Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες συλλογές στα περίπτερα από Σεπτέμβριο!!!


olyssesmoore

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Πριν από 1 ώρα, nick_spartan είπε:

Όχι ενδιαφέρον αυτά του Ιουλίου Βερν :lol:, πάντως τα

 πρώτα που θα έχουν μειωμένη τιμή θα τα πάρω αν δεν τα έχω  γιατί έχω μόνο δύο βιβλία του .

Αν είναι ψάξε τα βιβλία του Ιουλίου Βερν από τις εκδόσεις 4π... Σύμφωνα με τις εικόνες είναι ολόιδια... Έχει μερικά διαθέσιμα στο greekboos.gr,στο βιβλιοπωλείο Πολιτεία και ακόμη και μεταχειρισμένα μπορείς να τα βρεις... Για 10 ευρώ δεν αξίζουν αν υπάρχουν τα ίδια με 3-4 ευρώ το καθένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  37939
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   71
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για όσους δεν το έχουν δει ακόμα και για να υπάρχει και εδώ

 

DeLorean από το Back to the Future 1/8 (130 τεύχη με 10Ε). Με δυνατότητα αγοράς και βιτρίνας με 1Ε παραπάνω ανά τεύχος (από το 4ο τεύχος άρα κόστος βιτρίνας 127Ε).

 

Μεραρχίες Panzer

 

80 τεύχη, 12,99Ε

 

Κυκλοφορούν από Deagostini αρχές του 2022.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33865
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

37 λεπτά πριν, Jonas the Greek είπε:

Για όσους δεν το έχουν δει ακόμα και για να υπάρχει και εδώ

 

DeLorean από το Back to the Future 1/8 (130 τεύχη με 10Ε). Με δυνατότητα αγοράς και βιτρίνας με 1Ε παραπάνω ανά τεύχος (από το 4ο τεύχος άρα κόστος βιτρίνας 127Ε).

 

Μεραρχίες Panzer

 

80 τεύχη, 12,99Ε

 

Κυκλοφορούν από Deagostini αρχές του 2022.

 

 

https://www.plaisio.gr/paixnidia/klasika-paixnidia/categories-playmobil/playmobil-70317-back-to-the-future-sillektiko-oxima-ntelorian_3488578?gclid=CjwKCAiA78aNBhAlEiwA7B76p7JCoKov0BBF0H7rrtoxqIKKvagmvwyUKH99LYXYMY8BPf7k2DY0tRoCo6EQAvD_BwE

 

Ωραιότατο και μόλις 1250 ευρώ φθηνότερο!!!:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37939
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   71
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

48 min ago , Manitou said:

 

Να υποθέσω ότι τέτοιες συγκρίσεις κάνεις και σε άλλους τομείς της ζωής πχ αν ακούς ταξίδι πχ Παρίσι 1000Ε προτίνεις καρτ ποστάλ με 1Ε ?

 

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το θέμα (ούτε τις ταινίες δεν έχω δει), αλλά δεν θα κριτικάρω την τιμή. Και η σύγκριση είναι εντελώς άστοχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  66
  • Reputation:   308
  • Achievement Points:  68
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

15 λεπτά πριν, Jonas the Greek είπε:

 

Να υποθέσω ότι τέτοιες συγκρίσεις κάνεις και σε άλλους τομείς της ζωής πχ αν ακούς ταξίδι πχ Παρίσι 1000Ε προτίνεις καρτ ποστάλ με 1Ε ?

 

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το θέμα (ούτε τις ταινίες δεν έχω δει), αλλά δεν θα κριτικάρω την τιμή. Και η σύγκριση είναι εντελώς άστοχη.

Εννοείται πως θα κριτικάρουμε την τιμή. Ειδικά στην περίπτωση που μπορείς να βρεις παρόμοιες σε πολύ καλύτερη τιμή (βλέπε Ironman).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33865
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

48 λεπτά πριν, Jonas the Greek είπε:

 

Να υποθέσω ότι τέτοιες συγκρίσεις κάνεις και σε άλλους τομείς της ζωής πχ αν ακούς ταξίδι πχ Παρίσι 1000Ε προτίνεις καρτ ποστάλ με 1Ε ?

 

Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το θέμα (ούτε τις ταινίες δεν έχω δει), αλλά δεν θα κριτικάρω την τιμή. Και η σύγκριση είναι εντελώς άστοχη.

