Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΑΡΕ


nikolas12

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΑΡΕ
Σενάριο/Kείμενα:
Θανάσης Καραμπάλιος, Αρινέλα Κοτσίκο, Περικλής Κουλιφέτης, Νικόλας Κούρτης, Σταύρος Κουτσιούκης, Αγγελική Σαλαμαλίκη, Κώστας Σκλαβενίτης, Νικόλας Στεφαδούρος, Κώστας Φραγκιαδάκης
Σχέδιο:
Θανάσης Καραμπάλιος, Αρινέλα Κοτσίκο, Περικλής Κουλιφέτης, Νικόλας Κούρτης, Σταύρος Κουτσιούκης, Αγγελική Σαλαμαλίκη, Κώστας Σκλαβενίτης, Νικόλας Στεφαδούρος, Κώστας Φραγκιαδάκης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Νίκος Κούτσης
Hμερ. έκδοσης:
05-2021
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Μέγεθος:
21.0 x 28.0
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Επιμέλεια:
Λεωκράτης Ανεμοδουράς
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-618-206-040-7
Ονομαστική τιμή:
9,90€

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

MOUSIKAKARE_0001.jpg  MOUSIKAKARE_0001z.jpg

 

Στα τέλη του προηγούμενου μήνα ήρθε η είδηση πως οι εκδόσεις Μικρός Ήρως ετοιμάζουν ένα νέο ετήσιο περιοδικό όπως είπαν στο editorial τους στο ΜΠΛΕΚ #16, το οποίο θα αφορούσε ιστορίες Ελλήνων καλλιτεχνών κόμικ με κοινή θεματολογία και εν προκειμένω θα είχε να κάνει με τη μουσική. Εννέα Έλληνες κομίστες λοιπόν εικονογραφούν από ένα τραγούδι στις σελίδες αυτής της έκδοσης. Αρκετοί ακολουθούν τη λογική ότι σε κάθε καρέ έχουν και τον ανάλογο στίχο που εικονογραφούν, άλλοι διανθίζουν την ιστορία και με λίγους διαλόγους. Πάμε λοιπόν να δούμε τι έχουμε...

 

Ι) Τα εικονογραφημένα τραγούδια

 

1) Θανάσης Καραμπάλιος - "Μαύρος Γάτος" του Βασίλη Κωνσταντίνου σε μουσική του ιδίου και στίχους του Θανάση Παπακωνσταντίνου

 

1. mayros_gatos_karampalios-page-001.jpg.3490e4de5d4ad64e910beb0c6ada04fe.jpg

 

Ο Θανάσης Καραμπάλιος δε χρειάζεται γενικότερα συστάσεις, χαίρομαι πολύ που τον βλέπω σε κάτι διαφορετικό του 1800 και πρέπει να πω ότι μου άρεσε πολύ η απόδοση του τραγουδιού χωρίς να είμαι φαν του Παπακωνσταντίνου.

 

2) Αρινέλα Κότσικο - "Don't Stop Me Now" των Queen σε μουσική και στίχους του Freddie Mercury

 

2. mousika_kare_-arinela_kotsiko.jpg.43408006b60a0f240734bc4583989ce0.jpg

 

Πολύ αγαπημένο μου τραγούδι, μου αρέσει πολύ η λογική της Αρινέλα Κότσικο που ερμηνεύει με ένα καρέ πολλούς στίχους σε μια εικονογράφηση που όπως και το τραγούδι αποπνέει αυτοπεποίθηση. Αν και δεν έχω πιάσει άλλο κόμικ της, το σχέδιο μου θύμισε αρκετά Andrea Sorrentino.

 

3) Περικλής Κουλιφέτης - "Δημοσθένου Λέξις" του Διονύση Σαββόπουλου σε μουσική και στίχους του ιδίου

 

3. mousika_kare-periklis_koulifetis.jpg.c420f0d89cd5a1a5b4cfe188cddd89f0.jpg

 

Μετά το καραντινοκόμικ του, ο Περικλής Κουλιφέτης καταπιάνεται με κάτι καινούριο και πραγματικά είναι συγκινητική η εξέλιξη του τραγουδιού και το πως το αποδίδει.

