις μακέλεψαν. Πως κατάφερε να γίνει κάτι τέτοιο; Ήταν λάθος από το πρωτότυπο; Ακόμη και να διορθωθεί αυτό (μαζί με τα υπόλοιπα λάθη) θα αργήσουμε να δούμε βελτίωση αφού λογικά έχουν ήδη προχωρήσει στην μετάφραση των τόμων.
Συμπεράσματα: Όταν πήρα τον τόμο στα χέρια μου για πρώτη φορά, ένιωσα όπως πριν δύο χρόνια με τον πρώτο τόμο της Hatchette. Διαβάζοντας τον, όμως, να πω την αλήθεια ψιλο-απογοητεύτηκα. Κατά την γνώμη μου, η έκδοση αυτή καθαυτή δεν έχει τίποτα το ελκυστικό εκτός από το προφανές, το ότι αγοράζεις υπερηρωικό με 7 ευρώ. Τα πράγματα είναι απλά: Όσοι ενδιαφέρονται για τις ιστορίες θα τις αγοράσουν και οι υπόλοιποι όχι. Συνεχίζω να πιστεύω πως αυτές οι ιστορίες δεν είναι καλό σημείο ένταξης στο σύμπαν της Marvel. Οι περισσότεροι αμύητοι μου φαίνεται πως θα βαρεθούν μετά από 1-2 τεύχη του κάθε ήρωα και δεν θα επενδύσουν σε ολόκληρη την συλλογή. Μπορεί τουλάχιστον να απολαύσουν τον Spider-Man, που είναι το αριστούργημα εκείνης της εποχής.

Εγώ, προσωπικά, κάθε μέρα που περνάει στρέφομαι όλο και περισσότερο στις ξένες εκδόσεις. Λογικά, σε λίγο καιρό, θα αγοράζω μόνο αυτές εκτός αν με συμφέρει οικονομικά η ελληνική μετάφραση ή η γλώσσα του πρωτότυπου δεν είναι αγγλικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1120
  • Reputation:   7064
  • Achievement Points:  1185
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 ώρες πριν, Holyshock είπε:

Πήρα και εγώ το πρώτο τεύχος και μιας και ολοκληρώνουμε σιγά σιγά την άλλη της marvel μάλλον θα συνεχίσω αυτή. Εγώ γενικά την βρήκα ποιοτική, εχει γίνει καλή δουλειά. Κάποια λαθάκια που έχουν αναφερθεί και πιο πάνω υπάρχουν. Αλλά το πρώτο τεύχος σαν βιβλιοδεσία είναι μια χαρά. Το μαλακό εξώφυλλο μ αρέσει, (αφού είχε λεπτά σχετικά σε μέγεθος το μαλακό εξώφυλλο εμένα με βολεύει) είναι μαλακό εξώφυλλο από σκληρό χαρτόνι. Η ράχη δείχνει να αντέχει, το χαρτί μέσα δεν είναι γυαλιστερό (επιτέλους) αλλά σχετικά ποιοτικό ματ χαρτί και τα χρώματα τουλάχιστον στο πρώτο τεύχος είναι μια χαρά ζωντανά. 

 

thumbs up για μένα!

Αρχικά δεν ολοκληρώνεται η άλλη συλλογή με τα graphic novels της Marvel... Έρχεται επέκταση,η οποία από ότας είπαν θα είναι για άλλα 60 ακόμη!!! Δηλαδή 120 στο σύνολο....:lol: 

Όσο για την συλλογή της radnet με τα κόμιξ της Marvel μπορεί κάποιος να κάνει συνδρομή και να έχει 15% έκπτωση...:confuse:

 

3 ώρες πριν, Holyshock είπε:

 

Ξέρει κανείς σχετικά με την συνδρομή προπληρώνεις όλο το ποσό μπροστά και περιμένεις? πάει πληρωμή ανά τεύχος ανά ομάδα τευχών?

Με πληρωμή με πιστωτική κάρτα έχεις 3 άτοκες δόσεις...

Με αντικαταβολή πληρώνεις όλο το ποσό την πρώτη φορά που θα παραλάβεις τεύχος και με επιβάρυνση 2 ευρώ ακόμη, λόγω αντικαταβολής...

Η συνδρομή είναι ανά 20 τεύχη και την ανανεώνεις...

 

3 ώρες πριν, Dimitris7 είπε:

Μιας και δεν σκαμπάζω πολλά από Marvel (πρόσφατα ξεκίνησα με την hatchette) μπορεί να μου πει κάποιος πιο σχετικός αν στις 2 συλλογές Radnet και hatchette (στα 60 πρώτα) υπάρχουν κοινά τεύχη; Επίσης ,αν δεν υπάρχουν πολλά κοινά, ενδέχεται να υπάρξουν στα επόμενα 60 της Hatchette (με βάση τα όσα ξέρουμε από εξωτερικό); Δεν θέλω να μαζεύψω απο 2 πηγές τα ίδια τεύχη αν και οι τίτλοι που συγκρίνω στα γρήγορα φαίνονται διαφορετικοί! Thanks!

