Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32641
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   122
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Νομίζω ότι η Radnet επένδυσε στο ότι η Hachette ολοκληρώνει τη δική της σειρά των 60 τόμων οπότε η δυναμική θα ήταν υπέρ της . Αν όμως η Hachette συνεχίσει με τους επόμενους 60 τόμους (δεν ξέρω αν υπάρχει ανακοίνωση) τότε το κόστος αυξάνεται πολύ για τους φίλους των υπερηρώων. Πριν λίγα χρόνια δεν είχαμε τίποτα σε τέτοιο επίπεδο εκδόσεων και τώρα έχουμε 2 πολύ ποιοτικές σειρές που αναβάθμισαν το ελληνικό τοπίο των κόμιξ. Μπορούν όμως αυτές οι προσπάθειες να στηριχθούν;

Επεξεργασία από newlynx
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

9 ώρες πριν, theforce είπε:

Α να χαθείς, μας πώρωσες βραδιάτικα!!! :valt::lol:

Η σειρά αυτή κατά τη γνώμη μου πρέπει να κυκλοφορεί κάθε εβδομάδα. Αν κυκλοφορεί κάθε 2 εβδομάδες, είναι καταδικασμένη. Πρέπει να υπάρχει μια ροή που να μειώνει τις χρονολογικές αποστάσεις με το σήμερα. Δε γίνεται οι ιστορίες να μένουν 60 χρόνια πίσω. Η ιδανική συχνότητα για μένα είναι αυτή με την οποία θα αντιστοιχεί σχεδόν ένα τεύχος την ημέρα.  Τόμοι με 6-7 τεύχη το καθένα, καλό είναι να κυκλοφορούν κάθε εβδομάδα.

Στην Ιταλία, μέσα σε 4 χρόνια έχουν διανύσει 14 χρόνια! Φυσικά ο ρυθμός μείωσης της χρονικής απόστασης μειώνεται όσο περνάει ο καιρός, αφού προστίθενται νέες σειρές.
Φοβερός ο αγώνας δρόμου του Δρ. Στρέιντζ, που από τον Ιανουάριο μέχρι τον Σεπτέμβριο έχει κυκλοφορήσει 4 τόμους και από το 1963 έχει φτάσει ήδη στο 1967, με τις υπόλοιπες ιστορίες στο 1975-76.
Λείπει από τη σειρά ο Κάπταιν Μάρβελ δυστυχώς.
Το θετικό είναι ότι στο εξωτερικό οι τόμοι παραμένουν στην ίδια σταθερή τιμή.


Βρήκα αυτήν εδώ τη σελίδα. Οι τόμοι πωλούνται με... σκόντο ανά πενηντάδα, οπότε υποθέτω πως  έτσι πηγαινουν εκεί οι συνδρομές.
https://store.gazzetta.it/fumetti/super-eroi-classic/MhisEWcWzBgAAAFa6ZIO3Os9/ct

Πάντως στον σύνδεσμο που αναφέρεις,το μόνο θετικό που υπάρχει στην χώρα μας είναι η τιμή... Στην Ιταλία 7.99/τεύχος και σε μας 6.99/τεύχος. Ακόμη η συνδρομή για τα 50 τεύχη στην Ιταλία είναι 345-350 ευρώ και σε μας με άθροισμα των συνδρομών οι 60 τόμοι βγαίνουν 347 ευρώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Πολύ ωραία νέα αυτά και μακάρι να τραβήξει η σειρά! Δυστυχώς κι εγώ είδα ότι δεν έχει "Rom the Space Knight", καθώς αυτός ξεκινάει το 1979... :(  Που είναι όμως το "Master of Kung Fu" που ξεκινάει το '73; :thinking:

Μπορεί να θέλουν να μαζευτούν κάποιος συγκεκριμένος αριθμός τευχών για το κάθε ήρωα για να κυκλοφορήσει ο τόμος...

