Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Πάντως διαβάζω το νέο 4Φ και βλέπω κέφι στη μετάφραση π.χ. (Ο Μπεν αφού είχε γίνει για λίγο άνθρωπος) "Για όνομα του Θεού! Έγινα πάλι το Πράγμα! Την τύχη μου μέσα!" :lol:

 

Εντάξει μην γκρινιάζουμε μόνο για τα λάθη, να λέμε και τα καλά! 

 

Φράσεις όπως αυτή ή αυτό που λέει ο κύριος Φανταστικός στο Πράγμα:" Τα ήθελε ο κώλος σου εδώ και καιρό Μπέν" με κάνουν πιστεύω ότι ανταγωνίζονται τον Καμπανά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.9k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55401
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Γενικά χρειάζεται φαντασία για να βγάλει γέλιο ένα καρέ! Η έκφραση που κάνει τον Αμερικανό να γελάσει πρέπει να αλλάξει με μια παραπλήσια που θα κάνει τον Έλληνα να γελάσει. Γιατί αν μεταφράσει κανείς επακριβώς το αμερικάνικο κείμενο δεν πρόκειται ούτε να χαμογελάσουμε.

image.thumb.png.d3ba347829c2209a4c4b7e0dcbb489f1.png
Π.χ. στη σελίδα 11 της ιστορίας του Χουλκ το πρωτότυπο λέει "έχει δίκιο soldier boy" που θα κάνει τον Αμερικανό να γελάσει με το θράσος του Μπεν. Εδώ το γράφουν απλώς "έχει δίκιο Στρατηγέ" δηλαδή χαμένο το αστείο. Στη μετάφραση της ιστορίας του Χουλκ στην Espresso όμως, ο Μπεν λέει στο Στρατηγό "έχει δίκιο φανταροπαππούλη" που προσωπικά εμένα με έκανε να γελάσω :) . Αυτό είναι πετυχημένη μετάφραση κατά τη γνώμη μου. Ακολουθεί το πνεύμα του κειμένου και όχι το γράμμα. Διαφορετικά είναι απλά στεγνή και τυπική και δεν απολαμβάνεις το διάβασμα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ constantinople Συμφωνώ κι εγώ. Αν θέλει κάποιος στεγνή και τυπική μετάφραση ας πάρει το αγγλικό και να έχει και ένα λεξικό από δίπλα. Το ίδιο πράγμα είναι. Το θέμα είναι να κάνεις σωστή προσαρμογή στα δεδομένα της χώρας που το μεταφράζεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νέο βίντεο με το Τεύχος 7 ΦΑΝΤΑΣΤΙΚ ΦΟΡ(FANTASTIC FOUR) ΑΠΕΙΛΗ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55401
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Απόλλωνα, μήπως για να προσθέσεις κλάση και φινέτσα στο βίντεο, να φοράς ένα ακριβό δαχτυλίδι την ώρα που ξεφυλλίζεις το τεύχος; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, constantinople είπε:

Φίλε Απόλλωνα, μήπως για να προσθέσεις κλάση και φινέτσα στο βίντεο, να φοράς ένα ακριβό δαχτυλίδι την ώρα που ξεφυλλίζεις το τεύχος; :)

Δεν έχω καμία σχέση με αυτόν που ανεβάζει τα βίντεο, απλά το ανεβάζω για να δει κάποιος το περιεχόμενο σε περίπτωση που αμφιταλαντεύεται  για να το πάρει ή όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13508
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν τον βλεπω για πολυ ψαγμενο παντως.Αρκετα βαρετο θα τον ελεγα κιολας. Το FF11 το λεει 13 (ο προηγουμενος τομος τελειωσε στο 10 πως να ξεκιναει με το 13 ! ) ,ασε που τους απαξιωνει χωρις λογικα να τους διαβαζει... Εγω το χαζεμα των τομων(παροτι τον αγοραζω νωριτερα) τον κανω στο Mostly Unboxing στο youtube.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

13 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Εγω το χαζεμα των τομων(παροτι τον αγοραζω νωριτερα) τον κανω στο Mostly Unboxing στο youtube.