Αρχικά οι δύο συλλογές δεν έχουν κοινά τεύχη-τόμους... Το μόνο κοινό είναι ο τόμος της Hachette "Origins: Δεκαετία του 1960" οι ιστορίες που έχει περιέχονται στο πρώτο τεύχος για τον κάθε ήρωα... στην συλλογή της radnet.

 

On 10/9/2021 στο 2:58 ΜΜ, Dimitris7 είπε:

Από εδώ το είδα ότι βγήκε η συγκεκριμένη συλλογή.Το πρώτο τεύχος θα το πάρω αύριο λόγω χαμηλής τιμής και θα αποφασίσω για τα υπόλοιπα.Πολλά μαζεύτηκαν και μαζί με της hachette αρχίζει και αυξάνεται πολύ το κόστος,σχεδόν 50 ευρώ τον μήνα.Δύσκολες αποφάσεις :damn:

Μπορείς να κάνεις και συνδρομή σε αυτήν την συλλογή... Κι αντί 7 ευρώ το τεύχος με την έκπτωση να πληρώνεις 5.90 ευρώ το τεύχος!!! Περισσότερες πληροφορίες στο σάιτ της συλλογής: vintagecomics.gr!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

46 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Αρχικά οι δύο συλλογές δεν έχουν κοινά τεύχη-τόμους... Το μόνο κοινό είναι ο τόμος της Hachette "Origins: Δεκαετία του 1960" οι ιστορίες που έχει περιέχονται στο πρώτο τεύχος για τον κάθε ήρωα... στην συλλογή της radnet.

Έχω την εντύπωση πως ο τελευταίος τόμος των Fantastic Four περιλαμβάνει το τεύχος #57 άρα αυτό σημαίνει πως θα δούμε στην συλλογή της Radnet το Coming of Galactus (τεύχη #48-#50) το οποίο θα έχει κυκλοφορήσει και από την Hachette.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1120
  • Reputation:   7064
  • Achievement Points:  1185
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

47 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Έχω την εντύπωση πως ο τελευταίος τόμος των Fantastic Four περιλαμβάνει το τεύχος #57 άρα αυτό σημαίνει πως θα δούμε στην συλλογή της Radnet το Coming of Galactus (τεύχη #48-#50) το οποίο θα έχει κυκλοφορήσει και από την Hachette.

