Μετάβαση στο περιεχόμενο

albertus magnus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΟΜΒΑ (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Alcante, Laurent-Frédéric Bollée
Σχέδιο:
Denis Rodier
Σχέδιο εξωφύλλου:
Denis Rodier
Hμερ. έκδοσης:
07-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό,Κοινωνικό,Πολιτικό
Μέγεθος:
17.0 x 23.0
Σελίδες:
484
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Τατιάνα Ραπακούλια
Lettering:
Τίνα Χελιώτη
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Πρωτότυπος τίτλος:
La Bombe
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
978-618-206-048-3
Ονομαστική τιμή:
25€

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  156

HBOMBA_0001.jpg  HBOMBA_0001z.jpg

 

"Η Βόμβα" είναι ένα κόμικ που κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο του 2021 από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως. Το σενάριο είναι των Alcante και Laurent-Frédéric Bollée ενώ το σχέδιο του Denis Rodier.

Πρωτοκυκλοφόρησε στα Γαλλικά από τις εκδόσεις Glenat τον Μάρτιο του 2020. 

b1.thumb.jpg.6a178a17086132a4e08fa34e1209b31b.jpgb2.thumb.jpg.3265cfe4e78697fa80d186fc81e67f3d.jpgb3.thumb.jpg.403016c210b54eae2d896e9d9733ea8c.jpg

 

 

 

Όπως γίνεται κατανοητό (πιθανότατα) από τον τίτλο το κόμικ αυτό ασχολείται με τα αληθινά γεγονότα που οδήγησαν στην δημιουργία και την ρίψη τελικά της ατομικής βόμβας κατά της Ιαπωνίας στο τέλος του Β΄παγκοσμίου πολέμου. Αλλά αυτή η πρόταση μόνη της είναι πολύ λίγη για να περιγράψει την πλειάδα των προσώπων και τον γεγονότων που εξιστορούνται στις 450+ σελίδες του κόμικ. Γνωρίζουμε επιστήμονες, στρατιωτικούς, πολιτικούς, επιχειρηματίες αλλά και απλούς ανθρώπους που ο καθένας είχε τον ρόλο του σε αυτή την μεγάλη ιστορία που ήταν ένα μεγάλο επιστημονικό επίτευγμα αλλά με οδυνηρά αποτελέσματα για τους Ιάπωνες και που τελικά επηρέασε όλη την διπλωματία και προσπάθεια για ειρήνη τις επόμενες δεκαετίες.

 

Η ιστορία μας ξεκινά λοιπον από την "απόδραση" των φυσικών Λέο Σίλαρντ και Ενρίκο Φέρμι από το ναζιστικό και φασιστικό καθεστώς αντίστοιχα. Δείχνει τις μελέτες του Σίλαρντ και τον φόβο του μήπως οι Ναζί κατασκευάσουν πρώτοι την βόμβα. Την εμπλοκή του Αινστάιν στην προσπάθεια να επικοινωνήσουν με την ηγεσία των ΗΠΑ σχετικα με τις δυνατότητες της ατομικής ενέργειας. Τους συμβούλους που μεσολάβησαν στον πρόεδρο Ρούσβελτ ώστε να ληφθεί η απόφαση να ξεκινήσει το πρόγραμμα. Την ανάθεση της ηγεσίας στον ταξίαρχο Γκρόουβς και τον ρόλο του στην βόμβα. Συναντάμε φυσικά πολλούς φυσικούς ακόμα που εργάστηκαν εκεί με κυριότερο τον διευθυντή του προγράμματος Ρόμπερτ Οπενχάιμερ. Βλέπουμε τα διάφορα προβλήματα που προέκυψαν (πχ με την εύρεση ικανής ποσότητας ουρανίου) και πως λύθηκαν.