 

Kι εγώ αυτόν βλέπω. Πλάκα έχει έτσι όπως τα λέει, αλλά ψιλοάσχετος είναι κι αυτός με κόμικς.
Απ΄ό,τι κατάλαβα μόνο από ταινίες ό,τι Μarvel ξέρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To 11 το είπε 13 γιατί έτσι γράφει κάτω...

Επεξεργασία από doom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13508
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

7 ώρες πριν, doom είπε:

To 11 το είπε 13 γιατί έτσι γράφει κάτω...

Καλα τραγικοι ακομα μια φορα η Radnet ασχετα που το παραβλεψαμε...Ειχαν και 2 βδομαδες περιθωριο να μην κανουν λαθη κριμα απ το θεο ειναι :lol:

Αλλα εφοσον παρακολουθεις τη σειρα ,ε ξερεις απο πριν τι διαβαζεις...Να πεις ηταν τα journey into mystery, tales of astonish κλπ που ξεκινουσαν απ το 80 φευγα να κανεις λαθος

7 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Kι εγώ αυτόν βλέπω. Πλάκα έχει έτσι όπως τα λέει, αλλά ψιλοάσχετος είναι κι αυτός με κόμικς.
Απ΄ό,τι κατάλαβα μόνο από ταινίες ό,τι Μarvel ξέρει.

Τον λες και χοντρο ασχετο :lol: Εχει γκελ ομως στο κοινο,ξερει να παρουσιαζει,να σε κρατα σε ενδιαφερον.Φαντασου χαζευω καμμια φορα και τα αλλα βιντεακια που κανει παροτι δεν τα μαζευω.Ακομα επιμενει ομως ναμΟρ σαμπαρΙνερ. Mε μεσο το proficiency  :gnews:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55401
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μερικές εικόνες από τον τόμο του ΘΩΡ που θα κυκλοφορήσει αυτή την Παρασκευή:

 

thor02-093.thumb.jpg.9ee45307b22aac30de46f3d70a462b85.jpgthor02-095.thumb.jpg.3e69bf66c55120b49bfa7f32c16233fe.jpg   thor02-03.thumb.jpg.ee01e7ba4f411721957f7315932abf1d.jpg

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

.. 

Επεξεργασία από albert
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33883
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλός και ο τρίτος τόμος των Φ4. Πλέον η σειρά μπαίνει σε μια σταθερή ρότα θα έλεγα. Έχουν ενδιαφέρον οι διαπροσωπικές σχέσεις όλων των μελών της ομάδας που την κάνει πιο ρεαλιστική! Θα δω τώρα τον ερχομό του Γκαλακτους στην άλλη συλλογή ώστε να δω που το πανε οι Lee και Kirby και μετά θα δω πως θα συνεχίσω αυτή τη σειρά. Στην αρχή έλεγα να πάρω τους δέκα πρώτους τόμους. Τώρα σαν να ψήθηκα λίγο παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55401
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

:aria: Ακούω ότι οι συνδρομητές από σήμερα παραλαμβάνουν μαζί τους τόμους 8, 9 & 10 !!!

 

08_MARVEL_COVER.thumb.jpg.ca8314cdeb9a6dfd5e9262624704902b.jpg  09_MARVEL_COVER.thumb.jpg.e80e39b25a177e33ff4f6878bc020ad2.jpg  10_MARVEL_COVER.thumb.jpg.08dc469498ed787b1010580ab7676ba9.jpg

 

Μου φαίνεται ότι παίρνει σιγά-σιγά μπροστά η Radnet -- μπράβο τους γι'αυτή την κίνηση! :party3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα συμφωνήσω μαζί σου @ constantinople  ότι είναι καλή κίνηση, αλλά πρέπει να πω ότι υπάρχει ένα αίσθημα που νιώθω από τότε που ξεκίνησε η Hachette και νιώθω ακόμα περισσότερο με τη Radnet. Είναι το συναίσθημα του είναι Πέμπτη-Παρασκευή και πάω να πάρω τα κόμικς μου από το περίπτερο, το οποίο έχω να το νιώσω από Γυμνάσιο όταν για χρόνια γυρίζοντας από το σχολείο στο σπίτι μου τότε στο Παγκράτι τσέκαρα αν είχαν βγει τα μηνιαία Αλμανάκο και Sporty ή το ότι με τον κολλητό μου είχαμε καθιερώσει την Παρασκευή ως μέρα ανάγνωσης κόμικ για να τα συζητήσουμε από τηλέφωνο το ΣΚ ή από κοντά τη Δευτέρα.