Καλά χαλάρωσε λίγο. Είμαι εδώ μέσα και γράφω 12 χρόνια. Αν δεν ξέρεις ο άλλος πως μιλάει και γράφει δεν έχει νόημα να του κάνεις επίθεση. Δεν σου θίξαμε το παιχνίδι σου. Προφανώς και ένα αυτοκινητάκι που το πουλάνε κομμάτι καμματι στα 1300 ευρώ έχω κάθε δικαίωμα να το σχολιάσω. 1300 ευρώ είναι δύο μισθοί για πολλούς ανθρώπους. Όσο για τη σύγκριση που έκανες είναι παντελώς ηλίθια. Παιχνίδι είναι το ένα παιχνίδι είναι και το άλλο. Εκτός αν πιστεύεις ότι με 1300 ευρώ θα πας και ταξίδι στο μέλλον. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37939
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   71
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

41 min ago , Manitou said:

Καλά χαλάρωσε λίγο. Είμαι εδώ μέσα και γράφω 12 χρόνια. Αν δεν ξέρεις ο άλλος πως μιλάει και γράφει δεν έχει νόημα να του κάνεις επίθεση. Δεν σου θίξαμε το παιχνίδι σου. Προφανώς και ένα αυτοκινητάκι που το πουλάνε κομμάτι καμματι στα 1300 ευρώ έχω κάθε δικαίωμα να το σχολιάσω. 1300 ευρώ είναι δύο μισθοί για πολλούς ανθρώπους. Όσο για τη σύγκριση που έκανες είναι παντελώς ηλίθια. Παιχνίδι είναι το ένα παιχνίδι είναι και το άλλο. Εκτός αν πιστεύεις ότι με 1300 ευρώ θα πας και ταξίδι στο μέλλον. 

 

Δεν μου έθιξες τίποτα. Σου είπα αδιάφορο είναι το θέμα. Αποδέχομαι το παντελώς ηλίθια σύγκριση για το ταξίδι αν αποδεχτεις και εσύ το ηλίθια σύγκριση το playmobil με το μοντέλο σε 1/8.

 

ΥΓ:Η χρονική παρουσία στο forum που κολλάει εκτός και αν μπήκα σε στρατόπεδο ?

 

ΥΓ_2: Με το σκεπτικό του κόστους να μπω στον Iron Man και να γράψω τα 1000Ε είναι 2 μισθοί ?

Να πω στα κόμις Marvel και να γράψω 160*10 τεύχη είναι 1600Ε είναι 3 μισθοί ?

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα για το οικονομικό. Αυτό που εσύ θεωρείς περιττό για τον άλλο δεν είναι και το αντίστροφο βέββαια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33865
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Προφανώς και η σύγκριση μου ήταν αστεία. Για αυτό το γελάκι δίπλα. Είναι δύο μινιατούρες που η μία είναι Playmobil και η άλλη είναι ακριβειας. Τελικά είναι δύο παιχνίδια βέβαια αλλά στην πραγματικότητα το πόστ μου ήταν περισσότερο χιουμοριστικό κριτικάροντας βέβαια την πανάκριβη μινιατούρα όπως αντίστοιχα κριτικάραμε τον πανάκριβο iron man που κοστίζει όσο ένα φθηνό μηχανακι. Σε ένα φόρουμ όταν πρωτομπαινεις και βλεπεις να γράφουν κάποια άτομα κάθε μέρα (που το κάνουν  επί χρόνια - εκεί πήγαινε αυτό) πριν ξεκινήσεις να κράζεις αγόρασε πρώτα. Δες υπάρχουν τα emoticons που τα χρησιμοποιουμε κυρίως για αστεία και για πειράγματα. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι που γράφει κανείς. Δεν σχολίασα το σχόλιο σου παρόλο που σε έκανα παράθεση αλλά τη μινιατούρα. Παρεμπιπτόντως είμαι πολύ fan της ταινίας και φυσικά έχω τη μινιατούρα του Playmobil. Ακόμα όμως και τα λεφτά του Μέσι να είχα δεν θα έδινα (μάλλον) 1300 ευρώ σε 130 μήνες για το αυτοκινητάκι. Μπορεί να τα έδινα για καμία άλλη βλακεία. Όχι όμως για αυτο. Αυτά. Πάρε και μια μπύρα :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Νέα πολεμική συλλογή από Radnet:

 

 

Παράθεση

Στις 4 Ιανουαρίου 2022.
Το πιο διάσημο καταδιωκτικό αεροπλάνο της Βρετανικής Βασιλικής Αεροπορίας.
Επιστρέφει σε νέα μορφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η DeAgostini φέρνει καλά νέα στους νοσταλγούς των '80s. :mafia: Μέχρι στιγμής δεν αναφέρεται κάτι για το πότε θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα (εικάζω προς τα μέσα του Γενάρη). Το site έχει επικεντρωθεί στην πώληση συνδρομητικών πακέτων με διάφορα δώρα. 

 

Κατασκεύασε το DeLorean από το Back to the Future

 

herobanner-header-delorean-02_optmzd_80.jpg

 

Ταξίδεψε μαζί με τον Doc και τον Marty κατασκευάζοντας ένα από τα πιο διάσημα αυτοκίνητα στην ιστορία του κινηματογράφου. Το μοντέλο κλίμακας 1:8 του DeLorean DMC-12 από το Back to the Future είναι γεμάτο εκπληκτικές λεπτομέρειες, όπως καλώδια, συσκευές στο εσωτερικό του οχήματος, κυκλώματα χρόνου – διαθέτει ακόμα και τον πυκνωτή ροής. Σχεδιάστηκε με τη βοήθεια του παραγωγού Joe Walser, ο οποίος γνωρίζει καλύτερα από οποιονδήποτε το DeLorean που χρησιμοποιήθηκε στην ταινία.

