Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5734
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, Manitou said:

Έλα βρε σιγά. Εδώ τους δοκιμάζουμε εμείς που δεν είχαμε διαβάσει ποτέ ποτέ ποτέ υπερηρωικα πριν την εγκυκλοπαίδεια της Marvel από τη Hachette. Εμένα προσωπικά με χαλάει λίγο όταν διαβάζω την εξέλιξη των ηρώων και διαπιστώνω το χάος που επικρατεί στον χαρακτήρα του τα επόμενα χρόνια. Αυτό μου αποδυναμώνει το πρωιμο αυτό ανάγνωσμα γιατί καταλαβαίνω ότι αποτελεί το 1 χιλιοστό της εξέλιξης των ηρωων και απέχει παρασάγγας από αυτό που θα διάβαζα σήμερα. Σε κανένα άλλο κόμικ που διαβάζω δεν συμβαίνει τόσο έντονα αυτό. Είναι σαν να επενδύεις ένα κάρο λεφτά στο πρώτο επεισόδιο από τα φιλαράκια ξέροντας ότι μάλλον δεν θα δεις ποτέ ολόκληρη τη σειρά.

 

Έχεις δίκιο οτι ''χαώνει'' πολύ το πράγμα στις μεταγενέστερες ιστορίες.Προσπάθησα όμως να διαβάσω τις πρώτες ιστορίες του Iron Man και πόνεσε το μυαλό μου...:lol:

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα. Διαβάζοντας τα τρία πρώτα τεύχη των Avengers οι εντυπώσεις μου δεν είναι και οι καλύτερες. Το σενάριο είναι απλοϊκό, έχοντας  τον Hulk ως το κύριο θέμα τους. Το σχέδιο του Kirby υστερεί επιμέλειας, αφού την περίοδο αυτή είναι ο κύριος σχεδιαστής των κόμικς της Marvel και εκτιμώ ότι εργαζόταν υπό πίεση χρόνου. Τέλος  έχοντας  κυκλοφορήσει τα 10 πρώτα τεύχη, σας παραθέτω τους ήρωες με σειρά προτίμησης, που έχει να κάνει με την ευχαρίστηση που αποκόμισα διαβάζοντας τα (πλοκή σεναρίου, σχέδιο) :

1. Spider-man

2. Iron-man

3. Fantastic four

4. Hulk

5. Avengers

6. Thor

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Θέλω κάποιος που παραπονιέται να μου πει τα λάθη του τόμου 9, να κάτσουμε να δούμε αν είναι πια τόσο σοβαρά που αξίζουν τόση γκρίνια.

Λέω για τον τόμο 9 γιατί τον διάβασα πρόσφατα και δεν είχα κάποιο θέμα.
Ειδικά μέσα στις ιστορίες. Σε κάποια άρθρα ok, υπήρχαν κάποια συντακτικά και τυπογραφικά λάθη.
Αλλά όχι σε σημείο να μην καταλάβω το νόημα :)

 

Όσον αφορά τη γενικότερη συζήτηση.
Προφανώς η συλλογή δεν απευθύνεται σε όλους.

Και ειδικά στους σκληροπυρηνικούς φανς της Marvel που έχουν υπερτούμπανες και πανάκριβες αμερικάνικες Omnibus εκδόσεις.
Αυτοί προφανώς και θα χαλαστούν με την ποιότητα της radnet, γιατί καλόμαθαν/κακόμαθαν στις ξένες.

Η σειρά απευθύνεται πρωτίστως στον μέσο κομικοαναγνώστη που απλά θέλει να διαβάσει εκείνες τις παλιές, απλές και ωραίες ιστορίες που αποτέλεσαν την αρχή του σύμπαντος της Marvel.
Εγώ ως τέτοιος είμαι μια χαρά ικανοποιημένος απ΄αυτήν την έκδοση :)
Δεν με νοιάζει να πάρω εγκυκλοπαιδικές γνώσεις απ΄τη συλλογή.
Και γενικότερα δεν αγοράζω κόμικς για "εγκυκλοπαιδικούς" λόγους.
Αν θέλω να μάθω πληροφορίες για το πότε ιδρύθηκε η εταιρεία, ποιος ήταν ο πρώτος της εκδότης, πότε κυκλοφόρησε ένα τεύχος κτλ, υπάρχει και το internet. Στο 2021 ζούμε, όχι στο 2001 :)

 

Τα περισσότερα λάθη που λέτε, συμβαίνουν στις ημερομηνίες, στα εξώφυλλα και στα έξτρας.
Στις ιστορίες όπως έχω ξαναπεί δεν έχω βρει περισσότερα λάθη (είτε μετάφρασης, είτε επιμέλειας) απ΄όσα στη συλλογή της Hachette. Μιλάω για τους τελευταίους τόμους.

Άρα μπας και η γκρίνια σας είναι κάπως υπερβολική και άδικη; :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13514
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@ Laz33  Aμα δεις στην αρχικη σελιδα καθε τομου γραφονται οι συντελεστες της εκδοσης. Αυτοι που κανουν την μεταφραση (η οποια απο οσο βλεπω ειναι πολυ σωστη και ευστοχη) ειναι διαφορετικα ατομα με αυτον που κανει την επιμελεια.

 

Οταν σε μια εταιρια στα 10 ατομα κανουν τα 8 σωστα τη δουλεια τους,ο υπεθυνος ναι μεν θα φωναξει σε ολους αλλα θα κανει συσταση στους 2 που πανε πισω τη δουλεια. Δεν ξερω αμα καταλαβαινεις πως το εννοω.

