Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34889
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μ'αρέσει το μαλλάκι σου και το γυαλάκι σου! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Να ρωτήσω.Γνωρίζουμε πότε θα εμφανιστεί πρώτη φορά ο Κανγκ ο κατακτητής;

Ακόμη στον τόμο 54 της Hachette αναφέρεται ως σημείωση για το τεύχος #5 FF κι επειδή δεν έχω αυτή την στιγμή τον τόμο 2 της συλλογής σας ζηλεύω όσους τον έχουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5390
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

2 ώρες πριν, olyssesmoore είπε:

Να ρωτήσω.Γνωρίζουμε πότε θα εμφανιστεί πρώτη φορά ο Κανγκ ο κατακτητής;

Ακόμη στον τόμο 54 της Hachette αναφέρεται ως σημείωση για το τεύχος #5 FF κι επειδή δεν έχω αυτή την στιγμή τον τόμο 2 της συλλογής σας ζηλεύω όσους τον έχουν...

 

Επίσημα η πρώτη εμφάνιση του είναι στο Avengers 8 ἀρα περίμενέ τον στον τόμο 21 (δεύτερο τόμο των Avengers). Ωστόσο

 

Spoiler

τη δεκαετία του ΄70 αποκαλύφθηκε ότι ο Φαραώ  Rama-Tut που πρωτοεμφανίστηκε στο τεύχος 19 των Fantastic Four, που θα δούμε στον τόμο 12 (τον πέμπτο των FF),  ήταν ο ίδιος χαρακτήρας.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5390
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ας γράψω κι εγώ μερικά σχόλια και εντυπώσεις. Πραγματικά ενθουσιάστηκα με την ιδέα της συλλογής. Η ανάγνωση των κλασικών αυτών ιστοριών στα ελληνικά με χρονολογική σειρά είναι κάτι που σίγουρα με ενδιαφέρει και με ελκύει.


Ναι προβληματίζομαι για το επιπλέον κόστος μίας ακόμη συλλογής και για τα προβληματάκια της έκδοσης που έχουν ήδη αναφερθεί (μυρωδιά, μη ύπαρξη αριθμών σελίδων, λάθη στις ημερομηνίες, τυπογραφικά) αλλά προς το παρόν η ζυγαριά γέρνει υπέρ της συλλογής.

 

Παλιότερα είχα διαβάσει σε χρονολογική  τα τεύχη που εμφανίζεται ο Spiderman μέχρι και το 1974-1975 στα αγγλικά και γενικά είναι πολύ κοντά στη λογική μου αυτός ο τρόπος ανάγνωσης.

 

Σημαντικό το ότι η Marvel σε γενικές γραμμές έχει κρατήσει τη συνέχιση των ιστοριών της, σε αντίθεση με την DC και τις συνεχείς επανεκκινήσεις της (χαρά που έκανα όταν στο Marvel Legacy επανέφεραν την αρχική αρίθμηση των τευχών στους τίτλους, αν και κράτησε για λίγο).  Υπάρχουν βέβαια κάποιες ψιλοεξαιρέσεις, βλέπε One More Day, αλλά σε γενικές γραμμές ότι διαβάζουμε στα τεύχη της συλλογής είναι κανόνας έως και σήμερα.

 

Πολύ θετικό επίσης είναι ότι οι τόμοι είναι ανά ήρωα. Προσωπικά θα ήθελα τη συλλογή με  απόλυτη χρονολογική σειρά και σε γενικές γραμμές έτσι σκοπεύω να τη διαβάσω. Ωστόσο οι τόμοι ανά ήρωα πιθανόν να βοηθήσουν στη συνέχιση μελλοντικά της συλλογής έστω για ορισμένους ήρωες σε περίπτωση που οι πωλήσεις ορισμένων δεν είναι αποδοτικές.

 

 

 

 

 

Επεξεργασία από Captain Cooper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Χαράς ευαγγέλια κύριοι! :)

 

Η ανάλυση μου για τις ιστορίες των ηρώων της συλλογής που έχω βάλει εδώ πέρασε σε άλλο επίπεδο!

 

Πλέον περιέχει για κάθε ήρωα και τα ακόλουθα πεδία:

 

Τεύχη που θα δούμε στα Ελληνικά για πρώτη φορά!

 

Τόμοι που έχουν βγει μέχρι στιγμής στην Ιταλία από την Panini!

 

Αριθμός κάθε τόμου στη συλλογή και το έτος που θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα! (επιστρατεύτηκαν οι καλύτερες χαρτορίχτρες, μέντιουμ, αστρολόγοι και λοιπά συναφή υπερφυσικά όντα δια να επιφέρωμεν το καλύτερον αποτέλεσμα! - Στο τέλος βέβαια πάλι εγώ έπρεπε να κάτσω να τα υπολογίσω emot-argh.gif)

 

Αριθμός τεύχους που θα φτάσει ο κάθε τίτλος μέσα στους 60 πρώτους τόμους της Ελλάδας.

 

Αριθμός τεύχους που έχει φτάσει ο κάθε τίτλος μέσα στους 236 τόμους που έχουν βγει στην Ιταλία.