 

4) Νικόλας Κούρτης - "I Am the Fire" των Halestorm σε στίχους και μουσική των Elizabeth Hale, Scott Christopher Stevens και Joseph Hottinger

 

4. mousika_kare-nikolas_kourtis.jpg.4c3c5fb2cc8caf58123f8389eba705f8.jpg

 

Λατρεύω το σχέδιο του Νικόλα Κούρτη και μου άρεσε πολύ η επιλογή ενός ξένου τραγουδιού. Ξεκινάει με ένα δυστοπικό πλάνο που καθόλου τυχαία έχει χρησιμοποιηθεί και ως εξώφυλλο αρκετών διαφημιστικών αυτού του κόμικ. Περισσότερα δεν αναφέρω, αλλά το βρήκα απολαυστικό.

 

5) Σταύρος Κουτσιούκης - "Are You Gonna Be My Girl" σε στίχους και μουσική των Nic Cester και Cameron Muncey

 

5. mousika_kare-kioutsioukis.jpg.cd48e4755534d287d68b1d784aa5bd1b.jpg

 

Αυτή η εικονογράφηση είναι ακριβώς όπως την είχα φανταστεί από τον Κουτσιούκη με ιστοριούλα και αρκετές δόσεις χιούμορ που θα σε κάνει να νιώσεις ακόμα πιο όμορφα.

 

6) Αγγελική Σαλαμαλίκη - "Τράβα βρε Μάγκα και Αλάνι" της Ρόζα Εσκενάζυ σε στίχους και μουσική του Κώστα Σκαρβέλη

 

6.179972968_3970823312956675_7824166503348180350_n.jpg.c53dcffe1c33ed288a71401dab9f3d39.jpg

 

Από τον Σκλαβενίτη περίμενα ρεμπέτικο, από την Αγγελική Σαλαμαλίκη ήρθε και μάλιστα ήταν η πιο ευχάριστη μου έκπληξη. Μια πραγματικά ανατριχιαστική απόδοση του τραγουδιού με υπέροχο σχέδιο και υπέροχο χρωματισμό ακριβώς στα σημεία που πρέπει.

 

7) Κωνσταντίνος Σκλαβενίτης - "Σαν Έρημα Καράβια" από τα Υπόγεια Ρεύματα σε στίχους και μουσική των ιδίων

 

7. mousika_kare.jpg.252297fae03b9ced0b102e5150512643.jpg

 

Εδώ το σχέδιο γίνεται αρκετά πιο αφαιρετικό, ο Κωνσταντίνος Σκλαβενίτης χρησιμοποιεί διάσπαρτα καρέ και ενδιάμεσα μπαίνει το κείμενο. Έχοντας ακούσει αρκετά τα Υπόγεια Ρεύματα, νομίζω πως αυτή η λογική ταιριάζει πολύ στο κομμάτι και το συγκρότημα.

 

8) Νικόλας Στεφαδούρος - "Wonderwall" των Oasis σε μουσική και στίχους του Noel Gallagher

 

8. 180627052_3970827959622877_54617699621418848_n.jpg.70aeb3bf66902751aed80c5072f0c406.jpg

 

Άλλη αγαπημένη κομματάρα από εδώ. Ο Stef πρέπει να είναι κι αυτός μεγάλος φαν, αφού νομίζω ότι το πρώτο δισέλιδο που φαίνεται από πάνω το αφιερώνει, έτσι ώστε να περάσει λίγη ώρα και να κάνει τον ήχο του κλικ, ακριβώς όπως στην εκτέλεση του κομματιού όπου περιμένεις λίγο και μετά βάζουν τη βελόνα πάνω στο βινύλιο και ξεκινάει και παίζει. Είναι ακριβώς η μελαγχολία, αλλά με αυτόν τον τόνο ελπίδας που νιώθω όταν ακούω αυτό το κομμάτι και αυτό ακριβώς μου έβγαλε και ο Στεφαδούρος προσωπικά.

