Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συλλογή Marvel ΚΛΑΣΙΚΟΙ ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ - Κουβεντούλα


pacono

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ένα παράπονο που είχα πάντα ήταν ότι κανένας σύγχρονος εκδότης στην Ελλάδα δεν έχει καλύψει σε βάθος το έργο του Stan Lee, αλλά βλέποντας την εξηντάδα θα δούμε πάρα πολύ ωραία πράγματα! Σίγουρα κάποια στιγμή θα θέλω να τους διαβάσω όλους, αλλά μέχρι στιγμής θα πω ότι είμαι εξαιρετικά και απίστευτα ενθουσιασμένος για Spider-Man που δε θα χάσω τεύχος και ύστερα για X-Men, Daredevil, Fantastic Four, Avengers με αυτή τη σειρά. Thor, Hulk, Iron Man να πω την αλήθεια δεν τρελαίνομαι τόσο. Βασικά και μόνο που διαβάζω ονόματα ιστοριών Spider-Man, μία σκέψη περνάει από το μυαλό μου:

 

0f25ee2d869ef533343ffaed0b830712.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Βέβαια τα πρώτα σπάιντερμαν μπορεί να είναι κλασσικά αλλά είναι πολύ δύσκολα στο διάβασμα...

 

Και τα κακά νέα είναι ότι δεν έχει Dr Strange! :crying:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Όταν ξεκίνησε η Hachette, είχα κατενθουσιαστεί. Όλα τα Graphic Novels σε μια πολυτελή συλλογή! Όμως οι ιστορίες που δημοσίευε πήγαιναν μπρος πίσω και λόγω των διάφορων συνταρακτικών... μαρβελοσυμπαντικών γεγονότων που κάθε φορά μεσολαβούσαν, μπερδευόμουν τελείως. Επίσης, όσες περιπέτειες συνεχίζονταν σε επόμενο τεύχος, τη συνέχεια δεν ήξερα πότε θα την κυκλοφορούσε η εταιρεία. Ήλπιζα τουλάχιστον να υπήρχε τρόπος που, ανεξάρτητα με την σειρά κυκλοφορίας, να μπορούσαν να μπουν με τη σωστή χρονολογική σειρά στη βιβλιοθήκη, ώστε να μπορέσω να τα διαβάσω σε μεταγενέστερο στάδιο (πχ διαφορετική αρίθμηση στη ράχη). Έτσι, με βαριά καρδιά, σταμάτησα τη σειρά και αγοράζω (πολύ) αραιά και πού κανέναν τόμο.


Αυτή η σειρά είναι κάτι σαν όνειρο για μένα. Όλες οι ιστορίες, από το πρώτο τεύχος, στην απόλυτη χρονολογική σειρά! Ξεκινάω πάλι με μεγάλη χαρά αυτήν την συλλογή. Αν έχουν και το έξτρα υλικό των Masterworks και των Omnibus (ή Omnibuses ή Omnibi :P) ακόμα καλύτερα! Ξεκινάω πάλι κατενθουσιασμένος, ελπίζοντας αυτη τη φορά να παραμείνω έτσι.
Βέβαια, αν κρίνω και από τα Μπλεκ , που κι εκεί είχα ενθουσιαστεί στην αρχή, μάλλον εξελίσσομαι σε γερογκρινιάρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35781
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  417
  • Reputation:   3172
  • Achievement Points:  463
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1499 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Για να πω τη αλήθεια χαίρομαι πολύ που θα διαβάσουμε σαν να είμαστε οι πρώτοι αναγνώστες στις εποχές των 60s τις ιστορίες που γεννάνε τους πρώτους ήρωες στα ελληνικά. Δεν έχω αποφασίσει αν θα συνεχίσω τη σειρά αυτή εξαιτίας της έλλειψης χρήματος λόγω της Hachette και Anubis/ΟΞΥ.

Μας απομένουν άλλοι οι 8 τόμοι της Hachette (στη μέση του Δεκεμβρίου θα ολοκληρωθεί) και δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για την επέκτασης της σειράς.

Όσο για την συνδρομή,δεν ξέρω αν θα το κάνω επειδή υπάρχουν μερικά προβλήματα. Είναι πως το περιοδικό θα έρθει στη μέρα κυκλοφορίας? Και θα το φέρει ο ίδιος ο κουριερ αλλά αν κάποια Παρασκευή θα λείψουμε όλοι από το σπίτι, θα το αφήσει στη πόρτα ή θα το έχει μέχρι να πάρω τηλ (όταν θα αφήσει σημείωμα ειδοποίησης) ? Και το πιο σημαντικό ερώτημα είναι αν το περιοδικό θα είναι σε άψογη κατάσταση (λόγω της μεταφοράς) και χωρίς τυπογραφικά λάθη? Τότε πάλι θα ξεκινήσουμε τη διαδικασίας αλλαγής, τόσος κόπος.

Πολύ δύσκολο δίλημμα για όσους θέλουν όλα αυτά τα χάρτινα διαμάντια.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν για να δούμε τα θετικά αυτής της συλλογής.

1. Η τιμή (με τις ίδιες σελίδες των Anubis/Οξύ έχουν διπλάσια τιμή) 

2. Υπάρχει site

3. Γνωρίζουμε και τους 60 τόμους από την αρχή (αν και θα ήταν σχετικά εύκολο να τους υπολογίσουμε πάνω-κάτω)

4. Η συχνότητα κυκλοφορίας (δεν θα περιμένεις δύο χρόνια για να διαβάσεις πχ τον 10ο τόμο του Spider-Man)

5. Χρονολογική σειρά (κάτι που μου αρέσει πολύ και βλέπουμε σπάνια στην χώρα μας και όχι μόνο στα υπέρ ηρωικά)

6. Εξτρά πληροφορίες, άρθρα κτλ (αν υπήρχε και αλληλογραφία ότι καλύτερο:lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

41 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Βέβαια τα πρώτα σπάιντερμαν μπορεί να είναι κλασσικά αλλά είναι πολύ δύσκολα στο διάβασμα...

Γιατί ρε συ;
Ίσα ίσα, μου φάνηκαν πολύ ευχάριστα κάποια απ΄τα πρώτα Spider-Man που διάβασα.
Και μάλιστα στα αγγλικά.
Φαντάσου στα ελληνικά. Νεράκι θα φεύγουν :)
Αρκεί να υπάρχει σωστή μετάφραση, ώστε να μην τρως κόλλημα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

Τα σενάρια μπορεί να είναι απλά/απλοϊκά, αλλά έχουν φοβερό ενδιαφέρον. Πολλές φορές το απλό είναι καλύτερο απ΄το σύνθετο.

Δεν ισχύει αυτό ακριβώς για τα υπερηρωικά διότι έχει αλλάξει ο τρόπος διαβάσματος τους. :) Άλλο το απλό της δεκαετίας του 60 και άλλο το απλό της δεκαετίας του 90 για παράδειγμα... Επίσης άλλες εποχές εντελώς.

