Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματικά, αυτή και αν είναι μία πάρα πολύ ευχάριστη είδηση! Να ευχηθώ στα παιδιά που είναι αποφασισμένα να συλλέξουν ολόκληρη την συλλογή της Radnet, ή και ολόκληρη την συλλογή και της Χασέτ και της Radnet, καλή τύχη και καλή δύναμη! Εγώ δυστυχώς και με βαριά καρδιά, κυρίως λόγω οικονομικού, δεν σκοπεύω να ξεκινήσω την νέα συλλογή. Και ναι, το γράφω εγώ αυτό που όσοι έχετε διαβάσει ποστ μου στο τόπικ για την συλλογή της Χασέτ ξέρετε ότι πετάω την σκούφια μου για ιστορίες 20ού αιώνα, με ρετρό σχέδιο κ.λπ. Εννοείται ότι, ότι έχετε αναφέρει παραπάνω είναι ολόσωστα (προσιτή τιμή, από ένα σημείο και μετά εβδομαδιαία κυκλοφορία, 8+ τεύχη σε κάθε τόμο, ιστορίες Λι/Κίρμπι και δε συμμαζεύεται). Επομένως, εγώ από την μεριά μου θα ήθελα να συνεχίσω στην συλλογή της Χασέτ και όσο αφορά στην συλλογή της Radnet θα προσπαθήσω να κάνω τον "Κινέζο" και να μην μπω στον πειρασμό να μάθω πολλά για αυτήν. Ενδεχομένως να παρακολουθώ αυτό το τόπικ για την ανακοίνωση μελλοντικών κυκλοφοριών (πολύ μεγάλη πιθανότητα να υποκύψω σε ανακοίνωση οποιασδήποτε ιστορίας Χ-ΜΕΝ) και φυσικά για να διαβάζω τα δικά σας σχόλια για κριτικές τόμων και γενικά τα της έκδοσης (ποιότητα χαρτιού, χρώμα, βιβλιοδεσία και τα συναφή).

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

3 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Κι άλλη σειρά Marvel????

Μπράβο. Φοβερή κίνηση αλλά θα μπορούσε να περιμένει να ολοκληρωθεί η πρώτη 60αδα της Hachette (άγνωστο αν η δεύτερη 60αδα θα συνεχιστεί κανονικά ή πιο μετά από ένα διάλειμμα σε μικρο διάστημα) και να βγει στη κατάλληλη ώρα?

Πολύ ωραία να έχουμε τις κλασσικές ιστορίες των 60s αλλά ξέρουμε τον αριθμό τομων? Για να μην μένουν άδειες οι τσέπες μας.

Μέσα σε έναν μηνά περίπου 50ευρω για τις Hachette και vintagecomics (δεν ξέρω αν είναι η επίσημη εκδοσή) ? Είναι πολλά για έναν φαν της Marvel. Ας μη ξεχνάμε και τις Anubis / ΟΞΥ.

Πολύ ακριβό χόμπι από το κικμποξινκ.

Σίγουρα θα πάρω το πρώτο τεύχος και θα δω αν θα έχω αρκετά υπόλοιπα χρήματα για να συνεχίσω κι αυτή τη σειρά αλλά δεν νομίζω...

 

 

Αρχικά επειδή είναι από διαφορετικές "εταιρείες"(Hachette/Radnet) θα ήταν πολύ δύσκολο να κυκλοφορήσει όταν θα βόλευε τους περισσότερους...:sad1:

Από την άλλη δεν χρειάζεται να αγοράσεις τα τεύχη από το περίπτερο από το 2ο τεύχος και μετά, αλλά να κάνεις την συνδρομή στην οποία θα υπάρχει έκπτωση και από 6.99 το τεύχος θα κοστίζει 5.90,αν υπολογίζεις να την ολοκληρώσεις την συλλογή! Και φυσικά την συνδρομή μπορείς να την κάνεις όποτε θελήσεις... Αλλά αν αν δεν θέλεις να την αρχίσεις άμεσα την νέα συλλογή μπορείς να περιμένεις και μπορεί να κυκλοφορήσει και 2η και 3η έκδοση της συλλογής που θα έχει περισσότερα έξτρα στην ίδια τιμή και δεν θα έχουν το προνόμιο αυτό οι πρώτες εκδόσεις... Όπως έγινε με τα ορυκτά που τώρα κυκλοφορεί η 3η έκδοση και προσφέρονται δωρεάν mega ορυκτά...

Όσο για το πόσα τεύχη είναι,στην ιστοσελίδα που κάνεις την συνδρομή αναφέρονται 60 τεύχη... Αλλά από την Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου που θα ξεκινήσει η συλλογή λογικά θα λειτουργήσει και το σάιτ της συλλογής που θα αναφέρει ποσά τεύχη θα είναι και τις ημερομηνίες κυκλοφορίας τους... Και άλλες πληροφορίες....

2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

1.99 για έναν μη φαν των Marvel DC σαν εμένα είναι ελκυστική τιμή να ξεκινούσα να τα μαζεύω. Όμως, μετά τα πάνε 7ευρο οπότε γίνεται αυτοματως απαγορευτικό, προτιμώ να τα δώσω να πάρω διαφορά άλλα ντισνευ για τη συλλογή μου. Νομίζω κάπως έτσι θα χάσουν πολύ κοινό σαν εμενα γιατί οι Έλληνες κομικσαδες όπως και να το κάνουμε γουστάρουμε ντισνευ ή λουκι λουκ κλπ (μπορεί να είμαι και λάθος δεν ξέρω). 2 ευρό οντως ναι είναι ξεφτυλα δεν βγάζουν απολύτως τίποτα, αλλά στην Αμερική μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν τα 1 dollar comics εδώ και δεκαετίες... 

