Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεν τεν ή Ιζνογκουντ;


Τεν Τεν ή Ιζνογκουντ;  

44 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Υπάρχουν πάμπολλες κατηγορίες κομικς. Αμερικάνικα, Disney, Υπερηρωικά, Manga, fumetti,κ.α. Μία απ' τις σημαντικότερες κατηγορίες είναι τα BD's(Γαλλοβελγικά κόμικς ελληνιστί). Αυτή η κατηγορία, είναι απ' τις παλαιότερες και σ' αυτήν ανήκει πληθώρα γνωστών ηρώων και ταλαντούχων δημιουργών. Δύο απ' τους πολύ γνωστούς ήρωες είναι ο Τεν τεν, ένας νεαρός Βέλγος ρεπόρτερ που μπλέκει συνέχεια σε αφάνταστες περιπέτειες μαζί με το πιστό σκυλί του Μιλού, τον καλό, μα αθυρόστομο και πότη φίλο του κάπτεν Χάντοκ, τον σχεδόν κουφό δρ  Κάλκιουλους(ή Τουρνεσόλ) και φυσικά τους ανεκδιήγητους Ντυππόν και Ντιππόν. Φυσικά, σε κάθε περιπέτεια έχει να αντιμετωπίσει άλλους εχθρούς και έχει άλλους συμμάχους, όμως αυτός είναι ο βασικός κορμός των χαρακτήρων. Από την άλλη έχουμε τον Μέγα βεζίρη Ιζνογκουντ, ο οποίος έχει έναν στόχο. Θέλει να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη!Στο πλευρό του, ο πιστός του υπηρέτης Μπλιάχ Χαχάτ.Εδώ οι πρωταγωνιστές είναι μόνο τρεις, όμως σε κάθε ιστορία ο Σύμμαχος του Ιζνογκουντ είναι διαφορετικό(αλλού ένα μάγος, αλλού ένα τζινι, αλλού ένας που μπορεί να σε κάνει αόρατο κ.α.) εγώ, επιλέγω οριακά τον Τεν Τεν, επειδή, έχει πολλές εναλλαγές (π.χ. τη μία ταξιδεύει στο φεγγάρι και την άλλη αναζητά ένα ναυάγιο!)Εσείς, ποίον προτιμάτε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ένα μεγάλο ατου του Τεντεν είναι πως όλα φέρουν την υπογραφή/έγκριση του Herge. (κάποια κομμάτια είναι φτιαγμένα/ξαναφτιαγμένα από συνεργάτες, αλλά υπό τις απόλυτες οδηγίες του απ'ότι καταλαβαίνω). Οπότε έχουμε τα 3 άθλια πρώτα που ποτέ του δεν ξαναδούλεψε (τι να ξαναδουλέψεις από τα Σοβιέτ ή το Κογκό............. :D ) και έχουμε όλα τα άλλα που λίγο ή πολύ είναι σταθερά ψηλής ποιότητας και με συγκεκριμένο χαρακτήρα-plotline το κάθε ένα.

 

Στον Ιζνογκουντ έχουμε αυτά που είναι σε σενάριο Γκοσσινύ, έχουμε όμως και όλα τα μετά... :) Επιπρόσθετα, στα δικά μου μάτια, ενώ θυμαμαι κάποια σκηνικά, δεν μπορώ να σου πω "αυτό το τεύχος είχε αυτές τις ιστορίες" ή "αυτή η ιστορία είναι από αυτό το τεύχος". (ίδιο πράμα βέβαια μου συμβαίνει και με τα του Edika (που τα λατρεύω όλα) αλλά και με όλα όσα είναι απλά πολλές μικρές ιστοριες (ίσως με εξαίρεση κάποια Κόρτο. Αν και εκει τα ξεχωρίζω λόγω της τοποθεσίας της κάθε ιστορίας)). 

Με χαρακτηριστική άνεση Τεντεν από εμένα :) που έχω διαβάσει 10-20-30 φορές το καθε τεύχος (πλην των 3 πρώτων :) ). Ενώ στα Ιζνογκούντ ούτε που ξέρω τι έχω διαβάσει και το πολύ να έχω διαβάσει ίσα με 5 φορές κάποια. Και αυτό ίσως κατά λάθος γιατί δεν θυμόμουν πως τα έχω διαβάσει όταν τα έπιασα στα χέρια μου :D 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νόμιζα είχε γίνει τέτοια δημοσκόπηση αλλά τελικά εκείνη ήταν Ιζνογκούντ vs Μπλέικ και Μόρτιμερ :)

M΄αρέσουν πολύ και οι δύο σειρές (Ιζνογκούντ και ΤενΤεν).
Είναι στις 10 αγαπημένες μου.
Λίγο περισσότερο προτιμώ τα ΤενΤεν.

