Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ξέρουμε τι παίζει με επαρχία; Δεν το βρίσκω πουθενά το 4. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Στην Πρωτοπορία πάντως έφερε το 4ο τεύχος και το έχει με "μόλις" 10% έκπτωση, ενώ τα προηγούμενα τα έβγαζε με το καλημέρα με 25% έκπτωση.

Περίεργο. Λέτε να τους έβαλαν χέρι; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τα Kill or be killed και Largo, μπαμ-μπαμ. Είναι μεγάλο το διάστημα των δύο μηνών και θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο από το επόμενο τεύχος για Largo. Χάνω την όποια επαφή είχα με τα κόμιξ.

 

Επίσης μου φαίνεται περίεργη (σχεδιαστικά) αυτή η σκηνή.

2022-02-14 19_57_23-Kill or Be Killed Issue #4 - Read Kill or Be Killed Issue #4 comic online in hig.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

14 ώρες πριν, Grilos είπε:

Είναι μεγάλο το διάστημα των δύο μηνών και θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο από το επόμενο τεύχος για Largo.

Για ποιον λόγο θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Γιατί Largo και Storm θα εναλλάσσονται (ένα τεύχος θα έχει 2 ιστορίες του ενός, και το επόμενο 2 ιστορίες του άλλου) -- αναφέρεται νομίζω στο αντίστοιχο topic των εκδόσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

21 λεπτά πριν, diotsoumas είπε:

Γιατί Largo και Storm θα εναλλάσσονται (ένα τεύχος θα έχει 2 ιστορίες του ενός, και το επόμενο 2 ιστορίες του άλλου) -- αναφέρεται νομίζω στο αντίστοιχο topic των εκδόσεων.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Δεν το ήξερα. Δεν μου αρέσει τόσο η ιδέα. Θα προτιμούσα να μείνει έξω ο Στορμ και να έχουμε Λάργκο, γιατί έτσι τραβάει πολύ μακριά η βαλίτσα. :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38117
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1207
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 hour ago, Mr. Fanto said:

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Δεν το ήξερα. Δεν μου αρέσει τόσο η ιδέα. Θα προτιμούσα να μείνει έξω ο Στορμ και να έχουμε Λάργκο, γιατί έτσι τραβάει πολύ μακριά η βαλίτσα. :wow:

Join the club :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6487
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά νέα και να δεις και την κουβεντούλα.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35292
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  58
  • Reputation:   334
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1607 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

19 ώρες πριν, Paris είπε:

Εδώ μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά νέα και να δεις και την κουβεντούλα.

 

:cheers3:

Σε ευχαριστώ φίλε μου, καλημέρα! :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37295
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1101 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτέλους το περιοδικό αυτό έφτασε πλέον στο ψυλικατζιδικο της περιοχής μου τώρα έχω την ευκαιρία να το τσεκαρω και έχω να πω ότι μου άρεσε η ιδέα από την αρχή, ελπίζω να μπορέσω να πάρω και τα άλλα ηλεκτρονικά και να έχω ενδιαφέρον υλικό για διάβασμα το ΣΚ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2062
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Στο περίπτερο της γειτονείας μου, που γενικά φαίρνει πολλά περιοδικά και συλλογές, θυμάμαι πριν κανα μήνα είχε φέρει κοντά στα 10 αντίτυπα και μου είχε κάνει εντύπωση το πόσα είχε φέρει. Σήμερα που ξαναπήγα είχε μείνει μόνο ένα. Ρώτησα τον περιπτερά και μου είπε οτι φύγαν όλα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος αν ασχολείται κιόλας ή απλά το είπε έτσι...:P 

Μακάρι να πηγαίνει καλά και να δούμε και συνέχεια, αν και η αλήθεια είναι αυτοτελή Largo & KOBK θα με ενδιάφερε πιο πολύ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 ως πιο ειδικός, αξίζει να περιμένεις να εκδοθούν τα Largo Winch μεταφρασμένα ή τα αγοράζεις στα αγγλικά;

Επεξεργασία από Grilos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Grilos είπε:

@ Laz33 ως πιο ειδικός, αξίζει να περιμένεις να εκδοθούν τα Largo Winch μεταφρασμένα ή τα αγοράζεις στα αγγλικά;

 

Θα σου πρότεινα να τα πάρεις στα ελληνικά.

Η αγγλική έκδοση έχει πιο μικρές διαστάσεις και ματ χαρτί μέσα, με αποτέλεσμα τα χρώματα να μην είναι τόσο ζωηρά όπως στο Non-Stop Comics.