 

Συγχρόνως γνωρίζουμε μια οικογένεια Ιαπώνων που κατοικεί στην Χιροσίμα και βλέπουμε τον πόλεμο από την δική τους πλευρά και φυσικα όλοι προβλέπουμε το τέλος τους. Βλέπουμε ακόμα τις στρατιωτικές επιχειρήσεις για το σαμποτάζ του αντιστοιχου προγράμματος των Ναζί με την καταστροφή του εργοστάσιου παραγωγής βαρέος ύδατος. Τις προσπάθειες άλλων χωρών για την ανάπτυξη βόμβας. Ακόμα βλέπουμε τις προσπάθειες για την μη χρήση της βόμβας τελικά από διάφορους ειρηνιστές επιστήμονες αλλά και τις πολιτκές διεργασίες του προέδρου Τρούμαν και πως κατέληξε στην απόφαση να χρησιμοποιήσει την βόμβα. Και τέλος φυσικά βλέπουμε την στρατιωτική επιχείρηση για την ρίψη της βόμβας και φυσικά όλη την καταστροφή και τον θάνατο που αυτή έφερε.

 

 

b4.thumb.jpg.0a39d73c791fe439f85a5815eba453a0.jpgb5.thumb.jpeg.e986a3274dc687ed440514d0877a450f.jpegb6.thumb.jpeg.d42cc2b299c467ea4b54b53baf0063be.jpeg

 

Εν κατακλείδι (κατα την δική μου άποψη) είναι ένα πολύ καλό κόμικ που δεν κουράζει παρόλο τα πολλά πρόσωπα και μας δείχνει όλο το πλαίσιο και τους ανθρώπους που εργάστηκαν για αυτό το σκοπό. Τρομερό το σχέδιο με εξαιρετική λεπτομέρεια. Συνολικά μια πολύ καλή δουλειά σίγουρα χορταστική (και λόγο μεγέθους) που θα αφήσει όσους ενδιαφέρονται για την ιστοριά απόλυτα ικανοποιημένους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ προχώ το "Greekcomics" λέμε, εδώ παρουσιάζουμε εκδόσεις που μας ήρθαν..απ' το μέλλον!!  Ποιο Σεπτέμβριο του 2021 φίλε μου "κυκλοφόρησε" όταν παρουσιάστηκε στις 16 Ιουλίου 2021; :lol: Ας διορθώσει κάποιος το πινακάκι παρακαλώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Πολύ προχώ το "Greekcomics" λέμε, εδώ παρουσιάζουμε εκδόσεις που μας ήρθαν..απ' το μέλλον!!  Ποιο Σεπτέμβριο του 2021 φίλε μου "κυκλοφόρησε" όταν παρουσιάστηκε στις 16 Ιουλίου 2021; :lol: Ας διορθώσει κάποιος το πινακάκι παρακαλώ. :)

 

Πάντως επισήμως δεν κυκλοφόρησε. Το περιμένουμε 2/9.

Μήπως είναι καλύτερα να φαίνεται ημερομηνία κυκλοφορίας η επίσημη παρά αυτή που το βρίσκει κάποιος (γιατί π.χ. έχει κολλητό τον εκδότη) και το παρουσιάζει?

Δεν είναι όπως τα Graphic novel της Marvel Που επίσημα κυκλοφορούν Παρασκευή και ανεπίσημα Πέμπτη για τους Αθηναίους. Εδώ δεν κυκλοφόρησε 16/7/21 για κανένα νομίζω εκτός από τον φίλο που έκανε την παρουσίαση! Εκτός αν κάνω λάθος γιατί στην Αθήνα δεν ζω για να ξέρω τι καλούδια έχετε πριν από εμάς! 

 

Καταγραφή.PNG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Manitou είπε:

 

Πάντως επισήμως δεν κυκλοφόρησε. Το περιμένουμε 2/9.

Μήπως είναι καλύτερα να φαίνεται ημερομηνία κυκλοφορίας η επίσημη παρά αυτή που το βρίσκει κάποιος (γιατί π.χ. έχει κολλητό τον εκδότη) και το παρουσιάζει?