 

Ό,τι χρειάζεστε για να δείτε την πορεία της σειράς στην Ελλάδα μέχρι το 2026 θα το βρείτε εκεί, ενώ έχω σκοπό να ενημερώνω το θέμα τακτικά με τους νέους τόμους που βγαίνουν εδώ και στην Ιταλία!

 

:party3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  347
  • Reputation:   2944
  • Achievement Points:  352
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Χαράς ευαγγέλια κύριοι! :)

 

Η ανάλυση μου για τις ιστορίες των ηρώων της συλλογής που έχω βάλει εδώ πέρασε σε άλλο επίπεδο!

 

Πλέον περιέχει για κάθε ήρωα και τα ακόλουθα πεδία:

 

Τεύχη που θα δούμε στα Ελληνικά για πρώτη φορά!

 

Τόμοι που έχουν βγει μέχρι στιγμής στην Ιταλία από την Panini!

 

Αριθμός κάθε τόμου στη συλλογή και το έτος που θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα! (επιστρατεύτηκαν οι καλύτερες χαρτορίχτρες, μέντιουμ, αστρολόγοι και λοιπά συναφή υπερφυσικά όντα δια να επιφέρωμεν το καλύτερον αποτέλεσμα! - Στο τέλος βέβαια πάλι εγώ έπρεπε να κάτσω να τα υπολογίσω emot-argh.gif)

 

Αριθμός τεύχους που θα φτάσει ο κάθε τίτλος μέσα στους 60 πρώτους τόμους της Ελλάδας.

 

Αριθμός τεύχους που έχει φτάσει ο κάθε τίτλος μέσα στους 236 τόμους που έχουν βγει στην Ιταλία.

 

Ό,τι χρειάζεστε για να δείτε την πορεία της σειράς στην Ελλάδα μέχρι το 2026 θα το βρείτε εκεί, ενώ έχω σκοπό να ενημερώνω το θέμα τακτικά με τους νέους τόμους που βγαίνουν εδώ και στην Ιταλία!

 

:party3:

 

Ευχαριστούμε πολύ!!! :div: Προτείνω το ποστ σου με τον οδηγό για αυτούς τους τόμους να προστεθεί στο κυρίως thread της συλλογής της Radnet, ή να δημιουργηθεί ένα νέο νήμα σαν αυτό που είχε φτιάξει στο παρελθόν ο @ Tsaklas για την συλλογή της Χασέτ, ούτως ώστε αυτό να μην χαθεί και να μπορεί να βρεθεί εύκολα.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Bilis Bilis αιρετικό post loading :lol::

 

τα ηρωικά εκείνης της εποχής όπως και τα Ντίσνεϋ τα έφτιαχναν για να διασκεδάσουν τους μικρούς αναγνώστες. Χωρίς πολλά πολλά. Βέβαια οι ιστορίες του Μπαρκς είναι πιο ώριμες από τις πρώτες ιστορίες που διαβάζουμε τώρα γιατί ο Μπαρκς είχε ήδη 14 χρόνια που έκανε παπια. Πάντως και αυτές οι ιστορίες ήταν σχετικά απλές. Απλά πολύ πιο εκπαιδευτικές για τα παιδιά (ταξίδια, χώρες, επιστήμες). Τα υπερηρωικα εκείνης της εποχής που έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχουν καλούς και κακούς να ξυλοφορτωνονται χωρίς πάντα προφανή λόγο. Να μη μιλήσουμε για τους κακούς Ρωσες που φταίνε για όλα τα δεινα. Μόνο ο Spiderman βγάζει ένα καθαρό δίδαγμα (το δύναμη και ευθύνη). Είναι πάντως διασκεδαστικά που αυτός είναι ο σκοπός τους. 

Πάντως παιδιά σαν την ποιότητα των BD σόρρυ αλλά δεν υπάρχει. Ο καημένος ο Ερζέ που τον λοιδορούν έφτιαξε ιστορίες με εμπορία ναρκωτικών με λαθρεμπορία με σύγχρονες απάτες όταν ο Σκρουτζ κυνηγούσε μάγισσες και οι τέσσερις φανταστικοί τον Dr Ντουμ (αυτό το Ντοκτορ δεν μπορώ καν να το γράψω).

 

Βρίστε ελεύθερα :lol:

 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπαρκς

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ερζέ

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

παλιά υπερηρωικά

Επεξεργασία από doom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

@ Bilis BilisΠάντως παιδιά σαν την ποιότητα των BD σόρρυ αλλά δεν υπάρχει. Ο καημένος ο Ερζέ που τον λοιδορούν έφτιαξε ιστορίες με εμπορία ναρκωτικών με λαθρεμπορία με σύγχρονες απάτες όταν ο Σκρουτζ κυνηγούσε μάγισσες και οι τέσσερις φανταστικοί τον Dr Ντουμ (αυτό το Ντοκτορ δεν μπορώ καν να το γράψω).

