Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 373 [Η βασίλισσα εκτός χρόνου 3]


Gong

Πώς σας φάνηκε το τεύχος;  

1 Μέλος έχει ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3805
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

neo-teychos-miky-maoys-nees-peripeteies-561451816

ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΝΤΑΚ Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΕΚΤΟΣ ΧΡΟΝΟΥ
ΦΑΝΤΟΜ ΝΤΑΚ ΗΡΩΑΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ
ΙΝΔΙΑΝΑ ΓΚΟΥΦΥ Η ΔΙΝΗ ΤΗΣ ΟΜΙΧΛΗΣ
ΝΤΟΝΑΛΝΤ & ΦΕΘΡΥ ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ ΜΥΣΤΙΚΑ

 

https://www.kathimerini.gr/k/disney/561451813/neo-teychos-miky-maoys-nees-peripeteies-279/

 

Με Φάντομ, Ρεγγίνα και Ινδιάνα Γκούφυ φαίνεται ενδιαφέρον τεύχος. :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2713
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Μόλις πήρα τα 371, 372 και 373. Καλά μιλάμε η Καθημερινή έχει σπάσει κάθε ρεκόρ στην διανομή της! Τα φέρνουν δύο βδομάδες νωρίτερα, να μην έχουν δουλειές τον δεκαπενταύγουστο!!!!:lol::beer5:

  • Like 3
  • Αστείο 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   124
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πριν από 1 ώρα, DM64007 είπε:

Μόλις πήρα τα 371, 372 και 373. Καλά μιλάμε η Καθημερινή έχει σπάσει κάθε ρεκόρ στην διανομή της! Τα φέρνουν δύο βδομάδες νωρίτερα, να μην έχουν δουλειές τον δεκαπενταύγουστο!!!!:lol::beer5:

Ωραιος ρε τρελέ χαχα

Το 373 βγήκε σε όλα τα περίπτερα; Εγώ σήμερα που πήρα το 372 απλά ζήτησα από το παιδί να με το δώσει και δεν με είπε αν έχει και το επόμενο :Ρ

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13167
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η ιστορία με τον Ινδιάνα Γκούφη είναι αυτή.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  884
  • Reputation:   5455
  • Achievement Points:  884
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4214 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και η ιστορία με τον Ντόναλντ και τον Φέθρυ αυτή.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   124
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το τέλος της κεντρικής ιστορίας παρά το τέλος της, αφήνει την δυνατότητα δημιουργίας συνέχειας. Καλή ήταν και σαν σύνολο.

Στην δεύτερη που συνδυάζεται ο φάντομ με τον Σκρουτζ όλα τα λεφτά χεχε. Ελπίζω να βγάλουν και άλλες τέτοιες με αυτούς τους 2.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  394
  • Content Count:  4300
  • Reputation:   34081
  • Achievement Points:  4424
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #373 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο. ( Από τον @ Βασιλεύς των κόμικς !!! :respect:!!! )

tn_MIKYMAOUSE_0373.jpg
Εδώ Μίκυ Σίτυ! (By Silvia Ziche.) :yahoo:
Ιστορίες.

"Η βασίλισσα εκτός χρόνου." (Τρίτο μέρος.)


Η ρεπλίκα του Ντόναλντ βούτηξε στα σκοτεινά νερά της σιωπηλής ακτής.

Spoiler

Η Ρεγγίνα στο παρελθόν αναρωτιέται ποιο είναι το παπί που συνάντησε. Οι δύο κέρβεροι είναι πάντα στην πόρτα της. Επίσης δε θυμάται τι είναι το παράξενο ρολόι που φοράει στο χέρι της. Ο μεγάλος μάγος με πρόσχημα την επερχόμενη καταιγίδα την κρατάει φυλακισμένη. Συγκεντρώνει επίσης όλες τις φυλές γύρω από το άγαλμά της. Εκμεταλλεύεται τον φόβου τους. Η Ρεγγίνα συνειδητοποιεί ότι πρέπει να μιλήσει στο παπί. Αλλά με τους δύο κέρβερους στην πόρτα της αυτό μόνο εύκολο δεν είναι. Αλλά μόνο έτσι θα μάθει ποια είναι.