Δεν είναι όπως τα Graphic novel της Marvel Που επίσημα κυκλοφορούν Παρασκευή και ανεπίσημα Πέμπτη για τους Αθηναίους. Εδώ δεν κυκλοφόρησε 16/7/21 για κανένα νομίζω εκτός από τον φίλο που έκανε την παρουσίαση! Εκτός αν κάνω λάθος γιατί στην Αθήνα δεν ζω για να ξέρω τι καλούδια έχετε πριν από εμάς! 

 

Καταγραφή.PNG

 

Αυτό, τα Τρία Δάχτυλα και το Non Stop Comics διατέθηκαν πρώτη φορά στο Comics n Beer Festival στην Κυψέλη, ο @ albertus magnus από εκεί λογικά προμηθεύτηκε και παρουσίασε δύο εξ αυτών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μάλιστα.

Άρα όντως ψευτοκυκλοφόρησαν εκεί. 

Εγώ νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να μπει ημερομηνία επίσημης κυκλοφορίας και αν θέλει κανείς σαν σχόλιο να αναφέρει την ημερομηνία που κάποια αντίτυπα ανεπίσημα κυκλοφόρησαν σε κάποιο festival/con κ.τ.λ.

:Ion:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εγώ έγραψα στην παρουσίαση Σεπτέμβριος 2021 γιατί αυτό αναφέρει μέσα. Και αυτό είχα βάλει επισης στο πινακακι αφού το θεώρησα πιο σωστό. Από εκεί και πέρα είναι υπεύθυνοι αυτοί που έχουν πρόσβαση στο πινακακι και κάνουν αλλαγές να αποφασίσουν ποιο είναι το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, η έκδοση ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ μπορεί κάποιος να το παραγγείλει απ' το e-shop του εκδότη και δεν αναφέρεται σε προπαραγγελία! Και θα βάλουμε ότι κυκλοφόρησε στις 1 Σεπτεμβρίου 2021; Τι λέτε; Δε βλέπετε τι αγώνας γίνεται όλα αυτά τα χρόνια να βρούμε και να καταχωρήσουμε σωστές ημερομηνίες; Θα βάζουμε στην "ημερομηνία κυκλοφορίας" ότι του κατέβει του καθένα (δεν αναφέρομαι σ' εσένα προσωπικά φίλε Αλβέρτο, είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί από παλιά και αν είχε ξεκαθαριστεί δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση σήμερα); Γι' αυτό δεν πρέπει ποτέ μα ποτέ να καταχωρείται κάτι που αναφέρει ο εκδότης ή είναι από διαφήμιση. Στις περασμένων δεκαετιών εκδόσεις δυστυχώς δε μπορούμε να γνωρίζουμε και δεν υπάρχει λύση. Στις τρέχουσες όμως, που γνωρίζουμε, θα κάνουμε τέτοιο τραγικό λάθος με λανθασμένες πληροφορίες για τις επόμενες γενιές και θα το καταχωρήσουμε τρεις μήνες μετά την κυκλοφορία του; Να σοβαρευτούμε λίγο... Αν ήταν σε κάποιον κλειστό κύκλο, "ήξερα τον εκδότη, πήρα ένα στη ζούλα" και τα συναφή σαφώς και δε μετράει. Αλλά εφόσον διανεμήθηκε δημόσια στο φεστιβάλ και μπορούσε να το προμηθευτεί ο καθένας, εκείνη η ημερομηνία θα πρέπει να καταχωρηθεί. Εάν αποφασίσετε να έχει τέτοια Γραμμή το "Greekcomics", τότε προσωπικά φοβάμαι πως δε θα λάβω ποτέ ξανά υπόψιν οποιαδήποτε πληροφορία καταχωρείται εδώ μέσα. Λυπάμαι, αλλά αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Mandrake  εγώ νομίζω ότι πρέπει να φαίνονται και τα δύο. Το ότι μοιράστηκε στο φεστιβάλ αποτελεί μια πρώτη γνωριμία με τον κόσμο αλλά επουδενί δεν αποτελεί επίσημη κυκλοφορία. Και δεν λέω για την κυκλοφορία που λένε οι εκδότες αλλά για αυτήν που μπορώ να το βρω εγώ από την Ξάνθη από την Θεσσαλονίκη από την Αθήνα χωρίς να πρέπει να πάρω μέρος σε ένα φεστιβάλ. Ας πούμε. Μπαίνω εγώ στο greekcomic και βλέπω ότι κυκλοφόρησε η βόμβα 16 Ιουνίου. Το ψάχνω, το ψάχνω, ρωτάω από εδώ ρωτάω από εκεί και τίποτα. Τι σημαίνει κυκλοφόρησε? Σημαίνει είναι έστω στοιχειωδώς διαθέσιμο στα καταστήματα. Άντε να το καταλάβω όταν η ανεπίσημη πρώτη σε κάποιο φεστιβάλ με την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας είναι κοντά. Αλλά εδώ μιλάμε για δύο μήνες διαφορά. Εγώ πιστεύω στην consistency των πραγμάτων. Σκέψου ότι διαφωνώ ακόμα και με την ημερομηνία κυκλοφορίας των graphic novel της Marvel που βάζετε την ημέρα που το βρίσκετε στα περίπτερα. εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι η επίσημη πανελλαδική ημερομηνία κυκλοφορίας που είναι συνήθως η Παρασκευή. (Σόρρυ αν κάνω λάθος αλλά νομίζω ότι έτσι δεν γίνεται τώρα?)

