Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΦΑΓΕΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΕΝΤΕ Ή Η ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΦΑΓΕΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΕΝΤΕ Ή Η ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Kurt Vonnegut, Ryan North
Σχέδιο:
Albert Monteys
Hμερ. έκδοσης:
15-04-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό,Πολεμικό
Σελίδες:
192
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ηλίας Τσιάρας
Lettering:
Albert Monteys
Χρωματισμός:
Albert Monteys, Ricard Zaplana
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
Slaughterhouse-Five: The Graphic Novel
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-623-284-8
Ονομαστική τιμή:
19,90 €

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3847
  • Reputation:   34888
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  28

SFAGEIONOUMEROPENTE_0001.jpg  SFAGEIONOUMEROPENTE_0001z.jpg

 

Σύνοψη από την εκδοτική:

 

SH5-Body-Image-1-01162020.jpg

 

Ένα κλασικό αμερικανικό μυθιστόρημα και ένα από τα σημαντικότερα αντιπολεμικά βιβλία, το Σφαγείο Νούμερο 5 του Kurt Vonnegut διασκευάζεται για πρώτη φορά σε graphic novel από τον βραβευμένο με Eisner σεναριογράφο Ryan North (How to Invent Everything: A Survival Guide for the Stranded Time Traveler) και τον υποψήφιο για Eisner εικονογράφο Albert Monteys (Universe!).

 

Προσοχή: Ο Μπίλι Πίλγκριμ…
…έχει διαβάσει Κίλγκορ Τράουτ
…έχει γίνει ένας επιτυχημένος οπτομέτρης
…έχει φτιάξει μία αγαπημένη οικογένεια
…έχει δει την καταστροφή της Δρέσδης
…έχει ταξιδέψει στον πλανήτη Τραλφάμαντορ
…έχει γνωρίσει τον Κερτ Βόνεγκατ
…έχει ξεκολλήσει από τη ροή του χρόνου

 

Το ταξίδι του Μπίλι Πίλγκριμ είναι ταυτόχρονα μια σατιρική ματιά στον τρόμο και στην τραγωδία του πολέμου, όπου στέλνουν παιδιά στην πρώτη γραμμή για να πεθάνουν (γιατί έτσι είναι αυτά) αλλά και μια συγκινητική μελέτη της ανθρώπινης φύσης.

 

Λίγα λόγια για την ιστορία:

 

68012-1.jpg

 

Το Σφαγείο Νούμερο Πέντε είναι ένα κόμικ που βγήκε πέρυσι από τη δημιουργική ομάδα των Ryan North και Albert Monteys, αλλά το source material του είναι αρκετά παλιότερο. Πρόκειται για το Slaughterhouse-Five, ένα βιβλίο του 1969 του συγγραφέα Kurt Vonnegut. Είναι ένα καθαρά αντιπολεμικό έργο και κατά πολλούς ανήκει στα καλύτερα του είδους. O Vonnegut λειτουργεί σαν αφηγητής για να μας πει την ιστορία του Billy Pilgrim, ενός Αμερικάνου στρατιώτη στο Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο.

 

αρχείο λήψης.jpg

 

Συχνά πυκνά υπάρχουν flashbacks στην ιστορία μεταξύ του πολέμου και των χρόνων που ακολούθησαν από εκείνον με τον Billy να θυμάται τη φρίκη του πολέμου και το πως έζησε ως κρατούμενος των Γερμανών καθώς και πως επιβίωσε του βομβαρδισμού της Δρέσδης. Αυτά τα βιώματα είναι βασισμένα σε όσα έχει ζήσει ο Vonnegut καθώς κατά τη διάρκεια του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου υπήρξε και εκείνος στρατιώτης και αιχμαλωτίστηκε από τους Γερμανούς στη Μάχη των Αρδεννών. Ένα πολύ δυνατό αντιπολεμικό ανάγνωσμα με όμορφο, περίεργο σχέδιο που θυμίζει παλαιότερες δεκαετίες. 

 

Η έκδοση:

 

81h-zmEVZZL.jpg

 

Δε μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες εκδόσεις η Anubis, αφού είναι μακριά από τις συνήθεις κυκλοφορίες της. Είναι όμως μία καλή επιλογή και αρκετά διαφορετική από τα κόμικ που βλέπουμε να εκδίδονται συνήθως. Επιπλέον και η έκδοση είναι σε διαφορετικά στάνταρ από αυτά που μας έχει μάθει η Anubis. Διαφορετικό εξώφυλλο, το μέγεθος είναι μικρότερο, ενώ νομίζω ότι και το χαρτί παρουσιάζει διαφορές, γενικά κάνει αλλαγές που ταιριάζουν στον τίτλο και δεν χάνει κάπου σε ποιότητα. Νομίζω πάντως ότι για όποιον τον ενδιαφέρει το concept είναι ένα ενδιαφέρον ανάγνωσμα. Καλό διάβασμα σε όλους :) 

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον @ hudson  για τη διάθεση του τεύχους προς σκανάρισμα και παρουσίαση :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21492
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πράγματι είναι ένα κόμικ τελείως διαφορετικό από ότι μας έχει συνηθίσει να βγάζει η εκδοτική και ίσως ήταν ο λόγος που το πήρα, απλή περιέργεια.