 

52 λεπτά πριν, PowerRangers8 είπε:

Μας απομένουν άλλοι οι 8 τόμοι της Hachette (στη μέση του Δεκεμβρίου θα ολοκληρωθεί) και δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για την επέκτασης της σειράς.

Από ότι έχουν πει τα παιδιά νομίζω είναι σχεδόν επίσημο ότι θα συνεχίσει η συγκεκριμένη σειρά για άλλα 60 τεύχη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

3 hours ago, Γιαννης Σ said:

Ο 60ος τόμος είναι αυτό το τεύχος των X Men αν δεν κάνω λάθος https://comicvine.gamespot.com/x-men-the-supreme-sacrifice/4000-8315/

Του 1966. 

Δηλαδή σε 60 τόμους καλύπτουν μόλις την πενταετία 1961-1966. 

 

Η Epic Collection του Spider-Man φτάνει μέχρι το 1994 με 26 τόμους των 400-500 σελίδων. Ο κάθε επικός τόμος κοστίζει 40 δολλάρια.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

12 ώρες πριν, BATNICK είπε:

@ Mandrake  Κώστα, πραγματικά δεν καταλαβαίνω προς τι η τόση εκτενής απάντηση; Δεν απευθύνθηκα σε κανένα προσωπικά και δεν νομίζω ότι υποχρεούμαι σαν αγοραστής να στηρίζω εξ ολοκλήρου μια συλλογή ή ότι δεν έχω το δικαίωμα να ελπίζω για μια συλλογή που προσωπικά θα μ' ενδιέφερε περισσότερο. Είπα το αυτονόητο, ότι καλώς ή κακώς η Marvel πουλάει και η DC είναι στο περιθώριο. Το αν η Anubis ή η Οξύ βγάζει κάθε χρόνο νέους τίτλους προσωπικά δεν μου λέει κάτι, γιατί πολλοί δεν με ενδιαφέρουν και στη προκειμένη αναφερόμουν σε μια αντίστοιχη συλλογή κλασικών ιστοριών που σίγουρα για την DC δεν έχει κυκλοφορήσει από καμιά εκδοτική εταιρία. Στην Ελλάδα ιστορίες από τα 70ς και πίσω έχουν να εκδοθούν αν δεν απατώμαι από εποχής Καμπανά. Στην Ελλάδα πολλές κλασικές ιστορίες DC ή και νεότερες ακόμα περιμένουν να εκδοθούν, όπως το Long Halloween που το αναμένω χρόνια. Γιατί πολύ απλά πουλάει η Marvel και γιατί εξίσου απλά το μεγαλύτερο μέρος του αγοραστικού κοινού δεν ενδιαφέρονται να διαβάσουν ιστορίες του 80, του 70 και του 60, αυτό άλλωστε φαίνεται και από πολλά ανωτέρω σχόλια. Εννοείται ότι η κάθε εταιρία θα κοιτάξει το συμφέρον της και θα εκδώσει ότι μπορεί να πουλήσει καλύτερα. Εννοείται ότι και τεράστιο μέρος του αγοραστικού κοινού δεν θα αγοράσει DC ή δεν μπορεί να ακολουθεί ταυτόχρονα τόσες πολλές και τόσο ακριβές συλλογές. Δεν υπονόησα το αντίθετο κάπου και δεν νομίζω πώς χρειάζεται να αναλύουμε τα αυτονόητα. Εξίσου αυτονόητο όμως νομίζω είναι ότι καθένας μας ατομικά κοιτάζει το δικό του οικονομικό συμφέρον και επιλέγει να ενισχύει εκείνα που τον ενδιαφέρουν περισσότερο, χωρίς να πρέπει να απολογείται ή να νιώθει "ένοχος" για κάτι. Μου ανέλυσες την οικονομική σου κατάσταση. Λοιπόν, κι εγώ δουλεύω για ψίχουλα κυριολεκτικά, σε μια κοινωνία και μια εποχή που κάθε μέρα που περνάει αλλάζει προς το χειρότερο και απ' αυτά τα ψίχουλα προσπαθώ να καλύπτω τα έξοδά μου, να βοηθάω την οικογένειά μου και όσο μπορώ να αγοράζω κάνα κόμικ ή καμιά φιγούρα που τα γουστάρω. Δεν έχω ούτε τα χρήματα ούτε τον χώρο που ενδεχομένως έχουν πολλοί άλλοι εδώ μέσα για να αγοράζω τα πάντα όλα και να τα στοιβάζω στο σπίτι μου. Όμως δεν θα απαιτήσω και από την Hachette ή την Anubis ή την Funko ή τον οποιονδήποτε να σταματήσει να κυκλοφορεί νέα προϊόντα επειδή ο Νίκος ή ο Κώστας ή ο Μπάμπης δεν μπορούν να τα αγοράσουν. Είναι σαν να ζητάς να σταματήσει να γυρίζει ο κόσμος. Καταλαβαίνω πραγματικά ότι στενοχωριέσαι γιατί τα γουστάρεις τρελά όλα αυτά και βγαίνουν σε μια εποχή που δεν μπορείς να τα ακολουθήσεις. Αυτός όμως δεν είναι λόγος να "αρπάζεσαι" μαζί μου (γιατί έτσι το εξέλαβα) απλά επειδή προτιμώ να αγοράσω επιλεκτικά μια συλλογή από το να μην έβγαινε καθόλου ή να έβγαινε όποτε βόλευε την δική μου τσέπη ή γιατί προσωπικά θα προτιμούσα μια συλλογή DC από το να έβγαινε άλλη μια Marvel.

 

Η απάντηση φίλε Νίκο δεν ήταν σ' εσένα μόνο, ήσουν ενδεχομένως ο 3ος που έγραψε για επιπλέον σειρά (σας έπιασα όλους συνολικά) και οπωσδήποτε δεν ήταν επίθεση! Δεν είσαι υποχρεωμένος να αγοράζεις το οτιδήποτε και οπωσδήποτε μπορείς να κάνεις τις επιλογές σου, αλίμονο! Αυτό που λέω είναι πως όταν ζητάμε διαρκώς παράλληλα πολλές σειρές, θα πρέπει λίγο να αναλογιστούμε τι θα αποκομίσουμε στο τέλος. Διαφωνείς με όσα έγραψα; Η "DeAgostini Hellas" ήταν τόσα χρόνια στην Ελλάδα, κυκλοφόρησε ένα σωρό μισοτελειωμένες σειρές και έβαλε λουκέτο όπου εξαφανίστηκε για χρόνια. Η "Anubis" έβγαζε πολλές σειρές παράλληλα υπερηρωικών, η αγορά δε μπορούσε να τα στηρίξει και το "γύρισε" σε graphic novels μήπως πιάσει και άλλο κοινό (μιας και υπάρχει η μόδα με τα TPBs), ώσπου έφτασε να αραιώνει πολύ και αυτές τις εκδόσεις της και να ξεστοκάρει μετά από χρόνια και μέσα από παζάρια. Η "Modern Times" ήταν η επιτομή της αρπαχτής. Κι αυτές οι δύο όσον αφορά τα υπερηρωικά μονάχα! Ας είμαστε λοιπόν ρεαλιστές. Αυτό λέω.

