Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καραμουτζης, ο Έλληνας που αντιστέκεται!


Nikolakis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37850
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   18
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα. Έχω γράψει και σχεδιάσει ένα κόμικ, το οποίο δημοσίευα σε τοπική εφημερίδα της Ρόδου . Το σύνολο του έργου είναι διαθέσιμο εδω: 

https://mydodecanese.blogspot.com/p/blog-page_26.html?m=1

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

17 ώρες πριν, Nikolakis είπε:

Έχω γράψει και σχεδιάσει ένα κόμικ, το οποίο δημοσίευα σε τοπική εφημερίδα της Ρόδου

Θα θέλατε να γράψετε μερικά βιογραφικά σας στοιχεία; Πως δημιουργήσατε αυτή την ιστορία; Ποιο κομμάτι βασίζεται σε ιστορικά στοιχεία και ποιο είναι καθαρά φανταστικό; Σε ποιες ηλικίες θέλετε να απευθυνθείτε; Θα συνεχίσετε να δημοσιεύετε στη Ροδιακή; Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37850
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   18
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σας. Στον ιστότοπό μου αναγράφονται κάποια βιογραφικά μου στοιχεία. Θα περιοριστώ στην αναφορά πως είμαι δάσκαλος σε δημοτικά σχολεία του νησιού της Ρόδου και ένα από τα παιδαγωγικά μου ενδιαφέροντα είναι η διδασκαλία της Τοπικής Ιστοριας. Για τον σκοπό αυτό δημιούργησα τον ιστότοπό μου, όπου ανέβασα σχετικά θεατρικά κείμενα, εφαρμογές και πολλά άλλα έργα μου. Ανάμεσα σε αυτά, ο χρήστης μπορεί να κατεβάσει μια Εικονογραφημένη ιστορία, μέσα από την οποία ξετυλίγεται η Ιστορία της Ροδου/Δωδεκανήσου(διατίθεται εδω: https://mydodecanese.blogspot.com/2018/12/1_14.html?m=1
Όσο αφορά το κόμικ:Καραμουτζης, ο Έλληνας που αντιστέκεται!, τοποθετείται στα πρώτα χρόνια της Οθωμανικής περιόδου της Ρόδου (αμέσως μετά την απομάκρυνση των Ιωαννιτών Ιπποτών από το νησί) αλλά, όπως αντιλαμβάνεστε, τόσο ο ήρωας όσο και οι δυνατότητες του είναι φανταστικές. 

Η εφημερίδα Ροδιακη δημοσίευσε σε συνέχειες το μεγαλύτερο μέρος του έργου με έγχρωμες ολοσέλιδες δημοσίευσεις. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η Ρόδος είναι τόπος με πολύ πλούσια ιστορία από τα προϊστορικά χρόνια έως σήμερα. Είναι αξιέπαινο που αναδεικνύετε αυτή την ιστορία. Μάλιστα, χρησιμοποιείτε και τα κόμικς σαν μέσο, κάτι όχι συνηθισμένο. Δε μπορώ να μην αναφέρω πως και η περιπέτεια του Κόρτο Μαλτέζε "Το χρυσό σπίτι της Σαμαρκάνδης" ξεκινά από τη Ρόδο, αναδεικνύοντάς την σαν το ιδανικό σκηνικό ρομαντισμού και μυστηρίου. 

 

Εύχομαι να μεταδώσετε και σε άλλους μαθητές σας την αγάπη για την ιστορία και τα κόμικς και σύντομα να έχουμε περισσότερα αντίστοιχα παραδείγματα.

 

Καλή συνέχεια! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.