Επίσης τα Λάργκο σε κάποια σημεία έχουν ψαγμένους οικονομικούς όρους, οπότε δεν είναι και τόσο ευχάριστο και εύκολο να τα διαβάζεις στα αγγλικά.
Αν πάλι σου άρεσαν τόσο πολύ οι ιστορίες και δεν μπορείς να περιμένεις, πάρε τα αγγλικά τεύχη.
Αλλά θεωρώ αξίζει η αναμονή.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  954 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Laz33 8 Μήνες για να ολοκληρωθεί ένα τεύχος... δεν είναι πάρα πολύ; Το ίδιο ισχύει και το Kill or be Killed. Αν δεν ήταν εξαντλημένη η έκδοση που έχει όλη την ιστορία, θα την είχα πάρει ήδη στα αγγλικά :(

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Grilos είπε:

@ Laz33 8 Μήνες για να ολοκληρωθεί ένα τεύχος... δεν είναι πάρα πολύ; Το ίδιο ισχύει και το Kill or be Killed. Αν δεν ήταν εξαντλημένη η έκδοση που έχει όλη την ιστορία, θα την είχα πάρει ήδη στα αγγλικά :(

 

To Κill or be Killed τραβάει πολλά τεύχη.
Αυτό όντως δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να περιμένεις να ολοκληρωθεί.

Θα πάρει χρόνια. Και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να διακοπεί απότομα η κυκλοφορία του περιοδικού και να μείνει η ιστορία στη μέση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Non-Stop Comics: Μια κριτική-αφιέρωμα και στα 4 τεύχη έως τώρα

 

NONSTOPCOMICS_0001.jpg   NONSTOPCOMICS_0002.jpg  NONSTOPCOMICS_0003.jpg

 

Είναι γεγονός. Μετά από αρκετό καιρό με σκόρπια διαβάσματα και λίγα ποστ να ετοιμάσω και μια αναλυτική κριτική. Η κριτική αυτή έχει να κάνει με το Non-Stop Comics γενικά σαν περιοδικό, καθώς και τις ιστορίες του έως τώρα. Η απόφαση να βγει αυτό το περιοδικό με έπιασε εξαπίνης, αφού δεν περίμενα να μπορούν να επιβιώσουν δύο περιοδικά κόμικς, αλλά η εκδοτική τα έχει καταφέρει περίφημα έως τώρα, βοηθώντας κυρίως το ΜΠΛΕΚ στα θέματα ομοιομορφίας που αντιμετώπιζε. 

 

Αναβαθμισμένες στήλες και νέο αίμα στο περιοδικό

 

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Εκτός του Νούμερο 1 που έμεινε στο ΜΠΛΕΚ, οι υπόλοιπες στήλες μεταφέρθηκαν εδώ, αλλά εγώ προσωπικά βλέπω και μια σημαντική αναβάθμιση. Και τα Κόμικς Νέα και το Pop Corner μπορεί να έχουν ειδήσεις που έχουμε προλάβει να δούμε, αλλά τα κείμενα είναι καλά, όπως και το γραφιστικό και νομίζω ότι οι μεγαλύτερες σελίδες θυμίζουν πιο κλασικό περιοδικά που διαβάζαμε και παλιότερα. Το νέο αίμα έγκειται στη στήλη που φιλοξενεί μάλιστα και δύο μέλη του GreekComics, τους @ Ionas Aggelis  και @ PhantomDuck  που αν και δεν έχουν πάρα πολύ χώρο για μεγάλα κείμενα και αναλύσεις, είναι πάντα to the point και ευχάριστοι. Χαίρομαι που η εκδοτική δίνει την ευκαιρία αυτή σε νέα παιδιά.

 

Συνεντεύξεις με ξένους καλλιτέχνες, σημαντικά πιο ενισχυμένες

 

Από το μονοσέλιδο με Έλληνα καλλιτέχνη, έχουμε πάει στο δισέλιδο με ξένο καλλιτέχνη. Περισσότερες ερωτήσεις, περισσότερες ενδιαφέρουσες ιστορίες, περισσότερο ενδιαφέρον και για μένα. Από την άλλη δε συνδέεται πολύ ο καλλιτέχνης με το τεύχος, ίσως ένα μονοσέλιδο ή ένα σχεδιάκι να ήταν πιο συμβατό. Όπως και να 'χει, είναι κι αυτή αναβαθμισμένη σαν στήλη και μου αρέσει πολύ το νέο format της.