 

Γουστάρω άσχημα κι ο ίδιος την "DC Comics", αγοράζω φανατικά ότι βρω από υπερηρωικά στην Ελλάδα (όσο μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου) και παράλληλα προσπαθώ να βρω παλαιότερες εκδόσεις, θα ήθελα πολύ να κυκλοφορήσει η συλλογή της "Eaglemoss", αλλά βλέπω ότι δε μπορώ και γι' αυτό σιωπώ. Εάν υπήρχε κοινό που να τις στηρίξει μηνιαία και να αγοράζει όλους τους τόμους, μπορεί σε κάποια σειρά να "έκανα πίσω" και όταν μάζευα κάποιο ποσόν να παράγγελνα πολλούς τόμους μαζί. Επειδή όμως ξέρω πολύ καλά ότι δε θα τραβήξει και ενδέχεται να χάσουμε και όσες τρέχουν κανονικά, απεύχομαι να γίνει κάτι τέτοιο. Δε βάζω προτίμηση την "Marvel Comics" έναντι της "DC Comics", έχουν και οι δύο ενδιαφέρουσες ιστορίες να μας πουν. Εάν γινόταν ανάποδα, θα απευχόμουν να κυκλοφορήσει αυτή εδώ της "Hachette"! Συμφωνώ ότι η "DC Comics" είναι στο φτύσιμο στην Ελλάδα σε μεγάλο βαθμό ή μάλλον.ΗΤΑΝ μέχρι να μπει η "Anubis" στο παιχνίδι, η οποία έχει βγάλει δεκάδες graphic novels και εκατοντάδες τεύχη μέχρι στιγμής και μεταξύ άλλων πολύ ενδιαφέρουσες περιόδους και τίτλους. Αυτό δε δείχνει "φτύσιμο" τα τελευταία 20 χρόνια, αλλά μάλλον ανάκαμψη όταν τις προηγούμενες 3 δεκαετίες δεν είχαν βγει παρά 150 τεύχη περίπου από 3 εκδοτικές. Το να μην έχουν έρθει όλοι οι τίτλοι και πολλοί σημαντικοί μεταξύ άλλων, εντάξει Νίκο..αυτό δε συμβαίνει σε καμία χώρα πλην της Αμερικής που τα παράγει! Ας μην είμαστε παράλογοι. Πως είναι δυνατόν να ζητάμε να εκδίδει οτιδήποτε βγάζουν δύο απ' τους μεγαλύτερους κολοσσούς των κόμικς διεθνώς ΜΙΑ εκδοτική στην Ελλάδα και παράλληλα να θέλει να καλύψει εκδόσεις του παρελθόντος και μεταξύ άλλων "Vertigo Comics", "Dark Horse Comics", άλλους fantasy κόσμους και δε συμμαζεύεται; Και ποιοι θα τα πάρουν όλα αυτά βρε παιδιά; Ωραία λοιπόν Νίκο, εφόσον εμένα "δε με παίρνει" και αυτό φταίει που είμαι ο γκρινιάρης της παρέας, ας αρχίσει από αύριο να εκδίδεται αβέρτα κουβέρτα ότι σκεφτεί ο καθένας εδώ μέσα και έλα σε κάνα-δυο χρόνια να ξανακάνουμε μια κουβέντα για το που βρισκόμαστε και τι κυκλοφόρησε μέχρι τότε.

 

Εάν λέγατε να υπήρχε μια άλλη εκδοτική αντί της νέας αυτής, το καταλαβαίνω, αλλά εσείς ευχηθήκατε να βγει επιτέλους και μια της "DC Comics" (δηλαδή, επιπλέον!). Και αυτό ούτε εκ του ασφαλούς με επιλεκτικές αγορές μπορείς να το εύχεσαι, διότι οι εκδότες δε σκέφτονται "ωραία! Τώρα ο Νίκος θα πάρει αυτό της "Eaglemoss", ο Κώστας εκείνο της "Hachette", εγώ θα βγάλω το τρίτο για τον Γιάννη και προχωράμε κανονικά!". Εάν δεν τσουλάει, θα μας τελειώσουν παρέα ή θα επικρατήσει πάλι μία! Και τότε θα έχουμε μια άλλη συζήτηση και θα κάνουμε άλλες ευχές, ποια να κλείσει 1η μήπως και μείνουν οι υπόλοιπες. Δεν προσπαθώ να σου δημιουργήσω καμία ενοχή, το πήρες στραβά... Εσένα θα μιλήσω επιθετικά; Αφού ξέρεις πόσο σε συμπαθώ και έχουμε συνεργαστεί άψογα όλα αυτά τα χρόνια (κι ας εκκρεμούν πραγματάκια από πλευράς μου σου έχω τάξει... :blush2:)! Γι' αυτό έβαλα το nickname σου ώστε να το δεις άμεσα και να συμμετάσχεις στη συζήτηση και δε σε προσφώνησα με το μικρό σου. Εάν βγάλεις λοιπόν εκτός τον Κώστα, τον Μπάμπη και κάθε έναν από εμάς (ας υποθέσουμε ότι δεν είμαι ο μόνος που αγοράζω όλη τη σειρά και δε μπορώ να προχωρήσω σε 2η ή έστω σε 3η σειρά. Μακάρι να είμαι η συντριπτική μειοψηφία!), πιστεύεις ότι θα έχεις για μεγάλο χρονικό διάστημα τόμους να αγοράζεις επιλεκτικά; Αυτό που στην ουσία λέω λοιπόν είναι: Αγόραζε ότι θέλεις και με τους ρυθμούς που μπορείς (κι εγώ το ίδιο κάνω άλλωστε), αλλά ας προσέχουμε τι ευχόμαστε για να έχουμε και μας βάζω όλους μέσα, διότι υποθέτω πως όλοι θέλουμε να έχουμε. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Απο χθες εχω διαβασει τα νεα εδω και εγω μαλλον χαρηκα. Υπερηρωικα παλιοτερα δεν διαβαζα και δεν ειχα κανενα, την αρχη την εκανα με την αλλη συλλογη συν τα τευχακια απο τις εκδοσεις ΟΞΥ που εδινε με την εφημεριδα οποτε αν αυτη η συλλογη εχει ιστοριες που δεν εχω μαλλον θα αγοραστει (θεου θελοντος και τσεπης επιτρεπουσης βεβαιως). Επισης για μενα το γεγονος οτι θα βγουν σε χρονολογικη σειρα ειναι σιγουρα καλο. Ας βγει και ο 1ος τομος να τον πιασουε στα χερια μας να δουμε ποιοτητα και μεταφραση κτλ και τοτε θα σχηματισουμε σιγουρα καλυτερα αποψη. Παντως στο πολυ συν οτι η εταιρια ανακοινωνει τους τομους κτλ απο τωρα ωστε να ξερουμε τι να περιμενουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

11 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Έχουν βγει τόσες ιστορίες που ξαναλένε το origin που πλέον πχ δεν χρειάζεται να διαβάσεις το X-Men #1. Η Μάρβελ δεν έχει σπάσει αλλά έχει πολλά retcons.