 

Ακόμη @ nikolas12  μπορείς τους παρακάτω συνδέσμους να τους βάλεις στην αρχή του θέματος για να τους βρίσκουμε; Η κάποιος άλλος που κάνει καλές παρουσιάσεις να ανοίξει άλλο θέμα και να βάλει ό, τι πληροφορία έχουμε από το εξωτερικό;

Ορίστε οι σύνδεσμοι:

https://www.comicsbox.it/serie/SUPEROICLA

https://store.gazzetta.it/fumetti/super-eroi-classic/MhisEWcWzBgAAAFa6ZIO3Os9/ct

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34088
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Καλημέρα σε όλους

 

Τυχαία είδα χθες τη διαφήμιση στη τηλεόραση και είπα να το ψάξω καθώς ενδιαφέρομαι για Marvel. Θεώρησα ότι η Hachette θα σταματούσε στο τόμο 60 οπότε για τώρα θα τα έπαιρνα ταυτόχρονα και μετά μόνο της Radnet. Ωστόσο βλέπω να λέτε ότι υπάρχει περίπτωση η hachette να συνεχίσει και τις υπόλοιπες συλλογές; Έχει βγει κάποια ανακοίνωση ή απλά λόγω της επιτυχίας λογικά θα συνεχίσει;

 

Η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά λεφτά αν συνεχίσει η hachette και νομίζω προτιμώ τα hachette, είναι πιο όμορφα για συλλογή. Αν και μου αρέσουν τα ρετρο κόμικ και πιο παλιά αγόραζα τέτοια πιο παλιά τεύχη. Και για τις δυο συλλογές βέβαια χώρο δεν έχω, να δω τι θα πρωτομαζεψω πάλι ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1 ώρα πριν, newlynx είπε:

Νομίζω ότι η Radnet επένδυσε στο ότι η Hachette ολοκληρώνει τη δική της σειρά των 60 τόμων οπότε η δυναμική θα ήταν υπέρ της . Αν όμως η Hachette συνεχίσει με τους επόμενους 60 τόμους (δεν ξέρω αν υπάρχει ανακοίνωση) τότε το κόστος αυξάνεται πολύ για τους φίλους των υπερηρώων. Πριν λίγα χρόνια δεν είχαμε τίποτα σε τέτοιο επίπεδο εκδόσεων και τώρα έχουμε 2 πολύ ποιοτικές σειρές που αναβάθμισαν το ελληνικό τοπίο των κόμιξ. Μπορούν όμως αυτές οι προσπάθειες να στηριχθούν;

 

Απαντητικό mail από "hachette@argoscom.gr" 8 Ιουλίου 2021

"Καλησπέρα σας,

Σχετικά με το αίτημά σας θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι κατόπιν ενημέρωσης της εκδοτικής, η συλλογή θα εμπλουτισθεί και θα επεκταθεί έως τα 120 τεύχη. Όσον αφορά τίτλους επόμενων τευχών και τη σειρά κυκλοφορίας αυτών, θα σας πληροφορήσουμε εφόσον έχουμε νεότερη ενημέρωση από την εκδοτική εταιρεία.

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία."

 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει από τότε κάτι, αλλά λογικά η συλλογή της "Hachette" θα συνεχιστεί για άλλους 60 τόμους.

 

Πληροφοριακά η ερώτησή μου ήταν πάντως σχετικά με το αν τελικά θα δούμε το "Eternals" στη συλλογή, αλλά σε αυτό απάντηση δεν πήρα.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 hours ago, Mandrake said:

Πολύ ωραία νέα αυτά και μακάρι να τραβήξει η σειρά! Δυστυχώς κι εγώ είδα ότι δεν έχει "Rom the Space Knight", καθώς αυτός ξεκινάει το 1979... :(  Που είναι όμως το "Master of Kung Fu" που ξεκινάει το '73; :thinking:

 

Για ROM δεν έχει πια η MARVEL τα δικαιώματα οπότε δεν θα βγει. Για Μάστερ Κουνγκ Φου, παρόλο που ο χαρακτήρας είναι δικό τους δημιούργημα, ο πατέρας του και κύριος αντίπαλος (Φου Μαντσού) δεν είναι και έχουν χάσει τα δικαιώματα για τον Φου Μαντσού. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαν να τα ανατυπώσουν. (Κάποια στιγμή είχαν κάνει μια συμφωνία και τα είχαν ανατυπώσει, αλλά δεν ξέρω αν αυτή η συμφωνία ισχύει ακόμη. Στην ταινία που βγαίνει φέτος δεν υπάρχει Φου Μαντσού, έχουν αντικαταστήσει τον χαρακτήρα με κάποιον άλλον, οπότε δεν φαίνεται να έχουν τα δικαιώματα πλέον...)