Δεν ξέρω για επόμενα τεύχη... Μόνο για όσα έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα ανέφερα... Πάντως ευχαριστώ για την συμπλήρωση!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29534
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   196
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3892 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Αρχικά οι δύο συλλογές δεν έχουν κοινά τεύχη-τόμους... Το μόνο κοινό είναι ο τόμος της Hachette "Origins: Δεκαετία του 1960" οι ιστορίες που έχει περιέχονται στο πρώτο τεύχος για τον κάθε ήρωα... στην συλλογή της radnet.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα τις τιμήσω τότε και τις 2 συλλογές!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  895
  • Reputation:   8644
  • Achievement Points:  991
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αρχίζοντας να διαβάζω πιο αναλυτικά το τεύχος, μετά τους χθεσινούς πανηγυρισμούς:
Με τη σειρά είμαι κατενθουσιασμένος. Κάτι που για τις υπόλοιπες χώρες ήταν αυτονόητο, δηλαδή να διαβάζουν όλες τις περιπέτειες των υπερηρώων με τη σωστή χρονολογική σειρά και οι παράλληλες ιστορίες των υπερηρώων να συμπίπτουν χρονολογικά, εμείς έπρεπε να φτάσουμε στο 2021 για να το ζήσουμε!
Λόγω αυτού του ενθουσιασμού (εκπληρώνεται ένα... όνειρο ζωής για μένα όσον αφορά τα κόμικς:bananadance: ) δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός κριτής, τουλάχιστον όχι ακόμη. Όμως κάποια πραγματα αρχίζουν ήδη να με ενοχλούν, κάπως. Και φυσικά αναφέρομαι στη μετάφραση. Τα αμετάφραστα ονόματα των χαρακτήρων είναι μια (ακατανόητη για μένα) νοοτροπία που έχει επικρατήσει στη χώρα μας, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χώρες. Ακόμη και τα στοιχειώδη μένουν αμετάφραστα (Αβέντζερς, Φανταστικ Φορ, Σάικλοπς κλπ). Κι έχει επικρατησει κι εκτός κόμικς (τηλεόραση, σινεμά κλπ). Επομένως δε μπορώ να κατηγορήσω το περιοδικό που συνεχίζει αυτή τη νοοτροπία. Όχι όμως και... Νεϊμάρ ο Ναμορ! Και πού είναι ο Μέσσι;  Ευτυχώς αυτό γίνεται μόνο μια φορά, και στη νέα διαφήμιση της εταιρείας για τον τόμο των 4 Φανταστικών  (συγγνώμη, Φαντάστικ Φορ) εμφανίζεται ως ΝΑΜΟΡ . (Εκτός κι αν μετά τον Εξέβιερ στην Hachette, αρχίσουμε και αυτόν να τον λέμε Νέιμορ στην Rad, για να είμαστε εντελώς σωστοί με την προφορά, μην τυχόν και πει κανείς Αμερικανός ότι τους χαλάμε τα ονόματα)
Γενικά όμως, υπάρχουν αρκετά λάθη στη μετάφραση, αλλά και στην ορθογραφία. Είναι ακόμη αρχή, ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση. Αν συνεχίσει έτσι, δεν ξέρω αν και πόσο θα με επηρεάσει στο μέλλον, όσον αφορά τη συνέχιση της συλλογής εκ μέρους μου.
Στα θετικά η το μέγεθος, το χρώμα (που τουλάχιστον στον πρώτο τόμο ήταν πιστή απόδοση του αυθεντικού χρωματισμού), η ποιότητα έκδοσης συνολικά.
Σκεφτόμουν όμως το εξής:
Ας πούμε ότι ενας τρελαμένος εκδότης αποφασίζει να φέρει στην Ελλάδα τον βασιλέα των βασιλέων της ποιότητας των εκδόσεων Μάρβελ, τα OMNIBUS.
Να έχουμε στην Ελλάδα μια έκδοση που να είναι η απόλυτη κορυφή σε ποιότητα χαρτιού, χρώματος, εξώφυλλου, μεγέθους, επιπλέον πληροφοριών κλπ. Μια έκδοση που να έχει τα πάντα στην εντέλεια!
Και να κυκλοφορήσει με μετάφραση τέτοιου επιπέδου. Θα καταβαραθρωθεί το συνολικό επίπεδο της έκδοσης.

 

Όπως έγραψα, αυτά δε με επηρεάζουν σοβαρά προς το παρόν. Ελπίζω όμως να μη χρειαστεί να σκεφτώ αν θα με επηρεάσουν στο μέλλον.

Αν δεν πετύχει αυτή η συλλογή, δε νομίζω να υπάρξει ξανά παρόμοια προσπάθεια στην Ελλάδα.

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  56
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  56
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σίγουρα η έκδοση θα ήθελε μια επιμέλεια παραπάνω. Προσωπικά τα λάθη τα πιάνω και τα προσπερνάω λίγο γιατί σαν σύνολο βλέπω περισσότερα θετικά από αρνητικά. Ήθελε όμως μια επιμέλεια παραπάνω να γίνουν αυτές οι μικροδιορθώσεις. Βέβαια κάπου είδα σε κάποιο πόσο πιο πάνω ή στο YouTube ότι αυτά τα λάθη σέρνονται από την πρώτη έκδοση αυτής της συλλογής που έχει ξεκινήσει σε άλλες χώρες και από τότε σέρνονται και ξεφεύγουν.

 

Πάντως κρατάω ότι θα δούμε σχεδόν όλες τις πρώτες ορίτζιναλ ιστορίες μαζεμένες τακτοποιημένες, σε γενικές γραμμές η ποιότητα της έκδοσης είναι καλή, (από χαρτιά, χρώματα κλπ) κυκλοφορούν όλο και πιο πολλά κόμικ το οποίο μόνο καλό είναι (και ας μην μπορούμε να τα πάρουμε όλα) υπάρχει όμως ποικιλία, σημαίνει ότι υπάρχει κοινό που τις παίρνει άρα περισσότερος κόσμος που διαβάζει κόμικ. 

 

Εγώ βλέπω βέβαια και κάτι άλλο το μπάσιμο που έχει κάνει η Μαρβελ 10κάτι χρόνια με τις ταινίες στο σινεμά έχει εκπαιδεύσει ένα νέο κοινό και όσο να μην αρέσουν σε μερικούς σκληροπυρινικούς (από τους παλιούς της μαρβελ) οι ταινίες αυτές όμως έχουν φτιάξει ένα αξιοπρεπές σύμπαν, έχουν βάλει νέο κόσμο στη φάση και αυτό μάλλον το βλέπουν οι εκδότες βγαίνουν 2 συλλογές ήδη τώρα χωριά  ότι άλλο βγαίνει παράλληλα από άλλους εκδότες που δείχνει ότι υπάρχει κοινό και άτομα κοινό αυτό ανταποκρίνεται. 