 

Συμφωνω ο τομος 9 αν θυμαμαι ειναι αλαθανστος (δηλαδη εγινε το αυτονοητο ετσι? μη τρελαθουμε κιολας...) αλλα τα λαθη στα εξωφυλλα ειναι επαναλαμβανομενα σε 3 με 4 τομους. Αυτο το λαθος στον Νο10 ηταν το κερασακι στην τουρτα.Αρα προκειται για θεμα ανευθυνοτητας του επιμελητη της εκδοσης που κανει το τελευταιο περασμα πριν το τυπογραφειο. Τσαπατσοδουλεια του ποδιου να φευγω να παω σπιτι,αν ρωτας εμενα....

 

Εγω για να πω την αληθεια δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος οπως εσυ,την αγοραζω και θα την αγοραζω αποκλειστικα και μονο γιατι θελω να διαβασω και να εχω στη συλλογη μου τα απαντα των πρωτων ιστοριων της Marvel στα ελληνικα. Σε περιπτωση που κυκλοφορουσαν σε αφθονια αλλες εκδοσεις τυπου Omnibus που ανεφερε ο @ Bilis  ισως να μην αγοραζα τη συλλογη της Radnet. Να δινω 200ευρα 300ευρα για καθε τομο καθε ηρωα , δυστυχως δεν εχω τετοια οικονομικη ανεση.  Αμα εβγαζαν στα ελληνικα αντιστοιχους πχ στα 60 70 80 μια φορα στο εξαμηνο ισως θα τους αντεχα.

 

Τελος δε νομιζω κανεις μας εδω στο φορουμ να εκανε ποτε κακοπροαιρετη ή επιθετικη κριτικη 

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

12 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Τελος δε νομιζω κανεις μας εδω στο φορουμ να εκανε ποτε κακοπροαιρετη ή επιθετικη κριτικη 

 

 

κακοπροαίρετη (που είναι και το "βαρύ" αδίκημα) ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ.

Επιθετική και απαξιωτική κριτική γίνεται από αρκετούς στο forum γενικά.

 

Το "είναι άχρηστοι δεν ξέρουν να ....(συμπλήρωσε ότι θες).... και αυτό που πουλάνε είναι μια βλακεία και μισή" είναι επιθετικό και απαξιωτικό. Το αν είναι δικαίως έτσι (γιατί σίγουρα υπάρχουν και περιπτώσεις που πιθανόν να "αξίζουν" την απαξίωση) είναι μια άλλη κουβέντα.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #11, ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

MARVELCLASSICS_0011.jpg  MARVELCLASSICS_0011z.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 10: Avengers - ...Και Ήρθε η Μέρα

 

detail.jpg

 

Και όμως ήρθε η μέρα που ο πρώτος τόμος των Εκδικητών θα κοσμούσε τη συλλογή και όπως ήταν αναμενόμενο θα στήριζα αν και τα δύο τεύχη που είχα διαβάσει στης Hachette δε με είχαν ενθουσιάσει τόσο. Πάμε λοιπόν να δούμε τι παίζει ακριβώς.

 

Ο σχηματισμός της ομάδας

 

Avengers_Vol_1_1_028.jpg

 

Αυτό που ουσιαστικά βλέπουμε σε αυτά τα πέντε τεύχη δεν είναι μόνο το πως σχηματίστηκε η ομάδα, αλλά και πως εξελίχθηκε με τον καιρό. Η αλήθεια είναι ότι η δημιουργία της ήταν κάπως τυχαία, δηλαδή δε μπορούσαν να επέμβουν οι άλλες ομάδες και τελικά ανεξάρτητοι ήρωες που πήραν σήμα βοήθησαν, αποφασίζοντας πως θα ήταν καλό σε μεγάλες απειλές να αποτελούν ομάδα. Η εξέλιξη αφορά τόσο την είσοδο του Captain America στο τεύχος 4, όσο και τη σχέση που έχουν με τον Hulk, καθώς η διπολική φύση του τελευταίου, τον κάνει πολύ επικίνδυνο για την ομάδα με αποτέλεσμα να τον βλέπουμε να έχει μια σχέση on-off με τους Avengers.

 

Οι ιστορίες

 

Avengers_Vol_1_5.jpg

 

Πρώτος κακός των Avengers ουσιαστικά είναι ο Loki σε μια περιπέτεια που αφορά περισσότερο την ομάδα παρά τη δράση. Στην κακή σχέση με Hulk συμβάλλει πολύ ο κακός του δεύτερου τεύχους, ο οποίος μπορεί και μεταμορφώνεται σε μέλη της ομάδας με αποτέλεσμα να τους παραπλανεί σε μια αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία, ενώ έχουμε τη συνέχεια της στο τεύχος 3 όπου ο πράσινος γίγαντας συμμαχεί με τον Namor. Ο Namor φαίνεται μεσουρανεί σαν κακός, αφού βρίσκεται και στο τεύχος 4, αν και στο μισό ασχολούμαστε με την επιστροφή του Steve Rogers, ενώ η επόμενη αφορά την ένταξή του στην ομάδα, καθώς μάχονται τους Lava Men. Σε γενικές γραμμές δεν έχουμε ακόμα πολύ εντυπωσιακές ιστορίες, οι κακοί δεν είναι τόσο major, αν και στο δεύτερο τεύχος θα έρθει Kang οπότε αναμένω.

