Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΙΓΑΙΟ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ (ΤΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Βλάχος
Σχέδιο:
Θανάσης Καραμπάλιος
Hμερ. έκδοσης:
29-07-2021
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
20-12-2022
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
56
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Χρωματισμός:
Θανάσης Καραμπάλιος
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-2060-43-8 (#01), 978-618-206-044-5 (#02)
Ονομαστική τιμή:
8,90 €

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34877
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

TOAGAIOSTISFLOGES_0001.jpg  TOAGAIOSTISFLOGES_0002.jpg

 

Σύνοψη από την εκδοτική:

 

To περίφημο βιβλίο του Ιουλίου Βερν μεταφέρεται σε κόμικς. Ο Γιώργος Βλάχος προσαρμόζει το σενάριο και ο Θανάσης Καραμπάλιος σκιτσάρει με τον δικό του μοναδικό τρόπο τα γεγονότα που διαδραματίζονται το 1827, την εποχή της ναυμαχίας του Ναβαρίνου, η οποία έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά της ανεξαρτησίας του νεοελληνικού κράτους από την οθωμανική αυτοκρατορία. 

 

Στο κόμικς αυτό η ιστορία συναντά τις μνήμες. Μια συναρπαστική περιπέτεια έρωτα και προδοσίας από τη Μάνη μέχρι την Κρήτη, που εξυμνεί τη συμμετοχή των Φιλελλήνων στον Αγώνα του '21, τονίζοντας αξίες όπως η τιμή, η φιλία και η ανιδιοτέλεια. 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821 η ιστορία είναι εδώ για να μας διδάξει και να μας εμπνεύσει.

 

Η ιστορία και το σχέδιο:

 

202107241137041182.jpg

 

Σαν κεραυνός εν αιθρία έσκασε η είδηση ότι ο Θανάσης Καραμπάλιος, ιδιαίτερα γνωστός από το κόμικ 1800, ετοιμάζει ένα νέο τίτλο αυτή τη φορά για το Μικρό Ήρωα. Έτσι μετά τη συμμετοχή του στα Μουσικά Καρέ, ο Καραμπάλιος αναλαμβάνει το σχέδιο για την προσαρμογή του μυθιστορήματος του Ιούλιου Βερν "Το Αιγαίο στις Φλόγες" σε σενάριο του Γιώργου Βλάχου. Η ιστορία μας ξεκινά δύο μέρες πριν τη ναυμαχία του Ναυαρίνου το 1827 και διαδραματίζεται σε μεγάλο μέρος της ελληνικής επικράτειας, από την Κρήτη και τη Μάνη μέχρι την Κέρκυρα. Οι δύο δημιουργοί φροντίζουν πριν την έναρξη της ιστορίας να μας παρουσιάσουν τους βασικούς χαρακτήρες, ποιοι είναι και ποιες οι σχέσεις τους, κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα γιατί με έβαλε κατ' ευθείαν στο κλίμα.

 

202107241137079856.jpg

 

Όλοι τους είναι αρκετά καλογραμμένοι, από τον διαβόητο πειρατή Νικόλα Στάρκο μέχρι τον Γάλλο αξιωματικό και φιλέλληνα Ανρί ντ' Αλμπαρέ, μου άρεσε ιδιαίτερα το πως συγκεκριμένοι χαρακτήρες χρησιμοποιούν γλώσσα και καταλήξεις της ελληνικής επαρχίας, η αφήγηση που συνδυάζεται με όμορφο lettering και φυσικά το πως χτίζονται οι σχέσεις τους και πως προετοιμαζόμαστε για το δεύτερο άλμπουμ.