 

9) Κώστας Φραγκιαδάκης - Camouflage του Stan Ridgway σε μουσική και στίχους του ιδίου

 

9. fragkiadakis-kostas.jpg.6a3cea91e6019f7be510a8588eed7aff.jpg

 

Δεν το είχα ακούσει το κομμάτι πριν το διαβάσω. Για μένα ο Κώστας Φραγκιαδάκης είναι ένας πραγματικά εξαιρετικός σχεδιαστής και ίσως λίγο υποτιμημένος βλέποντας πόσο ωραία σχεδιάζει και πόσα όμορφα σχέδια ανεβάζει στα social media. Η μεγαλύτερη σε αριθμό σελίδων ιστορία είναι μια στρατιωτική ιστορία με λίγο σενάριο, τους στίχους όχι στα αγγλικά, αλλά στα ελληνικά και με πολύ ωραίο χρωματισμό από το Μιχάλη Τόρη και ιστορική επιμέλεια από τον Γιάννη Μονογυιό. Πολύ ενδιαφέρον!

 

ΙΙ) Η συνέντευξη και τα εξτραδάκια

 

180279125_3965254676846872_6637178261018153052_n.jpg

 

Την έκδοση προλογίζει ο Θοδωρής Μανίκας, παραγωγός του Στο Κόκκινο 105,5 και έχει αρκετό ενδιαφέρον, καθώς μιλά για τη σχέση μουσικής και κόμικς. Ακολουθεί μία συνέντευξη του Νίκου Πορτοκάλογλου στους Λεωκράτη Ανεμοδουρά και Γαβριήλ Τομπαλίδη, όπου εκτός της μουσικής και των κόμικς παρατίθενται και διάφορα σχέδια που είχε κάνει ο γνωστός τραγουδοποιός με τον Τεν Τεν, ήρωες Disney και άλλους πολύ γνωστούς ήρωες από κόμικς. Το υπέροχο εξώφυλλο είναι του Νίκου Κούτση.

 

ΙΙΙ) Μια τελική γνώμη γύρω από την έκδοση

 

Είναι ίσως η μόνη μου παρουσίαση που έχω κάνει και σχόλια-κριτική πάνω στις δουλειές που διάβασα και λογικό. Έχω τεράστιο πάθος για τη μουσική και για τα κόμικς και ο συγκεκριμένος τίτλος τα συνδυάζει και τα δύο. Προσωπικά μου άρεσαν και οι εννιά εικονογραφήσεις πολύ, με κάποιους καλλιτέχνες είναι η πρώτη επαφή, άλλων έχω ξαναδιαβάσει δουλειές τους, αλλά σημασία για μένα έχει η προσωπική οπτική και κυρίως η άποψη που βάζει ο σχεδιαστής στο έργο του και εδώ καλύφθηκα από όλους είτε ήμουν ακροατής του καλλιτέχνη που εικονογραφούσαν είτε όχι. Κατανοώ όμως ότι άλλοι μπορεί να το αγοράσουν και να ενθουσιαστούν με κάποιο πολύ και κάτι άλλο να μην τους αρέσει, πράγμα που βρίσκω λογικό σε μια δουλειά με τόσους (και τόσο) διαφορετικούς συμμετέχοντες.

 

Εγώ προτείνω πριν από κάθε ιστορία να ακούτε προσεκτικά το τραγούδι και να βλέπετε και βίντεο κλιπ γιατί υπάρχουν στοιχεία σε κάποια και ύστερα να διαβάζετε. Η έκδοση είναι στο σύνηθες μεγάλο μέγεθος του Μικρού Ήρωα και το εξώφυλλο δεν είναι γυαλιστερό, αλλά σαν αυτό της Χριστουγεννιάτικης Ιστορίας χωρίς "αυτάκια" όμως. Σύμφωνα με το σάιτ του Μικρού Ήρωα κυκλοφορεί επίσημα στις 18 του μηνός, ωστόσο είναι διαθέσιμο για παραγγελία όπως και στη ΛΕΦΙΚ όπου προμηθεύτηκα το δικό μου αντίτυπο. Καλή ανάγνωση σε όλους :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33872
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Άψογη παρουσίαση όπως πάντα αλλά...

 

αλλά....

αλλά.......

δεν...

δεν το περίμενα....

δεν το περίμενα καθόλου...

 

ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΑΝ ΤΟΥ "ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ ΒΑΣΙΛΗ ΕΙΣΑΙ Κ....." ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ!!!