Πάντως συμφωνώ ότι πρέπει να υπάρχει μια κοινή γραμμή. 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

15 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Πολύ προχώ το "Greekcomics" λέμε, εδώ παρουσιάζουμε εκδόσεις που μας ήρθαν..απ' το μέλλον!!  Ποιο Σεπτέμβριο του 2021 φίλε μου "κυκλοφόρησε" όταν παρουσιάστηκε στις 16 Ιουλίου 2021; :lol: Ας διορθώσει κάποιος το πινακάκι παρακαλώ. :)

Παιδια ,ξερετε τι θα βγει στο ΤΖΟΚΕΡ???:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα έχω πει και τα ξαναπεί... Απλώς για να δεις πως αντιμετωπίζεται κάτι διεθνώς, έστω σε άλλες μορφές τέχνης. Η "IMDB" είναι αναμφισβήτητα η μεγαλύτερη διαδικτυακή βάση ταινιών & σειρών στον πλανήτη, είναι ίσως η πρώτη που δημιουργήθηκε και έχει εκατομμύρια μέλη, έχει άμεση συνεργασία με το Hollywood & τηλεοπτικά δίκτυα και τέλος πάντων ο ίδιος ο καλλιτεχνικός χώρος φτιάχνει επαγγελματικά προφίλ και τα ενημερώνει σε μεγάλο βαθμό, όπως ενημερώνεται και απ' αυτήν. Ηθοποιοί, σεναριογράφοι, σκηνοθέτες, παραγωγοί και πλείστοι άλλοι. Η "πρεμιέρα" μιας ταινίας και το έτος κυκλοφορίας της καταγράφεται στην ημερομηνία της μίας αυτής ημέρας όπου θα κάνει Avant Premiere σε μία πόλη, ενός συγκεκριμένου κινηματογράφου ή κάποιου φεστιβάλ κινηματογράφου. Αυτή θεωρείται η 1η ημερομηνία κυκλοφορίας και όχι η 1η ημερομηνία κυκλοφορίας της 1ης χώρας στην οποία η ταινία θα διανεμηθεί σε όλες της αίθουσες, η οποία για κάποιους λόγους μπορεί να είναι και μήνες μετά και να φτάνει το επόμενο έτος. Το ίδιο μήπως δεν καταγράφεται εδώ σε κάθε φάνζιν που κυκλοφορεί επίσημα μέσα από κάποιο φεστιβάλ για πρώτη φορά; Τι θα βάλουμε ως ημερομηνία κυκλοφορίας; Τη μετέπειτα "πρώτη φορά" που θα εντοπίσουμε σε κάποιο βιβλιοπωλείο όπως το "Solaris"; Αυτή που θα έχει σε κάποια σελίδα του facebook ο δημιουργός ή σε κάποιο blog του για να το παραγγείλεις απ' τον ίδιο; Εκείνη που το βρήκα εγώ τυχαία σε ένα περίπτερο και το αγόρασα; Όχι! Είτε λοιπόν έχουμε μία μέρα, είτε δέκα, είτε 90, θα έπρεπε εδώ και χρόνια στην κοινότητα αυτή να έχει αποφασιστεί εάν θέλουμε να γίνει σωστή καταγραφή ή όχι και γιατί. Τώρα..