Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56118
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Εδώ δεν σκέφτηκαν να βάλουν την κυκλοφορία των 2 πρώτων τόμων της σειράς (που είναι οι δεκαπενθήμεροι) την Παρασκευή που ΔΕΝ έχει Hachette. Κουπόνια για βιβλιοθήκες περιμένεις εσύ; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πάντως η επιτυχία της συλλογής της Hachette με τα graphic novels της Marvel πιστεύω ότι ήταν η κυκλοφορία κάθε τόμου ανά 2 εβδομάδες... Γιατί αν ήταν κάθε εβδομάδα πολλοί δεν θα άντεχαν οικονομικώς....

Αν ήταν και η συλλογή της radnet με τα κόμιξ της Marvel ανά 2 εβδομάδες δεν θα υπήρχε πρόβλημα από οικονομική πλευρά για τους περισσότερους... Αλλά το μόνο θετικό είναι ότι θα υπάρχει συνδρομή με έκπτωση... Με την συνδρομή γλιτώνεις 66 ευρώ για την αγορά και των 60 τόμων τα οποία δεν είναι και λίγα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν υπάρχει μεγαλύτερος φαν της Μάρβελ από εμένα.

 

Έχω σε διάφορες εκδόσεις (τεύχη, masterworks, essentials, omnibus )και έχω διαβάσει ότι έχει εκδώσει  η Μάρβελ από την αρχή της έως το 1990.

 

Από εκεί και μετά έχω διαβάσει άπειρα κομικς της αλλά όχι τα άπαντα.

 

Στην αρχή ο Σταν Λι προσπαθούσε να γράψει για παιδιά και τα πρώτα χρόνια της Μαρβελ είναι πολύ μέτριες ιστορίες που μάλλον δεν αξίζει να διαβαστούν.

 

Γύρω στο 1967-1968 κατάλαβε πως το κοινό του είναι μεγαλύτερο σε ηλικία και προσάρμοσε τις ιστορίες του φτάνοντας σε εξαιρετικά καλά αποτελέσματα.

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου αυτές η ιστορίες είναι οι χειρότερες της Μάρβελ και αυτή η συλλογή δεν έχει λόγο ύπαρξης.

 

Στις καλύτερες ιστορίες από το 1968 και μετά δεν θα φθάσει οπότε τι να πω ....

 

Όποιος έχει διαβάσει essential θα ξέρει πως πάντα οι ιστορίες βελτιώνονται στον 2-3 τόμο οπότε μια συλλογή των αρχικών μέτριων ιστοριών τι νόημα έχει ;

 

Μόνο για κάποιον σουπερ completist και ίσως μόνο για τα amazing spider-man και fantastic four που αποτελούσαν το επίκεντρο του πρώιμου Marvel Universe.

  • Like 1
  • Διαφωνώ 2
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Read 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56118
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

 

7 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Οπότε κατά τη γνώμη μου αυτές η ιστορίες είναι οι χειρότερες της Μάρβελ και αυτή η συλλογή δεν έχει λόγο ύπαρξης.

 

Στις καλύτερες ιστορίες από το 1968 και μετά δεν θα φθάσει οπότε τι να πω ....

 

Όποιος έχει διαβάσει essential θα ξέρει πως πάντα οι ιστορίες βελτιώνονται στον 2-3 τόμο οπότε μια συλλογή των αρχικών μέτριων ιστοριών τι νόημα έχει ;

 

Τα παραλές λίγο. Μπορεί οι ιστορίες αυτές να μην είναι τόσο ευκολοδιάβαστες όσο οι επόμενες αλλά παραμένουν ο ορισμός του Κλασσικού.

 

Εδώ θα δούμε τα πρώτα βήματα των ηρώων και πως διαμορφώθηκε ο κόσμος τους.

 

Τα τεύχη αυτά είναι origin after origin after origin... ηρώων, δευτερευόντων χαρακτήρων & αντιπάλων που βλέπουμε μέχρι σήμερα.