 

Ο σταθερά εξαιρετικός Largo

 

07-fort-makiling-16-320.webp  07-fort-makiling-26-320.webp

 

Αν και στα τέσσερα πρώτα τεύχη έχουμε δύο ιστορίες Λάργκο σπασμένες στη μέση, στην ουσία έχουμε μία ενιαία. Ο καλύτερος φίλος του Λάργκο φυλακίζεται στη Βιρμανία για πολιτικούς σκοπούς και όπως είναι λογικό ξεκινάει μια απίστευτη περιπέτεια με Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Ο σχέδιο που στις μεγάλες σελίδες ταιριάζει υπέροχα, αντί για οικονομικά παιχνίδια, έχουμε κυρίως πολιτικά-διπλωματικά και φυσικά προκειμένου να μπουν στο απροσπέλαστο Οχυρό Μακίλινγκ, ο Λάργκο θα κάνει μια συμφωνία με Κινέζους μαφιόζους, την οποία θα πρέπει να αποπληρώσει μελλοντικά.

 

Largo-Winch-Hour-of-the-Tiger-new-int.jpg  Largo-Winch-The-Heir-new-int.jpg

 

Δεν έχει το μυστήριο των προηγούμενων ιστοριών Λάργκο, αλλά αυτή η δράση, αυτό το στυλ, το σχέδιο, οι χαρακτήρες είναι που κάνουν αυτό το κόμικ τόσο εξαιρετικό. Ενισχύει το bromance του Όβρονναζ με τον Λάργκο, τον βάζει πιο ισχυρά στον παγκόσμιο γεωπολιτικό χάρτη και ταυτόχρονα έχουμε μια πολύ ισχυρή υπόσχεση του πρωταγωνιστή για το μέλλον.

 

Επιτέλους Brubaker-Phillips και Kill or Be Killed στα ελληνικά

 

37160158-01e4-4200-82e8-a8bdd92f9427.jpg

 

Καιρός ήταν μια εκδοτική να βγάλει μια δουλειά ενός εκ των πιο κορυφαίων διδύμων στα αμερικάνικα κόμικς αυτή τη στιγμή. Φυσικά από κοντά και η συνέντευξη τους δεν απογοητεύει και μπορεί το Kill or Be Killed να μην είναι στο επίπεδο του Criminal έως τώρα, αλλά πέραν του μεταφυσικού twist (ένας τύπος σώζεται από έναν δαίμονα ενώ πάει να αυτοκτονήσει και καταλαβαίνει ότι θέλει να ζει, αλλά πλέον πρέπει να σκοτώνει κακούς ανθρώπους), είναι ένα τέρμα ρεαλιστικό κόμικ.

 

Kill-or-be-killed-1.jpg

 

Φέρνει τον πρωταγωνιστή σε προβληματισμό για το πως θα ισορροπήσει τη μυστική του ζωή και την πραγματική του, το πως θα ξεφύγει όντας πρωτάρης δολοφόνος, το πως θα επιβιώσει και φυσικά πως θα λύσει τα της προσωπικής του ζωής, αφού θέλει την κοπέλα του συγκατοίκου του. Ένα πάρα πολύ καλό κόμικ έως τώρα που είμαστε ακόμα στις αρχές με έναν μπερδεμένο άνθρωπο να ψάχνει την ηθική του πυξίδα.

 

Ο Ντρεντ που επεκτείνεται σιγά σιγά

 

Dgndw6OWsAA-MHM.jpg

 

Στα πρώτα τεύχη έχουμε σπαστή μια ιστορία Ντρεντ που είναι αρκετά καλή. Στο τεύχος 4 ο ήρωας παίρνει περισσότερες σελίδες, αλλά οι συνοδευτικές ιστορίες είναι στην καλύτερη μέτριες. Γενικά οι πρόσφατες ιστορίες Ντρεντ δεν είναι τόσο καλές όσο παλιότερες και καλό θα ήταν να μην καταλαμβάνουν πάνω από 15 σελίδες ανά τεύχος, οι 3 μικρές ιστορίες με σχεδόν 25% του τεύχους είναι υπερβολή και αυτό μου χάλασε αρκετά το τέταρτο τεύχος που μπορώ να πω ότι ήταν το λιγότερο αγαπημένο μου.