Όπως έχω ξαναπεί αντί να δώσεις 7 ευρώ για το κάθε τεύχος από το 2ο τεύχος και μετά, μπορείς να κάνεις συνδρομή που με την έκπτωση η τιμή του κάθε τεύχους γίνεται 5.90... Η συνδρομή γίνεται ανά 20 τεύχη....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

7 ώρες πριν, nikos99 είπε:

Φοβερή συλλογή 

all time classic  σίγουρα θα τα πάρω όλα 

το σχέδιο και μόνο είναι φοβερό  μια ατελείωτη αναδρομή στο παρελθόν 

με ιντριγκάρει περισσότερο από όλες τις εκδόσεις μέχρι τώρα 

 

Ομοίως

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13501
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

10 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Όπως έχω ξαναπεί αντί να δώσεις 7 ευρώ για το κάθε τεύχος από το 2ο τεύχος και μετά, μπορείς να κάνεις συνδρομή που με την έκπτωση η τιμή του κάθε τεύχους γίνεται 5.90... Η συνδρομή γίνεται ανά 20 τεύχη....

Φίλε μου το 1 ευρό πιστεύεις είναι το θέμα; (Επιπλέον γιατί να δεσμευτώ μακροπροθεσμα με συνδρομή για κάτι που ουσιαστικά δεν μαρεσει;) Ο φανατικός αναγνώστης θα πληρώσει όσο όσο να πάρει το γούστο του.Εμενα νομίζεις με πείραζε όταν έσκαγα 50ευρα και τόσα άλλα πόσα σε Θαδδαιους και λοιπούς για να ολοκληρώσω τη συλλογή Κομιξ; Βασικά με πείραζε γιατί είναι στιγνη  εκμετάλλευση, αλλά τα δωσα για κάτι που πραγματικά ήθελα εδώ και πολλά χρόνια. Το θέμα που έβαλα για προβληματισμό ειναι πως κερδίζεις έναν κομικσα μεν αλλά αδιάφορο για το είδος; Με 7 ευρό εμένα πχ αποκλύεται για το λόγο που είπα πιο πάνω. Πάρε παράδειγμα τα Απαντά Μπαρκς Σκαρπα της Καθημερινής. Με 4 ευρό ένθετο, εγώ λέω, πουλάνε σαν τρελά πιο πολύ από κάθε άλλη τους έκδοση ντισνευ. Αν τα βγαζαν αυτόνομη έκδοση και λέγαν πχ 10 12 το τεύχος, πόσοι άραγε θα τα παίρνανε; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι απλά τα πράματα.
Όσοι είναι υπερηρωικοί και τους αρέσουν κλασικές ιστορίες, επιβάλλεται να πάρουν αυτή τη συλλογή.

Σε όσους αρέσουν οι μοντέρνες ιστορίες ας συνεχίσουν με τη συλλογή της Ηachette, που κυρίως εκεί επικεντρώνεται.

Όσοι είναι μόνο των ντίσνεϋ ας μείνουν στα ντίσνεϋ.

Το πρόβλημα είναι για όσους είναι υπερηρωικοί και τους αρέσουν τόσο μοντέρνες όσο και κλασικές ιστορίες.
Ε εκείνοι δεν ξέρω. Ας αγοράζουν επιλεκτικά και απ΄τη μια και απ΄την άλλη :)
Εγώ πάντως που αφενός δεν είμαι τόσο του υπερηρωικού, αφετέρου είμαι φαν των κλασικών ιστοριών, βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα τη συλλογή της radnet.


Εν τω μεταξύ, βλέποντας και το σχόλιό μου σε μια δημοσκόπηση που έγινε παλιότερα, θυμήθηκα ότι έχω διαβάσει κάποια απ΄τα πρώτα Spider-Man και μου φάνηκαν πολύ ευχάριστα.
Συγκεκριμένα τα τεύχη #3, #6 και #9, αυτά με τις πρώτες εμφανίσεις των Δρ. Όκταπους, Λίζαρντ και Ηλέκτρο αντίστοιχα.