 

Κατά τη γνώμη μου τα περιεχόμενά τους είναι ανεκτίμητα...  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πάντως για όσους θέλουν να πάρουν επιλεκτικά τους τόμους και να μην χαλάσουν πολλά χρήματα ισχύει ,σύμφωνα με το σάιτ παραγγελίας radshop.gr:

*-5% για αγορές 10-19 τόμους της ίδιας συλλογής

*-10% για αγορές 20+ τόμους της ίδιας συλλογής

*-15% για αγορές συνδρομών 20 τόμων

 

Ακόμη για αγορές άνω των 80 ευρώ έχετε δωρεάν μεταφορικά...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟΙ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ. ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΝ ΕΚΠΤΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πριν από 1 ώρα, olyssesmoore είπε:

Πάντως για όσους θέλουν να πάρουν επιλεκτικά τους τόμους και να μην χαλάσουν πολλά χρήματα ισχύει ,σύμφωνα με το σάιτ παραγγελίας radshop.gr:

*-5% για αγορές 10-19 τόμους της ίδιας συλλογής

*-10% για αγορές 20+ τόμους της ίδιας συλλογής

*-15% για αγορές συνδρομών 20 τόμων

 

Ακόμη για αγορές άνω των 80 ευρώ έχετε δωρεάν μεταφορικά...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΩΔΙΚΟΙ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΚΠΤΩΣΗΣ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ. ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΤΟΝ ΕΚΠΤΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ.

Μια χαρά. Εγώ που θέλω την μισή σχεδόν συλλογή θα πάρω -10% χωρίς συνδρομή. :D

Επεξεργασία από Bilis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

48 λεπτά πριν, Bilis είπε:

Μια χαρά. Εγώ που θέλω την μισή σχεδόν συλλογή θα πάρω το -15% χωρίς συνδρομή. :D

Όχι το -15% είναι μόνο για συνδρομές... Ακόμη και αγορές από 20 τόμους και πάνω χωρίς συνδρομή θα έχεις -10% έκπτωση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

36 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Όχι το -15% είναι μόνο για συνδρομές... Ακόμη και αγορές από 20 τόμους και πάνω χωρίς συνδρομή θα έχεις -10% έκπτωση...

Ναι, το είδα. Παρερμήνευσα την αρχική σου ανάρτηση, γι' αυτό και επεξεργάστηκα μετά την δική μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1172
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν... ο @ Tsaklas μου έστειλε αυτό το λίνκ: https://loja.panini.com.br/panini/solucoes/Busca.aspx?fcp=68347


Φ
αίνεται να είναι πράγματι η ξένη συλλογή και ταιριάζει μιας κ ο Marco M Lupoi που είχα πει σε προηγούμενο ποστ έχει σχέση με μαρβελ-ιταλια  (panini).

Το μόνο που μαθαίνουμε επειδή δεν βρήκα κάπου περιεχόμενα, είναι πως πράγματι ο τ2 και τ3 spider-man θα έχουν από 5 τευχη.

Εντάξει φυσιολογικό από τη μία γιατι μαζί με εξώφυλλο τεύχους κ μονοσέλιδο από πίσω αφιέρωμα είναι 24 σελίδες κ αν μπαίναν 6 θα είχαμε 144 σελίδες. Δε θα χωρούσαν τα περιεχόμενα δηλαδή και οι τελευταίες σελίδες διαφημίσεων για τους επόμενους τόμους. Από την άλλη με 5 τεύχη αν πράγματι ισχύει το 148 σελ/τομος παραείναι πολλές αυτές που απομένουν για αφιερώματα. Είδωμεν.

Μια πρώτη πρόβλεψη αν το πάει συνεχώς όπως τον τ.2 και τ.3 έχουμε:


2021-09-07_15-30.thumb.png.a517de62f828247841d7cb59cde7e5aa.png


Αν βάλω στον 4ο τόμο με το annual επίσης σύνολο 5 τευχη (δηλαδή πετσοκομμένο annual για να βγαινουν οι σελίδες) για να αποφύγω το παράδοξο των 4 τευχών μιας κ μας λέει 5-9 τεύχη ο τόμος,  τότε όλοι οι επόμενοι τόμοι πάνε +1 στην αρίθμηση. Αυτό όμως δε μπορεί να γίνει, γιατί ο τόμος 7 αναγκαστικά θα εμπεριέχει το τεύχος 33 που όμως είναι ο τίτλος του τόμου 8 !!!!!!  