 

photosgrid-desktop-delorean-02_optmzd_80.jpg

 

Με το αεροδυναμικό αμάξωμά του, τη μεταλλική λάμψη και τις εντυπωσιακές πόρτες τύπου «φτερά γλάρου», το DeLorean ταιριάζει απόλυτα σε μια ιστορία επιστημονικής φαντασίας. Στο τελικό σενάριο της πρώτης ταινίας, ο τρελός επιστήμονας Doc Brown εξηγεί πως η άβαφη «ατσάλινη κατασκευή» του αυτοκινήτου είναι ιδανική για τη «διάχυση ροής». Ωστόσο, το όχημα χρειάζεται μερικές βελτιώσεις ώστε να μετατραπεί σε χρονομηχανή. Τα «χειροποίητα» επιπρόσθετα εξαρτήματα που κατασκεύασε ο Doc στο γκαράζ του –και τα οποία συμπεριλαμβάνονται σε αυτό το μοντέλο– αποτελούν μέρος της γοητείας του αυτοκινήτου.

 

photosgrid-desktop-delorean-04_optmzd_80.jpg  photosgrid-desktop-delorean-01_optmzd_80.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33865
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως το πρώτο τεύχος με ένα ευρώ λέει. Έχει κατσαβιδακι έχει δύο τευχακια φτιάχνεις και το πίσω μέρος. Το έφτιαξα και το έβαλα σαν ταμπέλα εκεί που έχω το delorean Playmobil. Ξαναλέω ότι σίγουρα τα 1300 ευρώ είναι πάρα πολλά. Όμως εντάξει φαίνεται ωραία κατασκευή. Και είναι μεγάλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

On 27/11/2021 στο 4:35 ΜΜ, olyssesmoore είπε:

Από το eshop της Radnet μου ήρθε email, λόγω black Friday ότι έχω έκπτωση 10 ευρώ για αγορές άνω των 20 ευρώ και μέχρι τις 13 Δεκεμβρίου...

Οι αγορές μπορεί να είναι από νέες ή παλιές συλλογές...

Μου είχε σε συνημμένα αρχεία όλες τις συλλογές που είναι σε κυκλοφορία και 3 νέες συλλογές που θα βγουν από τον Ιανουάριο...

Η μία είναι με παιδικά βιβλιαράκια με τον Πέρί και την Κάτια,η άλλη μια συναρμολόγηση ενός αεροπλάνου και η τρίτη μυθιστορήματα του Ιουλίου Βερν που είχαν κυκλοφορήσει παλιότερα από τις εκδόσεις 4π!!!

Θαυμάστε παρακάτω τις φωτογραφίες...(ή παραπάνω... Δεν ξέρω που θα βγουν με την δημοσίευση του σχολίου μου!😜)

Screenshot_2021-11-27-16-18-25-452_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-11-27-16-18-30-953_com.android.chrome.jpg

Είμαστε σίγουροι γι' αυτή με τα βιβλία του Ιουλίου Βερν; Ούτε στο site τους ούτε στο κανάλι τους στο YouTube έχουν ανεβάσει κάτι και υποτίθεται πως η συλλογή ξεκινάει αύριο:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

5 ώρες πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Είμαστε σίγουροι γι' αυτή με τα βιβλία του Ιουλίου Βερν; Ούτε στο site τους ούτε στο κανάλι τους στο YouTube έχουν ανεβάσει κάτι και υποτίθεται πως η συλλογή ξεκινάει αύριο:thinking:

Δεν ξέρω... Στο email μου τα είχανε στείλει... Αλλά δεν ενδιαφέρομαι για την συλλογή αυτή γιατί είχε βγει παλιότερα από τις εκδόσεις 4π με περισσότερα βιβλία και τώρα τα βρίσκεις έως 5 ευρώ το κάθε βιβλίο... Οπότε δεν αξίζει να πληρώσεις 10 ευρώ για το κάθε βιβλίο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  127
  • Reputation:   997
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

 

@ Λούντβιχ Φον Ντρέηκ Ορίστε ! Από ότι κατάλαβα το πρώτο βιβλίο θα είναι ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες 

 

Διόρθωση : ο πρώτος τόμος είναι ο : πέντε εβδομάδες σε ένα αερόστατο

Επεξεργασία από nick_spartan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

2 ώρες πριν, nick_spartan είπε:

 

@ Λούντβιχ Φον Ντρέηκ Ορίστε ! Από ότι κατάλαβα το πρώτο βιβλίο θα είναι ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες 