Εκτός των τριών πρώτων, όλα τ΄άλλα έχουν υψηλό επίπεδο.
Ενώ στα Ιζνογκούντ έχει κάποια πολύ καλά, έχει όμως και κάποιες χαζομαρίτσες.

Εκτός αυτού ο Γκοσινί έχει γράψει και πιο αστείες σειρές, οπότε αν θέλω κάτι σε Γκοσινί θα πιάσω πρώτα ένα Αστερίξ ή ένα Λούκυ Λουκ (κι ας τα'χω διαβάσει άπειρες φορές σε σχέση με τα Ιζνογκούντ που τα διάβασα 4-5).
Ενώ από Ερζέ τα ΤενΤεν είναι μονόδρομος :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν δηλώνω φίλος με κανέναν από τους δύο χαρακτήρες, αλλά αν έπρεπε να διαλέξω έναν, αυτός θα ήταν ο Τεντέν. 

 

Αυτό γιατί οι ιστορίες του Τεντέν είναι πιο σφιχτογραμμένες και με καλύτερη θεματολογία. Σε αυτό που υστερούν, κάπως, είναι στον τομέα του χιούμορ (όχι σε όλα τα άλμπουμ).

 

Από την άλλη ο Ιζνογκούντ έχει καλύτερο χιούμορ (όχι σε όλα τα άλμπουμ), αλλά οι υποθέσεις των ιστοριών του είναι πιο ανάλαφρες.  :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Τεν Τεν καθαρά για τα 3 πρώτα άλμπουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13513
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ειλικρινα δεν θα εδινα λεφτα να αγορασω κανενα απο τα 2 γιατι δεν με συγκινει το συγκεκριμενο στυλ.(Βεβαια αμα ερθει καποιος κ μου τα χαρισει δεν θα πω οχι και θα τα διαβασω κιολας):lol:Εχω απο παλια 5-10 Ιζνογκουντ οποτε θα πω οτι προτιμω αυτα γιατι θυμαμαι οτι μου χαζοαρεσαν.ΤενΤεν οτι ειχα δει μικρος σε κατι καρτουν στην ΕΡΤ ,ποτε δεν ειδα ολοκληρο επεισόδιο συνηθως αλλαζα το καναλι:down:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καμία σύγκριση για εμένα. Τα Τεν Τεν είναι κόμικ με βαθύ σενάριο με θέματα πολύπλοκα με με με... Τα Ιζνογκούντ είναι απλά αστεία αλμπουμακια με ικανοποιητικό χιουμορακι. Κάποια είναι πολύ αστεία κάποια όχι τόσο. Αλλά δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη ούτε σαν κόμικ ούτε σαν την επίδραση που είχαν στην παγκόσμια σκηνή κόμιξ.:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Ιζνογκουντ καθαρα για τα 3 πρωτα αλμπουμ του Τεντεν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο καημένος ο Ιζνογκούντ δεν λέει να σταυρώσει νίκη σε δημοσκόπηση :lol:

Εδώ και οι προηγούμενες ψηφοφορίες στις οποίες συμμετείχε.


Ιζνογκούντ vs Μπλέηκ και Μόρτιμερ

Αστερίξ ή Λούκυ Λουκ; (ή μήπως Ιζνογκούντ;)

 

Πάντως θεωρώ κι εγώ ότι είναι λίγο άκυρη και ταυτόχρονα άδικη η σύγκρισή του με ΤενΤεν.
Τα Ιζνογκούντ είναι καθαρά χιουμοριστικά κόμικς, γι΄αυτό και τα σενάρια είναι ανάλαφρα και απλά.
Ενώ τα ΤενΤεν είναι περιπέτειες που απλά έχουν και κάποια χιουμοριστικά στοιχεία.
Αλλά επειδή ανήκουν στο είδος της περιπέτειας, είναι λογικό τα σενάρια να έχουν μεγαλύτερο βάθος.
Με Αστερίξ και Λούκυ Λουκ έχει περισσότερο νόημα να συγκρίνουμε τον Ιζνογκούντ, απλά εκεί χάνει γιατί ουσιαστικά συγκρίνεται με τις δύο κορωνίδες των χιουμοριστικών BD (και όχι μόνο).
Ο Ιζνογκούντ θα μπορούσε να συγκριθεί με Γκαστόν, με Ταλόν, με Λεονάρντο κτλ.
Εκεί πιστεύω θα κέρδιζε :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ιζνογκούντ, γιατί όσο γέλιο έχω ρίξει με την μέρα των τρελών δεν έχω ρίξει με όλα τα Τεν Τεν μαζί. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

1 hour ago, Laz33 said:

Ο καημένος ο Ιζνογκούντ δεν λέει να σταυρώσει νίκη σε δημοσκόπηση :lol:

Εδώ και οι προηγούμενες ψηφοφορίες στις οποίες συμμετείχε.