 

Γρήγορα ταχύρρυθμη εκπαίδευση για να γίνεις φαν έστω και τώρα!!!:out:

 

:lol::party4::beer5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

51 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Άψογη παρουσίαση όπως πάντα αλλά...

 

αλλά....

αλλά.......

δεν...

δεν το περίμενα....

δεν το περίμενα καθόλου...

 

ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΑΝ ΤΟΥ "ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ ΒΑΣΙΛΗ ΕΙΣΑΙ Κ....." ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ!!!

 

Γρήγορα ταχύρρυθμη εκπαίδευση για να γίνεις φαν έστω και τώρα!!!:out:

 

:lol::party4::beer5:

 

 

Κάποτε μια συγγενής της κοπέλας μου με ρώτησε αν ακούω ελληνικά, της λέω βεβαίως ακούω Rotting Christ, Firewind, Nightstalker, Movement of Static, Deaf Radio, Septicflesh, Godsleep, Suicidal Angels, Planet of Zeus και με κοίταζε σαν εξωγήινο. Μετά ανέφερα Ξύλινα Σπαθιά, Τρύπες κτλ και με θεώρησε φυσιολογικότερο :lol: Γενικά πάντως έχω συναντήσει 4 τύπους ανθρώπων τόσα χρόνια που ασχολούμαι με μουσική και οι 4 μου λένε "Ένας είναι ο ΒΑΣΙΛΗΣ" και μου έχει πει ο ένας Παπακωνσταντίνου, ο άλλος Καρρά, ο τρίτος Τερλέγκα και ο τέταρτο Καζούλη :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πολύ καλές επιλογές τραγουδιών προσωπικά θα με βοηθήσει να το απολαύσω γιατί πλην των Halestorm ξέρω σχεδόν και όλους τους στίχους από τα υπόλοιπα 8. Ειδικά το Camouflage που έχει κινηματογραφικό στίχο εξιστόρησης με αρχή πλοκή και ανατρεπτικό τέλος, είναι πολύ καλή επιλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πρωτες Θετικες εντυπωσεις..

Το μεγαλο μεγεθος..

Ειχα την εντυπωση οτι θα ηταν στο μεγεθος του Ζαγκορ ή Μιστερ Νο

και αυτο για το ειδος της εκδοσης με εξεπληξε ευχαριστα..

Μετα, σχετικα με την συχνοτητα συμφωνω πως ειναι σε διευρευνητικο σταδιο το κοινο που απευθυνεται το εντυπο 

και ειναι ενα σχετικα φρεσκο ειδος κομιξ..Αν ειναι και ευωδωσει (που το ευχομαι) απο ετησια η κυκλοφορια του να γινει κ 6μηνιαια..

Αρνητικο (και σε αυτο δεν ευθυνεται η εκδοτικη..)οτι σε 3 περιπτερα εντυπων μολις 1 αντιτυπο βρηκα.. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ενδιαφέρουσα έκδοση. Όπως περίμενα η εναλλαγή στα στυλ δεν με ενθουσίασε. Αυτή όμως είναι η μοίρα των ανθολογιών στα δικά μου μάτια. Από εκεί και πέρα και μόνο που είχε αυτές τις 4 απίστευτες σελίδες της Σαλαμαλίκη, δεν μετάνοιωσα χιλιοστό την αγορά του. Κάνει τρελούς παπάδες. 

 

Από εκεί και πέρα. Όπου ήξερα τα τραγούδια, ήμουν οκ. Όπου δεν τα ήξερα όμως, το κοιτούσα σαν χάνος. Ίσως να μην εκτιμούσα τόσο ούτε της Σαλαμαλίκη εάν δεν είχα κάτσει να ακούσω το τραγούδι (δεν το ήξερα. καραγουστάρησα όμως τα σχέδια που είχα δει πριν τη δημοσίευση, το τσέκαρα και κόλλησα).