Ο πρώτος τόμος είναι πέντε εβδομάδες σε ένα αερόστατο... Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες είναι ο δεύτερος τόμος... Με αυτή την σειρά τα είχαν βγάλει και οι εκδόσεις 4π παλιότερα... Το θυμόμουν γιατί τους 2 πρώτους τόμους μου είχε πάρει η μητέρα μου κι επειδή δεν θα μου έπαιρνε άλλους δεν έλπιζα και το ξέχασα... Πάλι καλά γιατί τώρα που μεγάλωσα τους βρήκα φθηνότερα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  127
  • Reputation:   997
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

58 λεπτά πριν, olyssesmoore είπε:

Ο πρώτος τόμος είναι πέντε εβδομάδες σε ένα αερόστατο... Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες είναι ο δεύτερος τόμος

 

Ευχαριστώ για την διόρθωση  :kisses:, έκανα επεξεργασία για να μην διαδώσω " fake news " δεν ξέρω γιατί μπερδεύτηκα έτσι :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37940
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   38
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κυκλοφορεί λογικά από αύριο κι αυτό από την hachette

 

FB_IMG_1642703186115.jpg

FB_IMG_1642703192182.jpg

FB_IMG_1642703197515.jpg

FB_IMG_1642703204289.jpg

FB_IMG_1642703210375.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η Hachette με τόσες συλλογές που κυκλοφορεί στην Ελλάδα θα έπρεπε να έχει και ένα ελληνικό site με όλες αυτές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά σχετικά με την «βιβλιοθήκη του Ιούλιου Βερν» αγόρασε κανείς το πρώτο βιβλίο; Ναι μεν φαίνεται μια αντιγραφή των 4π εκδόσεων, όμως θα ήθελα να μάθω τα εξής:

1) Αν όντως πρόκειται για την ίδια έκδοση δηλαδή την ίδια μετάφραση/σχόλια με την αντίστοιχη των 4π
2) Το χαρτί είναι έστω και λίγο ποιοτικότερο; Στις εκδόσεις 4π τα βιβλία (εκτός του 20000 λεύγες) ήταν με χαμηλής ποιότητας  χαρτιού.
3) Επίσης στη συλλογή 4π οι γκραβούρες ήταν εκτυπωμένες σε χαμηλή ανάλυση (μόνη εξαίρεση τα δύο τομίδια «δύο χρόνια διακοπές») με αποτέλεσμα να διακρίνονται πίξελς. Έχει διορθωθεί αυτό;

Είχα διαβάσει κάποιους τόμους απο τη σειρά των 4π στο παρελθόν. Μου άρεσε σε κάποια η μετάφραση και τα σχόλια (αν και πολλά ήταν αχρείαστα και ενοχλητικά) καθώς και η αίσθηση του retro που έβγαζε. Με χάλαγε πολύ η ποιότητα του χαρτιού και η χαμηλή εκτύπωση των γκραβούρων. Αυτό που επίσης έλειπε απο τη σειρά ήταν η απουσία «μεγαθηρίων» όπως «Η μυστηριώδης νήσος» αλλά και τα «Σάνσελορ», «Ματίας Σαντόρφ», «Οι περιπέτειες του Αντιφέρ». Δεν γνωρίζω βέβαια αν είναι στα σχέδιά τους να τα μεταφράσουν και αυτά.

Δυστυχώς κυκλοφόρησαν και βιβλία τα οποία δεν ήταν του Ιούλιου Βερν (πχ το αστέρι του Νότου, 500 εκατομμύρια της Μπεγκούμ, ο αιώνιος αδαμ κτλ). Κάποια τα έγραψαν άλλοι και ο Βερν απλά τα ψιλοάλλαξε, κάποια τα έγραψε ο γιος του και κυκλοφόρησαν με το όνομα του πατέρα του.

Αν πάντως προβούν σε μετάφραση και νέων έργων, τότε θα μιλάμε σίγουρα για συλλογή με μεγαλύτερη πληρότητα.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

11 hours ago, lovcom said:

Παιδιά σχετικά με την «βιβλιοθήκη του Ιούλιου Βερν» αγόρασε κανείς το πρώτο βιβλίο; Ναι μεν φαίνεται μια αντιγραφή των 4π εκδόσεων, όμως θα ήθελα να μάθω τα εξής:

1) Αν όντως πρόκειται για την ίδια έκδοση δηλαδή την ίδια μετάφραση/σχόλια με την αντίστοιχη των 4π
2) Το χαρτί είναι έστω και λίγο ποιοτικότερο; Στις εκδόσεις 4π τα βιβλία (εκτός του 20000 λεύγες) ήταν με χαμηλής ποιότητας  χαρτιού.
3) Επίσης στη συλλογή 4π οι γκραβούρες ήταν εκτυπωμένες σε χαμηλή ανάλυση (μόνη εξαίρεση τα δύο τομίδια «δύο χρόνια διακοπές») με αποτέλεσμα να διακρίνονται πίξελς. Έχει διορθωθεί αυτό;