 

DC ακούει??? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56093
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

14 hours ago, Holyshock said:

DC ακούει??? 

 

Σσσστ! DC κοιμάται... :sleep3:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26957
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/9/2021 στο 12:45 ΠΜ, theforce είπε:

Αρχίζοντας να διαβάζω πιο αναλυτικά το τεύχος, μετά τους χθεσινούς πανηγυρισμούς:
Με τη σειρά είμαι κατενθουσιασμένος. Κάτι που για τις υπόλοιπες χώρες ήταν αυτονόητο, δηλαδή να διαβάζουν όλες τις περιπέτειες των υπερηρώων με τη σωστή χρονολογική σειρά και οι παράλληλες ιστορίες των υπερηρώων να συμπίπτουν χρονολογικά, εμείς έπρεπε να φτάσουμε στο 2021 για να το ζήσουμε!
Λόγω αυτού του ενθουσιασμού (εκπληρώνεται ένα... όνειρο ζωής για μένα όσον αφορά τα κόμικς:bananadance: ) δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός κριτής, τουλάχιστον όχι ακόμη. Όμως κάποια πραγματα αρχίζουν ήδη να με ενοχλούν, κάπως. Και φυσικά αναφέρομαι στη μετάφραση. Τα αμετάφραστα ονόματα των χαρακτήρων είναι μια (ακατανόητη για μένα) νοοτροπία που έχει επικρατήσει στη χώρα μας, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χώρες. Ακόμη και τα στοιχειώδη μένουν αμετάφραστα (Αβέντζερς, Φανταστικ Φορ, Σάικλοπς κλπ). Κι έχει επικρατησει κι εκτός κόμικς (τηλεόραση, σινεμά κλπ). Επομένως δε μπορώ να κατηγορήσω το περιοδικό που συνεχίζει αυτή τη νοοτροπία. Όχι όμως και... Νεϊμάρ ο Ναμορ! Και πού είναι ο Μέσσι;  Ευτυχώς αυτό γίνεται μόνο μια φορά, και στη νέα διαφήμιση της εταιρείας για τον τόμο των 4 Φανταστικών  (συγγνώμη, Φαντάστικ Φορ) εμφανίζεται ως ΝΑΜΟΡ . (Εκτός κι αν μετά τον Εξέβιερ στην Hachette, αρχίσουμε και αυτόν να τον λέμε Νέιμορ στην Rad, για να είμαστε εντελώς σωστοί με την προφορά, μην τυχόν και πει κανείς Αμερικανός ότι τους χαλάμε τα ονόματα)
Γενικά όμως, υπάρχουν αρκετά λάθη στη μετάφραση, αλλά και στην ορθογραφία. Είναι ακόμη αρχή, ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση. Αν συνεχίσει έτσι, δεν ξέρω αν και πόσο θα με επηρεάσει στο μέλλον, όσον αφορά τη συνέχιση της συλλογής εκ μέρους μου.
Στα θετικά η το μέγεθος, το χρώμα (που τουλάχιστον στον πρώτο τόμο ήταν πιστή απόδοση του αυθεντικού χρωματισμού), η ποιότητα έκδοσης συνολικά.
Σκεφτόμουν όμως το εξής:
Ας πούμε ότι ενας τρελαμένος εκδότης αποφασίζει να φέρει στην Ελλάδα τον βασιλέα των βασιλέων της ποιότητας των εκδόσεων Μάρβελ, τα OMNIBUS.
Να έχουμε στην Ελλάδα μια έκδοση που να είναι η απόλυτη κορυφή σε ποιότητα χαρτιού, χρώματος, εξώφυλλου, μεγέθους, επιπλέον πληροφοριών κλπ. Μια έκδοση που να έχει τα πάντα στην εντέλεια!
Και να κυκλοφορήσει με μετάφραση τέτοιου επιπέδου. Θα καταβαραθρωθεί το συνολικό επίπεδο της έκδοσης.

 

Όπως έγραψα, αυτά δε με επηρεάζουν σοβαρά προς το παρόν. Ελπίζω όμως να μη χρειαστεί να σκεφτώ αν θα με επηρεάσουν στο μέλλον.

Αν δεν πετύχει αυτή η συλλογή, δε νομίζω να υπάρξει ξανά παρόμοια προσπάθεια στην Ελλάδα.