Μ΄άρεσαν και για το λόγο πως ήταν ολοκληρωμένα. Σε 20-22 σελίδες είχες μια πλήρη ιστορία με αρχή, μέση και τέλος :cool:
Ένας απ΄τους λόγους που δεν μ΄αρέσουν τόσο τα σύγχρονα υπερηρωικά είναι πως απλώνουν πολύ τις ιστορίες. Πολλά απ΄αυτά είναι σούπερ αραιογραμμένα, με κάτι τεράστια καρέ (πολλά εκ των οποίων μονοσέλιδα ή και δισέλιδα) και 2-3 μπαλονάκια με λόγια κατά μέσο όρο σε κάθε σελίδα.
Ιστορία που ο Stan Lee θα την έγραφε σε ένα τεύχος, οι σύγχρονοι σεναριογράφοι χρειάζονται πέντε :confuse:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Πάρα πολύ ευχάριστα νέα!!!!!! Θα τιμηθεί δεόντως και αυτή η σειρά, αν και επιλεκτικά ανάλογα τον χαρακτήρα, όπως κάνω πάντα άλλωστε με όλες τις αντίστοιχες συλλογές. Μακάρι μονάχα να βλέπαμε αντίστοιχες συλλογές και για την DC, που γενικά την έχουνε κλ@σμ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όσους αγοράζουν "επιλεκτικά" φίλε @ BATNICK , ναι, ακούγεται ιδανικό να τσιμπήσω λίγο απ' το ένα και λίγο απ' το άλλο "πιάτο", όμως εάν οι εκδότες στηρίζονταν σε αγοραστικό κοινό που αγοράζει επιλεκτικά, μάντεψε πόσο θα κρατούσε κάθε τέτοια σειρά και πόσους, τελικά, τόμους θα κατάφερνε να πάρει ο καθένας μας! Γι' αυτό ας προσέχουμε τι ευχόμαστε με επιπλέον σειρές και τα συναφή... Δε σηκώνει η τσέπη μας παράλληλα πολλές, ήδη αυτή εδώ για εμένα προσωπικά είναι δύσκολο να την παρακολουθώ όταν είμαι άνεργος και από ένα μικρό εισόδημα που έχω πρέπει να βγάζω κάθε μήνα υποχρεώσεις. Και είμαι μόνος μου, έτσι; Σκυλιά, παιδιά δεν έχω. Πόσο μάλλον κάποιος που έχει οικογένεια με "παιδιά" έως 25 ετών (βαριά) και παλεύει καθημερινά. Έπειτα όλοι πολύ εύκολα βγάζουν απ' έξω την παράμετρο "Anubis"/"Οξύ" και πολλά άλλα κόμικς πέρα απ' τα υπερηρωικά και αυτό συμβαίνει διότι προφανώς ΔΕΝ τα αγοράζουν ή αγοράζουν μόνο υπερηρωικά. Ή που δε ψάχνονται καθόλου με παλαιότερες εκδόσεις, όπως κάνουμε ορισμένοι, είτε λόγω νοσταλγίας, είτε λόγω επιπλέον ιστοριών (ή και τα δύο!). Γίνονται καλές κινήσεις τα τελευταία αρκετά χρόνια στο χώρο των κόμικς στην Ελλάδα, αλλά θα πρέπει πάντα να έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας όμως ότι δεν είμαστε μόνο εκείνοι που αγοράζουμε και μάλιστα συγκεκριμένα/επιλεγμένα κόμικς, αλλά ποιο είναι πραγματικά το αγοραστικό κοινό των κόμικς στη χώρα μας που θα μπορούσε να στηρίξει τέτοιες σειρές (εκτός απ' οτιδήποτε άλλο παίρνει!) και με πόσες απ' αυτές θα μπορούσε να το κάνει παράλληλα. Αν θέλουμε να έχουμε κόμικς και να έρχονται ολοένα καλύτερες εκδόσεις, ξαναλέω για πολλοστή φορά πως οι εκδότες θα πρέπει να βολιδοσκοπήσουν τι βγάζουν οι συνάδελφοί τους εκεί έξω και σε τι συχνότητα, προτού προχωρήσουν με οτιδήποτε, αλλιώς πολύ φοβάμαι ότι θα βγούμε ζημιωμένοι όλοι. Εγώ μιλάω φυσικά βάσει των οικονομικών μου, εκείνος που "το φυσάει" πιθανόν δεν τον ενδιαφέρει, αλλά αν κάτι σταματήσει διότι δεν το σηκώνει η Αγορά θα το λουστούμε και οι δυο παρέα. Τέλος πάντων, αποφάσισα να πάρω τον 1ο τόμο και πιθανόν τους επόμενους 2-3 και τον άλλο μήνα θα βάλω συνδρομή για να μου έρθει λίγο πιο οικονομικά. Την ίδια μέρα με τα περίπτερα λέει πως έρχονται στο σπίτι, οπότε αν φτάνουν σε καλή κατάσταση δε βλέπω το λόγο να μην το κάνω (το επισημαίνω επειδή στα Ντισνεϊκά θυμάμαι μια κάποια γκρίνια ότι καθυστερεί κάποια σειρά στους συνδρομητές; Ή θυμάμαι λάθος; ).

 

Για τον @ olyssesmoore να πω ότι ο constantinople και ορισμένοι άλλοι συμφορουμήτες (δεν είμαι σίγουρος, νομίζω ο Leonidio, ενδεχομένως ο Greekcomicfan και όσοι άλλοι έχουν σαρώσει τεύχη) έφτιαξαν ένα excel που δείχνει ποιες ιστορίες είχαν κυκλοφορήσει σε κάθε σειρά των εκδόσεων "Kabanas Hellas Α.Β.Ε.Ε." στο παρελθόν, που αφορά ιστορίες της "Marvel Comics". Ενδεχομένως το excelάκι αυτό είναι στην παρουσίαση του "Σπάιντερ Μαν" ή στο συγκεντρωτικό των σαρώσεων/προσφορών του "Σπάιντερ Μαν", δε θυμάμαι. Από την έρευνα αυτή των παιδιών προκύπτουν τα παραπάνω στοιχεία, τα οποία δείχνουν μια πολύ καλή εικόνα των τότε κυκλοφοριών, αλλά και των ελλείψεων! Να υπενθυμίσω βέβαια στον φίλο Constantinople ότι η "Οξύ" κυκλοφόρησε και το "Daredevil: Frank Miller & Klaus Janson" όπου περιέχει τα τεύχη 158-161 & 163-172, οπότε πήραμε κι απ' αυτό μια καλή δόση 14 τευχών! :)

 

Τέλος, να ευχαριστήσω τον @ Laz33 που με καθυσήχασε ως προς τα της ποιότητας, διότι σήμερα αποφάσισα πάλι να διαβάσω της "Οξύ" το "Iron Man: Ο Πόλεμος των Άιρον Μεν" και έφριξα... Κολλημένες σελίδες για άλλη μια φορά στο βαθμό που όχι μόνο να χάνονται τα καρέ με το σκίτσο αλλά και τα συννεφάκια σε σημείο που για να "βγάζεις τι λένε" θα πρέπει να το κάνεις απ' τα συμφραζόμενα. Είναι ΝΤΡΟΠΗ εν έτει 2018 να βλέπουμε τέτοιες απαράδεκτες εκδόσεις στην Ελλάδα και να επαναλαμβάνεται η εικόνα αυτή μέχρι σήμερα!! :moutra2:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2175
  • Reputation:   21468
  • Achievement Points:  2214
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πριν από 1 ώρα, BATNICK είπε:

Μακάρι μονάχα να βλέπαμε αντίστοιχες συλλογές και για την DC, που γενικά την έχουνε κλ@σμ...

Πόσο δίκιο έχεις.

Γενικά στην Ελλάδα πιστεύω πως οι περισσότεροι είναι Marvelακιδες. Δεν λέω και εγώ διαβάζω Marvel και μου αρέσει και η συγκεκριμένη συλλογή και θα την τιμήσω, αλλά ρε παιδάκι μου είμαστε μια χώρα 10.000.000 κατοίκων που υποτίθεται ότι δεν υπάρχει και το φοβερό αγοραστικό κοινό. Πριν λίγο καιρό λέγαμε αν θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε την συλλογή της Hachette και αν θα τραβήξει κτλ και ότι θα είναι δύσκολο να βγει και άλλη συλλογή με κόμικ ταυτόχρονα και καλύτερα να συνεχιστεί αυτή και μετά τους 60 τόμους και να μην κοπεί και μπει κάποια άλλη στη θέση της (υπονοώντας DC) και τώρα βλέπουμε νέα σειρά και αυτή Marvel και πάλι. Εφόσον αποφάσισαν να βγάλουν και άλλο κόμικ, το σωστό και δίκαιο θα ήταν να ήταν κάτι της DC (ή έστω κάποιο άλλο). Όλοι ευχαριστημένοι. Αλλά είδαν ότι τραβάει η Marvel και έτσι... πάλι Marvel.