 

Βρίστε ελεύθερα :lol:

 

BD εννοείς τον ΤενΤεν; Φίλε, θεμιτό που σου αρέσει, αλλά είναι μακραν ότι πιο βαρετό έχει υπάρξει ποτέ σε κόμικ. Όπως είχε πει κάποτε και ο κ. Κώστας από το Mycomics.gr είναι ότι πρέπει να σε πιάσει κατάθλιψη. Εγώ θα συμπληρώσω να σε πιάσει ύπνος άμα δεν νυσταζεις διαβάζεις 2 σελίδες και τσουπ κοιμήθηκες χωρίς να το καταλαβεις. Μέχρι και το καρτούν το βαριέσαι να δεις έστω μισό επισοδειο, εγώ δεν έχω αντέξει πάντως. Ότι ιστορία /πλοκή και αν έχει το όλο κονσεπτ είναι βαρετό. 2 παππούδες δίδυμοι, ένας χλιαρας δημοσιογραφος με ένα σκυλάκι και  ένας μπεκρής καπετανιος. Από όπου και να το πιασεις ειναι.. άστο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

BD εννοώ όλα τα BD. Ο Τεν Τεν είναι δύσκολο κόμικ. Το σχέδιο του είναι απλό αλλά οι υποθέσεις του αρκετά μοντέρνες για την εποχή τους. Ο Μπλε Λωτός που ασχολείται με το εμπόριο οπίου στην Ασία, το σκήπτρο του Οττοκαρ που δείχνει πως μπορείς να αποκαθηλώσει έναν μονάρχη με απλούς τρόπους και το ταξίδι στη Σελήνη που είναι μια απίστευτα ρεαλιστική αναπαράσταση του ταξιδιού στη Σελήνη πριν γίνει το ίδιο το ταξίδι από τον άνθρωπο κάνουν τα υπερηρωικα και τα Ντίσνεϋ εκείνης της εποχής να κοκκινίζουν από ντροπή. Μιλάμε καθαρά για σενάριο. Τώρα αν είναι διασκεδαστικό ή όχι είναι μια άλλη κουβέντα. 

Κατά τα άλλα και ο Κουροσάβα είναι βαρετός για τον πολύ κόσμο. Τι να κάνουμε τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ ManaLeak13
Έχεις διαβάσει κανένα ΤενΤεν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

BD εννοώ όλα τα BD. Ο Τεν Τεν είναι δύσκολο κόμικ. Το σχέδιο του είναι απλό αλλά οι υποθέσεις του αρκετά μοντέρνες για την εποχή τους. Ο Μπλε Λωτός που ασχολείται με το εμπόριο οπίου στην Ασία, το σκήπτρο του Οττοκαρ που δείχνει πως μπορείς να αποκαθηλώσει έναν μονάρχη με απλούς τρόπους και το ταξίδι στη Σελήνη που είναι μια απίστευτα ρεαλιστική αναπαράσταση του ταξιδιού στη Σελήνη πριν γίνει το ίδιο το ταξίδι από τον άνθρωπο κάνουν τα υπερηρωικα και τα Ντίσνεϋ εκείνης της εποχής να κοκκινίζουν από ντροπή. Μιλάμε καθαρά για σενάριο. Τώρα αν είναι διασκεδαστικό ή όχι είναι μια άλλη κουβέντα. 

Κατά τα άλλα και ο Κουροσάβα είναι βαρετός για τον πολύ κόσμο. Τι να κάνουμε τώρα.

Δεν θα διαφωνησω καθολου περι Κουροσαβα ή ποιοτικου σεναριου.Κατ'εμε τα κομικς βγηκανε για να τα διαβαζεις να περασεις ευχαριστα την ωρα,να ψυχαγωγηθεις,να γελασεις. Αμα ειναι να προβληματιστω βλεπω ειδησεις ή διαβαζω κανονικο βιβλιο αστυνομικο/περιπετειας. Για υπερηρωικα δεν εχω σχηματισμενη αποψη αλλα τα ταξιδια του Μπαρκς σε εξωτικα (πραγματικα τα περισσοτερα) τοπια και οι επιστροφες του Ροσα σε αυτα δεν πιανονται ευκολα σεναριακα ή απο αποψη σκιτσου/γελιου .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

3 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

@ ManaLeak13
Έχεις διαβάσει κανένα ΤενΤεν;

Νοπ.Εχω δει ,ή προσπαθησα τουλαχιστον να δω μεταγλωτισμενα επισοδεια στο youtube καθως και μια ταινια με animation.Δεν το κρυβω οσες φορες προσπαθησα 5 λεπτο δεν μπορεσα να αντεξω.Το προσπαθησα αλλα το ποντικι εκανε κλικ σε αλλα παραθυρα :lol:

Φυσικα αλλη ειναι η μεταφορα στην οθονη αλλο το κομικ το εντυπο αλλα δεν θα δωσω 10 ευρω ή οσο κανουν για να διαβασω κατι που δεν μαρεσει (και δεν θα μπορεσω μετα ευκολα να το μεταπωλησω κιολας!) . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

57 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Νοπ.Εχω δει ,ή προσπαθησα τουλαχιστον να δω μεταγλωτισμενα επισοδεια στο youtube καθως και μια ταινια με animation.Δεν το κρυβω οσες φορες προσπαθησα 5 λεπτο δεν μπορεσα να αντεξω.Το προσπαθησα αλλα το ποντικι εκανε κλικ σε αλλα παραθυρα :lol:

Φυσικα αλλη ειναι η μεταφορα στην οθονη αλλο το κομικ το εντυπο αλλα δεν θα δωσω 10 ευρω ή οσο κανουν για να διαβασω κατι που δεν μαρεσει (και δεν θα μπορεσω μετα ευκολα να το μεταπωλησω κιολας!) . 