Ιζνογκούντ vs Μπλέηκ και Μόρτιμερ

Αστερίξ ή Λούκυ Λουκ; (ή μήπως Ιζνογκούντ;)

 

Πάντως θεωρώ κι εγώ ότι είναι λίγο άκυρη και ταυτόχρονα άδικη η σύγκρισή του με ΤενΤεν.
Τα Ιζνογκούντ είναι καθαρά χιουμοριστικά κόμικς, γι΄αυτό και τα σενάρια είναι ανάλαφρα και απλά.
Ενώ τα ΤενΤεν είναι περιπέτειες που απλά έχουν και κάποια χιουμοριστικά στοιχεία.
Αλλά επειδή ανήκουν στο είδος της περιπέτειας, είναι λογικό τα σενάρια να έχουν μεγαλύτερο βάθος.
Με Αστερίξ και Λούκυ Λουκ έχει περισσότερο νόημα να συγκρίνουμε τον Ιζνογκούντ, απλά εκεί χάνει γιατί ουσιαστικά συγκρίνεται με τις δύο κορωνίδες των χιουμοριστικών BD (και όχι μόνο).
Ο Ιζνογκούντ θα μπορούσε να συγκριθεί με Γκαστόν, με Ταλόν, με Λεονάρντο κτλ.
Εκεί πιστεύω θα κέρδιζε :)

 


Μα μπροστά στον Τεντεν, δεν υπάρχει Ιζνογκούντ :) Τεντεν και Αστερίξ είναι 2 ακρογωνιαίοι λίθοι των Γαλλοβελγικών με παγκόσμια αναγνώριση (με τον Λούκυ Λουκ να ακολουθεί κατά πόδας). Άμα βάλεις οιοδήποτε από αυτά τα 3 ενάντια σε οτιδήποτε άλλο της Γαλλοβελγικής σχολής, το άλλο απλώς θα υποστεί πανωλεθρία :) Αυτό δεν συνέβη λόγω μάρκετινγκ, αλλά λόγω ποιότητας :) Όπως πολύ σωστά είπες, μπορεί να συγκριθεί με καλά, ποιοτικά, χιουμοριστικά BD σαν αυτά που ανέφερες. Τα οποία συμφωνώ ότι θα τα κέρδιζε (αν και εγώ θα ψήφιζα Ταλόν :) )  διότι ο Γκοσιννύ είναι ημίθεος. :) 

Θα είχε ενδιαφέρον μια καταμέτρηση του σε πόσες γλώσσες έχει μεταφραστεί το κάθε BD. Φαντάζομαι ότι θα είναι ενδεικτικό και της ποιότητας ενός εκάστου. (αν και κάποια πράγματα, κάποιες φορές μεταφράζονται για λόγους που δεν έχουν να κάνουν με το κόμικ, αλλά με το θέμα το οποίο διαπραγματεύεται το κόμικ)

 

:cheers5: 

ΥΓ Τα Κόρτο δεν είναι Γαλλοβελγική σχολή. Όχι πλήρως :) Είναι και Ιταλικά, είναι και Λατινοαμερικάνικα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

59 λεπτά πριν, MARIELOS είπε:

Ιζνογκούντ, γιατί όσο γέλιο έχω ρίξει με την μέρα των τρελών δεν έχω ρίξει με όλα τα Τεν Τεν μαζί. 

Προσωπικά πάντως δεν διαβάζω ΤενΤεν για να γελάσω.
Ούτε βέβαια Ιζνογκούντ για να λύσω κάποιο μυστήριο ή να ζήσω μια εξωτική περιπέτεια.

Είναι άλλο στυλ τα δύο κόμικς.

 

 

@germanicus στο εξωτερικό τα Λούκυ Λουκ, για άγνωστο λόγο, είναι αρκετά πίσω σε δημοφιλία σε σχέση με Αστερίξ και ΤενΤεν.
Μην κοιτάς στην Ελλάδα που τα έχουμε στο ίδιο επίπεδο.
Σε δημοφιλία επαναλαμβάνω. Σε ποιότητα δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι.
Όσον αφορά σε πόσες γλώσσες μεταφράστηκαν, βάση της wikipedia τα Λούκυ Λουκ μεταφράστηκαν σε 23, τα ΤενΤεν σε πάνω από 70 και τα Αστερίξ σε πάνω από 100 (γλώσσες και διαλέκτους, οπότε φαντάζομαι θα μετράει και τα Κυπριακά ή τα Ποντιακά που έβγαλε κάποια άλμπουμ η Μαμούθ) :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

22 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Ο καημένος ο Ιζνογκούντ δεν λέει να σταυρώσει νίκη σε δημοσκόπηση :lol:

Εδώ και οι προηγούμενες ψηφοφορίες στις οποίες συμμετείχε.


