Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13515
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξερω οτι ειμαι γκρινιαρης και εστιαζω παντα στα αρνητικα, αλλα αυτο παλι σε πιο ονειρο το ειδανε ?

Γιατι ρε γαμοτο παντα να κανουν κατι που να με ξενερωνει ?

 

:moutra2:

IMG_20220107_143933.jpg

IMG_20220107_143951.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν κατάλαβα, τι κάνανε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13515
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αριστερα επρεπε να μπει η παρουσιαση δεξια το εξωφυλλο ! Αγραφος κανονας, νομιζω.

 

Εκτος αμα ειμαστε Αιγυπτιοι και διαβαζουμε απο αριστερα προς τα δεξια τοτε πασο.

 

:lol:

 

Το χουν ξανακανει αυτο και στο πρωτο IronMan, ειχα πει μπα καταλαθος εγινε.Τωρα ομως φανηκε οτι ουτε αυτο τους απασχολει...Πραγματικα δεν ξερω τι παιζει με αυτο το προσωπικο που δουλευει εκει...

 

Παντως οπως ειπες παραπανω ,αυτος θα ειναι ο τομος που θα αποφασισω αμα συνεχισω να συλλεγω τα Θορ ή σταματαω εδω.Ελπιζω να μαρεσει :gnews:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ρε συ μην τα παρατραβάμε με τα παράπονα... τι μας νοιάζει αν είναι δεξιά ή αριστερά το εξώφυλλο !!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα τις φωτογραφίες και πραγματικά δεν ένιωθα το λάθος που είναι. Νόμιζα ότι έβαλαν λάθος εξώφυλλα πάλι.

 

Έλα ρε συ. Κι εγώ γκρινιάζω, αλλά όχι κι έτσι. Ας είναι όλα τέλεια και ας είναι μόνο αυτό το "πρόβλημα". Μην είμαστε υπερβολικοί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Θυμάμαι τα παλιά τεύχη που διαβάζαμε τη δεκαετία του 1980 που μπερδεύανε τις σελίδες της ιστορίας και ψάχναμε να βρούμε που πρέπει να μπει η σελίδα για να βγάζει νόημα (και τότε δεν υπήρχε ιντερνέτ για να δούμε πως είναι το αμερικάνικο) και τώρα έχουμε φτάσει να παραπονιόμαστε αν μπήκε το εξώφυλλο αριστερά ή δεξιά !!!!

 

Πες πως αγοράζαμε το συγκεκριμένο σε τεύχος: Από το εξώφυλλο θα ήταν αμέσως μετά η πρώτη σελίδα; Δεν θα μεσολαβούσε το εσώφυλλο με τις διαφημίσεις; Πες πως είναι κάτι παρόμοιο. :) Εδώ οι αμερικάνοι διακόπτουν τις ιστορίες σε τυχαία σημεία μέσα στα τεύχη και βάζουν διαφημίσεις, στήλες αλληλογραφίες, ανακοινώσεις και ένα σωρό άσχετα!

 

Πάντως είμαι πολύ περίεργος για τις εντυπώσεις σου από αυτό τον τόμο. Αυτός είναι το σκαλί για να εκτιμήσει κανείς καλύτερα τον επόμενο, που έχει καλύτερες ιστορίες αλλά πολλά θέματα του ξεκινάνε από αυτόν εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παρανοουμε με την γκρίνια ώρες ώρες εεε..:lol:

 

Διαβάζοντας όλους τους τόμους μέχρι στιγμής και κάνοντας και μια έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο σχετικά με την ιστορική εξέλιξη του κάθε ήρωα αποφάσισα να μαζέψω τον Spidey, να μην μαζέψω τον Θορ και στους υπόλοιπους να τους δώσω την ευκαιρία να με κερδίσουν. Ευχάριστη έκπληξη για μένα είναι οι Φ4 μέχρι τώρα. Ίσως γιατί έχουμε διαβάσει ήδη πολλά και έχουμε μια πολύ πολύ εικόνα. Αλήθεια ψάχνοντας λίγο την εξέλιξη των Φ4 δεν βρήκα στην wiki την εξέλιξη των ηρώων. Έχω την αίσθηση όμως ότι ακολουθούν μια σχετικά νορμάλ εξέλιξη στο χρόνο και δεν χαωνουν τόσο όσο ας πούμε ο Θορ. Τι λέτε για αυτό οι γνωστες του χώρου?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Οι γνώστες του χώρου σου λένε να δώσεις μια ευκαιρία και στο Θωρ, παίρνοντας τον σημερινό τόμο!

