Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα 35 - Η Απάτη του Τετράφυλλου Τριφυλλιού


ΚΟΜΙΞ

Πώς σας φάνηκε ο τόμος;   

8 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  


1704502254_35(1).thumb.jpg.d7f3c7b0086958942070dc1d03c0b135.jpg1271386923_35(2).thumb.jpg.20b26b8e37068ce06711ea7c30481eba.jpg
Σκάρπα 2021 είναι εδώ. Ξεκινάμε με τον πρώτο τόμο και τον 35ο συνολικά. Το μέγεθος του τόμου είναι ακριβώς ίδιο με αυτό των περσινών.

Ιστορίες:

  1. Η Απάτη του Τετράφυλλου Τριφυλλιού
  2. Τα Γιγάντια Ξωτικά
  3. Ο Ατομικός Κομήτης
  4. Ο Ρομαντικός Δισεκατομμυριούχος

  5. Η Κόντρα των Αιθέρων

 

Επίσης και βιντεάκι του φίλου και συμφουρομίτη @PhantomDuck

 

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 13
  • Ευχαριστώ 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • ΚΟΜΙΞ changed the title to Τα άπαντα του Ρομάνο Σκάρπα 35 - Η Απάτη του Τετράφυλλου Τριφυλλιού

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλή αρχή!!!Ξεκινάμε με δημοσιευμένες ιστοριαρες φέτος κάποιες εκ των οποίων βέβαια πριν πααααααρα πολλά χρόνια! 

:mafia:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αναβάθμιση στα χρώματα έχουμε φέτος. Πολύ πιο ζωντανά!

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  189
  • Reputation:   1067
  • Achievement Points:  190
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1780 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Συγκρίναμε με έναν φίλο μου το μέγεθος του τόμου 35 με έναν περσινό, και ο τωρινός υπολείπεται οριζόντια κατά 3 χιλιοστά. Να το θεωρήσω φυσιολογικό, ή μέχρι να τελειώσουν οι τόμοι θα έχουν μέγεθος ΜΜ; :(

  • Like 3
  • Αστείο 3
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 ώρες πριν, avalonlll είπε:

Συγκρίναμε με έναν φίλο μου το μέγεθος του τόμου 35 με έναν περσινό, και ο τωρινός υπολείπεται οριζόντια κατά 3 χιλιοστά. Να το θεωρήσω φυσιολογικό, ή μέχρι να τελειώσουν οι τόμοι θα έχουν μέγεθος ΜΜ; :(

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι το κάνουν επίτηδες κάθε χρόνο για να ξεχωρίζουμε τους τόμους της κάθε χρονιάς. Πάντως σαν ποιότητα εκτύπωσης και χρωμάτων έχουμε αναβάθμιση φέτος σε σχέση με πέρσι.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τι ωραίος τόμος, τι όμορφες ιστορίες!!

 

Πόσο μου λείπουν αυτού του είδους οι ιστορίες, με αυτό το απλό και συνάμα εξαιρετικό σενάριο και με αυτό το υπέροχο σχέδιο (χωρίς ένα ανοιχτό στόμα του Ντόναλντ 180 μοιρών να πιάνει ένα ολόκληρο καρέ).

 

Μου δίνεται η ευκαιρία να γκρινιάξω για το χάλια - κατ εμένα - ιταλικό σχέδιο των τελευταίων χρόνων που βλέπουμε στα disney.

Είναι σαν καρικατούρα, υπερβολικές αντιδράσεις και οι φιγούρες πιάνουν όλο το καρέ και δεν βλέπεις τι γίνεται στο background (όταν και αν γίνεται κάτι).

Πχ Βλέπεις τα τρία ανιψάκια του Ντόναλντ στις ιστορίες του Σκάρπα, Μπαρκς, Ρόσα κα και λες "κοίτα τα σκανταλιάρικα τι κάνανε".

Βλέπεις τα τρία ανιψάκια του Ντόναλντ στις ιστορίες από Ιταλία μεριά και λες "κοίτα τα αλητάκια τι κάνανε".

Στην πρώτη περίπτωση με το ύφος που έχουν δεν σου πάει η καρδιά να τα δεις τιμωρημένα.