 

202107241137121966.jpg

 

Το σχέδιο του Θανάση Καραμπάλιου το έχω εξυμνήσει αρκετές φορές, σε μεγάλο βαθμό βρίσκεται στο στοιχείο του αφού θυμίζει 1800, ενώ μετά τον πέμπτο τόμο της σειράς, καταπιάνεται και εδώ με πειρατές και πλοία, νομίζω όμως ότι έχει εξελιχθεί αρκετά, οι γραμμές του, τα μελάνια και οι σκιές του είναι αρκετά πιο έντονα, ενώ και ο χρωματισμός είναι πάρα πολύ καλός, πλούσιος και κάνει κάθε καρέ να φαίνεται πεντακάθαρο και όμορφο. Γενικά πιστεύω πως ο Καραμπάλιος ήταν εξαιρετική επιλογή στο σχέδιο. Σχετικά με την προσαρμογή του μυθιστορήματος στο κόμικ δε μπορώ να γνωρίζω γιατί δεν το έχω διαβάσει, αλλά η ιστορία έως εδώ μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα.

 

Η έκδοση:

 

202107241137099767.jpg

 

Κλασική έκδοση των εκδόσεων Μικρός Ήρως στο μεγάλο μέγεθος, το εξώφυλλο δεν είναι γυαλιστερό όπως στα Κόρτο Μαλτέζε, αλλά σαν αυτό στα Μουσικά Καρέ, ενώ πριν την έναρξη της ιστορίας, ο συγγραφέας Γιώργος Βλάχος μας προσφέρει ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα πέντε σελίδων σχετικά με τον Ιούλιο Βερν, τη συγγραφική του πορεία και λίγα λόγια για την ιστορία που διασκευάζουν. Συνολικά λοιπόν, έμεινα πολύ ικανοποιημένος και περιμένω να βγει το επόμενο μέρος της ιστορίας. Καλή ανάγνωση σε όλους :) 

 

Ευχαριστούμε τον @ hudson  για την διάθεση του δεύτερου τεύχους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Βασικα θα ηθελα να ειναι λιγο ποιο κλασσικο οπως τα '' Κλασσικα εικονογραφιμενα''(στο σχεδιο).Αν και δεν το εχω διαβασει ,πιστευω πως θα ειναι ενα καταπληκτικο τευχος και βλακεια μας που δεν το ειχα βγαλει νωριτερα.Το χαρτι αν δεν κανω λαθος ειναι γυαλιστερο,καλης ποιοτητας !....Μαλλον αξιζει.Αν και διαβαζω μονο disney μπορω να πω οτι ειναι μια παρα πολυ καλη εκδοση σε πολυ καλη τιμη(λογω των μικρων πωλησεων που μαλλον εχει αφου ο κοσμος δεν αγοραζει δυστηχως εκδοσεις εκτος marvel,dc,disney,βπλεκ,ομπραξ κλπ)

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Υπάρχει πληροφόρηση για το σε πόσα τεύχη αναμένεται να εκτείνεται η σειρά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σήμερα αγοράστηκε, σήμερα διαβάστηκε.

Δεν έχω διαβάσει το μυθιστόρημα οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν έχει γίνει πιστή μεταφορά, αλλά αυτό που διάβασα μου άρεσε πολύ.

Όσο για το σχέδιο απλά υπέροχο (Καραμπάλιος είναι αυτός).

Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο.

Ελπίζω γρήγορα να έρθει και η συνέχεια...

Στα της έκδοσης, η αλήθεια είναι ότι το περίμενα λίγο καλύτερο σε ποιότητα, κάτι σαν το "Χριστουγεννιάτικη Ιστορία" της ίδιας εκδοτικής, με αυτάκια στο εξώφυλλο-οπισθόφυλλο και με καλύτερο χαρτί εσωτερικά λίγο πιο γυαλιστερό. Θα έμοιαζε περισσότερο με "graphic novel", τώρα μοιάζει περισσότερο με περιοδικό που κάνει και κυματισμούς. Τέλος πάντων, μικρό το κακό.

 

Και μια παρατήρηση χωρίς σημασία, είναι από τις λεπτομέρειες που συνήθως προσέχω, δεν ξέρω αν η εκδοτική το έκανε σκόπιμα, αλλά το κυκλοφόρησε

μήνα Ιούλιο (Ιούλιος Βερν) Τυχαίο;  :) 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Όλα ωραία και καλά.