 

Και μετά έλα να μου πεις αν "χαώνει" !! :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

26 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Οι γνώστες του χώρου σου λένε να δώσεις μια ευκαιρία και στο Θωρ, παίρνοντας τον σημερινό τόμο!

 

Και μετά έλα να μου πεις αν "χαώνει" !! :)

 

 

Οι τρέχουσες ιστορίες του μου αρέσουν. Αλλά δεν Μ άρεσε η εξέλιξη του στον χρόνο όπως τη διαβασα και η εμπλοκή του με θεούς και δαίμονες. Ξέρεις δεν μπορώ να μαζέψω 300 τόμους. Δεν έχω ούτε χώρο ούτε χρόνο. Εδώ τώρα κάθε εβδομάδα γανιαζω να διαβάσω τον τρέχον τόμο μαζί με τα υπόλοιπα που διαβάζω. Θα πάρω κάποιους λίγους. Ήθελα να μαζέψω τους πρώτους τόμους από κάθε ήρωα ώστε να έχω ας πούμε τις πρώτες δέκα είκοσι ιστορίες τους. Πάντως αυτόν τον Θωρ θα τον πάρω ούτως ή άλλως. Μέχρι αυτόν θα πάω. :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13515
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

@ Manitou  Στην φαση αυτη ειμαι και εγω.

Δεν σταματαω με τιποτα

Spider-man

Fantastic Four :respect::respect:

Χ-ΜΕΝ (οταν αρχισουν)

 

Με θετικο ματι εχω σιγουρα τον IronMan και μετα τον Thor

Avengers θα κρινω απο τον επομενο τομο τους,αν και ειδα οτι απο ενα τευχος και μετα 

Spoiler

αλλαζει εντελως η συσταση της ομαδας,ουσιαστικα γινεται αναγνωσμα νεων χαρακτηρων.

 

Ηulk αν και τον διαβασα πολυ ευχαριστα (160 σελιδες τουμπανο ! ) , η αραιη κυκλοφορια του ισως με κανει να τον σταματησω.

Captain America θα παρω σιγουρα τον τομο του (θελω να διαβασω για τον Red Scull), Darerdevil μαλλον ναι αλλα τον εχω παρει με στραβο ματι, θα δουμε εκει...

 

Οσο και να θελουμε πραγματικα ολοι μας να τους μαζεψουμε ολους ,αν υποθεσουμε οτι σε 5 χρονια θα ειμαστε στους 300+ ,ε θες δευτερο σπιτι να τους βαλεις ολους αυτους οπως και να το κανουμε !  :lol:

 

:cheers2:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Τι να πω, για μας τους μαρβελάκηδες αυτή η σειρά είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα... οπότε δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να μην αγοράσω κάποιο τόμο... και χαλάλι ο χώρος που θα πιάσουν.

 

Σχετικά με το Θωρ, μπορείς να τον σταματήσεις όταν δεν θα σου αρέσουν πια οι ιστορίες.

 

Πάντως ας μη μιλάμε για 300 τόμους από τώρα  (γιατί σε κάποιους από μας τρέχουν τα σάλια) Ακόμα δεν ξέρουμε αν θα επεκταθούν πάνω από τους πρώτους 60.

 

Οι πρώτοι 60 και θεματική ενότητα έχουν και συνέχεια και γενικά ότι χρειάζεται για να αξίζει να τους έχει κανείς όλους!