Εν τω μεταξύ τα τρία ανιψάκια είναι ακόμα στην Σιωπηλή Ακτή. Η ρεπλίκα ακόμα να αναδυθεί. Εκείνο που δε ξέρουν είναι ότι δε πρόκειται να γίνει σύντομα. Ο Μεγάλος Φωστήρας ενεργοποιεί το μηχανικό χέρι και τον μεταφέρει στα ενδότερα. Εκεί η ρεπλίκα μαθαίνει ότι εκείνος μέσω ύπνωσης τον διέταξε να φέρει το παράξενο μηχάνημα. Η ρεπλίκα μένει έκπληκτη από αυτά που μαθαίνει αλλά και πεινασμένη. Το σημαντικό όμως είναι να αποκτήσει πάλι την χαμένη του ενέργεια ο ηλεκτρομαγνητικός θόλος.

Ο μάγος της φυλής διατάζει να μετακινήσου το έτοιμο πια άγαλμα προς την θάλασσα. Η Ρεγγίνα ζητώντας την γνώμη των δεσμοφυλάκων της για το άγαλμα ,το παίζουν τεχνοκριτικοί, καταφέρνει να το σκάσει για να βρει το παπί. Κατεβαίνει τις σκάλες και πάει προς το μπουντρούμι. Στα υπόγειο ο Ντόναλντ μιλάει με τον φύλακα του ο οποίος ανταλλάζει την ελευθερία του με το παράξενο ρολόι του. Για να το κάνει δώρο στην γυναίκα του. Ο Ντόναλντ δέχεται. Πίσω στην διαμερίσματα της Ρεγγίνας ο μεγάλος πάγος αντιλαμβάνεται ότι οι κέρβεροι-κριτικοί τέχνης έχουν χάσει την Ρεγγίνα. Τους κατσαδιάζει άγρια και σπεύδουν ταχέως να την βρουν. Η καταιγίδα μαίνεται.

Στην Σιωπηλή Ακτή θαλάσσιες και εναέριες αποστολές αναζητούν τον Ντόναλντ. Τα τρία παπιά δεν ανησυχούν και πολύ αφού ο Ντόναλντ έχει βουτήξει ξανά εκείθε. Στην υποβρύχια αποικία Ο Ντόναλντ συνεχίζει να τρώει. Ο Μεγάλος Φωστήρας όμως παρακολουθεί τους δύτες που ψάχνουν το παπί που έκανε ελεύθερη κατάδυση. Ο Ντόναλντ του παρελθόντος άμα βγάλει το ρολόι ναι μεν θα θυμηθεί αλλά δε θα μπορεί να επιστρέψει με την Ρεγγίνα. "Παράλληλα" ο Ντόναλντ το έχει σκάσει και πέφτει πάνω στο μάγο και τους κέρβερους. Προσπαθώντας να τους ξεφύγει τον βρίσκει η Ρεγγίνα. Εκείνος επί τέλους την θυμάται.

Μαζί πλέον κάνουν μία απόπειρα να ξεφύγουν από τους διώκτες τους. Με αποτέλεσμα βγαίνοντας από τις σπηλιές να πέσουν πάνω στο ασκέρι των αγρίων και να τους κυνηγού πια όλοι μαζί. Ο Ντόναλντ υπόσχεται στην Ρεγγίνα ότι θα πάρει πίσω το ρολόι του ώστε να επιστρέψουν στο μέλλον. Τελικά οι άγριοι του πιάνουν και τους οδηγούν ,εν μέσω καταιγίδας, προς το άγαλμα της Ρεγγίνας στην ακτή. Λέει να τους οδηγήσουν στην κορυφή του αγάλματος μπας και ξαναβγεί ο ήλιος. Ο Ντόναλντ στο δρόμο για εκεί εντοπίζει το ρολόι στο χέρι της γυναίκας του φύλακα. Καταφέρνει να το πάρει.