Ιζνογκούντ vs Μπλέηκ και Μόρτιμερ

Αστερίξ ή Λούκυ Λουκ; (ή μήπως Ιζνογκούντ;)

 

Πάντως θεωρώ κι εγώ ότι είναι λίγο άκυρη και ταυτόχρονα άδικη η σύγκρισή του με ΤενΤεν.
Τα Ιζνογκούντ είναι καθαρά χιουμοριστικά κόμικς, γι΄αυτό και τα σενάρια είναι ανάλαφρα και απλά.
Ενώ τα ΤενΤεν είναι περιπέτειες που απλά έχουν και κάποια χιουμοριστικά στοιχεία.
Αλλά επειδή ανήκουν στο είδος της περιπέτειας, είναι λογικό τα σενάρια να έχουν μεγαλύτερο βάθος.
Με Αστερίξ και Λούκυ Λουκ έχει περισσότερο νόημα να συγκρίνουμε τον Ιζνογκούντ, απλά εκεί χάνει γιατί ουσιαστικά συγκρίνεται με τις δύο κορωνίδες των χιουμοριστικών BD (και όχι μόνο).
Ο Ιζνογκούντ θα μπορούσε να συγκριθεί με Γκαστόν, με Ταλόν, με Λεονάρντο κτλ.
Εκεί πιστεύω θα κέρδιζε :)

 

Πράγματι, είναι σαν να συγκρίνεις ένα μήλο με ένα αχλάδι, αλλά έκανα αυτή τη δημοσκόπηση, γνωρίζοντας ότι θα κερδίσει ο Τεντέν, όμως ήθελα να δω με πόση διαφορά. Πάντως 7-12 δεν έχει μεγάλη διαφορά κι αυτό δείχνει ότι είναι κι ο Ιζνογκούντ αρκετά αγαπητός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5387
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σίγουρα δεν αποτελούν δύο υποκατάστατα κόμιξ.  Ψήφισα Ιζνογκούντ λόγω της ανάμειξης του μεγάλου Γκοσινί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ιζνογκουντ νομιζω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  38588
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και δυσκολο προτιμώ τον ιζνογκούντ. Ο Τεν Τεν αν και μου άρεσε είχε κάτι το επαναληπτικό όσον αφορά την πλοκή κάθε ιστορίας και το χιούμορ ήταν αρκετά οπτικό ( δηλαδή βασιζόταν κυρίως σε γκάφες, σκουντουφλήματα, ατυχήματα κλπ). Βέβαια, αποτελεί μια μεγάλη μου αγάπη αλλά ο καταπληκτικός αφηγηματικός ρυθμός του Ιζνογκούντ νικάει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ιζνογκούντ δαγκωτο για μενα, ποτέ δεν χωνεψα τον τεν τεν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  761 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

On 12/6/2021 στο 10:09 ΜΜ, Laz33 είπε:

στο εξωτερικό τα Λούκυ Λουκ, για άγνωστο λόγο, είναι αρκετά πίσω σε δημοφιλία σε σχέση με Αστερίξ και ΤενΤεν.
Μην κοιτάς στην Ελλάδα που τα έχουμε στο ίδιο επίπεδο.
Σε δημοφιλία επαναλαμβάνω. Σε ποιότητα δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι.

Ναι, και εμένα αυτό μου έκανε εντύπωση. Νομίζω πως έχει να κάνει με το γεγονός πως υπάρχει μια αντιπαλότητα μεταξύ των φαν του Αστερίξ και των φαν του Τεντέν (κυρίως από τους πρώτους προς τους δεύτερους) και ίσως για αυτό τονίζονται περισσότερο αυτά τα δύο.

 

Πάντως η δημοφιλία δεν έχει να κάνει καθόλου με την ποιότητα. Μπορείς να απολαύσεις κάτι που το ξέρει σχεδόν όλος ο κόσμος και κάτι που το έχουν ακουστα μόνο πέντε άνθρωποι, γιατί και τα δύο είναι καλής ποιότητας.

 

Απλώς στην δεύτερη περίπτωση θα δυσκολευτείς να βρεις ανθρώπους και fan contests στο ίντερνετ. :lol:

 

Σε άλλα νέα, η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να διαλέξω, οπότε επιλέγω και τα δύο (αν και όπως έχουν πει τα παιδιά πιο πάνω, είναι αρκετά άδικη η σύγκριση, γιατί μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32411
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Yπάρχει και αυτή η δημοσκόπηση, η οποία συγκρίνει παρόμοια είδη.

Αστερίξ vs Λούκυ Λουκ vs Ιζνογκούντ.

Αν και όπως έγραψα παραπάνω, πάλι "αδικείται" ο Ιζνογκούντ, επειδή συγκρίνεται με τα καλύτερα του είδους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.