 

Σχέδιο

 

The-Avengers-Vol.-1-4-1964.jpg

 

Κλασικό, ωραίο σκίτσο Kirby, όσο προχωράνε ιστορίες, τόσο αλλάζουν και οι χαρακτήρες και ιδιαίτερα ο Iron Man πάει από το απλό σε πολύ πιο όμορφο design και στολή. Από εκεί και πέρα υπάρχει ποικιλία σε τοπία, μάχες σε στεριά και θάλασσα, ενώ είναι πολύ ωραία και η δράση, καθώς έχουν αρκετούς ήρωες να διαχειριστούν και τους εκμεταλλεύονται όλους.

 

Τελικός απολογισμός

 

IMG_02D1D041F6F8_1.jpeg

 

Εγώ προσωπικά θα τους συνεχίσω τους Avengers. Το τεύχος 2 αργεί λίγο, αλλά έχει Kang οπότε είναι σίγουρη αγορά, αλλά έχω μια γενικότερη περιέργεια όσον αφορά τις πρώτες ιστορίες τους να δω τι κακοί εμφανίζονται, πως εξελίσσονται και ποια είναι η ποιότητα των ιστοριών. Τον ευχαριστήθηκα αυτόν τον τόμο, όχι όσο τους F4 και τον Spider-Man, αλλά περιμένω να δω και τι μέλλει γεννέσθαι. Αυτά και για τον τόμο 10, τα λέμε στον επόμενο :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αmazing Spider-Man #2: Όλοι Εναντίον της Αράχνης

 

Άλλος ένας ευχάριστος τόμος με κλασικές ιστορίες Spider-Man, όπου είδαμε τις πρώτες εμφανίσεις κάποιων απ΄τους σημαντικότερους εχθρούς του.

Αγαπημένη ιστορία αυτή με τον Λίζαρντ και ακολουθεί με μικρή διαφορά αυτή με τον Ελέκτρο, ενώ μ΄άρεσε και η επιστροφή του Γύπα.
Η πιο αδύναμη ήταν η μικρή 6 σελίδων με τον Πυρσό στο τεύχος 8.

Ανούσια εντελώς.

Έχοντας διαβάσει αρκετά κόμικς εκείνης της εποχής και από άλλους ήρωες, παρατηρώ ότι υπάρχει ένα συγκεκριμένο μοτίβο στα σενάρια που επαναλαμβάνεται από ένα σημείο και μετά. Εμφανίζεται ένας νέος κακός με νέες δυνάμεις (που τις απέκτησε συνήθως από κάποιο ατύχημα), έχει στόχο μ΄αυτές να γίνει ο απόλυτος εγκληματίας, να κερδίσει τον εκάστοτε υπερήρωα κτλ.

Αυτό που με κάνει να γουστάρω περισσότερο τις ιστορίες του Αραχνάκια είναι το μέρος του σεναρίου που ασχολείται με την προσωπική του ζωή. Τα προβλήματα στο σχολείο, στη δουλειά, η σχέση του με τη Θεία Μέη και τις εκάστοτε κοπέλες του, όλα αυτά τα μικρά καθημερινά θέματα είναι που δίνουν ενδιαφέρον και διαφοροποιούν τον Spidey απ΄τους υπόλοιπους υπερήρωες.


Τον επόμενο τόμο επίσης δεν πρέπει να τον χάσει κάποιος.

Πρώτη εμφάνιση Γκρην Γκόμπλιν, Μυστήριο, Κρέιβεν δε Χάντερ. Συν επιστροφή Δόκτορ Όκταπους.....  χαμός :)

 

Βαθμολογία για τον 2ο τόμο Spidey: 7.5/10 :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δύο μέρες νωρίτερα, λόγω Χριστουγέννων, κυκλοφόρησε ο τόμος Νο12

"Fantastic Four Αιχμάλωτοι του Φαραώ"

 

Εξώφυλλο-Οπισθόφυλλο

 

MARVELCLASSICS_0012.jpg  MARVELCLASSICS_0012z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Επόμενο τεύχος όπως δείχνει και το οπισθόφυλλο "Iron Man Ο Κρίμσον Νταϊναμο Ξαναχτυπά",

την επόμενη εβδομάδα στις 29/12 (πάντα σύμφωνα με το site της Radnet)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 11: Αmazing Spider-Man - Όλοι Εναντίον της Αράχνης

 

Amazing_Spider-Man_Vol_1_9.jpg

 

Ο δεύτερος τόμος Spider-Man ήρθε και η αλήθεια είναι ότι περίμενα εναγωνίως να τον διαβάσω. Πέντε καινούριες ιστορίες, νέα origin stories και η επιστροφή ενός κλασικού κακού από τον πρώτο τόμο συμβάλλουν σε ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Πάμε να πούμε πέντε πράγματα περισσότερα.

 

Ιστορίες

 

smdick2.jpg

 

Προσωπικά οι τρεις αγαπημένες μου είναι αυτές που περιλαμβάνουν κάποιον από τους μεγάλους κακούς του Spider-Man. Στο τεύχος 6, ο Peter πάει στη Florida όπου αντιμετωπίζει τον Lizard σε μια όμορφη μάχη, ενώ σε αντίθεση με τις ταινίες εδώ δεν τους συνδέει κάποια προσωπική σχέση, αντιθέτως βλέπουμε και ολόκληρο το origin story του κακού. Στην ακριβώς επόμενη επιστρέφει ο Vulture, έχοντας λύσει τα θέματα της στολής του, αναβαθμισμένος προσφέροντάς μας μια πολύ άρτια περιπέτεια και μια σίγουρα εντυπωσιακή τελική μάχη.