Όντως υπάρχουν πολλά flashbacks στην ιστορία και πίστευα ότι θα με κούραζε και θα με μπέρδευε όλο αυτό, παρόλα αυτά διαβάστηκε σχετικά εύκολα. Υπήρχε μια συνοχή στην ιστορία που πραγματικά με ξάφνιασε, σίγουρα  υπήρχαν και κανά δυο σημεία που το έχασα, αλλά μου φάνηκε λογικό για ένα τέτοιο κόμικ.

Το σχέδιο πιστεύω ότι ταιριάζει με το σενάριο.

Γενικά είναι ένα κόμικ που δεν απευθύνεται σε όλους, αλλά όποιος θέλει να διαβάσει ένα αμερικάνικο που "φέρνει" σε ευρωπαϊκό, ας το πάρει.

Όσο για την έκδοση, αν εκεί που γράφει "Anubis" έγραφε "Οξύ" δεν θα μου φαινότανε καθόλου περίεργο (εξώφυλλο, δέσιμο, μέγεθος κτλ ).

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • nikolas12 changed the title to ΣΦΑΓΕΙΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΠΕΝΤΕ Ή Η ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ
  • 4 weeks later...

  • Member ID:  38025
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  35
  • Reputation:   230
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

΄Εχω διαβάσει το βιβλίο του κέρτις βόνεγκαντ και έχω να πω ότι είναι εξαιρετικό βιβλίο, με μια γρήγορη ματιά που έριξα σε ένα βιβλιοπωλείο είδα ότι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά από το anubis για αυτο το λόγο θα τιμηθεί απο εμένα στο άμεσο μέλλον.

 

Υ.Γ. Θα ήθελα κάτι αντίστοιχο και για το catch-22 του Χέλερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Χτες το επιασα απο τη στοιβα με τα αδιαβαστα και το αφησα κατω μετα απο κανα διωρο αφου το ειχα ρουφηξει. Δεν εχω διαβασει το βιβλιο (ηξερα το τιτλο και το συγγραφεα σαν ονομα) αλλα αυτο που διαβασα στο κομιξ πραγματικα μου αρεσε. Περναει καποια μηνυματα (ναι κλισε οτι ο πολεμος ειναι φρικη αλλα οσο κλισε και αν ειναι ειναι παντοτε αληθεια δυστυχως και δεν σταματανε και οι πολεμοι ποτε)  με χιουμοριστικο τροπο και τελικα ειναι ευχαριστο αναγνωσμα μεν που σε κανει ομως να προβληματιστεις δε. Σιγουρα μια καλη δουλεια κατα την αποψη μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, albertus magnus είπε:

Χτες το επιασα απο τη στοιβα με τα αδιαβαστα και το αφησα κατω μετα απο κανα διωρο αφου το ειχα ρουφηξει. Δεν εχω διαβασει το βιβλιο (ηξερα το τιτλο και το συγγραφεα σαν ονομα) αλλα αυτο που διαβασα στο κομιξ πραγματικα μου αρεσε. Περναει καποια μηνυματα (ναι κλισε οτι ο πολεμος ειναι φρικη αλλα οσο κλισε και αν ειναι ειναι παντοτε αληθεια δυστυχως και δεν σταματανε και οι πολεμοι ποτε)  με χιουμοριστικο τροπο και τελικα ειναι ευχαριστο αναγνωσμα μεν που σε κανει ομως να προβληματιστεις δε. Σιγουρα μια καλη δουλεια κατα την αποψη μου.

 

Κι εγώ το έχω αγοράσει εδώ και πολλούς μήνες και δεν το διάβασα ακόμη... Είναι πολλά τα αδιάβαστα γενικότερα. Ούτε το βιβλίο έχω διαβάσει (το γνωρίζω χρόνια βέβαια!) αλλά έχω δει την ταινία και στην προτείνω ανεπιφύλακτα!! Απ' όσο γνωρίζω και στα τρία μέσα η ιστορία είναι ίδια (και πολύ καλή μεταφορά στα δύο νεότερα!) απλώς τα γεγονότα παρουσιάζονται με διαφορετική σειρά σε κάθε περίπτωση. Αναφέρομαι φυσικά στην ταινία "Σφαγείο Υπ' αριθμόν 5"/"Σφαγείο Νούμερο Πέντε" ("Slaughterhouse-Five") ('72)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2067
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάστηκε σήμερα . Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά το κόμιξ καταλάβαινες ότι πατούσε σε βιβλίο. Όμορφη ιστορία , αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν με ενθουσίασε .

Νομίζω το γεγονός ότι πηδούσε από μια χρονική περίοδο στην άλλη δεν βοήθησε να υπάρχει μια ροή στην ανάγνωση.

Το σχέδιο ήταν φανταστικό και μου άρεσε αρκετά .

Η έκδοση καλή, αν και στο δικό μου ,η ράχη ήταν αρκετά κολλημένη με αποτέλεσμα στις πρώτες σελίδες να μην μπορώ να διαβάζω τα γράμματα καθώς δεν άνοιγε αρκετά . Δυστυχώς το άνοιξα λίγο παραπάνω και έμεινα με μια εκνευριστικη ζαρα στο σημείο που δένεται η ράχη .

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.