 

Η απογοήτευση Στορμ

 

89a8f191-db4b-4aea-bc68-a30acb20c621.jpg

 

Έχω πει καλά λόγια για το Στορμ στο ΜΠΛΕΚ, αλλά στη μετά Lawrence εποχή δεν πολυπαλεύεται. Είναι ένα κόμικ που προσπαθεί να τον μιμηθεί σχεδιαστικά και προσπαθεί να τον μιμηθεί και σεναριακά σαν ήρωα, αφού στην ιστορία γίνονται συνέχεια callbacks σε παλιότερες περιπέτειες του ήρωα με το αποτέλεσμα να είναι μέτριο προς κακό. Γενικά ακόμα και στον Ντρεντ κάτι καλό θα βρεις ή κάτι ενδιαφέρον σχεδιαστικά. Αυτό το απλοϊκό σενάριο του Στορμ σε συνδυασμό με το σχέδιο ξεπατικωτούρα, ρίχνει πολύ την ποιότητα των ιστοριών του περιοδικού.

 

Γενικά συμπεράσματα και προτάσεις

 

174.jpg

 

Κάθε νέα κίνηση του Μικρού Ήρωα έχει ψεγάδια. Και κάθε φορά βρίσκουν έναν τρόπο και παίρνουν feedback για να το διορθώσουν. Νομίζω ότι σε θέμα content είναι στα καλύτερα τους. Ούτε παραπάνω στήλες χρειάζονται, ούτε τίποτα. Το ξέρουν πλέον. Σε θέμα ιστοριών, το περιοδικό είναι ξεκάθαρα δύο ταχυτήτων. Το Λάργκο είναι εξαιρετικό και το KOBK μια πολύ ενδιαφέρουσα αμερικάνικη σειρά. Ο Ντρεντ είναι οκ σε μικρές δόσεις, ενώ ο Στορμ απλά δεν κάνει.

 

DhHBNHvWAAYvq5p.jpg

 

Το editorial του τεύχους 4 για περισσότερο Ντρεντ και εναλλάξ Λάργκο-Στορμ δε με προϊδεάζει θετικά. Με 92 σελίδες πλέον θα προτιμούσα στήλες-εξώφυλλα-οπισθόφυλλα να είναι 14-15 σελίδες, 47 ο Λάργκο, 25 Kill or Be Killed και μετά ας μπει μια μεσαία Ντρεντ. Θέλετε Λάργκο σπαστό; Ή δύο τεύχη KOBK ή μια άλλη σειρά στη θέση του Στορμ. Η εκδοτική έχει τελειοποιήσει πλέον τη συνταγή της τεχνικά. Μεγάλο φορμάτ, τσιμπημένη τιμή, αλλά οκ έχεις αρκετό υλικό (συν ότι έχει ακριβύνει το χαρτί) και πάρα πολύ καλές επιλογές σε ιστορίες από την εποχή του ΜΠΛΕΚ. Αυτές πρέπει να είναι και η αιχμή του δόρατος του περιοδικού. Ευελπιστώ ότι θα κινηθεί προς τη σωστή κατεύθυνση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32730
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  151
  • Reputation:   785
  • Achievement Points:  189
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Διαβάζοντας και εγώ τα σχόλια όλων σε αυτή τη συζήτηση και στην άλλη, ειλικρινά απορώ πως προέκυψε το συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι ήθελαν περισσότερο Δικαστή Ντρεντ! Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους φαν του συγκεκριμένου κομικ φυσικά. Συμφωνώ και εγώ με τη σειρά μου ότι η 1η προτιμήση είναι ο Λάρκγο και ακολουθεί το ΚΟΒΚ και ο Στορμ και προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την αρχική διαμόρφωση που είχε το περιοδικό. Πόσο μάλλον αν προσθέσουμε και την αύξηση της τιμής, σε ένα περιοδικό με ήδη αυξημένη τιμή, που πολλοί αναζητούν να το αγοράσουν με έκπτωση από τα βιβλιοπωλεία. Λάθος κατ' εμέ η κίνηση αυτή και αναμένεται να αποδειχθεί αν θα κερδίσει παραπάνω η εκδοτική ή θα χάσει, γιατί πολύ πιθανόν κάποιοι να μην αγοράζουν το τεύχος που δεν έχει την ιστορία που επιθυμούν και να περιμένουν το επόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

4 ώρες πριν, papous26 είπε:

Διαβάζοντας και εγώ τα σχόλια όλων σε αυτή τη συζήτηση και στην άλλη, ειλικρινά απορώ πως προέκυψε το συμπέρασμα ότι οι περισσότεροι ήθελαν περισσότερο Δικαστή Ντρεντ! Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους φαν του συγκεκριμένου κομικ φυσικά.

