Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΓΚΡΑΝΤ


Βασιλεύς των κόμικς

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΓΚΡΑΝΤ (ΤΑ)
Σενάριο/Kείμενα:
Alexis Nesme
Σχέδιο:
Alexis Nesme
Hμερ. έκδοσης:
28-08-2021
Εξώφυλλα:
3 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
3
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Λογοτεχνικό,Περιπέτεια
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Γαβριηλ Τομπαλιδης
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Χρωματισμός:
Alexis Nesme
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Πρωτότυπος τίτλος:
Les enfants du capitaine Grant
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-618-206-053-7 (1), 978-618-206-054-4 (2), 978-618-206-055-1 (3)
Ονομαστική τιμή:
4,90 €

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0001.jpg  TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0002.jpg  TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0003.jpg


Ακόμα ένα λογοτεχνικό αριστούργημα του Ιουλίου Βέρν προσαρμοσμένο σε κόμικ από την εκδοτική ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ -μετά απο το Αρχιπέλαγος στις φλόγες (ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΦΛΕΓΕΤΑΙ ). Αυτή την φορά το περισσότερο γνωστό στο πλατύ κοινό :ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΓΚΡΑΝΤ (1868) το οποίο έγινε και κλασική κινηματογραφική ταινία In Search of the Castaways (1962)  απο την Disney με τον γνωστό σκηνοθέτη Ρόμπερτ Στίβενσον (ΝΗΣΟΣ ΤΩΝ ΘΗΣΑΥΡΩΝ ) και διάσημους ηθοποιούς όπως Χέιλι Μιλς, Μορίς Σεβαλιέ, Τζορτζ Σάντερς (ΑΓΙΟΣ)

 

Η ιστορία διαδραματίζεται το1858 όπου κατά τη διάρκεια μιας θαλάσσιας εκδρομής, ο Λόρδος και η Λαίδη Γκλενάρβαν βρίσκουν στο σώμα ενός καρχαρία ένα μπουκάλι που περιέχει ένα μήνυμα κινδύνου, που έστειλε ο καπετάνιος Γκραντ πριν ναυαγήσει. Αποφασίζουν μαζί με τα παιδιά του καπετάνιου Μαίρη και Ρόμπερτ να πάνε σε αναζήτηση του πατέρα τους. Στη συνέχεια ξεκινάει ένα περιπετειώδες ταξίδι στα πέρατα του κόσμου...


Η συνεργασία της εκδοτικής με την εφημερίδα ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΚΤΩΝ σαν διανομέα συνεχίζεται και αητη την φορά.και μάλλον μετά από λίγες ημέρες θα δούμε τα άλμπουμ αυτόνομα.

 

Η έκδοση ακολουθεί τα ίδια στάνταρτ με τις προηγούμενες προσεγμένες εκδόσεις ,ίδιο μέγεθος ,εκτύπωση ,είδος χαρτιού,κατά προσέγγιση ίδια ποσότητα σελίδων και ίδιο το τρίο που επιμελείται τα κόμικ άλμπουμ Ανεμοδουράς ,Τομπαλίδης ,Χελιώτη. Στην αρχή της "γραφικής νουβέλας '' υπάρχουν βιογραφικά στοιχεία του συγγραφέα. 


Σχέδιο, χρώμα και σενάριο πολύ καλό (περισσότερα αμα διαβάσω σχολαστικά το άλμπουμ )εξώφυλλο καταπληκτικό , σχεδιαστικά οι ήρωες παρουσιάζονται σαν ανθρωπόμορφα ζώα για να τραβήξει μικρούς αναγνώστες. Είναι ένας τρόπος να μάθουν τα παιδιά να διαβάζουν λογοτεχνικά έργα.


 Το έργο θα ολοκληρωθεί σε τρία άλμπουμ  

ΚΑΛΗ ΘΑΛΑΣΣΟΦΟΥΡΤΟΥΝΙΑΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΩΔΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ

 ΓΙΑ ΤΟ G.C.