Βέβαια εφόσον έχουμε πήξει στις συλλογές κανείς δεν αποκλείει και μια τρίτη με κόμικ (ίσως της DC), εκεί να δω τι θα κάνουμε.

@ BATNICK ευχαριστώ που με αφορμή το "κλ@σμ..." μου έδωσες την "πάσα" να γκρινιάξω για τις αδικίες περί Marvel και DC στη χώρα μας (όπως τις βλέπω εγώ)  :lol:  .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Καλημέρα σε όλους! 

Είμαι και γω λάτρης των κλασσικών ιστοριών και ειδικά των αρχικών ιστοριών που παρουσιάζεται ένας χαρακτήρας. 

Μόλις έμαθα λοιπόν για την νέα επικείμενη σειρά από την rednet, έχασα τον ύπνο μου απ την χαρά μου αλλά και απο τον ευχάριστο προβληματισμό εάν θα μπορέσω και αξίζει να κάνω συνδρομή ή θα πηγαίνω στο περίπτερο, ίσως και περιοδικά. 

Αυτόματα λοιπόν, βγήκε στην επιφάνεια η ανάγκη να μαθω ποίες αρχικές ιστορίες δεν έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα ώστε αυτές τουλάχιστον να τις "κυνηγήσω".

Χάος προέκυψε που απαιτούσε ατελείωτες ώρες, που δεν διαθέτω δυστυχώς,  για το σχετικό ψάξιμο.

Και κει ήρθε η ανακοίνωση με τις σχετικές απαντήσεις από τον constantinople και βρήκα τον ύπνο μου.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση. 

Πιστεύω ότι η μεγάλη επιτυχία του Spider-Man στην Ελλάδα οφείλεται και στο γεγονός ότι διαβάσαμε τότε, την ιστορία του από την αρχή, όπου χτίζονταν ο χαρακτήρας του, οπότε ταυτιστήκαμε με το ηθικό δίλημμα του και μετείχαμε στην ανάπτυξη των σχέσεων του με τους άλλους γύρω του.

Ευχαριστώ και τον αγαπητό Mandrake για την πληροφορία για το σχετικό excel. Θα ψάξω και θα ενημερώσω σχετικά. 

 

:beer:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Η τελική λίστα αντιστοίχησης αμερικανικών ιστοριών της Marvel με ιστορίες του Καμπανά, βρίσκεται στις ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ/σαρώσεις του eponymous/σελ.1, αναρτημένη από τον constantinople. 

Είναι ενεργή η λίστα ( μπορεί να "κατέβει") και έχει τελευταία ενημέρωση στις 27/3/2020.

 

Με μια γρήγορη ματιά σ' αυτήν, είδα ότι όχι μόνον έλειπαν οι αρχικές ιστορίες πολλών ηρώων αλλά και από τις υπόλοιπες αρκετές ήταν κουτσουρεμένες 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Αυτή η συλλογή δεν φαίνεται και άσχημη ,διότι μπορεί να έχει παλίες ιστορίες αλλά αυτές οι ιστορίες θα μας βοηθήσουν έτσι ώστε να μην της ψάχνουμε ατα αγγλικά ή κάτι τετοιο ? ή ειναί βαρετές νεες ιστοριες ???:thinking::morning:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@ Mandrake  Κώστα, πραγματικά δεν καταλαβαίνω προς τι η τόση εκτενής απάντηση; Δεν απευθύνθηκα σε κανένα προσωπικά και δεν νομίζω ότι υποχρεούμαι σαν αγοραστής να στηρίζω εξ ολοκλήρου μια συλλογή ή ότι δεν έχω το δικαίωμα να ελπίζω για μια συλλογή που προσωπικά θα μ' ενδιέφερε περισσότερο. Είπα το αυτονόητο, ότι καλώς ή κακώς η Marvel πουλάει και η DC είναι στο περιθώριο. Το αν η Anubis ή η Οξύ βγάζει κάθε χρόνο νέους τίτλους προσωπικά δεν μου λέει κάτι, γιατί πολλοί δεν με ενδιαφέρουν και στη προκειμένη αναφερόμουν σε μια αντίστοιχη συλλογή κλασικών ιστοριών που σίγουρα για την DC δεν έχει κυκλοφορήσει από καμιά εκδοτική εταιρία. Στην Ελλάδα ιστορίες από τα 70ς και πίσω έχουν να εκδοθούν αν δεν απατώμαι από εποχής Καμπανά. Στην Ελλάδα πολλές κλασικές ιστορίες DC ή και νεότερες ακόμα περιμένουν να εκδοθούν, όπως το Long Halloween που το αναμένω χρόνια. Γιατί πολύ απλά πουλάει η Marvel και γιατί εξίσου απλά το μεγαλύτερο μέρος του αγοραστικού κοινού δεν ενδιαφέρονται να διαβάσουν ιστορίες του 80, του 70 και του 60, αυτό άλλωστε φαίνεται και από πολλά ανωτέρω σχόλια. Εννοείται ότι η κάθε εταιρία θα κοιτάξει το συμφέρον της και θα εκδώσει ότι μπορεί να πουλήσει καλύτερα. Εννοείται ότι και τεράστιο μέρος του αγοραστικού κοινού δεν θα αγοράσει DC ή δεν μπορεί να ακολουθεί ταυτόχρονα τόσες πολλές και τόσο ακριβές συλλογές. Δεν υπονόησα το αντίθετο κάπου και δεν νομίζω πώς χρειάζεται να αναλύουμε τα αυτονόητα. Εξίσου αυτονόητο όμως νομίζω είναι ότι καθένας μας ατομικά κοιτάζει το δικό του οικονομικό συμφέρον και επιλέγει να ενισχύει εκείνα που τον ενδιαφέρουν περισσότερο, χωρίς να πρέπει να απολογείται ή να νιώθει "ένοχος" για κάτι. Μου ανέλυσες την οικονομική σου κατάσταση. Λοιπόν, κι εγώ δουλεύω για ψίχουλα κυριολεκτικά, σε μια κοινωνία και μια εποχή που κάθε μέρα που περνάει αλλάζει προς το χειρότερο και απ' αυτά τα ψίχουλα προσπαθώ να καλύπτω τα έξοδά μου, να βοηθάω την οικογένειά μου και όσο μπορώ να αγοράζω κάνα κόμικ ή καμιά φιγούρα που τα γουστάρω. Δεν έχω ούτε τα χρήματα ούτε τον χώρο που ενδεχομένως έχουν πολλοί άλλοι εδώ μέσα για να αγοράζω τα πάντα όλα και να τα στοιβάζω στο σπίτι μου. Όμως δεν θα απαιτήσω και από την Hachette ή την Anubis ή την Funko ή τον οποιονδήποτε να σταματήσει να κυκλοφορεί νέα προϊόντα επειδή ο Νίκος ή ο Κώστας ή ο Μπάμπης δεν μπορούν να τα αγοράσουν. Είναι σαν να ζητάς να σταματήσει να γυρίζει ο κόσμος. Καταλαβαίνω πραγματικά ότι στενοχωριέσαι γιατί τα γουστάρεις τρελά όλα αυτά και βγαίνουν σε μια εποχή που δεν μπορείς να τα ακολουθήσεις. Αυτός όμως δεν είναι λόγος να "αρπάζεσαι" μαζί μου (γιατί έτσι το εξέλαβα) απλά επειδή προτιμώ να αγοράσω επιλεκτικά μια συλλογή από το να μην έβγαινε καθόλου ή να έβγαινε όποτε βόλευε την δική μου τσέπη ή γιατί προσωπικά θα προτιμούσα μια συλλογή DC από το να έβγαινε άλλη μια Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55393
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτή η σειρά δεν έχει ράχη οπότε και να προσπεράσετε κάποιο τόμο δεν θα φανεί! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Αυτή η σειρά δεν έχει ράχη οπότε και να προσπεράσετε κάποιο τόμο δεν θα φανεί! :)