Στην υποθαλάσσια αποικία της Σιωπηλής Ακτής ο Μεγάλος Φωστήρας γερνάει απότομα εξ' αιτίας της έλλειψης ενέργειας. Ο Ντόναλντ με την απογοητευμένη πλέον Ρεγγίνα βρίσκονται εν μέσω καταιγίδας στην κορυφή του αγάλματος. Ο Ντόναλντ της λέει να μην απογοητεύεται και όλα θα πάνε καλά. Ένα μεγάλο κύμα του παρασέρνει στο βυθό. Εκεί ο Ντόναλντ καταφέρνει να την πλησιάσει και να ενώσουν τα ρολόγια τους. Βρίσκονται πλέον στην Σιωπηλή Ακτή όπου τα μηχανικά χέρια τους τραβάνε στην αποικία. Ρεπλίκα και Ντόναλντ μαλώνουν ενώ ο Μεγάλος Φωστήρας στέκεται περιχαρή πάνω από το κρεββάτι της λιπόθυμης Ρεγγίνας.

Ο Μεγάος Φωστήρας βάζει τον Ντόναλντ και την ρεπλίκα του κάτω από το μηχάνημα διχοτόμησης. Ο Ντόναλντ απογοητεύεται που θα λησμονήσει πλέον την Ρεγγίνα. Η Ρεγγίνα ξυπνάει πίσω στο πλανήτης όπου Ο Μεγάλος Φωστήρας της λέει ότι είχε μία μικρή λιποθυμία. Της προτείνει να βγει μία βόλτα στην λιακάδα για να συνέλθει. Αποχωρεί με έναν συνάδελφό του. 'Ο σύμβουλος και ο ανθυποφωστήρας το έσκασαν στα βουνά μόλις έμαθαν για την επιστροφή του. Ο συνάδελφος ανησυχεί σκεπτόμενος την πιθανότητα ο Ντόναλντ να μη τα έχει ξεχάσει όλα. Ο Μεγάλος Φωστήρας τον καθησυχάζει λέγοντάς του ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Βρισκόμαστε στο κτήριο των πολιτιστικών αγαθών της Λιμνούπολης. Ο καθηγητής λέει στον διευθυντή του ότι ερευνήθηκαν με σόναρ τα νερά της Σιωπηλής Ακτής. Ο διευθυντής είπε πως ο κάνανε για την ανεύρεση ενός παπιού. Ο καθηγητής του λέει ότι στα αρχαία χρόνια εκεί υπήρχε μία κοιλάδα. Στον βυθό της πρώην κοιλάδας ανακαλύφθηκαν τα κομμάτια του μεγάλου αγάλματος μίας "αρχαίας" βασίλισσας...



"Ήρωας πλήρους απασχόλησης."

Ο Φάντομ βοηθάει τον Σκρούτζ ώστε να δικαιωθεί στο τέλος ο Ντόναλντ.

"Η δίνη της ομίχλης."

Ο Ινδιάνα Γκούφυ αποφασίζει να ερευνήσει τους τοπικούς μύθους που αφορούν πλοία που εξαφανίζονται κοντά σε ένα κάστρο.

"Πολύχρωμα μυστικά."

Ο Θείος Σκρούτζ βοηθάει τους δύο ανιψιούς του ,Ντόναλντ και Φέθρυ, να κερδίσουν ένα στοίχημα.

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Βαρβαρότητες: "Απλό, αλλά ιδιοφυές."
Βαρβαρότητες: "Οι κανόνες."
Βαρβαρότητες: "Σίγουρη βοήθεια."
Βαρβαρότητες: "Έκπληξη στο πλύσιμο."


Αιτήσεις συνδρομής για Μίκυ Μάους, Ντόναλντ και ΚΟΜΙΞ.

Εν κατακλείδι.

Με έναν καταπληκτικό επίλογο κλείνει η ιστορία της Ρεγγίνας. Όπως συμβαίνει πολλές το τέλος πιθανό να είναι μία νέα αρχή. Ίσως οι περιπέτειες του Ντόναλντ και της Ρεγγίνας να μην τελείωσαν ακόμα.

Πολύ καλό το σενάριο που πλαισιώνει την δεύτερη ιστορία του τεύχους. Καλογραμμένο κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη μέχρι την ανατροπή στο τελευταίο καρέ. Ο Ινδιάνα με ην τζιπάρα του πρωταγωνιστούν στην επόμενη ιστορία. Πανέμορφη περιπέτεια με όμορφους χαρακτήρες που αναδεικνύει την σχέση του αρχαιολόγου με το αμάξι του. Το τεύχος κλείνει με μία απολαυστική περιπέτεια θείου και ανιψιών αυτού.