 

Δουλειά με μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Αλλά πολύ unfair στα όρια της παρεξηγήσεως το γεγονός πως πουθενά δεν αναφέρει πως πρόκειται για το Α μέρος, ούτε καν το πόσα μέρη θα είναι συνολικά.

 

Για να μην λένε τίποτα ακόμα πιστεύω πως το δουλεύουν ακόμα οι δημιουργοί και δεν έχουν αποφασίσει πόσο θα τους βγει.

 

Εκτίμησή μου πως πάει για 3 σίγουρα, 4 μέρη το πιθανότερο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

52 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Αλλά πολύ unfair στα όρια της παρεξηγήσεως το γεγονός πως πουθενά δεν αναφέρει πως πρόκειται για το Α μέρος,

Screenshot_1.jpg

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

Με καλή διάθεση κάνουμε πάντα κριτική.

 

Μέρος Α από πόσα ;

 

Ακόμα και αυτό το μικρό Μέρος Α, προστέθηκε τελευταία στιγμή και στο προμοσιον μέχρι να εκδοθεί το κόμικ  δεν είχε αναφερθεί πουθενά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34877
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

On 2/8/2021 στο 6:23 ΜΜ, thor77 είπε:

Υπάρχει πληροφόρηση για το σε πόσα τεύχη αναμένεται να εκτείνεται η σειρά;

 

Πριν από 1 ώρα, ProfPhillipMortimer είπε:

Όλα ωραία και καλά.

 

Δουλειά με μεγάλο ενδιαφέρον.

 

Αλλά πολύ unfair στα όρια της παρεξηγήσεως το γεγονός πως πουθενά δεν αναφέρει πως πρόκειται για το Α μέρος, ούτε καν το πόσα μέρη θα είναι συνολικά.

 

Για να μην λένε τίποτα ακόμα πιστεύω πως το δουλεύουν ακόμα οι δημιουργοί και δεν έχουν αποφασίσει πόσο θα τους βγει.

 

Εκτίμησή μου πως πάει για 3 σίγουρα, 4 μέρη το πιθανότερο. 

 

Στο αφιέρωμα του Γιώργου Βλάχου στην αρχή αναφέρεται ότι το μυθιστόρημα ουσιαστικά χωρίζεται σε δύο μέρη και μάλιστα λέει ποιες περιοχές της Ελλάδας βλέπουμε σε κάθε μέρος. Τώρα αν αναγράφεται κάπου σε πόσα μέρη θα βγει η ιστορία, προσωπικά δεν το είδα, δεν ξέρω αν ο @ hudson  που το διάβασε και εκείνος, το είδε κάπου. Και isbn έχει καταχωρηθεί για το πρώτο μέρος και το Set χωρίς να λέει σε πόσα μέρη. Τώρα και εμένα η ιστορία μου φαίνεται μεγάλη για να χωρέσει σε 100 σελίδες κόμικ (50 σε κάθε μέρος), αλλά στην παρούσα φάση μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

22 min ago , ProfPhillipMortimer said:

Ακόμα και αυτό το μικρό Μέρος Α, προστέθηκε τελευταία στιγμή και στο προμοσιον μέχρι να εκδοθεί το κόμικ  δεν είχε αναφερθεί πουθενά.

Το πόσα μέρη είναι, δεν αναφέρθηκε πουθενά αλλά ότι είναι Α' μέρος είχε αναφερθεί κανονικά στις ανακοινώσεις : 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και εγώ μέχρι πριν λίγο καιρό είχα την εντύπωση ότι θα είναι σε δύο μέρη, αλλά λόγω μεγέθους της ιστορίας, όπως είπε και ο @ nikolas12 , μου φαίνονται και εμένα λίγες οι 100 σελίδες κόμικ. Επίσης στην εισαγωγή ναι μεν λέει για πρώτο και δεύτερο μέρος, αλλά δεν λέει "δεύτερο και τελευταίο".