Αν είχε και εικόνα που θα σχηματιζόταν από τις ράχες των τόμων θα ήταν ακριβότεροι οι τόμοι, οπότε καλύτερα...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν ξέρω κατά πόσο η έκδοση αυτή θα έχει απήχηση στους νέους, στις γενιές που γεννήθηκαν δηλαδή από το 2000 και πέρα και έχουν μεγαλώσει με 3D γραφικά, σχέδια σε Η/Υ και πάει λέγοντας. Αν υπάρχει ένα κοινό το οποίο θα την στηρίξει ουσιαστικά, αυτοί είναι οι κάπως μεγαλύτεροι που είναι εξοικειωμένοι με αυτού του είδους το σχέδιο αλλά και με αυτού του είδους το σενάριο και βεβαίως θέλουν να κλείσουν τις τρύπες στις συλλογές τους. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί οι οποίοι βρίσκονται στο μεταίχμιο των γενεών και θέλουν να κοιτάζουν τόσο προς τα πίσω όσο και προς τα εμπρός. Και από την άλλη, πιτσιρικάδες που ψάχνουν το παλιό και μεγαλύτεροι που ψάχνουν το καινούργιο. Επομένως, νομίζω ότι το αγοραστικό κοινό αυτής σειράς θα είναι τελείως ετερόκλητο όσον αφορά τα ηλικιακά τουλάχιστον κριτήρια.

Αυτό που είναι ωστόσο αδιαμφισβήτητο είναι το γεγονός ότι όποιος κατορθώσει να συμπληρώσει και τις δυο συλλογές, θα έχει στην βιβλιοθήκη του έναν μικρό πολιτιστικό θησαυρό που θα καλύπτει χρονικά, ιστορικά και καλλιτεχνικά ένα πολύ μεγάλο μέρος του δημιουργικού έργου του Οίκου των Ιδεών. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

1 ώρα πριν, Θεόδωρος είπε:

Δεν ξέρω κατά πόσο η έκδοση αυτή θα έχει απήχηση στους νέους, στις γενιές που γεννήθηκαν δηλαδή από το 2000 και πέρα και έχουν μεγαλώσει με 3D γραφικά, σχέδια σε Η/Υ και πάει λέγοντας. Αν υπάρχει ένα κοινό το οποίο θα την στηρίξει ουσιαστικά, αυτοί είναι οι κάπως μεγαλύτεροι που είναι εξοικειωμένοι με αυτού του είδους το σχέδιο αλλά και με αυτού του είδους το σενάριο και βεβαίως θέλουν να κλείσουν τις τρύπες στις συλλογές τους. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί οι οποίοι βρίσκονται στο μεταίχμιο των γενεών και θέλουν να κοιτάζουν τόσο προς τα πίσω όσο και προς τα εμπρός. Και από την άλλη, πιτσιρικάδες που ψάχνουν το παλιό και μεγαλύτεροι που ψάχνουν το καινούργιο. Επομένως, νομίζω ότι το αγοραστικό κοινό αυτής σειράς θα είναι τελείως ετερόκλητο όσον αφορά τα ηλικιακά τουλάχιστον κριτήρια.

Αυτό που είναι ωστόσο αδιαμφισβήτητο είναι το γεγονός ότι όποιος κατορθώσει να συμπληρώσει και τις δυο συλλογές, θα έχει στην βιβλιοθήκη του έναν μικρό πολιτιστικό θησαυρό που θα καλύπτει χρονικά, ιστορικά και καλλιτεχνικά ένα πολύ μεγάλο μέρος του δημιουργικού έργου του Οίκου των Ιδεών. 