Στην δεύτερη περίπτωση με το ύφος που έχουν θέλεις να τα δεις κρεμασμένα ανάποδα.:lol:

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι ιστορίες από Δανία, Ολλανδία μεριά  που φέρνουν κάπως στο παλιό σχέδιο.

 

Οι περισσότερες ιταλικές έχουν καλό σενάριο αλλά από σχέδιο δεν...

Οι βόρειο ευρωπαϊκές έχουν καλό σχέδιο και κάποιες από αυτές καλό σενάριο και κάποιες όχι.

 

Πάντα, προσωπική μου άποψη.

 

 

 

 

  • Like 15
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καμιά φορά που λέω ότι μου λείπουν οι συζητήσεις πάνω στις ιστορίες αυτό εννοούσα. 

Λοιπόν φίλε @hudson εμένα πάλι μου αρέσουν και τα δύο. Και φυσικά φυσικότατα τα καφρικα Ιταλικά που μας μεγάλωσαν αλλά και τα πιο political correct σημερινά. Δεν μου άρεσαν αυτές οι σχετικά αδιάφορες ιστορίες από το ΜΜ 1600 μέχρι το 2000 χονδρικά. Μια ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ των δύο εποχών. Της εποχής Τσιμινο Σκάρπα Κάρπι κλπ και της εποχής Καστυ Φατσινι Τζικε Μοτουρα κλπ. Η διαφορά είναι αυτή που ανέφερες. Τα παλιά είναι πιο καφρικα, είναι πιο "κακό" ανάγνωσμα για ένα παιδι, είναι πολύ πιο απλά με σεναριακές τρυπαρες, αλλά είναι σαφώς πιο ωμά διασκεδαστικά. Τα σημερινά είναι πιο καθώς πρέπει, σαφώς πιο πολύπλοκα, χωρίς πολλές σεναριακές τρύπες, σαφώς πιο political correct (αυτά που κάνει ο Σκρουτζ στις παλιές ιστορίες είναι για φυλακή, αυτά που κάνει ο Ντόναλντ είναι για να του πάρουν την επιμέλεια, και αυτά που κάνουν τα ανηψακια είναι για αναμορφωτήριο) αλλά λιγότερο διασκεδαστικά με την απλή έννοια του γελάω με αυτά που διαβάζω. Αυτή είναι και η διαφορά των εποχών αν το καλοσκεφτείς. :beer5:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 18/7/2021 στο 6:03 ΜΜ, avalonlll είπε:

Συγκρίναμε με έναν φίλο μου το μέγεθος του τόμου 35 με έναν περσινό, και ο τωρινός υπολείπεται οριζόντια κατά 3 χιλιοστά. Να το θεωρήσω φυσιολογικό, ή μέχρι να τελειώσουν οι τόμοι θα έχουν μέγεθος ΜΜ; :(

Εμενα ο τομος 34 η ραχη ειναι γκριζα με καποια ροζ σημαδια...οπως οι αποδιξεις των σουπερ μαρκετ οταν τελιωνει το χαρτι ........Να το πω λαθος?

:thinking:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επίσης κάτι που αφορά την πρώτη ιστορία του τόμου, έχουμε αναφορά από τον Σκρουτζ για την απόκτηση του πρώτου εκατομμυρίου.

Είναι διαφορετική εκδοχή από το πως απέκτησε το πρώτο του εκατομμύριο στην σειρά "Τα Εκατομμύρια του Σκρουτζ", έτσι;

Δεν γνωρίζω αν η συγκεκριμένη σειρά βασίζεται σε παλαιότερες αναφορές (αν υπήρχαν βέβαια), αλλά ίσως θα έπρεπε έστω στο περίπου.

Βέβαια αυτό θα σήμαινε κάποια έρευνα σε παλαιότερους δημιουργούς. Δεν ξέρω  πόσο εφικτό θα ήταν.        