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13515
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Τι να πω, για μας τους μαρβελάκηδες αυτή η σειρά είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα... οπότε δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να μην αγοράσω κάποιο τόμο... και χαλάλι ο χώρος που θα πιάσουν.

 

Εμεις ομως οι ντισνευκοι εχουμε ηδη στη βιβλιοθηκη μας :

48 τομους απο τη συλλογη του Καρλ Μπαρκς

41 τομους απο την τρεχουσα συλλογη του Ρομανο Σκαρπα (θα ολοκληρωθει στον τομο 104)

Διαφορες αλλες σκληροδετες εκδοσεις οπως του Ντον Ροσα

+ ντουλαπια τιγκαρισμενα με ΚΟΜΙΞ,Μικυ Μαους κλπ Αστεριξ,ΛουκιΛουκ κλπ

 

Καπου στην πορεια λες οπα, που θα παει αυτο το πραμα :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αυτό μου θυμήζει το Marvels (το προτείνω) από τη συλλογή της Hatchette.Στο τέλος καθε τευχακιού  είχε δισέλιδη συνέντευξη και σε δύο/τρία τευχάκια η συνέντευξη  ήταν  δύο σελίδες πριν το τέλος.Διέκοπτε δηλαδή την ιστορία προς το τέλος κάθε τευχακιού.

 

Κάντε το εικόνα:

 

"Θεέ μου,μας επιτίθονται οι Σέντινελς"

 

Διακόπτουμε το πρόγραμμά μας για μία συνέντευξη του Kurt Busiek,Alex Ross και Stan Lee σχετικά με το τεύχος,την εποχή και τα γεγονότα που διαδραματίζεται σε αυτό.Και τώρα επιστρέφουμε στο πρόγραμμά μας.

 

"Οι μεταλλαγμένοι πρέπει να πεθάνουν."

 

"Κάνε πίσω γέρο,το 'χω."

""""ΚΤΣΙΝ"""

 

 

Χαχαχα    

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Εμεις ομως οι ντισνευκοι εχουμε ηδη στη βιβλιοθηκη μας :

48 τομους απο τη συλλογη του Καρλ Μπαρκς

41 τομους απο την τρεχουσα συλλογη του Ρομανο Σκαρπα (θα ολοκληρωθει στον τομο 104)

Διαφορες αλλες σκληροδετες εκδοσεις οπως του Ντον Ροσα

+ ντουλαπια τιγκαρισμενα με ΚΟΜΙΞ,Μικυ Μαους κλπ Αστεριξ,ΛουκιΛουκ κλπ

 

Καπου στην πορεια λες οπα, που θα παει αυτο το πραμα :lol:

 

Ε πάρε κι άλλη βιβλιοθήκη. Κολλάτε σε κάτι λεπτομέρειες :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  886 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι αλλά με την συνέντευξη μέσα στην μέση, έχτιζε αγωνία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως μιας που μιλάμε για ατέλειες των τομων έπεσε μια και στη δικιά μου αντίληψη που γενικά παρατηρώ ελάχιστα και δεν με ενοχλεί σχεδόν τίποτα. Στον τόμο 12 των Φ4 διαφημίζεται στην αρχή στο πρώτο από τα γραπτά κείμενα του τεύχους ότι στο τεύχος 22 το πράγμα λέει την περίφημη φράση του "it s clobbering time" που το μεταφράζουν ως "ώρα για άγριο ξύλο". Διάβασα το τευχος 22 και εκεί που εικάζω ότι στο αγγλικό κείμενο είναι η φράση "it s clobbering time" εδώ λέει "επιτέλους ήρθε η ώρα να ανάψουν τα αίματα". Όχι ότι μου έκανε καμία διαφορά ή καμία δυσάρεστη αίσθηση αλλά ρε παιδί μου φαίνεται σαν άλλος να μεταφράζει τα κείμενα και άλλος μέσα τις ιστορίες χωρίς να διαβάσει κανένας από τους δύο και τα δυο. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πριν από 1 ώρα, StefanosPap είπε:

Ναι αλλά με την συνέντευξη μέσα στην μέση, έχτιζε αγωνία

 