 

Συγγνώμη... Στη χώρα μας είναι αμετάφραστοι οι Εκδικητές, οι Τέσσερις Φανταστικοί και ο Κύκλωπας; Από πότε φίλε μου; Όλα αυτά υπάρχουν όπως στα γράφω από την "Kabanas Hellas", την "Modern Times" και την "Μαμούθ Comix" αντίστοιχα! Ποια είναι αμετάφραστα; Το ότι επέλεξε ο τωρινός νέος εκδότης να μην το κάνει, δεν είναι "νοοτροπία που έχει επικρατήσει στη χώρα μας, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες χώρες"! Και τον Εξέιβιερ "Ξαβιέ" τον είχαμε στη "Μαμούθ Comix"! Όχι ότι μπορεί, φυσικά, να "μεταφραστεί" ένα κανονικό όνομα... Αλλά για να δεις καλύτερα μια πιο πλήρη εικόνα, τσέκαρε τη μελέτη που έχει κάνει εδώ ο φίλος @ BATNICK ! Παρεμπιπτόντως, Νικόλα βγάλε σε παρακαλώ την επεξεργασία στην παρουσίασή σου και τα υπόλοιπα posts, διότι πλέον με το σκουρόχρωμο θέμα οι μαύροι χαρακτήρες δε ξεχωρίζουν εύκολα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37862
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλή συλλογή, μακάρι να ολοκληρωθεί

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3872
  • Reputation:   35161
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 13/9/2021 στο 12:02 ΠΜ, constantinople είπε:

 

Σσσστ! DC κοιμάται... :sleep3:

 

 

Άμα υποψιαστώ ότι γίνεται κάτι τέτοιο στα γραφεία τους όταν τους καλεί Έλληνας εκδότης, θα τους υβρίσω.

 

αρχείο λήψης.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56093
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Να ρωτήσω κάτι:

 

Στο πινακάκι με την ταυτότητα της σειράς έχει μπει ως εκδοτική η Luppa. Δεν θα έπρεπε να  έχει μπει η Ελληνική Radnet?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3872
  • Reputation:   35161
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Να ρωτήσω κάτι:

 

Στο πινακάκι με την ταυτότητα της σειράς έχει μπει ως εκδοτική η Luppa. Δεν θα έπρεπε να  έχει μπει η Ελληνική Radnet?

 

Η λογική που έβαλα τη Luppa είναι ότι αυτή αναγράφεται στο οπισθόφυλλο της έκδοσης στο κάτω μέρος και στις πρώτες σελίδες, υπάρχουν τα στοιχεία της ως εκδοτική και ύστερα της Radnet ως η εταιρεία που κάνει την εκδοτική επιμέλεια. Έτσι είδα στην Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel ότι ως εκδοτική έχουμε περάσει τη Hachette γνωρίζοντας πως η επιμέλεια της έκδοσης γίνεται από την Anubis, γι' αυτό και έβαλα τη Luppa σαν εκδότη :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26957
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σωστός ο προβληματισμός σας! Εκδοτική επιμέλεια σημαίνει μεταξύ άλλων όμως ότι εκείνοι το εκδίδουν! Εάν εκείνοι το εκδίδουν, εκείνοι το μεταφράζουν, εκείνοι επιμελούνται τα κείμενα, γιατί να μπει η "Luppa"; Επειδή οι τόμοι φέρουν το σήμα της εκδοτικής απ' την οποία προέρχονται; Ε τότε να βάλουμε σε όσα ελληνικά κόμικς έχουν το "Marvel" και τη "Marvel Comics" ως εκδοτική! Ελληνικής παραγωγής κόμικς είναι, εταιρία τα παράγει και έχει όνομα. Δεν έρχονται "απ' έξω" μεταφρασμένα! Επομένως και στην περίπτωση της "Hachette" θα πρέπει να αλλάξει σε "Anubis" πιστεύω ή το πολύ πολύ να αναφέρονται και οι δύο, μιας και το κόστος της έκδοσης το επωμίζεται η πρωτότυπη εταιρία. Μεταφραστή έχουμε πλάκα πλάκα; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

20 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Σωστός ο προβληματισμός σας! Εκδοτική επιμέλεια σημαίνει μεταξύ άλλων όμως ότι εκείνοι το εκδίδουν! Εάν εκείνοι το εκδίδουν, εκείνοι το μεταφράζουν, εκείνοι επιμελούνται τα κείμενα, γιατί να μπει η "Luppa"; Επειδή οι τόμοι φέρουν το σήμα της εκδοτικής απ' την οποία προέρχονται; Ε τότε να βάλουμε σε όσα ελληνικά κόμικς έχουν το "Marvel" και τη "Marvel Comics" ως εκδοτική! Ελληνικής παραγωγής κόμικς είναι, εταιρία τα παράγει και έχει όνομα. Δεν έρχονται "απ' έξω" μεταφρασμένα! Επομένως και στην περίπτωση της "Hachette" θα πρέπει να αλλάξει σε "Anubis" πιστεύω ή το πολύ πολύ να αναφέρονται και οι δύο, μιας και το κόστος της έκδοσης το επωμίζεται η πρωτότυπη εταιρία. Μεταφραστή έχουμε πλάκα πλάκα; :thinking:

Έχω την εντύπωση πως οι τόμοι της Επίσημης Συλλογής τυπώνονται στο εξωτερικό και εισάγονται μετά στην Ελλάδα οπότε αν συμβαίνει και κάτι παρόμοιο με την συλλογή Κλασικών Ηρώων μου φαίνεται σωστό να καταχωρηθεί η Luppa ως εκδοτική. Ο μεταφραστής του πρώτου τεύχους είναι ο Αλέξανδρος Βαγενάς, όπως αναφέρθηκε και στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3120
  • Reputation:   23707
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2962 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  53

On 11/9/2021 στο 4:55 ΜΜ, Bilis είπε:

Λάθος με τις ημερομηνίες: Ένα μεγάλο ατού που έχει αυτή η συλλογή σε σχέση με αυτή της Hatchette είναι πως αναγράφονται οι ημερομηνίες κυκλοφορίας των τευχών. Δεν το είχα προσέξει στην αρχή αλλά βλέποντας το βίντεο του @ PhantomDuck (το οποίο καλύπτει πολύ καλά την συλλογή και θα πρότεινα να το δείτε αν δεν έχετε ήδη) κατάλαβα ότι τις μακέλεψαν. Πως κατάφερε να γίνει κάτι τέτοιο; Ήταν λάθος από το πρωτότυπο; Ακόμη και να διορθωθεί αυτό (μαζί με τα υπόλοιπα λάθη) θα αργήσουμε να δούμε βελτίωση αφού λογικά έχουν ήδη προχωρήσει στην μετάφραση των τόμων.

Δεν μπορούσα να καταλάβω τί δεν κολλούσε και το κατάλαβα. Το 1/3/1963, 2/5/1963 δεν είναι ημερομηνία. Είναι τεύχος 1, 3(Μάρτιος)/63, 2, Μάιος 63 κλπ

 

Είναι πάρα πολύ εύκολο να μπερδευτεί κάποιος όπως το γράφουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1537
  • Reputation:   13735
  • Achievement Points:  1812
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1244 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Kurdy Malloy είπε:

Δεν μπορούσα να καταλάβω τί δεν κολλούσε και το κατάλαβα. Το 1/3/1963, 2/5/1963 δεν είναι ημερομηνία. Είναι τεύχος 1, 3(Μάρτιος)/63, 2, Μάιος 63 κλπ

 

Είναι πάρα πολύ εύκολο να μπερδευτεί κάποιος όπως το γράφουν.

Συμφωνω οτι ειναι παρα πολυ ευκολο να μπερδευτεις ,στην περιπτωση που ειναι καποιος εντελως ασχετος με τα κομικς. Οποιοσδηποτε εχει διαβασει καποια τευχη(ανεξαρτητου εκδοσης ή χωρας) και δωσει εστω λιγη σημασια, πουθενα δεν θα δει σε εξωφυλλο να λεει πχ Πεμπτη 4 αυγουστου 1993. Πουθενα ομως ! Στο εξωφυλλο ανεκαθεν ο μεγαλος αριθμος που αναγραφεται ειναι ο αριθμος τευχους και οχι η ημερα που διανεμεται στα περιπτερα. 

Τεραστιο λαθος παιδια δεν δικαιολογειται και ας μην τους δικαιολογουμε ,κανανε μεγα φαουλ που θα το σερνουν σε οσους τομους εχουν ηδη τυπωθει...

Κατα τ'αλλα αυτο που ξεχασαν σε καποιες λεξεις να πατησουν το backspace και εμειναν ενωμενες,ας πουμε,οτι δεν ειναι τοοοσο τραγικο ουτε επηρεαζει τη συνολικη προσπαθεια.

Ωραια εκδοση για ατομα σαν εμενα που δεν εχουν διαβασει ποτε τις αρχικες ιστοριες ,για παλιους συλλεκτες δεν ξερω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56093
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

6 min ago , ManaLeak13 said:

Ωραια εκδοση για ατομα σαν εμενα που δεν εχουν διαβασει ποτε τις αρχικες ιστοριες ,για παλιους συλλεκτες δεν ξερω...

 

Εδώ παλαιός συλλέκτης που πέτάξε απ'τη χαρά του μόλις είδε την έκδοση! :blob7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  385
  • Reputation:   3504
  • Achievement Points:  558
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5756 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

14 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Εδώ παλαιός συλλέκτης που πέτάξε απ'τη χαρά του μόλις είδε την έκδοση! :blob7:

Και εδώ ακομα παλαιοτερος ομοίως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26957
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Bilis είπε:

Έχω την εντύπωση πως οι τόμοι της Επίσημης Συλλογής τυπώνονται στο εξωτερικό και εισάγονται μετά στην Ελλάδα οπότε αν συμβαίνει και κάτι παρόμοιο με την συλλογή Κλασικών Ηρώων μου φαίνεται σωστό να καταχωρηθεί η Luppa ως εκδοτική. Ο μεταφραστής του πρώτου τεύχους είναι ο Αλέξανδρος Βαγενάς, όπως αναφέρθηκε και στην παρουσίαση.