Οι τέσσερις μονοσέλιδες του αγαπημένου μου Enrico (:respect:) είναι χιουμοριστικές και με υπέροχο σχέδιο.

Σειρά προτίμησης ιστοριών.

1. "Η βασίλισσα εκτός χρόνου." (Τρίτο μέρος.)
2. "Η δίνη της ομίχλης."
3. "Πολύχρωμα μυστικά."
4. "Ήρωας πλήρους απασχόλησης."

9.3/10!!!
Με ωραίο τεύχος έκανε ποδαρικό στον Αύγουστο ο περιοδικό!!! :D

:hop::hop::hop:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπον... Οταν το μακρινο 1985 διαβασα την  ομορφη ιστορια "Περιπετεια κατω απο την θαλασσα" , μαζι με τον Ντοναλντ στο τελος της ιστοριας ειχα νιωσει κι εγω εκεινο το γλυκοπικρο συναισθημα,και αναρωτιομουν, αν θα ξαναβλεπα την Ρεγγινα σε καποια αλλη ιστορια. angels.gif

Και οριστε που εγινε  μετα απο 36 fiou.gif   χρονια...

Διαβασα τα 3 μερη της ιστοριας. Το σχεδιο ηταν ομορφο και η ιστορια ηταν συμφωνη με τα σημερινα δεδομενα.

Μου αρεσε,Δεν ξετρελαθηκα,δεν νιωθω γι'ιάυτη την ιστορια οπως παλια -λογικο- αλλα ναι,μου αρεσε. Χαρηκα που ξαναδιαβασα ιστορια με την Ρεγγινα και αν βγουν συνεχειες θα τις διαβασω επισης.yes.gif

Οι υπολοιπες ιστοριες απο τα 3 τευχη μου φανηκαν μετριες, P.gif με εξαιρεση την ιστορια του Ινδιανα Γκουφυ σε αυτο το τευχος,την οποια διαβασα και 2 φορες.

Επεξεργασία από paola
  • Like 6
  • Respect 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14127
  • Achievement Points:  2559
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Εν τω μεταξύ, τι θα γίνει αν η Νταίζη μάθει για τον Ντόναλντ και την Ρεγγίνα;

 

Spoiler

:gun2:

 

  • Like 2
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34551
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, paola είπε:

Λοιπον... Οταν το μακρινο 1985 διαβασα την  ομορφη ιστορια "Περιπετεια κατω απο την θαλασσα" , μαζι με τον Ντοναλντ στο τελος της ιστοριας ειχα νιωσει κι εγω εκεινο το γλυκοπικρο συναισθημα,και αναρωτιομουν, αν θα ξαναβλεπα την Ρεγγινα σε καποια αλλη ιστορια. angels.gif

Και οριστε που εγινε  μετα απο 36 fiou.gif   χρονια...

Διαβασα τα 3 μερη της ιστοριας. Το σχεδιο ηταν ομορφο και η ιστορια ηταν συμφωνη με τα σημερινα δεδομενα.

Μου αρεσε,Δεν ξετρελαθηκα,δεν νιωθω γι'ιάυτη την ιστορια οπως παλια -λογικο- αλλα ναι,μου αρεσε. Χαρηκα που ξαναδιαβασα ιστορια με την Ρεγγινα και αν βγουν συνεχειες θα τις διαβασω επισης.yes.gif

Οι υπολοιπες ιστοριες απο τα 3 τευχη μου φανηκαν μετριες, P.gif με εξαιρεση την ιστορια του Ινδιανα Γκουφυ σε αυτο το τευχος,την οποια διαβασα και 2 φορες.

Περίμενα πως και πως το σχόλιο σου. Και εγώ όταν την είδα χωρίς να ξέρω τι έγινε μετά την πρώτη ιστορία (ας είναι καλά το βίντεο του @ PhantomDuck  που μας έβαλε στα πράγματα) θυμήθηκα εκείνη την ιστορία του 1985. Ήμουν 6 στα 7. Αλλά αν το πιστεύεις τη θυμόμουν σαν και χτες. Οι πραγματικά καλές ιστορίες εκείνης της εποχής έμεναν ανεξίτηλες!:cheers3:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20419
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ακριβως! Αυτες οι παλιες ομορφες ιστοριες ειναι κατηγορια απο μονες τους.