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ. Η Επίσημη Συλλογή είναι ότι πρέπει για έναν αρχάριο, αυτή εδώ όμως είναι για τους πιο "ψαγμένους". Τα μικρά παιδιά θα προτιμήσουν τις ταινίες με τα ειδικά εφέ από τα κόμικς με εκτενή κείμενα ενώ και οι νέοι που γνωρίζουν τους χαρακτήρες μόνο μέσα από τις ταινίες, μπορεί αρχικά να ενδιαφερθούν για τη συλλογή, αλλά το πιθανότερο να απογοητευτούν και να μην την ολοκληρώσουν. Οι ιστορίες που γράφτηκαν εκείνη την εποχή παρουσιάζουν πολλές ιδιαιτερότητες που χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος για να μπορεί να τις απολαύσει.

Εμένα με ενδιαφέρουν αυτές οι ιστορίες, γι' αυτό και βρίσκομαι σε δύσκολη θέση. Έχω αδυναμία στους Fantastic Four του '60 και είχα σκοπό να τους αγοράσω σε omnibus όμως βλέπω ότι εδώ ευνοούμαι περισσότερο οικονομικά. Επίσης είχα σκοπό να διαβάσω τον κλασσικό Spider-Man online και ο Hulk είναι ο αγαπημένος μου ήρωας οπότε ουσιαστικά με ενδιαφέρουν οι μισοί τίτλοι. Αν μπουν και X-Men αργότερα τότε θα είναι πιο λογικό για εμένα να αγοράσω την συνδρομή. Από οικονομική άποψη όμως λίγο δύσκολο λαμβάνοντας υπόψη και την Επίσημη Συλλογή. Βέβαια υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες όπως πόσους τόμους θα έχει ο κάθε ήρωας και μέχρι πια χρονική περίοδο θα φτάσει η συλλογή οπότε λίγη υπομονή μέχρι την Παρασκευή που θα βγει η λίστα των τόμων. Θα ήταν καλοδεχούμενο και αν η Hatchette έβγαζε μια λίστα με τους 60 τόμους της επέκτασης ώστε να ξέρουμε πάνω-κάτω τι θα παίξει και εκεί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπερχαρούμενος που θα βγεί η σειρά αυτή!! Δεν έχω "αλλά" ούτε κάποιο είδους "κράξιμο" να ρίξω... (τουλάχιστον μέχρι να βγει και να δούμε και το τεχνικό κομμάτι της έκδοσης, μτφρσης κλπ).
Εντάξει το παραδέχομαι, είμαι μπούμερ και έχω καταχαρεί! Πράγματι ευελπιστώ να έχει απήχηση και στις νεότερες γενιές!
Θα συμφωνήσω ότι η DC έχει παραγκωνιστεί υπερβολικά, και το λέει αυτό ένας αμιγώς μαρβελόφιλος!

Μακάρι να πάει καλά. Μου κάνει τρομερή εντύπωση που δε βρήκα κάποια αντίστοιχη έκδοση στο εξωτερικό το λίγο που το έψαξα. 
Στη παρουσίαση του youtube σε κάποια φάση ανοίγει η σελίδα με πρόλογο από τον Marco Marcello Lupoi που ήταν/είναι (?) εκδότης της Marvel Italia. Παρολα αυτά η εκδοτική όπως είπατε είναι η Luppa.
Ας λύσουν οι ντετεκτιβ μας εδω μέσα το μυστήριο!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, sarkas είπε:

Πράγματι ευελπιστώ να έχει απήχηση και στις νεότερες γενιές!

Είναι υπερβολικά απλές οι ιστορίες σεναριακά και το σχέδιο είναι επίσης ρετρό ( και μαζί με το χρωματισμό) οπότε λίγο δύσκολο αυτό αλλά όχι απίθανο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Όπως αναφέρουν παραπάνω οι @ Θεόδωρος  @ Bilis  κι εγώ έχω την ίδια άποψη για το ποιά ηλικία θα του άρεσε αυτή η συλλογή... Εγώ είμαι 22 χρόνων και μόλις έμαθα για την συλλογή ενθουσιάστηκα, γιατί θα ήθελα να διαβάσω στα ελληνικά από τις αρχικές ιστορίες των ηρώων της Marvel και ειδικά την εποχή που ο Stan Lee ήταν στα νιάτα του... Όμως για να διαβάσω τέτοιες ιστορίες στα αγγλικά θα μου ήταν λίγο δύσκολο, γιατί δεν είναι ότι είμαι τελείως άσχετος με την γλώσσα, αλλά πιστεύω ότι θα μου διέφευγε ένα κομμάτι... Μόλις όμως έδειξα στον μικρό μου αδερφό (12 ετών είναι) το βιντεάκι για την διαφήμιση της συλλογής,μου λέει "Πωπώ πολλά λόγια..." Δηλαδή δεν ήταν τόσο τα σκίτσα το πρόβλημα, αλλά το πόσο κείμενο υπάρχει στις σελίδες... Οπότε πιστεύω ότι αυτή η συλλογή δεν θα απευθύνεται και στους μικρούς αναγνώστες,θα έλεγα ότι όσοι γεννήθηκαν γύρω στο 2010 και μετά δεν θα τους ενδιαφέρει, γιατί με τόση τηλεόραση, βιντεοπαιχνίδια και ίντερνετ που ασχολούνται τα μικρά παιδιά είναι δεδομένο ότι δεν θα τους αρέσει η συλλογή... Σίγουρα θα υπάρχουν εξαιρέσεις γιατί είναι ανάλογα πώς οι γονείς διαπαιδαγωγούν τα παιδιά τους και αν για να αποφύγουν την γκρίνια... τα "παρκάρουν" στην εύκολη λύση της τηλεόρασης,των βιντεοπαιχνιδιών και άλλων παρόμοιων μέσων... Και γενικά αν υπάρχουν άτομα και παιδιά που τους αρέσουν να διαβάζουν βιβλία και τους αρέσει η Marvel και τα παραδοσιακά (retro) κόμιξ είναι ό, τι πρέπει...