Οπότε.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλή διασκέδαση! :) 

 

:cheers5: 

 

edit κάποιες από τις ιστορίες, ίσως οι περισσότερες, ήθελαν γυαλιστερό χαρτί :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η αλήθεια είναι ότι όταν ενημερώθηκα για την θεματολογία του συγκεκριμένου πονήματος, το είδα με σκεπτικισμό κι αυτό γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ κατά πόσο θα μπορούσε να σταθεί η συγκεκριμένη έκδοση. :thinking: Η “μεταμόρφωση” κάποιου τραγουδιού σε κόμικ είναι κάτι που το έχουμε ξαναδεί, αλλά συνήθως αυτό γίνεται μέσα σε κάποιο σενάριο (όπως πχ η  “Τετράς: η ξακουστή του Πειραιώς”“Μπάτμαν αυτή η αδελφή”, “Ρεμπέτικο: Το κακό βοτάνι”, “Γυρνώ σαν νυχτερίδα” κ.ά.). Δυσκολεύομαι, όμως, να θυμηθώ αν έχω δει κάτι αυτόνομο. 

 

Μετά την ανάγνωση όμως η γνώμη μου άλλαξε, καθώς είδα ένα σοβαρό, προσεγμένο κι αξιόλογο έργο, το οποίο έγινε με αγάπη και συγκεντρώνει μια πληθώρα καλλιτεχνών και συντελεστών, που αν και δύσκολο να συντονιστούν τόσα πολλά άτομα, παρόλα αυτά το αποτέλεσμα είναι θετικότατο. :) Όλοι οι κομίστες έχουν επιλέξει εμβληματικά τραγούδια του ελληνικού αλλά και του ξένου ρεπερτορίου και τα έχουν αποτυπώσει μέσα στα καρέ με μεγάλη επιτυχία τις περισσότερες φορές, πάντα όμως με σεβασμό προς αυτά. Χάρηκα ιδιαίτερα που μέσω του άλμπουμ θυμήθηκα μερικά τραγούδια που είχα καιρό (για να μην πω χρόνια) να ακούσω κι όπως καταλαβαίνετε το YouTube πήρε φωτιά. :P Από τα εικονογραφημένα τραγούδια ξεχώρισα εκείνα των Φραγκιαδάκη, Καραμπάλιου, Στεφαδούρου, Σαλαμαλίκη και Κουλιφέτη, χωρίς βέβαια να υπολείπονται σημαντικά και οι άλλες δουλειές. 

 

Όσον αφορά τον εικαστικό τομέα προτίμησα τις δουλειές των Καραμπάλιου, Κοτσίκο, Κούρτη, Σαλαμαλίκη και Φραγκιαδάκη. Αυτό γιατί οι συγκεκριμένες προσεγγίσεις έχουν ρεαλισμό και καλή επιλογή χρωμάτων και είναι περισσότερο στο δικό μου γούστο. Δυνατά σημεία του τεύχους είναι η συνέντευξη του βετεράνου στον χώρο της μουσικής κι αγαπημένου μου Νίκου Πορτοκάλογλου, στην οποία μάθαμε πολλά για τις προτιμήσεις του στα κόμικς και την μουσική του πορεία.Πολύ καλό βρήκα και τον πρόλογο του Θοδωρή Μανίκα, ο οποίος μέσα σε όλα επιχειρεί να μας δώσει με παραδείγματα την σχέση της Μουσικής με την Ένατη Τέχνη. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δεν υπήρχαν αυτά τα δύο κείμενα, το περιοδικό δεν θα είχε την αξία που τελικά απέκτησε. :) 

 

Γενικά την βρήκα μία καλή και πάνω απ' όλα πρωτότυπη απόπειρα στον χώρο των κόμικς και σίγουρα θα την ακολουθήσω. Τελικά, η εκδοτική “Μικρός Ήρως” αποδεικνύει ακόμα μία φορά, ότι τα πάει καλά όχι μόνο με τις ξένες επιλογές της, αλλά και τις εγχώριες. :clap2: 

 

Πάμε στα της έκδοσης τώρα. :) Έχει μεγάλο φορμάτ, είναι “αγκαλιασμένη” με παχύ χαρτί, ενώ και στο εσωτερικό η κόλληση, το χαρτί και η εκτύπωση κυμαίνονται σε αξιόλογα επίπεδα. Το εξώφυλλο κοσμεί ένα υπέροχο (κι άκρως επίκαιρο) σκίτσο του Νίκου Κούτση! :respect: Από έξτρα υλικό έχουμε τρεις γεμάτες σελίδες που συγκεντρώνουν τις σύντομες βιογραφίες των δημιουργών των κόμικς, καθώς και δύο ερωταπαντήσεις που γίνονται στον καθένα, που αφορούν τις μουσικές τους προτιμήσεις και το κατά πόσο είναι εύκολο να περάσει ένα τραγούδι σε εικονογραφημένη μορφή. 