Μέχρι να τελειώσεις τη δισέλιδη συνέντευξη παίζει να είχες ξεχάσει τι σύμβαινε πιο πριν.Αν και όντως είχε αγωνία,φταίω και εγώ που το πήγα στρατιωτικά.Το διάβασα όλο μονοκοπανιά και δεν πέρασα τις συνεντεύξεις.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Manitou said:

εκεί που εικάζω ότι στο αγγλικό κείμενο είναι η φράση "it s clobbering time" εδώ λέει "επιτέλους ήρθε η ώρα να ανάψουν τα αίματα". 

 

Αν ήταν ο Καμπανάς μπορεί και να έγραφε "επιτέλους ήρθε η ώρα να ανάψω το τζάκι" οπότε καλά είμαστε! :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ρε συ αυτός ο πυρσός με το πράγμα τι φάση να τσακώνονται όλη την ώρα. Κούραση!!!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

3 hours ago, Manitou said:

Όχι ότι μου έκανε καμία διαφορά ή καμία δυσάρεστη αίσθηση αλλά ρε παιδί μου φαίνεται σαν άλλος να μεταφράζει τα κείμενα και άλλος μέσα τις ιστορίες χωρίς να διαβάσει κανένας από τους δύο και τα δυο. :lol:

Κι εμένα μου δίνεται αυτή η αίσθηση. Επίσης στον ίδιο τόμο, όταν πάνε να περιορίσουν τον Πυρσό χρησιμοποιώντας asbestos, στα ελληνικά το μετέφρασαν ως ασβέστη (χαλί από ασβέστη, αμάξι με οροφή από ασβέστη), ενώ κανονικά μεταφράζεται ως αμίαντος, γνωστό υλικό που δεν καίγεται. Ήταν η εποχή που δεν ήξεραν πως ακόμα ήταν καρκινογόνο και το χρησιμοποιούσαν παντού. Την τρίτη φορά προς το τέλος του τόμου το μετέφρασαν σωστά, όμως προφανώς ξέχασαν να το αλλάξουν στα προηγούμενα. Επίσης σε ένα τεύχος που ο Πυρσός διαβάζει την εφημερίδα που λέει ότι του χαρίζουν αμάξι, οι τύποι πρέπει να έκαναν γκουφιά και άφησαν μόνο «Π» και «Δ» αν θυμάμαι καλά, έτσι δεν βγάζεις νόημα τι διαβάζει ο Πυρσός. Ενώ στο αμερικάνικο έδειχνε κανονικά το κείμενο της εφημερίδας. Παίζει να ήταν στο #22, δεν το έχω μπροστά μου, αλλά και να το είχα, δεν θα άλλαζε τίποτα, αφού ο τόμος δεν έχει αρίθμηση σελίδων. Αυτά μερικά θεματάκια από μνήμης, θυμάμαι με χάλασαν κι άλλα όταν το διάβαζα. Βέβαια έχουν βελτιωθεί από τους πρώτους (απαράδεκτους) τόμους, όμως έχει δουλίτσα ακόμα μέχρι το ιδεατό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν είναι να φτάσουμε τους 300 τόμους αλλάζω και διαμέρισμα. 😆

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

On 7/1/2022 στο 7:57 ΜΜ, constantinople είπε:

 

Αν ήταν ο Καμπανάς μπορεί και να έγραφε "επιτέλους ήρθε η ώρα να ανάψω το τζάκι" οπότε καλά είμαστε! :)

 

Σε αυτό πάντως, ο Καμπανάς ήταν σταθερός, πάντα έγραφε "Είναι ώρα για ξύλο!", όπως και το "Άναψε!" του Πυρσού.

(Ευτυχώς στους... Fadastik For, τον Φαραώ δεν τον μετέφρασαν Φαρώα, όπως τον έγραφε Pharoah ξανά και ξανά ο Σταν Λη στο αυθεντικό κείμενο. )

 

Αυτό που έχω καταλάβει από τη συλλογή είναι ότι βασίζεται στις εκδόσεις Masterworks, αφού χρωματισμοί και έξτρα είναι τα ίδια .