 

 

Εκτός αυτών από τότε που έμαθα για την κυκλοφορία της συλλογής δεν μπορώ να περιμένω... για να πάρω τον πρώτο τόμο και το σάιτ της συλλογής για περισσότερες πληροφορίες... Δεν περνάνε ούτε οι ώρες, ούτε οι μέρες...:lol::crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη σειρά μάλλον έχει παραπάνω εγκυκλοπαιδική-συλλεκτική αξία παρά αναγνωστική αξία, τουλάχιστον για τους νεότερους/άμαθους αναγνώστες. Θα συμπεριλάβω και εμένα σε αυτούς. Πάντα ήθελα να έχω μια επαφή με τις πρώτες ιστορίες των γνωστών μας υπερηρώων, αλλά οι τιμές των omnibus που συλλέγουν αυτές τις περιόδους είναι απαγορευτικές. Σιγά-σιγά έγιναν διάφορες προσπάθειες από την Μarvel να τις κυκλοφορήσει σε φθηνότερες εκδόσεις (τύπου epic collections, νομίζω τώρα πρόσφατα βγήκαν και κάποιες ακόμα φθηνότερες συλλογές για 60ς ιστορίες Σπάιντερμαν-Φ4), οπότε το σκεφτόμουν παραπάνω, αλλά και πάλι είναι μια επένδυση που θεωρώ πρέπει να γουστάρεις πραγματικά τέτοιες ιστορίες για να την κάνεις. Θυμάστε πόση γκρίνια είχε πέσει όταν είχε βγει από την Hachette ο τόμος του Δρ. Στρέιντζ που είχε τέτοιες ιστορίες.

 

Παρόλα αυτά θεωρώ αυτή η συλλογή που βλέπουμε τώρα, στην αρχή τουλάχιστον, θα λειτουργήσει σαν το Marvel Origins: The 60s που δεχθήκαμε όλοι με χαρά τις προάλλες, ανεξάρτητα αν είμαστε φαν αυτής της εποχής κόμκς. Είναι οι πρώτες ιστορίες που "έχτισαν" τους γνωστούς μας χαρακτήρες, έστω από περιέργεια ή λόγω ιστορικής σημασίας, ένας φαν πιστεύω θέλει να τις έχει στην βιβλιοθήκη του. Τώρα το θέμα είναι για πόσο ακόμα θα συνεχίσει να αγοράζει την συλλογή κάποιος που δεν τον ψήνει η συγκεκριμένη εποχή. Προσωπικά θεωρώ τα 7 ευρώ είναι μια προσιτή τιμή, θα προσπαθήσω έστω για τους πρώτους 10 τόμους, να είμαι εκεί, να στηρίξω το εγχείρημα, και αν προσπαθήσω να τους διαβάσω και πραγματικά δω ότι με κουράζουν, θα συνεχίσω επιλεκτικά. Πχ Σπάιντυ, Χ-Μεν, κι εγώ είμαι φουλ μέσα έστω για ιστορικούς λόγους, στο να τα έχω μαζεμένα. Τώρα για τον Χαλκ και τον Άιρον Μαν ας πούμε δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας. Το ότι δεν υπάρχει ράχη να σε ψυχαναγκάζει είναι θετικό. Πιστεύω βέβαια ότι θα καταλήξω εν τέλει να μαζεύω όλους τους τόμους, όπως με την Hachette :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα διαφωνίσω τσακλίνιε για την αναγνωστική αξία . Η Μάρβελ συγκεκριμένα δεν έχει σπάσει (σε γενικές γραμμες) το continuity των ηρώων της, επομένως από τη μια κατανοώ πως για νεότερους αναγνώστες είναι δυσκολότερο στο να μπούν σε μια υπάρχουσα σειρά που αριθμεί 800+ τεύχη γιατί θα χάσουν τα αβγά και τα πασχάλια, από την άλλη είναι λοιπόν αυτή μια καλή ευκαιρία να μάθει ο μέσος αναγνώστης τα origins εχθρών, την ιστορία των ηρώων που "τυπικά" δεν απέχει πολύ από το τότε με την αναγνωστική έννοια του τι γράφτηκε για αυτούς, υπόβαθρο κλπ. (Δηλαδή πως τα καρέ κ το σενάριο τότε έχτιζαν όλα αυτά). Φυσικά παράλληλα είναι ΚΑΙ εγκυκλοπαιδική όπως και συλλεκτική με την έννοια α! έχω στο ράφι ελληνικη έκδοση με τα πρώτα τεύχη που βγήκαν.

Πάντως δε διαφωνώ πως το νεότερο κοινό έχει μάθει τελείως διαφορετικό διάβασμα κ αυτός είναι κρίσιμος παράγοντας, αλλά νομίζω αν κάποιος θέλει να λέει πως αγαπάει το υπερηρωικό θα πρέπει να δει και ολικά την ανάπτυξη του εξελικτικά μέσα στο χρόνο (χωρίς να παίζει ρόλο αν του αρέσει η εκάστε περίοδος, αυτο προφανώς είναι περί ορέξεως)

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, sarkas είπε:

Θα διαφωνίσω τσακλίνιε για την αναγνωστική αξία . Η Μάρβελ συγκεκριμένα δεν έχει σπάσει (σε γενικές γραμμες) το continuity των ηρώων της, επομένως από τη μια κατανοώ πως για νεότερους αναγνώστες είναι δυσκολότερο στο να μπούν σε μια υπάρχουσα σειρά που αριθμεί 800+ τεύχη γιατί θα χάσουν τα αβγά και τα πασχάλια, από την άλλη είναι λοιπόν αυτή μια καλή ευκαιρία να μάθει ο μέσος αναγνώστης τα origins εχθρών, την ιστορία των ηρώων που "τυπικά" δεν απέχει πολύ από το τότε με την αναγνωστική έννοια του τι γράφτηκε για αυτούς, υπόβαθρο κλπ. (Δηλαδή πως τα καρέ κ το σενάριο τότε έχτιζαν όλα αυτά). Φυσικά παράλληλα είναι ΚΑΙ εγκυκλοπαιδική όπως και συλλεκτική με την έννοια α! έχω στο ράφι ελληνικη έκδοση με τα πρώτα τεύχη που βγήκαν.