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Οι σύνδεσμοι του @ olyssesmoore  για την ιταλική συλλογή προστέθηκαν στην παρουσίαση της σειράς για να υπάρχουν πάντα εύκαιροι. Βλέποντας τη χθεσινή συζήτηση πάντως και ότι η ελληνική συλλογή ακολουθεί την ιταλική, σκέφτομαι ότι η ρετρό συλλογή αυτή έρχεται από Ιταλία, ο Lupoi που γράφει την εισαγωγή σε κάθε τόμο της Hachette είναι Ιταλός, τα Disney περιοδικά είναι γεμάτα ιταλικές ιστορίες, τα Mister No και τα λοιπά Μπονελικά του Μικρού Ήρωα έρχονται κι αυτά από Ιταλία, αφού τους παίρνουμε τόσα πολλά, κανά δεξί μπακ ή κανά χαφάκι για την Εθνική δε μπορούν να μας δανείσουν; :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, penelopekats είπε:

Καλημέρα σε όλους

 

Τυχαία είδα χθες τη διαφήμιση στη τηλεόραση και είπα να το ψάξω καθώς ενδιαφέρομαι για Marvel. Θεώρησα ότι η Hachette θα σταματούσε στο τόμο 60 οπότε για τώρα θα τα έπαιρνα ταυτόχρονα και μετά μόνο της Radnet. Ωστόσο βλέπω να λέτε ότι υπάρχει περίπτωση η hachette να συνεχίσει και τις υπόλοιπες συλλογές; Έχει βγει κάποια ανακοίνωση ή απλά λόγω της επιτυχίας λογικά θα συνεχίσει;

 

Η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά λεφτά αν συνεχίσει η hachette και νομίζω προτιμώ τα hachette, είναι πιο όμορφα για συλλογή. Αν και μου αρέσουν τα ρετρο κόμικ και πιο παλιά αγόραζα τέτοια πιο παλιά τεύχη. Και για τις δυο συλλογές βέβαια χώρο δεν έχω, να δω τι θα πρωτομαζεψω πάλι ?

Ναι υπάρχει επίσημη ανακοίνωση από 2 πηγές. Η πρώτη είναι μέσω του email της Hachette που στέλνουμε μυνήματα για ελαττωματικούς τόμους κι η δεύτερη είναι ο @ Ilias  που μεταφράζει κάποιους τόμους της συλλογής.... Μας "είπαν" ότι η συλλογή της Hachette θα συνεχιστεί για ακόμα 60 τόμους... 120 στο σύνολο... Αν θα γίνει κι άλλη επέκταση θα μάθουμε αργότερα (προς το τέλος της 2ης 60άδας), γιατί στο εξωτερικό έχουν κυκλοφορήσει πάνω από 250 τόμους...

Ομοίως και η συλλογή της Radnet. Αρχικά θα κυκλοφορήσουν 60 τόμοι κι ανάλογα με την ανταπόκριση του κοινού θα γίνει επέκταση... Η Radnet ακολουθεί την συλλογή της Ιταλίας που ξεκίνησε το 2017 και τώρα αριθμεί 270+ τεύχη...

Οπότε χρειαζόμαστε μεγάλο πορτοφόλι...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13514
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Πάντως στον σύνδεσμο που αναφέρεις,το μόνο θετικό που υπάρχει στην χώρα μας είναι η τιμή... Στην Ιταλία 7.99/τεύχος και σε μας 6.99/τεύχος. Ακόμη η συνδρομή για τα 50 τεύχη στην Ιταλία είναι 345-350 ευρώ και σε μας με άθροισμα των συνδρομών οι 60 τόμοι βγαίνουν 347 ευρώ...