 

image-918.jpg

 

Σίγουρα όμως η πιο εντυπωσιακή και αγωνιώδης όλων είναι η προτελευταία του τόμου στην οποία βλέπουμε το origin story του Electro με τον Peter να αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στο να πρέπει να τον πολεμήσει, αλλά και να έχει τη θεία May σε κρίσιμη κατάσταση από θέμα υγείας. Οι άλλες δύο δεν είναι κακές, αλλά σίγουρα οι villains είναι λίγο πιο πεζοί, αν και στη μία έχουμε το άκρως ενδιαφέρον σενάριο όπου ο Spider-Man ξεσπάει επιτέλους εναντίον του bullying του Flash και αποφασίζει να τον βάλει στη θέση του.

 

1-9-scaled.jpg

 

Μια γενικότερη θεματική που συναντάμε σε κάθε ιστορία αφορά την προσωπική ζωή του Peter, δηλαδή τη δουλειά του στην εφημερίδα, το ειδύλλιο με τη γραμματέα Μπέτυ, το πως περνάει στο σχολείο κτλ. Συμφωνώ απόλυτα με τον @ Laz33 που λέει ότι κάθε ιστορία έχει κοινό μοτίβο, συνήθως origin story κακού-προσωπική ζωή Peter-μάχη-νίκη κτλ, ωστόσο οι κακοί είναι πολύ ενδιαφέρουσες προσωπικότητες και κάθε ιστορία έχει μια δική της ξεχωριστή πινελιά.

 

Σχέδιο

 

Amazing_Spider-Man_Vol_1_10.jpg

 

Ο Ditko ξεδιπλώνει πολύ όμορφα στα καρέ την τέχνη του και αυτό που βρίσκω άκρως ενδιαφέρον είναι τα όμορφα designs των κακών του π.χ ο Lizard είναι μια σαύρα με ιατρική ρόμπα, ο Vulture έχει αναβαθμισμένη στολή, τα ρομπότ είναι έξυπνα, ο Electro φαίνεται ακίνδυνος, αλλά είναι άκρως επικίνδυνος και με πρωτότυπη στολή και όλα αυτά με αρκετά χρώματα, ωραίες εναλλαγές και όμορφη αφήγηση μεταξύ των σελίδων. Είναι από τους τόμους που ξεφυλλίζεις ευχάριστα.

 

Τελικός απολογισμός

 

background.jpg

 

Αν σας αρέσει ο Αραχνάκιας, είναι must buy. Όπως και ο επόμενος τόμος με τις εμφανισάρες που έρχονται, οι ιστορίες είναι ρετρό, πυκνογραμμένες, φουλ διασκεδαστικές, με έναν ήρωα που μπορεί να μην έχει ακόμα το χιούμορ που τον διακατέχει στις επόμενες σειρές κόμικ του, αλλά είναι καθημερινός, είναι ανθρώπινος, είναι ένας μαθητής που πολεμάει το έγκλημα και τους ευφάνταστους κακούς και καταφέρνει να ισορροπεί ανάμεσα σε όλες τις κοινωνικές υποχρεώσεις του. Για τέτοια μας αρέσει ο Spidey και αυτή η συλλογή ευτυχώς μας το υπενθυμίζει και θα συνεχίσει να το κάνει με κάθε νέο τόμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το νέο τεύχος κυκλοφόρησε με το δεύτερο σετ των περιπετειών του Iron Man. To εξώφυλλο με το οπισθόφυλλο προστέθηκαν στη βάση μας! Επόμενος τόμος ο τρίτος του Thor.

 

MARVELCLASSICS_0013.jpg  MARVELCLASSICS_0013z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 12: Fantastic Four - Αιχμάλωτοι του Φαραώ

 

Fantastic_Four_Vol_1_23.png

 

Πρώτη κριτική για το 2022 λοιπόν και το πρώτο κόμικ που είπα να πιάσω είναι ο πιο πρόσφατος τόμος των Fantastic Four, τον οποίο άργησα λίγο να αποκτήσω κιόλας. Πάμε λοιπόν να πούμε δύο λόγια.

 

Οι ιστορίες

 

Fantastic_Four_%28Earth-616%29_and_Nathanial_Richard_%28Earth-6911%29_from_Fantastic_Four_Vol_1_19_0001.jpg

 

Κατ' αρχάς μη σας μπερδέψει ότι το τεύχος αναφέρει ότι υπάρχει μέσα το Annual 1 που είδαμε στον τρίτο τόμο. Εδώ γυρίζουμε στο κλασικό φορμάτ των πέντε ιστοριών, αυτή τη φορά χωρίς συνέχειες. Επίσης όλως περιέργως δεν έχει ιστορία με Νάμορ, πιθανώς λόγω του ότι επαναλαμβανόταν συχνά σαν μοτίβο. Διαβάζοντας τα αφιερώματα κατέληξα ότι οι δυνατές ιστορίες του τόμου θα είναι η πρώτη με τον Φαραώ και η δεύτερη με τον Μόλεκιουλ Μαν.

 

Nathaniel_Richards_(Rama-Tut)_discovers_ancient_plans_in_Fantastic_Four_vol_1_19.jpg

 

Η πρώτη έχει όμορφο σχέδιο από Αρχαία Αίγυπτο και μερικές ανατροπές, αλλά παρά το γεγονός ότι ο Φαραώ είναι μια από τις προσωπικότητες του Κανγκ του Κατακτητή, δε με κέρδισε συνολικά Το ίδιο συνέβη και με τη δεύτερη, όπου αν και είχε ενδιαφέρον ο Μόλεκιουλ Μαν ως παντοδύναμος κακός δε βρήκα κάτι να με ενθουσιάσει πολύ.