 

Εννοείς ότι τη μετάφραση για τα μπαλονάκια & τα άρθρα, τα στέλνουν στο εξωτερικό; Εγώ απ' ότι αντιλαμβάνομαι, η "Anubis" λύνει και δένει! Αυτή αποφασίζει ποιοι τόμοι θα εκδοθούν (εφόσον επέλεγαν υλικό τους που έχει εξαντληθεί και παράλληλα υλικό που έχουν ήδη μεταφράσει (έστω σε τεύχη!)) και εκείνη αποφασίζει ποιοι τόμοι θα αλλάξουν σειρά, όπως έγινε με το "Eternals"! Πως λοιπόν εκδίδονται "έξω" αυτοί κατ' εντολή της "Anubis"; Πως μπορεί να λειτουργήσει όλο αυτό όταν η "Anubis" έχει μπει ως "υπάλληλος" της ξένης εκδοτικής εκπροσωπώντας την; Και αυτή η "εντύπωση" από που προκύπτει; :thinking: Αν έχεις κάποια πληροφορία πες μας! Κι εγώ έχω απορία για το πως λειτουργεί όλο αυτό, αν και ο τρόπος που λες μου ακούγεται δύσκολος. Εάν ωστόσο το παίρνουν "απ' έξω", όπως λες, δε θα είχε ένα επιπλέον κόστος αυτό; Κόστος όμως το οποίο δικαιολογεί τη χαμηλή αυτή τιμή;

 

Κι εγώ που ξεκίνησα να τα διαβάζω το '85 και πολεμώ ξανά να μαζέψω τα τεύχη εκείνα φίλε ManaLeak13, χαίρομαι ιδιαίτερα με αυτή την κίνηση και προφανώς ο καθένας μας που έχει τις ιστορίες αυτές ξανά σε ποιοτικότερη μορφή, έγχρωμες και με καλύτερη μετάφραση! Τα 'χουμε ξαναπεί αυτά και αν πιάσεις στα χέρια σου ένα τεύχος του Καμπανά, θα καταλάβεις τη διαφορά! Το αν ζορίζομαι τώρα να την παρακολουθήσω είναι ένα άλλο πρόβλημα για μένα, που όμως θα εξομαλυνθεί κάπως με τη συνδρομή. Εάν δεν το βλέπω να τα καταφέρνω τον άλλο μήνα με το ποσόν (δεν είναι κανένα σημαντικό βέβαια), το πολύ πολύ να βάλω και τις τρεις δόσεις. Θα δούμε. Οπωσδήποτε όμως είναι ένα ποιοτικότερο υλικό για διάβασμα της αρεσκείας μας και παρά τις όποιες ελλείψεις σε διάφορα άλλα, δύσκολα αντιστέκεται κανείς! :spidey_yeah_that:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56093
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

8 hours ago, james768 said:

Και εδώ ακομα παλαιοτερος ομοίως

 

Για παλαιούς συλλέκτες μίλησε ο άνθρωπος όχι αρχαίους! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5247
  • Reputation:   56093
  • Achievement Points:  5419
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Επειδή βλέπω να πλανάται μια αβεβαιότητα στον αέρα σχετικά με Radnet και Hachette, ας το αναλύσουμε:

 

Η έκδοση της Hachette είναι ξεκάθαρη. Τα εκδίδει μόνη της και πληρώνει ντόπιους ανά χώρα για επιμέλεια και διανομή. Είναι τόσο ξεκάθαρο το θέμα που το αναφέρει και στο άρθρο της wiki πως τα βγάζει όλα η Hachette. 

 

Η Radnet είναι εταιρία που παίρνει ξένες συλλογές από μικρότερες εταιρίες που ασχολούνται με αυτό που στο εξωτερικό αποκαλούν ως partworks και τα βγάζει η ίδια εδώ. Επειδή όμως πρόκειται για έκδοση και όχι κομμάτια από κάποια κατασκευή (π.χ. Ρολόγια Β΄ Παγκοσμίου, Ορυκτά κλπ) που απλά τα αγόρασε από τους ξένους, πρέπει να τα τυπώνει η ίδια. Έχει επιλέξει να το αναφέρει αυτό ως εκδοτική επιμέλεια στην ταυτότητα του περιοδικού αλλά το ίδιο πράγμα σημαίνει. Πως τα παίρνει και τα εκδίδει αυτή. Άρα νομίζω ότι εδώ πρέπει να μπει η Radnet ως εκδότης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1673 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