Εχουν διαβαστει τοσες φορες που μενουν στο μυαλο.:)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3872
  • Reputation:   35161
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δροσερό, καλοκαιρινό τεύχος με όμορφο εξώφυλλο για το Μίκυ Μάους 373 στο οποίο τελειώνει και η ιστορία του Ντόναλντ με τη Ρεγγίνα. Ούτε εδώ κατάφερε να με κερδίσει, αλλά υπάρχουν κάποιες πολύ συναισθηματικές στιγμές και το σχέδιο είναι πολύ όμορφο όπως και στα άλλα δύο μέρη της ιστορίας.


Από εκεί και μετά ευτυχώς επιλέγονται λίγες ιστορίες για να πλαισιώσουν την κεντρική. Οι back to back περιπέτειες των Φάντομ Ντακ και Ινδιάνα Γκούφυ μου θύμισαν εποχές Αλμανάκο, αλλά με λιγότερο σκοτεινές ιστορίες. Του Φάντομ μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά, αλλά και του Γκούφυ ήταν ωραία, ειδικά στο σχέδιο. Κλείνουμε με μια περιπέτεια των Σκρουτζ-Φέθρυ-Ντόναλντ που δε θα αποδειχθεί κάτι το ιδιαίτερο, απλώς διασκεδαστική. Ωραίο και το πρώτο τευχάκι του Αυγούστου, μου άρεσαν οι λίγες ιστορίες και ότι ξαναείδα τον αγαπημένο μου Φάντομ Ντακ.

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4441
  • Reputation:   34551
  • Achievement Points:  4508
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, nikolas12 είπε:

Δροσερό, καλοκαιρινό τεύχος με όμορφο εξώφυλλο για το Μίκυ Μάους 373 στο οποίο τελειώνει και η ιστορία του Ντόναλντ με τη Ρεγγίνα. Ούτε εδώ κατάφερε να με κερδίσει, αλλά υπάρχουν κάποιες πολύ συναισθηματικές στιγμές και το σχέδιο είναι πολύ όμορφο όπως και στα άλλα δύο μέρη της ιστορίας.


Από εκεί και μετά ευτυχώς επιλέγονται λίγες ιστορίες για να πλαισιώσουν την κεντρική. Οι back to back περιπέτειες των Φάντομ Ντακ και Ινδιάνα Γκούφυ μου θύμισαν εποχές Αλμανάκο, αλλά με λιγότερο σκοτεινές ιστορίες. Του Φάντομ μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά, αλλά και του Γκούφυ ήταν ωραία, ειδικά στο σχέδιο. Κλείνουμε με μια περιπέτεια των Σκρουτζ-Φέθρυ-Ντόναλντ που δε θα αποδειχθεί κάτι το ιδιαίτερο, απλώς διασκεδαστική. Ωραίο και το πρώτο τευχάκι του Αυγούστου, μου άρεσαν οι λίγες ιστορίες και ότι ξαναείδα τον αγαπημένο μου Φάντομ Ντακ.

Παντελώς άσχετο, αλλά το Μίκυ Μυστήριο Β' Κύκλος το έχεις διαβάσει?

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3872
  • Reputation:   35161
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

2 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Παντελώς άσχετο, αλλά το Μίκυ Μυστήριο Β' Κύκλος το έχεις διαβάσει?

 

Σεντόνια έχω γράψει φίλε Χρήστο.

 