 

First_It%27s_Clobberin%27_Time_from_Fantastic_Four_Vol_1_22.jpg

 

Η ενδιαφέρουσα ιστορία είναι η τρίτη με τον Lee να θέλει να περάσει ένα αντιρατσιστικό μήνυμα, είναι ίσως άτσαλο το τέλος, αλλά το νόημα είναι ότι είναι από τις ιστορίες που βλέπουμε εχθρό να πετυχαίνει τη διάσπαση των F4 μέσω μιας ακτίνας που τους κάνει να μισούν ο ένας τον άλλο. Στην τέταρτη ιστορία επιστρέφει ο Mole Man σε ένα κάπως σουρεαλιστικό σενάριο, το οποίο όμως δε μπορώ να πω ότι με κέρδισε. Από την άλλη, μου άρεσε αρκετά η πέμπτη ιστορία που φιλοξενεί την επιστροφή του Ντόκτορ Ντουμ, πλούσιο σχέδιο και σιγά σιγά βλέπουμε τη μεταμόρφωση του Ντουμ από κοινό κακό σε πραγματικά παντοδύναμο κακό. 

 

Σχέδιο 

 

Owen_Reece_%28Earth-616%29_from_Fantastic_Four_Vol_1_20_002.jpg

 

Είναι κλασικό σχέδιο Kirby, τα μελάνια όντως γίνονται εντονότερα από τη στιγμή που αλλάζει ο inker όπως μας ενημερώνουν και στο αφιέρωμα, αλλά νομίζω ότι γενικά το σχέδιο δεν παραμένει στάσιμο, αλλά διανθίζεται συνεχώς με νέες τοποθεσίες και νέους πολυπλοκότερους κακούς, οπότε σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά.

 

Τελικός απολογισμός

 

images.jpg

 

Ο Lee στις ιστορίες του τόμου αυτού γενικά χτίζει όμορφα τους χαρακτήρες, εμπλουτίζει δυνάμεις και προσθέτει ατάκες τους, αλλά γενικά μου άρεσαν κυρίως δύο από τις πέντε ιστορίες και τις υπόλοιπες δεν τις βρήκα κοντά στα γούστα μου. Μου αρέσουν πολύ οι F4 οπότε πολύ απλά μάλλον αυτή η συλλογή ιστοριών δε μου ταίριαζε, είναι από τους τέσσερις τόμους ο λιγότερο αγαπημένος μου. Περιμένω όμως σημαντική βελτίωση των ιστοριών στα επόμενα τεύχη :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί ότι με αρχή τον τρέχοντα τόμο έρχεται μία πιο νορμάλ ροή στους ήρωες και τους τόμους και δεν έχουμε αυτό το μπαράζ ιστοριών Φ4 έως τελικής πτώσεως. Όχι πως δε μου άρεσε κυρίως γιατί έτσι κατάλαβα τον τόσο σημαντικό ρόλο του είχαν οι Φ4 στο σύμπαν της Μάρβελ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Όντως, μπαίνουμε αισίως στον 3ο κύκλο όπως τους έχω γράψει όλους εδώ, αλλά μετά έχει δυο επιπλέον εμβόλιμους τόμους 4Φ και ΣΜ για να μην ξεχνιόμαστε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ο 3ος τόμος του "Thor" και ο 14ος συνολικά κυκλοφόρησε σήμερα Τρίτη 4/1/22 σε κάποια σημεία τύπου και λογικά αύριο Τετάρτη σε όλη την Ελλάδα.

 

Εξώφυλλο-Οπισθόφυλλο

MARVELCLASSICS_0014.jpg  MARVELCLASSICS_0014z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Την επόμενη εβδομάδα "Amazing Spider-Man"

 

Λέτε η Radnet να άλλαξε ημέρα κυκλοφορίας των τόμων (από Παρασκευή σε Τετάρτη) γενικά ή να είναι και αυτή η εβδομάδα εξαίρεση;;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μάλλον εξαίρεση λόγω Φώτων. Αυτός ο τόμος του Θωρ είναι μια καλή σειρά ιστοριών με την πλοκή πλέον να έχει κατασταλάξει. Όποιος θέλει να ξέρει αν θα του αρέσουν οι ιστορίες του Θωρ ή όχι, αυτόν τον τόμο προτείνω να πάρει.

 

Αν όμως έχει σκοπό να πάρει μόνο ΕΝΑΝ τόμο, ο επόμενος είναι πολύ καλύτερος επειδή θα περιέχει 2 ιστορίες με Λόκι, μία με τον Μαγκνέτο και μία με τον Δρ Στρέιντζ.

 

:dadira:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6946
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

20 ώρες πριν, constantinople είπε:

Μάλλον εξαίρεση λόγω Φώτων. Αυτός ο τόμος του Θωρ είναι μια καλή σειρά ιστοριών με την πλοκή πλέον να έχει κατασταλάξει. Όποιος θέλει να ξέρει αν θα του αρέσουν οι ιστορίες του Θωρ ή όχι, αυτόν τον τόμο προτείνω να πάρει.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο constantinople.

 

Από αυτόν τον τόμο φαίνεται πως οι Lee - Kirby έχουν κατασταλάξει για την ταυτότητα του τίτλου.