15 ώρες πριν, Mandrake είπε:

 

Εννοείς ότι τη μετάφραση για τα μπαλονάκια & τα άρθρα, τα στέλνουν στο εξωτερικό; Εγώ απ' ότι αντιλαμβάνομαι, η "Anubis" λύνει και δένει! Αυτή αποφασίζει ποιοι τόμοι θα εκδοθούν (εφόσον επέλεγαν υλικό τους που έχει εξαντληθεί και παράλληλα υλικό που έχουν ήδη μεταφράσει (έστω σε τεύχη!)) και εκείνη αποφασίζει ποιοι τόμοι θα αλλάξουν σειρά, όπως έγινε με το "Eternals"! Πως λοιπόν εκδίδονται "έξω" αυτοί κατ' εντολή της "Anubis"; Πως μπορεί να λειτουργήσει όλο αυτό όταν η "Anubis" έχει μπει ως "υπάλληλος" της ξένης εκδοτικής εκπροσωπώντας την; Και αυτή η "εντύπωση" από που προκύπτει; :thinking: Αν έχεις κάποια πληροφορία πες μας! Κι εγώ έχω απορία για το πως λειτουργεί όλο αυτό, αν και ο τρόπος που λες μου ακούγεται δύσκολος. Εάν ωστόσο το παίρνουν "απ' έξω", όπως λες, δε θα είχε ένα επιπλέον κόστος αυτό; Κόστος όμως το οποίο δικαιολογεί τη χαμηλή αυτή τιμή;

 

Κι εγώ που ξεκίνησα να τα διαβάζω το '85 και πολεμώ ξανά να μαζέψω τα τεύχη εκείνα φίλε ManaLeak13, χαίρομαι ιδιαίτερα με αυτή την κίνηση και προφανώς ο καθένας μας που έχει τις ιστορίες αυτές ξανά σε ποιοτικότερη μορφή, έγχρωμες και με καλύτερη μετάφραση! Τα 'χουμε ξαναπεί αυτά και αν πιάσεις στα χέρια σου ένα τεύχος του Καμπανά, θα καταλάβεις τη διαφορά! Το αν ζορίζομαι τώρα να την παρακολουθήσω είναι ένα άλλο πρόβλημα για μένα, που όμως θα εξομαλυνθεί κάπως με τη συνδρομή. Εάν δεν το βλέπω να τα καταφέρνω τον άλλο μήνα με το ποσόν (δεν είναι κανένα σημαντικό βέβαια), το πολύ πολύ να βάλω και τις τρεις δόσεις. Θα δούμε. Οπωσδήποτε όμως είναι ένα ποιοτικότερο υλικό για διάβασμα της αρεσκείας μας και παρά τις όποιες ελλείψεις σε διάφορα άλλα, δύσκολα αντιστέκεται κανείς! :spidey_yeah_that:

Στην πρώτη σελίδα κάθε τόμου της Hatchette γράφει "Εκδίδεται από την Hatchette Fascicoli srl" και "Εκτύπωση: Rotolito Romania". Νομίζω είχε γίνει και μια σχετική συζήτηση στο thread της Επίσημης Συλλογής. Αυτό που μου φαίνεται πιο λογικό είναι ότι η Anubis στέλνει τις μεταφρασμένες σελίδες στην Rotolito που εκτυπώνει τα αντίτυπα και μετά εισάγονται στην Ελλάδα. Είναι πιθανό η Hatchette να συνεργάζεται μόνο με ένα τυπογραφείο και να διανέμει τις εκδόσεις τις σε όλο τον κόσμο από αυτό για να μειώσει τα έξοδα. Το πόσο εμπλέκεται η Anubis δεν το γνωρίζω. Ακόμη κι αν έχει ελευθερία στην επιλογή των τίτλων όπως υποστηρίζουν πολλοί, σίγουρα θα καθοδηγείται από την Hatchette σε έναν βαθμό για να αποφευχθούν πρακτικά προβλήματα όπως π.χ. να μην ολοκληρωθεί η εικόνα στην ράχη επειδή επιλέχτηκαν μικροί τόμοι.

Στην συλλογή Κλασικοί Υπερήρωες γράφει απλά "Εκτύπωση: EU". Η Luppa απ' ότι καταλαβαίνω δεν είναι εκδοτική αλλά εταιρία που συνεργάζεται με άλλες εταιρίες βοηθώντας τες να αναπτύξουν προϊόντα. Πάντως το να εκτυπώνεται η συλλογή στην Ελλάδα χλωμό το βλέπω. Λογικά και εκείνοι θα έχουν ένα "κεντρικό" τυπογραφείο το οποίο θα παράγει τα αντίτυπα για όλες τις χώρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.