 
 
Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32852
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, ProfPhillipMortimer είπε:

Στην αρχή ο Σταν Λι προσπαθούσε να γράψει για παιδιά και τα πρώτα χρόνια της Μαρβελ είναι πολύ μέτριες ιστορίες που μάλλον δεν αξίζει να διαβαστούν.

 

Γύρω στο 1967-1968 κατάλαβε πως το κοινό του είναι μεγαλύτερο σε ηλικία και προσάρμοσε τις ιστορίες του φτάνοντας σε εξαιρετικά καλά αποτελέσματα.

 

Οπότε κατά τη γνώμη μου αυτές η ιστορίες είναι οι χειρότερες της Μάρβελ και αυτή η συλλογή δεν έχει λόγο ύπαρξης.

 

Διαφωνώ.
Για μένα οι χειρότερες ιστορίες της Marvel είναι απ΄όταν άρχισαν τα παράλληλα σύμπαντα, τα τεράστια events, τα reboots των ηρώων, οι νεκραναστάσεις κτλ.
Δηλαδή οι ιστορίες των τελευταίων περίπου 20 ετών (όχι όλες φυσικά, υπάρχουν και κάποιες αξιόλογες).
Απ΄το να διαβάσω για παράδειγμα το Spider-Verse και να γίνει το μυαλό μου μπλέντερ μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει και από που ξεπήδησαν αυτοί οι 324 διαφορετικοί Spider-Men, προτιμώ 100 φορές να διαβάσω τα πρώτα Amazing Spider-Man του Stan Lee και να δω με ωραίο απλό και κατανοητό τρόπο τα origins και τις πρώτες εμφάνισεις των Γύπα (τεύχος #2), Δρ Οκτάπους (τεύχος #3), Σαντ-Μαν (τεύχος #4), Λίζαρντ (τεύχος #6), Ηλέκτρο (τεύχος #9), Μυστήριο (τεύχος #13), Γκρην Γκόμπλιν (τεύχος #14), Κρέιβεν (τεύχος #15), Σκορπιού (τεύχος #20) κτλ.

Δεν είναι τυχαίο μάλιστα ότι κάποιες απ΄τις καλύτερες ιστορίες Spider-Man προέρχονται απ΄αυτή την περίοδο.
Το Spider-Man No More για παράδειγμα (τεύχη #50-52) ή το If this be my Destiny (τεύχη #31-33) είναι ιστορίες που τις συναντάς σχεδόν σε όλες τις λίστες με τις best of ιστορίες του ήρωα :)
 

Ξεφύλλισα λίγο τα Tales of Suspense #39-46, που περιέχουν τις πρώτες ιστορίες του Iron Man, και δεν πολυψήθηκα να τις διαβάσω.
Μάλλον θα προσπεράσω τον τόμο του Iron Man. Έτσι κι αλλιώς δεν είναι απ΄τους αγαπημένους μου ήρωες.
O 1ος τόμος Hulk πιο ενδιαφέρον μου φαίνεται (παρότι επίσης δεν είναι απ΄τους αγαπημένους μου ήρωες ο Hulk). Λέω να τον πάρω και βλέπουμε αν θα συνεχίσω με τους υπόλοιπους.
Περιέχει τα 6 πρώτα Incredible Hulk.
Ο επόμενος συνεχίζει με τα Tales to Astonish #59-68, μιας και απ΄ό,τι διάβασα ο τίτλος Hulk διακόπηκε μετά τα 6 πρώτα τεύχη και συνεχίστηκε σε άλλο περιοδικό.

Άρα παίρνω σίγουρα όλα τα Spider-Man, όλα τα Daredevil και τον 1ο τόμο Hulk.
Tα υπόλοιπα τα προσπερνάω.
Ακόμα κι έτσι πάντως μιλάμε για αγορά πάνω από 20 τόμων της συλλογής, περισσότερους δηλαδή απ΄όσους αγόρασα στην αντίστοιχη συλλογή της Hachette (εκεί έχω πάρει 18 και απ΄τους υπόλοιπους της 1ης εξηντάδας μ΄ενδιαφέρει μόνο το Coming of Galactus).

 

Μένει βέβαια να δούμε αν θα ολοκληρωθεί η συλλογή της radnet.
Συμφωνώ με τα παιδιά που είπαν ότι δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να βγαίνουν πολλές παρόμοιες συλλογές ταυτόχρονα, επειδή υπάρχει ο κίνδυνος του κορεσμού απ΄την πλευρά του καταναλωτή.