 

Τι σχέση έχουν τα retcons με την ομαλή ή μη ανάγνωση του continuity; Καμία! Έπειτα αυτά ξεκινούν στα τέλη της δεκαετίας του '70, οπότε κάτσε να φτάσει εκεί η συλλογή και βλέπουμε αν "χαλάει" αυτό κάποιον αναγνώστη. Και όχι, δεν έχουν βγει ποια "τόσες ιστορίες που ξαναλένε το origin", μικρές αναφορές γίνονται σε μορφή flashbacks. Δε διαβάζει κανείς τις ιστορίες απ' την αρχή. Υπάρχουν ίσως κάποιες απειροελάχιστες εξαιρέσεις σε special εκδόσεις (και προφανώς οι διαφοροποιήσεις σε παράλληλα σύμπαντα ούτε με τα retcon έχουν σχέση, ούτε ανήκουν στην κατηγορία που αναφέρεις).

 

9 ώρες πριν, Bilis είπε:

Η συλλογή φτάνει μέχρι το '66 οπότε αν είναι επιτυχής, θα βγάλει σίγουρα και δεύτερη εξηντάδα. Το καλό είναι ότι περιλαμβάνει πολλές αξιόλογες ιστορίες. Κάτι που με ανησυχεί όμως είναι η μετάφραση. Οι ελληνικοί τίτλοι στην λίστα φαίνονται πολύ πρόχειροι. Βέβαια παρατήρησα ότι κάποιοι από αυτούς είναι διαφορετικοί από τους τίτλους όπως φαίνονται στα τεύχη. :thinking: Τέλος πάντων, ανυπομονώ για την Παρασκευή ώστε να δω και την μετάφραση μιας πλήρης ιστορίας.

 

Θα σταθώ κι εγώ στο κομμάτι της μετάφρασης. Μα είναι δυνατόν να διαβάζουμε "ΧΑΛΚ" και όχι "ΧΟΥΛΚ" σε silver age; :antekale: Πάει η retro αισθητική...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

10 ώρες πριν, SPAWN είπε:

http://www.vintagecomics.gr/Volumes.htm

η 60 αδα

4-8 ιστοριες την εβδομαδα θα τρεχει καλυτερα απ τον καμπανα

Ο πίνακας των τευχών σε print screen για να μην χρειάζεται να ανατρέχουμε συνέχεια στο site.  Με την υποσημείωση που αναγράφεται και στο τέλος της σελίδας ότι "ο εκδότης διατηρεί το δικαίωμα των αλλαγών στους τίτλους, τη σειρά και τις ημερομηνίες κυκλοφορίας των τόμων". 

Από τον πίνακα λείπει το τελευταίο τεύχος "Χ-ΜΕΝ η Υπέρτατη Θυσία" που δεν χώρεσε στο print screen. 

marvel klasikoi yperiroes.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

9 hours ago, Laz33 said:

Γιατί ρε συ;
Ίσα ίσα, μου φάνηκαν πολύ ευχάριστα κάποια απ΄τα πρώτα Spider-Man που διάβασα.
Και μάλιστα στα αγγλικά.
Φαντάσου στα ελληνικά. Νεράκι θα φεύγουν :)
Αρκεί να υπάρχει σωστή μετάφραση, ώστε να μην τρως κόλλημα.

 

Εσύ είσαι που φοβάσαι ότι δεν θα σ'αρέσει το SECRET WARS? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μεχρι το 50 απ οτι μετρησα - πανω κατω

Επεξεργασία από SPAWN
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32009
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  207
  • Reputation:   1191
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Για τα τευχη του σπαιντερ μαν λεω

Επεξεργασία από SPAWN
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5250
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1654 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

11 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Πάντως δεν θεωρώ ότι είναι για ψαγμένους. Ίσα ίσα όποιος είναι άπειρος, από εδώ θα πρέπει να ξεκινήσει να διαβάζει για να μπει στο κλίμα.
Τα σενάρια μπορεί να είναι απλά/απλοϊκά, αλλά έχουν φοβερό ενδιαφέρον. Πολλές φορές το απλό είναι καλύτερο απ΄το σύνθετο.
Απ΄το να διαβάζω ένα κόμικ που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα (όπως είναι πολλά απ΄τα σύγχρονα) προτιμώ να διαβάζω ένα δεκαετίας ΄60 ή ΄70 ή ΄80 που είναι απλό αλλά κατανοητό και ενδιαφέρον :)

Ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης, ο Paul Thomas Anderson, παράτησε την σχολή κινηματογράφου μετά από 3 μέρες φοίτησης. Ο λόγος ήταν πως στα μαθήματα μελετούσαν παλιές ταινίες ενώ αυτός πιστεύει πως ο καλύτερος τρόπος για να καταλάβει κανείς τον κινηματογράφο είναι βλέποντας τις κυκλοφορίες της σημερινής εποχής και έπειτα κοιτώντας στο παρελθόν για να δεις από που άντλησαν έμπνευση. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και για τα κόμικς, αφού ένας νέος θα συνδεθεί πιο εύκολα με τις σύγχρονες ιστορίες. Η Επίσημη Συλλογή μπορεί να μην κάνει ακριβώς αυτό αλλά προσφέρει ιστορίες από ένα εύρος εποχών και δημιουργών ώστε ο αναγνώστης να αποκτήσει μια σφαιρική εικόνα. Οι διαφορές των κόμικς του '60 με αυτά του σήμερα δεν είναι μόνο στο αν είναι απλά ή σύνθετα. Και στην δεκαετία του '60 γίνονται crossovers (ήδη σε 2 από τα 6 τεύχη του Spider-Man  εμφανίζονται οι Fantastic Four) αλλά δεν είναι και όλες οι σύγχρονες ιστορίες μεγάλα events. Επίσης, μιλάμε για ιστορίες που γράφτηκαν 60 χρόνια πριν οπότε υπάρχουν πολλές ιδιαιτερότητες που θα ξενίσουν έναν άπειρο αναγνώστη: εκτενή κείμενα, αρκετά κλισέ, οι χαρακτήρες πράττουν με λογική που στην σημερινή εποχή δεν βγάζει νόημα και αρκετές φορές οι ήρωες εμφανίζουν καινούριες δυνάμεις επειδή το απαιτεί η πλοκή και δεν τις χρησιμοποιούν ποτέ ξανά. Επίσης, οι χαρακτήρες που όλοι γνωρίζουμε έχουν διαφοροποιηθεί τόσο από τις πρώτες εμφανίσεις τους που πολλοί από αυτούς θα μας είναι σχεδόν αγνώριστοι. Δεν νομίζω ότι οι συγκεκριμένες ιστορίες θα εξάψουν το ενδιαφέρον ενός νέου για τα υπερηρωικά, πόσο μάλλον για τα υπερηρωικά εκείνης της εποχής.
 