Πάντως δε διαφωνώ πως το νεότερο κοινό έχει μάθει τελείως διαφορετικό διάβασμα κ αυτός είναι κρίσιμος παράγοντας, αλλά νομίζω αν κάποιος θέλει να λέει πως αγαπάει το υπερηρωικό θα πρέπει να δει και ολικά την ανάπτυξη του εξελικτικά μέσα στο χρόνο (χωρίς να παίζει ρόλο αν του αρέσει η εκάστε περίοδος, αυτο προφανώς είναι περί ορέξεως)

Έχουν βγει τόσες ιστορίες που ξαναλένε το origin που πλέον πχ δεν χρειάζεται να διαβάσεις το X-Men #1. Η Μάρβελ δεν έχει σπάσει αλλά έχει πολλά retcons.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

http://www.vintagecomics.gr/Volumes.htm

η 60 αδα

4-8 ιστοριες την εβδομαδα θα τρεχει καλυτερα απ τον καμπανα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

8 λεπτά πριν, SPAWN είπε:

http://www.vintagecomics.gr/Volumes.htm

η 60 αδα

4-8 ιστοριες την εβδομαδα θα τρεχει καλυτερα απ τον καμπανα

Απίστευτο!Δεν περίμενα τόσο γρήγορα να λειτουργήσει το σάιτ της συλλογής...

Να ρωτήσω: Στους τόμους της συλλογής που ο ήρωας λέγεται Devil , εννοεί τον Daredevil;

Και όπως αναφέρει και το σάιτ για την λίστα των τόμων: "ΟΙ 60 ΠΡΩΤΟΙ ΤΟΜΟΙ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ"!!! Οπότε υποψιαζόμαστε για επέκταση της συλλογής.... ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΜΕΙΝΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ!!!!:crying::lmao: Ακόμα και την συνδρομή να κάνεις....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο 60ος τόμος είναι αυτό το τεύχος των X Men αν δεν κάνω λάθος https://comicvine.gamespot.com/x-men-the-supreme-sacrifice/4000-8315/

Του 1966. 

Δηλαδή σε 60 τόμους καλύπτουν μόλις την πενταετία 1961-1966. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

1 λεπτό πριν, Γιαννης Σ είπε:

Ο 60ος τόμος είναι αυτό το τεύχος των X Men αν δεν κάνω λάθος https://comicvine.gamespot.com/x-men-the-supreme-sacrifice/4000-8315/

Του 1966. 

Δηλαδή σε 60 τόμους καλύπτουν μόλις την πενταετία 1961-1966. 

 

Αν κάθε 60αδα της συλλογής καλύπτουν μια πενταετία κλαφτα Χαράλαμπε!!!Θα γεμίσουμε τους δρόμους και θα ζητιανεύουμε...:crying::lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

10 τόμοι Spider-Man στην 60άδα.
Άρα θα δούμε περίπου τα 60 πρώτα τεύχη Amazing Spider-Man.
Κατουράω απ΄τη χαρά μου. Τέλεια νέα :clap2:

Η αλήθεια είναι με άγχωσε λίγο το ότι στην 1η δεκάδα υπήρχε μόνο ένα Spider-Man. Πίστευα θα βλέπαμε 6-7 στην 60άδα.

Όσον αφορά αυτά που λέτε, για το σε ποιους απευθύνεται η σειρά, συμφωνώ σε γενικές γραμμές.
Θεωρώ κυρίως όσοι είμαστε 30φεύγα θ΄ασχοληθούμε.
Πάντως δεν θεωρώ ότι είναι για ψαγμένους. Ίσα ίσα όποιος είναι άπειρος, από εδώ θα πρέπει να ξεκινήσει να διαβάζει για να μπει στο κλίμα.
Τα σενάρια μπορεί να είναι απλά/απλοϊκά, αλλά έχουν φοβερό ενδιαφέρον. Πολλές φορές το απλό είναι καλύτερο απ΄το σύνθετο.
Απ΄το να διαβάζω ένα κόμικ που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα (όπως είναι πολλά απ΄τα σύγχρονα) προτιμώ να διαβάζω ένα δεκαετίας ΄60 ή ΄70 ή ΄80 που είναι απλό αλλά κατανοητό και ενδιαφέρον :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Η συλλογή φτάνει μέχρι το '66 οπότε αν είναι επιτυχής, θα βγάλει σίγουρα και δεύτερη εξηντάδα. Το καλό είναι ότι περιλαμβάνει πολλές αξιόλογες ιστορίες. Κάτι που με ανησυχεί όμως είναι η μετάφραση. Οι ελληνικοί τίτλοι στην λίστα φαίνονται πολύ πρόχειροι. Βέβαια παρατήρησα ότι κάποιοι από αυτούς είναι διαφορετικοί από τους τίτλους όπως φαίνονται στα τεύχη. :thinking: Τέλος πάντων, ανυπομονώ για την Παρασκευή ώστε να δω και την μετάφραση μιας πλήρης ιστορίας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32436
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  174
  • Reputation:   1299
  • Achievement Points:  174
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μακάρι να μπουν και ιστορίες 80s/90s. 

Πάντως αν θέλουν 60 τόμους για κάθε πενταετία, ο Deadpool πχ που είναι του 91 θα είναι στον 360ο τόμο :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

30 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Να ρωτήσω: Στους τόμους της συλλογής που ο ήρωας λέγεται Devil , εννοεί τον Daredevil;


Λογικά ναι. Για να λέγεται ο 1ος τόμος "Xωρίς Φόβο" πρόκειται για τον Daredevil.
Μ΄αρέσουν οι ιστορίες του. Μπορώ να πω μετά τον Spider-Man, ο ήρωας που μ΄αρέσει περισσότερο από Marvel είναι ο "Aτρόμητος".
Θα πάρω τους τόμους του. Δυστυχώς βλέπω αργεί ο 1ος του (18ος τόμος της συλλογής).
Δεν πειράζει, θα έχουν βγει 3 τόμοι Spider-Man μέχρι τότε. Θα έχω κάτι να διαβάζω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.