Δεν είμαι σίγουρος ότι το αγοραστικό κοινό μπορεί να στηρίξει 2 συλλογές Marvel ταυτόχρονα :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13745
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

50 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Άρα παίρνω σίγουρα όλα τα Spider-Man, όλα τα Daredevil και τον 1ο τόμο Hulk.
Tα υπόλοιπα τα προσπερνάω.

Δεν βλεπω κανεναν να θελει τα Χ-ΜΕΝ, τι γινεται ,μονο εγω ανυπομονω να δω πως ειναι και αμα εχουν σχεση με το καρτουν που βλεπαμε μικροι στον Αντ1 ?  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56118
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Ορίστε πως φαίνεται η νεολαία! Όταν ήταν μικροί έβλεπαν ΑΝΤ1 !!!  :antekale:

 

Ενώ εμείς είχαμε ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ: :minigun:

 

Ομάδα Τζι - Διαστημόπλοιο Αργώ (Battleship Yamato) - Αστυνόμος Σαΐνης - Θάντερκατς.

 

Αυτά είχαμε, αυτά βλέπαμε! :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1172
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Δεν βλεπω κανεναν να θελει τα Χ-ΜΕΝ, τι γινεται ,μονο εγω ανυπομονω να δω πως ειναι και αμα εχουν σχεση με το καρτουν που βλεπαμε μικροι στον Αντ1 ?  :thinking:

Δεν θεωρώ πως έχει σχέση με το παιδικό η αρχική κιόλας σειρά. Θα δούμε ωραία πραγματάκια όπως 1η εμφ Μαγκνίτο, 1η εμφ Juggernaut, αρχική ομάδα X-men κλπ , αλλά αν το παιδικό είναι χοντρικά βασισμένο κάπου θεωρώ πως είναι στο run του Jim Lee το 1991 (οπτικά εννοώ, γιατι από ιστορίες παίζουν αρκετές κλασικές μέσα στο παιδικό παραλλαγμένες όπως πχ days of future past)

αλλά παραείναι λίγα τα τεύχη, γιαυτό θεωρώ δεν συζητιέται... αλλιώς εννοείται X-Men ftw! :blob7:

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32852
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

50 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Ορίστε πως φαίνεται η νεολαία! Όταν ήταν μικροί έβλεπαν ΑΝΤ1 !!!  :antekale:

 

Ενώ εμείς είχαμε ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ: :minigun:

 

Ομάδα Τζι - Διαστημόπλοιο Αργώ (Battleship Yamato) - Αστυνόμος Σαΐνης - Θάντερκατς.

 

Αυτά είχαμε, αυτά βλέπαμε! :)

 


Δεν ξέρω κάτω τι συνέβαινε αλλά εμείς στη Θεσσαλονίκη πιάναμε τότε (δεκαετία ΄90) ένα κανάλι που το έλεγαν Power κι έβαζε όλη την ώρα παιδικά (Λούκυ Λουκ, ΤενΤεν, Αστερίξ, Στρουμφάκια και διάφορα άλλα με μικρότερο ενδιαφέρον όπως Καμπαμαρού, Σερίφης του Διαστήματος, Μπόλεκ & Λόλεκ κτλ).
Ωραία χρόνια :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  352
  • Reputation:   3015
  • Achievement Points:  357
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, ManaLeak13 είπε:

Δεν βλεπω κανεναν να θελει τα Χ-ΜΕΝ, τι γινεται ,μονο εγω ανυπομονω να δω πως ειναι και αμα εχουν σχεση με το καρτουν που βλεπαμε μικροι στον Αντ1 ?  :thinking:

 

Και εγώ μαζί σου, ανυπομονώ διακαώς για ιστορίες των Χ-ΜΕΝ! Όπως έχω αναφέρει και σε προηγούμενό μου ποστ, αν υπάρχει περίπτωση να υποκύψω σε κάποιον από τους τόμους της Radnet, θα είναι σίγουρα σε τόμους των Χ-ΜΕΝ και ίσως και σε αυτούς του Σπάιντερ-Μαν. Γενικά αν μπω στη διαδικασία να πάρω τόμο από αυτήν την συλλογή θα είναι ξεκάθαρα επικλεκτικά.