 Βσαιλευς των Κόμικς (και μόνο για αυτό ,όχι σε μιμούμενες ιστοσελίδες )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ενδιαφέρουσα έκδοση,  αν και αγαπαω τα ζώα θα προτιμούσα ανθρώπινες φιγούρες. Σίγουρα θα το αγοράσω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Βερν ειναι αγαπημενος συγγραφεας και το συγκεκριμενο βιβλιο επισης, ενα  απο τα αγαπημενα.

Το "τσιμπησα" και πραγματικα ειναι πολυ ομορφο! Πιστευω θα αγορασω και τα αλλα δυο.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Αγοράστηκε εννοείται αφού αγαπώ τον Βερν και θα κάνω υπομονή να τα διαβάσω όλα μαζί. Μια διόρθωση στο πινακακι όμως, στον πρωτότυπο τίτλο. Είναι "capitaine" η λέξη δηλαδη έχει ξεχαστεί ένα γραμμα "i"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το πήρα και εγώ. Υπέροχο σχέδιο και χρώματα. Θα περιμένω και εγώ να ολοκληρωθεί και μετά θα το διαβάσω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23551
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2944 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Boomer comment: Η λέξη "παιδιά" στον τίτλο μου φαίνεται πολύ παράταιρη. Τί τους πείραξε το κλασσικό "Τέκνα";

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

26 min ago , Kurdy Malloy said:

Boomer comment: Η λέξη "παιδιά" στον τίτλο μου φαίνεται πολύ παράταιρη. Τί τους πείραξε το κλασσικό "Τέκνα";

 

Να σου πω την αληθεια και εγω το προτιμω με το πιο κλασσικο τιτλο. αν και με αλλαγη στον τονο εβγαζε κλασικο αστειο!!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κα εγώ το ίδιο. Προτιμάω τα τέκνα. Και ναι προφανώς και είναι πολύ αστεία η αλλαγή του τόνου.:lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

23 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Boomer comment: Η λέξη "παιδιά" στον τίτλο μου φαίνεται πολύ παράταιρη. Τί τους πείραξε το κλασσικό "Τέκνα";

Στην τρίτομη (πλήρη όπως αυτοδιαφημιζόταν δεν το έλεγξα) έκδοση που το διάβασα εγώ (από την 4π) παιδιά ονομαζόταν πάντως. Το απέκτησα κι εγώ, θα περιμένω όμως να βγουν και τα άλλα ώστε να διαβάσω και τα 3 μέρη μαζί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα σήμερα το 1ο τεύχος.
Ξεκινάω απ΄την έκδοση.
Πολύ καλή για έκδοση εφημερίδας, απλά καλή για έκδοση γενικώς.

Γενικά κανένα πρόβλημα για την τιμή της (3.90€ με την εφημερίδα) :)

 

Σχέδιο εξαιρετικό, όπως και τα χρώματα.
Χαίρεσε και μόνο να θαυμάζεις τις εικόνες :clap2:

Σεναριακά είναι εντελώς μέσα στα γούστα μου.
Ιστορία εποχής, ταξίδια στη θάλασσα, εξωτικοί προορισμοί, αναζήτηση ναυαγίου κτλ.
Ο ορισμός της παραδοσιακής περιπέτειας.
Σίγουρα έχουμε δει πολλές τέτοιες ιστορίες πλέον, αλλά μην ξεχνάμε το έργο του Βερν γράφτηκε το 19ο αιώνα.
Για τότε ήταν πρωτότυπο :)

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο ώστε να πω αν έγινε σωστή μεταφορά.
Το αποτέλεσμα πάντως με ικανοποίησε. Έμεινα ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και δεν με χάλασε τελικά που οι χαρακτήρες έχουν σχεδιαστεί ως ανθρωπόμορφα ζώα.
Αν είχα να πω ένα αρνητικό για το κόμικ, αυτό είναι ότι σε κάποια σημεία είχα την εντύπωση πως η δράση προχωρούσε γρήγορα.
Το κατανοώ βέβαια. Δεν γίνεται να χωρέσεις ένα βιβλίο σε κόμικ χωρίς να αφαιρέσεις ύλη ή να επισπεύσεις κάποια γεγονότα.
Θα πάρω και τα υπόλοιπα 2 μέρη, αλλά θα περιμένω να τα διαβάσω μαζί (πολύ πιθανό να κάνω πρώτα μια επανάληψη στο 1ο).
Στο 1ο μέρος βάζω ένα τίμιο 8/10 :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεύτερο άλμπουμ  με πρόλογο-αφιέρωμα απο τον Γ.Τομπαλίδη : ΙΟΥΚΙΟΣ ΒΕΡΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ  και με πολύ ωρα'ιο εξώφυλλο .