 

Επίσης ο Κίρμπι δείχνει πια ξεκάθαρα πως αυτόν τον τίτλο και τους  ff γουστάρει και με αυτούς θα ασχολείται πλέον μόνο.

 

Κάνοντας και πολύ καλύτερη δουλειά pia και δικαίως χαρακτηρίζεται ως the King.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κυκλοφόρησε το τεύχος 15 με ίσως τον αγαπημένο ήρωα της σειράς για τους περισσότερους, τον Spider-Man και πραγματικά δε χάνεται. Και μόνο που βλέπεις Γκόμπλιν στον τίτλο, αλλά γενικά πρόκειται για φοβερό σετ ιστοριών! Στον επόμενο τόμο, οι Fantastic Four επιστρέφουν και μαζί τους γυρίζει και ο Hulk όπου θα δούμε μία νέα μάχη με το Πράγμα! Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο τεύχους 15 ανέβηκαν στη βάση :) 

 

MARVELCLASSICS_0015.jpg  MARVELCLASSICS_0015z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ουφ κυκλοφορούν τόσο γρήγορα το ένα πίσω από το άλλο που δεν προλαβαίνουμε να τα διαβάζουμε. Έχω ακόμα τον iron man αδιάβαστο. Χαμός!!!!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5387
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

10 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Κυκλοφόρησε το τεύχος 15 με ίσως τον αγαπημένο ήρωα της σειράς για τους περισσότερους, τον Spider-Man και πραγματικά δε χάνεται. Και μόνο που βλέπεις Γκόμπλιν στον τίτλο, αλλά γενικά πρόκειται για φοβερό σετ ιστοριών! Στον επόμενο τόμο, οι Fantastic Four επιστρέφουν και μαζί τους γυρίζει και ο Hulk όπου θα δούμε μία νέα μάχη με το Πράγμα! Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο τεύχους 15 ανέβηκαν στη βάση :) 

 

 

 

Ο τόμος περιέχει και το τεύχος 15, στο οποίο κάνει την πρώτη του εμφάνιση ο Κρείβεν ο Κηνηγός, και το οποίο δεν έχει δημοσιευτεί ξανά στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 13: Iron Man - Ο Κρίμσον Ντάϊναμο Ξαναχτυπά

 

clean.jpg  clean (1).jpg

 

Δεύτερο σετ ιστοριών Iron Man ξεκινάει και αυτή τη φορά έχουμε αρκετά τευχάκια από το Tales of Suspense να δούμε.

 

Ιστορίες με φοβερούς κακούς

 

The-Mandarin-as-drawn-in-1964-from-Marvels-Tales-of-Suspense-50.png

 

Όλα τα τεύχη λειτουργούν με τη μορφή που έχουμε συνηθίσει, δηλαδή περιπέτειες με αρχή-μέση-τέλος εκτός από τις τελευταίες δύο που δεν είναι ακριβώς ενιαία ιστορία, απλώς στην πρώτη εκ των δύο εμφανίζεται η Black Widow και στη δεύτερη έχουμε το τι συνέβη μετά και βλέπουμε τη Μαύρη Χήρα ως την κύρια κακό. Σε γενικές γραμμές και γι' αυτό το λόγο δόθηκε στον τίτλο του τόμου η ιστορία του Κρίμσον Ντάϊναμο, ωστόσο πέραν της Μαύρης Χήρας, έχουμε και την πρώτη εμφάνιση του Μανδαρίνου, ενός εκ των σημαντικότερων κακών του Iron Man.

 

7.4-5.jpeg

 

Βέβαια το Tales of Suspense έχει κυρίως ολιγοσέλιδες ιστορίες, γι' αυτό και από τον Μανδαρίνο βλέπουμε μικρό εύρος των δυνάμεων του, το οποίο όμως μας προϊδεάζει για το πόσο επικίνδυνος είναι και μας κάνει να ανυπομονούμε για την επιστροφή του. Γενικά τα τεύχη που βλέπουμε, φιλοξενούν μια συνεχή εξέλιξη του ήρωα προς το καλύτερο και έχουν αρκετούς κακούς που πρέπει να αποφύγει ή να ξεπεράσει πολύ έξυπνα. Μέσα σε όλα τα άλλα έχουμε redesign της στολής του Iron Man από το χρυσό και ολίγον ανέμπνευστο σε μια πολύ πιο όμορφη κίτρινη και κόκκινη στολή, κοντινότερη στα σημερινά χρώματα του ήρωα.

 

Anthony_Stark_(Earth-616)_from_Tales_of_Suspense_Vol_1_48_0001.png

 

Από κακούς πέραν της δυνατής τριάδας Κρίμσον Ντάϊναμο-Μαύρη Χήρα-Μανδαρίνος, έχουμε έναν κλασικό recurring κακό του Iron Man, τον Melter, βλέπουμε τον Mr. Doll και τα περίεργα βουντού του και επίσης έχουμε και τον Angel των X-Men επηρεασμένο από ραδιενέργεια. Ακόμα και ο Scarecrow που θύμισε τον ομώνυμο κακό του Batman είχε κάτι να δώσει. Γενικότερα θεωρώ τους κακούς πολύ δυνατό σημείο του κόμικ και δε βρήκα κάποιον τελείως αδιάφορο, κάτι που μου έχει συμβεί με κακούς των Fantastic Four ας πούμε. Πέραν όλων των άλλων αναπτύσσονται και οι σχέσεις του Tony με την Pepper που νιώθει ξεκάθαρα αισθήματα για αυτόν παρά τη μη ανταπόκριση του και τον Happy που νομίζει ότι η Pepper στην πραγματικότητα θέλει αυτόν.