  

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33872
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Περίμενα ότι κάποια θα μου άρεσαν και κάποια όχι. Τελικά μάλλον στο τέλος της ημέρας μου άρεσαν σχεδόν όλα. Δεν είναι ότι ξετρελάθηκα κιόλας αλλά σαν ιδέα την βρίσκω πανέξυπνη, και σαν εκτέλεση κινείται σε αρκετά υψηλά στάνταρ! Το ίδιο και σαν έκδοση. Αγαπημένη μου στιγμή ο Γάτος και το ρεμπέτικο. Επίσης τρελό κρέντιτ στην τελευταία ιστορία - τραγούδι.  Εξαιρετική ατμόσφαιρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  32799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  46
  • Reputation:   227
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

καταπληκτικο κομικ, και μου αρεσει που ειναι αφιερωμενο στην ξενη, αλλα και στην ντοπια μουσικη!
αγαπημενοι μου καλλιτεχνες απο αυτο το αλμπουμ ειναι ο Θανάσης Καραμπάλιος με το τρομερο στυλ ζωγραφικης και ρεαλισμου που εχει (καταπληκτικος καλλιτεχνης που τον θαυμαζω απο το ''1800'' ακομα), η απιστευτη Αγγελική Σαλαμαλίκη με το τρομερο (και πολυ γοητευτικο +ζωηρο σχεδιαστικο στυλ της, το οποιο ειναι αμεσα αναγνωρισιμο και ομορφο), ο Περικλής Κουλιφέτης με την καταπληκτικη αποδοση του (πολυ δυνατου) τραγουδιου του σαββοπουλου, ο Νικόλας Κούρτης εχει πολυ ρεαλιστικο στυλ με καλες σκιες και λεπτομερειες στο background των εικονων του, ο Νικόλας Στεφαδούρος με το καλο του στυλ κ νοημα, και ο  Σταύρος Κουτσιούκης  με τις ωραιες του ιστοριες και το ξεχωριστο του στυλ, (επισης αμεσα αναγνωρισιμο), ενω εκπληξη μου κανει το νεο ονομα (για εμενα), ο Κώστας Φραγκιαδάκης, του οποιου το ρεαλιστικο στυλ και οι καθαρες γραμμες μου κανουν πολυ καλη εντυπωση!

καταπληκτικο αλμπουμ, και πολυ προσεγμενη δουλεια.
 

ας ειναι καλα οι εκδοσεις μικρος ηρως, που συνεχιζουν να βγαζουν ποιοτικα κομικς και να προωθουν τα καλα ελληνικα και ξενα κομικς στην χωρα μας...
(για να μην πω για το καταπληκτικο τους εργο με τις επανεκδοσεις του κορτο μαλτεζε στην ελλαδα...)
(αν δεν ηταν αυτοι, ακομα θα περιμεναμε την μαμουθκομιξ να τα επανεκδωσει... το 2400 μ.χ.) 


τελος παντων, μπραβο στους πολυ ταλαντουχους καλλιτεχνες μας, αλλα και στις εκδοσεις μικρος ηρως για το αριστο εργο τους! ευγε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το συγκεκριμένο κόμικ το έχω πάρει από τα τέλη καλοκαιριού τελείως στην τύχη απλά επειδή μου άρεσε η ιδέα και οι επιλογές τραγουδιών που είχαν γίνει. Τελικά, το αποτέλεσμα ήταν πλήρως ικανοποιητικό. Το αστείο είναι ότι έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα του forum, γιατί έψαχνα πότε περίπου θα βγει το επόμενο τεύχος.  Μου φαινόταν ότι άργησε πολύ. Τελικά διάβασα εδώ ότι πρόκειται για ετήσια έκδοση, έφαγα την ξενέρα μου και ησύχασα χαχα

Επεξεργασία από StefanosPap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Με τεράστια καθυστέρηση αγοράστηκε και διαβάστηκε κι αυτό. Εξαιρετική έκδοση ανυπομονώ να βγει και 2ος και 3ος τόμος. Όπως αναμένονταν οι προσεγγίσεις πολλές και διαφορετικές όπως επίσης και τα διαφορετικά αποτελέσματα.