 

Ε καλές οι συνδρομές, αλλά αυτή η αγωνία αν θα έχουν φέρει το νέο τεύχος ή να βάζεις στην τσάντα δύο τόμους, κάποιο Μίκυ Μάους ή κάποια νέα έκδοση του Μικρού Ήρωα είναι όλα τα λεφτά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

33 λεπτά πριν, nikolas12 είπε:

Είναι το συναίσθημα του είναι Πέμπτη-Παρασκευή και πάω να πάρω τα κόμικς μου από το περίπτερο, το οποίο έχω να το νιώσω από Γυμνάσιο όταν για χρόνια γυρίζοντας από το σχολείο στο σπίτι μου τότε στο Παγκράτι τσέκαρα αν είχαν βγει τα μηνιαία Αλμανάκο και Sporty ή το ότι με τον κολλητό μου είχαμε καθιερώσει την Παρασκευή ως μέρα ανάγνωσης κόμικ για να τα συζητήσουμε από τηλέφωνο το ΣΚ ή από κοντά τη Δευτέρα.

 

Ε καλές οι συνδρομές, αλλά αυτή η αγωνία αν θα έχουν φέρει το νέο τεύχος ή να βάζεις στην τσάντα δύο τόμους, κάποιο Μίκυ Μάους ή κάποια νέα έκδοση του Μικρού Ήρωα είναι όλα τα λεφτά :) 

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! 

 

Αν κι έχουμε διαφορά ηλικίας, τελικά κάποιες ευχάριστες αναμνήσεις είναι πάντα οι ίδιες, σε όλες τις εποχές! :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55401
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

8 hours ago, nikolas12 said:

Ε καλές οι συνδρομές, αλλά αυτή η αγωνία αν θα έχουν φέρει το νέο τεύχος ή να βάζεις στην τσάντα δύο τόμους, κάποιο Μίκυ Μάους ή κάποια νέα έκδοση του Μικρού Ήρωα είναι όλα τα λεφτά :) 

 

Πίστεψε με, η αγωνία αν θα έρθει η συνδρομή ή όχι είναι μεγαλύτερη! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους 8 προστέθηκαν στη βάση. Την άλλη εβδομάδα έρχεται ο τέταρτος τόμος των Fantastic Four!

 

MARVELCLASSICS_0008.jpg  MARVELCLASSICS_0008z.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55401
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Και το ότι έχουν πάρει οι συνδρομητές και τα επόμενα 2 τεύχη μας επιβεβαιώνει ότι αυτά τουλάχιστον έχουν τυπωθεί και θα κυκλοφορήσουν στην ώρα τους τις επόμενες δύο Παρασκευές :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

"You're a-okay in our book!"?! Τι θέλει να πει ο "ποιητής"; Το "Α" δεν είναι στερητικό φαντάζομαι. :P  Ε ρε τι έχει να γίνει... Οι ένας Thor απάνω στον άλλον, έρχεται η αγαπημένη ομάδα των Εκδικητών (και που δεν έχουν καλεστεί και τι δεν έχουν τραβήξει/αντιμετωπίσει όλα αυτά τα χρόνια...) και όσο σκέφτομαι ότι στην άλλη σειρά θα διαβάσω μετά από τόσα χρόνια επιτέλους το πραγματικό "Thor: Ragnarok" (και όχι την κινηματογραφική παρωδία/ξεπέτα), ανατριχιάζω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4383
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

2 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

"You're a-okay in our book!"?! Τι θέλει να πει ο "ποιητής"; Το "Α" δεν είναι στερητικό φαντάζομαι. :P  Ε ρε τι έχει να γίνει... Οι ένας Thor απάνω στον άλλον, έρχεται η αγαπημένη ομάδα των Εκδικητών (και που δεν έχουν καλεστεί και τι δεν έχουν τραβήξει/αντιμετωπίσει όλα αυτά τα χρόνια...) και όσο σκέφτομαι ότι στην άλλη σειρά θα διαβάσω μετά από τόσα χρόνια επιτέλους το πραγματικό "Thor: Ragnarok" (και όχι την κινηματογραφική παρωδία/ξεπέτα), ανατριχιάζω...

