Μετάβαση στο περιεχόμενο

STARR THE SLAYER: A STARR IS BORN [ DANIEL WAY - RICHARD CORBEN ]


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

STARR THE SLAYER: A STARR IS BORN

 

Starr1.thumb.jpg.dc28399963eeb5c349b75fc8ce1be55e.jpg  Starr2.thumb.jpg.26171eb2582b526d65d69d7d4681844a.jpg

 

Ο Starr the Slayer είναι ένας χαρακτήρας των κόμικς της Marvel, δημιούργημα των Roy Thomas και Barry Windsor-Smith, που εμφανίστηκε τον Απρίλιο του 1970 στο 4ο τεύχος του Chamber of Darkness. O Starr είναι ένας βάρβαρος βασιλιάς που υπερασπίζεται το βασίλειό του απέναντι σε διάφορους κινδύνους. O τρόπος που φαίρεται ο χαρακτήρας θυμίζει πολύ τον Conan, καθώς άλλωστε οι δημιουργοί και των δύο κόμικς είναι οι ίδιοι, αλλά o Starr δημιουργήθηκε πριν η Marvel αποκτήσει τα δικαιώματα του Conan. Ο Starr θα ξαναεμφανιστεί στη σειρά newuniversal του Warren Ellis.

 

1191101584_page2.thumb.jpg.716b718d3d4aaab0edcaecdf8659bc58.jpg

 

Παρότι αγνοούσα τον συγκεκριμένο χαρακτήρα, η συμμετοχή του αγαπημένου μου Richard Corben στη μίνι σειρά του 2009 μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Στα 4 αυτά τεύχη, λοιπόν, που κυκλοφόρησαν συγκεντρωτικά και σε paperback το 2010, ο Daniel Way δημιουργεί μια νέα ιστορία του βάρβαρου ήρωα. Στην ιστορία αυτή, ο Starr με την οικογένειά του φεύγουν από το χωριό τους αναζητώντας το φάρμακο που θα γιατρέψει τους άρρωστους κατοίκους του, και κατευθύνονται σε μια μεγάλη πόλη όπου πιθανότατα θα βρουν αυτό που ψάχνουν. Δυστυχώς η παρορμητικότητα του Starr τους μπλέκει, η οικογένειά του σκοτώνεται με υπαιτιότητα του Trull, και ο ίδιος καταλήγει σκλάβος μονομάχος στην αρένα. Εκεί θα ερωτευτεί την Tira, η οποία όμως δεν ανταποκρίνεται στις ορέξεις του. Καθώς τα χρόνια περνάνε, ο Starr θα ωριμάσει και θα προσπαθήσει με άλλα μυαλά να εκδικηθεί τον Trull και να κερδίσει την καρδιά της βάρβαρης Tira.

 

page.thumb.jpg.ba34b6049ddade414a14becb25f55c48.jpg

 

Προσωπικά το βρήκα αρκετά συμπαθητικό, όμως μιας και μιλάμε για ιστορίες με βάρβαρους, σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει το επίπεδο του παρεμφερούς σε θεματολογία Bloodstar. Γενικά συστήνεται κυρίως στους φαν του σχεδιαστή. Εγώ, ως θαυμαστής του έργου του Corben, και συνταγή μαγειρικής να σχεδιάσει θα μου αρέσει.

 

 

Πηγή:

Wikipedia

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.