Δεν καταλαβαίνω πως συνδιαζεις ότι σε εμάς είναι φτηνότερα;; Έχει η Ιταλία το ιδιο ποσοστό ανεργίας ή κατώτατο μισθο 500 ευρώ;; Θα μας κάνεις να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε :lol: Αναλογικά και μόνο να το πας είναι ακριβότερα σε εμάς! 

 

Πάντως με έκανες και γέλασα που θεωρείς ότι η Ελλάδα κάνει κάτι σωστότερα από άλλη χώρα :lmao:

 

Παιδιά όσο κ να το ψάχνουμε αυτοί που θα θέλουν να τα μαζέψουν όλα ίσως είναι από 1-5%.  Εγώ με το που διάβασα 240τομοι και συνεχίζουμε είπα που θα τα βάλω όλα αυτά;;;  Δυστυχώς μόνο σπαιντι και βλέπουμε... Μακάρι να τα πάνε καλά να δούμε τα απάντα της Μarvel χρονολογικα οργανωμένα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

12 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Δεν καταλαβαίνω πως συνδιαζεις ότι σε εμάς είναι φτηνότερα;; Έχει η Ιταλία το ιδιο ποσοστό ανεργίας ή κατώτατο μισθο 500 ευρώ;; Θα μας κάνεις να ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε :lol: Αναλογικά και μόνο να το πας είναι ακριβότερα σε εμάς! 

 

Πάντως με έκανες και γέλασα που θεωρείς ότι η Ελλάδα κάνει κάτι σωστότερα από άλλη χώρα :lmao:

 

Παιδιά όσο κ να το ψάχνουμε αυτοί που θα θέλουν να τα μαζέψουν όλα ίσως είναι από 1-5%.  Εγώ με το που διάβασα 240τομοι και συνεχίζουμε είπα που θα τα βάλω όλα αυτά;;;  Δυστυχώς μόνο σπαιντι και βλέπουμε... Μακάρι να τα πάνε καλά να δούμε τα απάντα της Μarvel χρονολογικα οργανωμένα. 

Δεν ανέφερα καθόλου άλλα οικονομικά κριτήρια... Το μόνο που συγκρίνω είναι η τιμή του κάθε τόμου κι αφού είναι σε ευρώ και στις 2 χώρες γίνεται καλύτερα η σύγκριση... Το πιο λογικό θα ήταν στην Ελλάδα να ερχόταν πιο ακριβά σε τιμή των τόμων λόγω φόρων και διάφορα τέτοια...

Πάντως έξω από τον χορό όλοι μπορούμε να σχολιάσουμε... Αν σου φαίνεται ακριβότερη η έκδοση στην Ελλάδα, γιατί δεν τα αγοράζεις από την Ιταλία να σου έρθει πιο φθηνά;....

Με τα εξής στοιχεία τί είναι πιο φθηνό;50 τόμοι 345-350 ευρώ (με συνδρομή) ή 60 τόμοι 372 ευρώ περίπου;

Τώρα αν θες να βάλουμε και τις επιπτώσεις των Παγκόσμιων πολέμων,τί να πω; Όταν το πολυσκέφτεσαι χάνεις την ουσία... Όποιος θέλει μπορεί να συμπεριλάβει ότι οικονομικά κριτήρια θέλει και να φτάσει η "κουβέντα" αλλού... Αυτά...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

6 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Πολύ ωραία νέα αυτά και μακάρι να τραβήξει η σειρά! Δυστυχώς κι εγώ είδα ότι δεν έχει "Rom the Space Knight", καθώς αυτός ξεκινάει το 1979... :(  Που είναι όμως το "Master of Kung Fu" που ξεκινάει το '73; :thinking:

Νομιζω ηδη ειναι πολλα!!! αν βαζανε μονο σπαιντερμαν θα επιανε σιγουρα .τωρα ;;;  ποιος θα αγορασει Doctor Strange και Defenders . λιγο δυσκολο το βλεπω και καθυστερει κατα πολυ τη συλλογη. 5 ιστοριες στο τευχος θα βαζει περιπου Θα θελαμε 24 τευχη για να τελειωσει  το "Master of Kung Fu" Θα εχω πεθανει οντως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