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12959
  • Reputation:   94847
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στο τεύχος #373 του αγαπημένου μας περιοδικού, έχουμε την ολοκλήρωση της ιστορίας “Η βασίλισσα εκτός χρόνου”, που μας κράτησε συντροφιά για τρεις εβδομάδες. Το τρίτο, αυτό, μέρος, ξεκινάει με την βασίλισσα Ρεγγίνα, να βρίσκεται στα βάθη του παρελθόντος και να προσπαθεί να θυμηθεί πού ξέρει το παπί που αιχμαλωτίστηκε πριν λίγο. Παράλληλα, στο παρόν, η ρέπλικα του Ντόναλντ έχει πάρει στην κατοχή του το εξάρτημα που χρειάζεται ο Φωστήρας για να καταφέρει να επικοινωνήσει με τους δικούς του, αλλά τα προβλήματα φαίνεται ότι δεν έχουν τελειωμό. Η ενέργεια που συντηρεί τον υποβρύχιο θόλο, είναι πλέον ελάχιστη, με αποτέλεσμα όταν εκείνη εξαντληθεί, ο Φωστήρας θα αρχίσει να γερνάει με Γήινο ρυθμό! :wow: Θα πρέπει, λοιπόν, να επιστρέψει σύντομα ο Ντόναλντ με την Ρεγγίνα, να συγχωνευτεί εγκαίρως ο φίλος μας με την ρέπλικά του και να επιστρέψουν οι εξωγήινοι στον πλανήτη τους, για να αποδώσουν δικαιοσύνη και ν’ αποκαταστήσουν το όνομα της βασίλισσας. Πολλά πράγματα σε λίγο χρόνο. Θα τα καταφέρουν? :thinking: Η όμορφη ροή που είχε υιοθετηθεί στα προηγούμενα μέρη, συνεχίζεται κι εδώ. Η πλοκή σε αυτό το μέρος, επικεντρώνεται να κλείσει την υπόθεση και δίνει περισσότερη βάση στην δυναμική της δράσης. Η ένταση και η αγωνία δίνονται με αριστοτεχνικά σκηνοθετικό τρόπο και με ικανοποίησαν. Αν πρέπει να υποβάλλω ένα παράπονο, αυτό θα ήταν ότι εδώ ένιωσα μία ελαφριά βιασύνη, όσον αφορά στην ολοκλήρωση της ιστορίας. Θα μπορούσε κάλλιστα να επεκταθεί και σ’ ένα ακόμα μέρος και να κλείσει πιο ομαλά. Το φινάλε, αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο για μία συνέχεια. Υγεία και θέληση να υπάρχει! :P Συμπερασματικά, την βρήκα μία αξιόλογη προσπάθεια, η οποία θα έχαιρε περισσότερο της εκτίμησής μας αν διαβάζαμε πρώτα ολόκληρο το saga που έχει δημιουργηθεί γύρω από αυτή την ιδέα. Προσωπικά, θα μου άρεσε να διάβαζα όλες τις ιστορίες μαζί σε ένα τομάκι στα ελληνικά. Πιστεύω ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή. :) Για το σχέδιο δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο. Ενώ η τεχνοτροπία του είναι καθαρά σύγχρονη ιταλική (που δεν δηλώνω φίλος), παρόλα αυτά έδειξε σεβασμό στο σενάριο και το αποτέλεσμα ήταν τίμιο. Όχι μόνο δεν με κούρασε, αλλά μου άρεσε κιόλας. :) 

 

Στην συνέχεια ο μασκοφόρος υπερασπιστής της Λιμνούπολης, μετατρέπεται σε “Ήρωας πλήρους απασχόλησης”, προκειμένου να γλιτώσει από τα χρέη μία φιλική του οικογένεια. Όλα ξεκινάνε όταν ο θείος Σκρουτζ επιστρέφει από μία εξόρμησή του στην έρημο, όπου για πολλοστή φορά έβγαλε ένα απίστευτο κέρδος. :lefta: Επίσης, για πολλοστή φορά ήταν στο πλευρό του ο Ντόναλντ και τα τρία του ανιψάκια, οι οποίοι έκαναν όλη την δύσκολη εργασία κι όπως πάντα δεν αποκόμισαν τίποτα απολύτως. Ο φίλος μας, δυστυχώς, θα πρέπει να παρακάμψει την κούραση και την απογοήτευση, να ενδυθεί τον μανδύα του και να βγει για την καθιερωμένη νυχτερινή του περιπολία. Φαίνεται, όμως, ότι τις επόμενες ημέρες επισκέπτεται συνέχεια τον Σκρουτζ στο θησαυροφυλάκιο και τον γλιτώνει από πολλούς παρείσακτους κι επίδοξους ληστές κι απατεώνες, γεγονός που κάνει τον βαθύπλουτο μεγιστάνα να είναι υποχρεωμένος σε αυτόν. Τι έκανε τον Φάντομ να αλλάξει χαρακτήρα και να βοηθήσει τον θείο του, ενώ εκείνος εκμεταλλεύεται το alter ego του? Είναι τόσο αλτρουιστής κι ανιδιοτελής ή έχει κάποιον άλλο σκοπό στο μυαλό του? :thinking: Πρόκειται για μία ευχάριστη ιστορία με πρωταγωνιστή τον αγαπημένο μας σούπερ ήρωα της Disney, το σενάριο της οποίας δεν στηρίζεται σε μία συμπαγή περιπέτεια. Η πλοκή είναι μία ανθολογία από περιπετειώδη γκαγκ, τα οποία αποσκοπούν στην κορύφωση του φινάλε. Η σκηνοθεσία δημιουργεί μία περιέργεια στον αναγνώστη, όσον αφορά την έκβαση, ενώ το φινάλε το βρήκα πανέξυπνο, πέρα για πέρα δίκαιο και με άφησε με ένα τεράστιο χαμόγελο ικανοποίησης. :D  Γενικά την βρήκα μία συμπαθητική δουλειά. Το σχέδιο το βρήκα μέτριο, προς καλό. 