 

TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0002.jpg  TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0002z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

   Στο φύλλο μπορείτενα βρείτε το ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ  με αφιέρωμα στο COMICDOM CON και στην ταινία SPACE JAM 2

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Βερν σίγουρα σχετίζεται με την Επιστημονική Φαντασία, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ δεν εχουν καμια σχέση όμως... Οπότε δεν νομίζω ότι ο πρόλογος του Τομπαλιδη κολλά στο συγκεκριμένο τεύχος 

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είναι όμως πολύ διαφωτιστική σχετικά με το πόσο "προφήτης" ήταν ο Βερν. Εγώ προσωπικά την απόλαυσα γιατί έμαθα κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που δεν ήξερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35697
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  256
  • Reputation:   1328
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 30/8/2021 στο 1:13 ΠΜ, albertus magnus είπε:

 

Να σου πω την αληθεια και εγω το προτιμω με το πιο κλασσικο τιτλο. αν και με αλλαγη στον τονο εβγαζε κλασικο αστειο!!

 

 

 Συμφωνώ μου θύμισε Χριστίνα -Σάσα  στο dolce vita :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πάρτε μια γεύση μέχρι να το Σκαναρει κάποιος 

1630746858096964834303.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το είχε σκανάρει ήδη κάποιος.

 

Ο Βερν ήταν ο πρώτος συγγραφέας που διάβασα βιβλίο του (το ο Γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες το μακρινό! 1987) και κατά καιρούς επιστρέφω να διαβάσω κανένα-δυο βιβλία του ακόμα (αρχές του 2021 διάβασα το μάλλον αδιάφορο Διαθήκη ενός εκκεντρικού). Συνολικά έχω διαβάσει γύρω στα 45 βιβλία του, οπότε μπορώ να έχω μια ικανοποιητικά καλή άποψη για τις προφητείες του. Ο άνθρωπος ήταν ενημερωμένος για την επιστημονική πρόοδο της εποχής του, αλλά σπάνια θυσίαζε την ευκαιρία για εντυπωσιασμό προς όφελος της επιστημονικής ακρίβειας. Συχνά παραβλέπει βασικά επιστημονικά δεδομένα για να εντυπωσιάσει τον αναγνώστη ή να δώσει λύση σε θέματα που απασχολούν τους ήρωές του (όπως το να τροφοδοτεί με οξυγόνο τον πύραυλο στο από την Γη στη Σελήνη με ηλεκτρόλυση νερού, ενώ για να συμβεί κάτι τέτοιο, η απαιτούμενη ποσότητα νερού θα ήταν τεράστια, η έλξη του κομήτη στον Έκτορα Σερβαντάκ που μεταφέρει τμήμα του φλοιού της γης πάνω του ή η λύση του μυστηρίου στους Αδερφούς Κιπ που είναι εντελώς άνω ποταμών)

Spoiler

Μεγεθύνουν την φωτογραφία του δολοφονημένου οποίος έχει ανοιχτά τα μάτια του. Ζουμάρωντας στις κόρες των ματιών του καταφέρνουν να δουν τον αμφιβληστρωειδή όπου είναι αποτυπωμένη η τελευταία εικόνα που είδε πριν πεθάνει, το πρόσωπο του δολοφόνου του δηλαδή