 

Σύμφωνα με τη Βικιπαίδεια, το a-okay είναι απλώς το okay με μια κάπως δυνατότερη σημασία

 

https://en.wikipedia.org/wiki/A-okay

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Orignal357 είπε:

 

Σύμφωνα με τη Βικιπαίδεια, το a-okay είναι απλώς το okay με μια κάπως δυνατότερη σημασία

 

https://en.wikipedia.org/wiki/A-okay

 

Είναι μάλλον προσπάθεια αποτύπωσης της προφορικής έντασης, ε; Το έχω ξαναδεί πολλές φορές στο παρελθόν βέβαια, απλώς δεν ήξερα για ποιο λόγο μπαίνει. Και σε άλλες λέξεις το έχω πετύχει νομίζω αλλά δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13508
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

A-ok ειναι αμερικανικη εκφραση που την χρησιμοποιουν παρα πολυ στην καθημερινότητα . Αll ok δηλαδη απλα το κοβουν για συντομια.Πιο ειναι το προβλημα ακριβως δεν καταλαβαινω ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

23 ώρες πριν, constantinople είπε:

:aria: Ακούω ότι οι συνδρομητές από σήμερα παραλαμβάνουν μαζί τους τόμους 8, 9 & 10 !!!

 

08_MARVEL_COVER.thumb.jpg.ca8314cdeb9a6dfd5e9262624704902b.jpg  09_MARVEL_COVER.thumb.jpg.e80e39b25a177e33ff4f6878bc020ad2.jpg  10_MARVEL_COVER.thumb.jpg.08dc469498ed787b1010580ab7676ba9.jpg

 

Μου φαίνεται ότι παίρνει σιγά-σιγά μπροστά η Radnet -- μπράβο τους γι'αυτή την κίνηση! :party3:

Ισχύει παρέλαβα σήμερα 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τόμος 7: Fantastic Four - Απειλή στη Σελήνη

 

clean (1).jpg

 

Αχ έχω καιρό να γράψω μια κριτική για κόμικ, καθώς τελευταία δεν έχω διαβάσει σχεδόν τίποτα λόγω έλλειψης χρόνου. Τρίτος τόμος Fantastic Four στη συλλογή και πέντε νέες ιστορίες ήρθαν με τη νέα κυκλοφορία της Radnet.

 

Οι ιστορίες και το κοινό μοτίβο

 

Phillip_Masters_%28Earth-616%29_from_Fantastic_Four_Vol_1_14_0001.jpg

 

Η αλήθεια είναι ότι έχοντας διαβάσει πλέον τρεις πεντάδες ιστοριών των Fantastic Four έχω αρχίσει και συνειδητοποιώ ότι υπάρχει ένα κοινό μοτίβο μεταξύ τους. Κοινώς ανά πέντε ιστορίες βλέπουμε κακούς ή θεματικές να επαναλαμβάνονται με διαφορά μερικών τευχών. Έτσι κι εδώ έχουμε ξανά μια ιστορία με τον Νάμορ (σχεδόν πάντα είναι η τέταρτη νομίζω) και τη σχέση του με τη Σου και πως επηρεάζει τη σχέση της Σου με τον Ριντ που την αγαπάει, έχουμε μια ιστορία που η ομάδα πάει στο διάστημα, μια επιστροφή κακού, εν προκειμένω ο Πάπετ Μάστερ, καθώς και κάποια με εξωγήινους.