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Εγώ, πάλι φίλε @Manitou μπορώ να πω πως αν και μεγαλώνω με τις μοντέρνες  ιστορίες, εκτιμάω περισσότερο τους παλιούς δημιουργούς, κι ας είναι οι ιστορίες τους λίγο αφελέστερες. Πιστεύω πως μεγάλο ποσοστό απ' τις  τωρινές ιστορίες, ενώ προσπαθούν να δείξουν σοβαρές έχουν  εντελώς παιδαριώδες σενάριο, ενώ το σχέδιο πιάνει πάτο. Φυσικά δεν μπορώ να αγνοήσω έναν Καστυ, έναν Μοττούρα, μία Τζικε και λοιπούς οι οποίοι, είναι φοβεροί καλλιτέχνες! Αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά.

 

Στον τόμο τώρα. Η έκδοση είναι φοβερή. Το χαρτί -έχω την αίσθηση- ότι είναι πιο λεπτό από πέρυσι αλλά εξίσου ποιοτικό. Το μέγεθος σταθεροποιήθηκε, για τα χρώματα έχει κάνει μία εξαιρετική ανάλυση ο αγαπητός @PhantomDuck, το κύριο άρθρο είναι άκρως ενδιαφέρον, ενώ τα μονοσέλιδα άρθρα πριν την κάθε ιστορία εξίσου καλογραμμένα και πληροφοριακά. Επίσης, εκτίμησα πάρα πολύ που επιτέλους βλέπουμε κι ένα άρθρο που αναφέρει τον προηγούμενο εκδότη(Τερζόπουλο). Η μετάφραση όπως πάντα προσεγμένη και καλοδουλεμένη. Οι ιστορίες-που είναι και το σημαντικότερο κομμάτι μιας έκδοσης κόμικς- είναι εξαιρετικές τόσο σχεδιαστικά όσο και σεναριακά(αν κι αυτό οφείλεται στους σεναριογράφους).  Το τεράστιο αρνητικό που χαντακώνει την κατά τα άλλα άρτια έκδοση(και κατά την γνώμη μου η δεύτερη καλύτερη μετά το Μίκυ Μάους), είναι η παντελής απουσία αρίθμησης και περιεχομένων. Τέλος πάντων, ευτυχώς υπάρχει το inducks. Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτή την έκδοση.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μόνο εγώ έχω την ανωμαλία όταν διαβάζω έναν τόμο να διαβάζω παράλληλα και την τελευταία χρονολογικά έκδοση της κάθε ιστορίας του, ώστε να δω τι νέο έχουν να μας προσφέρουν οι μεταφράσεις της Κ;  Στις πιο πρόσφατες οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες, αλλά σε ιστορίες που είχαν εκδοθεί μόνο 1-2 φορές τα παλαιότερα χρόνια, η βελτίωση που τους προσφέρει μια σύγχρονη-καλή-προσεγμένη μετάφραση είναι τεράστια.

 

Ωραίος ο τόμος, ωραίες ιστορίες, ελπίζω στους επομενους να δούμε και μερικές ανέκδοτες στην Ελλάδα...

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και το κάνεις για όλες τις ιστορίες; :confuse:

 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ, πάλι, όταν διαβάζω κσ́ποιο παλιό Μίκυ Μάους, συχνά βλέπω φράσεις για τις οποίες αναρωτιέμαι τι μπορεί να μετάφραζαν έτσι, ή αν ήταν δυνατόν να έλεγε κάτι τέτοιο στο πρωτότυπο. Ανατρέχοντας στο πρωτότυπο, συνειδητοποιώ πόσο στο περίπου ήταν οι παλιές μεταφράσεις, με σφάλματα, αλλαγές και αυθαιρεσίες. Μέχρι και διαφημίσεις για το τότε νεότευκτο Μίκυ Κλαμπ βάζανε, που φυσικά δεν υπήρχαν στο πρωτότυπο. Όσο για τις αποδόσεις των ονομάτων, αυτές γινόντουσαν συχνά χωρίς να λαμβάνονται υπ' όψιν τα πρωτότυπα ονόματα. Έτσι, ας πούμε, ο Ιδιοφυΐα-167 έγινε... Κρούμπο, και κάπως έτσι φαντάζομαι ότι ο John D. Rockerduck έγινε Τζων Ρόμπαξ και μας έμεινε μ' αυτό το όνομα, που δεν λέγεται έτσι σε καμία άλλη χώρα.