Γενικά υποβρύχια (20.000 λεύγες κάτω από την θάλασσα), ιπτάμενες μηχανές (Ροβύρος ο Κατακτητής, Ο Κοσμοκράτορας), μηχανές μεταφοράς ήχου και εικόνας (Ο πύργος των Καρπαθίων), αυτοκινούμενες μηχανές (Ο Κοσμοκράτορας, Το ατμοκίνητο σπίτι), ταξίδια στο διάστημα (Από τη Γη στη Σελήνη, Γύρω από τη Σελήνη) ήταν θέματα που είχαν αρχίσει να εξετάζονται από τους επιστήμονες της εποχής του και κάποια από αυτά (υποβρύχια, αεροπλάνα, αυτοκίνητα) μπορεί να ήταν ακόμα σε πειραματικό στάδιο, αλλά δεν ήταν προϊόν της φαντασίας του Βερν. Η μαγκιά του (το μεγαλύτερο ταλέντο του αν θέλετε) ήταν το γεγονός ότι γράφοντας αυτό που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί εξωτική περιπέτεια και δημιουργώντας εξαιρετικά γοητευτικούς ήρωες (και αντιήρωες) ενέταξε στοιχεία της επιστημονικής πρωτοπορίας της εποχής του εξοικειώνοντας μ'αυτά το ευρύ κοινό.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΡΙΤΟ και τελευταίο ,με πρόλογο ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ που αναφέρει  2 κινηματογραφικές ταινίες ,μια οπερετα και μία μίνη σειρά για την τηλεόραση .

  Στο ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ :5ο φεστιβάλ CHANIARTOON στα Χανιά ,και αφιέρωμα στα άλμπουμ ....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΖΕΒΕΔΑΙΟΥ  ΓΚΡΑΝΤ .

ΚΑΛΗ :dadira:ΑΝΑΓΝΩΣΗ και να προσεχετε τις θαλασσοταραχές  .

 

TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0003.jpg  TAPAIDIATOUPLOIARXOUGRANT_0003z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

On 4/9/2021 στο 9:03 ΠΜ, thor77 είπε:

Ο Βερν σίγουρα σχετίζεται με την Επιστημονική Φαντασία, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ δεν εχουν καμια σχέση όμως...

Η σειρά βιβλίων του Βερν για τις εκδόσεις Χερτζέλ λεγόταν "Παράξενα ταξίδια". Κεντρικό θέμα ήταν το ταξίδι και όχι η επιστημονική φαντασία. Σε αρκετά από αυτά τα βιβλία, όμως, περιγράφονταν τεχνολογικά κατασκευάσματα πολύ ανώτερα από τις πραγματικές τεχνολογικές δυνατότητες του 19ου αιώνα. Για παράδειγμα το πλοίο "Ντύνκαν" του λόρδου Γκλέναρβαν περιγράφεται σαν τεχνολογικό θαύμα, πολύ ανώτερο από τα άλλα πλοία της εποχής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1767
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5758 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Λόγω της βροχερής μέρας, το διάβασα σήμερα ολόκληρο και μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Είμαι φανατικός αναγνώστης του Βερν από παιδί και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως η μεταφορά είναι πάρα πολύ πιστή, ενώ και η μετάφραση σε πολύ υψηλό επίπεδο. 

  Το γεγονός πως οι χαρακτήρες είναι ζωόμορφοι δεν αφαιρεί κάτι, αφού έχει γίνει σωστή αντιστοίχιση και ταιριάζουν στους ρόλους τους ( αλά Blacksad ).

   Για το σχέδιο δεν μπορώ να βρω κάτι αρνητικό, είναι λεπτομερές, έχει φαντασία, ωραία χρώματα και κάποια πολύ εντυπωσιακά πάνελ, ενώ ιδιαίτερα καλοσχεδιασμένοι είναι και οι χάρτες.

  Γενικά είναι σίγουρα η καλύτερη από τις λογοτεχνικές μεταφορές της εκδοτικής και απαραίτητη για τους φίλους του Ιουλίου Βερν  και όχι μόνο.