 

clean.jpg

 

Λείπει αρκετά ο Ντόκτορ Ντουμ που ούτε εδώ εμφανίζεται, ας όψεται που ξεκίνησα πριν λίγο τον τόμο των F4 από τη Hachette και τον είδα :) Όπως και να 'χει πάντα λέω ποιες ήταν οι αγαπημένες μου ιστορίες οπότε ας πω και εδώ. Η πρώτη με τον παντοδύναμο εξωγήινο μου άρεσε πάρα πολύ κυρίως γιατί για πρώτη φορά καταλαβαίνεις ότι η ομάδα δε μπορεί να κερδίσει με φυσικό τρόπο, αλλά πρέπει να σκεφτεί ένα έξυπνο σχέδιο. Επίσης έχει πρωτότυπο origin και αρκετό χιούμορ. Πιθανώς η καλύτερη του τόμου είναι η δεύτερη με τους Fantastic Four να έρχονται αντιμέτωποι με τον Hulk, πολύ ωραία εξέλιξη της πλοκής, με τον Banner να παίζει εξαιρετικά το ρόλο.

 

17.6-7.jpeg

 

Η τελευταία με τον Thinker επίσης ήταν έξυπνη, μου άρεσε η ανατροπή του Ριντ στο τέλειο πλάνο του κακού. Επίσης ο Thinker ήταν σαν χαρακτήρας σε μένα γνωστός από τα κόμικς της DC και ψάχνοντας είδα ότι της Marvel λέγεται Mad Thinker, οι δύο κακοί πάντως έχουν πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά, της Marvel εμφανίστηκε το 1963 σε αυτό το τεύχος, ενώ της DC 20 χρόνια πριν το 1943 ως Clifford DeVoe, κακός του Flash (έχει εμφανιστεί και στην ομώνυμη σειρά του CW). Οι άλλες δύο ιστορίες, δε θα πω ψέματα, αλλά δε μου άρεσαν ιδιαίτερα, ούτε με κέρδισαν, ειδικά αυτή που διαδραματιζόταν στο διάστημα.

 

Σχέδιο με εμφάνιση Steve Ditko

 

Impossible_Man_FF.jpg

 

Ως συνήθως έχουμε Jack Kirby, αλλά σε ένα τεύχος εμφανίζεται και Steve Ditko, αλλά δε μπορώ να πω ότι αλλάζουν πολλά. Οι γραμμές στο σχέδιο παραμένουν παχιές και τα καρέ είναι μοιρασμένα, υπάρχουν κάποια καλοφτιαγμένα και κάποια λιγότερο λεπτομερή. Θα ήθελα πολύ να είχα δει Don Heck στο σχέδιο εκείνη την περίοδο.

 

Τελικός απολογισμός 

 

Fantastic_Four_%28Earth-616%29_from_Fantastic_Four_Vol_1_13_0001.jpg

 

Αξίζουν αρκετά οι Fantastic Four ως τίτλος, 3/5 ιστορίες με ικανοποίησαν αρκετά και εννοείται περιμένω πως και πως κάθε επόμενο τόμο προκειμένου να νιώσω αυτήν την αυξανόμενη ποιότητα των ιστοριών που πολλοί σχολίασαν να πραγματώνεται επιτέλους στο χαρτί. Οπότε keep calm and keep reading comics, ελπίζω αυτήν την εβδομάδα να έχω περισσότερο χρόνο να μιλήσω για αυτά :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το έγραψα και μ΄αφορμή τον τόμο της Hachette με τον Γκαλάκτους.
Όποιος έχει διαβάσει 15-20 υπερηρωικά εκείνης της εποχής, θα διαπιστώσει ότι από ένα σημείο και μετά τα σενάρια είναι επαναλαμβανόμενα.

Λίγο πολύ γίνονται τα ίδια πράγματα με λίγο διαφορετικό τρόπο.

Θα μου πεις λογικό. Πόση φαντασία πια να έχει ο Stan Lee όταν γράφει 5-6 τίτλους το μήνα επί πόσα χρόνια.
Ούτε είναι απαραίτητα κακό, μιας και οι ιστορίες είναι ευχάριστες :)
Αλλά θεωρώ ότι όποιος έχει διαβάσει πχ 2 τόμους των FF, είναι σαν να τους διάβασε όλους.