Ακόμα εντύπωση κάνει το γεγονός ότι η εκδοτική έχει καταχωρήσει  μόνο για το πρώτο μέρος ISBN και για το SET ,για το δεύτερο ή και για περισσότερα, αν υπάρχουν, όχι. Αυτό μπορεί να σημαίνει ή ότι το δεύτερο θα αργήσει να βγει ή ότι ακόμα δεν ξέρουν σε πόσα μέρη θα ολοκληρωθεί.

Λίγη υπομονή, κάποια στιγμή θα μάθουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Τηλεφώνησα στην εκδοτική και τούς ρώτησα πόσα μέρη θα βγουν εκείνοι μού απάντησαν ότι θα εκδοθεί ένα ακόμη μέρος σε ένα περίπου εξάμηνο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9665
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Στο εξώφυλλο ο Νικόλαος ο Στάρκος έχει μπλε μάτια ενώ μέσα στο κόμικ έχει καφέ.

 

Μάλλον φοράει μπλε φακούς επαφής στο εξώφυλλο. :lol:

 

Spoiler

ή μήπως φοράει καφέ φακούς επαφής μέσα; :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  32935
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   327
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπόν, πήγα το αντιτυπό μου για signing στον Καραμπάλιο στο Comicdom Con και συζητωντας για τις δουλειές του τον ρώτησα και μου είπε οτι θα βγεί άλλο ενα μέρος μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2022 για να ολοκληρωθεί η ιστορία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

4 ώρες πριν, Athan Ex είπε:

Λοιπόν, πήγα το αντιτυπό μου για signing στον Καραμπάλιο στο Comicdom Con και συζητωντας για τις δουλειές του τον ρώτησα και μου είπε οτι θα βγεί άλλο ενα μέρος μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2022 για να ολοκληρωθεί η ιστορία!

Νόμιζα ότι το πηγές να φτιάξει το. Χρώμα των. Ματιών στο εξώφυλλο 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9665
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Υπάρχει διαθέσιμο για προπαραγγελία στα αγγλικά από την Europe Comics (ψηφιακή έκδοση):

NEWAzJzVVbSw6p2DFaEmyfVur07ntjQ6-couv-1200.thumb.jpg.08d4fc2a25229eb9d42cf62d377dae88.jpgNEWAzJzVVbSw6p2DFaEmyfVur07ntjQ6-page8-1200.thumb.jpg.a569c7e3927fb3f811327fe0f350497d.jpgNEWAzJzVVbSw6p2DFaEmyfVur07ntjQ6-page9-1200.thumb.jpg.47aa8e3e43e2a1cb98c6cb51a479c7bc.jpgNEWAzJzVVbSw6p2DFaEmyfVur07ntjQ6-page10-1200.thumb.jpg.951a8e0e6de9e3528e049f758bb6d763.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, jimakoszs97 είπε:

Υπάρχει διαθέσιμο για προπαραγγελία στα αγγλικά από την Europe Comics (ψηφιακή έκδοση):

 

Ωραία νέα! Μ' αρέσει βέβαια που τα ηχητικά εφέ παρέμειναν στα Ελληνικά. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο οπισθοφυλλο του Μπλεκ 23 γινεται διαφημιση "Το Αιγαιου στις Φλογες"Νο 2 που κυκλοφορει τελη Ιουλιου

BLEK2018MIKROSHROS_0023z.thumb.jpg.e3d981d69cd4173e183460b1f33fc741.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μετά από ενάμιση χρόνο κυκλοφόρησε το Β' Μέρος που ολοκληρώνει την ιστορία

Το Αιγαίο στις Φλόγες

TOAGAIOSTISFLOGES_0002.jpg TOAGAIOSTISFLOGES_0002z.jpg

 

Μεταφέρθηκαν στην βάση.