 

4.1-3.jpeg

 

Τέλος όπως και στον πρώτο τόμο, το μικρό αρνητικό είναι ότι που και που ξεχειλίζει η αμερικανιά από κάθε τρούπα, η μάλλον η συνηθισμένη παρουσίαση των Αμερικάνων ως η καλή και κουλ πλευρά απέναντι στους κακούς, αδηφάγους κομμουνιστές της Σοβιετικής Ένωσης, της Κίνας και της Κούβας. Νομίζω πως δε χρειάζεται περαιτέρω σχολιασμός και είναι από τα μηνύματα που ο καθένας επιλέγει αν θα επικροτήσει, αν θα αποδοκιμάσει ή αν θα αγνοήσει και προσωπικά είμαι στην τρίτη οδό.

 

Σχέδιο από Kirby, αλλά και Heck

 

aNpxW1G_460s.jpg

 

Τα πρώτα τεύχη με λίγο περισσότερες σελίδες (17-18) έχουν το σχέδιο του Kirby, ενώ οι ολιγοσέλιδες (13 συνήθως) από τον Μανδαρίνο και μετά έχουν την υπογραφή του Don Heck. Το έχω ξαναπεί ότι το σχέδιο του Heck μου αρέσει λίγο παραπάνω λόγω λεπτομέρειας (λογικό αν αναλογιστούμε πόσους τίτλους σχεδίαζε κάθε σχεδιαστής τότε) και λεπτότερων γραμμών, σε αυτόν τον τόμο δε θα έλεγα όμως ότι το ξεχώρισα τόσο όσο την προηγούμενη φορά. Αναγνωρίζω ωστόσο ότι στις δικές του ιστορίες και με τη δική του έμπνευση φτιάχτηκαν ή σχεδιάστηκαν ξανά κάποιοι τοπ κακοί.

 

Τελικός απολογισμός

 

3.3-5.jpeg

 

Πολλά δεν ήθελα να πω και πάλι πλάτειασα. Ο Iron Man εξελίσσεται σε dark horse της συλλογής και πιστεύω ότι οι δύο τόμοι του μέχρι τώρα τον έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο, προσωπικά περίμενα λίγο απογοήτευση, αλλά οι ιστορίες είναι στρωτές, οι κακοί είναι πολύ ωραίοι, το συνεχές δίπολο Iron Man-Tony Stark και η εξισορρόπηση αυτού έχει τη δική της φάση, πραγματικά πρόκειται για έναν ωραίο τόμο και όσους τους ενδιαφέρει, ναι ο ήρωας από τα πρώτα του βήματα δείχνει ότι είναι αρκετά καλός για κάποιον που θα δείξει ενδιαφέρον. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Καλά όλα αυτά αλλά τον επόμενο τόμο Θωρ πότε θα τον διαβάσεις; :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

14 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Καλά όλα αυτά αλλά τον επόμενο τόμο Θωρ πότε θα τον διαβάσεις; :)

 

Παίρνεις ποσοστά από τον Θωρ εε? Έλα παραδέξου το!!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34884
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

36 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Καλά όλα αυτά αλλά τον επόμενο τόμο Θωρ πότε θα τον διαβάσεις; :)

 

 

Λέω το running joke του πότε θα διαβάσει ο @ Laz33  το Secret Wars στην άλλη συλλογή, να έρθει σε αυτήν με εμένα να μην έχω διαβάσει Thor και Hulk :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

8 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

 

Λέω το running joke του πότε θα διαβάσει ο @ Laz33  το Secret Wars στην άλλη συλλογή, να έρθει σε αυτήν με εμένα να μην έχω διαβάσει Thor και Hulk :lol:

Δεν είσαι μόνο εσύ. Την έχει πέσει σε όλους μας να διαβάσουμε αυτόν τον τόμο του Θωρ. Αφού πήγα στο εφημεριδάδικο προχτές είδα τον τόμο και μου φάνηκε ότι ζωντάνεψε ο Θωρ από το εξώφυλλο και με τη φωνή του Ιζνογκουντ έλεγε "πρέπει να με πάρεις, αλλιώς ο πιστός μου μπράβος Μπλιαχ Χαχάτ θα σε τηγανίσει μαζί με κάτι βατράχια". :chicken:

Τι να κάνω τον πήρα για να τον διαβάσω. Σε συμβουλεύω ακόμα και αν δεν τον διαβάσεις να ετοιμάσεις μια εικονική παρουσίαση που να αποθεώνεις τον τόμο αλλιώς δεν θα γλυτώσεις. :lol:

Εγώ πάντως θα τον διαβάσω σύντομα παρόλο που ξέρω πια ότι τελικά δεν θα του κάτσει η νοσοκόμα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Παίρνεις ποσοστά από τον Θωρ εε? Έλα παραδέξου το!!!! :lol:

Σσσσσς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Manitou said:

Παίρνεις ποσοστά από τον Θωρ εε? Έλα παραδέξου το!!!! :lol:

 

Μου'χει πει πως αν διαβάσει την κριτική του Νικόλα θα'ρθει να μου κάνει κάτι μερεμέτια που θέλω στο υπόγειο...