 

Δύο είναι τα ενδεχόμενα.
1ον) το κοινό του Non-Stop Comics και του Μπλεκ να μην ασχολείται με άλλα κόμικς και να μην είναι μέλος του φόρουμ μας.

2ον) η δημοσκόπηση που έβγαλε 1ο σε δημοφιλία το Ντρεντ και 2ο το Στορμ, να έχει αντίστοιχη αξιοπιστία με τη δημοσκόπηση που έβγαλε 1η τη ΝΔ με 35%...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ το Non Stop και μέσα στον Απρίλιο ίσως πάρω τα 2 πρώτα τεύχη.
Οι ιστορίες που με ''ψήνουν'' είναι τα Λάργκο και Ντρέντ.
Το ''Στορμ'' δεν με πολυ πείθει και το kill or be killed όσες παρουσιάσεις και να δώ μου βγάζει μια βαρεμάρα απ΄την αρχή
και το σενάριο και το σχέδιο.
 
Μάλλον είμαι απ'τους λίγους που θα ήθελαν Λαργκο και Ντρέντ ως βασικές σειρές! :)
Φυσικά εφόσον δεν τα έχω διαβάσει δεν μπορώ να έχω άποψη.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Το τελευταιο 5ο τευχος

NONSTOPCOMICS_0005.jpg  NONSTOPCOMICS_0005z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Δημοσίευση στο Non Stop comics no 5 του "Kill or be Killed" (Κυκλοφορία μέσα Αυγούστου) Μέρος /Α Τεύχη 1-10

IMG_20220415_031450.thumb.jpg.5fcc5105c341e23010270fcb5c6423a1.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έπιασα χθες να διαβάσω πρώτη φορά τις 4 συνέχειες του Λάργκο Γουίντς και φτάνοντας στην δεύτερη συνέχεια (Non-Stop #2, σελ. 42) στο σημείο που μιλάνε στην Ταϊλάνδη ο Λάργκο με τους 2 πράκτορες της CIA (τρίτο καρέ) ο πράκτορας αναφέρει στον Λάργκο ότι ζητούν από τους Βιρμανούς να κάνουν ανοίγματα προς τον υπόλοιπο κόσμο προσθέτοντας

Παράθεση

...Στο παρελθόν πετύχαμε κάποια ανοίγματα προς αυτήν την κατεύθυνση. Ελευθέρωσαν τον Ονγκ Σαν Σου -Τσι το 1995 και ανακήρυξαν το 1996 έτος τουρισμού...

τα μπολντ δικά μου και να θυμίσω ότι μιλάμε για ένα άλμπουμ που εκδόθηκε στα Γαλλικά το 1996. Επιπλέον μεταφραστές αναφέρονται οι Γ. Τομπαλίδης κ Σ. Δανδανας, ενώ επιμελητής-διορθωτής κειμένου ο Λ. Ανεμοδουράς ο οποίος ως γνωστόν είναι και ο υπεύθυνος έκδοσης και αρχισυντάκτης (διόρθωση εμού του ιδίου δηλαδή).

 

και μετά από αυτές τις εισαγωγικές αναφορές:

 

Ονγκ Σαν Σου-Τσι;

Ονγκ Σαν Σου-Τσι;

Ο ΟΝΓΚ ΣΑΝ ΣΟΥ-ΤΣΙ;

Σοβαρά τώρα;

 

Τους έχουν κάνει στις εκδόσεις Μικρός Ήρως μπλοκ στην Βικιπαίδεια; 

 

Προφανώς το όνομα Ονγκ Σαν Σου-Τσι αντιστοιχεί στο Aung San Suu Kyi το οποίο βάσει βικιπαίδειας μεταγράφεται στα ελληνικά κυρίως σαν Αούν Σαν Σου Κι (8.450 αποτελέσματα στο γκουγκλ) αλλά και σαν Αούν Σαν Σου Τσι (910 αποτελέσματα στο γκουγκλ). Ούτε Ονγκ* ούτε Ζονγκ και μάλλον προτιμάται το Σου Κι από το Σου Τσι. Για ένα άτομο που 1. Πήρε το Νόμπελ Ειρήνης το 1991, 2. όντως απελευθερώθηκε το 1995 για να ξαναφυλακιστεί αργότερα, 3. να γίνει ο ντε φάκτο ηγέτης της Μιανμάρ (Βιρμανίας) το 2016-2021 και 4. να ανατραπεί από πραξικόπημά τον Φεβρουάριο του 2021 (λίγους μήνες πριν την έκδοση του παρόντος τεύχους) δεν είναι αξιοκατάκριτο να μην το ξέρεις είναι όμως μεγάλο λάθος να μην μπεις στον κόπο να δεις πώς το λένε.