Επειδή το έχω κάνει κι εγώ αυτό το λάθος στο παρελθόν (εκεί με τον Μπλε Κομήτη και είχε γίνει χαμός).
Κάνε κριτική σε ένα κόμικ. Θάψτο κιόλας αν δεν σ΄άρεσε ή το βρήκες βαρετό.
Αλλά αφού το έχεις διαβάσει.
Σε άλλη περίπτωση η άποψή σου δεν θα έχει βαρύτητα (και πολύ πιθανό να προκαλέσει τον εκνευρισμό των άλλων).
Το animation που είδες έχει μικρή σχέση με το κόμικ.
Σχεδόν πάντα η μεταφορά ενός κόμικ στην τηλεόραση δεν είναι τόσο επιτυχημένη.

 

Όσον αφορά τα BD που ρώτησες παραπάνω. Έτσι λέγονται τα γαλλοβελγικά κόμικς (απ΄το γαλλικό Bande Dessinée).
Κάποια απ΄τα πιο γνωστά (ειδικά εδώ στην Ελλάδα) είναι τα Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, ΤενΤεν, Ιζνογκούντ, Στρουμφάκια, Θόργκαλ, Μπλάκσαντ, Κόρτο Μαλτέζε, Μπλέικ και Μόρτιμερ, Μπλούμπερυ κτλ.
Είναι τεράστια σχολή κι έχει κόμικς πολλών κατηγοριών και υποκατηγοριών. Δεν είναι όλα χιουμοριστικά.
Κάποια είναι περιπέτειες, κάποια αστυνομικά, κάποια φαντασίας, κάποια western, πειρατικά κτλ κτλ.
Έχει κυριολεκτικά τα πάντα.
Το ΤενΤεν δεν θα το διαβάσεις για να γελάσεις. Έχει βέβαια και χιουμοριστικά στοιχεία αλλά κατά βάση είναι κόμικ περιπέτειας. Κι όπως είπε κι ο manitou καταπιάνεται με "βαριά" θέματα.

 

Άντε πες η δικιά μου άποψη δεν είναι αντικειμενική, μιας και κυρίως BD διαβάζω.

Αλλά για να σου λέει κι ο @ Manitou (που κατά βάση είναι ντισνεϊκός) ότι αναγνωρίζει την ποιότητα των BD και τα θεωρεί top, σημαίνει πολλά :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

 

21 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Το άσχημο σε αυτά (όπως έχω παρατηρήσει και στα ντισνευ) είναι ότι πολλές φορές δουλεύουν άτομα εντελώς άσχετα με το είδος που δεν έχουν μπει ποτέ στον κόπο να ψαχτουν με ότι μεταφράζουν. Δλδ το Μολ-μαν, έλεος... Προφανώς και διαβάζεται Μοουλ-μαν, δεν τον ήξερα ποτέ μου και παλι ήξερα πως να τον διαβάσω!..

Δυστυχώς, κάτι τέτοιο φαίνεται να γίνεται εδώ, ίσως και από την πρωτότυπη έκδοση. Λογικά θα είδαν τον χαμό που γίνεται με τους υπερήρωες παγκοσμίως και θα είπαν να βγάλουν κανένα κόμικ μπας και πιάσουν την καλή.

19 ώρες πριν, constantinople είπε:

Αν μεταφράζουν από τα Ιταλικά θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Ελπίζω να μην το κάνουν. Ίσως απλώς να παίρνουν τις ψηφιακές μήτρες εκτύπωσης των σελίδων στα Ιταλικά και να σβήνουν το ήδη πληκτρολογημένο στον κομπιούτερ Ιταλικό κείμενο και να το αντικαθιστούν με το Ελληνικό, οπότε αν ξεχάσουν να σβήσουν/γράψουν μέσα σε ένα κουτάκι να μένει το προϋπάρχων Ιταλικό κείμενο. Αλλά την μετάφραση πρέπει να την κάνουν από τα Αγγλικά, διαφορετικά θα βλέπαμε ένα σορό αλλαγμένα ονόματα και εκφράσεις...

Οι τίτλοι τον τόμων στην ιστοσελίδα πάντως ήταν σίγουρα μεταφρασμένοι από τα Ιταλικά. Εκεί βλέπαμε ονόματα όπως Dr. Destiny αντί για Dr. Doom και Devil αντί για Daredevil. Βέβαια τα διόρθωσαν τώρα οπότε ποιος ξέρει.