 

Το Αιγαίο στις Φλόγες, Μέρος β'

Ημερ. κυκλοφορίας: 20 Δεκεμβρίου 2022

Σελίδες: 52

ISBN: 978-618-206-044-5

Ονομαστική τιμή: 8,90

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Περίμενα να βγει και το δεύτερο μέρος για να τα διαβάσω μαζί. Απέκτησα το δεύτερο μέρος την προηγούμενη βδομάδα και τα διάβασα και τα δύο μέσα στο Σαββατοκύριακο. Ήθελα να μου αρέσει, πραγματικά ήθελα να μου αρέσει, όμως με λίγα λόγια χωρίς να είναι για πέταμα, δεν νομίζω ότι είναι ένα έργο που θα μείνει.

 

Ξεκίνησα να διαβάζω λογοτεχνία με Ιούλιο Βερν (με τα Ο Γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες και 20.000 λεύγες κάτω από την θάλασσα όταν πήγαινα τετάρτη δημοτικού (το μακρινό 1987) ακόμα και σήμερα ο Βερν είναι ο συγγραφέας που έχω διαβάσει περισσότερα βιβλία του (πάνω από 40) και οκ δεν παίρνω πια την ίδια ικανοποίηση που έπαιρνα στα παιδικά-εφηβικά μου χρόνια αλλά εξακολουθώ να διαβάζω πότε πότε κανένα μυθιστόρημά του (πιο πρόσφατα στις αρχές του 2021 είχα διαβάσει το Η διαθήκη ενός εκκεντρικού). Το Αιγαίο στις φλόγες το είχα διαβάσει περίπου στα 1989-1990 (υπό τον τίτλο το Αιγαίο ανάστατο) οπότε η υπόθεση δεν μου ήταν άγνωστη, ούτε το στιλ του συγγραφέα έχει περάσει αρκετός καιρός όμως ώστε να μην θυμάμαι με απόλυτη λεπτομέρεια την διήγηση, άλλωστε πιθανά η έκδοση που είχα διαβάσει τότε δεν αποκλείεται να είναι συντετμημένη σε σχέση με το αρχικό κείμενο (όπως συμβαίνει συχνά με κλασσικά βιβλία που στοχεύουν την αγορά παιδικού βιβλίου).

 

Η υπόθεση (όπως είναι φανερό) διαδραματίζεται στον ευρύτερο ελληνικό χώρο κατά το 1828 κυρίως μετά την ναυμαχία του Ναβαρίνου, ιστορικά πρόσωπα και γεγονότα εμφανίζονται να πλαισιώνουν την αφήγηση η οποία όμως επικεντρώνεται στους (φανταστικούς) πρωταγωνιστές της και κατά βάση σε φανταστικά γεγονότα. Το γεγονός ότι μιλάμε για ένα βιβλίο πολύ γνωστού συγγραφέα με ρετρό αξία και τοποθετημένο στην επαναστατημένη Ελλάδα δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε γιατί επιλέγεται να διασκευαστεί σε κόμικς από Έλληνες δημιουργούς στα 200 χρόνια από την επανάσταση. όμως...

 