Είχα διαβάσει κάποιους τόμους απο τη σειρά των 4π στο παρελθόν. Μου άρεσε σε κάποια η μετάφραση και τα σχόλια (αν και πολλά ήταν αχρείαστα και ενοχλητικά) καθώς και η αίσθηση του retro που έβγαζε. Με χάλαγε πολύ η ποιότητα του χαρτιού και η χαμηλή εκτύπωση των γκραβούρων. Αυτό που επίσης έλειπε απο τη σειρά ήταν η απουσία «μεγαθηρίων» όπως «Η μυστηριώδης νήσος» αλλά και τα «Σάνσελορ», «Ματίας Σαντόρφ», «Οι περιπέτειες του Αντιφέρ». Δεν γνωρίζω βέβαια αν είναι στα σχέδιά τους να τα μεταφράσουν και αυτά.

Δυστυχώς κυκλοφόρησαν και βιβλία τα οποία δεν ήταν του Ιούλιου Βερν (πχ το αστέρι του Νότου, 500 εκατομμύρια της Μπεγκούμ, ο αιώνιος αδαμ κτλ). Κάποια τα έγραψαν άλλοι και ο Βερν απλά τα ψιλοάλλαξε, κάποια τα έγραψε ο γιος του και κυκλοφόρησαν με το όνομα του πατέρα του.

Αν πάντως προβούν σε μετάφραση και νέων έργων, τότε θα μιλάμε σίγουρα για συλλογή με μεγαλύτερη πληρότητα.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί πολύ με Ιούλιο Βερν οπότε η συλλογή αυτή μου δίνει ένα καλό κίνητρο. Σίγουρα θα πάρω τους 4-5 πρώτους τόμους με τα γνωστότερα έργα του.

Τώρα για τον φίλο @ lovcom  παραθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες. Δεν είχα την προηγούμενη έκδοση, οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Αυτή πάντως φαίνεται να είναι νέα.

 

1864641605_.thumb.jpg.5fd629bcb70ff208cb98e53539c1ffab.jpg                     1950161635_.thumb.jpg.92cfbb814bbc00edc8cd2f82f6195c88.jpg

Όντως η ποιότητα εκτύπωσης στις γκραβούρες δεν είναι φοβερή. Επίσης σχόλια δεν έχω βρει μέσα παρά μόνο σημειώσεις του μεταφραστή. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

15 ώρες πριν, lovcom είπε:

Παιδιά σχετικά με την «βιβλιοθήκη του Ιούλιου Βερν» αγόρασε κανείς το πρώτο βιβλίο; Ναι μεν φαίνεται μια αντιγραφή των 4π εκδόσεων, όμως θα ήθελα να μάθω τα εξής:

1) Αν όντως πρόκειται για την ίδια έκδοση δηλαδή την ίδια μετάφραση/σχόλια με την αντίστοιχη των 4π
2) Το χαρτί είναι έστω και λίγο ποιοτικότερο; Στις εκδόσεις 4π τα βιβλία (εκτός του 20000 λεύγες) ήταν με χαμηλής ποιότητας  χαρτιού.
3) Επίσης στη συλλογή 4π οι γκραβούρες ήταν εκτυπωμένες σε χαμηλή ανάλυση (μόνη εξαίρεση τα δύο τομίδια «δύο χρόνια διακοπές») με αποτέλεσμα να διακρίνονται πίξελς. Έχει διορθωθεί αυτό;

Είχα διαβάσει κάποιους τόμους απο τη σειρά των 4π στο παρελθόν. Μου άρεσε σε κάποια η μετάφραση και τα σχόλια (αν και πολλά ήταν αχρείαστα και ενοχλητικά) καθώς και η αίσθηση του retro που έβγαζε. Με χάλαγε πολύ η ποιότητα του χαρτιού και η χαμηλή εκτύπωση των γκραβούρων. Αυτό που επίσης έλειπε απο τη σειρά ήταν η απουσία «μεγαθηρίων» όπως «Η μυστηριώδης νήσος» αλλά και τα «Σάνσελορ», «Ματίας Σαντόρφ», «Οι περιπέτειες του Αντιφέρ». Δεν γνωρίζω βέβαια αν είναι στα σχέδιά τους να τα μεταφράσουν και αυτά.

Δυστυχώς κυκλοφόρησαν και βιβλία τα οποία δεν ήταν του Ιούλιου Βερν (πχ το αστέρι του Νότου, 500 εκατομμύρια της Μπεγκούμ, ο αιώνιος αδαμ κτλ). Κάποια τα έγραψαν άλλοι και ο Βερν απλά τα ψιλοάλλαξε, κάποια τα έγραψε ο γιος του και κυκλοφόρησαν με το όνομα του πατέρα του.