 

Επίσης για το καρτούν και εγώ νομίζω ότι ισχύει πάνω-κάτω αυτά που ανέφερε ο @ sarkas . Παρόλα αυτά, επειδή το καρτούν τότε έκανε τεράστια επιτυχία, κυκλοφόρησε η σειρά κόμιξ Χ-ΜΕΝ Adventures (διαδραματιζόμενη στην Earth-92131), η οποία έλεγε κάποιες από τις ιστορίες που συνέβησαν στο καρτούν καθώς και νέες. Επιπλέον, πρόσφατα με αφορμή το Secret Wars του 2015, κυκλοφόρησε η σειρά κόμιξ Χ-ΜΕΝ '92, η οποία κατάφερε και έβγαλε δύο volumes.

Επεξεργασία από kaneda
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, sarkas είπε:

Λοιπόν... ο @ Tsaklas μου έστειλε αυτό το λίνκ: https://loja.panini.com.br/panini/solucoes/Busca.aspx?fcp=68347


Φ
αίνεται να είναι πράγματι η ξένη συλλογή και ταιριάζει μιας κ ο Marco M Lupoi που είχα πει σε προηγούμενο ποστ έχει σχέση με μαρβελ-ιταλια  (panini).

Το μόνο που μαθαίνουμε επειδή δεν βρήκα κάπου περιεχόμενα, είναι πως πράγματι ο τ2 και τ3 spider-man θα έχουν από 5 τευχη.

Εντάξει φυσιολογικό από τη μία γιατι μαζί με εξώφυλλο τεύχους κ μονοσέλιδο από πίσω αφιέρωμα είναι 24 σελίδες κ αν μπαίναν 6 θα είχαμε 144 σελίδες. Δε θα χωρούσαν τα περιεχόμενα δηλαδή και οι τελευταίες σελίδες διαφημίσεων για τους επόμενους τόμους. Από την άλλη με 5 τεύχη αν πράγματι ισχύει το 148 σελ/τομος παραείναι πολλές αυτές που απομένουν για αφιερώματα. Είδωμεν.

Μια πρώτη πρόβλεψη αν το πάει συνεχώς όπως τον τ.2 και τ.3 έχουμε:


2021-09-07_15-30.thumb.png.a517de62f828247841d7cb59cde7e5aa.png


Αν βάλω στον 4ο τόμο με το annual επίσης σύνολο 5 τευχη (δηλαδή πετσοκομμένο annual για να βγαινουν οι σελίδες) για να αποφύγω το παράδοξο των 4 τευχών μιας κ μας λέει 5-9 τεύχη ο τόμος,  τότε όλοι οι επόμενοι τόμοι πάνε +1 στην αρίθμηση. Αυτό όμως δε μπορεί να γίνει, γιατί ο τόμος 7 αναγκαστικά θα εμπεριέχει το τεύχος 33 που όμως είναι ο τίτλος του τόμου 8 !!!!!!  

 
 

Όλα τα μυστικά μεταξύ σας τα λέτε; @ sarkas  και @ Tsaklas ;:lol::thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1172
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Όλα τα μυστικά μεταξύ σας τα λέτε; @ sarkas  και @ Tsaklas ;:lol::thinking:

φίλοι από το στρατό παιδί μου το μακρινό 1978 ... τι περίμενεις... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, sarkas είπε:

φίλοι από το στρατό παιδί μου το μακρινό 1978 ... τι περίμενεις... :lol:

Εντάξει τώρα ζηλεύω γιατί δεν έχω πάει ακόμα στρατό, λόγω σχολής...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1294
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

6 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Για μένα οι χειρότερες ιστορίες της Marvel είναι απ΄όταν άρχισαν τα παράλληλα σύμπαντα, τα τεράστια events, τα reboots των ηρώων, οι νεκραναστάσεις κτλ.