Θεωρώ ότι ο ανυποψίαστος που θα το πιάσει στα χέρια του θα περιμένει να διαβάσει μια ιστορία με ηρωικούς Έλληνες να πολεμάνε όχι και τόσο ηρωικού Τούρκους (τουλάχιστον αυτό περίμενα εγώ όταν το πρωτοδιάβασα). Στο βιβλίο (και την διασκευή του) όμως έχουμε έναν καλό Γάλλο που πολεμάει για την Ελλάδα κι έναν κακό Έλληνα που πολεμάει με το μέρος των Τούρκων. Η πλάστιγγα της αφήγησης γέρνει με το μέρος των Ελλήνων, όμως δεν θα δούμε πολλούς Έλληνες ηρωικούς μαχητές. Ο καλός Γάλλος κι ο κακός Έλληνας πέρα από το ότι ανήκουν σε αντίθετα στρατόπεδα, έχουν και τα προσωπικά τους καθώς μάχονται και για το χέρι της όμορφης κόρης του εγκατεστημένου στην Κέρκυρα (τότε υπό βρετανική αρμοστεία), ο Γάλλος γιατί αγαπά την ίδια, ο Έλληνας γιατί αγαπά την προίκα της. Η κόρη τώρα που στο βιβλίο λέγεται Χατζίνα αλλά στο κόμικς Αντζελίνα, στο βιβλίο φέρεται να είναι από πατέρα Δαλματό (που προφανώς εγκαταστάθηκε στην Κέρκυρα κατά την περίοδο της βενετοκρατίας) και μητέρα Ελληνίδα (νεκρή ήδη από καιρό), ενώ στο κόμικς η καταγωγή της δεν διασαφινίζεται. Πιστός της ακόλουθος ο ομογάλακτος αδερφός της μητέρας της Χάρης (στο βιβλίο) ή Κωσταντής (στη διασκευή). Αυτές οι αλλαγές ονομάτων προσωπικά μου φαίνονται αχρείαστες και ενοχλητικές. Εκτός από αυτό το βασικό κουαρτέτο που θα κυριαρχήσει στην αφήγηση έχουμε επιπλέον την Ανδρονίκη Στάρκου, μητέρα του Νικόλα Στάρκου (του κακού Έλληνα) που μάχεται ηρωικά ενάντια στους Τούρκους (στο βιβλίο νομίζω ότι θέλει να εξιλεωθεί για την προδοσία του γιου της, αλλά στο κόμικς λόγω του ότι οι Τούρκοι σκότωσαν τον άντρα της, όμως δεν είμαι σίγουρος σ'αυτό το σημείο) και ο πατέρας της Χατζίνας/Αντζελίνας που έχει υπόγειες δοσοληψίες με τους πειρατές του Αιγαίου και εκβιάζεται γι'αυτό από τον Νικόλα. να προσθέσω ότι στα δύο άλμπουμ της διασκευής στο πρώτο κυριαρχεί η παρουσία του Νικόλα ενώ στο δεύτερο του Ερρίκου, ο χωρισμός λοιπόν των δυο μερών νομίζω ότι έγινε στο σωστότερο σημείο).

 

Το πρώτο πρόβλημα που εντοπίζω λοιπόν είναι ότι ήδη το πρωτογενές υλικό είναι πιθανό να δυσαρεστήσει τον Έλληνα αναγνώστη, αν δεν ξέρει τι πάει να διαβάσει. Ακολούθως το σενάριο πάσχει. Κατανοώ ότι προσπαθεί να δώσει μια πλήρη εικόνα του λογοτεχνικού έργου όμως συχνά μου έδινε την εντύπωση ότι απλά γράφτηκε μια περίληψη του μυθιστορήματος που στην συνέχεια εικονογραφήθηκε. Πολλές σελίδες με αφήγηση χωρίς καθόλου διαλόγους συνοδευόμενες από γενικές εικόνες και γενικά ένοιωθα ότι είχε πρόβλημα στην ροή της αφήγησης. Επιπλέον το σκούρο χρώμα των πλαισίων της αφήγησης σε συνδυασμό με την πολύ λεπτή γραμματοσειρά δυσχέρανε αρκετά την ανάγνωση (έχουμε πια και κάποια ηλικία), ενώ στους διαλόγους η χρήση ιδιωματισμών φαντάζομαι ότι αποσκοπούσε να δώσει έναν πιο αυθεντικό τόνο στην εξιστόρηση αλλά εμένα μου φαινόταν μάλλον απωθητικό (ειδικά όταν τους έλεγε ο Γάλλος ήρωας).

 

Το σκίτσο ήταν αρκετά σκοτεινό (πράγμα που χρειαζόταν νομίζω) αλλά και άνισο. Υπήρχαν όμορφα καρέ αλλά και άλλα που μου έδιναν την εντύπωση του βιαστικά δουλεμένου και του άψυχου. Το φόντο συνήθως ήταν μουντό και αδούλευτο, με την κατάσταση να βελτιώνεται στις θαλασσινές εικόνες ή μέσα στον οικισμό της Οίτυλου στις πρώτες σελίδες του 1ου άλμπουμ. δεν μου άρεσε κάποιες φορές (νομίζω μόνο στο 2ο άλμπουμ) που η σειρά των σκίτσων συνεχιζόταν και στο άλλο φύλλο. Το συγκεκριμένο στιλ βιβλιοδεσίας δεν ενδείκνυται για αυτό τον τρόπο σχεδίασης με αποτέλεσμα να χαθώ 1-2 φορές στην ανάγνωση,