 

Αυτό, που ο Τερζόπουλος παρουσίαζε ως έναν από τους λόγους για τις ανα-ανα-ανα-τυπώσεις, δηλαδή τις καλύτερες μεταφράσεις, δεν ήταν αβάσιμο.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Εμένα μ' αρέσει πολύ το σχέδιο των (περισσότερων) παλιών Ιταλών γιατί κρύβει μια απλότητα που προσωπικά με μαγεύει. Μ' αρέσουν όμως και οι (περισσότεροι) νέοι Ιταλοί με το πιο λεπτομερές και μοντέρνο σχέδιο.

 

15 ώρες πριν, hudson είπε:

Είναι σαν καρικατούρα, υπερβολικές αντιδράσεις και οι φιγούρες πιάνουν όλο το καρέ και δεν βλέπεις τι γίνεται στο background (όταν και αν γίνεται κάτι).

 

Εγώ πάντως λατρεύω τον Gavazzano και μερικούς μιμητές του για το καρικατουρίστικο τους σχέδιο, όπως και την Ziche για τις υπερβολικές αντιδράσεις των ηρώων.

13 ώρες πριν, Manitou είπε:

Της εποχής Τσιμινο Σκάρπα Κάρπι κλπ και της εποχής Καστυ Φατσινι Τζικε Μοτουρα κλπ.

 

Οι παλιοί Ιταλοί ήταν καλοί στο να φτιάχνουν σενάρια με πολύ φαντασία και χιούμορ. Οι νέοι Ιταλοί είναι καλοί στο να φτιάχνουν κόσμους και σειρές. :)

Επεξεργασία από Gong
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@hardivic μόνο εσύ το κάνεις γιατί είσαι από τους λίγους που έχουν όλες αυτές τις εκδόσεις. Χεχε!

@Kriton εγώ θεωρώ ότι εκτός λίγων εξαιρέσεων οι αποδόσεις στα ονόματα στα ελληνικά είναι καταπληκτικές και πολύ κοντά στο πρωτότυπο. Βέβαια ακόμα γελάω με τον Σπύρο Γρανάζη και κάτι Πιπηδες που έχω πετύχει σε παλιά ΜΜ. Πάντως ισχύει αυτό που λες για τις μεταφράσεις.

@Gong πολύ σωστή η σύγκριση παλιών νέων. Πράγματι η νέα Ιταλική σχολή κάνει εκπληκτικες σειρές. Πάντως παλιοί νέοι όλοι καλοί. Μπράβο στους γείτονες Ιταλούς γενικά!

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

23 hours ago, Manitou said:

Καμιά φορά που λέω ότι μου λείπουν οι συζητήσεις πάνω στις ιστορίες αυτό εννοούσα. 

Λοιπόν φίλε @hudson εμένα πάλι μου αρέσουν και τα δύο. Και φυσικά φυσικότατα τα καφρικα Ιταλικά που μας μεγάλωσαν αλλά και τα πιο political correct σημερινά. Δεν μου άρεσαν αυτές οι σχετικά αδιάφορες ιστορίες από το ΜΜ 1600 μέχρι το 2000 χονδρικά. Μια ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ των δύο εποχών. Της εποχής Τσιμινο Σκάρπα Κάρπι κλπ και της εποχής Καστυ Φατσινι Τζικε Μοτουρα κλπ. Η διαφορά είναι αυτή που ανέφερες. Τα παλιά είναι πιο καφρικα, είναι πιο "κακό" ανάγνωσμα για ένα παιδι, είναι πολύ πιο απλά με σεναριακές τρυπαρες, αλλά είναι σαφώς πιο ωμά διασκεδαστικά. Τα σημερινά είναι πιο καθώς πρέπει, σαφώς πιο πολύπλοκα, χωρίς πολλές σεναριακές τρύπες, σαφώς πιο political correct (αυτά που κάνει ο Σκρουτζ στις παλιές ιστορίες είναι για φυλακή, αυτά που κάνει ο Ντόναλντ είναι για να του πάρουν την επιμέλεια, και αυτά που κάνουν τα ανηψακια είναι για αναμορφωτήριο) αλλά λιγότερο διασκεδαστικά με την απλή έννοια του γελάω με αυτά που διαβάζω. Αυτή είναι και η διαφορά των εποχών αν το καλοσκεφτείς. :beer5:

 