 

Κι έρχεται η ώρα που ο Ινδιάνα Γκούφυ αποδεικνύει ότι “Η δίνη της ομίχλης” δεν τον τρομάζει καθόλου. Στα παλιά τα χρόνια και συγκεκριμένα στην αυγή του 15ου αιώνα στην Βόρεια θάλασσα, υπήρχε ένα στοιχειωμένο κάστρο το οποίο αποτελούσε φόβητρο για τα καράβια που έπλεαν κοντά του. Ο θρύλος ανέφερε για μία τεράστια δίνη, που κατάπινε ολόκληρα τα σκαριά με όλα τους τα φορτία! :wow: Ερχόμαστε, λοιπόν, στο παρόν, όπου ο ατρόμητος Αρχαιολόγος μας μετατρέπει το αγαπημένο του τζιπ σε εξωλέμβια βάρκα και σπεύδει να εξερευνήσει τον συγκεκριμένο μύθο. Φτάνοντας στο κάστρο, όμως, αιχμαλωτίζεται από τους νέους ενοίκους του κάστρου, οι οποίοι αποτελούν τα μέλη μίας συμμορίας ληστών! Ο φίλος μας, μαζί με έναν ακόμα συγκρατούμενό του, θα πρέπει να ξεφύγουν από τους ληστές, να τους εξουδετερώσουν και παράλληλα να εξερευνήσουν τον λόγο που χάθηκαν τόσα πλοία. Θα τα καταφέρουν? :thinking: Μιλάμε για μία χορταστική (σε αριθμό σελίδων) ιστορία, η οποία έχει όλα τα φόντα για να θεωρηθεί μία άριστη περιπέτεια, στα μέτρα του χαρακτήρα του πρωταγωνιστή. Για να είμαστε, βέβαια, ακριβολόγοι, η περιπέτεια αυτή δεν έχει αρχαιολογικό ενδιαφέρον, αλλά μάλλον ερευνητικό χαρακτήρα. :) Η πλοκή είναι αριστοτεχνική, με κράτησε προσηλωμένο στις σελίδες κι έχει κλιμακούμενη ροή κι ένταση. Τα εμπόδια δεν σταματούν για τον πρωταγωνιστή, ενώ διάχυτο είναι και το μυστήριο. Αυτό που με παραξένεψε κάπως είναι ο τομέας του χιούμορ, τον οποίο θεωρώ το πιο αδύνατο σημείο της ιστορίας. Το φινάλε δίνει μία έξυπνη εξήγηση, ενώ δεν παραλείπεται και μία εύστοχη ανατροπή. Πολλά μπράβο! :clap2: Το σχέδιο δεν μ’ ενθουσίασε. Το χαρακτηρίζω μέτριο, κι αυτό λόγω κάποιων όμορφων backgrounds. 