17 ώρες πριν, Manitou είπε:

@ Bilis Bilis αιρετικό post loading :lol::

 

τα ηρωικά εκείνης της εποχής όπως και τα Ντίσνεϋ τα έφτιαχναν για να διασκεδάσουν τους μικρούς αναγνώστες. Χωρίς πολλά πολλά. Βέβαια οι ιστορίες του Μπαρκς είναι πιο ώριμες από τις πρώτες ιστορίες που διαβάζουμε τώρα γιατί ο Μπαρκς είχε ήδη 14 χρόνια που έκανε παπια. Πάντως και αυτές οι ιστορίες ήταν σχετικά απλές. Απλά πολύ πιο εκπαιδευτικές για τα παιδιά (ταξίδια, χώρες, επιστήμες). Τα υπερηρωικα εκείνης της εποχής που έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχουν καλούς και κακούς να ξυλοφορτωνονται χωρίς πάντα προφανή λόγο. Να μη μιλήσουμε για τους κακούς Ρωσες που φταίνε για όλα τα δεινα. Μόνο ο Spiderman βγάζει ένα καθαρό δίδαγμα (το δύναμη και ευθύνη). Είναι πάντως διασκεδαστικά που αυτός είναι ο σκοπός τους. 

Πάντως παιδιά σαν την ποιότητα των BD σόρρυ αλλά δεν υπάρχει. Ο καημένος ο Ερζέ που τον λοιδορούν έφτιαξε ιστορίες με εμπορία ναρκωτικών με λαθρεμπορία με σύγχρονες απάτες όταν ο Σκρουτζ κυνηγούσε μάγισσες και οι τέσσερις φανταστικοί τον Dr Ντουμ (αυτό το Ντοκτορ δεν μπορώ καν να το γράψω).

 

Βρίστε ελεύθερα :lol:

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι οι περιπέτειες βασίζονται περισσότερο στην φαντασία και είναι εύπεπτες, γι' αυτό μοιάζουν με τις ιστορίες Ντίσνευ. Για παράδειγμα, στο 5ο τεύχος ο Dr. Doom

Spoiler

στέλνει τους Τέσσερις Φανταστικούς πίσω στον χρόνο για να κλέψουν τον θησαυρό του Μαυρογένη.

Αυτό ακούγεται περισσότερο σαν πλοκή Ντίσνευ παρά υπερηρωικού. Ακόμα και οι σκηνές δράσης δεν έχουν τόσο ξύλο και δεν διαφέρουν πολύ από αυτές που έχω διαβάσει σε κόμικς με τον Μίκυ. Για τους Ρώσους απ' όσο ξέρω γίνεται μεγάλο θέμα στον Iron Man. Στους υπόλοιπους χαρακτήρες άντε να υπάρχουν μερικές αναφορές μια στο τόσο. Βέβαια, δεν έχω διαβάσει όλους τους τίτλους εκείνης της εποχής οπότε μπορεί να κάνω και λάθος. Επίσης αναφερόμουν αποκλειστικά στα πρώτα τεύχη των Fantastic Four και όχι σε όλα τα υπερηρωικά εκείνης της εποχής. Σίγουρα διαφέρουν αρκετά από τα Ντίσνευ αλλά δεν πιστεύω πως τα δύο είδη έχουν έρθει πιο κοντά από αυτό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35120
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  674
  • Reputation:   3545
  • Achievement Points:  675
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

15 ώρες πριν, doom είπε:

Μπαρκς

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Ερζέ

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

παλιά υπερηρωικά

 

Παρατηρώ μια μέτρια ως μεγάλη θα έλεγα έλλειψη του ονόματος Ρενέ Γκοσινί....οπότε η λίστα δεν μετράει  :lol:

 

Τελικά πήρα και το δεύτερο τεύχος το οποίο είχε δύο εβδομάδες διαφορά από το πρώτο αντί για μία που νόμιζα.Είχα την πρώτη εβδομάδα 7 ευρώ έτοιμα,έφυγαν σε σουβλάκια μετά το Σάββατο όταν είδα πως δεν βγήκε τη Παρασκευή.Μετά βρήκα άλλα 7 ευρώ και πήρα το δεύτερο τεύχος.Κακό σημάδι αυτό,ελπίζω να μη με πιάσει λαχτάρα να πάρω και το τρίτο.

 

.......ελπίζω......  :lol:     

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

1 hour ago, Bilis said:

 Αυτό ακούγεται περισσότερο σαν πλοκή Ντίσνευ παρά υπερηρωικού. Ακόμα και οι σκηνές δράσης δεν έχουν τόσο ξύλο και δεν διαφέρουν πολύ από αυτές που έχω διαβάσει σε κόμικς με τον Μίκυ. 

 

Άμα η συλλογή αποκτήσει απήχηση στους αναγνώστες των Ντίσνευ θα πουλάει καλά και η σειρά θα μακροημερεύσει! :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

32 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Άμα η συλλογή αποκτήσει απήχηση στους αναγνώστες των Ντίσνευ θα πουλάει καλά και η σειρά θα μακροημερεύσει! :pray:

Πάντως εγώ την έχω ξεκινήσει, ενώ ταυτόχρονα έχω πάρει και παραπάνω από τα μισά από την άλλη συλλογή. Θα πάρω σίγουρα τους πρώτους τόμους από τον κάθε ήρωα. Δεν νομίζω όμως να πάω πολύ παρακάτω. Η εγκυκλοπαίδεια τη Marvel της Hachette που πιάνει πολλές διαφορετικές εποχές και έχει σημεία σταθμούς για κάθε ήρωα μου κάνει περισσότερο. Είναι δύσκολο να πας από το "Δεν έχω διαβάσει ούτε μια σελίδα" στο "αγοράζω 400 τόμους".