Ένα Omnibus των πρώτων ιστοριών των ηρώων αντιστοιχεί σε 3 Masterworks. Κάθε τόμος της συλλογής, συνήθως αντιστοιχεί σε μισό (ή λίγο λιγότερο από μισό) Μasterworks.
Επομένως σε ένα Omnibus υπολογίζω ότι αντιστοιχούν κατα μέσο όρο 6 τόμοι των 7 ευρώ. Βάζω 7 για πιο σίγουρα. Δηλαδή, σα να αγοράζουμε Omnibus στα ελληνικά σε δόσεις με συνολική τιμή 49 ευρώ. Μιση τιμή (και λιγότερο) από την τιμή ενός αυθεντικού Omnibus.
Είναι τιμή ευκαιρίας . (Για απευθείας σύγκριση με τις τιμές των Masterworks που είναι σχετικά πανάκριβα, δεν τίθεται καν θέμα)

Αρκεί η αίσθηση της διεκπεραίωσης που μου δίνουν ώρες ώρες οι Έλληνες συντελεστές και η εμμονή στη διατηρηση στα αγγλικά όλων των ονομάτων [ακόμη και εντελώς οπτικά και ηχητικά ανόητων που στην ελληνική απόδοση σίγουρα θα διαβάζονταν και θα ακούγονταν καλύτερα πχ σκέαρκροου, μόλεκιουλ μαν, Μανταριν(ι), Αβέντζερς, Έιντζελ κλπ,  ακόμη και Χαντσομ Χάρρυ Φίλιπς που διάβασα κάποια στιγμή και μου πήρε κάποιο χρόνο για να καταλάβω ότι το Χαντσομ (που το διάβαζα Χάτσομ)  είναι παρατσούκλι (handsome) που το άφησαν ως όνομα],

να με κάνουν να σταματήσω την αγορά Omnibus στα ελληνικά στη μισή τιμή; Προς το παρόν όχι, αν και τελευταία δυσκολεύομαι λιγάκι. Από συνήθεια και υποχρέωση προς το παιδικό μου όνειρο αγόρασα τα 3-4 τελευταία τεύχη.
Ίσως όταν βελτιωθούν οι ιστορίες να μου φτιάξει περισσότερο το κέφι με τη συλλογή, όπως τις πρώτες μέρες.

 

Πήρα και τον Θωρ, εχει την πρωτη εμφανιση των Κόμπρα και μίστερ Χάιντ, ενώ το σύμπαν της Άσγκαρντ επεκτείνεται συνεχώς.

 

Και κάτι άλλο θετικό για τη συλλογή: Με τη Μαμουθκόμιξ, μέσα σε έξι μήνες είχαμε διαβάσει τα πρωτα 6 αυθεντικά τευχη των 4 Φανταστικών. Τωρα, σε 3 μηνες από την κυκλοφορία του 1ου τόμου, είμαστε ηδη στο 23ο  τεύχος, συν ένα επετειακό! Η ροή των ιστοριών ειναι από τους σημαντικούς παράγοντες που με κρατανε στη σειρά.

 


 

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32943
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  159
  • Reputation:   1708
  • Achievement Points:  164
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ρε παιδιά γιατι τόση γκρίνια. Ειμαι Dc ακιας κ ομως εχω σκοπό να αγοράσω οτι βγει. Μέχρις στιγμής απολαμβάνω....αν κ πρωτόλεια, τα Θωρ, Αιρον Μαν κ Φανταστικ φορ. Περιμένω με ανυπομονησία τον Καπταιν κ τον Ατρόμητο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 7/1/2022 στο 9:05 ΜΜ, Manitou είπε:

Ρε συ αυτός ο πυρσός με το πράγμα τι φάση να τσακώνονται όλη την ώρα. Κούραση!!!:lol:

 

Την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ. :lol:

 

Εντάξει, μία κόντρα ανάμεσά τους ίσως να βγάζει δυναμισμό και χιούμορ, αλλά νομίζω ότι ο Stan το παρακάνει. 