 

Στο σημείο αυτό, ο Enrico Faccini, μας παρουσιάζει τέσσερις μονοσέλιδες δημιουργίες του από την σειρά “Βαρβαρότητες”. Οι τίτλοι τους είναι οι εξής:

 

●        “Απλό, αλλά ιδιοφυές”

●        “Οι κανόνες”

●        “Σίγουρη βοήθεια”

●        “Έκπληξη στο πλύσιμο”

 

Όλες τους είναι εμπνευσμένες από το καλοκαιρινό στοιχείο, έχουν γελοιογραφικό χαρακτήρα (με το γκαγκ να ολοκληρώνεται στο τελευταίο καρέ), αλλά ομολογώ ότι καμία τους δεν με ικανοποίησε. Το χιούμορ το βρήκα άνευρο κι άγευστο και η ανάγνωσή τους είχε, για εμένα, διαδικαστικό χαρακτήρα. Κρίμα γιατί είχα αρχίσει να τον συμπαθώ τον κύριο Faccini! :P Το σχέδιο ήταν λιτό κι απέριττο. Ούτε αυτό μου έκανε κλικ. 

 

Το τεύχος θα ολοκληρωθεί με δύο γνωστά μας ξαδέλφια, τα οποία θα κληθούν να μάθουν μερικά “Πολύχρωμα μυστικά”. Η Λέσχη Αργόσχολων Πλακατζήδων συνεδριάζει στην Λιμνούπολη κι αποφασίζει να σκαρώσει μία πλάκα σε κάποια ανυποψίαστα θύματα. Διοργανώνουν έναν διαγωνισμό με χρηματικό έπαθλο, σε όποιον καταφέρει να πεταχτεί μέχρι την Σκωτία και να εξερευνήσει το Μαύρο Κάστρο, το οποίο κρύβει πολλά μυστικά. Ο θρύλος λέει ότι όσοι προσπάθησαν να το εξερευνήσουν, κατέληξαν μουσκεμένοι και με χαμένα τα λογικά τους! :help: Ο κλήρος για τους επίδοξους εξερευνητές, πέφτει στον Ντόναλντ και τον Φέθρυ, οι οποίοι αμέσως δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον στα χρήματα. Στην αποστολή συμμετέχει κι ο θείος Σκρουτζ, ο οποίος αποτελεί τον χρηματοδότη τους, αλλά και τον συνδικαιούχο του επάθλου. Οι τρεις τους ταξιδεύουν στην Σκωτία, φτάνουν στο Μαύρο Κάστρο και, παρά τις ενστάσεις και τις προτροπές για εγκατάλειψη από τους ντόπιους, ξεκινούν την εξερεύνηση. Αυτό που θ’ ανακαλύψουν πρόκειται να τους εκπλήξει! :wow: Αν και η ιστορία ξεκίνησε λίγο υποτονικά και υπερβολικά (κλασικός Cimino! :P ), παρόλα αυτά έχει μία συνέχεια άκρως ικανοποιητική. Το τρίδυμο Σκρουτζ - Ντόναλντ - Φέθρυ, λειτουργεί αβίαστα και φαίνεται να έχει χημεία, αν και θα μπορούσαμε να δούμε εδώ κάποιον σαν τον Ινδιάνα Γκούφυ. ;) Η πλοκή είναι καλοδουλεμένη και βγάζει προς τα έξω το επιθυμητό μυστήριο, αλλά και το απαραίτητο (καλής ποιότητας) χιούμορ. Βέβαια, υπάρχουν μερικά γκαγκ, που δεν μπορώ να πω ότι μ’ ενθουσίασαν, αλλά στο σύνολό της η ιστορία δούλεψε μία χαρά για εμένα. Το φινάλε το βρήκα πολύ καλό, δίνοντας μία λογική εξήγηση στην ιστορία. Μία ικανοποιητική προσπάθεια, λοιπόν. :respect: Αν και δεν δηλώνω λάτρης της σχεδιαστικής γραμμής του Ottavio Panaro, εδώ παραδέχομαι ότι ο εικαστικός τομέας με ικανοποίησε αρκετά. Με εξαίρεση την απόδοση των χαρακτήρων, έχουμε καλοδομημένα τοπία και μία αξιόλογη περιγραφή του κάστρου και των παγίδων που αυτό κρύβει. Πολύ καλό βρήκα και τον χρωματισμό. :clap2: 

 

 

:beer: 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.