 

Και τώρα που μάθαμε τον Άουν Σαν Σου Κι ας δούμε και μια φωτογραφία του με τον Ομπάμα και την Χίλαρι Κλίντον

Aung San Suu Kyi with Barack Obama 20120919 (cropped1).jpg

 

Τέτοια λάθη είναι σημαντική ένδειξη για την εκτίμηση που τρέφουν οι εκδόσεις, για το υλικό που εκδίδουν αλλά και για το αναγνωστικό τους κοινό...

 

 

*Για να είμαι δίκαιος και το Ονγκ Σαν Σου Τσι έχει 8 αποτελέσματα

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  839
  • Reputation:   6487
  • Achievement Points:  852
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3619 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ούτε ΟΥΓΚ, ούτε ΟΥΣΤ, ούτε ΟΝΚ

Μάλλον άνοιξε λάθος κουρτίνα και βγήκε ΖΟΝΚ

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34882
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Non Stop Comics Τεύχος 5:

 

Με μικρή καθυστέρηση διάβασα το πέμπτο και τελευταίο τεύχος του Non Stop Comics που υπό κανονικές συνθήκες θα αποτελούσε τη στροφή του περιοδικού σε μια νέα περίοδο μετά από αλλαγές. Η αλήθεια είναι ότι αυτό το τεύχος είχε ακριβώς τα αρνητικά που φοβόμουν. Οι στήλες ενισχύονται αρκετά, θα μπορούσα να πω ότι κάπου με κούρασε να διαβάζω κάποια νέα, αφού πριν υπήρχαν τα σημαντικότερα, ωστόσο δε βρήκα καθόλου κακή την προσπάθεια να μπουν έξτρα σελίδες, ενώ και η συνέντευξη με τον Kelley Jones είναι πολύ καλή.

 

Τώρα όσον αφορά τα κόμικς, βλέπουμε την προσπάθεια του περιοδικού να μεταβεί στη μορφή λιγότερων ιστοριών με περισσότερες σελίδες. Έτσι σχεδόν το 60% του περιοδικού καταλαμβάνει μια μεγάλη και πλήρως αδιάφορη ιστορία Στορμ. Η ιστορία του Ντρεντ καταλαμβάνει λιγότερες σελίδες από το προηγούμενο τεύχος και ουσιαστικά είναι η αρχή της ιστορίας που εξέδωσε σε αυτόνομη μορφή ο Μικρός Ήρωας, το Δικαστής Ντρεντ: Έλεγχος, οπότε και αυτή με άφησε λίγο αδιάφορο αφού την είχα διαβάσει, αλλά ήταν σωστή κίνηση βάσει του ότι όταν μπήκε η ιστορία, δεν είχαν στο μυαλό τους να σταματήσουν το περιοδικό.

 

Το Kill or Be Killed είναι σταθερά εξαιρετικό με ένα εξαιρετικό τεύχος που τελειώνει με cliffhanger, αλλά δυστυχώς είναι και η μόνη πολύ δυνατή ιστορία στις σελίδες του τεύχους. Η απουσία του Λάργκο δυστυχώς αισθητή. Συμπερασματικά λοιπόν, δεν ξέρω ποια θα ήταν η κατεύθυνση του Non Stop Comics, αλλά το πλάνο με ολόκληρη ιστορία Στορμ και ολόκληρη Λάργκο εναλλάξ για μένα δε θα λειτουργούσε, θα είχαμε ένα τεύχος σταθερά καλό και ένα μέτριο.

 

Το τεύχος 5 είναι δυστυχώς το χειρότερο από όσα κυκλοφόρησαν, όμως όλο το Non Stop Comics μου αφήνει μια πολύ γλυκιά επίγευση ως ένα περιοδικό με ωραίες στήλες, ωραίο υλικό, διαφορετικές σχολές κόμικς και σε μεγάλο μέγεθος. Σίγουρα θα μπορούσε να μας προσφέρει πολύ περισσότερα και ας όψεται η ακρίβεια στις πρώτες ύλες που μας έβαλε εμπόδια στη συνέχεια του. Ελπίζω να βγει σύντομα η συνέχεια (και ολοκλήρωση) του Kill or Be KIlled και φυσικά ο Λάργκο αυτόνομος. Ευχαριστούμε για τις αναμνήσεις Non Stop Comics!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.