το γιατί άλλη λέει ο εκδότης κι άλλη λέμε στο πινακάκι, είναι trivia τα οποία θα πρέπει να αναφέρονται στην εκάστοτε παρουσίαση, εφόσον εκείνος που την κάνει επιθυμεί να ενημερώσει καλύτερα τα υπόλοιπα μέλη. Όχι να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας ότι πουλήθηκαν 200 αντίτυπα σε ένα φεστιβάλ τρεις μήνες πριν και να λέμε ότι η κυκλοφορία του είναι τρεις μήνες μετά. Αυτό είναι παραπληροφόρηση και είναι λάθος, που είναι πολύ σημαντικό διότι σήμερα που το θυμόμαστε και αύριο που το ξεχνάμε... Είναι μια πληροφορία που θα χαθεί στη λήθη του χρόνου, όπως έχουν μοιραία χαθεί για τις κυκλοφορίες απ' τον 19ο αιώνα μέχρι σήμερα, για να μην πάμε πιο πίσω (τον αναφέρω ενδεικτικά διότι τα παλαιότερα έντυπα στα οποία έχει γίνει μια προσπάθεια αποδελτίωσης είναι από τότε)...

 

Δε μπορούμε αδερφέ να βάζουμε την πανελλαδική ημερομηνία κυκλοφορίας. Δηλαδή τα έντυπα που έρχονται 40 χρόνια τώρα, όπως τα θυμάμαι ένα μήνα μετά στην επαρχία, θα πρέπει να βάλουμε αυτή ως ημερομηνία κυκλοφορίας τους επειδή η άλλη μισή Ελλάδα τότε έχει πρόσβαση; Μήπως να καταχωρήσουμε κι εκείνα που δεν πήγαν στο τελευταίο κατσικοχώρι της Ελλάδας ότι δεν κυκλοφόρησαν ποτέ; Δηλαδή έλεος... Κάπου, σε κάποιο σημείο της Ελλάδας, κυκλοφόρησε κάτι και εάν ήθελε/μπορούσε είχε πρόσβαση κόσμος να τα αγοράσει. Δε μπορούνε όλοι να βρίσκονται παντού ταυτόχρονα, τι να κάνουμε τώρα! Και στις συνδρομές ελάχιστοι τα αγοράζουν! Να μη καταγράψουμε την ημερομηνία κυκλοφορίας τους, μήπως, επειδή δεν ήρθαν πανελλαδικά; Τι σόι επιχείρημα είναι αυτό; Φτιάχνοντας έναν κανόνα για σωστή καταχώρηση, θα πρέπει να συνυπολογίζονται ΟΛΕΣ οι περιπτώσεις εντύπων! Αλλιώς δεν είναι κανόνας, είναι μπάτε σκύλοι αλέστε. Δυστυχώς στις παλαιότερες εκδόσεις δεν έχουμε τη δυνατότητα να ξέρουμε. Εάν εφευρεθεί η χρονομηχανή θα το επιδιώξουμε κι αυτό. Από τη στιγμή όμως που η κοινότητα αυτή υπάρχει 14 χρόνια, θα έπρεπε τουλάχιστον από τότε που στήθηκε η βάση δεδομένων να έχει μπει ένας τέτοιος κανόνας. Τι; Έχει κόπο να το διασταυρώσεις και δεν είναι εύκολο, ε; Τίποτα δεν είναι εύκολο όταν αναλαμβάνεις να κάνεις μια δουλειά υπεύθυνα και με κάποια σοβαρότητα.