Αν πάντως προβούν σε μετάφραση και νέων έργων, τότε θα μιλάμε σίγουρα για συλλογή με μεγαλύτερη πληρότητα.

Κοίτα στο YouTube... Κάποιοι δείχνουν μόνο τους νέους τόμους!(δηλαδή όχι από 4π)

 

 

Εγώ αν είναι ίσως πάρω τον πρώτο τόμο αύριο μεθαύριο να τον συγκρίνω λίγο με αυτόν από τις εκδόσεις 4π! Πάντως έχω 38 τόμους από τις εκδόσεις 4π(δεν ξέρω αν είναι και περισσότεροι...)

 

Ακόμη η συλλογή της Radnet θα βγάλει 24 βιβλία. Αλλά είδα κάποιον στο YouTube να αναφέρει ότι αν πάει καλά η συλλογή θα βγάλουν 60 βιβλία... Δεν ξέρω αν αυτή η πληροφορία είναι και πολύ σίγουρη...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πριν από 1 ώρα, olyssesmoore είπε:

Ακόμη η συλλογή της Radnet θα βγάλει 24 βιβλία. Αλλά είδα κάποιον στο YouTube να αναφέρει ότι αν πάει καλά η συλλογή θα βγάλουν 60 βιβλία... Δεν ξέρω αν αυτή η πληροφορία είναι και πολύ σίγουρη...

 

Αν πάει καλά, ισχύει αυτό. Το έχει κάνει και με άλλες συλλογές της στο παρελθόν. Πόσο εμπορικός όμως θα είναι ο Ιούλιος Βερν στα 10€ το βιβλίο είναι άλλο θέμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Pilgrim
Eυχαριστώ για τη φωτογραφία. Μου φαίνεται πως είναι καλύτερα απο των 4π αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν διακρίνεται τελείως καθαρά.

@ olyssesmoore
Αν θα προβεί τελικά στην έκδοση 60 βιβλίων, και δεν εκδώσει τα προαναφερθέντα θα είναι πολύ κρίμα. Και συμφωνώ επίσης με τον George ότι τα 10€ μπορεί να φανούν ανάχωμα για αρκετούς αν και σε τίτλους-τούβλα (και σε περίπτωση που μιλάμε και για σχολιασμένες μεταφράσεις), έργα όπως το 20.000 και την Μυστηριώδη Νήσο, δεν θεωρώ υψηλή την τιμή. Αλλά σαφέστατα για κάποιον που θα αγοράσει όλη τη σειρά, το κόστος είναι μεγάλο.
 

Όσοι αγοράζετε βιβλία θα ξέρετε για τι υπερκοστολόγηση μιλάμε στις καινούργιες κυκλοφορίες. Πλέον ακόμα και με την έκπτωση 30% που κάνουν κάποια βιβλιοπωλεία (μετά απο 1,5 χρόνο), οι τιμές πάλι υψηλές είναι. Παρατήρησα πρόσφατα κάτι καινούργιες κυκλοφορίες στη λογοτεχνία όπου βιβλία με μαλακό εξώφυλλο, συνηθισμένου μεγέθους (21x14) και με σελίδες που δεν ξεπερνούν ούτε τις 300 (με νορμαλ γραμματοσειρά), κοστολογήθηκαν άνω των 20€!

Αν αξίζει ποιοτικά, μακάρι να πουλήσει η σειρά.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Από την έκδοση της 4π είχα αποκτήσει 18 τόμους (Συνολικά έχω διαβάσει σχεδόν 50 βιβλία από τον Βερν). Έπαιρνα βιβλία που δεν είχα διαβάσει και κάποια τα πήρα αργότερα σε φτηνότερη αναδιανομή. Με μια πρώτη ματιά πρέπει να βασίζονται στην ίδια σειρά. Και στις δυο το πρώτο βιβλίο ήταν το Πέντε βδομάδες με αερόστατο (που οκ δεν είναι παράλογο μιας και είναι το πρώτο από την σειρά Τα θαυμαστά ταξίδια που καθιέρωσαν τον Βερν), η εικόνα που παραθέτει ο @ Pilgrim  από την σελίδα 85 είναι και πάλι στην σελίδα 85 (ενώ το περιστατικό που εικονογραφείται αναφέρεται στην σελίδα 89) και κυρίως το όνομα του Διευθυντή Έκδοσης είναι ίδιο (Γιώργος Κοπελιάδης). Σημαντικό οι μεταφραστές διαφέρουν Δεληγιάννη, Λιανοπούλου και Μαυροματάκη στην 4π, Κυριαζόπουλος από την Radnet*. 