3 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Θα σταθώ κι εγώ στο κομμάτι της μετάφρασης. Μα είναι δυνατόν να διαβάζουμε "ΧΑΛΚ" και όχι "ΧΟΥΛΚ" σε silver age; :antekale: Πάει η retro αισθητική...

Δεν μου λες κι εμένα, που είμαι 18, ποιος είναι αυτός ο Χουλκ; Δεν τον ξέρω τον κύριο. :lol: (Παρεμπιπτόντως η μετάφραση "ΧΟΥΛΚ" λέει).

Σχετικά με την χρονολογική σειρά, δεν είναι 100% ακριβής. Οι X-Men, λ.χ. κυκλοφόρησαν για πρώτη φορά το '63 και εδώ τους βάζουν μετά από τεύχη Avengers που κυκλοφόρησαν το '66. Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα η σειρά της λίστας να είναι μόνο ενδεικτική και η σειρά έκδοσης να είναι διαφορετική.

Στα δικά μου τώρα, με ενδιαφέρουν 36 από τους 60 τόμους οπότε αν πάρω μόνο αυτούς επιλεκτικά ίσως καταφέρω να βολευτώ με αυτή την συλλογή και την επίσημη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 4/9/2021 στο 8:49 ΜΜ, constantinople είπε:

Καταπληκτική σειρά για όλους τους ρετρομανείς! :) Δεν πίστευα στα μάτια μου όταν διάβαζα γι'αυτήν!!

Πιο πολύ απ'όλα περιμένω τα Θωρ, Χουλκ και Άιρον Μαν, οι πρώτες περιπέτειες των οποίων δεν έχουν βγει στην Ελλάδα. Μετά θέλω να δω Daredevil και Dr. Strange.

 

Αλλά και οι άλλες που έχουν βγει ήταν ασπρόμαυρες και δεν συγκρίνονται με αυτή τη σύγχρονη έγχρωμη μορφή που θα βγούνε τώρα!

 

For the record, από Σπάιντερμαν ο Καμπανάς είχε βγάλει τα Amazing No.1 έως 14, το 16, τα 24 έως 31 και μετά πήγε στο Νο.108, οπότε θα περιμένω με ανυπομονησία να δω στα Ελληνικά τα 15, 17-23, 32-107 (αν φτάσει μέχρι εκεί, που αν βγουν και τα 60 μπορεί).

 

Από Τέσσερις Φανταστικούς,. η Μαμούθ είχε βγάλει τα 1 έως 6 και μετά πήδησε στο Νο.88, οπότε τα 7-87 είναι new territory.

 

Από Θωρ είδαμε ελάχιστα. Ο Καμπανάς είχε ξεκινήσει από το Journey into Mystery No.125 του οποίου περιοδικού η ονομασία άλλαξε σε Mighty Thor από το Νο.126. Εδώ πιάνουν την αρχή του ήρωα από το Journey into Mystery No.83 και ο πρώτος τόμος που θα κυκλοφορήσει θα έχει μέσα από το 83 έως το 91 οπότε προχωράμε γρήγορα (αυτές οι πρώτες ιστορίες ήταν ολιγοσέλιδες). Ο Καμπανάς λοιπόν δημοσίευσε τα 125-134 και μετά τα συνέχισε η Μαμούθ αλλά από το Νο.172 και μετά.

 

Από Χουλκ από τα πρώτα 6 τεύχη έχει δημοσιευθεί μόνο το 1ο στα Ελληνικά. Μετά το 6ο τεύχος όμως η σειρά σταμάτησε και στην Αμερική και μετά συνεχίστηκε με ολιγοσέλιδες ιστορίες από το Tales to Astonish No.59 έως το 101 και από το 102 ο τίτλος του περιοδικού άλλαξε σε The Incredible Hulk. O Καμπανάς δημοσίευσε όλες τις ιστορίες του Χουλκ από το Νο.59 έως το 131 (μόνο το Νο.88 δεν δημοσίευσε για κάποιο λόγο) και μετά συνέχισε από το 272. Ελπίζω να προλάβει να προχωρήσει αυτή η σειρά και μετά το 132.

 

Από Εκδικητές τα έχει δημοσιεύσει από το Νο.1 μέχρι το Νο. 216 όλα ο Καμπανάς και τα συνέχισε και η Μαμούθ μέχρι το Νο.220. Αλλά φυσικά όχι όπως θα τα δούμε εδώ.

 

Ο Iron Man άρχισε την... καριέρα του στο Tales of Suspense No.39 έως Νο.99 με ολιγοσέλιδες ιστορίες. Μετά εκδόθηκε ένα one-shot και ξεκίνησε το περιοδικό Iron Man. Ο Καμπανάς έκδωσε τις ιστορίες μόνο από τα Tales of Suspense Νο. 73 ως 77 και 89 ως 90 καθώς και όλα τα Iron Man από το Νο.1 έως το Νο.239 (που και που... πήδαγε και κάνα τεύχος).

 

Από Daredevil o Καμπανάς δημοσίευσε τα Νο.1 ως 15, το 19 και μετά πήδησε στο 164, οπότε περιμένω κι εδώ τι θα βγει με πολύ ενδιαφέρον.

 

Ο Dr Strange ξεκίνησε με ολιγοσέλιδες ιστορίες στα Strange Tales Νο. 110 έως 111 και 114 έως 168 και από το Νο.169 ο τίτλος του περιοδικού άλλαξε σε Dr Strange. Ο Καμπανάς δημοσίευσε μόνο τις ιστορίες από τα Strange Tales No. 110, 111 και 115. (Το origin του ήρωα ειπώθηκε στο Νο. 115).

 

Από Χ-ΜΕΝ ο Καμπανάς δημοσίευσε τα πρώτα τεύχη Νο.1 ως Νο.47 και η Μαμούθ ξεκίνησε με την νέα ομάδα από το Νο. 94 (που το είχε και ο πρόσφατος τόμος της Hatchete) και την πήγε μέχρι το Νο.182. (Σημείωση ότι τα αμερικάνικα Χ-ΜΕΝ Νο. 67 έως Νο. 93 ήταν ανατυπώσεις των προηγούμενων).

 

Ο Captain America ξεκίνησε τη μοντέρνα του εποχή στο Tales of Suspense No.58 (παρέα με τον Iron Man έως Νο.99) με ολιγοσέλιδες ιστορίες. Στο Νο.100 ο τίτλος του περιοδικού άλλαξε σε Captain America (συγχρόνως ο Iron Man πήγε στο δικό του περιοδικό). Ο Καμπανάς έκδωσε την ιστορία του Captain America No.100 (και τα 110 και 111 στο Σούπερ Σπάιντερμαν Νο.39), και μετά πήδηξε στο Νο.157 και έφτασε μέχρι το Νο.375, ενώ η Μαμούθ τις συνέχισε μέχρι το Νο.379. (Ο Καμπανάς είχε εκδώσει και το τριπλό επετειακό τεύχος Νο.383 του 1991 στο Σούπερ Σπάιντερμαν Νο.50, σχεδόν συγχρόνως με την Αμερική!)