Αν μπορούσα να βάλω δέκα καρδούλες θα έβαζα, αλλά μου δίνει μόνο μία!! Νομίζω αυτή είναι και η ουσία της υπό έκδοση σειράς, να προσεγγίσουμε δηλαδή ξανά το απλό μακριά από πολυπλοκότητες οι οποίες - μετά από συνεχή επανάληψη - έχουν κουράσει αλλά και προσδώσει μια στάμπα αναξιοπιστίας σε όλο το υπερηρωικό σύμπαν της Marvel. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μέχρι στιγμής αρκετοί φοβούνται μήπως σταματήσει η συλλογή γιατί δεν θα πάει καλά... Αλλά τόσος ντόρος που έχει γίνει για την συλλογή πριν καν κυκλοφορήσει το πρώτο τεύχος κι αυτό μόνο στην κοινότητα του Greek comics! Φανταστείτε κι όσους δεν γνωρίζουν καν το Greek comics! Και στην πλειοψηφία το πρόβλημα ήταν αν αντέξουμε οικονομικώς κι όχι αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για την συλλογή... Τόσες συλλογές έχουν βγει, αλλά τόση έκπληξη για την συλλογή δεν έχω ξαναδεί για άλλες συλλογές που έχουν κυκλοφορήσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32852
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μπουν και τα annuals του Spider-Man.
Ειδικά το 1ο είναι εντελώς σίγουρο.
Βλέπω ο 4ος τόμος Spider-Man της συλλογής έχει τίτλο "Οι Μοχθηροί Έξι".
Δεν υπάρχει ιστορία με τέτοιο όνομα στα Amazing Spider-Man.
Αλλά υπάρχει στο 1o annual και είναι διπλή (41 σελίδες για την ακρίβεια).
Οι υπόλοιπες περίπου 30 σελίδες του annual έχουν κάποιες πολύ ωραίες και χρήσιμες πληροφορίες για τον Spider-Man, τις δυνάμεις του, τους εχθρούς του κτλ. Μακάρι να τις βάλουν κι αυτές στα τομάκια.
Ανεβάζω ενδεικτικά κάποιες σελίδες να δείτε:

 

RCO044_1468803120.thumb.jpg.b5d20df0b0f4d0ee3d05d4ce574f8129.jpg RCO053_1468803120.thumb.jpg.571ca420fcdf11ce9f0c7e0a343bcbc6.jpg RCO058_1468803120.thumb.jpg.22c4268c3d432c9bea4c6a2990f8a707.jpg

 

RCO062_1468803120.thumb.jpg.5aa2fe19b2abcd0fcda88efda501e0cf.jpg RCO064_1468803120.thumb.jpg.7abb5e4eabb60dd0f745bc7374729f82.jpg RCO069_1468803120.thumb.jpg.703591c2889dd2967ae57df94c44d709.jpg

 

 

 

11 ώρες πριν, sarkas είπε:

Μια πρώτη πρόβλεψη αν το πάει συνεχώς όπως τον τ.2 και τ.3 έχουμε:

2021-09-07_15-30.thumb.png.a517de62f828247841d7cb59cde7e5aa.png
 

 

Καλή πρόβλεψη.
Kρίμα πάντως που απ΄ό,τι φαίνεται θα δούμε λιγότερα από 50 τεύχη Amazing Spider-Man.
Ειδικά η ιστορία στα τεύχη 47-49 φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα. Θα ήθελα να τη διαβάσω.
Έτσι όπως την ξεφύλλισα (ηλεκτρονικά) έχω την εντύπωση ότι είναι αυτή που επηρέασε το Spider-Man Βlue του Loeb.

Mακάρι τουλάχιστον να βγει μέσω της Hachette ο τόμος Spider-Man No More (περιέχει τα τεύχη #44-50) ώστε να τη διαβάσουμε εκεί :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1172
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα μπουν και τα annuals του Spider-Man.
Ειδικά το 1ο είναι εντελώς σίγουρο.
Βλέπω ο 4ος τόμος Spider-Man της συλλογής έχει τίτλο "Οι Μοχθηροί Έξι".
Δεν υπάρχει ιστορία με τέτοιο όνομα στα Amazing Spider-Man.
Αλλά υπάρχει στο 1o annual και είναι διπλή (41 σελίδες για την ακρίβεια).
Οι υπόλοιπες περίπου 30 σελίδες του annual έχουν κάποιες πολύ ωραίες και χρήσιμες πληροφορίες για τον Spider-Man, τις δυνάμεις του, τους εχθρούς του κτλ. Μακάρι να τις βάλουν κι αυτές στα τομάκια.