Επεξεργασία από kujo79
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα και τα 3 τεύχη.
Καλό ήταν. Μ΄άρεσε :cool:

Μην επαναλαμβάνομαι. Ό,τι έγραψα για το 1ο μέρος ισχύει και για τα υπόλοιπα.
Δεν είναι η πιο πρωτότυπη ιστορία που διάβασα, αλλά είναι εντελώς εντός γούστων μου.

Μια ταξιδιάρικη περιπέτεια εποχής.

Το σχέδιο νομίζω κλέβει την παράσταση.
Μ΄έπιασα πολλές φορές να χαζεύω τις εικόνες.
Σαν να βλέπεις πίνακες ζωγραφικής.

Στο σχέδιο πιο 10/10 δεν γίνεται :clap2:
Σεναριακά είμαστε κάπου στο 7.5/10.

Χάνει λίγο απ΄την έλλειψη πρωτοτυπίας κι απ΄το γεγονός ότι σε κάποια σημεία η ιστορία σαν να πήγαινε γρήγορα.

Έχω την εντύπωση ότι ο σεναριογράφος για να τα χωρέσει όλα έκοβε κάποιες σκηνές ή τις συνόψιζε, με αποτέλεσμα η ροή να μην είναι τόσο ομαλή όσο θα ήθελα.

Όχι βέβαια σε βαθμό να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάγνωση.


Συνολικός βαθμός: 8/10

(το σενάριο για μένα μετράει πάντα περισσότερο) :beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το τελείωσα χθες βράδυ.

Η ιστορία κλασική υπέροχη Βερν. Περιπέτεια στα καλύτερα της. Μου άρεσε ότι στο βιβλίο δεν έχει εξωραϊστει η υποτίμηση για τους λαούς των χωρών που πήγε η ομάδα. Το βιβλίο είναι γραμμένο δύο αιώνες πριν. Τότε οι Μαορί ήταν ανθρωποφάγοι στην μέση αντίληψη Γάλλου και Άγγλου. 

Πάντως και την απόδοση της τη βρίσκω εξαιρετική. 

Το σχέδιο είναι όνειρο. Μικροί πίνακες ζωγραφικής το κάθε καρέ. Όσο για τους χάρτες απλά υπέροχοι. Απλά δεν γίνεται καλύτερο.

Φυσικά θα το ήθελα σε ένα χορταστικό τόμο αλλά δεν πειράζει. Το έχω συνηθίσει πια. 

Γενικά από όλα τα αντίστοιχα που έχει βγάλει η εκδοτική αυτό είναι το καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντίθετα με τον Μομπυ Ντικ που στα γαλλικά εκδόθηκε επιτομος για να σπάσει απο την Μικρός Ηρως σε 3 τεύχη στα ελληνικά, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ ήταν εξαρχής 3 τεύχη 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

56 λεπτά πριν, thor77 είπε:

Αντίθετα με τον Μομπυ Ντικ που στα γαλλικά εκδόθηκε επιτομος για να σπάσει απο την Μικρός Ηρως σε 3 τεύχη στα ελληνικά, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ ήταν εξαρχής 3 τεύχη 

 

Το ξέρω. Απλά θα τα ήθελα ενωμένα σε επίτομο! Μία ιστορία, ένα βιβλίο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χθες Καθαρη Δευτερα το επιασα και μεχρι σημερα τελειωσα και τα 3 αλμπουμακια. Μου φανηκε εξαιρετικο. Τρομερο σαν σχεδιο, πολυ ωραιοι χρωματισμοι γενικα εικαστικα σττο ματι φανεται πολυ δυνατο το αποτελεσμα. Τωρα στο σεναριο ειναι κλασικο το βιβλιο και εγω αγαπω πολυ τον Βερν (απο τις πρωτες μου λογοτεχνικες αγαπες εκει στα τελη δημοτικου) οποτε δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος. Αλλα και Βερν να μην εχεις διαβασει ειναι μια πολυ ωραια περιπετεια με ταξιδια, ομορφα μερη, αγωνια αλλα και δοσεις χιουμορ. Πολυ καλη επιλογη απο την εκδοτικη και ειναι σιγουρα η καλυτερη απο τις αντιστοιχες εκδοσεις τις(δηλ απο φρανκεσταιν, Ροβινσων, Μομπυ Ντικ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επαναφέρω με τη σειρά μου το θέμα αφού το τελείωσα κι εγώ πριν λίγο.