 

 

Γενικά μιλάμε για ιστορίες που σε έγχρωμη μορφή έχουν βγει στο εξωτερικό σε omnibus πανάκριβα και εδώ έρχονται σε προσιτή τιμή-τσάμπα!

 

Κατά τα άλλα ο τύπος που έκανε την παρουσίαση στο video είναι θεούλης :) Παρόλο το τρακ που είχε μας παρουσίασε τη σειρά μια χαρά! (Μ'αρέσει που είπε ότι θα πολεμήσει κι έναν εχθρό-έκπληξη ο σπάιντερμαν που δεν θα μας τον αποκαλύψει για να μας κρατήσει σε αγωνία, και λίγο μετά δείχνει σε καρέ τη μάχη του σπάιντυ με τον Δρ. Ντουμ! :lol: )

 

Είναι περιττό να αναφέρουμε ότι το συγκεκριμένο post από τον @ constantinople  θα φυλαχθεί ως αρχείο εύρεσης και αντιστοίχισης των αμερικανικών τευχών με αυτά που έχουν εκδοθεί στα ελληνικά! Respect!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να αναφέρω από τους τίτλους στην ιστοσελίδα πως:
 

  • ο 10ος τόμος σπάιντερ-μαν (και τελευταιος μεσα στην 60αδα) έχει τίτλο το ξένο τέυχος #44

Τι σημαίνει αυτό:  Ότι δυστυχώς δε θα ξεπεράσουμε την 50άδα, ευτυχώς στο τσάκ προλαβαίνουμε εμφάνιση MJ (#42) και πως αν όλα πάνε κατ'ευχήν στη 2η 60αδα πάλι θα φτάσουμε, θα έχουμε κόφτη το #100 (που σημαίνει πως τουλάχιστον θα ολοκληρωθεί το run του Σταν Λι , αλλά δε θα δούμε στο τσακ Morbius (#101) κ ό,τι συνεπάγεται από κει κ έπειτα....
Τουλάχιστον θα λέμε πως έχουμε το 1ο spider-man Omnibus (1-38) στα ελληνικά :pray:
 

  • Αvengers ο 6ος τόμος (και τελευταίος) είναι το ξένο #32

Τι σημαίνει αυτό: Ό,τι στο τσακ ολοκληρώνεται το 1ο run κ έχουμε πληρη Σταν Λι εδώ
 

  • Thor ο τελευταιος 6ο αντιστοιχει στο 132 του ξενου Thor. 

Εδώ δε καλυπτεται όλος ο Σταν, όμως καλύπτει σίγουρα όλο το Journey into Mystery κ μεταπηδά στο Thor vol1
 

  • Fantastic Four έχουμε το coming of Galactus στον τομο 10  (εδώ δλδ εχουμε καλυψη με Hatchette)

Πιάνει ενα δυο τεύχη από 11ο και μετά 11-12-13ος και τελευταίος είναι καινούρια πράγματα ( δε μιλάω σε καμία περίπτωση τι έχει δείξει ο Καμπανάς, καινούρια εννοώ δεν συμπίπτουν με Hatchette πχ)


Πιο αναλυτικά η Hatchette πιανει 44-51 .   Εμας ο 11ος τόμος είναι το τεύχος 50, άρα μάλλον (επειδη εχουν κ μπολικα τυπογραφικα στο σαιτ τους είναι ο τόμος 10) 

Με κάθε επιφύλαξη γιατι τα ανωτέρω μιας κ τα έβγαλα γρήγορα όταν κουβέντιαζα με τον τσακλί χτες.   Θα ασχοληθώ και για τους υπόλοιπους αν δε προλάβει κανάς άλλος, όμως X-men ας πουμε θα δούμε ελάχιστα πράγματα...


 

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  51
  • Content Count:  622
  • Reputation:   4647
  • Achievement Points:  644
  • Days Won:  5
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Και ακόμη καλύτερο σχετικό βοήθημα  - δώρο, εκτός από το post:

 Η τελική λίστα αντιστοίχησης αμερικανικών ιστοριών της Marvel με ιστορίες του Καμπανά, βρίσκεται στις ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ/σαρώσεις του eponymous/σελ.1, αναρτημένη από τον constantinople. 

Είναι ενεργή η λίστα ( μπορεί να "κατέβει") και έχει τελευταία ενημέρωση στις 27/3/2020.

 

Είχε αρχίσει αυτή η προσπάθεια από τον x for xepeta και αργότερα από σένα, αν θυμάμαι καλά papous26 (λυπάμαι εάν ξέχασα κ κάποιους  άλλους) και την συνέχισε πολύ μα πολύ λεπτομερώς ο Constantinople, στο παραπάνω αρχείο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12005
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  23
  • Reputation:   218
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπέροχα νέα. Είμαι φαν της Μάρβελ και θα την πάρω οπωσδήποτε την σειρά αυτή αν και θα ζοριστω οικονομικά. Είναι δύσκολο να πάρεις όλες αυτές τις εκδόσεις από όλες τις εταιρείες αυτές. Μου αρέσει πολύ η προσπάθεια αυτή να επανεκδοθουν όλες οι πρώτες περιπέτειες των υπερηρώων. Κάποιες ιστορίες τις έχω ήδη από τις εκδόσεις καμπάνα και από το ιστορικό Σπάιντερμαν (589 τεύχη). Χαίρομαι που γίνονται τέτοιες ωραίες εκδοτικές προσπάθειες αλλά ελπίζω να κινηθούν συντηρητικά καθώς πιστεύω ότι στην Ελλάδα δεν μπορούν να συντηρηθούν πολλές σειρές ταυτόχρονα..... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν από 1 ώρα, sarkas είπε:

 

  • ο 10ος τόμος σπάιντερ-μαν (και τελευταιος μεσα στην 60αδα) έχει τίτλο το ξένο τέυχος #44

Τι σημαίνει αυτό:  Ότι δυστυχώς δε θα ξεπεράσουμε την 50άδα, ευτυχώς στο τσάκ προλαβαίνουμε εμφάνιση MJ (#42) και πως αν όλα πάνε κατ'ευχήν στη 2η 60αδα πάλι θα φτάσουμε, θα έχουμε κόφτη το #100 (που σημαίνει πως τουλάχιστον θα ολοκληρωθεί το run του Σταν Λι , αλλά δε θα δούμε στο τσακ Morbius (#101) κ ό,τι συνεπάγεται από κει κ έπειτα....
Τουλάχιστον θα λέμε πως έχουμε το 1ο spider-man Omnibus (1-38) στα ελληνικά :pray:

 

Όντως. Ο 10ος τόμος έχει τον τίτλο του 44ου τεύχους.