 

Τελικά: Για μένα είναι μια μέτρια δουλειά. Δεν μετάνιωσα που το πήρα, μου ξύπνησε αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια, ήθελα να στηρίξω τον εκδότη και τον σκιτσογράφο, έχει όμως κάποια θέματα κυρίως στο σενάριο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31638
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3875
  • Achievement Points:  575
  • Days Won:  2
  • With Us For:  2836 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ένα άρθρο-συνέντευξη των συντελεστών εδώ

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Έχω διαβάσει πολύ Ιούλιο Βερν στα παιδικά μου χρόνια αν και το συγκεκριμένο βιβλίο όχι. Πάντως η μεταφορά έργου του Βερν συν συμμετοχή του καραμπαλιου σε ένα κόμικ για μένα σημαίνει σίγουρη αγορά. Οποτε περίμενα να βγει και το Β μέρος και τα αγόρασα μαζί πριν λίγο καιρό και σήμερα τα διάβασα μονορουφι. Μια πολύ καλή δουλειά κατά την άποψη μου με καλή ισορροπία σε δραμα, αγωνία και περιπέτεια. Ίσως μας χαλάει λίγο ο χαρακτήρας του καπτεν Σταρκου αλλά δείχνει και αρκετούς άλλους Έλληνες ως τίμιους και γενναίους οπότε το εξισορροπεί νομίζω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34877
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το διάβασα όλο μαζί σερί και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά η ιστορία σαν σύνολο. Το πρώτο μέρος είναι περισσότερο set up της ιστορίας με τους δύο ήρωες, τον Γάλλο φιλέλληνα Ανρί και το Νικόλα Στάρκο να επιθυμούν την ίδια γυναίκα ο μεν λόγω αγάπης ο δε λόγω των εκατομμυρίων που έχει και στήνει όλες τις σχέσεις των χαρακτήρων. Το δεύτερο επικεντρώνεται περισσότερο στη δράση και την καταδίωξη του Ανρί προκειμένου να βρει τον μυστηριώδη πειρατή Σακρατίφ, τον Στάρκο, καθώς και την γυναίκα που αγαπάει, την Αντζελίνα. Ο συγγραφέας δημιουργεί ένα μυστήριο ως προς το ποιος κατευθύνει και βοηθά τον Ανρί, αλλά απαντάει σε όλα τα ερωτήματα καθώς και στο ποιος είναι ο Σακρατίφ.

 

Spoiler

Αν θέλετε τη γνώμη μου, η αποκάλυψη του Στάρκου ήταν ψιλοαναμενόμενη από το πρώτο μέρος της διλογίας.

 

Γενικά πάντως η ιστορία έχει ωραίο κλείσιμο, όπως τη σχέση του Ανρί με την Αντζελίνα, την κόντρα του προστάτη της Αντζελίνας με τον Στάρκο, αλλά και την κάκιστη σχέση μεταξύ του Στάρκου και της μητέρας του, καθώς η ίδια είναι ηρωίδα της επανάστασης ενώ ο γιος της προδότης της χώρας του. Ο Καραμπάλιος εννοείται ότι σχεδιάζει εξαιρετικά θυμίζοντας μας το πέμπτο βιβλίο του 1800 που επικεντρώθηκε στους πειρατές με περισσότερες ναυμαχίες και λιγότερη βία σε σχέση με την άλλη δουλειά του. Τα πρόσωπα είναι εκφραστικά, οι τοποθεσίες όμορφες και γενικά υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία στο σχέδιο του ειδικά όσον αφορά τις απεικονίσεις χαρακτηριστικών. Συνολικά είναι μια δουλειά που πραγματικά αξίζει και χαίρομαι που την είδαμε από Έλληνες δημιουργούς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.