 

Σήμερα έχουμε το σύστημα της προπαραγγελίας και βλέπουμε και άλλες ημερομηνίες. Ας καταγράφουμε εκείνη! Ημερομηνία που έδωσε ο εκδότης είναι και μπορούμε να τα προσθέσουμε στο καλάθι αγορών μας και να τα προπληρώσουμε! Αύριο που θα έχουμε άλλο σύστημα της προ-προ-παραγγελίας, ας καταγράφουμε κι εκείνη! Ή ξέρεις κάτι; Ας καταγράφουμε ως ημερομηνία κυκλοφορίας τη μέρα που κάτι καταχωρείται στο "Kickstarter" βρε αδερφέ και σε άλλα παρεμφερή! Μπορούμε επίσης να ρωτήσουμε τον καλλιτέχνη πότε επινοήθηκε η ιδέα. Πότε τη σκέφτηκε για πρώτη φορά πριν κάνει το κόμικ! Το τερμάτισα λες; Ημερομηνίες υπάρχουν πολλές. Ποια είναι η σωστή άραγε αν όχι εκείνη στην οποία υπήρξε πώληση ενός εντύπου δημόσια, είτε μέσα από κάποιο φεστιβάλ (ακόμη και από κάτι αυτοδιαχειριζόμενο!), από κάποια λέσχη όπως η "ΛΕ.ΦΙ.Κ." ή επιτόπου με το ανάλογο signing του δημιουργού σε κάποιο κομικσάδικο της Θεσσαλονίκης (τυχαίο το παράδειγμα). Εφόσον τα γνωρίζουμε, θα πρέπει αυτή η ημερομηνία να καταγράφεται ως επίσημη πρώτη. Εάν δεν το γνωρίζουμε, πιθανόν η πληροφορία να προκύψει αργότερα οπότε το διορθώνουμε στη βάση. Αν συνέβη και δεν προκύψει πληροφορία τέτοια ας το έχουμε αιώνια λάθος, αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να τις αγνοούμε σε όποιες περιπτώσεις προκύπτουν. Να κάνουμε λοιπόν πως δεν το είδαμε και δεν το αγοράσαμε τρεις μήνες πριν για να βάλουμε την ημερομηνία που έγραψε ο εκδότης όπου σκοπεύει να το διοχετεύσει στα περίπτερα (που κι αυτή έχει αποδειχτεί αμέτρητες φορές από διάφορους εκδότες ότι δεν ισχύει!), λες και είμαστε υπάλληλοι του κάθε εκδότη ή ότι πρέπει να του "κάνουμε το χατιράκι", με ξεπερνά... Τέλος πάντων, ας πάρουμε μια απάντηση στο τι θέλει η Δ.Ο. να καταχωρεί και με ποιο τρόπο, για να ξέρουμε. Διότι αν γίνεται αποδεκτή μια ημερομηνία τρεις μήνες μετά την επίσημη κυκλοφορίας της (δηλαδή αυτή που επέλεξε ο εκάστοτε δημιουργός ή εκδότης να πουλήσει για πρώτη φορά το έργο του), είναι αστείο να ψειρίζουμε κατά καιρούς ορισμένοι ημερομηνίες ενημερώνοντας την κοινότητα για μία ή δύο μέρες πριν, εφόσον εντοπιστεί κάτι. Είναι χάσιμο χρόνου και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Λοιπόν;

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κοίτα επειδή δεν είμαι τόσο ψείρας δεν το είχα στο μυαλό μου τόσο σε βάθος. Χρησιμοποίησα τη λέξη συνέπεια πιο πάνω. Εφόσον πράγματι όλα τα παρουσιάζουμε με ημερομηνία πρώτης προβολής (όπως το παράδειγμα των ταινιών που έθεσες πιο πριν και που μου φαίνεται πιο απτό) τότε ναι όλα πρέπει να πάνε έτσι. Είναι θέμα συνέπειας. 