Άρα το 1ο τεύχος του 10ου τόμου θα είναι το 44, οπότε στην 1η εξηντάδα της συλλογής θα δούμε τα 49 πρώτα Amazing Spider-Man.
Δεν νομίζω να βάλουν 48, γιατί είδα ότι το 49 είναι συνέχεια της ιστορίας που ξεκινάει στο 48.
Δεν πιστεύω να μας κόψουν την ιστορία στη μέση.
Τα επόμενα 3 τεύχη (50-52) είναι το story arc "Spider-Man No More" και το έχουμε δει στα ελληνικά στο πολύ ωραίο τομάκι της Espresso.

Άρα τα 52 πρώτα Spider-Man θα τα έχουμε στα ελληνικά σε ωραίες έγχρωμες σύγχρονες εκδόσεις.
Πέρα από MJ θα προλάβουμε να δούμε και λίγα τεύχη σε σχέδιο Romita (ξεκιίνησε να σχεδιάζει απ΄το #39) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να πω και εγώ την άποψή μου.

Η σειρά σαν σειρά είναι θεσπέσια.

Από εκεί και πέρα. Ζούμε σε μια χώρα που η τηλεόραση, ο κινηματογράφος, η μουσική, ο έντυπος τύπος κ.τ.λ. ΔΕΝ μπορούν να καταλάβουν και να διαχειριστούν σε ΒΑΘΟΣ χρόνου την όποια επιτυχία.

Η βάση του μηνύματος του @ Mandrake  παρόλο που σε πολλούς φαίνεται αιρετική κατά βάθος είναι σωστή.

Τι θέλω να πω. Έκανε για κάποιο λόγο επιτυχία το Survivor. Πέτα το κάθε χρονιά 2 μήνες παραπάνω. Βάλε και άλλες 3 απομιμήσεις στα άλλα κανάλια. Αποτέλεσμα: Απαξίωση και άδοξο τέλος. Το ίδιο με το Masterchef.

Το ίδιο συμβαίνει σε όλα. Έκανε επιτυχία η συλλογή της Marvel. Βάλε μια άλλη παρόμοια ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ. Βασίζονται στο ρεύμα της εποχής και δεν έχουν την ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ να περιμένουν. Θα αντέξει η αγορά ή θα πάνε και οι δύο άκλαυτες? Θα δείξει. Ελπίζω το πρώτο. 

Κατά τα άλλα και εγώ θα τιμήσω τα πάντα από Spiderman. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

19 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

 

Όντως. Ο 10ος τόμος έχει τον τίτλο του 44ου τεύχους.

Άρα το 1ο τεύχος του 10ου τόμου θα είναι το 44, οπότε στην 1η εξηντάδα της συλλογής θα δούμε τα 49 πρώτα Amazing Spider-Man.
Δεν νομίζω να βάλουν 48, γιατί είδα ότι το 49 είναι συνέχεια της ιστορίας που ξεκινάει στο 48.
Δεν πιστεύω να μας κόψουν την ιστορία στη μέση.
Τα επόμενα 3 τεύχη (50-52) είναι το story arc "Spider-Man No More" και το έχουμε δει στα ελληνικά στο πολύ ωραίο τομάκι της Espresso.

Άρα τα 52 πρώτα Spider-Man θα τα έχουμε στα ελληνικά σε ωραίες έγχρωμες σύγχρονες εκδόσεις.
Πέρα από MJ θα προλάβουμε να δούμε και λίγα τεύχη σε σχέδιο Romita (ξεκιίνησε να σχεδιάζει απ΄το #39) :)

 

Σωστα΄ ΜΟΝΟ με την προυπόθεση ομως πως ο τιτλος του τομου αναφέρεται πράγματι στο 1ο τευχος μεσα του.. Ουτε αυτο το ξέρουμε σίγουρα. Πχ στην παρουσίαση το εξουσια κ ευθυνη δεν ειναι τίτλος τευχους όπως γίνεται παρακάτω σε όλους τους τομους, αλλά μπαλόνι.

H ακομη χειρότερα στους FF , ο τιτλος του 1ου τομου αναφέρεται στο 5ο τευχος!

Αρα δε μπορουμε να γνωρίζουμε με σιγουριά... Το χειρότερο σενάριο είναι το 44 να είναι το τελευταίο του τόμου. Το καλύτερο σενάριο αφού λέει 5-9 τευχη ο κάθε τόμος είναι να σταματάμε στο 52 (δλδ 1ο τευχος το 44 + 8).  Αλλά αυτό παίζει αναδρομικά από το τι έχει γινει στους προηγούμενους τόμους.

 

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9 λεπτά πριν, sarkas είπε:

Σωστα΄ ΜΟΝΟ με την προυπόθεση ομως πως ο τιτλος του τομου αναφέρεται πράγματι στο 1ο τευχος μεσα του.. Ουτε αυτο το ξέρουμε σίγουρα. Πχ στην παρουσίαση το εξουσια κ ευθυνη δεν ειναι τίτλος τευχους όπως γίνεται παρακάτω σε όλους τους τομους, αλλά μπαλόνι.
 


Πάντως για να λέει ότι κάθε τόμος έχει 148 σελίδες, υπολόγισα ότι θα περιέχει 6 αμερικάνικα τεύχη.
Τα πρώτα Spider-Man βλέπω είχαν 20-22 σελίδες, άρα 22 x 6 = 132 (oι υπόλοιπες 16 σελίδες λογικά θα είναι τα έξτρα).
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δεν θα φτάσουμε τα 60 τεύχη στους 10 τόμους.
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι κάποια απ΄τα πρώτα τεύχη Amazing Spider-Man ίσως είχαν περισσότερες σελίδες από 22 (δεν έκατσα να τα ψάξω όλα ένα ένα) ή ότι σε κάποιον τόμο πέρα από Amazing Spider-Man περιλαμβάνεται και κάποιο τεύχος από άλλη σειρά (όπως πχ το Αmazing Fantasy στον 1ο τόμο).

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Laz33 είπε:


Πάντως για να λέει ότι κάθε τόμος έχει 148 σελίδες, υπολόγισα ότι θα περιέχει 6 αμερικάνικα τεύχη.
Τα πρώτα Spider-Man βλέπω είχαν 20-22 σελίδες, άρα 22 x 6 = 132 (oι υπόλοιπες 16 σελίδες λογικά θα είναι τα έξτρα).
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δεν θα φτάσουμε τα 60 τεύχη στους 10 τόμους.
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι κάποια τεύχη ίσως είχαν περισσότερες σελίδες από 22 ή ότι σε κάποιον τόμο πέρα από Amazing Spider-Man περιλαμβάνεται και κάποιο τεύχος από άλλη σειρά (όπως πχ το Αmazing Fantasy στον 1ο τόμο).



Εξήγησα παραπάνω , μπορεί να μη το δες γιατι έκανα edit. Δε παίρνω ως δεδομένο το 148 γιατι δε ξερω αν πιανουν οι προλογοι εκδοτων της σειρας, διαφημισεις κλπ.  Αρα το ξεχναμε τον υπολογισμο βασει σελίδων. Μένω στο 5-9 τευχη και βγάζω την χειρότερη κ καλύτερη περίπτωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

4 min ago , Laz33 said:

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δεν θα φτάσουμε τα 60 τεύχη στους 10 τόμους.
Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι κάποια τεύχη ίσως είχαν περισσότερες σελίδες από 22 ή ότι σε κάποιον τόμο πέρα από Amazing Spider-Man περιλαμβάνεται και κάποιο τεύχος από άλλη σειρά (όπως πχ το Αmazing Fantasy στον 1ο τόμο).