Εγώ πάντως μετά τον Γκαλάκτους που μ΄άφησε θετικές εντυπώσεις, ψήθηκα να πάρω έναν τόμο FF απ΄τη Radnet.
Λέω να πάρω τον 4ο που θα βγει την Παρασκευή και θα έχει και ιστορία με τον Spider-Man απ΄ό,τι βλέπω (απ΄το Fantastic Four Annual #1).
Να χαρεί και ο @ constantinople :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55401
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εύγε παιδί μου, τέτοια θέλω ν'ακούω! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτή η ευκολία που βγάζουν συμπεράσματα ορισμένοι για τις ιστορίες που κυκλοφορούν 60 & 70 χρόνια χαρακτηρίζοντας μια ολόκληρη Σχολή με την ανάγνωση 10 μόλις τευχών μίας σειράς στη σειρά, με ξεπερνά. :) Βέβαια, δείχνει απλώς ασχετοσύνη και τίποτε περισσότερο με εκείνους να εκτίθενται. Που θα πάει όμως; Κάποια στιγμή θα μάθουν κι αυτοί πόσο λάθος έκαναν... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν έχω διαβάσει μόνο 10 υπερηρωικά εκείνης της εποχής.
Είναι σίγουρα πάνω από 30 (μετράω κι άλλους ήρωες, όχι μόνο τους FF).
Eγώ τι φταίω που από ένα σημείο και μετά μου φαίνονται παρόμοια τα σενάρια;
Nα αλλάξω άποψη;
Τώρα αυτά περί ασχετοσύνης κτλ δεν θα τα σχολιάσω, μιας και ξέρω ότι έχεις ολίγο "άκομψο" τρόπο να δείξεις σε κάποιον ότι διαφωνείς :)
Δεν σε παρεξηγώ, ειλικρινά.
Αν μου το έλεγε άλλος ίσως και να τα ΄παιρνα.
Αλλά με σένα κομπλέ :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Δεν έχω διαβάσει μόνο 10 υπερηρωικά εκείνης της εποχής.
Είναι σίγουρα πάνω από 30 (μετράω κι άλλους ήρωες, όχι μόνο τους FF).
Eγώ τι φταίω που από ένα σημείο και μετά μου φαίνονται παρόμοια τα σενάρια;
Nα αλλάξω άποψη;
Τώρα αυτά περί ασχετοσύνης κτλ δεν θα τα σχολιάσω, μιας και ξέρω ότι έχεις ολίγο "άκομψο" τρόπο να δείξεις σε κάποιον ότι διαφωνείς :)
Δεν σε παρεξηγώ, ειλικρινά.
Αν μου το έλεγε άλλος ίσως και να τα ΄παιρνα.
Αλλά με σένα κομπλέ :)

 

 

Παρανόηση... Μου ξέφυγε το "εκείνης της εποχής" και το έφτασα μέχρι σήμερα... :sorry:  Ναι, έχεις δίκιο σε μεγάλο βαθμό, βέβαια αυτό αλλάζει σχετικά γρήγορα αρκεί να μπεις στη διαδικασία να διαβάσεις και άλλα πράγματα που ξεκίνησαν παράλληλα εκτός από μεμονωμένους ήρωες. Και αναφέρομαι φυσικά σε μεγάλες ομάδες που αλλάζουν συχνά και τα μέλη τους, όχι των τεσσάρων ατόμων (που κι εκεί αλλάζουν ή προστίθεται βοηθητικό μέλος κατά καιρούς, αλλά δεν είναι συχνό φαινόμενο και σίγουρα δεν απαρτίζονται από χαρακτήρες που έχουν δουλέψει και σε δικές τους σόλο σειρές). Εκεί ξεδιπλώνονται πολύ περισσότερα πράγματα. Αλλά αν δεν υπήρχαν αυτές οι εισαγωγικές περιπέτειες, δε θα είχαμε τίποτα... Όλα από κάπου ξεκινούν.

 

:beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.