7 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Πολύ ωραία νέα αυτά και μακάρι να τραβήξει η σειρά! Δυστυχώς κι εγώ είδα ότι δεν έχει "Rom the Space Knight", καθώς αυτός ξεκινάει το 1979... :(  Που είναι όμως το "Master of Kung Fu" που ξεκινάει το '73; :thinking:

Νομίζω ότι έχει να κάνει με πνευματικα δικαιώματα μιας και εκείνος ο Shangchi είναι ο γιος του Fu-manchu  όπως νομιζω οτι δεν θα εκδοθεί για τον ίδιο λόγο η σειρά των 72 τευχών του tomb of Dracula

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Το ότι είμαστε έστω και ένα ευρώ φθηνότεροι από την Ιταλία, καλό είναι.

Στη Βραζιλία όμως ο κάθε τόμος είναι μεταξύ 5,5 και 6,4 ευρώ (άλλοι τόμοι έχουν 34.90 R$ και άλλοι 39.90).

Αν η αρχική τιμή ήταν στα 6 ευρώ και με τη συνδρομή πήγαινε στα 5, ίσως η συλλογη να είχε ακόμη μεγαλυτερη δυναμική. 

Σχετικά με το Master of Kung Fu, στη Βραζιλία έχει κυκλοφορήσει και άλλη μια σειρά (ίσως κυκλοφορεί και στην Ιταλία) με... Ιστορικές Συλλογές της Μαρβελ και ο Φου Μαντσου είναι στο εξώφυλλο. Επίσης τα masterworks και τα Omnibus στις ΗΠΑ έχουν κυκλοφορήσει κανονικά.

81299506_rt.thumb.png.13a97ed815344e4004f04b3b5c59254e.png

 

Ο δρ. Στρειντζ στην Ιταλία άρχισε να κυκλοφορεί μόλις φέτος. Ίσως αναλόγως της δυναμικής της σειράς να προσθέτουν κι εκεί τίτλους που αρχικά να φοβόντουσαν να βάλουν, και αναλόγως το τι ζητάει το κοινό. Έτσι ο Στρειντζ φέτος τα έχει σαρώσει όλα με 4 τόμους σε 9 μήνες για να προλάβει χρονολογικα τους υπόλοιπους. Ίσως αργότερα να βάλουν κι άλλον ήρωα εκτός αρχικών πλάνων, πχ τον αγαπημένο Μάστερ. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ nikolas12  τι γουστάρουν και προσφέρουν οι Ιταλοι:

Κόμικ Εσπρέσσο Πίτσα Σπαγγέτι Μπαλα Μόνικα Μπελούτσι Ρούχα Στυλ Τερματοφύλακες Φεράρι.

 

:xm:

 Viva Italiaaaaa

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οι συνδρομητές έχουν πάρει μαζι τους 2 πρώτους τόμους που κυκλοφορούν ανά 2 εβδομάδες, δηλαδή τους τόμους του πρώτου μήνα. Επίσης βλέπω ότι στην Ιταλία οι νέοι τόμοι ανακοινώνονται ως τετράδες. Λέτε οι συνδρομητές να έχουν μια επίσκεψη κούριερ το μήνα με 4 τεύχη μαζεμένα; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε μου ακούγεται παράξενο μιας και:

 

1ον. Υπάρχουν ογκωδέστερες συλλογές "εκεί έξω" που πουλάνε μαζεμένα περισσότερα τεύχη, όπως τα omnibus και τα essential.

 

2ον. Οι τόμοι βγαίνουν αυτόνομοι και θα μπορούσαν να μην έχουν στάνταρ περιοδικότητα, γι' αυτό και έχουν ISBNs και όχι ISSN όπως της "Hachette".