Τα σημερινά ιταλικά δεν είναι ιστορίες για μικρά παιδιά. Κάποιες είναι ιστορίες για εφήβους (Spooky Zone, Young Donald Duck), και οι άλλες είναι ιστορίες για ενήλικους, και σχεδιαστικά και σεναριακά. Ιστορίες Ντίσνεϋ για παιδιά φτιάχνουν οι Δανοί κι οι Ολλανδοί. Οι τελευταίοι μέχρι και ιστορίες με τον Μικρό Χαϊουάθα φτιάχνουν ακόμη.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Spoiler

Αν και δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε την ανάλυση του @PhantomDuck θα κάνουμε μια προσπάθεια :lol::havefun:

Ετοιμαστείτε, έρχεται σε 10 λεπτά.....:update:

Την Κυριακή 18/7 κυκλοφόρησε ο πρώτος τόμος για αυτό το καλοκαίρι της σειράς "ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Disney-Τα απαντά του Ρομάνο Σκάρπα.

Μαζί σε αυτό το βίντεο θα αναλύσουμε και αξιολογήσουμε τον τόμο και θα κρίνουμε αν αξίζει να το αγοράσει κανείς.

 

Για οποιαδήποτε ερώτηση μπορείτε να γράψετε στα σχόλια ή να μου στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο E-MAIL μου scroutzmakntak@gmail.com

Ενότητες:

00:00 Εισαγωγή

01:48 Η Κεντρική ιστορία (πλήρης αξιολόγηση)

05:23 Οι υπόλοιπες ιστορίες

09:00 Χαρακτηριστικά τόμου (εξώφυλλο, χρώμα, μέγεθος κτλ)

13:50 Αξίζει τελικά να αγοράσουμε αυτόν τον τόμο+επόμενος τόμος

 

 

 

Επεξεργασία από ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

On 20/7/2021 στο 10:44 ΜΜ, Jim Slip είπε:

 

Τα σημερινά ιταλικά δεν είναι ιστορίες για μικρά παιδιά. Κάποιες είναι ιστορίες για εφήβους (Spooky Zone, Young Donald Duck), και οι άλλες είναι ιστορίες για ενήλικους, και σχεδιαστικά και σεναριακά. Ιστορίες Ντίσνεϋ για παιδιά φτιάχνουν οι Δανοί κι οι Ολλανδοί. Οι τελευταίοι μέχρι και ιστορίες με τον Μικρό Χαϊουάθα φτιάχνουν ακόμη.

Ως ένα σημείο έχεις δίκιο. Μήπως ομως τα σημερινά παιδιά είναι οι έφηβοι της δικής μας εποχής? Εγώ έχω κόρη 4 χρονών και σκέφτεται οπως εγώ στο δημοτικό.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

On 21/7/2021 στο 9:05 ΜΜ, ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV είπε:
  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Αν και δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε την ανάλυση του @PhantomDuck θα κάνουμε μια προσπάθεια :lol::havefun:

Ετοιμαστείτε, έρχεται σε 10 λεπτά.....:update:

Την Κυριακή 18/7 κυκλοφόρησε ο πρώτος τόμος για αυτό το καλοκαίρι της σειράς "ΜΕΓΑΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Disney-Τα απαντά του Ρομάνο Σκάρπα.

Μαζί σε αυτό το βίντεο θα αναλύσουμε και αξιολογήσουμε τον τόμο και θα κρίνουμε αν αξίζει να το αγοράσει κανείς.

 

Για οποιαδήποτε ερώτηση μπορείτε να γράψετε στα σχόλια ή να μου στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο E-MAIL μου scroutzmakntak@gmail.com

Ενότητες:

00:00 Εισαγωγή

01:48 Η Κεντρική ιστορία (πλήρης αξιολόγηση)

05:23 Οι υπόλοιπες ιστορίες

09:00 Χαρακτηριστικά τόμου (εξώφυλλο, χρώμα, μέγεθος κτλ)

13:50 Αξίζει τελικά να αγοράσουμε αυτόν τον τόμο+επόμενος τόμος

 

 

 

Απλά να σε ενημερώσω ότι η λέξη είναι άπαντα και όχι απαντά. 
αναντάμ παπαντάμ

  • Αστείο 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.