Πάντως αν ήμουν Marvelάκιας θα ήμουν πολύ πολύ χαρούμενος!!! Εξαιρετική η συγκυρία για τους Υπερηρωικούς αυτού του κόσμου!  

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32641
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   122
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάντως έκανα το χρέος μου βοηθώντας με τους 60 τόμους (τελειώνουν σύντομα) τους Έλληνες φίλους της Marvel, ελπίζω να μας στηρίξουν αν με το καλό βγει κάτι σε DC :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Γνωρίζουμε πότε εμφανίζεται ο Ghost Rider; Το ίδιο και για τον Blade,αν γνωρίζει κανείς! 

Ακόμη και για πιο καινούριους ήρωες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

22 ώρες πριν, newlynx είπε:

Πάντως έκανα το χρέος μου βοηθώντας με τους 60 τόμους (τελειώνουν σύντομα) τους Έλληνες φίλους της Marvel, ελπίζω να μας στηρίξουν αν με το καλό βγει κάτι σε DC :) 

Τί εννοείς έκανες το χρέος σου; Τί έκανες ακριβώς;:thinking: Με το μήνυμά σου δεν έγινες πολύ κατανοητός!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

23 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Γνωρίζουμε πότε εμφανίζεται ο Ghost Rider; Το ίδιο και για τον Blade,αν γνωρίζει κανείς! 

Ακόμη και για πιο καινούριους ήρωες!

 

Marvel Spotlight no. 5 (August 1972). η πρώτη εμφάνιση του ghost rider

 

The Tomb of Dracula #10 (July 1973),  η πρώτη εμφάνιση του Blade

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Κανένα από αυτά τα δύο δεν έχειεκδοθεί ως σήμερα στην Ιταλία ως τμήμα αυτής εδώ της συλλογής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  733
  • Reputation:   6949
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Άλλη συλλογή θα φτιάξουμε για αυτά.

 

Complete Marvel Horror

 

Καλτιλα, 70ς και μια εποχή που μέχρι και ο spidey είχε γίνει horror τίτλος.

 

Θανατερά τεύχη που θα έλεγε και ο Καμπανάς !!! χαχχαχαχα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

3 ώρες πριν, constantinople είπε:

Κανένα από αυτά τα δύο δεν έχειεκδοθεί ως σήμερα στην Ιταλία ως τμήμα αυτής εδώ της συλλογής.

Ναι το ξέρω. Απλά ρώτησα να δω πότε και αν θα τα δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, olyssesmoore είπε:

Ναι το ξέρω. Απλά ρώτησα να δω πότε και αν θα τα δούμε...

 

Μπορείς πάντοτε ν' αναζητήσεις τα "Κόμης Δράκουλας" στις εξωφρενικές, πλέον, τιμές που τα πουλάει κάθε επιτήδειος εκεί έξω.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5390
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έφτιαξα ένα μικρό χρονολόγιο μιας και σκοπεύω να ακολουθήσω χρονολογική σειρά στην ανάγνωση των τευχών. Το βάζω και εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρει και άλλους η χρονολογική εξέλιξη της κυκλοφορίας των ιστοριών. Η κατάταξη έγινε με βάση τις αναγραφόμενες στα εξώφυλλα ημερομηνίες και όχι τις πραγματικές ημερομηνίες κυκλοφορίας, οι οποίες είναι μερικούς μήνες πριν. Για παράδειγμα το Fantastic Four 1 κυκλοφόρησε στις 8 Αυγούστου του 1961 και όχι το Νοέμβριο όπως αναγράφεται στο εξώφυλλο. Ακολουθεί ο πίνακας για την περίοδο μέχρι και το 1963:

 