Απλά εγώ στο μυαλό μου το είχα πιο απλά όπως κατάλαβες. Πάσο λοιπόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είναι θέμα "ψείρα" φίλε μου, είναι θέμα σωστής αντιμετώπισης & καταγραφής. Καταγράφουμε & καταχωρούμε την ιστορία ενός εντύπου εδώ αυτόνομου ή σειράς και θα πρέπει να είμαστε ακριβείς, όπως εκεί καταγράφεται (και διορθώνεται ΔΙΑΡΚΩΣ!) με ακρίβεια η κινηματογραφική/τηλεοπτική ιστορία. Από τα πιο ασήμαντα, μέχρι τα πιο σημαντικά γεγονότα. Τουλάχιστον η βάση δεδομένων αυτό σημαίνει και μάλιστα σε μια κοινότητα που μελετά τα έντυπα αυτά. Δεν είναι e-shop βιβλιοπωλείου που το έφτιαξαν πρόχειρα για να κάνουν τη δουλειά τους και περνάει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του. Πρόσφατα π.χ. έμαθα πως η "Πρωτοπορία" καταχωρεί δικά της ψεύτικα ISBNs (όπου διακρίνεται από πολλά μηδενικά ενδιάμεσα) για το δικό της αρχείο. Θα μπορούσε να είχε βρει άλλον τρόπο για να μη μπερδεύεται ο κόσμος, όπως έχει η "Πολιτεία" που βάζει ένα δικό της κωδικό εξτρά. ΔΕΝ τους ενδιαφέρει! Εμάς μας ενδιαφέρει; Εάν λοιπόν ο ρόλος του "Greekcomics", μεταξύ άλλων, είναι και η σωστή καταχώρηση εντύπων και η διάσωση της πληροφορίας αυτής για τις επόμενες γενιές, θα πρέπει να το δει επιτέλους σοβαρά το θέμα και όχι επιπόλαια. Οι βάσεις δεδομένων είναι "ζωντανές" και αλλάζουν διαρκώς, με κάθε νέα τεκμηριωμένη πληροφορία που μπορεί να προκύψει. Δεν έχει λογική το "κλειδώνω και πάμε παρακάτω" μιας και δεν το κάνει κανένας "εκεί έξω" και φυσικά δε χωράνε πασαλείμματα εφόσον αναλάβεις κάτι τέτοιο. Εάν υπάρχει όμως "χαλαρότητα" σε τέτοια θέματα, τότε μάλλον εγώ πως το έχω καταλάβει λάθος. Θα ήθελα λοιπόν μια επίσημη τοποθέτηση για να ξέρω που βαδίζω και πόσο θα πρέπει να στηρίζομαι στα δεδομένα του "Greekcomics", έστω από δω και στο εξής.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21489
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ έχω μια απορία, στο πινακακι γράφει ημ. έκδοσης και όχι κυκλοφορίας, αυτά τα δύο είναι το ίδιο ή όχι; Το λέω γιατί μπορεί ένας εκδότης να εκδώσει πχ ένα βιβλίο την τάδε ημερομηνία να το κρατήσει και να το κυκλοφορισει μετά από μέρες. Το έχω δει να συμβαίνει με την anubis, έχω πάει στο κατάστημα της και έχω βρει κόμικ που τα διέθεσε αργότερα στην αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Επειδή αυτές τις μέρες κυκλοφορεί με έκπτωση στα 50% ήθελα να ρωτήσω. Το αγόρασε κάποιος να μας πει εντυπώσεις? Εικάζω ότι σίγουρα αξίζει τα χρήματα του πόσο μάλλον τα μισά και είμαι έτοιμος να πατήσω το "παραγγελία" 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@ Manitou εγώ το είχα βρει πολύ καλό όπως είχε φανεί νομίζω και από την παρουσίαση μου πριν δύο χρόνια. Τώρα αν το πήρε και κάποιος άλλος ας γράψει μια άποψη. Είναι πάντως και θέμα γούστου και αν σε ενδιαφέρουν τέτοια ιστορικά θέματα. Εμένα με ενδιαφέρουν και για αυτό εξάλλου το αγόρασα εξαρχής. 9 μερουλες υπομονή τώρα και για την ταινία να δούμε τι δείχνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  217
  • Reputation:   2063
  • Achievement Points:  267
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1825 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

