Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ-ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32650
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Προχτές που καθάριζα τα ράφια της αγαπημένης συλλογής, διαπίστωσα το πρόβλημα που αποτυπώνω στις φωτό.
Κάποια κόμικς της συλλογής εμφάνισαν στην εσωτερική ράχη καφέ κηλίδες οι οποίες εκτείνονται κάπως και μέσα όπως βλέπετε.

Με κυρίευσε πανικός και εκπλιπαρώ αν το αναγνωρίζει κάποιος και ξέρει πιθανή προέλευση του προβλήματος να με βοηθήσει.

 

Σημειώνεται ότι άδειασα όλη τη βιβλιοθήκη, την άδειασα και την τράβηξα από τον τοίχο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα υγρασίας (ούτε ζωυφιων ευτυχώς).
Και τα κόμικς που επλήγησαν δεν έχουν επίσης το παραμικρό "κατσάρωμα" και ίχνος υγρασίας. Απλά όπως βλέπετε υπάρχει αλλαγή χρώματος χαρτιού (όχι ομοιόμορφα). 

Τα κομικ που επλήγησαν δεν έχουν και την καλύτερη ποιότητα χαρτιού αλλά μιλάμε για εκδόσεις του 2005 (μη παρασυρεστε από το περιεχόμενο που δείχνει silver age superman).

 

Η βιβλιοθήκη είναι Βilly του ikea, σκούρο καφέ. Την έχω δώδεκα χρόνια υπάρχει περίπτωση να το προκάλεσε αυτή?

Υπάρχει περίπτωση να είναι τύπου μύκητας που ενδέχεται να μεταδωθεί στα άλλα κόμικς? (ήδη έβαλα τα πληγέντα σε... καραντίνα).
Πιθανολογεί κάποιος τι μπορεί να έχει προκαλέσει το πρόβλημα?

 

Όπως καταλαβαίνετε (ευτυχώς σε αυτό το forum) σημαίνει πάρα πολλά για μένα η συλλογή μου συναισθηματικά και εκτιμώ οποιαδήποτε βοήθεια.

Ευχαριστώ.

IMG_20210614_204219.jpg

IMG_20210614_204233.jpg

Επεξεργασία από GREEN ARROW
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

59 ΕΤΩΝ κομικς σε κουτες ,κασονια,βιβλιοθηκες δεν εχω συναντησει τετοιο προβλημα .Το μονο που μπορω να εικάσω ειναι η πολυκαιρια  και η μη προφυλαξη σε θηκες .Αλλα ας απαντησει καποιος που εχει συναντησει το ιδιο προβλημα.Συγγνωμη για την ενοχληση. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πρόβλημα αυτό το εντοπίζεις μόνο σε καινούργια ή και σε παλαιότερα κόμικς; Πόσα κομμάτια πάνω κάτω το έχουν; Είναι πολλά; Ήταν τοποθετημένα κοντά το ένα δίπλα στο άλλο; Σε διαφορετικό τύπο χαρτιού συναντάς το ίδιο πρόβλημα; Δεν πρέπει να είναι μύκητας, δεν το 'χω συναντήσει ή τέλος πάντων δεν το έχω παρατηρήσει εγώ προσωπικά και στα δικά μου. Ίσως οι απαντήσεις σε κάποια απ' τα ερωτήματά μου να προσεγγίσουν περισσότερο στο τι μπορεί να φταίε και αν είναι "κολλητικό". Για μούχλα μου κάνει εμένα κάπως, η οποία φυσικά προκύπτει από υγρασία. Πότε το διαπίστωσες; Πόσον καιρό ήταν αποθηκευμένα στη βιβλιοθήκη αυτή και που ήταν προηγουμένως; Μήπως ξεκινάει από προηγούμενο σημείο αποθήκευσης και απλώς το διαπίστωσες τώρα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32650
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