Ημερομηνία

Τεύχος

Τόμος

Νοε-61

Fantastic Four 1

2

Fantastic Four 1

Ιαν-62

Fantastic Four 2

Μαρ-62

Fantastic Four 3

Μαϊ-62

Fantastic Four 4

Incredible Hulk 1

4

Hulk 1

Ιουλ-62

Fantastic Four 5

2

Fantastic Four 1

Incredible Hulk 2

4

Hulk 1

Αυγ-62

Amazing Fantasy 15

1

Spiderman 1

Journey into Mystery 83

3

Thor 1

Σεπ-62

Fantastic Four 6

5

Fantastic Four 2

Incredible Hulk 3

4

Hulk 1

Journey into Mystery 84

3

Thor 1

Οκτ-62

Fantastic Four 7

5

Fantastic Four 2

Journey into Mystery 85

3

Thor 1

Νοε-62

Fantastic Four 8

5

Fantastic Four 2

Incredible Hulk 4

4

Hulk 1

Journey into Mystery 86

3

Thor 1

Δεκ-62

Fantastic Four 9

5

Fantastic Four 2

Journey into Mystery 87

3

Thor 1

Ιαν-63

Fantastic Four 10

5

Fantastic Four 2

Incredible Hulk 5

4

Hulk 1

Journey into Mystery 88

3

Thor 1

Φεβ-63

Fantastic Four 11

7

Fantastic Four 3

Journey into Mystery 89

3

Thor 1

Μαρ-63

Fantastic Four 12

7

Fantastic Four 3

Incredible Hulk 6

4

Hulk 1

Journey into Mystery 90

3

Thor 1

Amazing Spiderman 1

1

Spiderman 1

Tales of Suspense 39

6

Iron Man 1

Απρ-63

Fantastic Four 13

7

Fantastic Four 3

Journey into Mystery 91

3

Thor 1

Tales of Suspense 40

6

Iron Man 1

Μαϊ-63

Fantastic Four 14

7

Fantastic Four 3

Journey into Mystery 92

8

Thor 2

Amazing Spiderman 2

1

Spiderman 1

Tales of Suspense 41

6

Iron Man 1

Ιουν-63

Fantastic Four 15

7

Fantastic Four 3

Journey into Mystery 93

8

Thor 2

Tales of Suspense 42

6

Iron Man 1

Ιουλ-63

Fantastic Four 16

9

Fantastic Four 4

Journey into Mystery 94

8

Thor 2

Amazing Spiderman 3

1

Spiderman 1

Tales of Suspense 43

6

Iron Man 1

Strange Tales 110

201

Doctor Strange 1

Αυγ-63

Fantastic Four 17

9

Fantastic Four 4

Journey into Mystery 95

8

Thor 2

Tales of Suspense 44

6

Iron Man 1

Strange Tales 111

201

Doctor Strange 1

Σεπ-63

Fantastic Four 18

9

Fantastic Four 4

Journey into Mystery 96

8

Thor 2

Amazing Spiderman 4

1

Spiderman 1

Tales of Suspense 45

6

Iron Man 1

Avengers 1

10

Avengers 1

Uncanny X-Men 1

51

X-men 1

Οκτ-63

Fantastic Four Annual 1

9

Fantastic Four 4

Fantastic Four 19

12

Fantastic Four 5

Journey into Mystery 97

8

Thor 2

Amazing Spiderman 5

1

Spiderman 1

Tales of Suspense 46

6

Iron Man 1

Νοε-63

Fantastic Four 19

12

Fantastic Four 5

Journey into Mystery 98

8

Thor 2

Amazing Spiderman 6

11

Spiderman 2

Tales of Suspense 47

13

Iron Man 2

Avengers 2

10

Avengers 1

Strange Tales 114

201

Doctor Strange 1

Uncanny X-Men 2

51

X-men 1

Δεκ-63

Fantastic Four 21

12

Fantastic Four 5

Journey into Mystery 99

8

Thor 2

Amazing Spiderman 7

11

Spiderman 2

Tales of Suspense 48

13

Iron Man 2

Strange Tales 115

201

Doctor Strange 1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5175
  • Reputation:   55422
  • Achievement Points:  5346
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

54 min ago , Mandrake said:

 

Μπορείς πάντοτε ν' αναζητήσεις τα "Κόμης Δράκουλας" στις εξωφρενικές, πλέον, τιμές που τα πουλάει κάθε επιτήδειος εκεί έξω.

 

Ή απλά να πας στις Εξωτερικές Πηγές του Greekcomics και να τα διαβάσεις δωρεάν από τα σκανς του leonidio! :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

15 ώρες πριν, Captain Cooper είπε:

Έφτιαξα ένα μικρό χρονολόγιο μιας και σκοπεύω να ακολουθήσω χρονολογική σειρά στην ανάγνωση των τευχών. Το βάζω και εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρει και άλλους η χρονολογική εξέλιξη της κυκλοφορίας των ιστοριών. Η κατάταξη έγινε με βάση τις αναγραφόμενες στα εξώφυλλα ημερομηνίες και όχι τις πραγματικές ημερομηνίες κυκλοφορίας, οι οποίες είναι μερικούς μήνες πριν. Για παράδειγμα το Fantastic Four 1 κυκλοφόρησε στις 8 Αυγούστου του 1961 και όχι το Νοέμβριο όπως αναγράφεται στο εξώφυλλο. Ακολουθεί ο πίνακας για την περίοδο μέχρι και το 1963:

 

Ημερομηνία

 

Τεύχος

 

Τόμος

 

Νοε-61

 

Fantastic Four 1

 

2

 

Fantastic Four 1

 

Ιαν-62

 

Fantastic Four 2

 

Μαρ-62

 

Fantastic Four 3

 

Μαϊ-62

 

Fantastic Four 4

 

Incredible Hulk 1

 

4

 

Hulk 1

 

Ιουλ-62

 

Fantastic Four 5

 

2

 

Fantastic Four 1

 

Incredible Hulk 2

 

4

 

Hulk 1

 

Αυγ-62

 

Amazing Fantasy 15

 

1

 

Spiderman 1

 

Journey into Mystery 83

 

3

 

Thor 1

 

Σεπ-62

 

Fantastic Four 6

 

5

 

Fantastic Four 2

 