On 8/15/2023 at 8:09 AM, Manitou said:

Επειδή αυτές τις μέρες κυκλοφορεί με έκπτωση στα 50% ήθελα να ρωτήσω. Το αγόρασε κάποιος να μας πει εντυπώσεις? Εικάζω ότι σίγουρα αξίζει τα χρήματα του πόσο μάλλον τα μισά και είμαι έτοιμος να πατήσω το "παραγγελία" 

 

Διαβάστηκε σήμερα και από μένα ... 

Προσωπικά μου άρεσε αρκετά .

Μεγάλη ανάγνωση με πολλές σελίδες το διάβασα σε μια μέρα. Μου πήρε κάνα 5-6 ώρες.

 

Οπως τα περιγράφει λίγο πολύ ο @ albertus magnus . Εξιστορεί τα γεγονότα που οδειγησαν την δημιουργία της ατομικής βόμβας. Η ροή της ιστορίας, είναι αρκετά καλή και δεν κουράζει παρόλο τις πολλές σελίδες.

Υπάρχει μια κεντρική ας το πούμε ιστορία που είναι η δημιουργίας της βόμβας, ενώ παράλληλα με την πρόοδο αυτής , έχουμε και μικρότερα γεγονότα που συμβαίνουν παράλληλα και κουμπωνουν όλα στην ιστορία της δημιουργίας της βόμβας. Πολύ έξυπνος επίσης και ο τρόπος αφηγήσης σε πρώτο πρόσωπο απο πλευράς του "ουρανίου" που περιγράφει και αυτό τα γεγονότα από την "δική του πλευρά". Πράγματι έχει μέσα παρά πολλά πρόσωπα και ονόματα καθώς επίσης εξηγεί σε αρκετά σημεία και την φυσική πίσω από την δημιουργία της βόμβας . Λόγο της αγάπης μου για την φυσική, γνώριζα λίγο πολύ και τα πρόσωπα και την θεωρία πίσω από την βόμβα επομένως προσωπικά δεν με κούρασε καθόλου. Θεωρώ όμως ότι μπορεί να κουράσει κάποιον ο οποίος δεν είναι εξοικειωμένος .

 

Το σχέδιο επίσης πάρα πολύ όμορφο και καθαρό , ότι πρέπει νομίζω για τέτοιο είδος. Δεν με χάλασε που ήταν ασπρόμαυρο  αν και πιστεύω ότι και το χρωματακι θα του πήγαινε αρκετά.

 

Αν κάποιος δεν είναι φαν των ιστορικών κόμιξ η δεν έχει περιέργεια για τα γεγονότα εκείνα , πιθανός λόγο τιμής ίσως να το συμβούλευα να δει και κάτι άλλο. Αλλά θεωρώ η 50% έκπτωση αξίζει και με το παραπάνω να δώσει κάποιος μια ευκαιρία, ακόμα και αν δεν είναι φαν του είδους . Μιλάμε για μια πολύ καλή έκδοση και ένα τούβλο 500 σελίδων και μια δουλειά πολύ προσεγμένη. 

Αν πάλι κάποιος διαβάζει τέτοιου είδους κόμιξ , τότε να το πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς την έκπτωση.

 

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και πέρασα ένα πολύ όμορφο μεσημέρι - απόγευμα 

Επεξεργασία από Lelis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.