 

Αγαπημένες μου προσεγγίσεις πρώτη με διαφορά της Κότσικο που ήταν αυτό που ήθελα να δω στο χαρτί και του Στεφαδούρου. Πολύ όμορφο. Εξαιρετικό το αποτέλεσμα της Σαλαμαλίκη ίσως το πιο όμορφο εικαστικά στριπ, ο αγαπημένος Καραμπάλιος ίσως ήταν πιο κυριολεκτικός από ότι θα ήθελα, αλλά ΟΚ καλό. Όπως επίσης Κούρτης, Σκλαβενίτης και Κουλιφέτης. Ήταν πολύ καλές εκτελέσεις σε ωραία κομμάτια που δίνουν ένα πολύ σωστό (για μένα) visualisation των στίχων ή και του ηχοχρώματος, αλλά δε βρήκα το κάτι παραπάνω όπως στην Κότσικο ή τον Στεφαδούρο να πω wow.

 

Ξεχωριστή αναφορά ο Φραγκιαδάκης και το Camouflage. Η ιδέα εξαιρετική και το αποτέλεσμα εικαστικώς άρτιο. Αλλά σα να έβλεπα τηλεοπτική μεταφορά που αυτός που κάνει τη μεταφορά έχει κάνει αλλαγές, άγνωστο για ποιο λόγο. Μάλιστα για μένα που είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια εκείνης της εποχής και που μάλιστα είχα προσπαθήσει να βγάλω και τους στίχους να το τραγουδάω με το στραβό αμερικάνικο στόμα/προφορά του Ρίτζγουεϊ, μου φάνηκε ότι άλλαξε όλο το νόημα του τραγουδιού. Έδωσε πολλή βάση στην "ανάκριση" όταν το θέμα του τραγουδιού ήταν μεταφυσικό, λιγότερη βάση στην εμπειρία, ξεκινάει λάθος (my weapon jammed and I got stuck ξεκινάει το τραγούδι) και τελειώνει λάθος γιατί οι αξιωματικοί (ο medic βασικά) τον πίστεψαν και του έδωσαν το ΤΑΠ του Καμουφλάζ. Ίσως παραείμαι ψείρας, αλλά έτσι είναι όταν ψάχνεις κάτι που έχεις αγαπήσει από μικρός.

 

Τέλος άφησα τον Κουτσιούκη που δε μου άρεσε καθόλου. Μία κλασσική ιστορία Κουτσιούκη που ενδεχομένως την είχε ήδη έτοιμη ή αν όχι τη σκαρφίστηκε σε 3' και κάπου στο βάθος κάποιος έβαλε λίγο από το τραγούδι με το οποίο ασχολούμαστε. Ξεχωρίζει στη συλλογή, γιατί είχαμε 8 προσπάθειες με έμπνευση και δημιουργία και μία που μου φάνηκε ετοιματζήδικη. Με τα ίδια γκομενάκια φοιτητριούλες χαμηλού έτους και τους άγουρους φοιτητές να ψάχνονται να ζευγαρώσουν. 1000 παραλλαγές στο ίδιο θέμα και στο ίδιο σχέδιο. Pass από μένα.

 

Μακάρι να μη μείνουμε στο 1 και να δούμε πολλούς παραπάνω τόμους, εξαιρετική συλλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  628
  • Reputation:   3247
  • Achievement Points:  651
  • Days Won:  1
  • With Us For:  885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 hours ago, Kurdy Malloy said:

Μακάρι να μη μείνουμε στο 1 και να δούμε πολλούς παραπάνω τόμους, εξαιρετική συλλογή.

 

Είναι κρίμα που δεν έχουμε ακούσει έστω μια σχετική είδηση 1.5 χρόνο τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Πραγματικά είναι εξαιρετικό και το τεύχος και η ιδέα. Κρίμα που από ότι φαίνεται δεν θα συνεχίσει.

Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ίσως παρασκήνιο; (πχ. Φάντομ) αν οφείλεται καθαρά σε εμπορικούς ή άλλους λόγους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.