 

Ακριβώς! Γι'αυτό στη φωτογραφία έχω βάλει το τίτλο του τομου πως είναι το annual 1 (και για τον τομο 7 - Αλλοι κόσμοι αναφέρεται στον Δρ Στρέιντζ annual 2 γιατι δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο να μεταφραστεί στα amazing). 

Προβληματίζομαι για τις 30 σελίδες κι εγώ αλλά αν είδες μέσα στη φώτο υπέθεσα πως θα τις βάλουν και αυτές (μακάρι επίσης κ απο μένα). Αλλιώς μετά είτε μιλάμε μάλλον για κάποιο αφιέρωμα αν δε τις βάλουν, είτε για 4ο τεύχος από το amazing που όμως το απέκλεισα γιατί όπως είπα μετά δε βγαίνουν τα νούμερα μέχρι τον τόμο 8.

Θα δούμε από το ξένο σάιτ συντομότερα το τι θα περιέχει ο τόμος 4 και θα λυθούν οι πρώτες απορίες μέχρι να το πάρουμε στα χέρια μας.
 

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

20 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 


Το Spider-Man No More για παράδειγμα (τεύχη #50-52) ή το If this be my Destiny (τεύχη #31-33) είναι ιστορίες που τις συναντάς σχεδόν σε όλες τις λίστες με τις best of ιστορίες του ήρωα :)

 

 

Φίλε Laz αυτό γράφω και εγώ.

 

Ότι μετά από τα πρώτα τεύχη που δεν διαβάζονται με τίποτα, καθώς δεν έχουν αντέξει στο χρόνο όπως οι μετέπειτα ιστορίες, αρχίζουν οι αξιόλογες ιστορίες.

 

Τα origins που αναφέρονται οι παραπάνω φίλοι, είναι συνήθως πολύ κακές ιστορίες που με αλλεπάλληλες βελτιώσεις retcons έχουν φτιάσει στο σημερινό επίπεδο.

 

Δες και εσύ στο ποστ σου αναφέρεις ως κορυφαίες ιστορίες τα τεύχη 31-33 και 50-52 όχι πχ  τα τεύχη 10-12 ή 3-5 .

 

Το 31-33 με την παραδοχή πως θα έχει 5 τεύχη ο κάθε τόμος θα είναι στον τόμο 7 Σπάϊντερμαν. Δηλαδή στον 40-45 της σειράς.

 

Γιατί λοιπόν να υποστούμε 30 - 40 τόμους κακές ιστορίες μέχρι να φτάσουμε στις καλές ...

 

Αυτό είπα. Συλλογή μόνο για super completists.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56118
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Οδυσσέα, όλες αυτές οι καλύτερες ιστορίες που αναφέρεις είναι χτισμένες πάνω στις πρώτες ιστορίες που με τα σημερινά κριτήρια θεωρείς κάτω του μετρίου αλλά με τα τότε κριτήρια ήταν εξαιρετικά καλές, γι'αυτό είχε και ο Σπάιντερμαν αυτή την τρομερή απήχηση στο αναγνωστικό κοινό από τα πρώτα τεύχη.

 

Εσύ τα έχεις και τα ξαναέχεις από τα omnibus και τα essentials που είπες ότι διαθέτεις, οπότε είναι κατανοητό να μην θέλεις να τις ξαναπάρεις.

 

Υπάρχουν όμως ανάμεσα μας πολλοί που δεν τις έχουν και θα ήθελαν να τις διαβάσουν, ακόμη και για την ιστορική τους αξία.

 

Είμαι ένας από αυτούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  748
  • Reputation:   7091
  • Achievement Points:  762
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Βέβαια να προσθέσω για να είμαι δίκαιος πως μπορεί τα σενάρια να είναι υποτυπώδη και παιδικά αλλά το σχέδιο του Kirby σε Thor, Fantastic Four, Avengers, X-Men  κλπ

 