@Mandrake

Το πρόβλημα εντοπίζεται σε κομικ αλμπουμς κάπου δεκαετίας. Εμφανίζεται γύρω στα 8-10 κομμάτια στην εσωτερική ράχη (μικρές καφέ κηλίδες όπως στη φωτό) και ευτυχώς μόνο σε ένα εκτείνονται και μέσα. Τα ράφια που έχουν πληγεί είναι το 2ο και 3ο απο το έδαφος. Έχει συμβεί και στα κοντινά αλλά κάποια με πιο προσεγμένη ποιότητα χαρτιού δεν έχουν εμφανίσει τίποτα. Τα κόμικς μου ήταν πάντα αποθηκευμένα εκεί (12 χρόνια) και το παρατήρησα προχτές.

Οσο το ψάχνω καταλήγω στο ενδεχόμενο να φταίει η τοποθέτηση (μη επαρκής χώρος αερισμού στα ράφια) ή να γίνεται κάποια χημική αντίδραση από το πίσω μέρος της βιβλιοθήκης (νοβοπαν) το οποίο και σκέφτομαι να ξυλώσω.

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  39
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1625 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επειδή είχα ένα παρόμοιο θέμα σε βιβλία, που προκλήθηκε από υγρασία, θα σου έλεγα να αφήνεις πάντοτε λίγο χώρο, 2-3 εκατοστά, μεταξύ πλάτης των  κόμικς και πίσω μέρους της βιβλιοθήκης, ώστε να μην ακουμπάνε ποτέ στο πίσω μέρος της βιβλιοθήκης. Αυτό γενικά το εφαρμόζω και σε βιβλία και σε κόμικς. Είναι απίστευτο το που μπορεί να τρυπώσει η υγρασία. 

Επεξεργασία από Silver Surfer
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37294
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  267
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  350
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Χμμμ, ίσος να το ΄χουν πάθει από τη πολυκαιρία  στην βιβλιοθήκη ή επειδή δεν αερίζονται σωστά ή επειδή είναι στοιβαγμένα το ένα  δίπλα στο άλλο ! Αν δεν είναι κάτι τέτοιο δεν μπορώ να σας βοηθήσω :sick:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1307 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Αν ενα τευχος εχει υγρασια θα παθουν σιγα σιγα ολα αν ερχονται σε επαφη.Αν καποιο εχει καλο θα ηταν να το βαλεις σε σακουλακι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32418
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μου έχει συμβεί κι εμένα αυτό με τις καφέ στάμπες.
Αλλά σε παλιά τεύχη που τα είχα για χρόνια (πάνω από 10) αποθηκευμένα σ΄ένα ντουλάπι.
Και όχι σε όλα, παρότι ήταν το ένα πάνω στο άλλο.
Άρα ΔΕΝ θεωρώ ότι είναι "κολλητικό".
Τώρα γιατί συμβαίνει, υποψιάζομαι κι εγώ ότι έχει να κάνει με υγρασία.
Το γιατί συμβαίνει σ΄ένα τεύχος και όχι στο άλλο (παρότι τα τεύχη ακουμπούν μεταξύ τους) υποψιάζομαι έχει να κάνει με την ποιότητα χαρτιού.
Πάντως αυτό που λέει ο silver surfer είναι σωστή συμβουλή για αποθήκευση.
Το έχω διαβάσει κι εγώ ότι καλό είναι να μην ακουμπούν τα κόμικς στη βιβλιοθήκη, ώστε να αερίζονται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άν τα κόμικς που επλήγησαν, είναι από τον ίδιο εκδότη, τότε το πρόβλημα έχει να κάνει με την παρτίδα του χαρτιού...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32650
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ευχαριστώ πολύ όλους τους φίλους συλλέκτες που μου έγραψαν.

 

Λοιπόν, παρακολουθώ τη συλλογή τακτικά και ρώτησα μέχρι και συντηρητή βιβλίων στη Εθνική Βιβλιοθήκη.

Μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και δεν επεκτείνεται. Είναι εσωτερική διεργασίας του βιβλίου ονόματι foxing (-->https://en.wikipedia.org/wiki/Foxing)

 

ΣΙΓΟΥΡΑ φταίει η κατάσταση του χαρτιού εξαρχής. Το 90% έχει εμφανιστεί σε φτηνά paperbacks της DC. Τίποτα σε Marvel, πιο ποιοτικές εταιρείες (Fantagraphics, Drawn and Quarterly), ευρωπαϊκά, manga (παρότι δε φημίζονται για ποιότητα χαρτιού) και τίποτα σε hardcovers και πιο λουξ εκδόσεις προφανώς.

 

Υγρασία δεν είναι αλλά πιθανόν να επηρρεάζει η δυνατότητα ελεύθερης κυκλοφορίας αέρα στο ράφι. Δηλαδή ενώ δεν τα έχω να ακουμπάνε στην πλάτη όπως σωστά γράφηκε, έχουν μικρή ελευθερία ως προς το ύψος (δλδ από το τέλος του βιβλίου έχει 2-3 πόντους μέχρι το επόμενο ράφι). Αυτό μπορεί να συμβάλλει, η ποιότητα της βιβλιοθήκης είναι πιο απίθανο.

 

ΣΙΓΟΥΡΑ καλό είναι να παίρνουν όσο περισσότερο αέρα γίνεται στο ράφι. Επίσης σίγουρα όσο ψηλότερα από το έδαφος είναι τοποθετημένο κάτι τόσο καλύτερα, αλλά σε κάθε περίπτωση αν ήταν ποιοτικό το χαρτί εξαρχής δεν θα προέκυπε πρόβλημα.

 

ΣΥΝΕΠΩΣ, συνεχίζω με τακτική παρακολούθηση και προσοχή επί των συνθηκών, και για κάποια paperbacks κακής ποιότητας χαρτιού θα ακολουθήσω τη λύση ης ζελατίνας (μέχρι τώρα το έκανα μόνο σε τεύχη).

 

Να ζήσουν οι συλλογές όλων!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Αν ρίξεις πάνω μια καλή λάμπα UV θα δεις ότι υπάρχει και σε άλλα σημεία, απλά δε φαίνεται ακόμα πάρα πολύ στο ορατό φάσμα. Στις κιτρινίλες έχει σκουριά, χαμηλό pH και διάφορα που αφήνουν οι μύκητες.

 

Στο pdf λέει κάποια βασικά πράγματα:

https://www.researchgate.net/publication/288743923_Conservation_of_paper_documents_damaged_by_foxing

 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  241
  • Reputation:   864
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  148

Συμπεράσματα:

1) Σε πάνω από 80% υγρασία το χαρτί γενικά απορροφάει αρκετή υγρασία ώστε να αναπτύξει μούχλα (>10%), ακόμα κι αν δεν παραμείνει η υψηλή υγρασία πολύ. Μπορεί και σε πολύ χαμηλότερη υγρασία να το πάθει κάποιο χαρτί. Σε κάποια νησιά έχει 100% αν κοιμηθείς καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα.

2) Σε κάτω από 70% υγρασία είναι ασφαλές από σκούριασμα το χαρτί γενικά, αλλά αν έχει χλώριο πάμε στο 40%.

3) Η σκόνη κάνει κακό. Μπαίνει ανάμεσα στις σελίδες στις άκρες επειδή δεν ευθυγραμμίζονται, οπότε θέλει και λίγο τίναγμα το βιβλίο. 

4) Με UV ίσως δούμε ένα πρόβλημα πριν αγοράσουμε κάτι; Ποιος θα βγάλει πρώτος λάμπα UV στην Ελλάδα πριν πληρώσει; :Suspicious:

 

 

 

Επεξεργασία από Otis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.