 

3ον. Είδαμε όλοι μας και απ' το βίντεο ότι έχουν εκδοθεί πολλοί μαζί ήδη. Θα μπορούσαν να βγαίνουν όποτε θέλουν ανά Χ χρονική περίοδο, απλώς για να διοχετευτούν σωστά στα περίπτερα και να δουν αν έχουν "πέραση", χρειάζεται προγραμματισμός με συγκεκριμένη περιοδικότητα. Να δουν αν τ' αντέξει η Αγορά και πόσοι θα ακολουθήσουν με συνδρομές. Αυτό ίσως είναι στο πλάνο να γίνει μελλοντικά, εάν αποφασίσουν να συνεχίσουν τη σειρά παραπέρα. Αν και η "Radnet" είναι ελληνική εταιρία και απ' ότι φαίνεται συνεργάζεται με το "Άργος" σε κάθε τι που βγάζουν, οπότε στα περίπτερα δε νομίζω πως θα σταματήσει να βγαίνει με τους ίδιος ρυθμούς.

 

 

Γιατί όμως κάποιος που παρλάρει Ιταλιάνο να μην επικοινωνήσει μαζί τους με e-mail και να ρωτήσει, εφόσον η εκδοτική και η σειρά είναι ενεργές; Όλα εγώ πχια; :PPP:

 

 

Υ.Σ. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως απάντησαν σε κάποιον παραπίσω από τη "Radnet" ότι "εκεί έξω έχουν κυκλοφορήσει 100 τόμοι προς το παρόν, οπότε θα δούμε". Κάπως έτσι δεν το έγραψε κάποιο μέλος; Είναι δυνατόν να μη γνωρίζουν για τους υπόλοιπους που έχουν βγει στην Ιταλία; Οι Ιταλικοί τόμοι είναι της "Luppa" και αυτοί ή κάποιας άλλης;

 

Υ.Σ.2 Το "πχια" χρειάζεται τόνο άραγε; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1540 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 9/15/2021 at 5:31 PM, pamahera said:

Έκανα την συνδρομή των 20 τευχών και σήμερα μου ήρθε ο δεύτερος τόμος με κούριερ και πλήρωσα τα 120 ευρώ. Μέσα είχε το δεύτερο τεύχος πάλι με μεγάλο χαρτόνι και ένα αποδεικτικό χαρτί της radnet για τη συνδρομή.

 

Με ποια μεταφορικη ερχονται; Υπαρχει ειδοποιηση πριν την αποστολη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1540 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 9/7/2021 at 10:29 AM, ProfPhillipMortimer said:

Δεν υπάρχει μεγαλύτερος φαν της Μάρβελ από εμένα.

 

Έχω σε διάφορες εκδόσεις (τεύχη, masterworks, essentials, omnibus )και έχω διαβάσει ότι έχει εκδώσει  η Μάρβελ από την αρχή της έως το 1990.

 

Από εκεί και μετά έχω διαβάσει άπειρα κομικς της αλλά όχι τα άπαντα.

 

Στην αρχή ο Σταν Λι προσπαθούσε να γράψει για παιδιά και τα πρώτα χρόνια της Μαρβελ είναι πολύ μέτριες ιστορίες που μάλλον δεν αξίζει να διαβαστούν.

 

Γύρω στο 1967-1968 κατάλαβε πως το κοινό του είναι μεγαλύτερο σε ηλικία και προσάρμοσε τις ιστορίες του φτάνοντας σε εξαιρετικά καλά αποτελέσματα.

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου αυτές η ιστορίες είναι οι χειρότερες της Μάρβελ και αυτή η συλλογή δεν έχει λόγο ύπαρξης.

 

Στις καλύτερες ιστορίες από το 1968 και μετά δεν θα φθάσει οπότε τι να πω ....

 

Όποιος έχει διαβάσει essential θα ξέρει πως πάντα οι ιστορίες βελτιώνονται στον 2-3 τόμο οπότε μια συλλογή των αρχικών μέτριων ιστοριών τι νόημα έχει ;

 

Μόνο για κάποιον σουπερ completist και ίσως μόνο για τα amazing spider-man και fantastic four που αποτελούσαν το επίκεντρο του πρώιμου Marvel Universe.