 

*Καθώς στην σελίδα με την ταυτότητα της έκδοσης που παραθέτει ο @ Pilgrim  σαν πρωτότυπος τίτλος αναφέρεται ο γαλλικός τίτλος του Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες (τα γνωστά στάνταρ επιμέλειας από την radnet) θεώρησα αρχικά ότι ίσως ο Νάσος Κυριαζόπουλος να ήταν ο μεταφραστής του Γύρου του κόσμου (που δεν το έχω από 4π). Στο βιβλιοnet όμως δεν αναφέρεται σαν μεταφραστής ούτε του γύρου του κόσμου. Να δόθηκε σε νέο μεταφραστή ενώ υπήρχε ήδη μεταφρασμένο; Μόνο αν μπορέσει κάποιος να συγκρίνει τα δυο κείμενα θα μπορέσει να πει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39


 

Τα δυο πρώτα τεύχη του DeLorean

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μιας κι έκανε μόλις 1€, πήρα το πρώτο τεύχος και η αλήθεια είναι ότι ήμουν έτοιμος ν' αγοράσω και το δεύτερο, καθώς ξύπνησαν (πάλι) οι παιδικές μου αναμνήσεις. Τελικά δεν το έκανα, γιατί πρυτάνευσε η λογική. 

 

Πολλά τα έξοδα αυτόν τον καιρό και δεν θέλω να ανοιχτώ περισσότερο. :( 

 

Πάντως, με κριτήριο τα εξαρτήματα του πρώτου τεύχους, έχουμε πολύ καλή ποιότητα υλικών. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33865
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

23 λεπτά πριν, Indian είπε:

Μιας κι έκανε μόλις 1€, πήρα το πρώτο τεύχος και η αλήθεια είναι ότι ήμουν έτοιμος ν' αγοράσω και το δεύτερο, καθώς ξύπνησαν (πάλι) οι παιδικές μου αναμνήσεις. Τελικά δεν το έκανα, γιατί πρυτάνευσε η λογική. 

 

Πολλά τα έξοδα αυτόν τον καιρό και δεν θέλω να ανοιχτώ περισσότερο. :( 

 

Πάντως, με κριτήριο τα εξαρτήματα του πρώτου τεύχους, έχουμε πολύ καλή ποιότητα υλικών. :) 

 

 

:beer:

Εγώ πήρα δύο φορές το πρώτο. Εξαιρετικά κατσαβιδακια και επίσης έκανα ολόκληρο το πίσω μέρος που το έχω σαν κορνίζα μπροστά από το Playmobil delorean. Και το πήρα δύο φορές ώστε με τα εξαρτήματα του πρώτου και λίγο πατέντα να κάνω και το αριστερό φως που έλειπε από το πρώτο.:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 λεπτό πριν, Manitou είπε:

Και το πήρα δύο φορές ώστε με τα εξαρτήματα του πρώτου και λίγο πατέντα να κάνω και το αριστερό φως που έλειπε από το πρώτο.

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι άδικο να μην ολοκληρωθεί το πίσω μέρος από το πρώτο τεύχος.  :( 

 

Δείχνει άσχημο το φανάρι που λείπει. Λες κι έχεις τρακάρει και περιμένεις να το φωτογραφήσει ο πραγματογνώμονας της ασφαλιστικής, πριν το επισκευάσεις! :P 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν τσίμπησα τελικά και βρήκα δύο απο τα τρία της βιβλιοθήκης του Βερν (20.000 λεύγες και ο γύρος του κόσμου). Εν τάχει οι εντυπώσεις:

Τα εξώφυλλα παραμένουν το ίδιο εντυπωσιακά με του προηγούμενου εκδοτικού οίκου. Aυτό όμως που θυμάμαι με το προηγούμενο βιβλίο 20.000 λεύγες είναι πως το αντίστοιχο της 4π είχε εξώφυλλο με χαρακτικά. Σχετικά με τις γκραβούρες, δεν έχω τα παλιά βιβλία για να τα συγκρίνω αλλά μου φαίνεται ότι κάπως βελτιώθηκε η ανάλυση. Πάντως όπως και να χει μην περιμένετε υψηλής ποιότητας εκτύπωση. Επίσης ένα άλλο θετικό που βρήκα είναι ότι βελτίωσαν την ποιότητα του χαρτιού.

Είχα παλαιότερα αρκετά απο την προηγούμενη σειρά αλλά τα είχα πουλήσει και ομολογώ πως το χα μετανιώσει γιατί κάποιες ιστορίες μου άρεσαν αρκετά. Γι'αυτό και τώρα θεωρώ ευκαιρία να ξαναβρώ όποια ιστορία μού άρεσε αλλά και - δεδομένου ότι πάει καλά η σειρά - να προχωρήσει ο εκδοτικός σε νέες εκδόσεις έργων που δεν έχουμε δει στην Ελλάδα και να τις απολαύσουμε κι εμείς. Είναι κρίμα σε αυτή την σειρά να μην εκδοθούν κάποιοι μεγάλοι τίτλοι του Βερν.