Incredible Hulk 3

 

4

 

Hulk 1

 

Journey into Mystery 84

 

3

 

Thor 1

 

Οκτ-62

 

Fantastic Four 7

 

5

 

Fantastic Four 2

 

Journey into Mystery 85

 

3

 

Thor 1

 

Νοε-62

 

Fantastic Four 8

 

5

 

Fantastic Four 2

 

Incredible Hulk 4

 

4

 

Hulk 1

 

Journey into Mystery 86

 

3

 

Thor 1

 

Δεκ-62

 

Fantastic Four 9

 

5

 

Fantastic Four 2

 

Journey into Mystery 87

 

3

 

Thor 1

 

Ιαν-63

 

Fantastic Four 10

 

5

 

Fantastic Four 2

 

Incredible Hulk 5

 

4

 

Hulk 1

 

Journey into Mystery 88

 

3

 

Thor 1

 

Φεβ-63

 

Fantastic Four 11

 

7

 

Fantastic Four 3

 

Journey into Mystery 89

 

3

 

Thor 1

 

Μαρ-63

 

Fantastic Four 12

 

7

 

Fantastic Four 3

 

Incredible Hulk 6

 

4

 

Hulk 1

 

Journey into Mystery 90

 

3

 

Thor 1

 

Amazing Spiderman 1

 

1

 

Spiderman 1

 

Tales of Suspense 39

 

6

 

Iron Man 1

 

Απρ-63

 

Fantastic Four 13

 

7

 

Fantastic Four 3

 

Journey into Mystery 91

 

3

 

Thor 1

 

Tales of Suspense 40

 

6

 

Iron Man 1

 

Μαϊ-63

 

Fantastic Four 14

 

7

 

Fantastic Four 3

 

Journey into Mystery 92

 

8

 

Thor 2

 

Amazing Spiderman 2

 

1

 

Spiderman 1

 

Tales of Suspense 41

 

6

 

Iron Man 1

 

Ιουν-63

 

Fantastic Four 15

 

7

 

Fantastic Four 3

 

Journey into Mystery 93

 

8

 

Thor 2

 

Tales of Suspense 42

 

6

 

Iron Man 1

 

Ιουλ-63

 

Fantastic Four 16

 

9

 

Fantastic Four 4

 

Journey into Mystery 94

 

8

 

Thor 2

 

Amazing Spiderman 3

 

1

 

Spiderman 1

 

Tales of Suspense 43

 

6

 

Iron Man 1

 

Strange Tales 110

 

201

 

Doctor Strange 1

 

Αυγ-63

 

Fantastic Four 17

 

9

 

Fantastic Four 4

 

Journey into Mystery 95

 

8

 

Thor 2

 

Tales of Suspense 44

 

6

 

Iron Man 1

 

Strange Tales 111

 

201

 

Doctor Strange 1

 

Σεπ-63

 

Fantastic Four 18

 

9

 

Fantastic Four 4

 

Journey into Mystery 96

 

8

 

Thor 2

 

Amazing Spiderman 4

 

1

 

Spiderman 1

 

Tales of Suspense 45

 

6

 

Iron Man 1

 

Avengers 1

 

10

 

Avengers 1

 

Uncanny X-Men 1

 

51

 

X-men 1

 

Οκτ-63

 

Fantastic Four Annual 1

 

9

 

Fantastic Four 4

 

Fantastic Four 19

 

12

 

Fantastic Four 5

 

Journey into Mystery 97

 

8

 

Thor 2

 

Amazing Spiderman 5

 

1

 

Spiderman 1

 

Tales of Suspense 46

 

6

 

Iron Man 1

 

Νοε-63

 

Fantastic Four 19

 

12

 

Fantastic Four 5

 

Journey into Mystery 98

 

8

 

Thor 2

 

Amazing Spiderman 6

 

11

 

Spiderman 2

 

Tales of Suspense 47

 

13

 

Iron Man 2

 

Avengers 2

 

10

 

Avengers 1

 

Strange Tales 114

 

201

 

Doctor Strange 1

 

Uncanny X-Men 2

 

51

 

X-men 1

 

Δεκ-63

 

Fantastic Four 21

 

12

 

Fantastic Four 5

 

Journey into Mystery 99

 

8

 

Thor 2

 

Amazing Spiderman 7

 

11

 

Spiderman 2

 

Tales of Suspense 48

 

13

 

Iron Man 2

 

Strange Tales 115

 

201

 

Doctor Strange 1

 

Άρα θα διαβάσεις τους πρώτους 9 τόμους και θα σταματήσεις το διάβασμα μέχρι να αποκτήσεις τον τόμο 201!:lol: Δηλαδή αν δεν φτάσουμε στην Ελλάδα καθόλου στον τόμο 201 θα αφήσεις τα υπόλοιπα αδιάβαστα;:thinking: Ή θα τα πουλήσεις γιατί απογοητεύτηκες και η επέκταση δεν θα φτάσει ούτε καν μέχρι τους 200;:lmao:

"Διάβασα τους πρώτους 9 τόμους,ας αφήσουμε τους υπόλοιπους 192 τόμους και πάμε στον 201!":lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.