Επειδη φαινεσαι γνωστης, θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ολες αυτες τις διαφορετικες εκδοσεις του καθε ηρωα, πχ spiderman, υπαρχει καποια συνεχεια ή ειναι αλλο συμπαν, reboot; Υπαρχουν καποιες σειρες που εχουν 800+ επεισοδια, εκει τι ακριβως γινεται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6946
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γίνονται όλα όσα αναφέρεις.

 

Για μεγάλο χρονικό διάστημα υπήρχε ένα continuity (60ς έως 2000) .

 

Μετά το 2000 χαλάρωσαν λίγο τα πράγματα και υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία.

 

Το ultimate spider-man είναι συγχρονο retelling.

 

Ο spider-man είχε παντρευτεί και είχε παιδί. Μετά έγινε retcon με το brand new day κλπ.

 

Γενικά είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθεί ένας ήρωας σε σειρά μετά από 60 χρόνια και 10 γενιές αναγνωστών.

 

Η συλλογή πάντως κλασσικοί υπερήρωες παρουσιάζει τις πρώτες αυθεντικές ιστορίες της Μαρβελ του 60 που θεμελίωσαν τον κόσμο της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1540 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 9/16/2021 at 7:10 PM, Vasilis1986 said:

Καλησπέρα στην ομάδα! Ψαχνοντας και εγω στο διαδίκτυο για την συλλογή σε άλλες χώρες διαπίστωσα ότι η συλλογή κυκλοφορεί στην Ιταλία με την ονομασία Super Eroi Classic.  Έχει φτάσει έως σήμερα στο τόμο 234 και συνεχίζεται η έκδοση του. Ο τελευταιος τόμος του Spiderman αφορα τεύχη του 1974. Πιο αναλυτικά για τα τεύχη που περιλαμβάνονται σε κάθε τόμο μπορείτε να βρείτε στο λινκ https://www.comicsbox.it/serie/SUPEROICLA

Εκει εχουν προχωρησει μεχρι το 1975. Απλα απιστευτο αν γινει και στην Ελλαδα κατι τετοιο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1540 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

9 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Γίνονται όλα όσα αναφέρεις.

 

Για μεγάλο χρονικό διάστημα υπήρχε ένα continuity (60ς έως 2000) .

 

Μετά το 2000 χαλάρωσαν λίγο τα πράγματα και υπάρχει μεγαλύτερη ελευθερία.

 

Το ultimate spider-man είναι συγχρονο retelling.

 

Ο spider-man είχε παντρευτεί και είχε παιδί. Μετά έγινε retcon με το brand new day κλπ.

 

Γενικά είναι πολύ δύσκολο να διατηρηθεί ένας ήρωας σε σειρά μετά από 60 χρόνια και 10 γενιές αναγνωστών.

 

Η συλλογή πάντως κλασσικοί υπερήρωες παρουσιάζει τις πρώτες αυθεντικές ιστορίες της Μαρβελ του 60 που θεμελίωσαν τον κόσμο της.

Οι οποιες εξελισσονται προς το καλυτερο; Φτανουν μεχρι δεκαετια 70 και 80 ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6946
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπικη άποψη

 

Το Μαρβελ γιουνιβερσ χτίζεται σιγά σιγά με αποκορύφωμα την θητεία του Shooter σαν editor in chief αρχες των 80ς.

 

Δημιουργική κορύφωση πάλι κατά τη γνώμη μου τα 70ς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ lazostat τα ίδια ρώτησα και εγώ τις προάλλες. Αν θες μια πλήρη απάντηση βάλε στο Wikipedia τη λέξη Spiderman και διάβασε όλη την ιστορία του ήρωα στο βάθος του χρόνου για το main cannon.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32641
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   122
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εντυπωσιακό το ότι έχουν βγει 234 τόμοι που καλύπτουν 12 χρόνια, θα έχουν μεγάλες βιβλιοθήκες στην Ιταλία! Αν κάνουμε και την αναγωγή για τα επόμενα 20-30 χρόνια μάλλον θα θες ξεχωριστό δωμάτιο για να τα φυλάς. 