Σημειώστε επίσης πως ένα μεγάλου ατου της σειράς είναι οι σχολιασμοί. Βέβαια πολλές φορές παραγίνεται όλο αυτό με αποτέλεσμα να κουράζει αλλά όπως και να χει σκεφτείτε ότι μιλάμε για μυθιστορήματα του 19ου αιώνα. Χωρίς υποσημειώσεις δυστυχώς πολλά δεν γίνονται κατανοητά. Πιο συγκεκριμένα για τα δύο αυτά βιβλία να πω ότι έχουν μέσα υποσημειώσεις οι οποίες βοηθούν πολύ την ανάγνωση. Επίσης ο γύρος του κόσμου (το οποίο έχω ήδη διαβάσει) μου φάνηκε πως είχε καταπληκτική μετάφραση.

Η τιμή προσαρμόστηκε βέβαια στα 9,99€ αλλά τολμώ να πω ότι δεν είναι κάτι τρελό. Δεδομένου κιόλας κάποιες εξωφρενικές τιμές καινούργιων βιβλίων, πιστεύω είναι μια πολύ καλή τιμή τουλάχιστον για ιστορίες που πιστεύετε ότι αξίζει να διαβαστούν. Συμβουλή μου για καλύτερο διάβασμα είναι τα διαβάζετε με το πρίσμα ενός ανθρώπου της εποχής εκείνης για να μην πέσετε στη λούπα των page turner βιβλίων της σημερινής εποχής. Προφανώς δεν είναι γραμμένα με μια σημερινή συναρπαστική γραφή, αλλά έχοντας αυτό κατα νού, προσφέρει μιά γοητεία.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35058
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1104
  • Reputation:   6928
  • Achievement Points:  1166
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

17 ώρες πριν, lovcom είπε:

Λοιπόν τσίμπησα τελικά και βρήκα δύο απο τα τρία της βιβλιοθήκης του Βερν (20.000 λεύγες και ο γύρος του κόσμου). Εν τάχει οι εντυπώσεις:

Τα εξώφυλλα παραμένουν το ίδιο εντυπωσιακά με του προηγούμενου εκδοτικού οίκου. Σχετικά με τις γκραβούρες, δεν έχω τα παλιά βιβλία για να τα συγκρίνω αλλά μου φαίνεται ότι κάπως βελτιώθηκε η ανάλυση. Πάντως όπως και να χει μην περιμένετε υψηλής ποιότητας εκτύπωση. Επίσης ένα άλλο θετικό που βρήκα είναι ότι βελτίωσαν την ποιότητα του χαρτιού.

Είχα παλαιότερα αρκετά απο την προηγούμενη σειρά αλλά τα είχα πουλήσει και ομολογώ πως το χα μετανιώσει γιατί κάποιες ιστορίες μου άρεσαν αρκετά. Γι'αυτό και τώρα θεωρώ ευκαιρία να ξαναβρώ όποια ιστορία μού άρεσε αλλά και - δεδομένου ότι πάει καλά η σειρά - να προχωρήσει ο εκδοτικός σε νέες εκδόσεις έργων που δεν έχουμε δει στην Ελλάδα και να τις απολαύσουμε κι εμείς. Είναι κρίμα σε αυτή την σειρά να μην εκδοθούν κάποιοι μεγάλοι τίτλοι του Βερν.

Σημειώστε επίσης πως ένα μεγάλου ατου της σειράς είναι οι σχολιασμοί. Βέβαια πολλές φορές παραγίνεται όλο αυτό με αποτέλεσμα να κουράζει αλλά όπως και να χει σκεφτείτε ότι μιλάμε για μυθιστορήματα του 19ου αιώνα. Χωρίς υποσημειώσεις δυστυχώς πολλά δεν γίνονται κατανοητά. Πιο συγκεκριμένα για τα δύο αυτά βιβλία να πω ότι έχουν μέσα υποσημειώσεις οι οποίες βοηθούν πολύ την ανάγνωση. Ο γύρος του κόσμου (το οποίο έχω διαβάσει και ολόκληρο) μου φάνηκε πως είχε καταπληκτική μετάφραση.

Η τιμή προσαρμόστηκε βέβαια στα 9,99€ αλλά τολμώ να πω ότι δεν είναι κάτι τρελό. Δεδομένου κιόλας κάποιες εξωφρενικές τιμές καινούργιων βιβλίων, πιστεύω είναι μια πολύ καλή τιμή τουλάχιστον για ιστορίες που πιστεύετε ότι αξίζει να διαβαστούν. Συμβουλή μου για καλύτερο διάβασμα είναι τα διαβάζετε με το πρίσμα ενός ανθρώπου της εποχής εκείνης για να μην πέσετε στη λούπα των page turner βιβλίων της σημερινής εποχής. Προφανώς δεν είναι γραμμένα με μια σημερινή συναρπαστική γραφή, αλλά έχοντας αυτό κατα νού, προσφέρει μιά γοητεία.

Πάντως με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις τα αντίστοιχα βιβλία από εκδόσεις 4π μέχρι 5 ευρώ το καθένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.