και του Ditko σε Spider-man και Strange απίθανο και υπερ κλασσικό. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37107
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  126
  • Reputation:   884
  • Achievement Points:  127
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέρουμε τη χρονική περίοδο που θα καλύψει η σειρά; Οκ, θα ειναι οι πρώτες ιστορίες των ηρώων αλλά ποιες θα είναι οι τελευταίες της σειράς; π.χ θα καλύψουν τη πρώτη εκδοτική  5ετια κάθε τίτλου; Η για παράδειγμα θα σταματήσουν οι τίτλοι σε κάποιο συγκεκριμένο έτος. Με μια πρώτη ανάγνωση δε βρήκα κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  906
  • Reputation:   5265
  • Achievement Points:  954
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1674 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

23 λεπτά πριν, Yorugosu είπε:

Ξέρουμε τη χρονική περίοδο που θα καλύψει η σειρά; Οκ, θα ειναι οι πρώτες ιστορίες των ηρώων αλλά ποιες θα είναι οι τελευταίες της σειράς; π.χ θα καλύψουν τη πρώτη εκδοτική  5ετια κάθε τίτλου; Η για παράδειγμα θα σταματήσουν οι τίτλοι σε κάποιο συγκεκριμένο έτος. Με μια πρώτη ανάγνωση δε βρήκα κάτι.

Οι τόμοι στην πρώτη 60άδα φτάνουν περίπου μέχρι το 1966. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, constantinople είπε:

Φίλε Οδυσσέα, όλες αυτές οι καλύτερες ιστορίες που αναφέρεις είναι χτισμένες πάνω στις πρώτες ιστορίες που με τα σημερινά κριτήρια θεωρείς κάτω του μετρίου αλλά με τα τότε κριτήρια ήταν εξαιρετικά καλές, γι'αυτό είχε και ο Σπάιντερμαν αυτή την τρομερή απήχηση στο αναγνωστικό κοινό από τα πρώτα τεύχη.

 

Εσύ τα έχεις και τα ξαναέχεις από τα omnibus και τα essentials που είπες ότι διαθέτεις, οπότε είναι κατανοητό να μην θέλεις να τις ξαναπάρεις.

 

Υπάρχουν όμως ανάμεσα μας πολλοί που δεν τις έχουν και θα ήθελαν να τις διαβάσουν, ακόμη και για την ιστορική τους αξία.

 

Είμαι ένας από αυτούς.

Λογικά μπερδεύτηκες και ήθελες να απευθυνθείς σε άλλον...:lol: Για αυτό σε συγχωρώ...:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5254
  • Reputation:   56118
  • Achievement Points:  5426
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

  

4 min ago , olyssesmoore said:

Λογικά μπερδεύτηκες και ήθελες να απευθυνθείς σε άλλον...:lol: Για αυτό σε συγχωρώ...:lmao:

 

Μπράβο! Σε μπέρδεψα με τον καθηγητή Μόρτιμερ που έγραφε πιο πάνω ότι τά'χει όλα και μ'έκανε να... σκάσω από τη ζήλια μου!

 

:blush2:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1122
  • Reputation:   7072
  • Achievement Points:  1187
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, Yorugosu είπε:

Ξέρουμε τη χρονική περίοδο που θα καλύψει η σειρά; Οκ, θα ειναι οι πρώτες ιστορίες των ηρώων αλλά ποιες θα είναι οι τελευταίες της σειράς; π.χ θα καλύψουν τη πρώτη εκδοτική  5ετια κάθε τίτλου; Η για παράδειγμα θα σταματήσουν οι τίτλοι σε κάποιο συγκεκριμένο έτος. Με μια πρώτη ανάγνωση δε βρήκα κάτι.

Όπως αναφέρει κι ο @ Bilis  προηγουμένως... Οι 60 πρώτοι τόμοι καλύπτουν την περίοδο 1961-1966.Δηλαδή μια πενταετία... Στο σάιτ της συλλογής αναφέρει ότι οι 60 πρώτοι τόμοι είναι οι εξής... Αυτό "οι 60 πρώτοι τόμοι" είναι σαν να εννοεί ότι θα γίνει επέκταση για κι άλλους τόμους (λογικά αν πάει καλά η συλλογή...). Οπότε το ερώτημα είναι αν κάθε 60αδα καλύπτει μια πενταετία...:thinking: που αυτό θα σημαίνει ότι θα δούμε πολλές επεκτάσεις και ακόμα περισσότερους τόμους! Δηλαδή με λίγα λόγια θα ξεφραγκιαστούμε...:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.