Εμένα πιο πολύ θα με ενδιέφερε να έβγαιναν οι καλύτεροι τόμοι και ιστορίες αυτών των εποχών πχ ανά δεκαετία. Τώρα μου δείχνει έκδοση των απάντων της Marvel που ναι μεν φαίνεται εντυπωσιακή αλλά θα είναι τεράστια σε μέγεθος, ακριβή σε κόστος και με όχι πάντα την καλύτερη ποιότητα σε επίπεδο ιστοριών. Βέβαια αν επιλέγεις τόμους τα πράγματα θα είναι καλύτερα για το πορτοφόλι σου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13514
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 ώρες πριν, newlynx είπε:

Εντυπωσιακό το ότι έχουν βγει 234 τόμοι που καλύπτουν 12 χρόνια, θα έχουν μεγάλες βιβλιοθήκες στην Ιταλία! Αν κάνουμε και την αναγωγή για τα επόμενα 20-30 χρόνια μάλλον θα θες ξεχωριστό δωμάτιο για να τα φυλάς. 

Εμένα πιο πολύ θα με ενδιέφερε να έβγαιναν οι καλύτεροι τόμοι και ιστορίες αυτών των εποχών πχ ανά δεκαετία. Τώρα μου δείχνει έκδοση των απάντων της Marvel που ναι μεν φαίνεται εντυπωσιακή αλλά θα είναι τεράστια σε μέγεθος, ακριβή σε κόστος και με όχι πάντα την καλύτερη ποιότητα σε επίπεδο ιστοριών. Βέβαια αν επιλέγεις τόμους τα πράγματα θα είναι καλύτερα για το πορτοφόλι σου. 

Προσωπικά μου αρέσει που θα βγαίνουν σε χρονολογική σειρά τα τεύχη του κάθε ήρωα. Για πιο λόγο να κόψουν τεύχη fillers και να δημιουργήσουν κενά στη συλλογή; Αντε να τελειώσει 6 μήνες 1 χρονο νωρίτερα η όλη έκδοση, και; Μετά να χουμε να λέμε γτ κοψαν το τάδε τεύχος; 

Η μεγαλύτερη δέσμευση είναι κατά κύριο λόγο ο χώρος και κατά δεύτερον η τιμή, γιαυτό και πολύ δύσκολα κάποιος να τα συλλέξει όλα. Το μόνο άσχημο είναι ότι αν μαζεύεις 2 3 συγκεκριμένους χαρακτήρες η αναμονή παίρνει μήνα και βάλε. Ο επόμενος σπαιντι θα βγει προς τέλη Νοεμβρη:damn: Αναμονή ως την Παρασκευή να δω άμα θα ενθουσιαστω το ίδιο και με Φ4. Προς το παρόν πέταξα παλια βιβλία αγγλικών ώστε να ανοίξω χώρο :party3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Κι εμένα το βασικό μου πρόβλημα είναι ο χώρος. Χρήματα ΟΚ θα κόψω τις αγορές ξένων θα τα βρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έκανα και εγώ την συνδρομή και αναμένω να δω πόσους τόμους θα στείλουν. 

Δε νομίζω να έχει αναφερθεί αλλά στην ιστοσελίδα γράφει Στην Ελλάδα οι τόμοι αποστέλλονται ανά ένας ή δύο, ενώ στη Κύπρο αποστέλλονται ανά τέσσερεις ή πέντε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38006
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  919 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έψαχνα να βρω στο ιντερνετ πληροφορίες αν αξίζει να πάρω τη σειρά και έπεσα πάνω σ'ολόκληρο φόρουμ. Εδώ για να τα διαβάσω όλα όσα γράφετε θέλει μια βδομάδα και βάλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35585
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  42
  • Reputation:   149
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1540 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Εγω παντως θα περιμενω να δω τι θα παιχτει με την ποιοτητα στα επομενα καθως και αν διορθωσαν τα λαθη που υπαρχουν στον 1ο τομο. Εξαλλου δε τα βιαζομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Καλώς μας βρήκες @ Legion  ελπίζω να μην απογοητευθείς (που δεν το πιστεύω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.