 

Παραδέχομαι ότι το Πράγμα έχει υποστεί την χειρότερη κακοποίηση στο σώμα του μετά το ατύχημα, αλλά έχει γίνει υπερβολικά επιθετικός και γρουσούζης σε βαθμό να με εκνευρίζει! :D 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μπορώ να κάνω μία ερώτηση;

 

Στα τεύχη Iron Man που έχουν κυκλοφορήσει ως τώρα,ποια τευχάκια συλλέγονται;

 

Edit:

Βασικά άκυρο,βρήκα αυτό που ήθελα.Ευχαριστώ!

 

@ kaneda   Ο Μανδαρίνος εμφανίζεται στο δεύτερο τεύχος Iron Man,τεύχος 13 αυτής της συλλογής εδώ.Έχει το τευχάκι που πρωτοεμφανίστηκε για την ακρίβεια,Tales of Suspense (1959) #50.  

 

Νομίζω το τεύχος της συλλογής λέγεται Iron Man:Ο Κρίμσον Ντάϊναμο  ξαναχτυπά.

Επεξεργασία από O Φρατζάτος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, O Φρατζάτος είπε:

Μπορώ να κάνω μία ερώτηση;

 

Στα τεύχη Iron Man που έχουν κυκλοφορήσει ως τώρα,ποια τευχάκια συλλέγονται;

Tales of suspense 39 έως 53.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

2 λεπτά πριν, karolos79 είπε:

Tales of suspense 39 έως 53.

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33361
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  524
  • Reputation:   5481
  • Achievement Points:  527
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2022 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλησπέρα σε όλους. Ευχάριστα τα νέα από radnet. Στο τελευταίο τεύχος του THOR αναγράφουν τα επιπλέον 19 που θα κυκλοφορήσουν (φτάνουμε έως το 40ο τεύχος). Το αναφέρω γιατί είχα μια ανησυχία για το μέλλον της έκδοσης. 

IMG_20220109_182520.thumb.jpg.9c2c4e743a77a603a6d7c2926dce7dda.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Άνοιξα τον τόμο #13 Iron Man, και στην πρώτη πρώτη σελίδα του πρώτου τεύχους (Tales Of Suspense 47), είδα ένα ακατανόητο μήνυμα, λες και το μετέφρασαν με αυτόματο μεταφραστή: «Ένα άλλο υπέροχο νέο κλασικό από τα κόμικς της Marvel!»

 

Το έψαξα και είδα πως στο πρωτότυπο, έλεγε αυτό.

rad.thumb.jpg.57e4fd6930d6f62e5ac8d5398dccb167.jpg

 

Οκ, είναι ζόρικο να το μεταφράσεις με λίγα λόγια ώστε να χωράνε στο μπαλονάκι, όμως μπορούσε να μπει κάτι που κατ' ελάχιστον θα έβγαζε ένα υποτυπώδες νόημα. Ξέρω 'γω «Ακόμα μία κλασική ιστορία από τα κόμικς της Marvel!». Γενικά συναντάω αρκετά σημεία που δεν βγάζω νόημα, όμως το συγκεκριμένο το έψαξα και είπα να το γράψω κι εδώ να υπάρχει.

 

Όμως ο κύριος λόγος που έγραψα, είναι επειδή στο άρθρο της σελίδας 46, η DC μεταφράζεται ως Disney Comics. Εκεί πέρα που λες πως τα έχεις δει όλα, εμφανίζονται τέτοια μαργαριτάρια.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33889
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

 

 

Όμως ο κύριος λόγος που έγραψα, είναι επειδή στο άρθρο της σελίδας 46, η DC μεταφράζεται ως Disney Comics. Εκεί πέρα που λες πως τα έχεις δει όλα, εμφανίζονται τέτοια μαργαριτάρια.

 

Τους περνάμε υπόγεια μηνύματα αλλά ακόμα δεν το έχουν πάρει χαμπάρι. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.