 

Να περιμένετε σίγουρα ότι θα έχει μέσα και τα ANNUALS του SPIDERMAN που έβγαιναν με διπλή ιστορία (40 σελίδες) κάθε χρόνο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  162
  • Reputation:   1169
  • Achievement Points:  168
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

27 λεπτά πριν, constantinople είπε:

 

Να περιμένετε σίγουρα ότι θα έχει μέσα και τα ANNUALS του SPIDERMAN που έβγαιναν με διπλή ιστορία (40 σελίδες) κάθε χρόνο...

πολύ σωστά! Το μέγιστο των annuals για αυτο το εύρος ειναι μεχρι το τευχος 3  (το #4 βγήκε ακριβώς μετά το τευχος 52 που είναι το καλύτερο σενάριο να έχουμε).

Διόλου άσχημα, αν σκεφτεί κανείς ότι τα 5 πρώτα annuals έχουν πρωτότυπες ιστορίες ενώ από το 6-9 είναι ανατυπώσεις προηγούμενων ιστοριών (στο συνολο τους)!

Ευελπιστώ πάντως πως αν τα βάλουν,  τις ανατυπώσεις-ιστορίες που υπάρχουν μέσα στα 1-3 να μην τις ξαναβάλουν και έχουμε φύρα από ανακυκλωμενο υλικό. Κρίμα οι σελίδες δηλαδή...
 

Επεξεργασία από sarkas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55404
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Οι ανατυπώσεις σίγουρα δε θα μπουν. Τα πρώτα 2 annuals του Spidey τα είχε δημοσιεύσει κι ο Καμπανάς (μόνο τις πρωτότυπες ιστορίες τους), το 1ο μετά το τεύχος Νο.12 και το 2ο μετά το τεύχος Νο.24. Περιμένω να δημοσιευθούν σε ανάλογη θέση κι εδώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6929
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

14 ώρες πριν, PowerRangers8 είπε:

Μας απομένουν άλλοι οι 8 τόμοι της Hachette (στη μέση του Δεκεμβρίου θα ολοκληρωθεί) και δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για την επέκτασης της σειράς.

Και κάποιος άλλος είχε αναφέρει ότι δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για επέκταση της σειράς. Οι πηγές που έχουμε είναι:

*Μέσω του email της Hachette που ανακοίνωσαν σε κάποιον ότι θα γίνει επέκταση για άλλους 60 τίτλους ακόμη. Έστω ότι αυτό δεν ισχύει.Αν δεν ίσχυε γιατί να ισχύει η λίστα με τους τίτλους μέχρι το τέλος της πρώτης 60άδας που μας δώθηκε από την ίδια πηγή;

@ Ilias  που μας είπε ότι θα γίνει επέκταση, αλλά για λιγότερους τίτλους (δηλαδή 80 στο σύνολο κι όχι 120!)

Οπότε το ερώτημα δεν είναι αν θα γίνει επέκταση, αλλά για πόσους τόμους θα γίνει η επέκταση...:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μολονότι προσωπικά ζορίζομαι και με αυτήν εδώ την "πάγια" αγορά, έστω ότι θα είναι για ένα χρόνο και κάτι, σε γενικές γραμμές είναι μία σειρά σε καλή τιμή, που θα ενδιαφέρει τόσο συλλέκτες που ενδεχομένως αγόραζαν τα αντίστοιχα omnibus απ' το εξωτερικό (κι ας μην τα διάβαζαν κάποιοι...) για να έχουν ολοκληρωμένες κάποιες ιστορίες της Silver Age περιόδου, αλλά και όλους όσους δεν έχουν πρόσβαση στα τεύχη της "Kabanas Hellas", με καλύτερο χαρτί από εκείνα, χρωματισμό και οπωσδήποτε καλύτερη μετάφραση! Σαν ανάγνωσμα, εγώ νομίζω ότι ταιριάζει σε όλες τις ηλικίες. Μπορεί κάποιοι διάλογοι να φαίνοται πιο αφελείς και η δράση να φαίνεται λίγο πιο παιδική, αλλά το target group δεν είναι απαραίτητα παιδιά. Τις παιδικές ιστορίες με τα παιδικά σενάρια μπορεί κανείς να τ' αναζητήσει σε πλείστες εκδόσεις όπως "Spider-Man and His Amazing Friends", "Spectacular Spider-Man", "Spectacular Spider-Man" (προσοχή, είναι η Αγγλική σειρά της "Panini", όχι η κλασική ομότιτλή της στην αντίπερα όχθη!), ακόμη και τα "Marvel Adventures", τα "Marvel Super Hero Squad" ή για τους πολύ μικρούς φίλους μας τα "Spider-Man & Friends", που μάλιστα είναι δεκαετίες μεταγενέστερες! ΔΕΝ είναι τέτοιες λοιπόν. Είναι περιπετειώδη pulp αναγνώσματα της εποχής σαν όλα τα άλλα, με τη διαφορά ότι είχαν σκίτσο και γι' αυτό "τραβούσαν" ενδεχομένως περισσότερο το νεανικό κοινό, αλλά αυτό έχει να κάνει και με την κουλτούρα κάθε λαού σε κάθε εποχή. Με επιπλέον γράψιμο που θα σε "έμπαζε" στον περιβάλλοντα χώρο, θα μπορούσαν κάλλιστα να είσαι σε μορφή διηγημάτων σε αντίστοιχα pulp περιοδικά με λαϊκά αναγνώσματα. Μη ξεχνάμε άλλωστε ότι τις προηγούμενες ακόμη δεκαετίες, σε λαϊκά αναγνώσματα παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά χαρακτήρες όπως ο Ταρζάν και ο Buck Rogers ή ο Κόναν. Είναι μια καλή ευκαιρία να εντρυφήσουν ακόμη περισσότερο μικροί και μεγάλοι που θέλουν να μάθουν κάτι παραπάνω από το "σύμπαν" αυτό και εφόσον ξεκίνησε που ξεκίνησε αυτή εδώ, εάν όλα πάνε καλά και φτάσουμε σε ένα σημείο ολοκλήρωσης, θα ήθελα με τη σειρά μου να δω κάτι αντίστοιχο απ' την "DC Comics" ή εκείνη τη σειρά της "Eaglemoss" που τη βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια! Επαναλαμβάνω όμως ότι θα έπρεπε να δίνουν κουπόνια έκπτωσης για βιβλιοθήκες, διότι με αυτούς τους ρυθμούς, μου φαίνεται πως θα μετακομίσω εγώ στο πατάρι. :(  Και θα έχει κρύο & υγρασία εκεί το χειμώνα... :cold:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.