 

:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5734
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις διάβασα τον 3ο τόμο του Spiderman και μου άρεσε πολύ. Μακράν ο καλύτερος τόμος μέχρι τώρα με τις ιστορίες να είναι όλες καλές και διασκεδαστικές.
Στις 2 πρώτες ιστορίες με τον Dr.Octopus γίνεται αισθητή η βελτίωση στη γραφή και στην κλιμάκωση της υπόθεσης απ'τις μέχρι τώρα ιστορίες.
Στη συνέχεια έχουμε ένα επίσης ωραίο και κλασικό story με τον Mysterio.Και στο τέταρτο τεύχος έχουμε την πρώτη εμφάνιση του Green Goblin σε συνδυασμό με τους ''Εκτελεστές''
και guest εμφάνιση του Hulk! Απλά χαμός!
Ο τόμος κλείνει εξαιρετικά με την πρώτη συνάντηση του Spiderman με τον Kraven, που ήταν ο καλύτερος επίλογος για αυτον τον τόμο.
 
Ελπίζω τα επόμενα τεύχη να συνεχίσουν σε αυτό το επίπεδο. Είναι ο πρώτος τόμος απ'αυτή την συλλογή που δεν βαρέθηκα καθόλου και ένιωσα σαν να πήρα ένα ιστορικό
και διασκεδαστικό κόμικ απο κομιξάδικο!
 
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

  Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο παλιά κόμιξ να τυπώνονται σε πολυτελές χαρτί ή με νέους χρωματισμούς. Σίγουρα όμως η εκτύπωση κι η ποιότητα του χαρτιού οπως αυτή  ισορροπεί ιδανικά ανάμεσα στο νοσταλγικό ,παλιό και στο σύγχρονο. 

 

  Οσο για τον 3ο τόμο σπαιντερμαν αγοράστε τον, αξίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ας πω και εγώ την κουτουραδα μου σαν νεωκοπος αναγνώστης υπερηρωικων. Αυτή η συλλογή της Radnet στα μάτια ενός νέου αναγνώστη των υπερηρωικων είναι εξαιρετική. Έχει όμως ένα κακό. Για εμένα τουλάχιστον. Είναι κάθε εβδομάδα για πολύ πολύ καιρό. Τι εννοώ. Από όταν ξεκίνησε η συλλογή της άλλης εγκυκλοπαίδειας έχω αγοράσει συνολικά και από τις δύο συλλογές γύρω στους 45 τομους. Μια μεγάλη επένδυση δηλαδή που μου έχει κοστίσει πάνω από 400 ευρώ. Δεν τα έχω κατεβάσει από το ίντερνετ αλλά τα έχω αγοράσει, τα έχω αποθηκεύσει στη βιβλιοθήκη μου, και φυσικά τα έχω διαβάσει. Ποιο το νόημα να αγοράζεις κάτι που δεν θα το διαβάσεις.  Άρα τα προφανή μειονεκτήματα για κάποιον νέο αναγνώστη των υπερηρωικων συνοψίζονται στο τρίπτυχο χρήματα, χώρος, χρόνος. Δεν έχω προσωπικά σαν φρέσκος αναγνώστης του χώρου καμία υποχρέωση να πάρω όλους τους τόμους και αν σταμάτησαν αύριο το πρωί όλα δεν θα μου έκανε καμία απολύτως διαφορά. Όμως μου αρέσει που διαβάζω νέα πράγματα ενός πολύ σημαντικού χώρου των κόμικ που μέχρι πρότινος μου ήταν παντελώς άγνωστος. 

Συνεχιζω τον μακροσκελή λογισμό μου. Αυτή η εβδομαδιαία ανάγκη για αγορά τόμου όμως με πιέζει. Με πιέζει οικονομικά με πιέζει χωροθετικα με πιέζει κυρίως αναγνωστικά. Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω και μετά δεν διαβάζω αλλά που θέλω πιο πολύ να διαβάσω. Ήδη από την άλλη εγκυκλοπαίδεια παίρνω πολύ περιορισμένα πράγματα για να πάρω τους πρώτους έστω τόμους αυτής της συλλογής. Σκεφτείτε να είσασταν άσχετοι από Ντίσνεϋ να θέλατε να διαβάσετε κάτι ενδεικτικό και να σου έλεγε ο άλλος " ωραία πάρε 420 τόμους". Δύσκολο να τσιμπήσεις. Αυτό το κάθε εβδομάδα της radnet είναι σαφώς καλό για τους μυημένους του χώρου που γουστάρουν να μαζέψουν όλα αυτά που δεν μπόρεσαν να είχαν original για διάφορους λόγους. Όχι απλά καλό αλλά εξαιρετικό. Εμένα όμως με έχει οδηγήσει ήδη στο να κόψω δύο ήρωες. Τουλάχιστον τώρα. Αν ήταν ανά δύο εβδομάδες θα το έπαιρνα πιο ήπια και θα προλάβαινα να τα απορροφησω. Τώρα μου προκαλούν ψυχαναγκασμό και πίεση χωρίς λόγο. 

Όλο αυτό το μακριναρι το έγραψα για να τονίσω ότι αν η εκδοτική θέλει να συνεχίσει να εκδίδει βλέποντας πωλήσεις όπως διάβασα στην κουβεντουλα (στενάχωρο σαν ενδεχόμενο φυσικά) θα πρέπει να βάλετε πλάτη όσοι πραγματικά θέλετε να αγοράσετε τα πάντα από την παρούσα έκδοση. Εμείς οι πιο περιστασιακοί θα στηρίζουμε όσο πάει αλλά σε πιο χαλαρούς ρυθμούς. 

Ελπίζω πραγματικά πάντως να βγουν όχι 60 αλλά 360 τόμοι και να φτάσει η συλλογή στη δεκαετία του 80. 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.