 

Το έργο του Βερν το είχα διαβάσει στην πλήρη μορφή του πριν 2-3 χρόνια και είναι απο τα λιγότερο αγαπημένα μου, αν όχι το λιγότερο. Το βιβλίο τότε το πούλησα αλλά με ψιλοπείραζε το γεγονός ότι έλειπε απο την βιβλιοθήκη μου ένα μέρος της τριλογίας (Παιδιά του Πλοίαρχου Γκραντ - 20.000 Λεύγες κάτω απο τη Θάλασσα -Το Μυστηριώδες Νησί). Πριν λίγο καιρό είχα σκεφτεί να το αγοράσω ξανά, σε διασκευή αυτή τη φορά, όμως δεν το κρύβω ότι δεν ψηνόμουν να το ξαναδιαβάσω.

 

Τότε θυμήθηκα που είχα πετύχει σε site γνωστού βιβλιοπωλείου μια διασκευή (την συγκεκριμένη) σε κόμικ. Βρήκα λοιπόν το συγκεκριμένο θέμα στο φορουμ, διάβασα καλά λόγια και είπα "ευκαίρια να το έχω στη βιβλιοθήκη μου και να το ξαναδιαβάσω αυτή τη φορά σε μορφή κόμικ". Με ένα σμπάρο δυό τρυγόνια δηλαδή.

 

Γενικά θα πω πως το κόμικ μού άρεσε πάρα πολύ. Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ, η ιστορία ήταν όσο το δυνατόν πιο ακριβής. Ο συγγραφέας προσπάθησε να κρατήσει τα βασικά σημεία, η σκηνοθεσία του για μένα ήταν άψογη, ενώ απέφυγε τα πολλά φίλερς τού βιβλίου.


Το σχεδίο απλά καταπληκτικό. Πίνακες ζωγραφικής. Στην αρχή δεν με είχε προδιαθέσει ευχάριστα η επιλογή ζωόμορφων χαρακτήρων αλλά είδα ότι λειτούργησε πολύ καλά.

 

On 9/4/2021 at 9:03 AM, thor77 said:

Ο Βερν σίγουρα σχετίζεται με την Επιστημονική Φαντασία, Τα παιδιά του πλοιάρχου Γκραντ δεν εχουν καμια σχέση όμως... Οπότε δεν νομίζω ότι ο πρόλογος του Τομπαλιδη κολλά στο συγκεκριμένο τεύχος 

 

Έναν σχολιασμό πάνω σε αυτό: το άρθρο που λες εμφανίζεται μόνο στο 2ο τεύχος και απλά αποτελεί ένα μέρος ενός γενικότερου (αλλά σύντομου) αφιερώματος προς τον Βερν. Αν ήταν το μοναδικό άρθρο και στα τρία τεύχη τότε ναι· θα ήταν παράταιρο. Αλλά νομίζω μαζί με τα άλλα δύο, ήταν μια αναμενόμενη προσθήκη αφού ο Βερν θεωρείται ένας απο τους πρωτεργάτες της Ε.Φ (αν και νομίζω ότι δεν το επεδίωξε ποτέ).
Συγκεκριμένα τα τρία μικρά άρθρα ανα τεύχος φέρουν τους εξής τίτλους:1) Ιούλιος Βερν: Τα Παιδικά χρόνια , 2) Ο Ιούλιος Βερν και η Επιστημονική φαντασία και 3) Τα Παιδιά του Πλοίαρχου Γκραντ: Πέρα απο τις σελίδες του βιβλίου

 

Σχετικά τώρα με την ελληνική απόδοση, ενώ μού φάνηκε καλή, εν τούτοις υπήρχαν κάποια θεματάκια.

Κατ'αρχάς υπήρχαν 1-2 σημεία στα οποία το νόημα δεν είχε διατυπωθεί καλά (συγγνώμη που δεν τα συγκράτησα). Επίσης παρατήρησα 2 τυπογραφικά λάθη (το πρώτο αν θυμάμαι καλά ήταν ένα "εναι" αντί για "είναι" ενώ το δεύτερο ήταν στον 3 τόμο στη σελ. 44 στο πρώτο οριζόντιο καρέ όπου κάνει λόγο για "Νότια Ζηλανδία" αλλά υποθέτω ότι θα έπρεπε να πει "Νέα Ζηλανδία"), καθώς και να πω ότι με ενόχλησαν λίγο 2 περιπτώσεις "νεοκαθαρεύουσας" όπου ο μεταφραστής επέλεξε να συντάξει σε γενική και όχι σε αιτιατική (πχ: "Είμαι ανάξιος της δεσποινίδος.." ). Και μιάς και έκανα λόγο για καθαρεύουσες και νεοκαθαρεύουσες, μόνο ως χιούμορ θα εκλάβω τις μπουμεροαπόψεις δύο αγαπητών συμφορουμιτών περι προτίμησης "Τα Τέκνα" αντί για "Τα Παιδιά". Θέλω να πιστεύω ότι το είπατε για πλάκα και δεν το εννοούσατε... :D .  Επίσης δεν μου άρεσε το γεγονός ότι απέδιδε με ελληνικούς χαρακτήρες τις ξένες γλώσσες.

 

Πάνω στο τελευταίο υπήρχε και ένα θέμα το οποίο καταλαβαίνω ότι ο μεταφραστής (ο κάθε μεταφραστής) είναι δύσκολο να το χειριστεί. Και αναφέρομαι στο χάρτη, στις τρεις ξένες γλώσσες  καθώς και στα λογοπαίγνια τα οποία προέκυπταν απο τις μισοσβησμένες λέξεις. Πχ το "austral" στα Γαλλικά σημαίνει "νότιος" αλλά απο αυτή τη λέξη μπορεί και να προκύψει το "Australia". Αυτό το λογοπαίγνιο δεν μπορεί να γίνει κατανοητό γραφόμενο με ελληνικούς χαρακτήρες (οστραλ) και φυσικά δεν μπορεί να διατηρηθεί ούτε στα ελληνικά.

 

Το κόμικ δεν το κρύβω ότι το απόλαυσα πολύ. Τολμώ να πω ίσως και περισσότερο απο το βιβλίο όπου όπως ανέφερα και πριν δεν μου άρεσε και τόσο. Η χολυγουντιανού τύπου υπερβολή, οι τελείως μη ρεαλιστικοί χαρακτήρες και οι πάρα πολλές και αβάσταχτες επιστημονικές πληροφορίες, με είχαν κουράσει πάρα πολύ. Η διασκευή κάνει μία πολύ καλή δουλειά και μπαλατζάρει αρκετά τις καταστάσεις. Έψαξα να βρω και άλλες δουλειές του συγγραφέα και πέτυχα αυτό εδώ όπου δυστυχώς δεν  υπάρχει ούτε σε ελληνική, ούτε σε αγγλική μετάφραση. Φαίνεται εντυπωσιακό και αν βγει κάτι απο τα δύο θα το τιμήσω.

 

Για όποιον σκοπεύει να διαβάσει το βιβλίο "Το Μυστηριώδες Νησί" να ξέρει πως οπωσδήποτε πρέπει να έχει διαβάσει πρώτα τις Λεύγες και τον Γκραντ διότι τα δύο αυτά βιβλία

Spoiler

περιέχουν πρόσωπα που θα ξανασυναντήσει

στο Μυστηριώδες Νησί. :) Το ποιό θα διαβάσει πρώτο, μεταξύ των Γκραντ και Λεύγες, δεν έχει σημασία.

 

Τέλος το κόμικ θα προτιμούσα όπως και εσείς να ήταν σε ένα τόμο. Έτσι σε τευχάκια όπως είναι, αφαιρεί την αίγλη που του αξίζει αλλά ας είναι. Φυσικά το κόμικ προτείνεται ανεπιφύλακτα. Πρόκειται για ένα μικρό διαμαντάκι.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.